eiden Regio 'Hier lusten de honden geen brood van' D e S temming Chinees nieuwjaar p Beestenmarkt Creaties architect Veldman baren wel vaker opzien Oude ziekenhuisomroep verder onder nieuwe naam Belastingwinkels helpen handje bij invullen aangifte fRDAG 20 FEBRUARI 1999 »WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 ioe melken tijdens open dag Een kunstkoe melken, de zuigkracht van een melkma- une voelen of voer afwegen voor een koe. Kinderen mogen urgenmiddag tijdens een open dag een kijkje nemen op de iderboerdcrij in de Merenwijk. In de stallen kunnen ze van ee tot vier uur kennis maken met Monica, Laura of Janneke, ikele van de zwartbonte of roodbonte dames. De open dag jeit voort uit het project melkveehouderij, dat op veel Leidse isisscholen is plaatsvindt. In het leslokaal in de kinderboerde- lcunnen jong en oud zien wat er allemaal komt kijken bij een odern melkveehouderijbedrijf. Ook is er een diaserie te zien kan iedereen intekenen op een bezoek aan een boerenbedrijf ide regio. De kinderboerderij is te vinden in het park in de erenwijk, Parkzicht 100. lijeenkomst LWG/De Groenen In het kader van de provinciale verkiezingen ontvangt Ü'G/De Groenen vandaag Yolanda Winkelhuizen van de Haag- Stadspartij. Winkelhuizen is kandidaat voor de Onafhankelij- n Zuid-Holland. LWG/De Groenen discussieert met haar over rschillende onderwerpen rond het Groene Hart. De bijeen- imst heeft plaats in Belgisch café 't Gerecht in de Lokhorst raat en begint om 17.30 uur. ijsttrekkersdebat den WD en PvdA houden op 22 februari een debat in het der van de provinciale verkiezingen. De lijsttrekkers van de rdA (Jaap Wolf), de WD (Koos Nolten) en GroenLinks (Marcel ssers) en een kandidaat van D66 (Matt Poelmans) gaan met raar in debat. De sprekers presenteren hun oplossingen voor oblemen in de Leidse regio waaronder woningtekort, de bag- rstort in de Oostvlietpolder, de Rijn-Gouwelijn en tekorten in zorg. Belangstellenden zijn om 20.00 uur welkom met wagen opmerkingen in woon en zorgcentrum Rijn en Vliet, Aaltje oorderwierstraat 1 in Leiden. tongres over belastingfraude iden» De belastingwinkel Leiden houdt op vrijdag 19 maart m congres met de titel 'belastingfraude, vanuit diverse per- ectieven bezien'. Het congres wordt voorgezeten door C. Lan- reis, hoogleraar belastingrecht aan de Universiteit Leiden, irekers zijn onder andere W. Vermeend, staatssecretaris van nanciën, D. Schreuders, advocaat bij Wladimiroff en Spong iR. Berkhout, teamleider bij de FIOD. Belangstellenden kun- invóór 12 maart een briefkaart sturen met daarop naam. ires en woonplaats, naar de Stichting Leidse Rechtswinkel, mvoordnummer 10438, 2300 WB Leiden. De toegangsprijs is gulden, studenten betalen ƒ5. Het congres begint om 12.30 in het Academiegebouw, Rapenburg 73. Informatie is te rkrijgen op 071-5141516. Website: www.dsl.nl/lad99 vierhonderd grote lampions. De twee Chinese restaurants rond het plein, Asian Palace en Kwantung, delen warme hapjes en soep uit. Kinderen krijgen gratis lampions en er rijden rik- sja's rond, waarin kinderen zich gratis kunnen laten vervoeren. Tot slot wordt om zeven uur 's avonds siervuurwerk afgesto ken. Het spektakel begint om vijf uur en is na het vuurwerk afgelopen. Het evenement wordt gehou den door de samenwerkende winkeliers van de Haarlemmer straat en de Beestenmarkt. Ze doen dit voor de tweede keer. Verschil met vorig jaar is dat het evenement wat groter is op gezet. De winkeliers hopen dat Chinese organisaties in Neder land op den duur zelf het Chi nese nieuwjaar in Leiden willen inluiden. Weerzin tegen ontwerp appartementencomplex aan Rapenburg is groot Heeft architect Boudewijn Veldman met zijn ontwerp voor Rapenburg 124, op de hoek met de Nieuwsteeg, een fraai staaltje hedendaagse architectuur afgeleverd of is het gebouw knudde? De weerzin van de buurt tegen de creatie blijkt groot. ,,Hier lusten de honden geen brood van", is het algemene gevoel. LEIDEN ROBBERT MINKHORST M. Boerman tuurt naar de af beelding waar het ontwerp van de Leidse architect is ingete kend in de bestaande situatie. Dan fluistert hij: ,,Mijn God. Wat is dit lelijk." Boerman woont schuin tegenover de vroegere instrumentenmakers- school en als de gemeente in stemt met Veldmans ontwerp - informele goedkeuring van de welstandscommissie is er al - moet hij tegen het appartemen tencomplex aankijken. Daar heeft de Leidenaar, die zelf in een rijksmonument woont, weinig trek in. ,,Ik vind het echt zo'n projectontwikkelaarsge drocht. Het past niet op die plaats. Ik kan me best vinden in nieuwbouw binnen een histori sche context. Het moet dan wel op de een of andere manier passen in de omgeving." „In mijn eentje ga ik geen be zwaar aantekenen. Ik twijfel of ik voldoende in staat ben de juiste argumenten te verwoor den. Ik vrees dat mijn tegenar gumenten nu zo maar van tafel geveegd zullen worden." Als er een georganiseerd protest komt, zal hij zeker zijn handte kening zetten. Iemand die al bezwaar heeft gemaakt, is W. Kruijshaar. Hij bezocht bouw- en woningtoe zicht van de gemeente om de plannen voor de hoek met de Nieuwsteeg in te zien en schreef ter plekke een bezwaar schrift. „Dit gebouw is afschu welijk. Het voldoet niet aan de eisen die je stelt in een histo risch en beschermd stadsge zicht. Het ziet er nogal goed koop uit. Het is Lego-architec tuur. Een kind kan dit ook." De Leidenaar heeft zelf het gebouw met hulp van zijn com puter vanuit verschillende per spectieven in de huidige omge ving geplaatst. Ook maakte hij een montagefoto van hoe het beter kan: hij tekende drie oude panden aan het Steenschuur in. Zo ontdekte hij dat het ontwerp niet aan de bouwvoorschriften voldoet: „Het gebouw is veel te hoog. Het dakterras van de bo venste verdieping begint hoger dan de gootlijn van het studen tenhuis dat er naast staat." Kruijshaar voelt zich extra be trokken bij het project omdat ooit de grootvader van zijn echtgenote er zijn domicilie had. „Dat was nog voordat de instrumentenmakersschool er stond. Egbert de Vries, toen dijkgraaf van het hoogheem raadschap, heeft er gewoond." Eén persoon is wel enthousi ast over Veldmans creatie. „Ik vind het mooi", zegt een vrouw als ze de tekening onder ogen krijgt. Ze zou er best een appar tement willen kopen, geeft ze aan. „Maar op mijn leeftijd doe je dat niet meer." F. Zevenbergen vindt het ont werp niet bijzonder of fraai, maar lelijk is het andere uiter ste, laat hij weten. „Ik heb er geen problemen mee. Ach", re lativeert hij, „zo n mooi stukje Rapenburg is het nou ook weer niet. Ik zou het niet naast het Academiegebouw zetten. Het is heel erg Nederlands om tegen vernieuwing te zijn. We klagen graag." Zijn vriendin W. Boog- ert is het niet met hem eens. „Ik zie liever iets in dezelfde stijl als de rest van het Rapenburg. Zo'n blokkendoos ertussen gaat niet." Exact, beaamt het echtpaar P. en J. Moerman. „Dit kan toch helemaal niet", zegt zij. „Hier lusten de honden geen brood van", vult hij aan. „Het is veel te dominerend", vindt zij. „Het is pure commercie van een aannemer", neemt haar man over. „Er zal hierover een harde strijd gestreden worden." Bei den hebben net als Kruijshaar reeds bezwaar aangetekend. „Dit is niet zo leuk voor mij", reageert Veldman op de felle kritiek uit de buurt. „Ik vind het jammer dat mensen zich niet hebben verdiept in mijn plan." Hij herhaalt zijn eerdere verkla ring dat de kleuren van de mu ren, kozijnen en deuren zullen passen bij de rest van het Ra penburg. Ook heeft hij juist ge kozen voor een pleisterlaag en een bakstenen begane grond, om dat in overeenstemming te laten zijn met andere huizen aan de gracht. De bovenste ap partementen krijgen een dak terras. De andere woningen hebben aan de achterkant een balkon. „Ik denk dat het fantastisch is om er te wonen. De tuin blijft, en wordt ook een gemeen schappelijke tuin voor de be woners. Ze krijgen verder een prachtig uitzicht over het Ra penburg en over het Van der Werfpark." een traditionele leeuwen- wordt vandaag Chinees nvjaar gevierd op de Leidse stenmarkt. De ceremoniële wordt gebracht door drie uwen' en is bedoeld om ge- voorspoed en vrede te ngen. De groep laat een zien die oorspronkelijk uit zuiden van China komt. De sen en bewegingen zijn eeu- ïoud en geschieden volgens regels. Het Double Dra- Kwoon Lion Dance Team rt de dans uit. Verder geeft groep van 25 leerlingen een Bg-Fu demonstratie. Zowel eeuwen als de krijgskunste- trs komen van de school van Rene Scharff uit Waddinx- im de sfeer te verhogen tdt het plein voorzien van ROBBERT MINKHORST Het gebouw dat Boudewijn Veldman heeft ont worpen voor de plek van de vroegere instrumen tenmakersschool op de hoek van het Rapenburg in Leiden, heeft flink wat stof doen opwaaien. Dat is de Leidse architect met andere creaties al eerder gelukt. Meer spraakmakende gebouwen in de binnenstad zijn van zijn hand. Het meest recente bouwplan is dat op de hoek van de Noor derstraat en de Langegracht. Onlangs zijn de wo ningen gereed gekomen. Andere nieuwe gebouwen in de oude binnen stad zijn acht studentenwoningen in de Narm- straat (pal achter bioscoop Lido aan de Steen straat), evenzoveel huizen naast het Museum voor Volkenkunde en de nog te bouwen panden aan de Vollersgracht, waar Veldman zelf ook kan toor houdt. Een van de ontwerpen die de afgelopen jaren opzien baarden, is dat van het gebouw op de hoek van de Pieterskerkgracht en de Lokhorst straat, naast het speelterreintje. Omwonenden hebben het gebouw als lelijk getypeerd. Meer op winding ontstond echter over het plannetje dat Veldman maakte voor twee woningen op de plek van de speelplaats. De architectuur week nogal af van die van de historische panden in de straat; meer nog kwam er verzet omdat het speelterrein dreigde te sneuvelen. „Het is in de politiek afge ketst. De buurt wilde het speelplaatsje behou den", herinnert Veldman zich. Voor de meeste commotie heeft de eensgezins woning naast het Gravensteen (aan het Pieters kerkhof) gezorgd. De architect Marcel van Dijk zit er met zijn bureau vlakbij. „Ik moet een beetje voorzichtig zijn in mijn uitspraken", waarschuwt de tekenaar. „Hij is een collega en ik wil hem niet afvallen. Boudewijn Veldman heeft een hele uit gesproken stijl. Af en toe is het discutabel, of be ter gezegd, baart het nogal wat opzien wat hij ontwerpt. Zijn gebouw aan de Pieterskerkgracht vind ik veel minder storend. Oud-burgemeester Cees Goekoop nam in 1996 in het Leidsch Dagblad geen blad voor de mond: „Wat ik echt afschuwelijk vind, is de opstal naast het Gravensteen. Het is een misplaatst geheel. Deze woning hoort niet te staan naast een gaaf monument. Hij is mij echt een doorn in het oog. Als het aan mij lag, ging het ook weg. Je hangt een Karei Appel ook niet naast een Rembrandt." Cees Waal, voorzitter van Oud-Leiden, een jaar later in zijn column voor dit dagblad: „Je moet als architect wel in het bezit zijn van een heel groot ego, majeure geldzorgen of een masochisti sche inslag, wil je je aan nieuwbouw in een bin nenstad wagen. De kritiek is niet mals." Veldman is destijds nogal geschrokken van alle kritiek op zijn ontwerp, blijkt uit een interview in deze krant. „We hebben er erg onze best op ge daan. Ik vind het een lekker eigenwijs pand met persoonlijkheid en karakter dat in die omgeving niet misstaat." „Durf is geen aanduiding van kwaliteit", vindt Alexander Pechtold, wethouder van monumen tenzorg. Eergisteren zei hij in een reactie op Veldmans ontwerp voor Rapenburg 124 dat de gemeente moet oppassen dat ze niet dezelfde fouten als in het verleden maakt. Een van die fouten is volgens hem het pand aan het Pieterskerkhof. „Een architect moet niet contrasteren om te contrasteren. Hier is geen eer gedaan aan de omgeving. Je hoort mij niet zeg gen dat er nooit meer iets kan in de binnenstad, maar het moet wel onder bepaalde voorwaarden gebeuren. Een ontwerp moet aansluiten op zijn omgeving." litdaging op de ierkante meter ft is nu maandagochtend, facht. Achter mij ligt een :ein van 200.000 vierkante ter, waarop een natuurreser- i,een woonwijk, een mega- ieergarage, een rangeerter- ïvoor goederentreinen, en het even kan ook nog een «gaande autoweg komen, zeggen dat het niet past, wij hebben de uitdaging 'genomen. We gaan meteen ide slag!" t'Zo, dat staat erop. Angela othuizen draait zich om en 1 mismoedig naar het lokje grasland waarvan de nog net niet helemaal is letrokken. Waar heeft ze zich weer toe laten verleiden? het is best leuk hoor, dat visiewerk. Zo gauw de ca ra loopt, zijn mensen bereid de meest idiote fratsen uit alen - als ze maar op de s komen. Zo praat je zonder blemen in een paar dagen 'complete kinderboerderij blinden of een luxe keu- at nu dit. De voormalige fly Dot speelt wat met haar biele telefoon. Wie zal ze [nou eens voor inschake- la, het is een mooi onder- rpvoor De Uitdaging. Dat 'den ze bij de gemeente zelf gezegd: Dat er zo veel ver diende dingen op dat kleine 'ed moeten komen, is geen bleem, maar een extra uit- ?ng. Hoe heette die wethou- ook al weer die haar dat vo- ïveek nog enthousiast had gelegd? Van Rijk, Van Rijn... ■zoiets. Maar die hoe-die-ook-heten- mag had makkelijk praten. Zij, en zij alleen, mocht de zaak nu even oplossen. En het moest lukken, want ze heeft een repu tatie hoog te houden. O, die eeuwige druk van het televisie vak. Nou goed, laten we eens kijken. Een paar aannemers die erva ring hebben met ondergronds bouwen, die moeten te vinden zijn. Hoe meer onder de grond, hoe beter. En we zouden na tuurlijk ook de natuur kunnen overkappen! Burgers Bush bel len, ja, da s een goeie. En Rostelli niet te vergeten, met hem erbij moet het lukken! Ja... Ze veert op, op zoek naar het telefoonboek. „Jongens, laat die camera maar draaien. We heb ben nog een hoop werk te doen." Kafka Er zijn architecten die huilend zijn weggelopen bij de Leidse welstandscommissie. Zo was er eens één die een prachtig ge bouw had ontworpen met een golvende daklijn, en die het ontwerp van een transforma torhuisje dat hij nou eenmaal ook ergens kwijt moest daarbij had aangepast. Dat vond de bouw-inquisitie echter al te fri vool. De dames en heren kon den aan de tekeningen hele maal niet zien dat het om een transformatorhuisje ging. Een maandje later kwam de zelfde architect nog eens voor de vierschaar, met nieuwe teke ningen. Deze keer had hij een transformatorhuisje getekend zoals er dertien in een dozijn gaan: een uiterst functioneel rechthoekig gebouwtje. Tot zijn verbijstering werd hij weer te ruggestuurd naar d$ tekentafel. Want die fantasieloze doos, daar kon de welstandscommis sie zijn goedkeuring niet aan geven... De commissie vergadert op de begane grond, naast de kantine van het Stadsbouwhuis, maar feitelijk is het een zolder-recht bank, waar Kafka zijn inspiratie voor Het Proces had kunnen opdoen. De dames en heren oordelen over mooi en lelijk, en zij weten wat dat is. Ze geven of onthouden hun fiat aan zulke nederige zaken als dakkapellen en serres aan de achterzijde van huizen waar van de straatkant nooit iemand een blik op zal werpen. Bij de beoordeling van het plan van Boudewijn Veldman voor de voormalige instrumenten makersschool aan het Rapen burg hebben de dames en he ren van de welstandscommissie vermoedelijk hun ogen dicht gehad. Anders valt het niet te verklaren, dat zij over die blok kendoos zeggen, dat hij 'voor alsnog in harmonie is met zijn omgeving'. Dat is hij vandaag niet, morgen niet en overmor gen ook niet. Bouwwethouder Tjeerd van Rij onthield zich altijd van oorde len over mooi of lelijk. Daar was de welstandscommissie voor. Monumentenwethouder Alexander Pechtold doet dat niet. Hij vindt dat het ontwerp van Veldman 'geen eer doet aan de prachtige omgeving'. Maar ook van Pechtold valt niet te verwachten, dat hij nu eens een streep zet door het mallote oordeel van de zogenaamde kenners. Hij wacht op het defi nitieve standpunt van de wel standscommissie. Die 'voorals nog' vindt dat het gebouw in harmonie is met de omgeving. En die dat straks, als het oor deel definitief is, ongetwijfeld nog steeds vindt. En dan wordt dat gebouw gebouwd. En dan moeten wij daar maar weer aan wennen. Want politici mogen overal een mening over heb ben, aan de vraag of iets mooi of lelijk is durven ze zich 'voor alsnog' niet te branden. RUUD SEP EN AAD RIETVELD De voormalige ziekenhuisomroep van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) vertoont weer tekenen van leven. De vroegere Vrienden van de Vrije Lijn willen onder de nieuwe naam Vrienden Nut Vermaak vaker evenementen verzorgen vanaf het Boerhaaveplein in het zie kenhuis. Bovendien willen ze allerlei acties orga niseren voor liefdadigheidsinstellingen zoals het Ronald McDonaldhuis. Tot een jaar geleden verzorgden de vrienden dagelijks vanuit de studio van het ziekenhuis ra dio-uitzendingen. Maar het ziekenhuis had niet langer behoefte aan de inzet van de vrijwilligers omdat uit onderzoek was gebleken dat maar wei nig naar de omroep werd geluisterd. Bovendien zou de studioruimte nodig zijn voor onderwijs aan studenten. Als goedmakertje mochten de vrijwilligers muziekuitzendingen en evenemen ten blijven verzorgen vanaf het Boerhaaveplein in het ziekenhuis. Bovendien konden ze gebruik maken van de faciliteiten van de audiovisuele dienst. Een jaar lang hebben de vrijwilligers weinig van zich laten horen. Alleen zondagse kerkdien sten en enkele van tevoren afgesproken activitei ten zijn het afgelopen jaar gehouden of uitgezon den. Omdat de dagelijkse uitzendingen tot het verleden behoorden, is een deel van de vrijwilli gers van de Vrije Lijn inmiddels verhuisd naar andere ziekenomroepen in de regio. De nieuwe naam is volgens secretaris R. Zand vliet een bewijs dat de stichting nog niet ter ziele is. Aanvankelijk waren de 'vrienden' van plan om hun naam te veranderen in Stichting Muziekeve nementen Boerhaave, maar deze naam was te veel met het ziekenhuis verbonden. Vandaar dat uiteindelijk de naam Vrienden Nut Vermaak uit de bus is gerold. Voor het Ronald McDonaldhuis en andere lief dadigheidsinstellingen wil de stichting bijvoor beeld muzikale evenementen organiseren. Dat kan op locatie of vanuit het ziekenhuis. Met be hulp van haar sponsors denkt Zandvliet organi saties ook op andere manieren te kunnen hel pen. „Ik denk bijvoorbeeld aan het opzetten van een videotheek voor ouders die in het Ronald McDonaldhuis verblijven." P. van Dam, voorlichter van het LUMC, vindt het prima als de stichting ten behoeve van het Ronald McDonaldhuis activiteiten onplooit in het ziekenhuis. „Alleen als ze acties voor andere organisaties willen houden moeten wij per keer bekijken of het ziekenhuis daarvoor de meest ge schikte locatie is." TEKENING MAARTEN WOLTERINK Cursus inrichten huis Buurthuis Matilo houdt twee cursussen binnenhuisarchitec tuur. ledereen die goede ideeën wil opdoen voor de inrichting van zijn huis is welkom. De eer ste cursus begint op dinsdag 2 maart, van 9.30 tot 11.00 uur. De avondcursus begint op don derdag 4 maart en duurt van 19.00 tot 21.00 uur. De kosten bedragen zeventig gulden voor acht lessen. Informatie is te ver krijgen bij buurthuis Matilo. Zaanstraat 126. Telefoon 071- 5412515. LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RUN De Nederlandse belastingwin kels houden op zaterdag 20 maart weer een Landelijke Aangifte Dag (IAD). Op deze dag worden in verschillende steden, waaronder Leiden en Alphen aan den Rijn, koste loos A-, E-, en P-biljetten inge vuld voor minder draagkrach tige particulieren. De LAD heeft plaats in buurthuis De Pancrat, Middelstegracht 85 in Leiden tussen 9.00 en 12.00 en tussen 13.00 en 16.00. Belang stellenden dienen van tevoren een afspraak te maken op tele foonnummer 071-5141516. Al- phenaren kunnen na afspraak van 11.00 tot 17.00 terecht in de Rechtswinkel. Lupinesingel 15 in Alphen, telefoon 0172- 442528.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21