SPLATSCH Goedkoop, schoon en mooi R Toerisme ...als een walvis van de hoge 7ERELDWIJD WEG E I J E 5TT C H r E N Takkenvent KDAG 20 FEBRUARI 1999 het kanaal in. Weinig tewaterlatingen zijn zo spectaculair als die in Groningen. De vijf scheepswerven in Hoogezand-Sappemeer is, n samen tien tot twintig pen per jaar. De VW van dubbelstad zet rond elke aterlating een driedaags rangement op stapel. De e nemers zijn te gast op de en staan er met de neus f enop als het reusachtige ip het Wïnschoterdiep in imelt. Omdat het kanaal 23 meter breed is, moet iet schip er dwars in. Dat levert een spectaculair schouwspel op. Bij Bodewes' Scheepswerven Martenshoek zingt een shan- tykoor. In de vrieskou stijgen de woorden als wolkjes uit de monden. De stoere mannen en ferme knapen hebben voor hun optreden de verkleedkist ge plunderd. Koddige zeekapi teins, piraten en matrozen voe ren de boventoon. Hun stem banden hebben een Gronings profiel. De bronzen stemmen bassen een tranentrekkend zeemans lied. Er komt een lelijk wijf in voor en een lekke schuit met een lading 'zo nat als stront'. De ongekuiste tekst slaat in de verste verte niet op de tewater lating die op stapel staat. De dame die de doopplechtigheid verricht, .is bepaald geen lelij kerd. En het schip waar het al lemaal om draait, is geen lekke pieremachochel, maar een staaltje van moderne, hoog waardige techniek, waar de Groningse werven wereldbe roemd om zijn. Het schip heeft nog geen naam. Tot de doop wordt het kortweg aangeduid met het bouwnum- mer van de werf: 585. Het is een zogeheten multi purpose gene ral cargo vessel, kortweg: cotnbi trader. Daar is geen woord Grunnings bij, maar het bete kent dat de coaster geschikt is voor het vervoer van zowel con tainers als losse lading. Het veelzijdige schip kost veertien miljoen gulden, meet 4100 ton en is 90 meter lang en bijna 14 meter breed. De werven kun nen tot maximaal 16 meter bouwen; dan kan een schip zich nog net tussen de bruggen wringen die de weg naar zee versperren. Klodders Op het droge torent bouwnum- mer 585 hoog uit boven de tal rijke genodigden die de werf overspoelen. De vijftig stalen steunen waarop het schip tij dens de bouw rustte, zijn in middels verwijderd. De stalen zwaargewicht leunt nu nog slechts op houten sledes, die hydraulisch in bedwang wordt gehouden. Klodders vet moeten er voor zorgen dat de tewaterla ting straks gladjes verloopt. Maar eerst loftrompetteren sprekers over de bouwtijd van amper vier maanden. Ook klinkt er optimisme over de toekomst. Bodewes heeft in middels drie orders en twee op ties op zak voor een nieuw en nóg groter boegbeeld: een schip van 6600 ton, 118 meter lang en ruim 15 meter breed. Prijs: 21 tot 25 miljoen gulden per stuk. Daarmee is de werf verzekerd van werk tot ver in het jaar 2000 en de VW Hoogezand-Sappe meer van een reeks spectaculai re tewaterlatingen. Als het beleefde applaus na de speeches wegsterft, grijpt de 'doopdame' de fles champagne en roept plechtstatig op dïc- teersnelheid: „Ik doop u Para- mar en wens u en uw beman ning een behouden vaart." Om haar woorden kracht bij te zet ten, haalt mevrouw vervolgens uit als de werper van een Ame rikaans honkbalteam uit de hoogste klasse. Het lijkt alsof zij de Paramar eigenhandig in zijn element wil keilen. Met een da verende klap spat de fles uiteen en fluimt de godendrank over de boeg. Als het applaus is verwaaid ge beurt er... niets. De Paramar blijft onbeweeglijk staan. De zee van vips houdt de adem in. Alleen de wind is te horen, die vanaf Eems en Dollard over de kale kruin van Groningen aan stormt en een deuntje fluit in de reusachtige torenkraan op de scheepswerf. Meeuwen krij sen in koor de tweede stem. Siddering Plotseling klinken onder de buik van de Paramar hamersla gen. Een werknemer in een blauwgeruite kiel duikt op on der de boeg en geeft de genade klap. Samen met zijn collega's zet hij het op een rennen. Voor de Paramar is de weg naar het water vrij. Een lichte siddering. Het is alsof de dopeling water vrees heeft. Maar plotseling rolt de coaster opzij en glijdt als een stervende zwaan met donde rend geraas het Winschoterdiep in. Splatsch... Het is alsof een wal vis van de hoge springplank in een badkuip duikt. Het water schuimbekt van woede over zo veel geweld. Het kolkt over de werf. Een kleine vloedgolf sprint naai de andere oever en slaat over de weg zijn natte klauwen uit naar twee woon huizen. Die zijn uit voorzorg gebarricadeerd met containers. Voor de ramen zijn planken ge spijkerd. Geen overbodige maatregelen, want de kracht van de golf is groot. Dat onder vond ooit een Duitse automo bilist aan den lijve. Hij negeerde de wijze raad even te stoppen en passeerde de werf precies op het moment, dat de stapelloop vele tonnen water de oever op dreef. De golf spoelde de Duit ser met zijn Mercedes en al van de weg. Als de Paramar zich in het nau we corset van het kanaal aan de slagzij ontworstelt, breekt de hel los. Applaus. Gejuich. Mu ziek. Twee sleepboten geven een fluitconcert, terwijl zij met vereende krachten het schip in toom houden. Minutenlang deint, stampt en rolt de Para mar als een schipschommel in een pretpark. Ing. Johan Schou- wenaar, sales manager van Bo dewes Scheepswerven haalt op gelucht adem. „We doen dit hier zo'n vier keer per jaar. We weten dus hoe het moet. Maar toch is het elke keer weer span nend. Je weet nooit of 'ie goed FEITEN EN CIJFERS Het tewaterlatings-arrange- ment van de VW Hooge zand-Sappemeer was een van de vijf genomineerden voor de Toerisme Prijs '98; een initiatief van de Stich ting Toerisme Recreatie AVN, waarin ANWB, WVs en het Nederlandse Bureau voor Toerisme initiatieven op stapel zetten om het toe risme in eigen land te bevor deren.De prijs ging uitein delijk naar Slot Loevestein voor 'Natuur-lijk Bijzonder', een arrangement waarin na tuur en cultuur samensmol ten. „Maar van de 75 inzen dingen zaten wij dus wel bij de laatste vijf. Dat is een kroon op ons werk", glun dert Aldy Ploeger van de VW Hoogezand-Sappe- Het driedaagse weekend-ar rangement kost vanaf 160 gulden per persoon, inclu sief een prominente plaats op de werf tijdens de stapel loop op zaterdag (met bege leiding door een VW-hos- tess), een driegangen-diner en twee overnachtingen, in clusief ontbijt. Deelnemers kunnen kiezen uit diverse accommodaties, waaronder een motel, bungalowpark en een intiem familiehotel, waar de vierde generatie van de familie Faber de pollepel zwaait. Wie er een compleet mari tiem weekend van wil ma ken, kan de stapelloop (te gen meerprijs) combineren met een zeilles op het Zuid- laardermeer en een bezoek aan het Noordelijk Scheep vaart Museum, dat met het Niemeyer Tabaksmuseum de voordeur deelt van een aantal middeleeuwse pan den in de binnenstad van Groningen. Het weekend kan ook wor den opgetuigd met wande lingen en fietstochten die duidelijk willen maken, dat er niets boven Groningen gaat. VW-routes leiden dwars door de Veenkoloni ën, met hun vergezichten, naar bijvoorbeeld de Hortus in Haren, de fotogenieke Fraeylemaborg in Slochte- ren, de veenkoloniale lint dorpen Kielwindeweer en Borgercompagnie, musea en natuurgebieden. Omdat de data van de tewaterlatingen in de periode april-oktober nog niet vaststaan, kunnen belangstellende vrijblijvend inschrijven. Informatie: WV Hoogezand-Sappemeer, telefoon 0598.391.441. et is een onuitputtelijke bron van informatie, or reizigers. In deze rubriek wordt de komende ndacht besteed aan een stad die voor toeristen isant is. me is voor Cuba een belangrijke bron van inkom- worden, na de ineenstorting van het communis- de voormalige Sovjetunie. Fidel Castro wilde aan- ijk niets weten van de 'kapitalistische' toeristen- rie. Maar financiële nood breekt behalve wetten incipes, zelfs die van Castro en hij ging overstag de westerse valuta binnen te krijgen, lanen zijn een hartelijk en gastvrij volk en, door start, nog niet bedorven door het toerisme. De tad Havana ontstond als haven in 1519. Type- jn de oude Amerikaanse auto's in het stadsbeeld, erblijfsel van de periode voor de revolutie, ana is het momenteel 15 graden Celcius en zon de temperatuur zal de komende tijd nog wel wat :n. website van Yahoo bekijkt komt er achter dat ondanks het feit dat het een ontwikkelingsland is, met musea. Er zijn diverse musea met kunst, estaat een natuurhistorisch museum dat een ic Pare' heeft, met modellen van dinosaurussen, n Parfummuseum, een museum dat is gewijd beroemde schrijver Ernest Hemingway en er is :n Humormuseum, waar vooral cartoons te zien ima website is die van Lahabana (Havana). Veel iatie over muziek, nachüeven, hotels en restau- Dok veel 'links' naar infonnatie over de revolutie beroemste zonen, zoals vrijheidsstrijder Che i. eiland alvast een beetje wil bekijken gaat naar van Tomco. Veel foto's en interessante achter- nformatie. Een goede website is verder die van Planet, ook rijkelijk van illustraties voorzien en ittige informatie over hotels en dergelijke. KLAAS GOINGA De gerenoveerde jeugdherberg (city hostel) in Den Haag. Bevorderen van internationale con tacten tussen jongeren over de ge hele wereld is nog steeds een van de doelstellingen van de Neder landse Jeugdherberg Centrale (NJHC). Jongeren van nu willen echter ook steeds meer comfort. De NJHC speelt daarop in met een nieuwe generatie herbergen, waar van die in Amsterdam, Den Haag en Ameland een voortrekkersrol vervullen. Allan komt uit Chicago. Hij 'doet' Europa. In zijn eentje. Het nieuwe City Hostel Vondelpark vindt hij een prima plek om Amsterdam te ver kennen. 'Cheap, clean, very nice'. Goedkoop, schoon en erg mooi. Ja- nine komt net uit Parijs. Ze reist een week langs een aantal Europese hoofdsteden en profiteert van een actie, waarbij ze vijf overnachtingen boekt, maar er slechts vier betaalt. Zou ze dertien overnachtingen in Amsterdam, Parijs dan wel Londen hebben geboekt, dan zou ze een vrije overtocht met de boot hebben ge kregen. „Helaas", lacht ze. „Ik moet weerwerken." Uit alles blijkt dat de Nederlandse (jeugd)herbergen het vroegere, stof fige imago aan het afwassen zijn. Vandaar dat er een 'new generation' aan herbergen is ontstaan, waarvan het City Hostel Vondelpark in Am sterdam (475 bedden), de nieuwe herberg op Ameland (144 bedden) en het nieuwe City Hostel in hartje Den Haag (224 bedden) de meest sprekende voorbeelden zijn. Dit jaar (1999) voegt Haarlem zich ook in dit rijtje. Van het groepsgewijs onder brengen van mensen, die elkaar niet of nauwelijks kennen, is men echter niet afgestapt. Dat zou de prijs, die nu varieert van 25 tot 38 gulden per persoon per nacht drastisch omhoog hebben gejaagd. Het ledental van de inmiddels 70-ja- rige Nederlandse Jeugdherberg Cen trale (NJHC) blijft rond de 47.700 hangen, ondanks dat leden vijf gul den per overnachting minder beta len dan niet-leden. In de afgelopen jaren werden er zestien locaties ge sloten. „Het waren herbergen, die op plekken lagen waar weinig mensen kwamen", zegt voorlichter Taco Ruighaver. „Erfenissen uit het verle den, toen de herbergen op fietsaf- stand van elkaar moesten.liggen." De slaapzalen zijn er nog steeds, maar in de nieuwe generatie herber gen zijn het kamers met maximaal zes tot acht bedden. Privacy ont breekt. Douche en toilet zijn op de kamer. Er bij geleverd worden een laken, een dekbed en een kussens loop. Wil de gast zeep, douchegel en een handdoek dan kost dat een rijks daalder bovenop de 38 gulden, die in 1999 voor een overnachting moet worden betaald. De reductie in het aantal jeugdher bergen in Nederland heeft veel witte plekken opgeleverd. Vandaar dat de NJHC is op zoek is naar locaties die enkel in de zomermaanden geopend zijn. In het Drentse museumdorp Orvelte gaat in dit kader dit jaar (van 17 juli t/m 21 augustus) een herberg open; Limburg en Brabant moeten nog worden ingevuld. Over de gehe le wereld verspreid zijn er 5.000 jeugdherbergen, verdeeld over 64 landen. REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Suntrekkers Bij Jan Doets America Tours verscheen voor het 19e achter eenvolgende jaar de brochure 'Amerika Suntrektours 1999' speciaal voor zogenoemde 'thrill-seekers'. Vakantiegangers op zoek naar actie en avontuur, die toch niet te veel geld kwijt willen zijn (zo'n 30 dollar per dag) kunnen kiezen uit tiental len mogelijkheden waaronder een 17-daagse reis dwars door Amerika in een MaxiVan, een tocht door de Grand Northern Rockies (3 weken) en een 14-daagse door Dreamin' Califor- nië. Overnacht wordt er op en in zowel campings als eenvou dige hotels. Informatie: telefoon 072.575.33.33. Schotse bungalows Scandinavian Seaways gaat bungalows, appartementen en 6- persoons lodges in het Engelse Lake-district en Schotland verhuren. Dit in combinatie met de overtocht IJmuiden-New- castle. Een brochure met daarin tevens een overzicht van on der meer bed breakfast-arrangementen kan worden opge vraagd bij de reserveringsafdeling van Scandinavian, telefoon 0255.53.45.46. Portugal Evenements Reizen heeft kort geleden voor het eerst een spe ciaal Portugal-programma uitgebracht. De Nederlandse tour operator doet een gooi naar de marktleiders-positie op dat land en stelde teneinde dat doel te bereiken een brochure sa men van maar meteen 132 pagina's. Opvallend is het grote aantal mogelijkheden voor een vakantieverblijf aan de Costa Verde ten noorden van Porto. Ook kunnen er ettelijke rondrei zen langs pousada's (karakteristieke hotels) en pensao's (pensionnetjes) worden geboekt. De Portugal-gids is af te ha len bij alle ANVR-reisbureau's. Euro-arrangementen Als eerste VW in Nederland komt die van Maastricht met drie hotelarrangementen die in euro's kunnen worden betaald: een culinair-, een winkel- en een cultuurarrangement. Nadere informatie staat in een brochure die kan worden aangevraagd bij de VW Maastricht, telefoon 043.325.21.21. Gouden cirkel Bij 'De Gouden Cirkel', een samenwerkingsverband van een aantal plaatselijke, aan het IJsselmeer gevestigde VW's, ver scheen onlangs een brochure met daarin een groot aantal va kantie-aanbiedingen. Daaronder zowel trips van één enkele dag als meerdaagse arrangementen van het gebied rondom de voormalige Zuiderzee. De catalogus kan worden aange vraagd bij de Zuiderzeelijn, telefoon 0320.28.67.67. Stripmuur In Brussel, midden in de volkswijk Marollen, werd onlangs de 20e stripmuur in de Belgische hoofdstad onthuld. Afgebeeld zijn Blondie en Blinkie, de Sjors en Sjimmie van België. Blondie, de blonde Europeaan, en Blinkie, de zwarte Afri kaan, zijn een creatie van Jijé. Het tweetal is afgebeeld op een pand aan de Rue des Capucins 15, niet ver van het Zuid station. Een folder met daarin informatie over alle stripmuren in Brussel kan worden aangevraagd bij het Belgisch Verkeers bureau voor de Ardennen en Brussel, telefoon 023.534.09.78. M Eén van de aardigste aspecten van een grote stad is de straatar tiest. Soms ontroeren ze, soms verbazen ze en soms brengen ze het publiek in extase. In Riga (Letland) hoorde ik eens een piepjonge violiste Vivaldi spelen. Zo mooi, dat er binnen enke le minuten zeker honderd mensen om haar portiek stonden. In een concertzaal kon het niet stiller zijn. Adembenemend. Maar top of the bill, was die 'takkenvent'. Zo noemen mijn vrouw en ik de man die ons op de Fisherman's Wharf in San Francisco laat op de avond ooit een uurtje of wat bezig hield. En met ons duizenden anderen. Iedereen die het zag, huilde van het lachen. Ze zaten zelfs gehurkt op straat. Denk niet. dat ik overdrijf. De act was nochtans de simpelste die ik ooit heb gezien. Het mannetje - misschien anderhalve meter hoog - droeg twee sparrentakken waarachter hij zich gehurkt verborg. Kwamen er mensen bij hem in de buurt, dan sprong hij plotseling omhoog en riep 'Boehoe'. That's all. Maar wij, die aan de andere kant van de straat stonden, kwa men niet bij van het lachen. Daar liepen er weer drie. Likkend aan een ijsje. Je zag ze denken: 'Wat doen al die lui daar, aan de overzijde.' Dat takkenbosje vlakbij viel ze niet op. Of misschien dachten ze wel dat het een struikje was. Totdat: 'Boehoe'. Gegil, sprongetjes, armen in de lucht, witte smoeltjes, ijs op straat... Enzovoort, enzoverder. Na tien minuten ongeveer onderbrak de artiest zijn act. Hij stak over en zei tegen ons: 'Jullie hebben geweldig gelachen hè? Okay, folks, laat mij dan nu eens la- üj chen.Zijn vliegensvlug uitgevou- wen dekentje zag al snel wit van de dollars. Waarna hij opnieuw begon. Hoeveel zal hij in dat uurtje hebben opgehaald? Vier-, vijfhonderd dol lar? Minstens. 'Boehoe'. Die man moet binnen zijn, onderhand.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 37