Een oceaanstomer in de lucht De opkomst van het toerisme 134 Discussie over de zin van nieuw supervliegtuig Twee dekken met volop ruimte voor 480 tot 650 passagiers, een riante entree met majestueuze trap, werk ruimtes, restaurantachtige eetopstel- lingen en in de buik van het vliegtuig zelfs slaaphutten voor wie daar maar voor wil betalen. De documentatie van de Europese vliegtuigbouwer Air bus windt er geen doekjes om. Het toekomstige reuzenvliegtuig A3XX, waarmee de 747 'Jumbo' van concur rent Boeing naar de kroon moet wor den gestoken, is de oceaanstomer van het nieuwe millennium. En Air bus is klaar om het supervliegtuig te bouwen. ,,Als de klanten 'ja' zeggen kan de A3XX in 2004 vliegen", zegt Paul Mason, vice-president commer ciële zaken bij Airbus. Maar dat is nu juist het punt waar de schoen wringt. Airbus praat welis waar met tien luchtvaartmaatschap pijen over hun wensen voor het nieu we grote vliegtuig, maar tot nu toe heeft niemand toegehapt. Het besluit om het grote vliegtuig daadwerkelijk te bouwen is dan ook weer opgescho ven. Mason is er niettemin van over tuigd dat in de loop van 1999 alsnog het groene licht wordt gegeven voor het project waarvan hij zegt dat er zo'n 20 miljard gulden aan ontwikke lingskosten mee zijn gemoeid. Bij concurrent Boeing, de enige an dere overgebleven bouwer van grote commerciële vliegtuigen, hoort men de uiüatingen van .Airbus minzaam aan: Op de kop af twee jaar geleden bliezen de Amerikanen het plan voor een eigen nieuw groot vliegtuig defi nitief af. Het ging toen om het voor nemen de klassieke Jumbo nog eens te vergroten tot de 747-500/600X. Eerder was al afgezien van het ont wikkelen van een totaal nieuw groot vliegtuig. Boeing had daarvoor sa menwerking gezocht met vier Euro pese vliegtuigfabrikanten, nota bene ook partners binnen Airbus. Omdat volgens vice-president John Hayhurst de markt van hooguit 500 vliegtuigen tot het jaar 2010 niet groot genoeg zou zijn om twee concurrerende vliegtuigen rendabel te vekopen. Bo vendien zouden de ontwikkelingskos ten, volgens Hayhurst 30 miljard gul den, niet door een enkele onderne ming zijn te dragen. Die kosten zou den onder andere hoog worden op gejaagd door milieu-eisen. „Een zo groot vliegtuig fluistert niet. Het wordt een grote uitdaging de moto ren stiller te krijgen dan die van de 747. Die motoren moeten bovendien ook nog eens zuiniger zijn." De eis dat het toestel ook economischer moet vliegen dan de 747 is een ander struikelblok. „De 747 heeft de laagste stoelkilometerprijs van alle vliegtui gen die ooit zijn gebouwd." Maar technische problemen zijn er om op te lossen. Als techniek een struikelblok was, zou in 1969 ook nooit een man op de maan zijn ge land. En zou in dat jaar al evenmin de eerste generatie 747's zijn.gaan vlie gen. Maar Boeing ging toen al bijna failliet aan de torenhoge ontwikkei- kosten. Het duurde nog jaren voordat de Jumbo een commercieel succes werd. Het zijn nu dan ook geen tech nische argumenten waarom Boeing zijn grote vliegtuigproject voorlopig in de ijskast heeft gezet. Het besluit is door de markt gedicteerd, zegt de fa brikant. In de eigen marktverkenning schat Boeing dat er in 2017 ongeveer 26.000 verkeersvliegtuigen zullen zijn, tegen ruim 12.000 nu. En terwijl de luchtvaart jaarlijks met vijf procent zal groeien, verwacht Boeing de ko mende jaren heel veel middelgrote vliegtuigen af te zullen leveren. Niet alleen door de groeiende markt, maar ook omdat de huidige vloot verou derd en zo lawaaiig is dat de toestel len binnen luttele jaren niet meer in Europa en de Verenigde Staten mo gen landen. Boeing verwacht boven dien dat het aandeel van grote vlieg tuigen in de hele markt de komende twintig jaar niet meer dan zeven pro cent - ruim duizend stuks - zal bedra gen. Ook de grotere drukte op vlieg velden zal daar de eerste jaren geen verandering in brengen. Verbeterde coördinatie, maakt het mogelijk dat vliegvelden binnen de bestaande structuur steeds meer vluchten kun nen verwerken. De groei van de luchtvaart ziet Boeing vooral tot stand komen door een uitbreiding van het aantal vluchten, die met nau welijks grotere vliegtuigen worden uitgevoerd, vaak direct naar uiteenlo pende bestemmingen. Pas na 2010 zou de vraag naar de grootste vlieg tuigen weer toenemen en dan alleen nog voor een beperkt aantal zeer drukke routes. Als tegen die tijd de roep van maatschappijen om nieuwe grote vliegtuigtypen luider wordt, zegt Boeing daaraan tegerhoet te wil len komen. Airbus schat de groei van de lucht vaart nauwelijks anders in, maar toch is het ervan overtuigd dat de klanten voor een nieuw zeer groot passagiers vliegtuig nu al aan de deur zullen ko men. Maar voor Airbus spelen daarbij meer argumenten een rol. De Euro pese vliegtuigbouwer, in feite een consortium van vier fabrikanten uit Duitsland, Frankrijk en Engeland, is al jaren in verbeten strijd verwikkeld met Boeing om een gelijkwaardig marktaandeel. Daar slaagt Airbus ge leidelijk steeds beter in, maar juist in het segment van de grootste toestel len moet het Boeing nog steeds voor laten gaan. Eenvoudigweg omdat het geen enkele serieuze concurrent voor de aloude Jumbo in huis heeft. Paul Mason steekt dan ook niet onder stoelen of banken dat Airbus vastbe sloten is om het monopolie dat Boeing nog heeft met grote vliegtui gen te doorbreken. Dat streven is Air bus veel waard. Mason onderstreept daarbij ook dat het mogelijk moet zijn een modern vliegtuig te bouwen dat goedkoper in aanschaf en exploi tatie is en dat ook nog eens milieu vriendelijker is dan het inmiddels dertig jaar oude ontwerp van de 747. Boeing wordt niet moe er op te wij zen dat de huidige Boeing 747-400 niet te vergelijken valt met de oerver sie. „Hij ziet er uiterlijk wel hetzelfde uit, maar het is technisch een com pleet ander vliegtuig. Het zou anders niet eens meer mogen landen", zegt een woordvoerder. Maar net als Boeing houdt Airbus stug vol dat het uiteindelijk de klan ten (de luchtvaartmaatschappijen) zijn die beslissen of er snel een nieuw supervliegtuig komt. Als de vraag te genvalt, gaat ook de A3XX onverbid delijk de ijskast in. Nog voor de eeuw wisseling kunnen de kemphanen Air bus en Boeing daarmee het prestige gevecht waarin wordt bepaald wie van hen de markt het beste kent, be slechten. RUDOLF KLEUN - 'Lieije is mijn bed goed opgemaakt? Is het goed, schoon en warm?' - 'Ja meneer, het is een goed verenbed. De lakens zijn heel schoon'. - 'Waar is m'n po? Waar is het watercloset?' - 'U gaat naar boven en dan rechtsaf: als u het niet ziet, ruikt u het wel. Wenst meneer nog iets?' - 'Ja lief kind, blaas de kaars uit en kom dichterbij.' John Bake (1787-1864) had andere interes ses. De Leidse hoogleraar klassieke talen ontvluchtte in de zomer van 1830 het uni versitaire milieu en zwierf met twee vrien den ruim twee maanden lang per koets en te voet door Duitsland, Zwitserland en Noord-Italië. Onderweg hield de professor een fascinerend reisjournaal bij, bedoeld voor zijn vrouw die om gezondheidsrede nen in Holland achterbleef. Bake in Zwit serland, dèt was nog eens reizen. Bake:Van onze tour van Chur naar het dorp Splügen kan ik moeilijk enige be schrijving geven. Zo overtreft dit bijna alles. Niet ver op de weg verenigen zich de drie takken van de Rijn door gedurige slingerin gen. Van de weg heeft men alle 5 minuten geheel andere gezichten. Van daar komt men op de beroemde Via Mala. Stel u een zeer nauwe passage voor tussen he melhoge rotsen. 500 Voet diep stroomt de smalle Rijn. Hier davert het zo, dat men elkander bijna niet verstaat Meermalen rijdt men door een galerij geheel in de rot sen uitgehouwen, waarin de zweep van de koetsier, door de echo een wonder sterk ge luid maakt...' Kom daar nu eens om... 'Fasten your seat belts'. De romantiek is verdwenen. Je moest vroeger wel. Mobiliteit was een le vensvoorwaarde. Om te jagen, om vee te houden en om - ginds op de markt - waren te kopen en te verkopen. De mensheid ging zich pas uitsluitend en alleen voor z'n ple zier van het ene naar het andere punt be wegen toen de 19e eeuw al een heel stuk onderweg was. Met uitzondering natuurlijk van de adel en de rijken. Die ontdekten - omdat ze er het geld voor hadden - al veel eerder de geneugten van het reizen. En de educatieve waarde, niet te verge ten. Jonge aristocraten werden - het hoorde bij de opvoeding - door hun ouders al in de 16e eeuw op een Grand Tour gestuurd. Op de voet gevolgd door de zoons van rijke kooplieden. In het boek De Gouden Tijd van het Reizen van Alexis Gregory wordt het begin van zo'n leerzame trip over het oude continent beschreven. Eerst van Lon den naar Dover (één hele dag), dan - als het weer tenminste meezat - met de boot naar Calais (drie tot zes uur varen, afhankelijk van de wind), vervolgens een 'onaangena me douane-inspectie' en tenslotte in een koets naar Parijs (een hele week). De tijd werd gedood met het lezen van reisgidsen. Heel populair schijnt te zijn geweest The Gentleman's Pocket Companion for Travel ling into Foreign Ports. Een soort "Wat Hoe in het buitenland' waarin de volgende voorbeeld-dialoog tussen een Engelse toe rist en een Frans kamermeisje staat opgete kend: - 'Kunnen wij bij u overnachten?' - 'Ja natuurlijk meneer'. - 'Hebt u een goede stal, goed hooi, goede haver, goed stro, goede wijn?' - 'Het beste van het beste'. Voorspelling van de Amerikaanse zakenman Neil McElroy (uit 'Handleiding voor de 21e eeuw): 'In de toekomst zullen we in staat zijn om in twee uur rond de wereld te vliegen. Eén uur om te vliegen en het andere uur om op de luchthaven te komen'. Per koets op reis. Romantiek die is verdwenen, maar waar toch nog even te genieten valt in de zomermaanden wanneer deze diligence wordt ingezet om met toeristen de Gotthardpas te ne men. foto pr md zou tesische mij te- bat is de kistzijn: jde .hik lo kan ktoch per jntercon- Qen [zoveel Ska, wat jet ant- pom bij Seen huis- John Jansen van Galen is journalist, werkzaam voor o.a. Het Parool en het blad Natuurbehoud, presentator van het radioprogramma Met het Oog op Morgen en auteur van een aantal reisboeken. moet worden ge drukt... Van de Cool- wijk vol overtuiging: „Daarvoor hoeven we niet tot 2050 te wachten. Dat is er al- itig lemaal al min of meer. Maar het gaat daarna [en nog veel verder. Die auto van Steenstra is echt geen utopie." die Dus rijden we in 2050 (volstrekt geschei- ler den van over andere trajecten geleid goede- de renvervoer) rond in een keurige, door elek- ror tromotoren aangedreven vierzitter. De top- En snelheid op lokale wegen bedraagt 100 kilo- 10e meter per uur; de actieradius is 350 kilome- aal ter. Maakt de Steensmacar eenmaal gebruik van de pijlsnelle MagLev-snelweg, dan wordt de accu weer opgeladen en kan er bij het verlaten van het computergestuur de systeem, opnieuw een heel stuk indivi dueel worden afgelegd. Voor eventueel en- tertairfment (films, spelletjes) onderweg zorgt een holografische computer met cen trale projectiebalk. Van de Coolwijk: „Maar - en dat blijft waarschijnlijk toch de favoriete bezigheid van elke automobilist - je kunt natuurlijk ook domweg in je neus gaan zitten peute ren". ROB VAN DEN DOBBELSTEEN breekt en het landschap in een gouden glans zet, is de sensatie des te groter en door geen fo toboek over de Achterhoek te overtreffen. Iedere overwon nen tegenslag brengt je dichter bij het land. Reizen is het ver kennen van de grenzen, je ei gen grenzen inbegrepen. 1927: Charles Lindbergh maakt de eerste non-stop vlucht tussen New York en Parijs. 1928: De Graf Zepplin, het eerste commercië le luchtschip, krijgt zijn luchtdoop. 1933: De eerste, geheel van metaal gemaakte vliegtuigen (Boeing 247 en Douglas DC-2) maken hun intrede. 1937: Het Duitse luchtschip Hindenburg ont ploft tijdens de landing bij Lakehurst (New Yersey). Het betekende het einde van de 'zep pelins'. 1939: Het eerste verkeersknooppunt in Ne derland wordt geopend: Oudenrijn. 1957: Lancering van de Russische kunstmaan die het begin van het ruimtevaarttijdperk in luidt. 1958: De Amerikaanse atoomonderzeeër Nautilus vaart onder de noordpool door. 1961: De Russische ruimtevaarder Joeri Ga garin legt als eerste mens een baan af om de aarde. 1965: De Rus Leonow maakt een wandelin getje door de ruimte. Dat deed nog niemand voor hem. 1968: De Amerikanen slagen erin als eersten een bemande vlucht rond de maan te maken. 1969: De Amerikaan Neil Armstrong zet als eerste mens voet op de maan. 1970: Jumbo-jets leiden het tijdperk van het massavervoer door de lucht in. 1981: De Franse spoorwegen nemen de TGV (HSL) tussen Parijs en Lyon in gebruik, de eer ste in Europa. 1985: Wubbo Ockels stapt aan boord van het ruimteveer Challenger en is de eerste Neder lander die de ruimte wordt ingeschoten. 1994: Opening van de Kanaaltunnel (Chun- nel). Eerst alleen voor vrachtauto's; later ook voor personenwagens. 2006: De Hoge Snelheidslijn Amsterdam - Pa rijs wordt in gebruik genomen 2008: Amerikanen vestigen een permanente basis op de maan. 2017: Amerikaanse touroperators beginnen met de verkoop van meerdaagse reizen naar de maan. 2018: Eerste ruimtevaart naar de planeet Mars. 2023: Club Med openteen hotel op de maan. 2032: Bij Den Haag wordt het laatst overge bleven benzinestation van Nederland gesloopt en - als museumstuk - weer opgebouwd in het Autotron bij Rosmalen. Alle auto's rijden nu op zonne-energie of maken - voor grote afstanden - gebruik van een geleidingsrail. 2040: Door thuiswerken, vergaderingen via gesloten videosystemen, aanleg van een light- railnet enzovoort, is er zo weinig verkeersaan bod dat wordt besloten de A4 van 10 banen terug te brengen naar 6. De vrijgekomen rij stroken worden nu gebruikt door fietsers en skaters. u I Een computer-animatie van de A3XX, het vliegtuig waarmee Airbus de Jumbo naar de kroon wil steken. 2045: Alle landingsbanen op luchthavens worden overbodig nu niet alleen kleine militai re vliegtuigen, maar ook grote machines verti caal kunnen landen en opstijgen. 2051: Openstelling van de Beringstraattunnel tussen Nome (Alaska) en Provedeniya (Rus land). Het is nu mogelijk met de auto via een ITS (Intelligent Transport System) in korte tijd van Washington naar Moskou te rijden. 2099: Niet ver van het eilandje Sao Pedro, in het zuidelijk gedeelte van de Atlantische Oce aan, worden de twee laatste delen van de Afro-American-tunnel aaneen gesloten. Daar mee is het GCS, het Global Connection Sys tem - een stelsel van tunnels, bruggen en we gen - een feit. Via aansluitingen op de Noord- Zuid 1 (Alaska - Vuudand), de Noord-Zuid 2 (Moermansk - Kaapstad) en Noord-Zuid 3 (Si berië - Nieuw Zeeland) liggen nu alle uithoe ken van de wereld op enkele uren afstand van elkaar. 1920: De in 1919 opgerichte KLM begint van af Schiphol zijn eerste lijndienst naar Londen. In verband met de open kajuit en het traject over het Kanaal stelt de maatschappij aan de passagiers leren jassen, vliegkappen, windbril- len, handschoenen, zwemvesten, parachutes en warmwaterstoven ter beschikking.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 47