Belastingmeevallers niet naar minima Binnenland Onderwater-groet Geld A4 gaat naar spoortunnel Delft GroenLinks vangt bot met enquête asielbeleid Vooit verband gelegd tussen lading en gezondheidsklachten' BIJLMER ENQUÊTE Leugen of geen leiding W ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diens kkoord scholen en Flexwet mhaag Werkgevers en werknemers zijn het op hoofdlijnen Jsgeworden over een oplossing voor de problemen met de ;xwet. Daardoor hoeven volgende week geen schoolklassen eer naar huis te worden gestuurd. Het zogenoemde ketting- «ding wordt tot 31 maart van tafel gehaald, waardoor scholen et meer verplicht zijn om sommige invallers in vaste dienst te ;men. De bonden en de schoolbesturen zijn het daar gisteren er eens geworden, maar ze willen zich nog buigen over juridi- he gevolgen. Het akkoord heeft tot gevolg dat in ieder geval [31 maart geen klassen naar huis worden gestuurd. De afge ven week gebeurde dat onder andere in Friesland omdat holen zeiden geen geld te hebben om invallers in dienst te ne- en. Dat moest volgens de Flexwet wel als de invallers voor de ■rde keer binnen drie jaar een tijdelijk contract kregen en de ïiting' van aanstellingen niet langer dan drie maanden was [derbroken. iebitsanering voor daklozen iQNiNGENDe Tandheelkundige Kliniek van de Rijksuniversi- itGroningen gaat de gebitten van zo'n honderd zwervers en .[-(drugsverslaafden restaureren. De behandeling varieert van jtvullen van gaatjes tot aanbrengen van complete kunstgebit- n. De massale gebitsrevisie is mogelijk dankzij het Regionaal iekenfonds Groningen, dat met de gemeente Groningen een jntract heeft afgesloten over een aanvullende ziektekostenver kering voor de minima. Deze afspraak voorziet ook in vergoe- ng van de saneringskosten van het gebit. De Tandheelkundige liniek wil de bijzondere doelgroep graag helpen. Medio maart imen de eerste patiënten. lam krijgt nieuw uiterlijk «sterdam De Dam in Amsterdam krijgt een nieuw uiterlijk, bor herinrichting moet de Dam als plein meer één geheel ian vormen. Voetgangers krijgen meer ruimte, het autoverkeer ordt omgeleid en er komt een nieuwe bestrating. Nu nog biedt ;Dam een vrij chaotische aanblik van stoepen, rijwegen, amrails, vluchtheuvels en tramhaltes. Het verkeer draait er jn rondjes en doorkruist het plein. Daardoor zijn eigenlijk vee pleinen ontstaan, die voor het koninklijk paleis en een !ein rond het Nationaal Monument. De komende maanden omt het plan in de inspraak. Naar verwachting gaat in juni 000 de eerste spade in de grond. lijkstal pleit voor pepperspray ehray» WD-fractievoorzitter Dijkstal heeft gisteren op een ver- iezingsbijeenkomst van zijn partij in Venray gepleit voor de in- oering van de pepperspray. In een toespraak over de bestrij- van de criminaliteit brak de WD-voorman een lans voor nbetere uitrusting van de politie. Volgens Dijkstal is de pep- ?rspray daarbij 'een wapen tussen de wapenstok en het vuur- apen in'. Het gaat om een spuitbus waarmee agressieve ver- ichten tijdelijk buiten gevecht kunnen worden gesteld. Vooral Dor de politie wordt al enige tijd aangedrongen op een spoedi- 1 invoering van de spray. Ook het CDA heeft zich inmiddels lor de invoering ervan uitgesproken. icholen beslissen zelf over computers in haag Scholen mogen straks zelf beslissen hoe ze het geld izetten dat is bedoeld voor computers in de klas. Ze krijgen en vast bedrag per leerling. Daarmee mogen ze computers anschaffen, maar ze mogen het geld ook gebruiken voor les- lateriaal of om hun docenten bij te scholen. Dat schrijft minis- Hermans (onderwijs) in zijn nieuwe plan voor computers in eklas, waarmee het kabinet gisteren heeft ingestemd. Her- lans heeft voor zijn plan eenmalig 670 miljoen gulden tot zijn eschikking en nog eens 250 miljoen gulden structureel. iederlands Blok welkom op markt irecht Het extreemrechtse Nederlands Blok moet worden «gelaten tot de politieke partijenmarkt vandaag in het Itrechtse provinciehuis. Dat heeft de vice-president van de ichtbank in Utrecht, D. Slump, gisteren beslist in een kort ge- ing dat de partij van VV. Vreeswijk tegen de provincie had aan spannen. De provincie nodigde de extreemrechtse partij niet it voor de markt, die tijdens een open dag van het provincie- nis wordt gehouden. Het is in strijd met het gelijkheidsbegin- el om het Nederlands BloLals enige van de twaalf partijen op le kieslijst, niet uit te nodigen, concludeerde de rechter. Meen ls vast zou staan dat zich zaterdag ernstige ongeregelheden oordoen, zou dat reden kunnen zijn het Nederlands Blok te ieigeren. Kok wil niet afwijken van regeerakkoord Premier Kok ziet weinig mogelijkheden om af te wijken van de af spraken die in het regeerakkoord over het financiële beleid zijn ge maakt. Hij reageerde daarmee op zijn partijgenoot Melken die giste ren suggereerde in het kader van de Voorjaarsnota 'nadere afspra ken' te maken over de besteding van belastingmeevallers over het afgelopen jaar. Dat geld zou dan naar de minima kunnen terug vloeien. meer vast dat belastingmeevallers zul len worden gebruikt voor verminde ring van het financieringstekort. PvdA-fractievoorzitter Melkert kon digde gisteren aan de WD en D66 de komende weken te zullen aanspreken op de recente belastingmeevallers over den haag anp Melkert deed de suggestie gisteren in een interview in deze krant. Maar vol gens Kok zijn de afspraken die daar over bij de kabinetsformatie zijn ge maakt 'vrij precies'. Daarin ligt onder 1998 die in totaal bijna twee miljard bedragen. „Nemen we alleen kennis van die meevallers en gaan we vervol gens over tot de orde van de dag of willen we ook weten bij wie dat geld het beste terecht kan komen", aldus Melkert. Melkert: „Het regeerakkoord is geen spoorboekje waarin precies vastligt hoe je precies moet handelen onder steeds wisselende omstandigheden en waar nooit van afgeweken mag wor den. Het baart me zorgen als door de wat beperktere economische ruimte mensen met bescheiden inkomens minder gemakkelijk in de welvaart zouden delen. Ik wil het daar nog eens over hebben in de coalitie." Kok wilde gisteren niet ingaan op de gevolgen van de tegenvallende econo mische groei over 1999 en 2000, die volgens voorlopige cijfers van het Cen traal Planbureau in beide jaren rond de twee procent zal zijn. Het kabinet is uitgegaan van een economische groei van gemiddeld 2,25 procent tot en met 2002. In politiek Den Haag wordt daarom rekening gehouden met bezuinigingen van zo'n drie vijf miljard gulden. Vol gens Kok staan die bedragen echter nog niet vast. „Er moet naar die cijfers nog eens heel precies worden gekeken. Het is te vroeg nu al exacte bedragen te noemen", aldus de premier. Het financieringstekort over 1998 komt uit op iets minder dan één pro cent. Dat blijkt nu de begroting over vorig jaar is afgesloten. Dat zei minis ter Zalm van financiën gisteravond op een WD-bijeenkomst in Dronten. Zalm zei er direct bij dat het voor dit jaar 'iets minder plezierig' zal zijn. „Hoe je het ook wendt of keert, het wordt dit jaar heel moeilijk", aldus Zalm. Hij bevestigde dat de bezuini gingen tussen de drie en vier miljard zullen moeten gaan bedragen. utrecht Een duiker van de landmacht maakt een nie oefenden gisteren in een bassin in het Utrecht- 'high five' met de achtjarige Justus van Haaien uit se Veemarktcomplex voor de demonstraties die ze Eindhoven die aan de andere kant van het glas zijn vandaag en morgen uitvoeren tijdens de Duikvak- activiteiten op de voet volgt. De duikers van de ge- beurs '99. foto paul van weel den haag gpd Verlenging van de A4 tussen Delft en Rotterdam moet wor den bekostigd door het be drijfsleven, de provincie Zuid- Holland of gemeenten die veel baat hebben bij dit wegdeel, zo als Rotterdam en Den Haag. Het rijk steekt geen gulden in het project. Dit maakte premier Kok gis teren bekend na afloop van de ministerraad. Het kabinet komt daarmee tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer. Die oor deelde eind vorig jaar dat de 430 miljoen gulden voor de A4 beter kon worden besteed aan de bouw van een spoortunnel door de binnenstad van Delft en de gedeeltelijke verdubbe ling van de spoorlijn bij Abcou de. Kok bestreed dat verlenging van de A4 nu van de baan is. „We hebben moeite met de ge dachte dat geheel wordt afge zien van de aanleg." De ko- Buurtactie tegen komst centrum voor asielzoekers stadskanaal anp Omwonenden van een mogelij ke toekomstige opvanglocatie voor asielzoekers in Stadska naal hebben gisteren actie ge voerd. De betogers barricadeer den de aanvoerweg aan de Gas- selterstraat met zandhopen. Ze gooiden een ruit in en staken autobanden in brand. Volgens een woordvoerder van de gemeente Stadskanaal betrof het een wilde actie. De deelnemers hebben geen ver klaring afgelegd. Gisteren bleek ook dat alle leden van het colle ge van B en W de afgelopen week een anonieme dreigbrief hebben ontvangen. Burge meester Stavast wilde niet op de inhoud ingaan, maar vond de bedreigingen dermate ern stig dat hij aangifte heeft ge daan bij de politie. mende weken probeert het ka binet particuliere financierders te strikken. „Bekeken zal wor den of zij hun geld via tolheffin gen kunnen terugverdienen", aldus Kok. Mocht ondernemend-Neder land niets in zo'n financieel avontuur zien, dan rest er vol gens de premier nog één optie: terugvallen op de lagere over heden. Kok doelde daarmee op de provincie Zuid-Holland en de gemeenten Rotterdam, Delft en Den Haag. Over de aan te leggen zes ki lometer weg wordt al jarenlang geruzied. Het geplande A4-tra- cé loopt door het stiltegebied Midden-Delfland. Dat wil een Kamermeerderheid van PvdA, D66, SP, GroenLinks, RPF, SGP en RPF niet vol bouwen. Minis ter Netelenbos (verkeer en wa terstaat, PvdA) ontraadde de motie aanvankelijk. Gedwon gen door de Kamer moest zij echter wel bekijken of ze de aanleg kon schrappen. In een petitie verzochten de stadsgewesten Haaglanden en Rotterdam, de stadsbesturen, de provincie Zuid-Holland en de bedrijven vorige maand aan Netelenbos om de A4 wél aan te leggen. Netelenbos riep het bedrijfsleven vervolgens op zelf met extra geld te komen. De WD-ministers spraken zich deze week nog uit voor aanleg van de weg. Ook de ei gen Kamerfractie is altijd voor geweest. Werkgelegenheid gaat voor natuur, aldus WD-fractie- voorzitter Dijkstal afgelopen week. Schiedam en Vlaardingen zijn blij met het nieuwe uitstel van de verlenging. De weg loopt dwars door twee woonwijken. Den Haag, Rotterdam, het Stadsgewest Haaglanden, de Stadsregio Rotterdam, Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land, Kamers van Koophandel en VNO-NCW zijn zeer teleur gesteld. Die vinden de weg van groot economisch belang. den haag anp Een parlementair onderzoek naar de uitvoering van het asielbeleid stuit op tegenstand van de regeringscoalitie. PvdA, WD en D66 wijzen het voorstel van GroenLinks-leider Rosen- möller van de hand. Rosenmöl- ler wil een parlementair onder zoek om duidelijk te maken waaraan het bij de uitvoering van het asielbeleid schort. Niet de grote aantallen asielzoekers maar de bureaucratie en de slechte resultaten van de Immi gratie- en Naturalisatiedienst (IND) veroorzaken volgens hem de huidige problemen. PvdA-fractievoorzitter Mel kert vindt een parlementair on derzoek 'niet aan de orde'. Ro- senmöller verwachtte juist met de PvdA zaken te kunnen doen, omdat Melkert vorig jaar pleitte voor een parlement dat het ka binet strenger op de uitvoering van de wetten controleert. WD en D66 formuleerden hun afwijzing scherper. „Het laatste waar wij behoefte aan hebben is aan een rookgordijn van GroenLinks, de partij die zich tot nu toe alleen maar ver zet tegen iedere maatregel om het asielbeleid aan te scher pen", zei WD-Kamerlid Kamp. D66-leider De Graaf vindt dat Rosenmöller met zijn voorstel 'wegloopt voor de echte proble men'. Steun krijgt Rosenmöller wel van het CDA. Volgens asiel specialist Wijn zijn er tal van prangende vragen die met een parlementair onderzoek kun nen worden beantwoord. Bij voorbeeld over het 'mislukte' terugkeerbeleid. 'eek verdedigt optreden RLD en ministers wrmalig topman van de Rijkslucht- artdienst (RLD), Weck, heeft gisteren »r de parlementaire enquêtecom- issie Vliegramp Bijlmermeer het op alen van de RLD en van de ministers verkeer en waterstaat verdedigd. RLD heeft in de jaren na de ramp anmer een relatie gelegd tussen de ding van de ramp-Boeing en ge- indheidsklachten, omdat daarvoor Jgens hem geen aanwijzingen wa- Weck was tot eind vorig jaar direc- :-generaal van de RLD. In 1993 werd in de media voor het rst een link tussen de lading en ge- indheidsklachten gelegd. Ook in de daarna, onder meer in de Twee- Kamer, is gediscussieerd over een «gelijk verband. „Wij hebben nooit intact opgenomen met het rrtiniste- van volksgezondheid", beaamde eek. Ook in 1996, toen er een grote stapel vrachtbrieven naar de Tweede Kamer ging, werd dit pakket niet naar Volks gezondheid gezonden. „Op basis van wat bekend was over gevaarlijke la ding, werd lange tijd geen relatie met de gezondheid verondersteld", aldus Weck. ,Als er een indicatie was ge weest, dan hadden we Volksgezond heid ingelicht." Enquêtecommissielid Oudkerk concludeerde daarop dat 'de maatschappelijke en politieke discus sie' langs hem heen was gegaan. Op de avond van de ramp en ook de volgende dag werd helemaal niet over de lading gesproken, zei Weck. Voor onderzoeker Wolleswinkel heeft de minister wel terloops laten weten dat de gevaarlijke stoffen aan boord geen extra gevaar voor de hulpverleners op leverden, aldus Weck. Hij ontkende op de avond van de ramp op de hoogte te zijn gebracht van de vermeende ge vaarlijke lading. Voorlichter Knook van de luchtverkeersbeveilging heeft zich 'vergist' toen hij twee weken geleden voor de commissie verklaarde dat dat wel het geval was, aldus Weck. Hij verklaarde verder dat hij pas in september 1993 hoorde dat er verarmd uranium als balansgewicht in de ramp-Boeing aanwezig was geweest. Op 7 oktober 1992, drie dagen na de ramp, wisten de vooronderzoekers dat al, zo heeft een van hen eerder gezegd voor de enquêtecommissie. De vooronderzoekers werkten na mens de RLD. Maar dat Weck, destijds de hoogste luchtvaartambtenaar, er na de ramp niets van wist, was volgens hem het gevolg van de positie van de vooronderzoekers. „Ze waren volledig onafhankelijk." RLD-beleidsmedewerker Putters leg de voor de commissie nog eens uit dat het begrip gevaarlijke stoffen in de luchtvaart een heel andere betekenis heeft dan in de volksmond. Stoffen zijn gevaarlijk als er gevaar is voor de passagiers of voor het vliegtuig zelf. Het begrip volksgezondheid speelt daarbij geen enkele rol, meent hij. Putters was van mening dat de RLD er alles aan had gedaan om de docu mentatie over de vracht boven water te krijgen. Hij was het alleen niet eens met de beslissing in de top van het mi nisterie, eind vorig jaar, om geen on derzoek te laten doen via de verzeke ringsmaatschappijen. Commissie-voorzitter Meijer maakte na afloop van de verhoren bekend dat de commissie er wel in is.geslaagd alle documenten in de Verenigde Staten op te sporen. Die worden nu verder onderzocht. De commissie mag dan helderheid hebben over de lading, over de aanwe zigheid van Israëli's in de Bijlmer bleef ook gisteren onduidelijkheid bestaan. De Israëlische vrachtmanager van El Al, Chervin, baarde opzien met zijn ge tuigenis dat drie andere medewerkers van de Israëlische maatschappij in bij zijn van een Nederlandse politieman, waarschijnlijk D. Nix, naar de plek van de ramp zijn geweest. De directeur van El Al Nederland, Danor, had hem dat donderdag laten weten, zei Chervin. Naast Danor zijn volgens Chervin Plettenberg van de afdeling operations en het hoofd van de onderhoudsafde- ling naar de Bijlmermeer geweest. De verklaring is opmerkelijk, omdat zowel Nix als Plettenberg deze week onder ede hebben gezegd dat zij daar perti nent niet naartoe zijn )PINIE MONIQUE VAN HOOGSTRATEN mn haag Gisteren was dan eindelijk de beurt aan topman IVeck. Er is voor de enquêtecommissie al zoveel beweerd over de Rijksluchtvaartdienst (RLD) en gesuggereerd over fouten en nalatigheden van deze dienst dat trouwe kijkers wel eens wilden aen hoe de man die van 1991 tot 1998 directeur- generaal van de RLD was zich hiertegen zou ver- reren. Overigens staat Weck, die nu een andere functie bij de overheid bekleedt, sinds twee reken op non-actief. De conclusie van dit ver loor moet zijn óf dat Weck liegt óf dat hij totaal een leiding had over de club waaraan hij lei- ing hoorde te geven. Het is de vraag welke van deze twee conclusies treuriger is. Twee voorbeelden om deze twee varianten te il- ustreren. Een paar weken geleden ontstond >rote consternatie toen de commissie een band- eliet horen waarop een mannenstem aan een andere mannenstem meldde dat het neerge- stortte vliegtuig 'giffen, gassen en explosieven' aan boord had. Inmiddels is het vrijwel zeker dat de melding berustte op een misverstand, maar dat wist de mannenstem die het bericht aan hoorde toen nog niet. Het bericht kwam vervolgens terecht bij RLD- voorlichter Knook, die samen met anderen be sloot de informatie 'onder de pet te houden'. Bij die anderen behoorde volgens Knook ook Weck. Aan hem gaf hij naar eigen zeggen door dat er gevaarlijke stoffen aan boord zaten. Daarmee schoof hij de schuld voor de geheimhouding fei telijk af naar zijn baas, die tenslotte de minister had behoren te informeren. „Nee", zei Weck gisteren, „ik ben niet over de lading geïnformeerd." Ook bij confrontatie met de videobeelden van het verhoor van Knook (een middel dat de commissie gezien de toene mende tegenstrijdigheid van de verklaringen steeds meer toepast) bleef Weck bij zijn verkla ring: Knook heeft hem niets verteld. Wie liegt er? (In het midden blijft hier nog de mogelijkheid dat beiden liegen.) Volgens Weck liegt Knook. Of, in zijn woorden: Knook 'vergist' zich. Mocht dat zo zijn, dan lijkt dat toch geen reden voor al te grote vreugde bij Weck. Dat be tekent weliswaar.dat niet hij de leugenaar is, het betekent ook dat zijn voorlichter het niet nodig achtte zijn baas in te lichten. Tweede voorbeeld. De RLD wist al drie dagen na de ramp dat het vliegtuig verarmd uranium be vatte als contragewicht in de staart en de vleu gels. Dat althans getuigde RLD-medewerker Pruis. Iedereen wist dat. zei Pruis, of had dat kunnen weten. Opperbaas Weck zeker ook. Dus confronteerde de commissie Weck met een vi deo-opname van Pruis' verhoor. „Nee", zei Weck „dat er verarmd uranium in zat, is mij pas bekend gworden in september 1993." Bijna een jaar na de ramp. Weer is de vraag: liegt Weck of werd hij genegeerd en hoefde hij de mi nister niet op de hoogte te stellen van dit be langrijke feit. Of, tja dat is een andere mogelijkheid: werden deze feiten helemaal niet van belang geacht? Werd er in het geheel niet gedacht aan mogelijk gevaar van chemische stoffen of van verarmd uranium? Men kan zich bijna niet aan de indruk onttrekken dat ook dat het geval is geweest. Want toen de ongerustheid in de Bijlmer en bij hulpverleners alsmaar groter werd, en toen steeds meer mensen wilden weten wat er toch bij die twintig ton lading had gezeten waarvan de papieren maar niet boven tafel wilden ko men. heeft de RLD zich niet al te energiek inge zet om die papieren op het spoor te komen. Hoe het komt dat de commissie er wel in was ge slaagd die papieren te bemachtigen, ging Weck 'boven de pet'. Voorlichtingsavond over Leidse deeltijdopleidingen Op donderdag 18 maart houdt de Universiteit Leiden een voorlich tingsavond over studeren in deeltijd. Me Leidse deeltijdopleidingen geven acte de presence. Deze bijeenkomst is heel geschikt voor een algemene oriëntatie. U krijgt een goede indruk van wat de universiteit aan deeltijdoplei dingen te bieden heeft en wat er voor nodig is een deeltijdstudie tot een succes te maken. Deeltijdstudenten en docenten vertellen u graag over de combinatie van studie en werk, het studieprogramma, de afstudeerrichtingen, mogelijkheden op de arbeidsmarkt en toela tingseisen. U kunt een proefcollege volgen en de informatiemarkt bezoeken. De voorlichtingsavond over studeren in deeltijd is op donderdag 18 maart van 19.00 tot 22.00 uur in het Pieter de la Courtgebouw, Wassenaarseweg 52, Leiden (vijf minuten van Leiden Centraal: vol doende parkeergelegenheid). Deeltijdopleidingen aan de Universiteit Leiden: Bestuurskunde Engelse taal- en letterkunde Franse taal- en letterkunde Geschiedenis Godgeleerdheid Informatica I BON j la, ik kom naar de voorlicht! deeltijdopleiding! en): Kunstgeschiedenis Lerarenopleiding Pedagogische weten: Psychologie Rechtsgeleerdheid Wijsbegeerte tnd en heb belangstelling vi Vooropleiding: v Bon ongefrankeerd 3 hbo ander; zenden aan: Univ eit Leiden, Studielijn, Universiteit Leiden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3