Kafelnikov nadert nummer-éénpositie 21 februari a.s. U V s Holland Sport FNV-voorzitter doet beroep op gezond verstand Mueller: Bos is favoriet Schaatsers in gevecht met 'centrifuge-effect' - iTERDAG 20 FEBRUARI 1999 }remans uitgeschakeld in Hannover ".j liNNOVERMiriam Oremans is er niet in geslaagd de halve fina- -7 is te bereiken van het met één miljoen gulden gedoteerde ten- listoemooi van Hannover. De tennisster uit Berlicum verloor in ivee sets van de Russische Elena Lichovtseva: 6-2 6-2. Seda joorlander heeft zich in het tennistoernooi van Bogota niet oor de kwartfinale weten te plaatsen. In de tweede ronde ver- na een sterk begin van de Braziliaanse Vanessa Menga: -0 3-6 4-6. I Sail Devers snel in Gent int» Gail Devers verbeter- le in Gent haar beste we- r( eldprestatie op de 60 meter 7,01. Eerder dit seizoen in de series in Gent I wam ze al tot 7,04. Bij het I rerspringen leverde de Cu- iaan Ivan Pedroso de beste prestatie van dit jaar met f lijn sprong van 8,26 meter nde laatste ronde. Robin (orving maakte duidelijk at zijn beslissing om niet saar de WK indoor te gaan, Je juiste is. In een veld zon- ler de drie sterkste horden- sprinters van dit seizoen werd de Heerhugowaarder ri slechts vierde in 7,60. Op de foto de finish van Devers. FOTO REUTERS Talen eindwinnaar Prueba Challenge iioret de mar Wielrenner John Talen heeft voor de tweede keer j op rij de Prueba Challenge gewonnen, een rittenkoers voor profs en amateurs in en rond Lloret de Mar. De renner uit de I Batavusploeg ging in het eindklassement de Belg Van Haecke voor. Talens ploeggenoot Kees Jeurissen werd derde. Van Haec- ke won de laatste etappe in de straten van de Spaanse kust plaats in sprint van veertig renners. De Belg liet de Nederlan ders Talen en Hoedemakers achter zich. Koers hersteld voor NK korte cross huswuk Marko Koers is zo goed hersteld van een blessure in de onderrug dat hij heeft besloten 7 maart in Heerde mee te doen aan de NK korte cross. Als de middenafstandsloper daar ied presteert hoopt Koers 27 maart in Belfast deel te kunnen ;men aan de wereldtitelstrijd op dit onderdeel. Atlanta gul met 'weggevertjes' vtlanta Het wervingscomité van de Olympische Spelen van 11996 in Atlanta blijkt toch erg gul geweest te zijn met het uitde- t len van kostbare 'weggevertjes'. Dat onthulde Charlie Battle, lid 3 van dat comité en later ook van het organisatiecomité. Volgens Battle kwam het wel voor dat IOC-leden werden bedacht met geschenken en gunsten ter waarde van 10.000 dollar en meer. Volgens de regels van het IOC moet er een limiet van 200 dollar acht worden genomen. De campagne van het wervingscomi- om de Spelen naar Atlanta te brengen, kostte 7,8 miljoen dol lar (15 miljoen gulden). Van Vossen weigert schikkingsvoorstel rotterdam Feyenoord-aanvaller Peter van Vossen g koord met het schikkingsvoorstel van een schorsing v t ak- wedstrijden, dat de openbare aanklager van de KNVB hem deze week deed. Dat betekent dat de zaak voor de tuchtcommissie rerschijnt. De international zou op 4 februari tijdens de beker wedstrijd FC Utrecht - Feyenoord een trappende beweging naar jean-Paul de Jong hebben gemaakt. Bruggink blijft bij PSV enschede Arnold Bruggink speelt ook het komende seizoen voor PSV. De Tukker, die in Eindhoven nog altijd geen basis plaats heeft, mag van de nieuwe trainer Eric Gerets niet weg. „Gerets heeft me de indruk gegeven dat hij het in me ziet zit- aldus Bruggink. Golfer Derksen zakt in klassement Golfer Robert-Jan Derksen is na de derde ronde van de Qatar Masters flink gezakt in het klassement. De Nederlander staat op de gedeelde zeventigste plaats met een totaal van 220 +5). Derksen stond na de tweede ronde nog gedeeld 44ste. Derksen kwam op de Doha Golf Club tot een dagtotaal van 77* slagen. De Schot Lawrie leidt na drie ronden met een totaal van 200 slagen, gevolgd door de Fransman Van de Velde (205) en de Engelsman Bickerton (206). IOC ontduikt belasting lausanne Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft bijna drie jaar lang geen BTW betaald in Zwitserland. Vanaf de invoering van de heffing op 1 januari 1995 tot de herfst van 1997 heeft het IOC geen afdrachten gedaan. Pas daarna werden de omzetten belast volgens de geldende voorschriften.Het IOC, ge huisvest in Lausanne, trok woensdag het in 1994 ingediende verzoek om vrijgestelling van BTW in na kritiek van enkele poli tici in de Zwitserse media. Hoe hoog het verschuldigde bedrag is, is onbekend. Selectie Nederlands basketbalteam mijdrecht Bondscoach Lucien van Kersschaever heeft zijn se lectie bekendgemaakt voor de twee laatste EK-kwalificatieduels van het Nederlands basketbalteam. Oranje is al kansloos voor deelname aan de Europese titelstrijd later dit jaar, maar heeft er belang bij minimaal één wedstrijd te winnen. Daarmee voor komt de ploeg deelname aan pre-kwalificatiewedstrijden voor het EK van 2001. Nederland speelt op 24 februari in Almere te gen Estland en drie dagen later uit tegen Kroatië. De selectie be staat uit Mario Bennes. Geert Hammink, Raoul Heinen, Marcel Huijbens, Vincent Krieger, Mike Nahar, Rolf van Rijn, Cees van Rootselaar, Koen Rouwhorst, Eric van der Sluis, Hein Gerd Triemstra, Bas de Voogd, Jerome de Vries en Serge Zwikker. 14.00 uur Sportpark Kikkerpolder JÜ Het Motorhuis opel^ amsterdam FNV-voorzitter Lodewijk de Waal heeft gisteren in Amster dam de clubs in het betaald voetbal opgeroepen het gezon de verstand te gebruiken in de CAO-onderhandelingen. Hij benadrukte dat de 36 werkge vers vandaag in Zeist voor een principiële keuze staan. „De clubs kunnen twee we gen inslaan", stelde De Waal. „Kies je voor normale arbeids verhoudingen of ga je romme len in de kruipkelder van de ar beidsvoorwaarden. Kies je voor een vakbondje dat geen vak- bondje is en juridisch niet eens bestaat of kies je voor een er kende vakbond die normale ar beidsverhoudingen nastreeft. Ik hoop van harte dat de clubs doorgaan op de ingeslagen weg." De clubs uit het betaald voet bal komen vandaag in Zeist bij een om te beslissen over het onderhandelingsresultaat dat delegaties van de FBO (clubs) en WCS (spelers) vorige maand hebben bereikt. Het voorlopige akkoord kwam na moeizame onderhandelingen tot stand. De nieuwe CAO moet vooral de nadelige gevol gen van de nieuwe Flexwet op vangen. Deze week kwamen de onderhandelingsposities van de WCS en FBO onder druk te staan door de aankondiging van een nieuwe vakbond voor beroepsvoetballers, het zoge naamde ProProf. De nieuwe belangenvereniging is een sa menwerkingsverband van vier managementsbureau's en is kennelijk opgericht uit onvrede over het uitblijven van een CAO. De WCS en de FNV, sinds kort verenigd in FNV Sport, hielden vandaag op het hoofdkantoor van de FNV open huis voor de media. De vak bonden wilden aan de voor avond van de vergadering in Zeist nog eens de eigen uit gangspunten toelichten. WCS- voorzitter Theo van Seggelen betoogde onverkort vast te houden aan het akkoord. Hij noemde ProProf een grote luchtballon.„Het gaat de make laars absoluut niet om een CAO. Ze willen op een gevoelig alleen maar onrust onder clubs en spelers zaaien." Martin Snoeck, secretaris penningmeester van de WCS, zei zich niet te kunnen voor stellen dat al het voorwerk van beide belangenverenigingen voor de nieuwe CAO voor niets is geweest. Heikel punt is wel licht het bedrag dat de WCS voor 'eigen' gebruik heeft be dongen bij de FBO. Volgens kwaadwillende clubs en Pro- Prof gaat het jaarlijks om een bedrag van 5 miljoen gulden. De WCS houdt het op niet meer dan 3 miljoen, bestemd voor sociale en collectieve doe len. Rus plaatst zicli over de rug van talent Federer voor halve finale Als Yevgeni Kafelnikov zich morgen tot winnaar laat kro nen van het 26ste ABN/AMRO World Tennis Toernooi nadert hij Pete Sampras op de wereldranglijst tot op minder dan honderd punten. Omdat het met de Ameri kaan fysiek niet best gesteld is en de gespierde Rus ge dreven is als altijd, lijkt een troonswisseling een kwestie van tijd. De 'veelvraat' bereikte gisteren de halve finale in Rotterdam dankzij een zwaarbevochten zege op het Zwitserse talent Roger Federer: 6-1 5-7 6-4. rotterdam Kafelnikov, die het vanmiddag moet opnemen tegen Greg Rusedski (met 7-6 3-6 7-6 te sterk voor Krajicek-bedwinger Cedric Pioline), speelde de laat ste vijf jaar de meeste toernooi en van alle tennissers op de ATP-tour. Omdat hij ook nog dubbelt, komt hij aan een on gekend aantal wedstrijden. Al leen in 1997 werd hij geklopt door Jonas Björkman. In '96 kwam Kafelnikov tot een re cordaantal van 171 wedstrijden en vorig jaar leidde hij het veld met 150 duels. Ook dit jaar is hij weer van plan om tussen de 24 en 28 toernooien af te werken. „Ik ben een speler die een groot aantal wedstrijden nodig heeft om in vorm te blijven" zei de 'Marathon Man' gisteren. „Maar het is nog nooit zo ge weest dat ik twee toernooien achter elkaar won." Toen hij in '96 Roland Garros op zijn naam schreef zag ieder een in hem op korte termijn de nieuwe nummer één. Het is er nog altijd niet van gekomen. De huidige mondiale nummer twee, net 25, raakte opgebrand en verloor zijn motivatie. Eind vorig jaar eindigde hij niet in de top 10. Hij besloot daarop de samenwerking met coach Le- peshkin op te zeggen. „We za ten op een dood spoor. We zijn zes jaar samen geweest. Hij heeft geweldig werk geleverd, maar het was beter om onze ei gen weg in te slaan. Hij kon me niet meer motiveren." Met zijn nieuwe coach Larry Stefanki, voormalig coach van Marcelo Rios en Björkman, klikte het meteen. De samen werking betaalde zich uit bij de Australian Open in januari, waar hij zijn tweede Grand Slam-titel pakte. Hoewel de Rus dicht bij de absolute top van de wereldranglijst is, staart hij zich niet blind op dat doel. Kafelni kov: „Ik heb al meer bereikt dan ik ooit had kunnen dromen. Ik ben nog niet tevreden over mijn carrière. Ik heb nog vijf jaar te gaan en ik kan meer Grand Slams winnen. Maar wat ik in mijn handen heb, is meer dan ik had gedacht. De num mer-éénpositie is een bonus. Ik Yevgeni Kafelnikov bereikte met veel moeite de halve fi nale. Het Zwitserse talent Roger Fede rer boog pas in de derde set (6-1 6-7 6-4) FOTO'REUTERS voel geen druk om die per se te bereiken." Toch kijkt hij met een schuin oog naar de wereldranglijst. Als ik hier win en de komende weken goed blijf spelen, kom ik er dicht bij. Die gelegenheid zal zich niet snel weer voordoen, dus die kans moet ik grijpen." Met Federer leek de Rus, die eerder al geen problemen had met Schüttler en Arazi, aanvan kelijk geen enkele moeite te hebben. In een kort tijdsbestek was het 6-1 in Ahoy'. Óp 5-5 en 6-5 in de tweede set verspeelde Kafelnikov twee keer een 40-0 voorsprong, waarna hij de set verloor. „Het was moeilijk om het niveau vast te houden", analyseerde Kafelnikov. „Ik ver loor mijn concentratie." Pas bij 3-1 voor Federer in de laatste reeks werd Kafelnikov wakker. Een break naar 5-4 bracht de beslissing. Kafelnikov was vol lof over de Zwitser, winnaar van de Wimbledon-ti- tel voor junioren. Federer had een wildcard gekregen voor het kwalificatietoernooi en plaatste zich via Raoux en Ulihrach ver rassend voor zijn tweede kwart finale van het jaar. In Marseille versloeg de pas 17-jarige Fede rer onder andere Carlos Moya. Kafelnikov: „Ik nog nooit ie mand van 17 gezien die de bal len zo makkelijk en natuurlijk slaat. Hij heeft zeker potentie om de top tien te halen, maar aanleg zonder hard werken is niets. Muster had niet zo veel talent maar werd wel de num mer één. En ik ben ook nooit zo getalenteerd geweest." Federer, nu nog 178ste van de wereld, heeft de tijd van zijn leven. Rotterdam was pas zijn vijfde ATP-toemooi in zijn loopbaan en met de kwartfin a- lepunten in zijn zak stijgt hij naar een plaats bij de beste 130. Alles wat ik doe lijkt te wer ken", aldus de Zwitser. „Van Moya heb ik al gewonnen en te gen Kafelnikov was ik er dicht bij, dus ik weet dat ik van ieder een kan winnen. Ik ga als een raket omhoog en ik hoef er niet een bij na te denken." De bondscoach van de Neder landse sprinters zoekt de nieu we wereldkampioen bij de mannen in eigen kring. Jan Bos is volgens hem favoriet, maar Erben Wennemgrs en Jakko- Jan Leeuwangh kunnen het de titelverdediger nog knap lastig maken, zegt Peter Mueller. Niet Marianne Timmer of An drea Nuyt, maar de 30-jarige Monique Garbrecht staat bij Mueller bovenaan zijn lijstje om Catriona LeMay-Doan van haar troon te stoten. „Garbrecht kan een goede 500 en 1000 meter rijden. Ik zeg niet dat ze die afstanden wint, maar ze is wel de grote favoriet voor het klassement. Ik schat haar hoger in dan Le- May." Garbrecht won de sprinttitel in 1991. De schaatsster uit de voormalige DDR stopte ander half jaar met topsport om vorig jaar in het olympische seizoen een niet helemaal geslaagde rentree te' maken. Garbrecht maakt echter dit seizoen in het wereldbekercircuit op de 500 en 1000 meter grote indruk. Mueller: „De wereldkampioen moet vier afstanden goed rij den. De resultaten over het he- zijn een goede graadmeter. Om die reden schat ik de kansen van mijn jongens ook hoog in." Jakko-Jan Leeuwangh kampt in Calgary met een oude lies blessure. Hij heeft de voorbije weken aangepast getraind, maar zal vandaag wel aan de start verschijnen. Mueller: „Zodra het pistool afgaat, zal hij geen last hebben. Jakko-Jan moet zo hard rijden, dat hij geen tijd heeft om over zijn blessure na te denken." cus van oosten/gpd De wereldkampioenschappen sprint, die vandaag in Calgary (Canada) beginnën, kennen bij zowel de mannen als vrouwen meer kanshebbers voor de titel dan ooit tevoren. De schaatser die op topsnelheid in de boch ten geen steken laten vallen, zal hoogstwaarschijnlijk morgen avond de hoogste trede van het podium beklimmen. Peter Mueller, coach van de Nederlandse sprintploeg, stelt dat op het snelle ijs van Calgary het van cruciaal belang is dat de bochten goed lopen. De snelheid van de schaatsers op de hooggelegen baan ligt zo hoog dat het voor de sprinters de kunst is zich niet door de middelpuntvliedende kracht naar buiten te laten drijven. Rintje Ritsma noemt dit het 'centrifuge-effect', dat door 'in de bocht te hangen' tegenge gaan kan worden. Ritsma heeft, na het behalen van de wereldtitel allround in Hamar, de afgelopen twee we ken in Canada de duurblokken uit zijn trainingsprogramma ge schrapt en het accent gelegd op het aanscherpen van zijn bochtentechniek. Het zijn, meer dan de sprinters, vooral de allrounders die moeite heb ben met de bochten. „Een goe de techniek is belangrijk, want wat je op de sprintafstanden in een bocht verliest, kun je op het rechte eind niet meer goedma ken." Mueller zegt dat het op de traditioneel snelle Olympic Oval vooral zaak is na de krui sing de bochten goed aan te snijden. Zonder oog te hebben voor de tegenstander, want dat leidt alleen tot een verstoring van de concentratie. Ids Post- ma kan daarover meepraten. Hij kwam ten val op de 500 me ter van het EK allround, mede SCOREBORD. SPORTPRIJSVRAGEN Lucky 10, vrijdag 19 februari Duitsland. VfL Wolfsburg Frankrijk. Beker: Wasquet x 1-0, Le Mans - Rennes 2- e Bartels/Olympic Barbria 67,21. 1.16.01,5, 3. Dahlie (Noo) 1.16.08,7, 4. Valbusa (Ita) 1.16.35,9, 5. Stadlober (Oos) 1.16.37.4. Vrouwen, skilopen, 15 km vrije stijl: 1. Bel- mondo (Ita) 38.49,0, 2. Smigun (Est) 39.19,4, 3. Theurl (Oos) 39.43,5, 4. Nilsen (Noo) 40.13,7, 5. Reztsova (Rus) 40.23,6. ATLETIEK doordat hij schrok van de Itali aan Roberto Sighel die vlak voor hem schaatste. „Je moet je eigen race rij den", benadrukt Mueller, de olympisch kampioen op de 1000 meter van 1976. ,„Diep de bocht ingaan en vervolgens ac celereren, daar gaat het om. Er- ben (Wennemars, red.) kan dat als de beste. Hij snijdt de boch ten heel scherp aan en rijdt vlak langs de blokjes. Erben lijkt wat dat betreft op mij. Ik hield er in mijn tijd ook van om bochten te rijden." Vooral bij de laatste krappe binnenbocht, die met bijna 50 kilometer per uur wordt inge gaan, slaat een aantal schaat sers de angst om het hart. Be halve technische vaardigheid is ook een gevoel voor timing van groot belang. Titelverdediger Jan Bos: „Je moet op het juiste moment de bocht inknallen. Ik heb geen angst voor de bocht, maar het is bekend dat er schaatsers zijn die met enorme trauma's zitten. Het is een mentaal probleem, zoiets wordt aangepraat." De Olympic Oval heeft als voordee' dat de bochten wijder en platter zijn dan op andere banen, zoals Heerenveen en Hamar. „Je vliegt er minder snel uit", stipt Ritsma, debutant op het WK sprint, het grote voordeel van het ontwerp van de baan in Calgary aan. Ritsma ziet de laatste binnen bocht niet zo somber in. Een binnenbocht heeft ook een voordeel, stelt de 28-jarige schaatser uit Lemmer. „Een buitenbocht is makke lijker, maai" een goede binnen bocht levert meer op. Je kunt in een binnenbocht meer kracht zetten en dus meer snelheid maken." Mueller verwacht vandaag en morgen, ondanks de hoge snel heden, niet meer valpartijen dan in andere jaren. Het blijft een WK sprint, geen WK vallen. „Iedereen is gewend aan de klapschaats. En een van de voordelen van de klapschaats is dat de schaatser beter in balans is. De ijzers hebben langer con tact met het ijs. Daarom zeg ik altijd tegen mijn groep: laat de schaatsen het werk doen." Vrouwen. 60 m: 1. Devers (VSt) 7.01. 2. Fy- nes (Bah) 7.04. 3. Mensah (Can) 7.06 60 mh: 1. Bukovec 7,82 (Slv), 2. Sjisjigina (Kaz) 7,83. 3. Alozte (Nig) 7.85. 800 m: 1 Formanova (Tsj) 2.00,43, 2 Vnesde (Sur) 2.00.75, 3. Dukhnova (WRu) 2.00.76. 7. Ian Dorp (Ned) 2.07.54, Hoog: l.-3olshova Mikhelsjenko (Oek) 1.91. 1.89 Polsstok: 1. Sza- I. 2. Balakhnova (Oek) 4,20, (Ned) 7.60. Serie: Driver (Ned) 7,91.1 1. Nkansah (Gha) 6,52, 2 Aliu (Ken) 6,56, 3. Stewart (Jam) 6,59 Serie-. Van Balkom (Ned) 6,88. 200 m: 1. Little (VSt) 20,30, 2. Obikwelu (Nig) 20,71, 3, Malcolm (GBr) 20,77. Serie: Van Balkom 21,25. 400 m: 1. Masienko (Rus) 46,59, 2. Martin (Jam) 46,73, 3. Ladejo (GBr) 46,94 800 m: 1. Botha (ZAf) 1.45,86, 2. Tellez 1.46,32, 3. Silva (Por) 1.46,40. Serie: Löschner (Ned) 1 48,41. 3000 m: 1 Lahssini (Mar) 7.44,79, 2. Mourhit (Bel) 8.01,50, 3. Kos- gei (Ken) 8.02,58 Ver: 1. Pedroso (Cub) 8.26 m, 2. Walder (VSt) 8.19. 3. Cankar (Slv) 8,01. Rotterdam. ABN Amro World Tennis Tourna ment. Kwartfinale: Kafelnikov (Rus/2) - Fe derer (Zwi) 6-1 5-7 6-4. Henman (GBr/3) - Kucera (Slw/6) 6-4 7-6. Rusedski (GBro) - Pioline (Fra) 7-6 3-6 7-6. Saf.n (Rus) - Fer- (Zwe/Tsj) 7-6 5-7 6-4. i (GBr/Aus) - Kempers'Sie- Draper (Aus) 6-3 7-6. (VSt/1) - Carlsen (Den) 7-6 6-2, Nestor (Can) - Philippoussis (Aus/2) 1-6 6-3 7-6, Courier (VSt) - Tieleman (Ita) 6-7 7-5 6-1. -Kwartfi- ;nga (Ned/2) 0-6 6-3 6-4, Li (Chn/1) - Bes (Spa) 3-6 6-2 6-1, Suarez (Arg/4) - Contin (Arg) 6-3 7-6, Garbin (Ita) - DiazOliva (Spa/7) 6-3 6-3. VOLLEYBAL ien. Eredivisie. Vrevok - Nesselande 3- ren. Eredivisie. AMVJ - Martinus 1-3 PAARDENSPORT WIELRENNEh Elmegaardens Fight 808 Bartels (Ned) Jamaica 80. v e II: 1. Simons-De Ridder (Dui) Prueba Challenge, vijfde etappe in en ronc Lloret de Mar: 1 Van Haecke (Bel) 130 krr in 3.05.02. 2. Talen (Ned), 3. Hoedemakers (Ned). 4 Den Braber (Ned). 5. Meirhaeghe (BelL.6. De Buyssere (Bel). 7. Löwik (Ned) 8. Fox (Ier), 9. Claessens (Ned), 10. Jeuns Eindklassement: 1. Talen (Ned) 194 pun ten. 2. Van Haecke (Bel) 158, 3 Jeunsser (Ned) 142, 4. Lucassen (Ned) 130. 5. Zui| derwijk (Ned) 119, 6. Fox (Ier) 117. 7. Del

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35