Muskens vreest voor tweedeling mm Groningse kliniek buigt zich over 'fietsenrekken' van junks Politici maken karikatuur van zichzelf Provincie is oliespuitje tussen Rijk en gemeente Ëm Verdelgingsactie Zeister kakkerlakken in startblokken Binnenland Woordvoerder Defensie moet het veld ruimen 'Grote' verkiezingsdebat in Haarlemse Statenzaal ZATERDAG 20 FEBRUARI 1999 954 ANP Algemeen Nederlands Persl Man doodt medegevangene utrecht Een 27-jarige gevangene blijkt op 5 februari een 45-ja- rige medeveroordeelde in het Meijers Instituut in Utrecht te hebben vermoord. De man, die tbs had gekregen wegens enkele geweldsmisdrijven, heeft een bekentenis afgelegd. Het slachtof fer werd dood in zijn cel aangetroffen. Over de toedracht van het incident wil justitie geen enkele mededeling doen, evenmin over de manier waarop het slachtoffer is gedood. Vooralsnog zijn er volgens officier Steensma geen aanwijzingen dat er spra ke is geweest van nalatigheid binnen het Meijers-Instituut. Melkert: geen onderzoek asielbeleid den haag PvdA-fractievoorzitter Melkert wijst het voorstel van GroenLinks-fractieleider Rosenmöller van de hand om een par lementair onderzoek naar de uitvoering van het asielbeleid in te stellen. Rosenmöller verwachtte juist zaken te kunnen doen met de PvdA omdat Melkert vorig jaar pleitte voor een parlement dat het kabinet strenger controleert op de uitvoering van wet ten. Maar voor de PvdA-fractievoorzitter is een parlementair onderzoek 'niet aan de orde'. 'Gelijke behandeling juist in de zorg' Bisschop Muskens van Breda is fel gekant tegen het plan dat voorzitter Hamel van het college van bestuur van het Academisch Ziekenhuis in Groningen (AZG) enkele we ken geleden lanceerde om rijke mensen tegen betaling sneller te behandelen. Dat brengt volgens Muskens een ongewenste 'sociale tweedeling' teweeg in de maat schappij. „In mijn jeugd werd het ziekenfonds gezien als iets voor de armen. In die tijd werd er prestige aan ont leend als je kon zeggen dat je geen ziekenfondsverzeker de was." groningen gpd Muskens zei tijdens een spreek beurt in Zuidlaren bang te zijn dat de standsverschillen van de jaren '50 en '60 weer terugke- ,,In de trant van: de een kan het zich veroorloven om verpleegd te worden in een pri- vé-kliniek, terwijl een ander 'maar' in de armenkliniek ligt." Zo'n tweedeling past volgens de bisschop niet bij de gezond heidszorg. „Als gelijke behan deling ergens gewenst is, dan is dat wel wanneer je als zieke bent aangewezen op zorg." De bisschop spreekt van een 'levensgevaarlijke ontwikke ling': ../Ms de trend van com mercialisering in de gezond heidszorg eenmaal is gezet, is het tij niet te keren. Na de zie kenhuizen volgen dan de psy chiatrische inrichtingen, ge handicapten, bejaardentehui zen etcetera. Daarom ben ik er mordicus op tegen." Inxintwik- kelingslanden is het een nor maal verschijnsel dat sommige voorzieningen aan elitaire be volkingsgroepen zijn voorbe houden. Een welvarend land als Nederland zou hiervan ver schoond moeten blijven, meent hij. Volgens de bisschop dreigt de hulp in deze jachtige samenle ving, die door economische systemen wordt beheerst, er helemaal bij in te schieten. „Het aantal leerling-verplegers dat jaarlijks wordt opgeleid is gedaald van 27.000 naar 17.000 en het aantal leerlingen in kraam- en kruiszorg van 8000 naar 3000. Ik voorzie," zei Mus kens, „dat wanneer ikzelf over twintig jaar hulp nodig hebt, er geen verpleegster meer aan m'n bed komt." Nu naastenliefde in deze tijd van individualisering niet meer vanzelfsprekend is, zou de overheid moeten overwegen haar burgers te verplichten zorg op zich te nemen voor burgers die dat nodig hebben. Als voor beeld noemde hij: eten rondde len in het ziekenhuis. „Met par ticulier initiatief redden we het niet meer. Daarom moeten we het afdwingen net als het beta len van belasting. Onder geen beding mag de solidariteit uit onze samenleving wegebben." den haag anp weerslag van zijn getuigenver klaring voor de commissie-Van Kemenade, zo stelde hij Ophef was in zijn ogen onnodig, hij vertelde immers niets nieuws. Minister De Grave dacht daar anders over. Direct na zijn aan treden. afgelopen zomer, kreeg ook hij te maken met het Sre- brenica-spook. Nieuwe onthul lingen over mogelijke stafbare feiten door Dutchbatters over vielen hem volkomen. Deze pijnlijk ervaring zou hem geen tweede keer overkomen, nam de minister zich voor. De Grave maakte intern duidelijk dat hij over alle informatie wilde be schikken, tegelijk trok hij de re gie over de voorlichting meer naar zich toe. Uit de school klappen, zeker over een politiek gevoelige kwestie als Srebreni ca, zou niet meer worden geac cepteerd. Minister De Grave heeft zijn woordvoerder B. Kreemers de wacht aangezegd. Kreemers is ontheven van zijn functie als plaatsvervangend directeur voorlichting van Defensie. Woordvoerder J. Veen van staatssecretaris Van Hoof neemt voorlopig zijn taken over. Een verwoede poging om zijn naam te zuiveren is Kreemers fataal geworden. Hij was het beu dat in de media en binnen defensieorganisatie het beeld bleef bestaan dat hij na de val van Srebrenica (1995) in formatie tegenhield of gekleurd naar buiten bracht. In een ingezonden artikel in NRC Handelsblad probeerde Kreemers zijn gelijk te halen. Zijn artikel is grotendeels een Het leukste wat je kunt winnen, zijn kaarten voor Quidam van Cirque du Soleil. Manpower is gekozen tot 'official supplier* van flexibel personeel voor Quidam, de nieuwe show van Cirque du Soleil. En dat vieren we met het weggeven van Qu/dom-vrijkaarten, horloges, t-shirts en cd's. ledereen die gaat werken voor Manpower maakt kans op deze mooie prijzen. Loop nu binnen bij één van onze vestigingen en vraag naar de wedstrijdfolder. Kijk voor de dichtstbijzijnde vestiging in de Gouden Gids of op www.manpower.nl WMANPOWËR groningen gpd Harddrugs zijn niet goed voor de gezondheid. De aftakeling van het lichaam begint in het hoofd, bij de tanden en kiezen: die worden eerst zwart en vallen er na verloop van tijd spontaan uit. De junk is vaak te herkennen aan het slechte gebit. Daar komt in Groningen binnenkort verandering in, want de Tandheelkundige Kliniek van de Rijksuniversiteit Groningen begint eind deze maand met een grondige restauratie van de ge bitten van honderd drugsverslaafden in de stad. variërend van het vullen van gaatjes tot het aan meten van kunstgebitten. De belangstelling on der drugsverslaafden is groot. Professor Schaub van de Tandheelkundige Kli niek verwacht 'tandheelkundig gezien' veel inte ressante gevallen tegen te komen, en dan vooral interessant voor zijn studenten. De hoogleraar ontkent echter dat de 'fietsenrekken' van de ver slaafden beroepshalve worden gezien als boei end oefenmateriaal. „Wij zien onze patiënten nooit als oefenmateriaal. Bij te ingewikkelde in grepen worden trouwens geen studenten inge zet, maar professionele tandartsen", zegt Schaub. Zo nu en dan meldt zich wel eens een drugs verslaafde bij Tandheelkunde, maar die wordt meestal zonder pardon weer weggestuurd. Geen geld. Voor dit probleem is nu een oplossing ge vonden: het Regionaal Ziekenfonds Groningen betaalt de rekening. Het idee om de gebitten van honderd Gronin ger drugsverslaafden flink aan te pakken, is af komstig van Jan Veen, coördinator van het plaat selijke opvanghuis voor verslaafden. Veen kent het gebittenprobleem van de junks als geen an der. Drugs zijn volgens hem slechter voor het ge bit dan alle soorten snoep bij elkaar. Veen: „Ik had gehoord dat de gemeente Groningen en het ziekenfonds een contract hadden afgesloten voor een aanvullende ziektenkostenverzekering voor alle minima. Daaronder valt ook de vergoeding voor de tandartskosten. Toen ging er bij mij een lampje branden." Veen zocht contact met Schaub en na een aantal gesprekken kon de zaak worden beklonken. Eind deze maand worden de eerste verslaafden 'gescreend'. Vervolgens wordt voor iedere ver slaafde een restauratieplan gemaakt, waarna de eigenlijke behandeling begint. Veen draagt er zorg voor dat de verslaafden verschijnen op d afgesproken tijdstippen. Geen eenvoudige taal daar het leventje van een verslaafde niet altij even gedisciplineerd verloopt. „Maar de belang stelling is bijzonder groot", zegt Veen. Schaub liep vrijwel direct warm voor het idei „We kunnen op deze manier een bijdrage leve ren aan het welzijn van de drugsverslaafde. W zijn er voor iedereen, dus ook voor deze groe mensen. Onze kliniek is eigenlijk niet meer c minder dan een heel grote tandartsenpraktijk. A leen werken we ook met studenten. Maar d; zegt niets over de kwaliteit van onze zorg. He enige is dat patiënten die bij ons worden behar deld wat meer tijd kwijt zijn." den haag ans bouwmans D66 houdt een inloopochtend, waar fractievoorzitter Thom de Graaf de ene dag de Flexwet in de prullenbak gooit en de vol gende dag zijn visie geeft op de zaak Öcalan. De WD looft een fles wijn uit voor voorpagina nieuws. De kelder van WD-vi- ce-premier Jorritsma is klaar blijkelijk bijna leeg, want op el ke 'Grote Avond' van de WD is ze goed voor een nieuwtje. Het is campagnetijd, en dat zullen we weten. PvdA-fractie- leider Melkert krijgt er geen ge noeg van. Zelf nieuwsmaken, uitvoerig reageren op de ande ren, niets is hem te veel. Zelfs PvdA-premier Wim Kok kruipt vaker uit zijn schulp dan nor maal. Emoties over het El Al- bandje, een uithaal naar lek kende Kamerleden. Het geeft niet hoe je in het nieuws komt, als je maar in het nieuws komt. Aangezien ze dat bij het CDA ook vinden, hebben ze daar nu Kamerlid Hans Hillen als 'chief whip' aangesteld. Die moet zor gen dat het CDA weer in de krant komt. Hoe, doet er klaar blijkelijk niet toe. Hij geeft nu elke vrijdag een persconferen tie. Zomaar De provinciale verkiezingen komen eraan. En alhoewel er geen zetel te verdelen is in de Tweede Kamer, wordt het hele debat beheerst door landelijke politici. Dat komt in de eerste plaats omdat er weinig politieke provinciale thema's zijn. De provinciebesturen spreken de burger ook weinig aan. De ver kiezingen zijn bovendien van belang voor 'Den Haag'. Alhoewel het stemgedrag niet zomaar te vertalen is, kun je wel bepaalde conclusies aan de 'opiniepeiling' van 3 maart ver binden. De coalitiepartijen De NOS-televisie richt de ca mera's dinsdag 2 maart, aan de vooravond van de Staten verkiezingen, op de fractie voorzitters van de vijf groot ste politieke partijen. In de Statenzaal van het Noord- Hollandse provinciehuis in Haarlem treden zij in debat. Provinciale politici komen er niet aan te pas, hoewel het debat wordt gehouden tegen een provinciaal decor. Het debat tussen Melkert (PvdA), Dijkstal (WD), De Hoop Scheffer (CDA), De Graaf (D66) en Rosenmöller (Groenlinks) wordt recht streeks uitgezonden en staat onder leiding van Paul Witte- man en Ferry Mingelen. Het begint om 21.00 uur. De poli tici discussiëren over vijf nog te bepalen thema's en mogen ten slotte hun licht laten schijnen over zoiets als de betekenis van Provinciale Statenverkiezingen. (PvdA, WD en D66) wensen een bevestiging van de kiezers dat ze het goed doen en de sa menwerking moet worden voortgezet. De oppositie hoopt dat de kiezers het huidige rege ringsbeleid afstraffen door niet 'Paars' te stemmen. Bovendien is de verkiezingsuitslag bepa lend voor de samenstelling van de Eerste Kamer, en ook daar zien de partijen zichzelf graag groter terug. In de weken voor verkiezin gen ontstaat er als vanzelf een kunstmatig beeld van politiek. Tegenstellingen worden uitver groot, om punten te scoren. Er wordt geprobeerd schade aan de eigen beeldvorming te voor komen, maar er moeten na tuurlijk wel wat krassen worden gezet op het imago van de te genstander. Er wordt stemming gemaakt. Rond de dorpspomp op het Binnenhof wordt heel wat afgekletst over de positie van Annemarie Jorritsma of de (ongepaste) emoties van Wim Kok. Volstrekt normaal allemaal. Dat 'Den Haag' zich met de Statenverkiezingen bemoeit, is logisch en wenseÜjk. Maar toch, iets zit er niet lekker. En dat is vooral de manier waarop de politici zich tot de kiezers rich ten. Het is allemaal zo opzich tig, zo overdreven. En daarmee ook volstrekt ondoelmatig. Want het zou verbazingwek kend zijn als er nog echt men sen zijn die zich druk maken over het 'volkstoneel' dat op dit moment in en buiten Den Haag wordt opgevoerd. Koffieochtenden, Grote Avonden, de tafel van Kok, de kijk op de week van Hillen. Ie dereen reageert op iedereen, in de hoop dat er iets - een beeld, een quote - bij de kiezer te rechtkomt. Je weet niet meer wat je nog serieus moet nemen. Waarom wordt er een stuk van Pronk (overal in Nederland 100 kilo meter voor een beter klimaat) gelekt dat nog lang niet af is? Opdat we toch vooral weten dat PvdA-minister Pronk het mi- lieuhart op de juiste plaats heeft. Jorritsma kraakt het gelijk af, want iedere automobilist moet goed begrijpen dat je bij de WD het beste uit bent. En die nette De Graaf van D66 kan op zijn beurt opmerken dat zo'n openbare discussie 'onge past' is. Iedereen heeft zijn zeg je gedaan, en er wordt weer op een ander onderwerp overge gaan. Het abnormale is normaal. Al maanden wordt er geklaagd over de uitwerking van de Flex wet die door het vorige kabinet is gemaakt en op 1 januari in ging. Dat was geen reden voor zorg in de coalitie: de wet moest de tijd krijgen. Twee w ken voor de Statenverkiezingf hoeven er maar een pa schoolklassen naar huis te wo den gestuurd, en een horde K merleden snelt boos naar de f; om Kamervragen te stellen. L wet moet aangepast worde zei D66'er De Graaf zelfs. Te wijl er jarenlang aan de wet gewerkt, en hij ook met stei van zijn eigen partij tot stand gekomen. Deze kritiek op de public teitsgekte is niet nieuw. Cor mentatoren en deskundig» verkondigen elke verkiezii weer dat het verkiezingsgekaJ eerder weerzin dan enthousia me voor de politiek oproept. 1 toch verandert er niets, h wordt zelfs erger. Tegen bet weten in, werpen de Melker de De Graafjes en de Jorril ma's zich als politieke lemmi gen in de verkiezingsstrijd. I genlijk is er maar één conclui mogelijk. Politici kunnen n anders. Ze hebben een natui lijk instinct een karikatuur v. zichzelf te maken. Geluld komt 3 maart al snel dichterbi Op 3 rtiaart worden nieuwe provinciale staten gekozen. Vier jaar geleden bleef meer dan de helft van de kiezers thuis. 'Het kan ook wel zonder de provincie' is een veelge hoorde stelling. Wat vinden de Zuid-Hollandse gedeputeer den en de commissaris van de koningin daarvan. Aflevering 5: Gedeputeerde Henk van der Goot (WD), onder meer ver antwoordelijk voor cultuur, onderwijs, en bestuurszaken. P=. STATEN den haag «hans jacobs haags redacteur Volgens de Brabantse CDA-ge- deputeerde Van Geel kan de provincie maar beter een gede- concentreerde rijksdienst wor den als ze niet meer politieke le gitimiteit krijgt. „Ik wil het omdraaien. Gede- concentreerde rijksdiensten, zoals Rijkswaterstaat en Domei nen, moeten bij de provincie worden ondergebracht. Daar horen ze thuis. Ik pleit voor schaalvergroting van de provin cies. Geef ze meer taken en voeg een aantal samen, zodat er meer gelijkwaardigheid tussen de provincies ontstaat. Het is toch vreemd dat Zeeland met 300.000 inwoners bij het inter provinciaal overleg evenveel ge wicht heeft als Zuid-Holland met 3,3 miljoen inwoners." Burgemeester Lyklema is tegen herindeling van Ter Aar. Hij denkt echter dat zijn gemeente moet boeten voor het mislukken van de annexatieplannen van Den Haag. Wat gebeurt er met Ter Aar? „De wet is heel eenvoudig. Het rijk gaat over herindeling wan neer meer dan tien procent van de bevolking van een gemeente erbij betrokken is. Bij gemeen telijke herindeling is dat het ge val. Uiteindelijk zal het rijk dan ook een besluit nemen, maar daar is de provincie wel bij be trokken, als initiatiefnemer en adviseur. Ter Aar moet zelf aan geven wat ze wil. Zelfstandig voortbestaan beschouwt de provincie als een niet begaan bare weg. Is het niet gek dat in provinciale staten ook burgemeesters en wethouders zitten? Die moeten daar hun eigen gemeente con troleren. Is dat niet onzuiver? „Het is niet onzuiver want het wordt door de wet niet verbo den. Ik ben zelf ook burge meester én statenlid geweest. Er zijn meer voor- dan nadelen. Het gaat erom hoe iemand in de praktijk functioneert. De één kan de zaken goed gescheiden houden, een ander heeft er Gedeputeerde Henk van der Goot (WD) meer last van. Er wordt bij de Bollenstreek, of rondom Alphen politieke partijen verschillend met een regionale zender als TV over gedacht. Ik kan niet ont- kennen dat er enige kwetsbaar heid is." Wat moeten de mensen in de West. Dat is toch vooral TV Den Haag? „TV West krijgt van mij best wel eens de boodschap dat er meer is dan alleen Den Haag. Maar ik FOTO LOEK ZUYDERDUIN geloof in vrije nieuwsgaring en zal daarom de laatste zijn die zich met hun programma's be moeit. Toen TV West in de pro blemen kwam omdat geld schieters afhaakten, kwam er ook vanuit Leiden en andere gemeenten de vraag of er e helpende hand kon worden boden. Er is dus best behoe aan regionale televisie. E wordt ook steeds belangrijk De mensen krijgen weer me interesse voor hun eigen regie Maar waarom moet daarvt apart worden betaald. Is mar, werking niet beter op z plaats? „Zo zit ons omroepbestel in kaar. Mijn partij en ook het pi vinciebestuur hebben vier \i geleden gezegd dat we de bi ger niet extra willen belast met een heffing voor region; televisie. We hebben al gespi terd toen ons werd opgele dat we een tientje moesten h fen voor de radio, maar dat nu eenmaal zo geregeld in wet." Waarom bemoeit de provin zich met monumentenzorg, c tuur en onderwijs. Dat kan dere gemeente toch beter zelf? „De grote gemeenten wel, kleinere niet. In het onderv> zorgen we bijvoorbeeld dat 1 vakkenaanbod op elkaar wo afgestemd, zodat het niet ove hetzelfde is en leerlingen m der keuze hebben. De provin moet je zien als het oliespui tussen rijk en gemeenten. H je het weg. dan staat de mac ne binnen de kortste kei stil." Grootste flat van West-Europa maandag onder handen zeist «jurgen van dijk De medewerkers van woningbouwvereniging K'86 in Zeist maken zich op voor de grootste ver delgingsactie van kakkerlakken die Nederland ooit heeft gekend. Maandag worden de eerste woningen van de inmiddels beruchte L-flat in de Zeister wijk Vollenhove schoongemaakt. De 'ex plosie' van het aantal kakkerlakken afgelopen jaar had niets met de hygiëne van de bewoners te maken, want de beestjes eten bij voorkeur vers voedsel. Interim-directeur Scharp van het KAD (Kennis- en Adviescentrum Dierplagen) in Wageningen noemt als een van de verklaringen voor de enor me verspreiding van de kakkerlakken de inbouw- keuken. „Als de koelkast los staat, maak je als be woner vaker schoon achter het apparaat dan wanneer de koelkast in een inbouwkeuken zit." En achter de koelkast zit de kakkerlak het liefst, weet Scharp. Lekker warm, met een constante temperatuur en dicht bij het voedsel. Scharp en het KAD zijn door de woningbouw vereniging ingehuurd om het probleem in de grootste van West-Europa in kaart te brengen. Op basis van lijmvallen, de lokdoosjes die bij vrij wel alle bewoners zijn geïnstalleerd, is een inde ling gemaakt. In het ergste geval moet de woning met bestrijdingsmiddel worden bespoten. Valt het mee met het aantal kakkerlakken, dan vol doen de lijmvallen. Is er helemaal geen sprake van ongedierte dan onderneemt K'86 toch actie. De openingen bij de leidingen door de dertien verdiepingen worden dan dichtgekit. Dat gebeurt ook met de naden en kieren in de woningen. Ver der worden de luchtroosters in de keukens met nylonkousen dichtgemaakt. „Het gaat ons erom dat de kakkerlakken na 'Vollenhove Schoon' wegblijven", zegt directeur Bakker van K'86. Hij gaat ervan uit dat het pro bleem over een maand voor 99 procent is opge lost. „En daarna willen we dat bewoners het di rect melden als er toch weer onverhoopt een kakkerlak opduikt." De woningbouwvereniging stelt dan lijmvallen ter beschikking. Ook gaat K'86 nieuwe bewoners direct voorlichten hoe ze preventief te werk kunnen gaan tegen de kakker lak. Omdat de kakkerlakken zich niet verspreiden tussen de verticale blokken van de flat, gaat schoonmaakbedrijf Rentokil per blok te werk. Vanaf maandag wordt laag voor laag behandeld. De bewoners moeten steeds voor twee uur hun huis uit. Tot en met donderdag gaat de bestrij ding door. Op vrijdag kunnen eventuele achter standen in de planning worden ingelopen. In to taal duurt de verdelgingsactie vier weken. Een gigantische logistieke operatie, beaamt recteur Bakker. Hij becijfert dat de grote schot maak K'86 tonnen kost. Ondanks de gede^ voorbereiding kon K'86 niet alle huurders bei ken. Gisteren bepaalde de Utrechtse rechtbE in een kort geding dat een huurder toegang m verlenen aan de schoonmakers. Deze huur» had niet gereageeerd op de brieven, telefoon) en huisbezoeken van medewerkers van de x ningbouwvereniging. Met de uitspraak van rechter heeft K'86 volgende week de mogel heid de deur van deze huurder te openen, al c niet onder begeleiding van de politie. Zes and huurders die door K'86 waren opgeroepen v» de rechtbank reageerden plotseling wél en la vanaf maandag de kakkerlakkenverdelgers willig binnen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5