Boer moet land eerder verkopen x »er in de clinch met Jacobswoude 'Personeel moet weten dat Huize Ursula niet kan blijven zoals het is' Rijn Veenstreek Gezondheidszooltjes en wonderdoekjes Wederopbouw Bosnische steden met Alphense hulp Voor wie kiezen wii... !6 AC 20 FEBRUARI 1999 chef tim brouwer de koning. 071-5356417. plv.-chef marieta kroft, 071-5356411 ;e uitvinders naar landelijke finale un den run Vijf technische uitvindingen van leerlingen Alphense Groene Hart Lyceum zijn uitgekozen voor de ke finale van De Jonge Onderzoekerswedstrijd. Groepjes klassers hebben de afgelopen weken gewerkt aan het waarbij ze een oplossing moesten bedenken voor een ch probleem. Vorig weekeinde werden in Delft uit 75 in- ien de finalisten gekozen. Het ontwerp van de Groene rlingen Sanne Broeksma, Natascha Koemans en Simone jgeren werd uitgeroepen als origineelste idee. Hun 'Opener' is een handig apparaat waarmee je snoepzakjes elijk openkrijgt en met een sluitstrip eenvoudig weer finale is van 26 tot 28 maart in New Metropolis in Am- it PvdA-jongeren in Choises un den run De Alphense Jonge Socialisten houden een ver actuele Zuid-Hollandse onderwerpen met twee andidaten voor de provinciale statenverkiezing. Op dins- februari gaan zij met elkaar en het publiek in gesprek jvoorbeeld het Groene Hartbeleid, jongerenhuisvesting iticipatie en geweld op straat. Het debat is in café Choises lulianastraat in Alphen aan den Rijn en begint om 20.30 insluitend geven de organisatoren een feestje ter ere van je verjaardag van de Alphense afdeling van de Jonge So- Belangstellenden zijn uitgenodigd om naar Choises te kandidaten bezoeken regio unpen run Vijftien CDA-kandidaten voor de provincia- Statenleden in Roelofarendsveen Boeren in Zuid-Holland worden in de toekomst eerder verplicht hun land te verkopen. De provincie wil meer dwang gebruiken om sneller en goedkoper wegen en glastuinbouwlocaties aan te leggen en/of woningen te bouwen. Zowel het CDA, de PvdA als de WD in de pro vinciale staten voelt 'voor een dwingender instrumenta rium dat in het uiterste geval tot onteigening kan leiden'. Dat bleek gisteravond tijdens een drukbezochte verkie zingsbijeenkomst in restaurant De Fransche Brug in Roelofarendsveen. nverkiezing en politici uit de Eerste en Tweede Kamer woensdag 24 februari door de regio. Zij bezoeken Huize is in Zoeterwoude, praten in Rijnwoude over ruimtelijke jg, in Alphen aan den Rijn over verkeer en vervoer en in in over landbouw, 's Avonds doen zij in Avifauna kort van de bezoeken en kan het publiek kennis maken met lA-kandidaten uit de regio: René Vrugt uit Alphen aan Hans Démoed uit Hazerswoude-dorp en Nico van uit Nieuwe Wetering. Het programma in Avifauna aan m in Alphen aan den Rijn begint om 20 uur. viteiten in Westerhaven un pen run Buurthuis Westerhaven in Alphen aan den roelofarenosveen gint de maand maart met een rommelmarkt, een bingo- en een crea-inloopochtend. De rommelmarkt is op 1 vanaf 19 uur en op 13 maart van 10 tot 14 uur. Op 5 is er een bingo-avond vanaf 19.30 uur. Er worden drie ie rondes gespeeld, plus een verrassingsronde, een loterij superronde. Waardebonnen, geldprijzen en levensmid- ijn de prijzen. Op 8 maart zijn twee medewerkers van het uis present om te laten zien hoe je creatief bezig kunt «servetten op hout. Westerhaven is gevestigd aan de aan 45. gemaakte spullen te koop un pen run Particulieren en maatschappelijke instellin- inen hun zelfgemaakte cadeau- en hobby-artikelen ver- op de paasmarkt van het Alphense buurthuis Westerha- zaterdag 20 maart. Van 11-16 uur kunnen deelnemers gulden een tafel huren. Inlichtingen op telefoonnum- 72-475744 of bij Westerhaven aan de Emmalaan 45 in Al io den Rijn. met bus door Groene Hart wen» Met een luxe autobus vol burgemeesters, wethou- atenleden en kandidaat-statenleden doet de WD 24 maart een aantal plaatsen in het Groene Hart aan. motietour heeft plaats in het kader van de provinciale ingen op 3 maart. Tijdens de rit praten de politici over onderwerpen in het Groene Hart, zoals HSL, Nil, plat- beleid en beleid gemeentelijke herindeling. De bus ver- n 9.30 uur vanuit Alphen aan den Rijn. marieta kroft Zowel het CDA-statenlid L van der Sar als het kandidaat-sta tenlid voor de PvdA J. Hermans was duidelijk in zijn standpunt. WD-statenlid C. Huigen schaarde zich met enige kantte keningen achter hen. „De WD treedt niet graag dwingend op, maar als het in het belang is van de sector, willen we er wel naar kijken." Ze erkende dat de grote vrijheid die boeren nu hebben om land niet te verko pen, kan leiden tot een flinke prijsopdrijving. Daardoor kan bijvoorbeeld de realisering van een glastuinbouwlocatie niet of nauwelijks van de grond ko men. Tuinbouwvoorzitter van de WLTO (Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie) N. van Ruiten was blij met de opstel ling van de drie partijvertegen woordigers. Vooral de houding van WD'er Huigen verraste hem. „Van de WD weet je het maar nooit vanwege zijn libera le opstelling", zei hij na afloop. Volgens Van Ruiten lukt het bij voorbeeld maar niet om grond voor glastuinbouw te verwer ven in de regio Bleiswijk, Moer- kapelle en Berkel en Rodenrijs. „Boeren houden hun land vast, in de hoop er een hogere prijs voor te kunnen krijgen. Dat kunnen ze doen vanwege de grote druk op het gebied." In de Rijn- en Veenstreek speelt probleem minder, aldus Van Ruiten, die kweker in Nieuwe Wetering is. „De druk op het land is hier minder hoog, van wege het Groene-Hartbeleid." Dat beleid staat nauwelijks be bouwing op het land toe. De drie verkiezingskandida ten waren gisteravond tamelijk eensgezind in hun opvattingen over de land- en tuinbouw, de recreatie, het jeugd- en jonge renbeleid en het woningbouw beleid. Tot vuurwerk kwam het niet. Wat woningbouwbeleid be treft, lijkt het erop dat een ja renlange wens van Alkemade de komende jaren in vervulling gaat. Tenminste, als het aan de (toekomstige) statenleden ligt. Alledrie vinden ze dat het dorp binnen de bebouwingsgrenzen meer woningen dan nu is toe gestaan, moet kunnen bouwen. Ze voelen zich daarin gesteund door minister Pronk van ruim telijke ordening. Ze verschilden in mening over de grootschalige bouwlo caties. Huigen vindt de Grote Polder in Zoeterwoude een ge schikte plek vanwege de ligging aan de A4 en de Nil. PvdA'er Hermans pleitte vooral voor be bouwing van het vliegveld Val kenburg. De 900 arbeidsplaat sen die hiermee verloren gaan, kunnen wat hem betreft dan wel worden overgeheveld naar Den Helder. Van der Sar wees de Grote Polder als bouwlocatie af en gaf vooral voorrang aan extra woningen in de dorpsker nen. alphen aan den run De nieuwste snufjes op schoonmaakgebied, maar ook golden oldies die blijven verkopen. De standwerkers die vandaag voor de tweede dag in het Alphense winkelcentrum de Ridderhof staan, brengen hun producten met veel bombarie aan de man. Wonderdoek jes, warmtekussens, gezondheidszooltjes, blikopeners waarmee een blik ook weer gesloten kan worden, je kunt het zo gek niet bedenken of ze weten het te slijten aan het winkelend publiek. Alle twaalf verkopers nemen deel aan de voorrondes voor het Nederlands Kampioenschap in Groningen dit najaar. Standwerker E. Dubbink, die vandaag met porceleinen poppen in de Ridderhof staat, werd in 1998 Nederlands Kampi oen. Hij gaat binnenkort strijden voor de Europese prijs. foto annette lameijer alphen aan den run» •ente dwarsboomt plamien WACOBSWOUDE Ie Jong probeert al vijf jaar een ge- akkerbouw/tuinbouwbedrijf te be- in Woubrugge. Het wil maar niet Om als bedrijf goed te kunnen eren heeft hij een veldschuur no- obswoude ligt echter dwars. Zijn voor een veldschuur passen vol gens de gemeente niet in het geldende be stemmingsplan. De Jong heeft, aldus de gemeente, name lijk geen volwaardig bedrijf. De Jong vocht het besluit deze week aan bij de Raad van State. De Jong vindt dat zijn bedrijf wel degelijk in het gebied past. De gemeente ziet hem als een tuinbouwer en dus als een bedrei ging voor de openheid van het landschap. De houding van de gemeente wordt ver oorzaakt door 'bezwaren van buren en een wisseling van een wethouder', aldus zijn raadsman L. van Pelt. Volgens hem heeft de gemeente De Jong eerder juist aangemoe digd in zijn plannen. De Bosniër H. Safet, die de we deropbouw van de verwoeste steden Gorazde, Mostar en Bagna Luca in voormalig Joego slavië gaat leiden, komt volgen de week naar Alphen aan den Rijn. Hij bezoekt onder meer de bouwafdeling van de gemeente om ervaring op te doen met het bouwplanproces van een ge meente. Safet komt naar Al phen omdat de wederopbouw van de drie steden momenteel gecoördineerd wordt door de Alphense architect G. van Don gen. Safet is tijdens de oorlog ge vlucht naar Duitsland en nu te ruggekeerd naar Bosnië. Bin nenkort neemt hij de leiding van het bouwteam over van Van Dongen. Dat bestaat uit technisch geschoolde mensen en steunt op Nederlandse inzet. Lokale werknemers worden bij de wederopbouw betrokken en krijgen een opleiding. Het team werkt op een manier die verge lijkbaar is met het Nederlandse bouwtoezicht. Safet doorloopt daarom tijdens zijn bezoek een bouwplanprocedure in snel treinvaart, zodat hij kennis kan maken met de verschillende ge meentelijke afdelingen die bij zo'n procedure betrokken zijn. Gorazde is een moslim-en clave in Bosnië met circa 40.000 inwoners. De bevolking van wat ooit een rijke industriestad was, bestond voor de burgeroorlog uit moslims, Kroaten en Ser viërs. Nu wonen er alleen mos lims. De wederopbouw van Go razde is in volle gang. Alle ener gie- en watervoorzieningen zijn weer aangelegd en het normale leven komt langzamerhand op Safet bezoekt het stadskan toor op 23 en 24 februari. Later die week gaat hij naar de Wo ningstichting Alphen aan den Rijn, het bouwadviesbureau Al- phaplan, een aannemersbedrijf en een bouwopleiding in Wad- dinxveen. Sassenheim: Teylingerlaan 74, 0252-212 597 caravans: Burstner - T.E.C. - Swift vouwwagens: Alpen Kreuzer tart van uw fijnste vakantie.., Directeur Burer onder de indruk van eerste demonstratie irust onder het personeel is directeur E. Burer luize Ursula 'niet in zijn koude kleren gaan zit- Hij liep onlangs door een haag van spandoeken rijgt nog regelmatig brieven vol vragen. Toch ie bezuinigingsplannen met als gevolg het ver- an tien arbeidsplaatsen bij deze instelling voor mdelijk gehandicapten in Nieuwveen onver- flijk, meent hij. Sterker nog, het blijft niet bij ene reorganisatie. „Het personeel moet zich er- lewust worden dat Huize Ursula niet kan blij- oals het nu is." In 1997 raakte de instelling met bijna 500 bewoners voor het eerst in de rode cijfers. Vorig jaar gebeurde dat opnieuw. „Een derde jaar kan echt niet meer", benadrukt Burer die zich niet uit wil laten over de hoogte van die verliezen. Huize Ursula paste al de 'kaasschaafmethode' toe: alle diensten bezuinigden op mate riële kosten waar dat maar mo gelijk was. Deze methode bood nu niet meer voldoende soe laas. „En dan ontkom je er niet aan om naar de personeelskos ten te kijken. Deze vormen im mers de grootste kostenpost." Het waren volgens Burer vooral de salarisstijgingen van vorig jaar, het stijgend ziekte verzuim en de waarschijnlijk hogere betaling van de pensi oenpremies in 1999, die de in stelling in de rode cijfers deden belanden. Daarbij komt dat Huize Ursula eenmalig een ton opzij moet zetten voor het op lossen van het millenniumpro bleem en de administratieve rompslomp rond de invoering van de Euro. Met klem ontkent Burer dat de fusie met de Hooge Burch in fV' *v:.f 1 '-'ie stelde vlak voor de jen alle ruim achthon- ersoneelsleden op de van de plannen om dit m een half miljoen gul- de begroting te bespa- de plannen hun beslag vervallen tien formatie- Q in de zogenoemde on- nende diensten zoals techniek', de praktijk- ding en het maatschap- werk. De werknemers een andere baan aange- ïtecte zorg, de verzor- in de bewoners en de leding, blijft vooralsnog etast. „Geen leuk mo tor zo'n mededeling, zo Dr de feestdagen", er- toer in zijn kantoor, we wilden het niet uit- omdat we het gevaar dat de bezuiniging an- het geruchtencircuit de 'ter ore zou komen." 'gunstige financiële po rn Huize Ursula leidde, directeur, tot het ne- de pijnlijke maatregel. Directeur E. Burer van Huize Ursula, echt niet meer." Zwammerdam iets te maken heeft met het begrotingstekort van Ursula. „Er zijn medewer i, een leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicapten in Nieuwveen: „Een derde jaar in de rode cijfers kan foto engel lameijer kers die denken dat de fusiebe- dat we als een gezond bedrijf positie terecht komen." Het is sprekingen handenvol geld kos- een fusie willen aangaan. We de bedoeling dat de fusie op 1 ten. Dat is niet zo. Wel is het zo moeten niet in een afhankelijke januari zijn beslag krijgt. Voor een deel schuift Burer de schuld voor de tekorten van Ursula in de schoenen van het rijk, de geldschieter. „We re kenden er bijvoorbeeld op dat de CAO-verhoging volledig door het rijk zou worden ge compenseerd. Maar dat was niet zo." Maar ook steekt de di recteur de hand in éigen boe zem. „We hadden meer ruimte moeten creëren voor tegenval lers; eerder moeten inspelen op bijvoorbeeld de stijgende uitga ven om het ziekteverzuim op te vangen." De recente demonstratie maakte indruk op Burer, die sinds 1985 directeur is. Eén keer eerder, zo'n jaar of tien ge leden, liep het personeel ook met spandoeken. Maar dat was een landelijke actie voor meer salaris. „De onrust onder het personeel toont aan dat we voortdurend bij elke ontwikke ling er met onze neus bovenop moet zitten. Wat gebeurt er en hoe kan ik als medewerker zo goed mogelijk mijn aandeel in hebben? De communicatie met de OR moet goed zijn. Ik zal daar heel zorgvuldig mee om gaan." Want ook de komende jaren krijgt het personeel van Ursula nog genoeg voor zijn kiezen, voorspelt Burer. De reorganisa tie van nu is nog maar een be gin. De komende jaren zullen veel bewoners de Nieuwveense instelling verlaten. De directeur wijst op de in spanningsverplichting die Hui ze Ursula heeft om 180 bewo ners in het Rijnmondgebied kleinschalig te huisvesten. Ook vertelt hij over de plannen om zestig bewoners te huisvesten in plaatsen als Alphen. Mij drecht, Nieuwveen en Leimui- den. De toestemming van het ministerie van volksgezond heid, welzijn èn sport zit er vol gens hem al aan te komen. Uit eindelijk blijven er nog maar 200 van de bijna 500 plaatsen op het huidige Ursulaterrein over. Wanneer Huize Ursula die 200 zal bereiken, weet Burer niet. „Verhuizen naar een plek buiten de instelling is op basis van vrijwilligheid. Maar ik kan met vrij grote zekerheid zeggen dat Huize Ursula over vijf jaar honderd plaatsen minder heeft." Duidelijk is dat dit gevolgen heeft voor het personeel. Burer: „Het personeel moet zich ervan bewust zijn dat Huize Ursula, Huize Ursula niet blijft. Ik hoop niet dat er gedwongen ontsla gen vallen. Een verlies van arbeidsplaat sen zullen we zoveel mogelijk via het natuurlijk verloop op vangen. Wat ik vooral verwacht voor de komende jaren is een grote verschuiving van functies. Iemand die bijvoorbeeld bij de dagbesteding op het Ursulater rein werkt, zou in de toekomst wel eens bij een bedrijf te werk kunnen worden gesteld. Dit om buiten de instelling wonende gehandicapten die daar wer ken, te begeleiden." De directeur hecht eraan toe te voegen: „Er zijn zoveel ver anderingen gaande. Je zou bij na vergeten dat hier mensen wonen en werken met hun ver driet en hun vrolijkheid. Ik waak ervoor dat die zorg gega randeerd blijft." Buiten luiden de klokken vier uur. Het is druk op de wegen van Huize Ursula. De bewoners hebben er weer een werkdag opzitten en lopen of fietsen naar de woongroep.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27