'Bij euthanasie geen sacrament toedienen' Samenwerking moslims en christenen broodnodig mm Kerk Samenleving 'Bestuur SoW-kerk negeert adviezen over archiefbeheer' Gereformeerde assemblee volgend jaar in Indonesië Stille Omgang in teken God de Vader ZATERDAG 20 FEBRUARI 1999 Vroegste gedichten paus gepubliceerd warschau Zestig jaar na dato zijn in Polen de vroegste gedich ten van paus Johannes Paulus II gepubliceerd. Gisteren werd in Warschau de gedichtenbundel Renaissance-Psalter gepresen teerd van de toenmalige student letterkunde Karol Wojtyla. In de bundel staan zeven onbekende gedichten en drie die al eens in 1938 en 1939 gepubliceerd zijn. De paus legt in zijn werken nauwe relaties tussen de joodse, grieks-romeinse en Slavische traditie. Ook het Zuid-Poolse berglandschap is onderwerp in de gedichten van de in die tijd enthousiaste bergwandelaar. Wojty la begon in 1938 een studie filosofie en letterkunde aan de uni versiteit in Kraków. Nadat de nationaal-socialisten de Poolse universiteiten in 1939 dwongen te sluiten, verdiende de latere paus de kost in een chemische fabriek. Vanaf 1942 studeerde hij in het geheim theologie. Na de oorlog werd hij tot priester ge wijd. Behalve theologische en filosofische geschriften schreef hij ook toneelstukken en romans. foto reuter IKV: 'Wee de bevolking van Kosovo' den haag „Wee de burgerbevolking van Kosovo." Met deze woorden beëindigt IKV-secretaris Mient Jan Faber een interne notitie voor het dagelijks bestuur van het Interkerkelijk Vredes beraad. Faber schrijft in de notitie dat hij betwijfelt of mogelijke bombardementen op Servische stellingen in Kosovo de zaak van de Albanezen zullen dienen. Een luchtactie dient naar zijn mening een rapid intervention op de grond te ondersteunen. Alleen maar bombarderen brengt alle Servische troepen en Al banese guerilla's opnieuw in beweging. Faber bezoekt het ge bied geregeld. Vorig jaar waarschuwde hij dat de situatie in Kos ovo steeds meer op die van Srebrenica begint te lijken. .Als de NAVO niet op korte termijn ingrijpt, worden de mensen daar op grote schaal afgeslacht. Ze zijn doodsbang voor de Serviërs", zei hij na een bezoek aan Kosovo. Boeddhistische prijs basisbeweging rome De rooms-katholieke basisbeweging Sant' Egidio uit Ro me heeft de boeddhistische Niwano-vredesprijs gewonnen. De prijs wordt 7 mei in Tokio uitgereikt. Aan de prijs, die voor de zestiende keer wordt toegekend, is een bedrag van ruim 250.000 gulden verbonden. Het grootste succes bereikte Sant' Egidio in 1992 .toen de regering van Mozambique een overeenkomst te kende met de rebellenbeweging Renamo. De Japanse Vredes prijs is bedoeld voor mensen of organisaties die zich inzetten voor de samenwerking tussen religies en zo een bijdrage leve ren aan de wereldvrede. Eerder ging de prijs naar de Braziliaan se kardinaal Paulo Evaristo Arns en het Islamitisch Wereldcon gres. VN tevreden met veroordeling geweld new delhi De hoge VN-commissaris voor de rechten van de mens, Mary Robinson, is tevreden over de manier waarop de Indiaase regering omgaat met de aanvallen op christenen. „Ik ben blij dat de Nationale Mensenrechtencommissie (NHRC) zich de incidenten zo sterk heeft aangetrokken. Ook ben ik ver heugd over de manier waarop de president en de premier van India de aanvallen hebben veroordeeld", zei de VN-vertegen- woordigster gisteren in de Indiaase hoofdstad New Delhi. De NHRC heeft een belangrijke rol in de ondersteuning van men senrechten in Zuid-Azië. Voorzitter M. Venkatachaliah noemde de aanvallen „betreurenswaardig en incidenten die de Indiaase beschaving een slechte naam bezorgen". BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Enkhuizen, C.A. van Dieren te Stolwijk; te Westzaan, A.J. Gunst te Benthuizen. redactie dick van der plas, 071. 'Mensen moet argwaan tegenover islam ovenvinnen kampen anp Moslims en christenen moeten zich op basis van overeenkomsten in hun geloof samen inzetten voor mensenrechten. De dialoog is broodnodig om een leefbare maatschappij te behouden. Dat schrijft de gereformeerde islam-kenner J. Slomp in het boek 'Islam', dat deel uitmaakt van een in formatieve serie over wereldgodsdiensten. De samenwerking moet volgens Slomp leiden tot godsdienstvrijheid en de verbetering van de positie van moslim-minderheden in Europa en de positie van christenen, humanisten en min derheden in de moslimwereld. De laatsten dur ven nu meestal niet voor de dag te komen. Kerken in Europa zouden de zevenduizend moskeeën in dit werelddeel kunnen aanbieden 'dialoogpartners' te worden, oppert Slomp. Mos lims en christenen kunnen dan gezamenlijk de koran en de bijbel bestuderen om bouwstenen te vinden voor een 'theologie van gemeenschappe lijk handelen'. Verschillen zullen er altijd blijven. Het gevaar van vermenging van godsdienstige opvattingen (syncretisme) is daarom zeer gering, meent de islamoloog en theoloog. Slomp verwacht dat de invloed van de islam in de 21-ste eeuw zeker zal toenemen. Moslims vor men zo'n twintig procent van de wereldbevol king. De islam is daarmee na het christendom de tweede godsdienst. De islam biedt volgens Slomp een kans aan Europa en Amerika om echte pluri forme samenlevingen te ontwikkelen. Mensen moeten hun vrees en argwaan tegen over de islam overwinnen en ook in gesprek gaan met fundamentalistische moslims. Afdelingen is lamstudie aan universiteiten zouden daartoe re laties moeten opbouwen met academies in de moslimwereld, meent Slomp. Nederland telt ruim 600.000 moslims. Ze be schikken over bijna vierhonderd gebedsruimten, waarvan tien procent echte moskeeën. Anders dan in de synagoge wordt in de meeste moskee- en niet in het Nederlands gepreekt. Het 7 integratieproces bevorderen als de vi preek, althans gedeeltelijk, in het Nederlar worden gehouden, schrijft Slomp. Hij verwacht dat in de komende eeuwi loog en samenwerking met aanhangers v dere religies een belangrijker plaats op de lijke agenda zal krijgen. Joden, christen moslims geloven volgens Slomp in „de e.. die hemel en aarde geschapen heeft". Deii vering van de contacten zal leiden tot g huwelijken en af en toe tot bekeringen in richtingen. Maar dat zullen marginale ven selen blijven, voorspelt Slomp. Gerefonneerde deputaten verbitterd leusden anp Het bestuur van de toekomstige Samen-op-Wegkerk van her vormden. gereformeerden en lutheranen heeft deskundige adviezen over beheer van ar chieven jarenlang genegeerd. Daardoor zullen de huidige achterstanden alleen maar toe nemen. Die kritiek uiten de ge reformeerde deputaten (des kundigen) voor de archieven en het kerkelijk kunstbezit in een rapport aan de synode van de Gereformeerde Kerken in Ne derland. „Niet zelden werd beleid voor bereid dat achteraf werd gene geerd", stellen de deputaten bitter vast. In hun rapport ge ven zij een overzicht van de dingen die tussen november 1992 en november 1998 mis gingen. Op grond daarvan con cluderen ze dat het SoW-be- stuur het beleid over het ar chiefbeheer tot in detail heeft voorbereid zonder de deskun digen daarin te kennen. De \Tiendelijke woorden over openheid en zorgvuldigheid, die eind september 1996 tijdens een gezamenlijke synodeverga dering werden uitgesproken, zijn volgens de deputaten niet in daden omgezet. „Nieuwe po gingen om beleid bij te stellen, worden beschouwd als mosterd na de maaltijd." De deskundigen hebben her haaldelijk, maar tevergeefs ge pleit voor de aanstelling van één archivaris en twee archief- medewerkers. Met de aange kondigde personeelsbezetting in de toekomstige SoW-kerk kan de bewerking van het ar chief niet adequaat worden uit gevoerd. Er zullen grote achter standen ontstaan. De Gerefor meerde Kerken kampen nog met een achterstand van onge veer 350 meter archieven, die na bewerking naar het Rijksar chief gaan. De deputaten hebben inmid dels de toezegging gekregen, dat de SoW-kerk een sectie Ar chieven. Bibliotheek en kerke lijk Kunstbezit krijgt. Maar de deskundigen hebben laten we ten zelf geen zin te hebben in deze sectie plaats te nemen. Een commissie van de synode dringt er bij hen op aan toch te overwegen een benoeming aan te nemen. Anders zou de 'opge bouwde expertise' van de de putaten verloren gaan. De gereformeerde synode buigt zich dinsdag over het kri tische rapport van het depu- taatschap voor de archieven en het kerkelijk kunstbezit. Het is de bedoeling dat de taken van de deskundigen worden over gedragen aan de SoW-kerk. Bisschop Wiertz van Roermond: niet vluchten... roermond anp Een priester mag geen sacrament der zieken toedienen aan een gelovigen die zijn of haar euthanasie reeds heeft geregeld. Dit schrijft bisschop Wiertz van Roermond in de vastenbrief die dit weekeinde in alle rooms-katholie ke kerken in Limburg wordt voorgelezen. mond zich af. Als ziekte en dood ook met de modernste technieken niet meer zijn af te wenden, worden verzoeken om euthanasie of hulp bij zelfdoding aangepre zen als 'moedige beslissingen', schrijft Wiertz. „Echte moed betekent dat men de realiteit, inclusief de eigen kwetsbaar heid, onder ogen durft te zien en er niet voor wegvlucht." Ook onder rooms-katholie- Wiertz verwijst in de brief naar een 'bekende persoonlijkheid' (oud-Fokkerdirecteur x Frans Swarttouw). die twee jaar gele den op tv aankondigde dat hij enkele dagen later een eind aan zijn leven zou maken. Heeft die man in zijn zelfgekozen dood echt de regie gehad over de loop van de gebeurtenissen, vraagt de bisschop van Roer ken vindt de neiging om alles in het leven te regisseren steeds meer aanhangers. Zelfs komt het voor dat gelovigen die reeds met hun arts een afspraak voor euthanasie of hulp bij zelf moord hebben gemaakt, een priester vragen het sacrament der zieken toe te dienen. Een priester mag een derge lijk verzoek niet inwilligen, om dat de sacramenten „onze deel name bewerken aan het lijden, sterven en verrijzen van Jezus. Actieve levensbeëindiging bete kent een weigering zich aan Hem uit handen te geven door zelf over het leven te willen be schikken."' grand rapids anp De vierjaarlijkse algemene ver gadering van de Gereformeerde Oecumenische Raad (GOR) is volgend jaar juli in Bogor bij de Indonesische hoofdstad Jakar ta. Bij de GOR zijn de Gerefor meerde Kerken in Nederland (GKN) en hun voormalige zen dingskerken aangesloten. De lidkerken verzamelen zich van 14 tot 28 juli 2000 in Bogor, ongeveer vijftig kilometer ten zuiden van Jakarta. De vorige assemblee van de GOR vond in 1996 plaats in Grand Rapids in de Verenigde Staten. In die plaats is het secretariaat van het gereformeerde oecumenische orgaan gevestigd. In het verleden heeft het lid maatschap van de GKN meer malen aan een zijden draadje gehangen, omdat de liberale kijk van de gereformeerden uit Nederland op het gezag van de bijbel en homoseksualiteit de behoudende lidkerken in de Verenigde Staten, Afrika en Azië een doom in het oog is. In 1996 schiep de GOR-as- semblee tot opluchting van de GKN geen mogelijkheid om het lidmaatschap van een lidkerk op te schorten. De gerefor meerden uit Nederland vrees den dat zo'n clausule onmid dellijk tegen hen gebruikt zou worden. amsterdam anp De jaarlijkse Stille Omgang in het centrum van Amsterdam staat dit jaar in het teken van God de Vader. Het thema 'God tegemoet' is ingege ven door het verzoek van paus Johannes Paulus II aan rooms-katholieken zich voor te bereiden op het jaar 2000. De Stille Omgang \indt dit jaar plaats in de nacht van 20 op 21 maart. De organisatie ver wacht net als vorig jaar 10.000 deelnemers. Niet alleen rooms-katholieken, maar ook steeds meer protestanten lopen in de processie mee. Dat is een 'spontane ontwikkeling' die past in de toenemende behoefte aan meditatie, weet een woordvoerder. Ook is het volgens hem een uiting van de toe nemende behoefte aan oecumenische samen werking. Verder hebben sommige deelnemers een protestantse partner, die ook belangstelling kreeg voor de meditatieve wandeling. De Stille Omgang bestaat in de huidige vorm sinds het einde van de 19-de eeuw. De proces sie is een herdenking van het zogeheten mirakel van Amsterdam, dat in 1345 zou hebben plaats gevonden. Volgens het verhaal braakte een zieke man een zojuist ontvangen hostie uit. Het braaksel werd in het haardvuur geworpen, maar de hos tie kwam ongeschonden uit de vlammen en keerde driemaal op wonderbaarlijke wijze terug in het huis van de zieke terug. Werkgroep d onderzoek na Samen-op-W leusden «anp De dagelijkse besturen 1 Nederlandse Hervormde, formeerde en Lutherse I hebben een werkgroep leven geroepen, die ziel buigen over de voortga het Samen-op-Wegproce leiding daarvoor is de m gezamenlijke vergader® november vorig jaar, wa kerken het niet eens worden over een naam SoW-kerk. Het is niet de bedoel de werkgroep van kerkd ders met een nieuwe voor de toekomstige ver kerk op de proppen kor nadrukt een woordvoers groep verdiept zich in he le SoW-proces, dat moi verloopt. De hervormde taris-generaal B. Plaisier, reformeerde synodevoon Doff en de lutherse s voorzitter K. van der 1 ken deel uit van de werkj De dagelijkse besturen drie kerken hanteren v( de naam 'Samen op W ken' voor de nieuw te n kerk. Die naam komt de woordvoerster ook 1 de nieuwe huisstijl vanl delijk Dienstencentrum kerken. Dat is sinds ok Utrecht gehuisvest. Kerken doen mee aan wak Grenshospiti amsterdam Verschillende kerken doe af zondag mee aan wek wakes bij het Grenshos in Amsterdam-Zuidoost len hun solidariteit tone de 144 asielzoekers die wachting van hun uitzet de 'grensgevangenis' zittt De Amsterdamse van Catholic Worker, een nationaal netwerk van ge schappen met een 'anai sche, pacifistische en ka ke' inslag, hield de wakes gelopen twee jaar. Dit jat elke zondag een ande loofsgemeenschap de koi eenkomst. „We willen stilstaan bij in deze gevangenis 1 duidelijk maken dat wij vragen hebben bij het op van mensen die niets mi hebben", aldus een orj tor. Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 Maandag 20 Februari ALKEMADE - Een opgave der op 1 Januari dezes jaars in de gemeente aanwezige kinderen van 6-12 jaren, die geen lager onderwijs genoten, is volgens art. 81 der Wet, ter secretarie der gemeente ter lezing gelegd, blijkens welke dit aantal beliep 51 op de 563 kinderen van ge noemden leeftijd. De toestand wordt jaarlijks gunstiger.- KATWIJK - Als een bijzonderheid kan worden medege deeld, dat bij den bloembollenkweeker C.W., te Katwijk aan den Rijn, reeds narcissen (dubbele van Sion) in bloei staan. Waar krokussen en galantussen hun knopjes uit het aardrijk verheffen, in dezen tijd van het jaar, is dit van narcissen zeker een zeldzaam verschijnsel en moet dit ongetwijfeld aan de zachte winter-temperatuur worden toegeschreven. Ook onder Oegstgeest, nabij de Leidsche Buurt, waar de stoomtramlijn haar kromming naar Katwijk maakt, dus aan den straatweg naar Haarlem, ziet men reeds een veld met bloeiende narcissen. RIJNSBURG - De restauratie van het Spinozahuis te Rijnsburg is bijna afgeloopen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal alles in den loop van de volgende maand gereed zijn en het museum alsdan voor het publiek wor den geopend. WOUBRUGGE - Sedert onheuglijke jaren bestaat hier een pakschuitendienst naar Leiden en terug. Deze dienst, nu reeds 32 jaren in handen van de familie Windhorst, ondergaat van af heden een groote verande ring, en naar het zich laat aanzien, ook een groote verbe tering. De ijzeren pakschuit n.l. is op de werf van de wed. Boot, alhier, aanmerkelijk vergroot en voorzien van een petroleummotor, uit de fabriek "Deutz" te Keulen. De gewone dienst op Leiden blijft (met eenige veran dering) bestaan, terwijl ook éénmaal per week naar Am sterdam wordt gevaren. ANNO 1974 Woensdag 20 februari LEIDEN - Nederlandsche Elect- rolasch Maatschappij BV (NEM) heeft van de NV Provin ciale Gelderse Electriciteits- maatschappij (PGEM) opdracht gekregen tot levering van een afgassenketel. Daarnaast zal de NEM diverse bijkomende werk zaamheden verzorgen, zoals de systeemengineering. De ketel komt achter een gasturbine in de Centrale Gelderland in Nij megen. Met de opdracht is een bedrag van enkele miljoenen guldens gemoeid, aldus de NEM. NEM - die als dochter van HCG deel uitmaakt van de Hol- landsche Beton Groep NV - heeft een licentieovereenkomst met de Amerikaanse General Electric Company voor de ver koop en bouw van afgassenke- tels en beschikt via een com municatiesatelliet over in de VS aanwezige computerprogram ma's. LEIDEN - Het is deze maand een kwart eeuw geleden, dat ds. Ch. Cabanis, emeritus-pre dikant van de Waalse Gemeente te Middelburg, zijn intrede deed als Waals predikant te Lei den. Na zijn Leidse tijd ging ds. Het team van LDWS, dat de zaalvoetbaltitel van de Leidse afdeling gisteravond veilig stelde door een 5-0 zege op Batteljee Terpstra. Gehurkt van links naar rechts: doelman Wim Visser, Ger de Roode, Cees de Roode, Cock Slingeland. Staand van links naar rechts: coach Theo Pet, Siem van der Linden, Bram de Roode, Pim van der Meer, George Moesman en grensrechter Koos Korenhof. archief leidsch dagblad Cabanis (69) naar Aries in Frankrijk waar hij tot 1963 stond. Hij ging in dat jaar naar Middelburg, waar hem op 1 mei 1969 emeritaat werd verleend. Ds. Cabanis was reeds voor hij predikant in Leiden werd, acht tien jaar als zodanig werkzaam in Macon (Fr.). Hij is na zijn emeritaat weer in Frankrijk gaan wonen. LEIDEN-In het LAK-theater wordt vrijdagavond in samen werking met het BZZToH-thea- ter weer een schrijversavond ge organiseerd, ditmaal met als spreker de schrijver-dichter J. Bernlef. J. Bernlef (pseudo niem voor H. J. Marsman) werd in 1937 in St. Pancras gebo ren. Hij debuteerde in 1960 met zowel proza als poëzie. Men mag hem rekenen tot de meest produktieve auteurs in Nederland, bij wie proza en poëzi zich vrijwel in evenwicht bevinden. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) l.f. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071 - 5323 51 Familieberichten: 023- 5317 337 023"- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot II 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot I' 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstn het automatisch afschrijven var abonnements- geld, ontvangen 1,-k» betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnf worden verzonden geldt een toeslag** aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEÏÏfl Voor mensen die moeilijk lezen, sled* hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenfl van het regionale nieuws uit het Lei® Dagblad op geluidscassette beschik!» informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur,® Z I K N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22