Ocalan is geen terrorist' f TV Asielzoekers spelen zichzelf in toneelstuk WEER I Het Gesprek van de Dag Nederland en de mobiliteit Verschrikkelijke sneeuwma ZATERDAG 20 FEBRUARI 1999 C 0 T A A R De donderdag uitgebrachte Perspectievennota van minister Nete lenbos ademt een sfeer van realisme. Dit discussiestuk over de toe komst van het verkeer en vervoer heeft als uitgangspunt dat mobi liteit in ons land een onmisbare factor is. Dat klinkt als een open deur. maar het is voor het eerst dat dit principe klip en klaar in een overheidsnota is geformuleerd. Wie dat principe omarmt, wordt in een klein land als Nederland meteen geconfronteerd met het fenomeen schaarste. Ook op dat punt geeft de nota blijk van realisme: eindeloos wegen aanleggen is ongewenst, spoor- en waterwegen schieten te kort om de ver wachte mobiliteitsgroei op te vangen. De schaarste moet verdeeld worden om te voorkomen dat het land letterlijk dichtslibt. Mevrouw Netelenbos hanteert daarbij het uitgangspunt dat wie veel autorijdt, meer betaalt dan wie weinig op de weg is en dat de eigenaar van een (vracht)auto die schoner, stiller en zuiniger is, daarvoor wordt beloond. Populair gezegd: de (vervuilende) gebrui ker betaalt. Dit prijsbeleid is niet populair, maar onvermijdelijk. Het is in een westerse economie aan de orde van de dag, maar roept als het om de auto gaat veel emoties op. De afgelopen weken was er een storm van kritiek op de plannen om rekeningrijden in te voeren. De ANWB houdt ook in de deze week verschenen Autokampioen vol dat het systeem niet deugt. Er is na alles wat er over is gezegd maar één manier om uit de impas se te komen. De rivaliserende partijen moeten elkaar weten te vin den in een besluit om op bescheiden schaal te experimenteren en heldere afspraken te maken over de evaluatie. Tegen de suggestie om het autorijden per kilometer te gaan belas ten. valt weinig in te brengen, zoveel te meer echter tegen de me thode die het ministerie wil hanteren. Controle op de jaarlijkse af gelegde kilometers roept een bureaucratie in het leven van Oost europees formaat. Veel eenvoudiger lijkt het om de zaak aan de benzinepomp te regelen. Het probleem dat consumenten in het buitenland gaan tanken en dat de pomphouders in het grensge bied inkomsten derven is overzichtelijker en daardoor ook beter op te lossen. De Perspectievennota is een discussiestuk over het verkeer en ver voer in de toekomst. Het zou goed zijn als de minister met betrok ken vertegenwoordigers als de ANWB en werkgevers en werkne mers een nationaal akoord weet te sluiten over uitgangspunten, methoden en technieken. Dat is in ons veelgeprezen poldermodel een gebruikelijke aanpak als het om arbeidsvoorwaarden gaat. Ook op milieugebied is er op die manier veel consensus bereikt. Als de emotie van de dag ons iets leert, dan is het wel dat we rond mobili teit en schaarste toe zijn aan maatregelen waarvoor een breed draagvlak in de samenleving gewenst is. In een redelijk overleg, los van de waan van de dag. moeten die maatregelen te formuleren zijn. Verslingerd aan de enquête De parlementaire enquête Bijlmerramp brengt elke week nieuwe smaakmakers voort. Daarom ben ik er ook zo aan verslingerd ge raakt. Voorde mensen die de ramp van nabij hebben meegemaakt is het natuurlijk vreselijk óm sommige dingen te horen, maar voor onbelasten zoals ik is het soap van eminente kwaliteit. Dat fantastische loketdenken van het gros van die lui bij voorbeeld. Nee meneerde voorzitter, dat was mijn competentie/mijn veran- toordelijkheid/mijn werk/mijn afdeling niet; meneer de voorzitter, dat was mijn traject niet: meneerde voorzitter, dat gold toen niet, u moet dat zien als voortschrijdend inzicht. Prachtig, al die formule ringen om te verhullen dat je liever niet je je eigen hersens gebruikt. Vooral die apparatsjiks van de Rijks Luchtvaartdienst zijn er ware matadoren in. De smaakmakers van deze week waren: meneer Aaij van El Al en meneer Nix van de luchtvaartpolitie. Aaij brengt zijn dagen door met vrachtbrieven en juist op die rampzalige oktoberdag leest hij het verkeerde document voor. Het staat op een bandje en dat wordt voor hem afgedraaid. Er valt niets meer te ontkennen. Maar dan zegt die man: Als dit mijn stem is. meneerde voorzitter, dan zal ik dat wel gezegd hebben, maar ik herinner mij er niets van'. Dit is van een dusdanig imposante onnozelheid dat hiervoor de L. Roze- waterprijs moet worden toegekend. Dan meneer Nix van de luchtvaartpolitie. Hij moest de vrachtbrie ven op die rampavond ophalen bij El Al en ze bij het bureau op Schiphol afleveren. Maar daar deed hij zo gruwelijk lang over dat iedereen zich afvroeg wat hij in die rijd toch had uitgevreten. Nix herinnert zich daarvan niks meer. Vreemd hoor, op zo'n sensatione le avond. De suggestie dat hij met die papieren en met iemand van de Israëlische geheime dienst naar de plek van het onheil was gere den, werd pertinent ontkend. Ik geloof ook niet in dit soort com plotten, daar zijn we te klunzig voor. Het zal wel iets heel triviaals zijn geweest. Misschien deed hij intussen zijn minnares wel aan. Maar ja, zeg dat nou maar eens voor heel het volk. Overigens heb ik nu wel genoeg van al die mannen die daar verkla ringen komen afleggen óf wat daar voor doorgaat. Vrouwen zullen toch asjeblieft ook wel een rol hebben gespeeld in deze tragedie? In een heerlijk visioen zie ik al voor me dat er straks een bloedmooie ex-spionne van de Israëlische geheime dienst verschijnt, type Mata Hari, die alles wat dusver door die kerels is beweerd genadeloos om ver kegelt. wil buys Zo'n zestien bewoners van asielzoe kerscentrum Crailo bij Laren zijn mo menteel keihard aan het repeteren voor een toneelstuk over het leven van vluchtelingen. Het stuk heeft vanwege het 'van-kastje-naar-muur-geschuif dat veel asielzoekers ervaren de beel dende naam Ping Pong gekregen. De repetities worden gehouden in het Amsterdamse Frascati, waar het stuk komende dinsdag in première gaat. Sinds november wordt er al geoefend. Eerst twee. later drie avonden per week. Een kijkje voor en achter de schermen. „Leiden. Dokkum. Westerbork, Zee- wolde en Crailo." Een beetje zenuw achtig somt een jonge asieizoekster een rijtje plaatsnamen op. Ze vervolgt: „In Dokkum was het 't beste: we had den een keuken, een wasmachine en er waren leuke activiteiten. In Zeewol- de woonden we in een grote caravan. Ik ging er naar school en had vrienden. Nu zitten we in Crailo en wachten we op een definitieve uitspraak. Ik ben al acht jaar in Nederland." De jonge vrouw staat alleen op het to neel. Ze repeteert één van de scènes van het toneelstuk Ping Pong. In een notendop vertelt ze het verhaal over haar leven van de afgelopen acht jaar. Waar ze woonde als vluchtelinge en onder welke omstandigheden. Na haar relaas gaat ze zitten. Direct springen twee jongetjes achter de pingpongtafel en zetten een partijtje in. De stilte wordt doorbroken door monotoon ge klik. De repetities beginnen met een war- ming-up. De acteurs staan in een grote kring en doen de oefeningen na die John Malpede voordoet. Malpede re gisseert het stuk samen met Annick Nevejan. De asielzoekers rollen met hun hoofd, buigen de benen en strek ken de armen. „Goeiemorgen", grapt een van hen, bij wie de oefening doet denken aan het uitrekken na een diepe slaap. De rest lacht en laat daarna de 'energie weer het lichaam uitstromen.' Ping Pong wil de toeschouwer laten zien hoe het leven van een asielzoeker er écht uitziet. Wat maken zij mee, hoe ervaren zij het leven als vluchteling? De aanvraag van asiel, het ellenlange wachten, de misverstanden waar ze te genaan lopen, het onbegrip, de on macht, de pijn, de reden van hun vlucht en de vriendschappen tussen de bewoners onderling. Alles wordt getoond. Tussen de scènes door zijn er steeds weer die knulletjes die op de automatische piloot hun potje ping pong spelen. De tafeltennistafel is een rotsvast baken in hun leven: even het verstand op nul en de tijd verdrijven. Het leven van een asielzoeker bestaat uit wachten, veel wachten. Dit wordt duidelijk in de scène waarin een stuk of vijf bewoners door de zaal ijsberen. Met gespannen blikken blijven ze maar lopen, nergens heen. En zo is er de scène over de asielaan vraag. Een van de asielzoekers zit ach ter een tafeltje. Hij speelt een ambte naar van de Immigratie- en Naturali satie Dienst (IND). Een vluchteling komt asiel vragen. Maar de ambtenaar doet moeilijk. „Waarom kwam je naar Nederland, waarom verliet je je fami lie?", vraagt hij bars. De vluchteling reageert als door een wesp gestoken: „Ik koos Nederland niet, dat deed de gene die mijn vlucht regelde." De 'IND-man' wil bewijzen zien: pas poorten en papieren graag, sommeert hij. Een vrouw bestormt het toneel: „Ik heb geen papieren meer. Maar je wéét dat er mensen lijden in mijn land. Wat voor bewijzen wil je, een lijk?" „Mijn leven staat stil", vult een ander haar op moedeloze toon aan. De scène wordt door bijna de voltalli ge cast gespeeld. Steeds springt er weer een speler bij, met een argument of opmerking. In het Engels, Frans, Nederlands en zelfs in het Farsi (Iraans) en Afghaans. Feilloos zijn de acteurs op elkaar ingespeeld. Ze be grijpen elkaar, ondanks de wirwar van talen. Officieel wordt Ping Pong een theater voorstelling genoemd. Al snel blijkt tij dens de repetities dat wat je ziet is. Dit is niet gespeeld, hier wore vensechte ervaringen met de kij deeld. Acteren is meestal in deh ft van iemand anders kruipen. Inl Pong is daar geen sprake van: dtlfI teurs geven zichzelf bloot. Conti worden ze geconfronteerd met! I; verleden. Ook krijgen de asielzoekers dek ht iets van hun cultuur te laten zia a zingt een Iraanse vrouw, gekleet rI' een lang gewaad, een lied in het Vijf jongens spelen een scène gi deze taal. Niet verstaanbaar, tod grijpelijk. Wout Vermeulen, medewerkero Crailo, vindt het stuk een perfect 0 voor de asielzoekers om iets van jf onmacht naar buiten te brengen media laten het altijd vanaf een stand zien. Dit is tenminste van mensen zelf." charlotte latten Voormalig Kamerlid Van Vlijmen geraakt door het lot van de Koerden Triest. Heel triest. Maar begrij pelijk. Natuurlijk heeft hij ze ge zien. De woedende Koerdische menigten die brandschattend door de Europese hoofdsteden trokken. Laaiend over de arres tatie en ontvoering van PKK-lei- der öcalan door de Turken. De man die volgens Van Vlijmen ten onrechte wordt aangeduid als terrorist, „öcalan is niet vrij van zonden. Maar zijn metho den moeten worden gezien te gen de achtergrond van het perfide optreden van de Turken in Koerdistan. Ik ben ervan van overtuigd dat die laatste rol niet aan de orde komt tijdens het proces tegen hem. En dus zal er geen sprake zijn van een eerlijk proces, ook al zal Turkije die schijn waarschijnlijk met suc ces ophouden." De Turken leven in een verte kende wereld, is zijn stellige overtuiging. „Individueel zijn het net als de Koerden zeer aar dige mensen. Het is zeker geen achterlijk volk. Ze leven echter nog steeds in de veronderstel ling dat het Ottomaanse Rijk, dat ze ruim zeshonderd jaar ge leden stichtten, geweldig was. In al die eeuwen, van ruitervolk tot modern leger, is de sterk hi ërarchische militaire machts structuur overeind gebleven. Steeds meer is daarbij gegrepen naar bijna fascistisch gekleurde ideologische middelen om een zogenaamde eigen identiteit te componeren." Zwarte bladzijden uit de ge schiedenis worden daarbij kei hard ontkend, zo bleek Van Vlijmen in contacten met de Turken. „Turken kennen hun werkelijke geschiedenis niet. De moord in de eerste wereldoor log op anderhalf miljoen Arme niërs wordt niet als vaststaand feit aanvaard. Ze kunnen niet kritisch naar het eigen verleden kijken. Ik heb wel eens met Tur ken gesproken over de 15.000 christelijke barbaren uit Europa die tijdens de kruistochten moordend door hun gebied trokken. Daar reageerden ze zeer verbaasd op. Ze konden niet vatten dat men zo over de voorvaderen kon spreken. Na tuurlijk verheerlijken ook wij nog steeds ten onrechte onder delen uit de vaderlandse ge schiedenis. Maar we beroepen ons niet meer op het Wilhelmus om iemand anders de keel af te snijden." Het Ottomaanse ruitervolk bracht slechts rampspoed over Zijn vele bezoeken aan zowel de Turkse als Irakeze delen van Koerdistan riepen herinnerin gen op aan de eigen ervaringen in de tweede wereldoorlog. Deportaties, desolate dorpen en vernietigde levens. Bij de aanblik van een hongerend kind met een emmertje zag hij zichzelf weer in de hongerwinter bij de gaarkeuken staan. Thijs van Vlijmen (68), voormalig lid van de Tweede Kamer voor het CDA uit Heemstede, is geraakt door het lot van de 25 miljoen Koerden. Het zijn de slachtoffers van de militaire machtsstructuur die Turkije al eeuwen in zijn greep houdt, zo vindt de voormalige defensiespecialist. rriOMi'Ji genoeg Oud CDA-Kamerlid Van Vlijmen: „Öcalan is niet vrij van zonden. Maar zijn methoden moeten worden gezien tegen de achtergrond van het perfi de optreden van de Turken in Koerdistan." foto united photos de boer jur engelchor een regio waar volgens christe lijke overlevering ooit het para dijs moet hebben gelegen en de profeet Elia zijn laatste rust plaats vond. Sindsdien wordt de Koerdische bevolking onder drukt, vertelt Van Vlijmen. „Het gebied was eigenlijk heel welva rend. Enorm rijk aan oude christelijke en islamatische cul turen. De Turken hebben ech ter hetzelfde gedaan als Sad dam Hussein in Noord-Irak. De dorpen werden vernietigd en de mannen en vrouwen ge scheiden. Het vruchtbare land is niet meer te bewerken omdat het vol ligt met mijnen. De \TOuwen en kinderen hokken in ellendige omstandigheden in de steden. De mannen zijn de bergen in gevlucht om hun ge bied te bevechten. De Turken en de Irakezen hebben er enorm huisgehouden. De men sen zijn gedeporteerd en hun is moedwillig de bestaansvoor waarden ontnomen. Dat valt zwaar, vooral omdat je weet hoe mooi en rijk het gebied in het verleden is geweest." In de jaren tachtig bezocht Van Vlijmen als een van de verte genwoordigers van de Noordat - lantische alliantie diverse ma len Turkije. Hij voerde gesprek ken met de toenmalige presi dent ösal en de, Koerdische, minister van buitenlandse za ken öetin. Die periode had een keerpunt in Turkijke kunnen betekenen, „ösal introduceerde de term glass walls. Hij wilde letterlijk de Turkse gevangenis sen en politiebureaus van glas bouwen, zodat er niets te ver bergen viel. Ik heb toen con gressen over mensenrechten in Turkije kunnen bezoeken. Men was destijds bereid om het de mocratische proces op gang te brengen, ösal was de enige lei der in de laatste decennia, die tegen het leger opgewassen was. Hij wilde de Koerden wel de ruimte geven. De Turken waren toen positief op weg om ze een eigen identiteit, taal en economie te geven." Zestig jaar na dato zou daarmee een oud verdrag uitgevoerd worden. Het verslagen Otto maanse rijk, dat in de eerste wereldoorlog meevocht met Duitsers en Oostenrijkers, moest meewerken aan een zelf standig Koerdistan. Op 20 au gustus 1920 hadden de wester se mogendheden dat dwongen. Het is er nooit gekomen. Ook onder dei K cratisch gezinde ösal niet is juist weer de andere ka geslagen. Ik denk dat diti J wijten is aan de PKK, diet verkeerd moment met ge is begonnen. Ze haddeni geduld met de democrati moeten hebben." In het geweld tussen de P de Turkse machthebbers de afgelopen jaren naarst ting 30.000 slachtoffers gi len. Van Vlijmen: „Turki öcalan daarvoor verantii lijk. Dat is onterecht. Het mij weer voor als een von nazi-propaganda. 25.000 sen van het totaal aantalt offers hebben ze zelf oml ven gebracht." Het proces van de etnisd vering is in Turkije inmid weer in volle gang, aldusl Vlijmen. „Koerden worde weer Bergturken genoem mogen hun taal niet spre moeten een andere naan nemen. In een land waar het niet breed heeft, is \v< enorme lettel de bergen te plaatsen die tekst vormen 'Ik ben er tri Turk te zijn'. Over glass u wordt niet meer gesprokt öcalans advocaten moge niet eens bezoeken." De uitbarsting van Koerd geweld in Europa verbaas tegen de geschiedkundige tergrond niet. „Ik kan beg opbrengen voor iemand goede redenen kwaad wo Dat de Koerden zo tot v gebracht zijn, maakt mee ook triest. Ik hoop dat hei leidt tot een verdere terug het oplossen van hun prol men. Vernielingen en gijz gen werken averechts. De den moeten hun booshei naliseren en politieke aan voor de zaak blijven vrage Europa moet tegen Turkf gen: 'Jullie zijn van harten kom in de Europese Unie, niet in jullie huidige macl structuur'. Europa haalt a een land binnen waarin a een Noordiers als een Bas probleem geïncorpeerd zii mocratie betekent dat je ie mand anders ook wel eeiï lijk moet geven. Alleen wa de authentieke rechtend Koerden worden erkend.! menwerking mogelijk." jacob van der meulen Opnieuw winterse buien Gisteren kwamen zachte luchtmassa's even op de koffie. De tempera turen stegen op sommige plaatsen tot ruim 10 graden. In Zeeuws Vlaanderen werd het plaatselijk bijna 11 graden. In onze regio kwam Schiphol uit op 9,7 graad, maar aan zee was het minder zacht. Over het algemeen draaide het de afgelopen twee weken echter om aanvoer van koude, uit de poolstreken afkomstige luchtmassa's waarin zich winterse buien ontwikkelden. Grote delen van Europa zijn daar door in een winters jasje gestoken. Het Alpengebied is vrijwel onderge sneeuwd, in het noordoosten van Duitsland heeft in acht jaar niet meer zoveel sneeuw gelegen, in Polen ligt plaatselijk drie decimeter en in Helsinki en Moskou zelfs een halve meter. Het sneeuwdek zal voorlopig wel blijven liggen want na het weekeinde gaan noordwesten winden opnieuw koude, uit de poolstreken afkom stige luchtmassa's aanvoeren. Ook bij ons vallen er, waarschijnlijk vanaf morgenavond, weer enkele winterse buien. Vandaag blijft het op de meeste plaatsen droog. Een regengebied van een frontale storing plaagt vanochtend voornamelijk het gebied ten zuiden van de rivieren. De wind waait uit het westen en neemt lang zaam toe tot matig, aan de kust vrij krachtig. De temperatuur stijgt tot 7 a 8 graden. Morgen wordt hoogstwaarschijnlijk een slechte dag. Een randstoring van een ten-noorden van Schotland gelegen depressie bereikt de Noordzee en veroorzaakt veel regen. Bovendien gaat het aan de kust hard, mogelijk stormachtig waaien uit het zuidwesten, later uit het westen tot noordwesten. Na de regen komen er in de loop van de mid dag en avond buien met een geleidelijk winters karakter, dat wil zeg gen sneeuw of hagel. Ook onweer behoort 's avonds tot de mogelijkhe den. De kans op winterse buien blijft ook maandag volop aanwezig. jan visser Onfatsoenlijk IA: wil uitkomen bij onze minister-president. Dus begin ik zoals alle schrijvers van doorwrochte artikelen bij de oudheid. De pers heette in die tijd bode of bood schapper. Een gevaarlijk baantje want machtheb bers hielden niet van slecht nieuws. Een slecht be richt en je was je leven als boodschapper niet zeker. De klassieke literatuur staat vol ver makelijke voorbeelden van bodes die zich uitputten in excuses voor zij de ramp melden. Ze zijn ook maar gestuurd, ze zijn er zelf niet bij geweest, ze waren toe vallig de beste hardloper maar onze club heeft wel verloren. Ook Shakespeare heeft het thema van de man met het slechte nieuws prachtig uit gewerkt. In een van zijn stukken, sorry ik weet niet meer welk, moet een bode aan het hof de nederlaag bij een zeeslag mel den. De ongelukkige schildert uitgebreid hoe fantastisch 'onze jongens' het gedaan hebben. Wat wapperden de vlaggen fier toen de vloot uitvoer, hoe mooi was het uni form van de kapitein. Goed, tijdens de slag is er hier en daar misschien een foutje ge maakt, maar wat waren de manschappen dapper en hoe keurig geschrobd was het dek. Aan het eind van zijn verhaal laat hij zijn ge hoor verbijsterd achter met de vraag wie er nu eigenlijk gewonnen heeft. Einde geschiedenisles, over naar het heden. Vorige week maakte de Volkskrant melding van nieuws uit het ko ninklijk paleis. Verschil met vroeger, het nieuws was niet naar het hof toe gegaan, het kwam er vandaan. On ze koningin had tegenover Kamerleden geklaagd over het onveilige Amsterdam, lege cellen en nog wat zaken van de borreltafel. Die politici waren op theevisite bij Beatrix dus meer dan boirelpraat mag je niet eisen. La ter hadden die Kamerleden gekletst over dat bezoek, een journalist had dat gehoord en allemaal netjes opge schreven. Onze premier was kwaad. Je kunt je dat wel voorstellen. Alles wat het staatshoofd in het openbaar zegt valt on der verantwoordelijkheid van de regering dus die Ka merleden hadden beter hun mond kunnen houden. Maar de minister-president gaf ook de journalist een veeg uit de pan. Hij had niet mogen publiceren, dat was onfatsoenlijk. Waarom eigenlijk? Journalisten worden toch betaald om nieuws te publiceren. Ab er eindelijk eens een meninkje van onze vorstin naar buiten komt dan verzaak je ab krant wel erg je plicht ab je daar geen melding van maakt. Raar eigenlijk: of de machthebbers nu Oedipus, Richard III ofWim Kok heten, als het nieuws hen niet bevalt kan de bode op zijn donder krijgen. Ik vind dat onfatsoen lijk. JOOST PRINSEN m Dertien dagen lang werd er tien uur per dag aan gewerkt, maar» staat hij er dan ook: 's werelds grootste sneeuwman. Een groot» tal vrijwilligers bouwde 'm in Bethel in de Amerikaanse staat M» De 'verschrikkelijk' grote sneeuwman is ruim 34 meter hoog. E01 wortel van tweeënhalve meter fungeert als neus.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2