Vooral nieuwe kerken op Vinex-locati Kerk Samenleving Bisschop van Den Bosch ontslaat omstreden priester 'Enorme aandacht sekte overschaduwt Heilig Ja; Rechtspraak in Gereformeerde Kerken nog niet onafhankeli WOENSDAG 24 FEBRUARI 1999 979 REDACTIE DICK V Monniken bouwen eigen slaapzaal pnom pen Boeddhistische monniken bouwen hun eigen slaap zaal bij de Khmuonh-tempel. in de buurt van de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Pen. In 1992 kreeg het land weer een ministe rie van geloofszaken, dat tempels bouwt en de opleiding van monniken betaalt. In Cambodja wonen zo'n 46.000 monniken in 3.610 tempels. foto ap Oostenrijkse kardinaal ontslaat vicaris wenen In de jarenlange machtsstrijd tussen de vernieuwings gezinde en de conservatieve krachten in de Rooms-Katholieke Kerk in Oostenrijk, hebben de vernieuwers een nederlaag gele den. Kardinaal Schönborn van Wenen, die als conservatief be kend staat, heeft zijn vicaris-generaal Schüller ontslagen. Schül- ler geldt als woordvoerder van de hervormers. 'Ingrijpende me ningsverschillen' over de koers van de kerk zouden Schönborn tot deze verrassende stap hebben gedwongen. Schüller heeft zijn ontslag bevestigd. Het aartsbisdom wil niet op de zaak in gaan. Als vicaris-generaal was Schüller de rechterhand van de kardinaal. Kerkgangers luiden noodklok londen Tien Britten die per ongeluk in hun kerk waren opge sloten zijn bevrijd, nadat ze met de kerkklokken het SOS-signaal hadden uitgezonden. Een voorbijganger die het morseteken herkende, waarschuwde de slapende priester van de St. James- Kerk in Evesham. De opzichter van de kerk had de gemeentele den opgesloten, nadat de klokkenluider en het koor na een oe fenavond naar huis waren gegaan. Hij had niet in de gaten dat er tien mensen in de kerk waren achtergebleven. De hulp van buitenaf behoedde hen voor een gedwongen overnachting in het ijskoude godshuis. Ruim een eeuw geleden was het de laat ste keer dat iemand uit de kerk moest worden bevrijd. Het ging destijds om de klokkenluider, die vanaf de kerktoren om hulp riep. Priester Verbeek: dogma's afschaffen den bosch De kerk moet nog dit jaar een 'geweldige bezem' door het eigen huis halen. Met Kerstmis moet er een verklaring komen waarin alle dogma's worden afgeschaft en Jezus naar voren komt als de 'dwarse en onafhankelijke profeet' die Hij was. De rooms-katholieke priester en ex-Europarlementariër Herman Verbeek windt er geen doekjes om. Weg met de godde lijke natuur van Jezus, weg met het idee. dat Hij met Zijn kruis dood de verzoening tussen God en mens heeft bewerkstelligd, en weg met de kerkelijke hiërarchie. De progressieve Acht Mei Beweging zou zich aan het opstellen van zo'n verklaring van ba sisovertuigingen kunnen zenen, aldus Verbeek tijdens een stu diedag van het Werkverband Religieuzen voor Gerechtigheid en Vrede. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HER VORMDE KERK Beroepen: te Goes (wijk- gem. Rondom de Spin net, G.M. Rosbergen te Hoenderloo, te Harden- berg (wijkgem. 3), P. Langbroek te De Krim; te Katwijk aan Zee (toez.) (wijkgem. De Noord), W. van Vlastuin te Opheus- den. Aangenomen: naar Rot terdam-Zuid, als predi kant voor bijzondere werkzaamheden (geeste lijk verzorger van het 'Ika- zia' Ziekenhuis), J.A.P. Vlasblom te Nieuwveen. Bedankt: voor Mijnshee- renland, H.J, Reinderste Zaamslag. GEREFORMEERDE KER KEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Hoogkerk, A.H. Driest te Zeist. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Beroepen: te Oosterend (Texel), A. Bac te Bode graven, die bedankte voor Nieuwdorp. OUD GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDER LAND Aangenomen: naar Wer kendam, A.P.van der Meer te Krimpen aan den IJssel. Stichting Steun Kerkbouw verwacht veel nieuwe aanvragen De gereformeerde Stichting Steun Kerkbouw venvacht, dat de komende jaren vooral op de zogenoemde Vinex- lokaties nieuwe kerken zullen worden gebouwd. Ook is er veel behoefte aan steun bij aanpassing van kerkelijke gebouwen voor doordeweekse activiteiten. Dit blijkt uit het verslag van het bestuur van de stichting over de pe riode 1995 tot en met 1998. lunteren anp Het jaarverslag van Steun Kerk bouw wordt deze week in Lun- teren behandeld door de gere formeerde synode. Deze zitting, die tot vandaag duurt, is de laatste bijeenkomst van de sy node van Goes, die genoemd is naar de samenroepende ge meente. Volgens officiële prognoses moeten er de komende tien jaar ten minste 485.000 woningen in Nederland worden gebouwd om aan de behoefte te voldoen. In het stadsgewest Amsterdam moeten er 100.000 nieuwe hui zen bij komen, in Den Haag 42.500, in Rotterdam 53.000 en in Utrecht 31.600. In Flevoland moeten nog grote aantallen wo ningen worden gebouwd, en ook buiten de Randstad is een aantal lokaües aangewezen. Zonder enige twijfel, schrijft het bestuur van de Stichting Steun Kerkbouw, zal in deze uitbreidingsgebieden de be hoefte aan een kerkelijk cen trum ontstaan. Als eerste heeft groeikern Almere een aanvraag ingediend voor een nieuw kerk gebouw. die in samenwerking met de Samen op Weg-partners is gehonoreerd. In de verslagperiode werden er 34 aanvragen toegewezen. Zes van die aanvragen hadden betrekking op een geheel nieuw kerkelijk centrum en zevenen twintig op uitbreiding, renova- üe en/of groot onderhoud. In één geval betrof het schuldsa nering. De totaal toegezegde steun aan dotaties bedroeg f 1.452.500 en er werd voor f 1.683.500 aan leningen ver strekt. De opbrengsten uit col lecten, giften (waaronder lega ten) en rente bedraagt jaarlijks omstreeks f 500.000. Het werk van SSK zal in de Samen op Weg-arbeidsorgani satie op een of andere wijze in een nieuwe structuur moeten worden ondergebracht. De stichting gaat vallen onder de generale raad voor facilitaire zaken. Over de overgang naar die nieuwe situatie is nog veel onduidelijk. Waarschijnlijk blijft de stichting voortbestaan. De SSK kan als autonome stichting alleen bij bestuursbesluit wor den opgeheven. Het voortbestaan van de stichting heeft in ieder geval zin, zo bleek tijdens de synode. Er komen nog steeds aanvragen om steun binnen en er wordt, nog steeds geld uit collecten en legaten bijgeschreven op de re kening. Of de jaarlijkse gerefor meerde collecte voor SSK op het collectenrooster blijft staan, is ook na de synodebehande ling nog onduidelijk. De Stichting Steun Kerkbouw verwacht ook veel behoefte aan steun bij aanpassing van kerkelijke^ voor doordeweekse activiteiten. Geestuitdrijving en handoplegging vallen verkeerd Essentie 2000 gaat verloren brouwhuis anp Bisschop Hurkmans van Den Bosch heeft de omstreden priester M. van Rossem van de parochie in Brouwhuis (Hel mond) ontslagen. De pastor heeft de opdracht gekregen aan een universiteit in de Ameri kaanse staat Ohio zijn studie theologie af te maken. Dat heeft vicaris W. van Meijgaarden van het bisdom Den Bosch gezegd. Het optreden van Van Ros sem (36) leidde in de parochie O.L. Vrouw Middelares in Hel mond tot wrijvingen met een deel van de parochianen. De te genstanders van Van Rossem zeiden, dat de priester met zijn 'eigenzinnige en vreemde op vattingen' veel kerkleden van zich vervreemdde. Een groep verontruste parochianen hield sinds mei vorig jaar eigen eu charistievieringen. Eind 1997 probeerde de toen malige bisschop Ter Schure van Den Bosch al een einde aan het Bisschop Hurkmans. foto anp conflict te maken door het pa rochiebestuur te ontslaan. Van Rossem kon aanblijven. Van Meijgaarden schrijft het slepen de conflict toe aan botsende opvattingen rond het pastoraat. De priester deed ook aan 'hea ling'. Hij dreef boze geesten uit en legde zieken de hand op. „Dat viel verkeerd", aldus de vi caris. In 1997 was Van Rossem niet langer welkom op twee basis scholen in het dorp. De direc ties konden zich volgens Van Meijgaarden niet vinden in de visie die de omstreden priester had op de voorbereiding van de eerste communie. Van Rossem behoort tot de rechterflank van de Rooms-Katholieke Kerk. Hij studeerde aan Nijenrode en in de Verenigde Staten. Bisschop Hurkmans, die alle partijen heeft gehoord, hoopt dat de rust in de parochie nog voor de zomer is teruggekeerd. Een interimbestuur moet de komende weken orde op zaken stellen. Het is de bedoeling dat een nieuw aan te stellen pries ter met een schone lei kan be ginnen, benadrukt Van Meij gaarden. tel aviv anp De buitenproportionele aandacht voor de bi zarre claims van christelijke Eindtijd-sektes met betrekking tot het jaar 2000 overschaduwt de ware essentie van het Heilig Jaar. Dat 'heeft aartsbisschop Pietro Sambi, de pauselijke verte genwoordiger in Israël, in Tel Aviv gezegd bij de afsluiting van een congres van christelijke lei ders. Volgens de nuntius gaan de media volledig voorbij aan het spirituele karakter van het ju beljaar. In plaats daarvan richten ze zich op een bijzonder kleine groep, die de millenniumwen- de beschouwt als het moment waarop het ein de van de wereld begint. „Betreurenswaardig", zei Sambi. Ook vindt hij het jammer dat de spi rituele betekenis van het jaar 2000 vaak op het tweede plan wordt geschoven, ten behoeve van commerciële en materiële belangen. Geen van de voornaamste christelijke kerken ziet het jubeljaar als een winstgevende onder neming, constateerde de nuntius. Wel sprak hij namens de kerken de hoop uit dat eventueel commercieel gewin gelijk verdeeld zou over alle sectoren van de gemeenschap Israël als de Palestijnse gebieden. In geest van het jubeljaar mogen de armei niet worden vergeten. Sambi sprak voor een oecumenisch van 540 christelijke leiders uit de hele w uit alle kerkelijke groeperingen van hi tendom. Het gezelschap bezocht op ging van Israël en de Palestijnse Natio toriteit de afgelopen dagen de bela plaatsen voor de viering van het milleni voerden overal gesprekken over de i van het jaar 2000 en de nog op te loss punten bij de vieringen. Rond de millenniumwende zullen n wachting tussen de drie en zes miljoen een bezoek aan Israël brengen. Zo'n 20 daarvan bestaat uit pelgrims. Rome hoopt in het Heilig Jaar, dat mi mis begint, meer dan tien miljoen pel verwelkomen. Met het Heilig Jaar Rooms-Katholieke Kerk de 2000e geb( van Jezus Christus. lunteren anp De rechtspraak in de Gereformeerde Kerken is ook na de herziening ervan 'nog geen onafhan kelijke rechtspraak'. Dat erkende maandagavond kerkrechtdeskundige L. Koffeman tijdens de ver gadering van de synode. De synode besloot vast te houden aan de huidige structuur. Beslechting van bezwaren en geschillen blijft een taak van de particuliere (provinciale) of ge nerale (landelijke) synode en wordt niet opgedra gen aan speciaal daartoe in het leven geroepen commissies. De herziening is volgens Koffeman wel 'een hele stap vooruit'. De bestaande kerke lijke vergaderingen moeten voortaan zwaarwe gende argumenten hebben om af te wijken van het advies van een speciale synodale commissie voor appèlzaken. Tot dusver beoordeelt een hogere vergadering de bezwaren tegen besluiten van een lagere ver gadering (kerkenraad of classis). In die hogere vergadering zitten echter ook vertegenwoordi gers van de lagere vergadering. In die situatie is er van een onafhankelijke be oordelende rechtspraak geen sprake. Daarom gaf de gereformeerde synode eind 1997 opdracht aan deskundigen voor de kerkorde om de kerke lijke rechtspraak zodanig te herzien dat die vol doet aan huidige criteria voor doelmatige rechts bescherming. In de nieuwe opzet moet een vergadering die een omstreden besluit heeft genomen, dit besluit verplicht heroverwegen. Pas na deze revisie is appèl mogelijk. In appèl moet de speciaal in te stellen commissie een advies uitbrengen, waar van de betrokken kerkelijke vergadering slechts Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t a v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 ANNO 1974 Vrijdag 24 Februari TER-AAR - Door den Rijksveldwachter Monna wer den deze week drie personen bekeurd, die bezig waren met het visschen met de zegen in den Vier- ambachts-polder onder de gemeente Woubrugge, zonder dat zij waren voorzien van schriftelijke ver gunning van den eigenaar of rechthebbende. DEN RIJN - Een Zwitser, die den Rijn in ons land zag, schrijft daarover in het Lucerner 'Vaterland': ,,Wat mij te Leiden zeer weemoedig stemde, was de aanblik van den Rijn. Traag, een bijna stil staand water gelijk, sleept hij zich hier door smeri ge grachten! Ongelukkige zoon mijner blauwe, va- derlandsche gletschers! Zoo moest je einde dan zijn. Als Oude Rijn kruipt hij moe door de stad Lei den. Daar hoont men hem nog en doopt hem Gal gewater. De Rijn Galgewater genoemd! Galgewa ter: de blauwende gletscherzoon! Galgewater, de vloed van wijn, bergen en liederen; de Rijn der Lo- reley, de groote medeminnaar van den Donau; de stroom, die reeds door de Romeinen 'de Trotsche' werd geheeten! Van overheidswege Galgewater ge doopt, alsof hij een drabbige moddersloot was! Ten doode bedroefd wringt hij zich de stad uit, om den dood te zoeken. Bij Katwijk werpt zich de Oude Rijn in zee... of beter gezegd: hij wordt in zee ge worpen. De eigen krachten van den hulpeloozen grijsaard zijn daar niet meer toereikend voor. Van sluis tot sluis moet hij voortgepompt worden, tot een laatste pomptoestel hem in zee laat glip pen..." REMBRANDT - De National Gallery te Londen heeft twee Rembrandts aangekocht, portretten van man en vrouw, voor 15,050 pd.st. Maandag 25 februari LEIDEN - Hennie Koet kan van de 11- en 12- jarigen van Roo- denburg het best een penalty ne men. Veertien keer passeerde hij de afgelopen maanden doelman Mattie Keereweer. Tweemaal meer dan Dick Nijenhuis en Arno Lancet en driemaal meer dan Hans Otto. De penaltybokaal was dan ook duidelijk voor Hennie Koet, die de prijs zaterdagmor gen op het Leidse Sportpark 'Noord' kreeg overhandigd. Uit handen van Mattie Keere weer (tegenwoordig trainer van Sleutels), die vier maanden lang een lawine van ballen op zich af gevuurd heeft gekregen. 1686 maal werd een strafschop geno men, 208 maal werd de voorma lige Roodenburg-doelman ver slagen. Het penaltyfestijn vorm de een onderdeel van instuifoch- tenden voor Roodenburg-jeugd. LEIDEN - Het herenteam van de Bonaventura Scholen gemeen schap heeft een formidabele prestatie geleverd door Neder lands scholenbasketbalkampi- oen te worden. Dit heeft voor de ze scholieren misschien uiterst prettige consequenties, daar zij nu, mits zich een sponsor aan- Mattie Keereweer reikt de Penaltybokaal uit aan Hennie Koet Links pupillen-voorzitter Amoldus. foto archief leidsch dagblad biedt, van 1 tot 6 april in Barce lona kunnen meedoen aan de Europese schoolkampioenschap- pen. Topscorers bij Bonaventura waren (totaal van vijf wedstrij den) Hans van Rooden 52; Eric Jan Berendsen 42; Benjamin Ruysenaars 28; Peter Paul Maas- sen 27; Wil Moereren Kees Plonk 24; Rinus van den Nieu- wendijk 23. LEIDEN - Nog slechts drie maanden scheiden ons van de verkiezingen voor de nieuwe ge meenteraad. Vandaag nieuws uit het linkse en het rechtse kamp. Volgens de nog niet gepubliceer de kandidatenlijst van de PvdA, die binnenkort aan de leden wordt voorgelegd, zullen van de nieuwe raad geen deel meer uit maken de huidige vrouwelijke raadsleden Cock Kerling en Elvi van Seters. Hun lot wordt ge deeld door PAK-fractieleider Roel in 't Veld. De eerste vier op deze lijst zijn Hans van Dam, Arie Verboom, Tinus van Aken en Cees Waal. gemotiveerd kan afwijken. De Drentse afgevaardigde M. Spoels zich af waarom niet direct aansluiting i bij de tekst van de ontwerp-Kerkorde v men op Wegkerken. Daarin brengt een kelijke commissie geen advies uit. maa een definitieve uitspraak. In deze zin h node zich volgens hem eind 1997 ooku ken. „Dit is nog geen onafhankelijk spraak", zei Spoelstra, die als enige tege „Formeel is die opmerking juist", mo< man erkennen. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊË LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00—12.00 ui DIRECTIE B.M Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W F REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317; 023- 5320 216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 to 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTI 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30tc 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging w het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1,i betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bi worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezen,)1! hebben of blind zijn (of een andw leeshandicap hebben), is een same van het regionale nieuws uit het li Dagblad op geluidscassette bescM informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur. K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderf feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth, tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16