'De auto wordt een kamer' Van 'koffiemolen' naar elektrische scooter Verkenning van de grenzen De eerste reizigers Snelste trein van de wereld (ca) 1000: Viking Leif Erikson ontdekt, ko mend vanuit Groenland, de kust van Noord- Amerika. 1096: Begin van de eerste van zeven kruis tochten waarin een door christelijke vorsten en edelen aangevoerd leger optrok tegen het door moslims bezette Palestina (Jeruzalem). 1271: Marco Polo, een Venetiaanse koopman, reist sa men met zijn vader Niccolo en zijn oom Maffeo, via onder meer Baghdad en het hoogland van Pamir, naar het noorden van China. Op de terugweg (in 1292) doet het drietal onder meer Sumatra en India aan 1487: Bartholomeu Diaz, een Portugese zee man, rondt Kaap de Goede Hoop. 1492: De in Genua geboren Christoffer Co lumbus vaart in opdracht van het Spaanse hof met drie scheepjes de Atlantische Oceaan over en landt op de Bahamas. Hij denkt Indië te hebben bereikt. 2 1770: Cugnot bouwt de eerste stoomauto. 1886: Benz en Daimler construeren de eerste bruikbare benzine-auto. 1888: De Engelsman John Dunlop vindt de luchtband uit. 1895: De eerste automobielen verschijnen op de Nederlandse wegen. 1898: Autobussen gaan in Nederland de eer ste geregelde diensten uitvoeren. 1903: In Kitty Hawk (VS) maakt Orville Wright de eerste vlucht met een door motor kracht aangedreven vliegtuig, dat hij samen met z'n broer heeft geconstrueerd. 1908: De Deense timmermanszoon Jacob El- lehammer kiest in Kiel als eerste Europeaan het luchtruim met een gemotoriseerd vlieg tuig. Zijn driedekker blijft 11 seconden in de lucht. 1909: De Fransman Blériot volbrengt de eer ste vlucht over Het Kanaal. Hij doet er 36 mi nuten over. 1911:De Noorse rederszoon Road Amundsen zet als eerste mens voet op de zuidpool. 1913: Doorbraak van het fenomeen auto doordat Henri Ford de T-Ford introduceert. Het vehikel wordt dankzij het lopende band systeem in 93 minuten gebouwd. Een Europe se fabriek deed er toen nog 4 weken over. "Witte martelaars" werden ze wel genoemd. Pelgrims op weg naar de heilige graven van Jezus Christus, Petrus, Paulus en/of Jacobus. Het waren de eerste reizigers van dit millennium. Op weg naar Jeruzalem, Rome of Santiago de Compostela. Dat moeten barre tochten zijn ge weest. Maar een pelgrim deed boete. Dus mocht, nee móest hij lijden. 'Er bestond voor hem niks heerlijkers dan zere voe ten', schrijft de Engelse histori ca Debra Birch in het pas ver schenen boek Pilgrimage to Rome in the Middle Ages'. Aangename lectuur voor de moderne toerist die zich mop perend vastrijdt in een file op de gloeiendhete Route du So- leil. Of een paar uurtjes op de luchthaven moet wachten om dat zijn vliegtuig vertraagd is. Pelgrims liepen. Jaren achter een. Vanuit Engeland, Duits land, Frankrijk en de Lage Lan den aan de Zee naar het zuiden. Via de Gotthard, de Sint-Ber- nard of de Brenner. Door gei tenpaadjes ontsloten Alpenpas sen van om en nabij de 2000 meter hoog. Waar het desolaat was, steil en bitterkoud. En als die horde dan zonder al te veel malheur was geno men, dan werden de 'romi- petae' (zoals de christenen die naar Rome trokken, werden ge noemd) opgewacht door onbe trouwbare herbergiers. Die ze dronken voerden en beroofden. Ook vielen ze in handen van struikrovers. Of prostituees. Ge ruststellende gedachte: mocht een pelgrim op zijn bestem ming overlijden, dan had hij recht op een 'waardige begrafe nis'. Dus wat kon hem uitein delijk gebeuren....?! Vooral in 1300, het eerste zo genoemde 'jubeljaar', werd Ro me volledig overspoeld door pelgrims. Birch heeft daar een plausibele verklaring voor. Be nedetto Gaetani, ofwel paus Bonifatius VIII (1294-1303), be loofde kwijtschelding van alle zonden aan iedereen die in dat jaar naar de Eeuwige Stad trok. Dat kunnen de pelgrims van 2000 - Rome verwacht er in het achtste jubeljaar zo'n 20 mil joen - vergeten. Maar zij zullen onderweg geen last hebben van zere voeten. Computer zal menselijke handelingen vervangen 1596: Op zoek naar een noordelijke doorvaart naar Indië strandt Willem Barentsz op Nova Zembla. Na een vermaard geworden overwin tering sterft Barentsz in 1597 op de terugweg. 1760: De Duitser Michael Kessler bedenkt de loopfiets Deze kon alleen maar rechtuit rijden. Gebruikers moesten bij elke bocht afstappen om de 'machine' op het juiste spoor te zetten. Van de conventionele (voortbewogen op wielen) treinen gaat deze het nieuwe millennium in als 's werelds snelste: de TGV (Train a Grande Vitesse). De trein werd ontwikkeld in Frankrijk en heeft een de kruis snelheid van rond de 300 kilometer per uur. In 1981 ging het eerste traject open, de lijn Parijs-Lyon. In Nederland en België heeft de intro ductie van de hogesnelheidstrein gezorgd voor een stevige discussie die nog steeds niet over is. Alles wordt anders. De 'heilige koe' niet uitgezonderd. Huub van de Coolwijk bij voorbeeld verkoopt 'straks geen auto's, maar mobiliteit'. De president-directeur van Mercedes-Benz Nederland verklapte dat onlangs tijdens een lezing in Haarlem en - verbaast hij zich - „dat is op één of andere manier nogal opgevallen." Zelf vindt hij zijn uitspraak nauwelijks opzienbarend. „Maar dat komt misschien omdat ik er middenin zit. Ik zie deze ontwikkeling al jaren aanko men." En hij niet alleen. Daar is bijvoorbeeld Bo Boormans, directeur van DTV Consultants. In 'Tracé', het magazine van de NHTV (Ho geschool voor Toerisme en Verkeer) voor spelt hij een toekomst waarin de auto een werkplek wordt. Of een speelplaats. Of een slaapkamer. Want de computer stuurt. Fu turistische onzin? Boormans:Oh nee, alles wat je ervoor nodig hebt, bestaat al zo'n beetje. Het moet alleen nog op elkaar wor den afgestemd." Wat natuurlijk nog een hele klus is. Op de afgelopen autotentoonstelling in de RAI had de Nederlandse ontwerper Cor Steenstra zijn karretje voor het jaar 2050 geparkeerd. Sterker nog, het publiek mocht er - voorzien van een speciale bril - een virtueel ritje in maken. Gaan we over een halve eeuw dan echt op die manier naar het strand? Stukje rijden van huis,even verderop inloggen op Voorspelling van de Nederlandse aforist Toon Verhoeven (uit 'Handleiding voor de 21e eeuw'): 'Volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek hebben in het jaar 2000 alle voetgangers een auto'. de magnetische (MagLev)- snelweg, 'Sche- veningen' intikken op de boordcomputer, routevoorkeur aangeven en daar zet de 'car rier' zich al in beweging. Remmen vast, lich ten doven. De chauffeur kan de krant gaan lezen. Of een dutje gaan doen. Maar ook kan hij natuurlijk alvast zijn zwembroek aantrekken. Van de Coolwijk: „Hoe onwaarschijnlijk sommigen dat misschien ook in de oren mag klinken: de auto wordt een kamer. Op letten is niet meer nodig. De mens wordt uitgeschakeld. Of laat ik het beter zeggen: de onberekenbare menselijke factor wordt uitgeschakeld. En dat is nodig ook, want die vormt precies de zwakste schakel in onze vervoersketen. Per jaar komen er in Neder land netto 250.000 auto's bij en je hoeft echt geen deskundige te zijn om te begrijpen dat we daarmee straks volkomen vasüopen. Tenminste als we niets doen." Maar dat is juist de moeilijkheid. Een nieuwe autoweg, tunnel of brug liggen er niet zomaar. Laat staan zo'n MagLev-snel- weg, een technologisch hoogstandje, dat voor een groot deel is gebaseerd op de nieu we 'weerstandsloze' lanceermethodes die de NASA momenteel voor het jaar 2010 ont wikkelt. En is het ook niet zo dat er pas naar oplossingen worst gezocht als de proble men al onbeheersbaar zijn? En gaat het dan niet dikwijls om lapmiddelen? Doserings- 1796: Logementhouder Petrus Loos in Ant werpen begint een diligencebedrijf met dien sten op Belgische en Nederlandse steden. In datzelfde jaar volgt zijn zwager Jean van Gend zijn voorbeeld. In 1809 gaan beide firma's sa men en is Van Gend Loos een feit. 1816: Baron Von Drais (of Drais von Sauer- bronn, de bronnen spreken elkaar tegen) uit Mannheim vindt de bestuurbare loopfiets uit, de 'draisine'. Hij kon daarmee in één uur een afstand afleggen van 14,4 kilometer. 1825: De Engelse technicus George Stephen son construeert voor Stockton and Darlington Raiway een machine die in staat is wagens te trekken. Stephenson mag daardoor worden beschouwd als de vader van de stoomloco motief. 1839: Tussen Amsterdam en Haarlem wordt de eerste spoorlijn in Nederland aangelegd. De Schotse smid MacMillan zet een paar pe dalen op het voorwiel van een 'draisine' (zie 1816) en is daarmee uitvinder van de fiets. 1869: Het Suezkanaal wordt opengesteld. 1879: De eerste stoomtramverbinding van Nederland (die tussen Den Haag en Scheve- ningen) wordt in gebruik genomen. 1883: De Oriënt-Express, de beroemdste trein aller tijden, rijdt voor het eerst tussen Parijs en Istanboel (Konstantinopel). De emancipatie van invaliden Nooit eerder waren invaliden zo mobiel als die van nu. Gehandi capten staat tegenwoordig in prin cipe eèn imposant wagenpark van uiteenlopende, veelkleurige model len invalidenkarren en rolstoelen tot hun beschikking. De meest ge avanceerde hebben het aanzien van scooters, desgewenst uitgerust met alle mogelijke toeters, bellen en tierelantijnen. Vandaag de dag wordt het godlof normaal geacht dat lichamelijk gehandicapten als volwaardige leden van de maat schappij huns weegs in de samen leving zoeken. In het arbeidsproces, in de sport. Nog begin deze eeuw werden inva liden door de goegemeente ge hoond als beklagenswaardige we zens, die maar het beste binnen huis gehouden konden worden. Eertijds was voor vele gehandicap ten de levensweg van wieg naar graf met recht de martelgang van Krom me Lindert, door schrijver A.M. de Jong in 1930 onnavolgbaar be schreven in zijn beroemd geworden streekroman. Soms valt iets niet te verzinnen. Een firma die Beenhakker heet en gehandicapten invalidenwagens le vert, het lijkt te kras voor woorden. Woordvoerder Roel Oostindiën: „Het bedrijf bestaat ruim zestig jaar en nog continu worden we be stookt met grappen. Prima hoor, goed voor de naamsbekendheid." Ondernemend als hij was, kop pelde Rotterdammer Dirk Beenhak ker in 1937 aan de oprichting van zijn fietsenzaak meteen de handel in invalidenwagens en rolstoelen als nevenactiviteit. In 1972 heeft het bedrijf zich vrijwel geheel terugge trokken op voorzieningen voor ge handicapten. Het eens zo beschei den bedrijfje is uitgegroeid tot een onderneming, die behalve de hoofdvestiging in Capelle a/d IJssel de filialen omvat in Amstelveen, Al phen a/d Rijn, het Zeeuwse Kapelle en Spijkenisse. Eind jaren dertig had de oude Beenhakker invaliden niet meer dan een paar archetypen invalidenwagens te bieden. Het model dat handmatig met behulp van twee metalen stangen in bewe ging kon worden gebracht. En de zogeheten 'koffiemolen', de hand- fiets populair gezegd. Volgens Oost indiën waren het eenheidskarren met stalen frames en houten zittin gen. Over zitcomfort werd in die tijd niet eens nagedacht. Oostindiën: „Om het doorzitten tegen te gaan, zijn de tegenwoordi ge modellen uitgerust met antide- cubitis-kussens. Vroeger raakten de mensen van een kort ritje al uitge put, zo zwaar liepen die invaliden wagens. De frames van de heden daagse typen zijn veelal van alumi nium en geheel demontabel. En globaal wordt zestig procent van de Mevrouw J. Weijers-Snippe: „Vergeleken met de lompe kar van twintig jaar ge leden, ben ik er erg op vooruit gegaan." foto united photos de boer ron pichel invalidenwagens nog aangepast aan de lichamen van de belangheb benden. Vergeet daarbij niet dat er veel elektronische rolstoelen in ge bruik zijn, zodat invaliden vandaag de dag kilometers kunnen rijden zonder echt moe te worden. De meeste typen hebben een handbe- sturingsysteem. Maar er zijn ook invalidenwagens met een kin- of mondbesturing en zelfs met bestu ringsensoren in de hoofdsteunen. Vooral in de laatste tien jaar is er in deze sector ontzettend veel ge beurd." Als ervaringsdeskundige kan de Haarlemse J.W. Weijers-Snippe dat alleen maar beamen. „Vergeleken met de lompe kar waarin ik twintig jaar geleden rondreed, is de elektri sche wagen die ik nu heb veel lich ter en veel wendbaarder. Ook het zitcomfort is er op vooruitgegaan." Hulpmiddelen worden na medi sche indicatie tegenwoordig vanuit een drietal invalshoeken verstrekt: de Wet Voorzieningen Gehandicap ten (WVG), de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ) en de regeling Hulpmiddelen 1996. De WVG regelt de uitgifte van rolstoe len, elektrische scooters, douche stoelen, tilliften en driewielers door gemeenten. Onder de AWBZ vallen voorzieningen, verstrekt aan bewo ners van verpleeghuizen. De rege ling Hulpmiddelen 1996, ten slotte, voorziet in de levering op bruik leenbasis van rollators, aangepaste ledikanten en fauteuils door zorg verzekeraars. De emancipatie van invaliden is pas goeddeels voltooid in 1976, toen ook vrouwen en kinderen krachtens de Algemene Arbeidson geschiktheids Wet (AAW) het recht kregen een beroep te doen op hulp middelen ter verlichting van een handicap. Oostindiën: „Vergelijk het maar met het kiesrecht, dat is ook jaren voorbehouden geweest aan mannen. De vrouw werd vroe ger geacht thuis te blijven." In het heden vragen andere za ken de aandacht. Niet alleen uit vrees voor stagnering van het be drijfsproces, maar zeker ook omdat nogal wat in gebruik zijnde elektro nische rolstoelen staan of vallen bij een gecomputeriseerd besturing systeem, zijn ze bij Beenhakker ge spitst op het millenniumprobleem. Oostindiën: „Mocht in het uiterste geval het energiebedrijf tegen die tijd geen stroom kunnen leveren, dan treedt hier onmiddellijk het noodscenario in werking. Uit voor zorg staan er eind dit jaar drie bus jes van de repatriëringsdienst stand-by om in het uiterste geval de klanten langs te gaan voor het aan leveren van opgeladen accu's. En er is een generator beschikbaar. Zo doende is de voortgang van de be drijfsvoering veilig gesteld. En voor mensen wier elektrische rolstoelen met beademingsapparatuur zijn uitgerust het risico van een levens bedreigende situatie afgewend. Ze ker in deze sector kun je niet voor zichtig genoeg zijn, ook al heeft het energiebedrijf dan de garantie ge geven dat ons absoluut geen ramp te wachten staat." De econoom prof. Jan Pen is de theo reticus en de schrijver Maarten 't Hart de profeet van het thuisblijven. Volgens Pen zijn de meeste rei zen die wij ondernemen over bodig en volgens 't Hart geeft al dat gereis maar blijk van een grote innerlijke onvrede die er toch niet mee gedempt wordt. Dat Pen gelijk heeft heb ik eens proefondervindelijk vastge steld door bij een tankstation langs de snelweg tientallen au tomobilisten te vragen waar hun reis heen voerde. De meesten waren onderweg naar 'besprekingen' die even goed per telefoon konden plaatsvin den. Hun tocht was onnodig, tijdrovend en schadelijk voor het milieu. Of 't Hart gelijk heeft betwijfel ik. Zelf reis ik veel, maar van onvrede heb ik geen last. Zal reizen in de volgende eeuw ouderwets worden? Achter je bureau kun je met Internet op visite gaan in een willekeurige Australische huiskamer en met een boek in de hand maak je, zoals Pen en 't Hart ongetwij feld zullen aanvoeren, de mooiste omzwervingen. De toekomst is aan het virtuele reizen! In een lade bewaar ik tientallen opschrijfboekjes vol notities over reizen. Ze beslaan dertig jaar en vier werelddelen, de oudste gaan over Suriname, de laatste over Madagascar. Vaak zeggen mijn verloofde en ik dat we ze allemaal gaan lezen als we in het besjeshuis zitten en dat we dan eigenlijk veel aan genamer zullen reizen dan in werkelijkheid. We zeggen dat vooral als het weer eens tegen zit: in de trein van Fiana- rantsoa naar Manakara op Ma dagascar bijvoorbeeld die er op de eerste de beste helling de brui aan geeft en daarna vier uur in een heet bos stilstaat, zodat de rit van 170 kilometer ten slotte vijftien uur duurt. Reizen is vaak geen lolletje. Het begint al in het vliegtuig. Wie vouwt zich voor zijn plezier een half etmaal op in ander halve kubieke meter? Dan vol gen de muskieten, de hardnek kige verkopers, de erbarmelijke wegen. In een lichte wanhoop kom je er soms toe Pen en 't Hart gelijk te geven: het is beter thuis te blijven. De aange naamste reis die we ooit maakten bracht ons naar Sint Helena. Tien dagen op volle zee! De meeste andere passagiers von den er niet veel aan, ze verveet den zich of werden zeeziek. Maar wij genoten met volle teugen, de hele dag aan dek en 's nachts te kooi. Meer is er ei genlijk niet van te vertellen. De ergste, tocht die we ooit maakten voerde langs de noordkust van Martinique. De aanbevolen wandelroute ging door een oerwoud dat door een recente orkaan geveld was. We raakten verward in de krui nen van omgevallen bomen en in bamboebossen, verdwaal- den in ravijnen, moesten de nacht onder de open hemel (waaruit het stortregende) doorbrengen in een bos vol slangen en bereikten pas na anderhalf etmaal vervuild en doodop onze bestemming. Toch is er geen reis waarvan we meer te vertellen hebben dan juist die. En bovendien: toen we dit samen doorstaan hadden, wisten we voortaan alles samen te kunnen door staan. Virtueel reizen 'lezend, kijkend naar films, via Internet of in je hoofd' is reizen zonder obsta-: kels. Dat is het aantrekkelijke ervan en meteen ook het onbe vredigende. Ik kan moeiteloos de mooiste films over Nieuw Guinea bekijken, de filmer kan mij veel meer laten zien dan ik daar zelf zag, maar het land zelf zit niet in die beelden. Dat zat in de modderige bergpaden waarin je tot over je knie weg zakte; in de glibberige stamnté-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 46