Jaar langer werken in haven Rotterdam Meteen al kritiek op nieuw beleggingsproduct Postbank Hall© wereld Organisaties pleiten voor braille op levensmiddelen Economie Sligro kan maar moeilijk aan voldoende goed personeel komen Containerkolos in aanbouw Tekort aan Chinese kok NOM betrokken bij 1.100 nieuwe banen in noorden WOENSDAG 24 FEBRUARI 1999 Britse handelstekort naar record londen Het tekort op de Britse handelsbalans is vorig jaar ge stegen naar een hoogte die in bijna tien jaar niet meer is bereikt. In 1998 werd door Groot-Brittannië voor 20,6 miljard pond ster ling 166,7 miljard gulden) meer ingevoerd aan goederen dan uit gevoerd, aldus het Britse bureau voor statistiek. De stijging is vooral te wijten aan het ineenstorten van de exporten naar de Aziatische crisislanden. Het handelstekort bedroeg in 1997 nog 11,9 miljard pond. De verwachting is dat de Britse handelsposi tie dit jaar niet verbetert. NVB: Minder bankovervallen in 1998 Amsterdam Het aantal overvallen op bankfilialen is vorig jaar met negentien procent teruggelopen tot 165. De politie heeft 44 procent van deze zaken weten op te lossen. Dit blijkt uit cijfers van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). Het enthou siasme over de daling wordt getemperd door de toename van fysiek geweld bij de overvallen. Een op de vijf bankroven gaat volgens de NVB gepaard met explosieven, pistolen of voorha mers. Dat is een verdubbeling vergeleken met 1997. Er raakten dan ook meer medewerkers en klanten gewond: 24 tegen 16. Ondernemers zien zon weer schijnen voorburg Het vertrouwen van ondernemers in de economie is in januari licht gestegen. De orderpositie nam toe. Ook ver wachten de ondernemers voor de komende maanden een toe name van de bedrijvigheid, zo blijkt uit de de conjunctuurtest van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het produ- centenvertrouwen, de stemmingsindicator van de ondernemers in de industrie, kwam in januari uit op 0,6 procent en ligt daar mee 0.4 procentpunt hoger dan in de laatste twee maanden van vorig jaar. De ondernemers gaan ervan uit dat aan de maanden lange reeks van prijsdalingen nog geen einde komt. Met name de ondernemers in de chemische industrie en de kunststofver- werkende industrie verwachten dat hun producten in de ko mende maanden goedkoper zullen worden. Continental gaat vliegen op Schiphol schiphol» De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Continental Airlines gaat vanaf 16 juli een dagelijkse dienst onderhouden tussen Schiphol en New York/Newark. De aankondiging door Continental komt op het moment dat er nieuwe speculaties zijn over uitbreiding van de alliantie rond KLM. Er zou sprake zijn van besprekingen van KLM, Northwest Airlines en Alitalia om Air France bij de alliantie te betrekken. Continental werkt in een aantal opzichten al samen met Air France. Volgens een woord voerder van Continental is er geen verband tussen een en an der. Door de banden die tussen Continental en Northwest Airli nes zijn ontstaan, ligt het voor de hand dat Continental in de toekomst ook met KLM gaat samenwerken, aldus de zegsman. den haag gpd Anderhalf jaar geleden zette het Franse wijnhuis Chapoutier voor het eerst braillepuntjes op zijn etiketten. Organisaties voor blinden en slechtzienden vin den dit een goed initiatief. Het liefst willen ze op ieder product een braille-aanduiding. „Een werkgroep van ons on derhandelt met de overheid, een producent van braille-aan- duidingen en diverse levens middelenfabrikanten over het invoeren van braille of andere herkenbare tekens op produc ten die wij dagelijks gebrui ken". vertelt medewerkster Heerkens van de Landelijke Slechtzienden- en Blindenlijn. Concrete resultaten zijn nog niet bereikt. Op kleine schaal worden her- Geen aansluitkosten en bellen voor f 0,25 /min. FNV Bondgenoten: Om miljoenengat in pensioenen te dichten Omzet groothandelaar komend jaar onder druk rotterdam gpd Circa 4.500 havenwerkers moeten een jaar langer door werken voordat ze vervroegd kunnen uitreden. Met dit plan wil FNV Bondgenoten het miljoenengat in de Rot terdamse havenpensioenen dichten. derhandelingen met de ver schillende havenbedrijven als nog proberen een vervroegde uittreding bij 60 jaar af te spre ken. FNV Bondgenoten zegt ver der af te willen van Optas Pen sioenen, het bedrijf waarbij het vroegere pensioenfonds voor de haven (PVH) is onderge bracht. Het contract met Optas, dat volgens de FNV weinig be reidheid toont om een oplos sing te vinden, loopt nog 5.5 jaar door. De bond voert al ge sprekken met enkele verzeke ringsconcerns, waaronder ook Nationale Nederlanden. FNV Bondgenoten stelt dat een nieuwe verzekeraar wel 175 miljoen gulden moet meebren gen om het tekort te repareren. Maar daar staat volgens de bond wel tegenover dat het concern niet alleen kans maakt In 1996 spraken havenbonden en -werkgevers af dat alle werk nemers op 60-jarige leeftijd en met behoud van tachtig pro cent van het loon de haven ver vroegd konden verlaten. Ach teraf bleek deze afspraak een tekort van zo'n 350 miljoen gul den op te leveren. „We gaan uit van een collec tieve oplossing en hebben ge zocht naar een middenweg. We leggen de lat nu op 61 jaar", al dus FNV-bestuurder N. Stam. Een referendum moet over an derhalve maand duidelijk ma ken welk scenario zal worden gehanteerd. Volgens Stam is er onder de Rotterdamse kaderle den de meeste steun voor het scenario; vervroegd met pensi oen met 61 jaar. De bond wil overigens in de aparte CAO-on- op 4.500 nieuwe pensioenpak ketten in de Rotterdamse ha ven, maar ook op die van de ongeveer tweeduizend jonge werknemers, die na het jaar 2002 als nieuwkomers in de ha ven gaan werken. FNV Bondgenoten heeft eni ge haast met een oplossing, omdat de huidige haven-CAO eind maart afloopt. De bond, die met verschillende werkge vers (informeel) overleg heeft gevoerd over de pensioenkwes tie, wil de affaire het liefst voor die tijd uit de wereld hebben. Van het hoofdbestuur van de FNV hebben de twee onder handelaars in de Rotterdamse haven het groene licht gekregen om ook de pensioenen tot inzet van het overleg te maken naast de 'gewone' looneisen. De bond brengt binnenkort een speciale pensioenkrant uit, waarin de kwestie nog eens wordt uitgelegd. Ook houdt de FNV voorlichtingsbijeenkom sten en schrijft ze een referen dum uit. Sligro, groothandelaar in le vensmiddelen, heeft moeite voldoende personeel te krijgen. Bovendien zijn mensen snel veel duurder geworden door de nieuwe CAO. Mede dankzij de bloeiende economie wist Sligro in 1998 toch nog de winst met 20,6 procent op te krikken naar 30,2 miljoen gulden. Dit jaar zal de omzetgroei, in 1998 nog elf Geen opzegtermijn en bellen voor f 0,25 /min. procent, naar verwachting ech ter afvlakken. De directie zegt in haar jaar verslag vorig jaar geconfron teerd te zijn 'met de schaduw zijde van de groei van ons be drijf in combinatie met hoge economische groei in Neder land'. Uitbreiding van het per soneelsbestand verliep vooral in het centrale distributiecen trum uitermate moeizaam. Een beroep op minder gekwalifi ceerd en vaak minder betrok ken tijdelijk personeel alsmede veel overwerk was onvermijde lijk. Efficiëntieverliezen en extra kosten waren het gevolg. De personeelskosten schoten in 1998 van 84 miljoen naar 99 miljoen. De totale omzet nam fors toe met twintig procent tot 1.489 miljoen. Ondanks een afzwakking van de groei op eigen kracht ver wacht Sligro dit jaar toch nog een groei op redelijk hoog ni veau. Nieuwe deelnemingen kunnen het bedrijf nog een handje helpen bij haar groei strategie. Sligro heeft grote ambities. Zo streeft het concern voor komende jaren naar een onu groei van gemiddeld tien n cent per jaar en een verdub ling van de ffanchiseomzet de volgende drie jaar. De investeringen bliji hoog. In 1998 bedroegen veertig miljoen. Sligro beri op dit moment een investei van twintig miljoen voot Friesland in een tweede dij butiecentrum. Geen rekening j en bellen voor f 0,25 /mi kenningstekens voor blinden en slechtzienden al toegepast. Zo is ons papiergeld bedrukt met zogenaamde 'voelstippen'. Diverse medicijnen hebben een braille-aanduiding. De hoest- pastilles van Nattermann wor den al vijf jaar met brailletekens herkenbaar gemaakt. Probleem is dat niet iedere blinde of slechtziende braille kan lezen. Ouderen die op late re leeftijd blind zijn geworden, zijn vaak niet meer in staat het brailleschrift te begrijpen of zijn inmiddels de gevoeligheid in hun vingertoppen kwijt. Heerkens denkt dat door klei ne aanpassingen veel verwar ring kan worden voorkomen. „Neem een pak melk Door middel van een inkeping wordt nu al aangegeven aan welke kant het pak kan worden ge opend. Zo'n aanpassing is voor iedereen duidelijk Ook voor mensen die geen braille kun nen lezen", aldus Heerkens. Toch krijgt de importeur van de Chapoutier - Oudwijnkopers Hustinx - regelmatig positieve reacties over de braille-etiket ten. „De consument is altijd en thousiast als de slijter vertelt waarom de puntjes op het eti ket zijn aangebracht. Een paar maanden geleden belde een stichting voor blinden en slechtzienden om te vertellen dat ze het een goede zaak von den en zelfs besloten de wijn als relatiegeschenk te geven", vertelt medewerkster Bom van de afdeling verkoop. papendrecht In Papendrecht kruipt een medewerker van scheepswerf Breko uit de dubbelwandige wand van de Amistade, het nieuwe zus terschip van de Jowi, Europa's grootste binnenvaart-containerschip. Het 134 meter lange schip waarvan het casco uit Rusland komt, kan over de Rijn naar Duitsland in één keer net zo veel vervoeren als de Betuwelijn met vijf keer rijden. foto anp ton borsboom Restaurants willen basisopleiding rotterdam gpd Horeca Nederland zoekt geld om in Rotterdam een basisop leiding voor koks in Chinese restaurants op te zetten. In de ze branche is een groot tekort aan keukenpersoneel. De Chi nese restauranthouders hopen werklozen uit de eigen gemeen schap voor zo'n baan te inte resseren. Alleen al in Rijnmond staan 339 werkzoekende Chine zen ingeschreven. Voedsel bereiden en verko pen is nog steeds de belangrijk ste inkomstenbron voor de cir ca 70.000 Chinezen in Neder land. Bij elkaar verschaffen de 2.300 Chinese eetgelegenheden werk aan acht- tot tienduizend mensen. Ongeveer 65 procent van de bevolkingsgroep is af hankelijk van het geld dat zij of hun familie in het (afhaal)res- taurant verdienen. Maar die inkomstenbron dreigt op te drogen. Veel koks van de eerste generatie zijn in middels vergrijsd. Hun kinde ren hebben, met een middelba re of universitaire opleiding op zak, vaak geen zin in de keuken te staan. Zij keren de traditione le broodwinning de mg toe en maken carrière in een andere bedrijfstak, vaak buiten de ei gen gemeenschap. Voorzitter C.M. Wong van de Chinese ondernemersverq ging in Rotterdam (waar ro de achtduizend Chinezen nen): „Ze gaan voor een Ned landse baas werken of nera een baan in een Chinese sup markt, een Chinees compui bedrijf of bij een Chinese fa foodketenzegt hij. Een opl ding om het tekort aan kola verhelpen heeft zijn volle stei mede met het oog op het ten dringen van de werklooshi onder jonge Chinezen. De financiering is echtere niet rond. Horeca Nederland op zoek naar geld, zowel ini gen gelederen als bij het i beidsbureau. In Amsterdj waar binnenkort een dergeÜj opleiding van start gaat, spa dat probleem minder. Da wordt de kokscursus betaa door de NV Werk, een gemee telijk bureau dat werkgele^ heidsprojecten opzet en vd dig draait op overheidsgeld. Directeur P. Verheij vanl Werk is er in geslaagd in Chi twee topkoks te contractei als docent voor de opleiding was dat niet eenvoudig, zegtl „Die mensen hebben daart goede baan, ze worden dik taald en staan allerminst springen om naar Nederland komen." Geen contract en bellen voor f 0,25 /min. groningen anp De Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij (NOM) is in 1998 betrokken geweest bij het aantrekken en bege leiden van nieuwe investeringen in het noorden tot een totaal bedrag van 459 miljoen gulden. Dat was aanzienlijk meer dan in 1997 toen het om 310 miljoen gulden ging. De investeringen leverden 1.100 tot 1.400 arbeidsplaatsen op. Volgens algemeen directeur drs. F. Migchelbrink heeft zijn instelling, die tot taak heeft door participaties en financieringen de noordelijke economie te stimule ren, een 'buitengewoon goed jaar achter de mg'. De winst van de NOM liep evenwel temg van 8,2 miljoen gulden in 1997 tot 2,5 miljoen gulden in 1998. „We zijn tevreden omdat we hebben kunnen bijdra gen aan een groot aantal nieuwe investeringen die een uitzonderlijk groot aantal nieuwe arbeidsplaatsen voor het noorden heeft opgeleverd", aldus Migchelbrink gisteren tijdens de presentatie van de voorlopige jaar cijfers over 1998. „Wij hebben tot taak nieuwe bedrij ven op de been te helpen en moeten als ontwikkelings maatschappij daarbij zorgen dat we voldoende inko sten krijgen. Maximale winst maken, is zeker niet or doelstelling." Het financieringsbedrijf van de NOM heeft vorig ji twee keer zoveel geld uitgezet bij bedrijven als in 191 van bijna 25 miljoen gulden naar 51,6 miljoen guldi Volgens de NOM is het financieringsbedrijf bijzoin succesvol geweest. De winst van dit bedrijf is de door de NOM gebruikt voor strategische projecten versterking van de noordelijke economie. den haag alex bogers Het is de laatste tijd weer be hoorlijk blauw in Nederland; Postbank Blauw. De grootgrut ter onder de banken heeft na melijk een nieuw product en schreeuwt dit via de giro-enve loppen, van de deurmat en uit de kranten vijftien miljoen mensen toe. Het is dan ook iets heel bijzonders, moeten we ge loven en heel veilig. Sparend beleggen. 'Wel de pieken, niet de dalen', aldus de Postbank. De bank noemt het: WinstVast- Plan. Wie de voorwaarden en de me thode onder de loep neemt, komt al snel tot de conclusie dat het nieuwe product een fij ne samenwerking is tussen de afdeling marketing en de finan ciële whizzkids van moederbe drijf ING, ook moeder van Na tionale Nederlanden. Men ne me de welhaast oeroude kapi taalverzekering die na mini maal vijftien jaar belastingvrij uitkeert. Men voegt daar wat nieuwigheden aan toe, een klik- fonds. En men speelt in op de angst aller angsten, een beurs crash. Ook al ligt het WinstVastPlan pas een paar weken in de finan ciële schappen, de eerste kla gers hebben zich al gemeld. Zo heeft de Reclamecode Commis sie (RCC), de waakhond die be kijkt of adverteerders geen mis leidende reclame maken, een klacht ontvangen. De klager, pensioenconsulent R. Goed hart, heeft drie 'misleidende' punten gevonden. Ten eerste vertelt de Postbank in de dagbladadvertenties en de folders bij de rekeningafschrif ten niet duidelijk dat het om een kapitaalverzekering gaat. De Postbank noemt het een 'beleggingsplan'. Ten tweede suggereert de Postbank dat dubbel belastingvoordeel te ha len is. Bedoeld wordt dat dit geldt als het geld uit de spaar loonregeling ingelegd wordt binnen het WinstVastPlan. Landelijke dekking en bellen voor f 0,25 /min. Maar, over geld uit de spaar loonregeling hoeft sowieso geen belasting te betaald te worden. Dat is nu juist het voordeeltje waar de hele rege ling voor is opgezet. Ten derde stelt de grootbank dat tussentijds verhogen en verlagen altijd mogelijk is. Hier is op zich niets mis mee want het klopt. Maar als de verho ging te hoog is, loopt de spaar der het gevaar dat zijn belas tingvoordeel verdwijnt. Volgens de wet mag de spaarder binnen een jaar niet één inleg doen die tien keer zo hoog is als de laag ste inleg. Als hij dit wel doet, vervalt het belastingvoordeel. De Postbank maakt hier geen melding van. Naast de pensioenconsulent beginnen ook de beroepswaar- schuwers zich te roeren. F.van Alphen van de Consumenten bond heeft de folder op zijn bu reau liggen. Hij spreekt van weinig frisse praktijken. „Ze zeggen dat het een spaarpro- duct is maar het is gewoon een verzekering. Dat moeten ze niet doen. Dat is niet netjes. Alles aan het WinstVastPlan is er volgens Van Alphen op ge richt om de klant het product te laten kopen zonder dat hij pre cies weet wat het is. Zo zegt de Postbank in de wervende tek sten die ze in de kranten af drukt niet hoelang de klant aan het product vastzit. Pas op het deelnameformulier is te lezen: Ik kies voor vijftien jaar sparen of ik kies voor twintig jaar spa ren. Goedhart heeft zijn beden kingen. „De Postbank moet ge woon zeggen: Beste klant, dit is een verzekering dus je bent je geld voor lange termijn kwijt. Ze moeten niet proberen om via een slinkse weg zolang mo gelijk zoveel mogelijk geld bin nen te halen." Van Alphen snapt het idee ach ter het WinstVastPlan sowieso niet. „Het idee is tegenstrijdig", zegt hij.Als je denkt dat beleg gen op de lange termijn hoge rendementen oplevert, waarom bouw je dan zulke grote zeker heden in? Als de klanten ook denken dat de beurs in de toe komst flink blijft stijgen, dan moeten ze gewoon in een be leggingsfonds stappen. De kos ten zijn dan in ieder geval lager en de opbrengsten waarschijn lijk hoger." Ter vergelijking; de Postbank claimt een rendement over de afgelopen twintig jaar van 10,5 procent. De AEX-index van 25 belangrijkste beursfondsen steeg sinds eind 1982 gemid deld 14,2 procent, in de afgelo pen drie jaar vijftien procent. Vreemd vindt Van Alphen dat de Postbank de argeloze kran tenlezers niet met hoge op brengsten lekker probeert te maken. De bank schermt in de folder alleen met een maximale belastingvrije uitkering van 536.000 gulden. Hier zit wel een behoorlijke adder onder het gras. Dit bedrag is de maximale vrijstelling van gehuwden of sa menwonenden bij iedere kapi taalverzekering, namelijk twee keer 268.000 gulden na twintig jaar sparen. Maar, een van de twee kan het bedrag van de an der niet gebruiken. Ze moeten dus samen het product nemen. Daarnaast is de belastingvrij stelling tot 268.000 gulden een malig. Je kunt dus niet twee keer in een leven een kapitaal- verzekering nemen en twee Geen abonnement en bellen voor f 0,25 /min. keer het belastingvoordeel ge nieten. Mensen die een spaar hypotheek hebben, moeten dus oppassen. Na vijftien jaar spa ren is het maximum bedrag 61.000 gulden per persoon. Het zal voor de Postbank een hele klus zijn om de genoemde rendementen te halen, denkt Van Alphen. Zeker als de beurs koersen de komende twintig jaar opnieuw 10,5 procent stij gen. Van Alphen heeft de re kenmachine er bij gehaald. „Als je gedurende twintig jaar hon derd gulden per maand inlegt en het rendement bedraagt tien procent dan heb je aan het ein de 72.000 gulden", zegt hij. De Postbank reageert gelaten op de kritiek. Een woordvoer der zegt dat de bank in de dag bladadvertenties niet alle infor matie kwijt kan en dat de fol ders vollediger zijn. Daarnaast moeten de Wanten bij aanschaf maar in de polis kijken, daar staan alle gegevens in. „Over het wegvallen van het fiscale voordeel bij een te grote verho ging van de inleg hebben we een apart hoofdstuk gemaakt", zegt de woordvoerder. Goedhart vindt de uitleg maar een wassen neus. „De Postbank weet ook wel dat bij de meeste mensen de polis ongelezen in de kast verdwijnt." Vanaf nu belt u met Libertel iZi voor een Daltarief van f0,25. Zodat timiet alleen altijd bereikbaar bent, tnaar ookin heet Nederland heel op belt zoiyier.abonnementAls wÊ Jni H u Libertel iZi met, Sbandaardtarief wilt flR wk MÊ ÊS omzetten naar Piek en Dattarief. belt dan de Libertel iZilriloïijn (555)- Als u* iog vragen heeft, belt u dan met 0800-0560. We horen graag van u. LIBERTEI

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12