Leidsch I Dagblad itrenge bewaking in Den Haag 2 P IAI3AI zon Klachten Bijlmer gevolg verbranding Hivetti doet bod van 100 iljard op Telecom Italia' wonen VAN TIL EXPOSEERT 'ART OF AFRICA' van tilViiittJMiu FEBRUARI-VOORDEEL OP DE RIJNEKE BOULEVARD ISVOORJAARS- VOORDEEL IN 27 WINKELS! H 130 VACATURES TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ÏRDAG 20 FEBRUARI 1999 fe|< W OPGERICHT 1 MAART 1860 Een rondje Leiden met de nieuwe burgemeester Serie 'Sporters van de eeuw'. Nummer 44: Ellen van Langen NR. 41932 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Oscar Hammerstein zou graag Dutroux willen verdedigen Leidsch SX)agblad Praatgroep voor familieleden van gevangenen les voor nieuwe acties van Koerden Koningin Beatrix ingesneeuwd in Lech lerlandse politici en diplomaten worden op het iblik streng bewaakt. Premier Kok wordt permanent ezeld door twee lijfwachten. Ook de minister van ienlandse zaken Peper en de Haagse burgemeester tman staan onder voortdurend persoonlijk toezicht. Ier is de bewaking rond de diplomatieke vestigingen landen die betrokken zijn bij de strijd tussen de rden en Turken verscherpt. jAAG C Haagse politiekorps heeft de extra bewaking assis- e vanuit het hele land. De lentie kent bijna tachtig assades, daarnaast nog blaten en een veelvoud aan diplomatenwoningen. Aan leiding voor de hoge paraatheid is de arrestatie van Koerdenlei der Öcalan. In Den Haag leidde dat eer der deze week tot rellen en de gijzeling van de vrouw van de Griekse ambassadeur, hun krf-anp Italiaanse telecombedrijf aast op de branchege- Telecom Italia. Het lijkt waarschijnlijk dat morgen overnamebod wordt uitge- bt van omstreeks 100 bil- lire, ruim 110 miljard gul- Olivetti liet gisteren weten morgen een buitengewone lursvergadering inzake Te il Italia plaatsvindt. Daar een beslissing over „een belangrijke strategische en fi nanciële operatie". De krant La Repubblica meldde gisteren dat Olivetti een bod wil uitbrengen. Het bedrijf zou financiële steun hebben van investeerders. Oli vetti zou de tfansactie deels kunnen financieren met de op brengst (730 miljoen) van de verkoop van een belang van 12,4 procent in OliMan, een ge zamenlijke onderneming met Mannesmann. Kosta Boda dealer Nieuwe Rijn 26 - Leiden - Tel. 071 -5144288 DE GROOTSTE KEUS IN MMIiW IHIMIlUl Til bezocht West-Afrika en rtlectioneerde een groot aantal feke kunstvoorwerpen, als diverse originele schilderijen de kunstenaar Claude-Marie e, handgegoten bronzen eiden n schitterende houten 'pturen uit de binnenlanden van Ivoorkust en Mali. te zien in Van Til's tigncentrum te Alkmaar. zoontje en een Filippijnse au pair. In verband met de voorge leiding van 44 Koerdische ver dachten werd het paleis van justitie in Den Haag gisteren zwaar beveiligd. Minister Korthals (justitie) liet gisteren in een brief aan de Kamer weten dat de daders van de gijzeling rekening moeten houden met forse gevangenis straffen. Voor de vier strafbare feiten, die de gijzelnemers mo gelijk door het openbaar minis terie ten laste zullen worden ge legd kunnen celstraffen tot vijf tien jaar worden opgelegd. Uit de brief blijkt ook dat de bestorming van de Griekse resi dentie in de nacht van maan dag op dinsdag als een verras sing kwam. De ambassade kon wel bijtijds worden beschermd door kort daarvoor vrijgekomen informatie. Overigens hadden de Koeren de gijzeling niet gepland. Zij wilden eigenlijk de Griekse am bassade in Den Haag bezetten, maar vergisten zich in de loca tie. Dat werd gisteravond dui delijk in een commissieverga dering van de Haagse gemeen teraad waar politie, burgemees ter en openbaar ministerie een toelichting gaven op de Koerdi sche onrust. Deetman en de Haagse hoofdofficier mr. S. van Gend weerspraken de stelling van de bemiddelaars dat er sprake is geweest van woordbreuk. De drie bemiddelaars, die vanuit Brussel als deskundigen in de Koerdische kwestie hun dien sten aanboden, bewerkstellig den een vreedzaam einde. Vol gens hen was daarbij een voor waarde dat niet alle bezetters zouden worden gearresteerd. Deetman zei dat is toegezegd dat een aantal bezetters die nog studeren zo min mogelijk wor den belemmerd in de voort gang van hun studie. Pagina 7: Nederland wijst Tur kije op reeks internationale verdragen ceneve-chamonix gpd-anp-dpa De zwaarste sneeuwval die de Zwitserse Alpen de laatste halve eeuw heeft getroffen, veroor zaakt vooral in het Berner Oberland een groot gevaar voor lawines. De overbelaste lawine- barriëres kunnen geen vlokje meer aan, waarschuwden de Zwitserse autoriteiten. Voor de nieuwe golf wintersporters die gisteren en vandaag op pad is gegaan, wordt het ergste ge vreesd. Ook in Oostenrijk heeft de hevige sneeuwval tot veel problemen geleid. Toegangs wegen tot bekende wintersport plaatsen als Zürs, St. Anton, Is- leiden De vorige week geïnstalleerde burgemeester Jan Postma wil zo snel mogelijk 'Leidenaar onder de Leidenaars' worden. Daarom gaat hij ook zeker in op de uitnodigingen die hem inmiddels van alle kanten bereiken om eens kennis te komen maken bij de diverse in stanties, instellingen en bedrijven in de stad. De stapel groeit nog met de dag, zodat hij zich al voorzichtig heeft laten ontvallen deze werkbezoeken maar over een heel jaar te spreiden - wil hij althans ook nog aan zijn dagelijks werk toekomen. Op al die plichtplegingen nam het Leidsch Dagblad vast een voorschot en nodigde de burger vader uit voor een informeel (fiets)rondje door zijn nieuwe omgeving. Onderweg vonden er een paar 'niet geheel toevallige' ontmoetingen plaats. En aan het eind van de rit was het ook nog even aangenaam verpozen in café L' Esperance aan de Kaiserstraat alwaar Jan Postma in geanimeerd gesprek raakte met eigenaresse Mieke Huynink- Goejee en met het voormalig WD-raadslid Greetje van Gruting die toevallig in de buurt was. Meer over de fietstocht van Postma in het Zaterdags Bijvoegsel: Toevallige ontmoetingen met de nieuwe burge meester FOTO LOEK ZUYDERDUIN Onderzoek commissie naar chemische reacties DEN HAAG GPD DESIGNCENTRUM De gezondheidsklachten van bewoners en hulpverleners na de Bijlmerramp zijn wellicht niet direct het gevolg van de 'gevaarlijke stoffen' aan boord van de El Al jumbo. De oorzaak ligt mogelijk eerder in de che mische reacties die het gevolg waren van het verbrandings proces dat zich afspeelde op de rampplek. De parlementaire enquête commissie Bijlmerramp heeft onafhankelijk onderzoek laten doen naar de effecten van het bij zeer hoge temperaturen ver branden van een uit aluminium en kunststof bestaand vliegtuig, 70 ton kerosine, de flatgebou wen waarin het kankerverwek kende asbest was verwerkt, en de uit brandbare gassen en vloeistoffen maar ook uit 'ge wone' gebruiksgoederen be staande lading van het vlieg tuig. De resultaten van dat onder zoek zijn nog niet bekend. Commissievoorzitter Th. Meijer (CDA) zei dat zij een rol zullen spelen bij de verhoren op 4 en 5 maart die gewijd zijn aan de ge zondheidsklachten. Hij noem de wel in het bijzonder het ge vaarlijke dioxine, dat vrijkomt bij de verbranding van sommi ge kunststoffen, en asbest als stoffen die mogelijk schadelijke gevolgen hebben gehad. Het lijkt steeds zekerder dat de jumbo geen gevaarlijke stof fen aan boord had die een di rect gevaar voor de volksge zondheid konden opleverden. De commissie heeft inmiddels alle papieren over de lading van het vliegtuig, inclusief die van de 20 ton die tot nog toe ont braken. Meijer wil de gegevens over de lading nog niet bekend ma ken, omdat de vrachtdocumen ten nog worden bestudeerd. De commissie heeft in de VS nade re documenten opgevraagd, die vergeleken zullen worden met die welke El Al heeft verstrekt. Daarna zullen ook alle chemi sche termen en luchtvaartcodes worden geanalyseerd. Daarna zal de commissie meteen de Tweede Kamer en het ministerie van volksgezond heid inlichten over haar bevin- ■WÊA|l AC/*. ffifLVCVI De Lasso 60, Roelofarendsveen, telefoon 071-331 53 61 Internet www.vandwploeg.nl, Email: mailbox@vanderploeg.nl 15 Jaar ervaring Duurzaam en weerbestendig Minimaal onderhoud Eigen fabricage 10 Jaar garantie KOMO-certificaat en VKG-keur Vakkundige montage Vlakbij in Zoeterwoude Rijndijk (afslag A4, richting Alphen a/d Rijn) chgl en Galtür zijn afgesloten. Koningin Beatrix is inge sneeuwd in het Oostenrijkse Lech am Arlberg, waar zij jaar lijks vakantie viert. Met haar zit ten prinses Caroline van Mona co en duizenden andere toeris ten vast in het mondaine ski oord. De verwachting is dat de wegen naar het dal vandaag weer kunnen worden vrijgege ven. Een 35-jarige Nederlander die twee dagen lang werd vermist in het sltigebied bij het Oosten rijkse wintersportoord Krams- ach, is gisteren door een red dingsploeg in veiligheid ge- bacht. Hij was ernstig onder koeld, maar zou vandaag het ziekenhuis alweer verlaten. In bekende Zwitserse winter sportcentra als Grindelwald en Wengen zijn gisteren op last van de plaatselijke autoriteiten 650 mensen geëvacueerd uit bedreigde chalets en afgelegen pensions. Het wereldberoemde bergoord Zermatt aan de voet van de Matterhorn was lange tijd van de buitenwereld afge sloten, doordat een enorme la wine de enige toegangsweg en de spoorlijn had geblokkeerd. Pagina 7: Grote reddingsploeg in Villar ingezet na lawine WillemJan Otten lezing: Tarkovski's Solaris zondag 21/2, 12 uur, 20.- zaal open: 11 uur Museum Boerhaave Leiden SP VANDAAG QJ in deze krant circa U vindt de baan Udie bij u past in HiT is AAN Konrad Adenauer Ik weet waarom de Tien Ge boden zo helder en ondub belzinnig zijn; ze kwamen niet tot stand op een confe rentie. T"" af en toe 376° 2750 r/go 80% 70% 80% 20% 20% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina36 VANDAAG 52 PAGINA'S Gesprek van de C Binnenland Buitenland Economie 2 _3,5 Multi Media/Strips15 RTV/programma's16,17 Regio21,23,25,27 Kerk en Samenleving22 Uitgaan9 Cultuur13 Denksport39 Sport33,35 In de Leidse Schouwburg 'Oktober' de nieuwe dans van Conny Janssen, waar voor een kortingsbon op de pagina Uitgaan. Mobiliteit dingen. Volgende week worden geen getuigen gehoord, maar evalueert de commissie alle tot nog toe ontvangen informatie. Begin maart volgen verhoren over de gezondheidskwesties en daarna die van de verant woordelijke politici. Volgens Meijer zijn de ont brekende vrachtdocumenten alleen boven tafel gekomen door de niet aflatende druk die de commissie op El Al, de Israë lische overheid en de verlader heeft uitgeoefend. Naar nu blijkt wist de verlader in New 'York allang dat die papieren er waren. Een medewerker van het bedrijf heeft tot twee maal toe de doos 'gered', omdat zij wist dat hij belangrijke papie ren over de ramp met de El Al jumbo bevatte. Meer nieuws over de Bijlmer enquête op pagina 3. Lopen we vast? Worden de files straks nóg langerKortom hoe staat het met de mobiliteit en hoe zal het (vermoedelijk) er in de toekomst uitzienDat is het thema van de tweede aflevering van een serie millenniumspecials in het Zaterdags Bijvoegsel van deze krant. 'Bij de aanpak van de problemen wordt er te weinig vooruit gedacht', vindt de directeur van het GVB Amsterdam, André Testa. 'Thuis vergaderen, thuis werken, dat zou één van de oplossingen voorde files kunnen zijn', meent Jan Lokhoff, hoofdredacteur van het toeristisch vakblad Reisrevue. En de hoofddirecteur van de ANWB, Paul Nouwen: 'We hoeven niet te wanhopen'. Testa, Lokhoff en Nouwen zetten zich op verzoek van deze krant aan tafel gedachtenwisseling over het onderwerp mobiliteit Een van de conclusies: het fileprobleem is op te lossen. Mits Op de speciale millenniumpagina 's voorts o.m de auto en het vliegtuig van de toekomst, de mobiliteit van invaliden, een essay van John Jansen van Galen en historische gebeurtenissen op een rijtje. Tel (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) l automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) Nr. bank/giro: - - Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ivelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 8 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1