Albright in actie voor vrede Kosovo Grote reddingsploeg in Villar ingezet na lawine Buitenland Nigeria naar de stembus Voedselhulp in maart naar Rusland ïderland wijst Turkije op eks internationale verdragen Bom onder Martens' lijsttrekkerschap CVP DAG 20 FEBRUARI 1999 F-terrorist Wisniewski 1 maart vrij ppRFRAF-terrorist Stefan Wisniewski, voor de ontvoe- in en moord op de Duitse werkgeversvoorzitter Hanns Schleyer tot tweemaal levenslang veroordeeld, komt 1 vrij, zo heeft de rechtbank in Düsseldorf gisteren beslist, rjarige Wisniewski was een van de vier RAF-leden die Sch- 1977 in Keulen ontvoerden en daarbij vier lijfwachten choten. Schleyer werd later omgebracht toen zijn ontvoe rt leidde tot de vrijlating van RAF-oprichter Andreas ten tien andere RAF-leden. Wisniewski werd in mei 1978 ijs gearresteerd en aan Duitsland uitgeleverd. ban verbieden heroïneproductie De islamitische Taliban-militie die het grootste deel ^ïanistan beheerst, heeft gisteren de heroïneproductie jen. Vierendertig heroïnelaboratoria in de zuidelijke pro- Nangarhar nabij de grens met Pakistan werden vernie- ijftien personen die in de laboratoria werkten, werden ge- ierd. Zij kunnen volgens het hoofd van de drugsbestrij- fdeling Akhundzada, zware straffen tegemoet zien. Er zijn rden kleine laboratoria in Afghanistan waar ruwe opium foïnepoeder wordt verwerkt. De meeste laboratoria liggen ij de grens met Pakistan, van waar de heroïne naar wes- landen wordt gesmokkeld. lerlands blad voor Italianen Nederland wil de Italianen een beter beeld van de Ne- idse samenleving geven. Wie zaterdag 13 maart in de ki- kwaliteitskrant Corriere della Sera koopt, krijgt het glossy irift Made in Holland er gratis bijgeleverd. Volgens een iverkster van de Nederlandse ambassade in Rome 'moe- :af van het imago een vrijstaat te zijn voor drugs, prosti- !i euthanasie'Daarom is er in het blad veel aandacht ri Nederlandse bedrijfsleven, het poldermodel en de Ne- dse cultuur. Het blad, dat eenmalig in een oplage van 0 exemplaren verschijnt, is door een Italiaans reclamebu- emaakt in opdracht van het ministerie van buitenlandse iin Den Haag en het Nederlands Bureau voor Toerisme. jd in Kashmir eist vijftien levens Bij gevechten tussen Indiase veiligheidstroepen en atisten in Kashmir zijn gisteren vijftien mensen om het le- komen. De gevechten hadden plaats aan de vooravond ;n topontmoeting tussen de premiers Atal Bihari Vajpayee idia en Nawaz Sharif van Pakistan. India beschuldigt Pa- van het bewapenen en trainen van opstandelingen die de deelstaat met een islamitische meerderheid van het over- id hindoeïstische India willen afscheiden. Pakistan ont- hanistan vraagt hulp bij epidemie Uï Afghanistan heeft de hulp van de Wereldgezondheids- isatie van de VN ingeroepen voor de bestrijding van een ozinnige epidemie, die de afgelopen week in het grensge- ïet Tadzjikistan honderden mensen heeft getroffen en nu Sen levens per dag eist. Door gebrek aan gekwalificeerd ch personeel en medische apparatuur valt de oorzaak van (te moeilijk te achterhalen. Medische experts vermoeden om cholera gaat. Met de Russische grenswacht zijn af in gemaakt om artsen en geneesmiddelen met helikopters !e getroffen gebieden te vervoeren. ;ak wil oliekraan opendraaien Wi Rusland, een van de grootste olieproducenten ter we- luit niet uit dat het de oliekraan vol opendraait. Dit valt af en van uitspraken van de Russische vice-premier Bulgak. ik gisteren Moskouse afspraken met de Organisatie van «porterende Landen (OPEC) over productiebeperking jk in twijfel. De organisatie is niet meer in staat tot het be- van de olieprijzen, aldus Bulgak. Hoewel de OPEC nog al- n richtprijs van 21 dollar hanteert, is de prijs deze week al leland onder de tien dollar per vat. Bulgak hekelde vooral brek aan discipline van de OPEC-lidstaten. Die kunnen Imaanden niet houden aan de afspraken over productie- king. Enkele landen, vooral Iran en Venezuela, worden er- idacht de oliekraan flink te hebben opengedraaid. lerlander ramt vrachtauto met bier Op de snelweg tussen Basel en Zürich is gisteren een iiandse vrachtwagenchauffeur gewond geraakt nadat hij rap een vrachtwagen vol bier was gereden. De snelweg ahet ongeval urenlang geblokkeerd omdat de aanhanger ivoorste vrachtwagen was gekanteld en de lading - acht ier - de weg op stroomde, zo meldde de politie van het arse kanton Aargauer. ih wordt ereburger Berlijn De Amerikaanse ex-president George Bush wordt ere- rvan de Duitse hoofdstad Berlijn. Het stadsbestuur wil op deze manier bedanken voor zijn steun aan de Duitse ording. In een verklaring zegt het bestuur dat Bush ver ben had in de 'democratische rijpheid' van de Duitsers, zijn steun aan de eenwording nam hij de angst weg voor oot expansionistisch Duitsland. Bush krijgt de onder ling op 8 november. Onder de ereburgers van Berlijn zijn ush' voorganger Ronald Reagan en Michajü Gorbatsjov, de president van de Sovjet-Unie. LAGOSNaar schatting veertig miljoen kiesgerech tigde Nigerianen mogen vandaag een nationaal parlement kiezen. Bij nog eens dertien miljoen an dere geregistreerde kiezers gaat het volgens de Electorale Commissie waarschijnlijk om valse in schrijvingen. Samen met de presidentsverkiezingen over een week kunnen ze voor Nigeria een histori sche overgang betekenen van tientallen jaren mili tair wanbestuur naar controleerbaar democratisch burgerbewind. Het land met 120 miljoen inwoners is sinds de onafhankelijkheid in 1960 vrijwel on onderbroken dictatoriaal geregeerd door militairen uit het noorden. Die laten het land straatarm en megacorrupt achter. Een man uit het zuiden is nu aan de beurt is om aan de touwtjes te trekken. Ge neraal Olusegun Obasanjo is de favoriete kandi daat, omdat zijn Democratische Volkspartij bij de onlangs gehouden regionale verkiezingen meer dan helft van de stemmen kreeg. Van een echte volksraadpleging is nog geen sprake. De corruptie viert nog steeds hoogtij. Toch heerst er euforie in de westerse wereld over het aarzelend op gang ge komen democratiseringsproces. foto ap» clement nt aye VS sturen meer vliegtuigen naar Europa De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Al bright, is gisteravond in Frankrijk aangekomen in een laatste poging de onderhandelingen over een vredesre geling voor Kosovo te redden. In haar kielzog vliegen dit weekeinde nog eens 51 Amerikaanse gevechtsvliegtuigen over naar Europa om Servische posities aan te vallen als de Serviërs de hun voorgelegde oplossing weigeren. de naleving van een akkoord. De Servische president Miloso- vic legde een niet mis te versta ne verklaring af. „Dreigemen ten om ons land te bombarde ren als we niet instemmen met een buitenlandse bezetting van een deel daarvan, zou een waarschuwing moeten zijn aan die volkeren die geven om vrij heid en vrede." De vredestop, die twee weken geleden begon, loopt vanmid dag om 12.00 uur af. Als Al bright denkt dat er een kans is op succes, zou ze het ultima tum een dag kunnen verschui ven. Is er echter geen enkele hoop op een doorbraak, dan zal de minister waarschijnlijk door reizen naar het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel. Mocht de NAVO besluiten tot een bombardement van Servië, dan kan dat morgen al begin nen. De NAVO heeft 430 vlieg tuigen ter beschikking, waarvan er 271 op luchtmachtbases staan. Een aanval zou waar schijnlijk worden ingeluid met kruisraketten en voor radar on zichtbare F-117 bommenwer pers. Die zouden tot taak heb ben de Joegoslavische luchtver- RAMBOUILLET CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT President Clinton houdt de Ser vische leiders verantwoordelijk voor een eventuele mislukking. Gisteravond zei de president dat hij zijn luchtstrijdkrachten opdracht had gegeven zich ge reed te houden om deel te ne men in de NAVO-operaties te gen de Serviërs. Hij deed dat in een gezamenlijke persconferen tie met de Franse president Chirac die bij hem op bezoek is. Clinton prees in de tuin van het Witte Huis de etnische Al banezen in Kosovo. Zij hebben moed getoond, vond Clinton, door tegemoet te komen aan de vredesvoorstellen. „Het zijn nu de Servische leiders die een keuze moeten maken." Hij waarschuwde dat het ultima tum niet opnieuw kan worden opgerekt. President Chirac voegde eraan toe dat Milosevic de sleutel nu in handen heeft. De Amerikaanse onderhan delaar Hill reisde gisteren ver geefs naar Belgrado af. De Ser viërs blijven afwijzen dat 30.000 man NAVO- en Russische troe pen zouden moeten toezien op dediging uit te schakelen. Al bright zei gisteren dat ze Milo- sovic donderdag telefonisch had gesproken. Ze had hem ge zegd 'dat hij moest begrijpen dat als het tot luchtaanvallen komt, deze hard zullen zijn'. De ongeveer 130 Amerikaan se diplomaten in Belgrado maakten zich gisteren op het land te verlaten, evenals veel van de vierduizend Amerikaan se burgers in de stad. Er zijn ook plannen om de 1.300 bui tenlandse waarnemers in Koso vo te evacueren. Daarvoor wordt in Macedonië een multi nationale troepenmacht paraat gehouden. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse za ken heeft enkele tientallen Ne derlanders in Joegoslavië gead viseerd het land te verlaten. Diplomaten sloten echter niet uit dat de Serviërs in Ram- bouillet tot het laatste moment verzet bieden om zo veel moge lijk concessies te krijgen. Has- hïm Thaci, de leider van de de legatie van de UQK (de onaf hankelijkheidsbeweging van het van oorsprong Albanese deel van de bevolking van Kos ovo), klaagde er gisteren over dat de Serviërs op veel punten hun zin hadden gekregen. Het Nederlandse kabinet wacht inmiddels gespannen de onderhandelingen af. Als er een akkoord wordt bereikt, komt immers een Nederlandse bij drage aan een interventiemacht in Kosovo in beeld. MOSKOU ANP-Rtf De Europese voedselleveranties aan Rusland beginnen eind maart, een maand later dan aanvankelijk de bedoeling was. Europees commissaris Van den Broek ondertekende gisteren het akkoord. De Russische vice- premier Kulik zou dat later op de dag in Moskou doen. Russische klachten over de procedures en de kwaliteit van het voedsel vertraagden te elf der ure de leveranties. De Euro pese Commissie vond die klachten onterecht. De laatste problemen werden na weken van intensief ambtelijk overleg gladgestreken tijdens het be zoek dat een zware EU-delega- tie donderdag bracht aan Mos kou. De Europese pakketten met een waarde van achthonderd miljoen gulden, worden tegen lokale prijzen verkocht, om de markt niet te verstoren. Het geld gaat naar fondsen waaruit de Russen uitgaven voor de meest kwetsbare bevolkings groepen financieren. De commissie zal een oogje in het zeil houden bij de distri butie. Dat gebeurt via een ge mengde Europees-Russische commissie. De hulp omvat 1,5 miljoen ton graan, 150.000 ton rundvlees, 100.000 ton varkens vlees. 50.000 ton rijst en 50.000 ton magere melkpoeder. /rr^s ■ATHENE ANP-GPD-AP VAN VOORPAGINA and waarschuwt Turkije Koerdenleider öcalan doodstraf moet opleg- olgens het kabinet is dit met diverse intematio- Tdragen, die Turkije me- i ondertekend. De rege- de Turkse ambassa- ïterlijk te kennen gege- naleving van de inter- üe verdragen 'van groot is voor de relatie van met Europa'. Turkije al een paar jaar naar uitvaardig lidmaatschap Europese Unie. diplomatiek harde ?n schrijft het kabinet Tweede Kamer. Premier er gisteren na afloop ministerraad weinig aan voegen. Hij wilde niet 'lopen op het proces. Op ag of hij gerust was op dijk proces, in het licht 'ophefmakende arresta- tef hij het antwoord „Ik vind het moeilijk verband te leggen tus- één en het ander. Het lat ik weet is dat öcalan dcije als een terrorist beschouwd." •ster Van Aartsen (buiten zaken) noemde het ge- zijn inmiddels afgetre- iekse collega Pangalos in tetie öcalan gisteravond in Dronten 'in hoge mate laak baar'. Hij verweet Pangalos de andere EU-lidstaten niet op de hoogte te hebben gesteld dat de Koerdenleider in de Griekse ambassade in Kenya zat. Ook is Van Aartsen verbolgen over het feit dat Griekenland öcalan heeft laten doorschemeren dat hij naar Nederland kon gaan. „En dat terwijl Nederland on langs nog heel duidelijk had ge maakt dat öcalan in Nederland niet welkom is." Voor Van Aartsen stapt nu al vast dat als Öcalan geen fair proces krijgt, Turkije niet in aanmerking komt voor lidmaatschap van de Europese Unie. Namens de regering laten de bewindslieden nogmaals weten dat een verbod van de Koerdi sche Arbeiderspartij PKK in Ne derland niet aan de orde is. Daarbij speelt de vrees dat een verbod op de PKK alleen maar illegale activiteiten stimuleert waarop de overheid moeilijk greep kan krijgen. Naar verwachting drie tot vierduizend Koerden willen vandaag in Amsterdam een vreedzame demonstratie hou den. De Koerdische Federatie en het Koerdisch Nederlands Cultureel Centrum hebben deelnemers opgeroepen zich op de Dam te verzamelen. De Koerden wilden aanvankelijk naar het Amerikaans Consulaat op het Museumplein, maar kre gen hiervoor van de gemeente geen toestemming, omdat het plein wegens bouwwerkzaam heden helemaal open ligt. Inmiddels heeft de arrestatie van öcalan in Griekenland een vierde 'slachtoffer' geëist. Op verzoek van premier Simitis diende de chef van de binnen landse veligheidsdienst Sta- vrakakis zijn ontslag in. Don derdag ontsloeg de Griekse pre mier al drie ministers. Gisteren verweet Simitis de Europese Unie Griekenland te hebben opgezadeld met de 'morele plicht' om de rebellenleider be scherming te bieden. Cyprus heeft bij monde van zijn minister van buitenlandse zaken Kassoulides gisteravond elke betrokkenheid bij de affai re rond öcalan ontkend. Kas soulides zei dat zijn regering Öcalan geen diplomatiek pas poort heeft verstrekt. Het Cy priotische paspoort dat de PKK- leider bij zich had toen hij door Turkse commando's werd op gepakt was vals, aldus de Cy priotische procureur-generaal Markides. Ook gisteren werd er op vele plaatsen gedemonstreerd tegen de arrestatie van öcalan. In Ki- ziltepe in het zuidoosten van Turkije, kwam een demonstrant om het leven en raakten vijf an deren gewond toen de veilig heidstroepen betogers onder Ongekende hoeveelheden sneeuw zijn de afgelopen dagen in Midden- en Oost-Europa gevallen. In Moskou leverden de winterse buien dit fraaie plaatje op. foto »ap» olec nikisjin GENEVE-CHAMONIX GPD-ANP-DPA VERVOLG VAN VOORPAGINA Ook in het bij Nederlanders populaire Villars stortte gistermiddag een tweehonderd meter brede lawine van compacte sneeuw over een skipiste. Die was weliswaar tijdig gesloten, maar omdat veel wintersporters derge lijke 'ongerepte zones' verkiezen boven veilige gebie den, werden legerhelikopters, lawinehonden en een reddingsploeg van 120 man ingezet om de sneeuw massa's te doorzoeken. Hevige sneeuwval veroorzaakte in heel Zwitserland ernstige verkeersopstoppingen. De Gotthardtunnel en de verbindingsweg tussen Interlaken en Brienz zijn af gesloten. Enkele honderden Nederlandse vrachtwa genchauffeurs zijn daardoor in problemen gekomen. In Frankrijk zijn in het gebied rond Chamonix vijftig vakantiewoningen ontruimd in verband met lawinege vaar. Een week geleden kwamen in hetzelfde gebied twaalf mensen om het leven. In Zwitserland en het aangrenzende Franse wintersportgebied van Haute Sa- voie blijven alle waarschuwingen van kracht om zich niet buiten afgebakende pistes te begeven. In talrijke Franse wintersportcentra is het snowboarden of skiën buiten de pistes verboden, op straffe van forse boetes. In het zuiden van Duitsland dreigen ondertussen overstromingen door de grote hoeveelheden smeltwa ter. En in Turkije zijn meer dan duizend dorpen van de buitenwereld afgesneden. Bovendien ondervond het verkeer rond de grote steden gisteren veel hinder van de sneeuw. Touroperator OAD uit Holten heeft gisteren in ver band met de te verwachten sneeuwoverlast twaalf ex tra buschauffeurs naar Oostenrijk gestuurd om het stuur te kunnen overnemen wanneer de reis langer duurt dan was gepland. Harde strijd Vlaamse christendemocraten BRUSSEL ANP Binnen de Vlaamse christende mocratische partij (CVP) is een bikkelharde strijd aan de gang over het lijsttrekkerschap voor de Europese verkiezingen. Ex- premier Martens dreigt het veld te moeten ruimen voor een vrouw, minister van sociale za ken Smet. Martens, die onlangs nog werd herkozen tot voorzitter van de Europese christendemo craten (EVP), is ziedend. Hij heeft aangekondigd zich terug te trekken uit de Europese ver kiezingen als hij niet op de eer ste plaats komt te staan. Het al gemeen partijbestuur van de CVP moet op 23 februari de knoop doorhakken. Het besluit van het verkie zingscomité om Smet op één te zetten, heeft niets te maken met de gelijke vertegenwoordiging van mannen en vrouwen, zegt hij. Immers de eerste vier plaat sen van de Europese lijst wor den bezet door twee mannen en twee vrouwen. De coup tegen Martens heeft wel te maken met de onvrede binnen de Vlaamse christende mocraten over zijn optreden in het Europees parlement. In juni vorig jaar kwam hij zwaar on der vuur te liggen omdat hij le den van de omstreden Italiaan se partij Forza Italia de chris tendemocratische fractie bin nenloodste. Dat gebeurde onder druk van de Spaanse premier Aznar en de Duitse bondskanselier Kohl. Martens gold als spreekbuis van Kohl. Ook het gedraai rond de reiskosten en andere vergoe dingen in het Europees parle ment wordt hem aangerekend. Ex-premier Martens, archieffoto

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7