Office 2000 hecht vlechtwerk Mystieke strijd Multi Media Newtouch-toetsenbord: 't is even wennen PM* ZATERDAG 20 FEBRUARI 1999 Het sprookjesachti- Myth, the Fallen Lords van Bungie Software sloeg vorig jaar in als een bom: prachtige driedi mensionale beelden en een uitdagende speelstijl. De komst van Myth II kon na tuurlijk niet uitblij ven. Wederom krijgt de speler de be schikking over een klein legertje met voetvolk, boog schutters en tove naars en moeten de duistere horden aan de hand van een aantal gekoppelde missies worden gestuit. De grote tegenstander is dit keer de Soulblighter, een gruwelijk wezen dat zijn ziel aan de duivel heeft verkocht. In het begin krijgt de speler nog niet veel van deze Soul blighter te zien, maar des te meer van zijn handlangers. Uit een dorp is een noodkreet ge komen: een groep zombies ver grijpt zich aan de dorpelingen en het is aan de speler om orde op zaken te stellen. Er zijn een stuk of acht ridders beschik baar, een paar boogschutters en een dwerg, die als de geniet roepen in het leger te werk gaat. De dwerg kan de vijand met dynamiet bekogelen en van alles opblazen. Bij het betreden van het dorp rennen de bewoners in paniek alle kanten op om te ontsnap pen aan de zombies. Het is nu zaak om het legertje in een goede formatie op te stellen. De ridders vormen een schild op de eerste rij, de boogschut ters en de dwerg kunnen de vij and van afstand bestoken. Als de ridders in direct contact ko men met de zombies moet de dwerg zich terugtrekken, want zijn bommen zijn net zo dode lijk voor de ridders. Het ma noeuvreren is lastig in het be gin, want er zijn veel perspec tieven mogelijk en het komt voor dat je niet meer weet wel ke kant je uitgaat. Gelukkig is er een overzichtskaartje beschik baar. Om te winnen moeten alle zombies worden vernietigd •oordat het eigen legertje is uitgeroeid. Is dat gelukt, dan volgt de tweede missie: er moet een kerkhof worden gezuiverd van gespuis. Deze missie is al een stuk moeilijker. In een later stadium moet de speler een kasteel zien te veroveren. Dat vraagt weer om een subtielere Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Zangstem; 4. bundel; 7. zeeboezem; 10. voorzetsel; 12. laag; 13. familielid; 14. puntig staafje; 15. wig; 16. voorzetsel; 17. woonschip; 19. rondhout; 20. bloeimaand; 21. tevens; 22. familielid; 23. veerkracht; 25. voorzetsel; 27. deel v.e. fuik; 28. zandheuvel; 29. compact-disc; 30. keukengerei; 32. familielid; 33. lange nekharen; 35. nog eens; 36. blikken trommel. VERTICAAL: 2. Verbrandingsrest; 3. hengelsnoer; 4. viskaar; 5. rund; 6. op het kantje; 8. inwendig orgaan; 9. brilslang; 11. geen mens; 13. transactie; 17. houding; 18. keukenmeester; 22. glimmer; 24. geestdrift; 26. zode; 30. oogholte; 31. vogelbek; 33. muziek noot; 34. thans. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Akelig; 7. loper; 8. Seine; 9. griet; 10. drom; 11 Figaro; 12. kortaf. Verticaal: 2. Korst; 3. loeier; 4. geheim; 5. slag; 6. springer: K) doof; II. lok benadering. Een stormloop is vruchteloos, dus er moet ie mand naar binnen sluipen om de ophaalbrug neer te laten. Myth II heeft allerlei fraaie rea listische effecten. Zo kunnen er brandende pijlen worden afge schoten, altijd handig als de vijand net in een grasveld staat en dus vervolgens in een brand terecht komt. Maar het kan ook regenen in het spel en dan werkt deze tactiek dus niet. Dan is de tovenaar weer han dig die een waterbestendige vuurspreuk op de tegenstander kan loslaten. Ook de genezer is een prettige aanvulling, om de aangeslagen troepen weer in topconditie te krijgen. De vijand heeft de beschikking over allerlei gruwelijke eenhe den die het de speler heel lastig kunnen maken. De zombies verlammen de soldaten bij voorbeeld tijdelijk, en er loopt een mummie rond die als een kamikaze ontploft in de buurt Myth II is wat mooier dan deel I maar over het geheel geno men is er niet zoveel aan het spel veranderd. Er lopen nu bijvoorbeeld ook dieren rond die in het strijdgewoel kunnen sneuvelen. Maar een beschaaf de speler probeert dat natuur lijk te voorkomen. Wie alle missies uitgespeeld heeft en de confrontatie met Soulblighter dus heeft over leefd kan zelf scenario's gaan bouwen. En dan zijn er na tuurlijk nog mogelijkheden om in een netwerk of op Internet te gaan spelen. Min. systeemeisen: PC: Pentium 133, 32 Mb Ram, Windows 95/98. Apple: System 7.5,100 Mhz PowerPC 601, 32 Mb Ram. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar ge steld door Homesoft. De tijd is voorbij dat elke pc-gebruiker ge noegen neemt met het goedkope stan daard toetsenbord, dat bij zijn machine is geleverd. Wie veel tikt, wil dat comfortabel kunnen doen en bij voorkeur met zo min mogelijk vermoeidheid voor handen en polsen. Op hand- en polsaandoeningen zit niemand te wachten. De Zwitserse fabrikant Logitech kwam on langs met een keyboard dat is ontworpen volgens strenge ergonomische eisen: het NewTouch Compact toetsenbord. De ont werpers hebben goed gekeken naar het Natural Keyboard van Microsoft, dat al sinds enkele jaren op de markt is. Het NewTouch-bord lijkt daar vrij sterk op. De lettertoetsen zijn in twee groepen verdeeld en enigszins gekanteld geplaatst, zodat de handen vanzelf een natuurlijke stand aan nemen als je ermee aan het werk gaat. Daarnaast zijn er de gewone groepjes toet sen voor de cursorbesturing en het blok met cijfertoetsen. Plezierig is dat het toetsenbord vrij com pact is uitgevoerd: het neemt niet meer plaats in op het bureau dan een normaal keyboard. Praktisch en handig is dat de fa brikant een stukje software bijvoegt waar mee je aan de functietoetsen gemakkelijk zelf taken kunt toewijzen. Door de 'Logi tech'-toets vast te houden en tegelijkertijd op F1 te drukken krijg je bijvoorbeeld di rect toegang tot het Internet, of je start meteen de tekstverwerker op, net wat je zelf hebt geprogrammeerd. Overigens blij ven ook de gewone taken van de functie toetsen beschikbaar. Enkele nadelen hebben we tijdens een aantal weken gebruik wel ontdekt. Zo is de plaatsing van het groepje toetsen boven de pijltjes, met functies als 'home', 'end,' 'insert' enzovoort, veranderd. De delete- toets, die je de hele dag door grijpt, zit nu niet meer links onder, maar rechts onder. We konden daar ook na langdurig gebruik niet aan wennen en grepen steeds mis. Ook lastig zijn de pootjes aan de onder kant. die het bord in een schuine stand zetten. Die pootjes zitten niet achteraan, maar opzij. Als je het bord maar enigszins in zijdelingse richting verplaatst, dan klapt zo n pootje meteen dicht. De NewTouch wordt geleverd met een vrij grote polssteun, die eventueel afgekop peld kan worden. Dat laatste hebben we niet gedaan, want die polssteun is juist uitstekend. Het Logitech-bord heeft een adviesprijs van 99 gulden inclusief btw. Informatie op internet: www.logitech.com Microsoft slaagt er weer in om verbeteringen aan te brengen SANDER LINDENBURC Eerlijk gezegd enigszins sceptisch de zeven 'preview' cd-roms van het Microsoft Office 2000-pakket in de computer gezet. Wat valt er nog te verbeteren aan Word en Excel zo als we dat nu kennen? Hooguit iets margi naals. Na twee dagen kriskras door alle ele menten heen geklikt te hebben, moet ech ter geconstateerd worden: het is Microsoft weer gelukt. De programma's werken meer dan ooit als een eenheid, inhoud op Inter net publiceren is makkelijker en er is de wereld aan sjablonen en hulpjes zodat echt iedereen met de computer kan werken. De verschillende onderdelen lijken qua ui terlijk erg veel op elkaar, zodat je soms zelfs als je een programma opstart even in de linker bovenhoek moet kijken om te zien waar je eigenlijk in zit te werken. Maar de voordelen daarvan zijn duidelijk. De gebruiker kan sneller de weg vinden naar de functieknoppen, om bijvoorbeeld een ander lettertype te kiezen. En die knop pen (en dus mogelijkheden) zijn alleen maar meer geworden, maar Microsoft is wel zo slim dat je het aantal en het uiterlijk van die knoppen eenvoudig aan je eigen voorkeuren kunt aanpassen. Niet hele bal ken - zoals nu - uit beeld schuiven, maar je eigen balken samenstellen. Het uiterlijk van de verschillende program ma's is meer toegegroeid naar het uiterlijk van Word uit Office 97. Aan de Internet- browser Explorer versie 5 is op zich niet veel gewijzigd. In plaats van bij de vorige uitvoering, waarbij nog 'kanalen' van Inter- net-uitgevers op het bureaublad geplaatst werden, krijgt de gebruiker nu eenzelfde aanklikbaar balkje met zijn eigen Internet- favorieten op die plaats. De browser biedt ook een andere manier om te zoeken naar een onbekend adres. Outlook 5, het e-mailprogramma, is in een ander jasje gestoken. Bij het versturen van een mailtje krijg je een uitgebreider adres- veld in beeld en, wat aardig is, als je een bericht van iemand beantwoord hebt dan komt er een speciaal tekentje daarvoor te staan. In één oogopslag kun je dan zien of je je zaakjes afgehandeld hebt. Zeker voor kleine(re) bedrijven is een in vestering in Office 2000 gauw lonend. Door alle 'wdzzards' wordt de gebruiker door alle processen heen geloodst. Ook met pro gramma's als Excel of Acces, waar je je als beginner toch niet zo gauw aan waagt, is goed te werken. Loonadministratie opzet ten, ledenbestanden, het is een fluitje van een cent. Moet er een folder gemaakt worden? Open 'Publisher 2000', maak je keus uit de in drukwekkende reeks sjablonen (weer veel meer dan de '98-versie) en binnen de kort ste keren heb je als ondernemer materiaal om bijvoorbeeld op een beurs uit te delen. Goedkoper dan het uit te besteden. Een eigen website is te maken met Front page. Ook dat bij webbouwers 'standaard'- programma bleek te verbeteren. Het is snel ler (er hoeft geen virtuele server op de ge- bruiker-pc aangemaakt te worden) en de standaard thema's, waarbij iedereen wel iets kan vinden dat qua kleur en uitstraling bij hem of haar past, zijn op details aan de eigen wensen aan te passen. Met name dat laatste is een pluspunt, want het voorkomt 'eenheidsworst' op het net. Op een Pentium 233 MHz. met 32 MB in tern geheugen loopt het allemaal lekker vlot. Na het aanmaken van verschillende bestanden meldt Microsoft zich na het op starten met de 'Tune up wizzard', die de Of fice-bestanden op een zodanige wijze com primeert en rangschikt dat het systeem op timaal kan presteren. En ondanks dat het maar een 'preview' is, waarbij de makers zelf waarschuwen voor nog aanwezige fou ten, loopt geen programma vast. Tot slot de 'leken-test', waarbij iemand die normaal computers verafschuwt, een pre sentatie op 'PowerPoint' moet maken. De digitale assistent, er zijn overigens een paar nieuwe hulpjes die ditmaal 'drie-dimensio naal' over het beeld huppelen, loodst de di gibeet moeiteloos door het proces. Binnen vijftien minuten is een presentatie gereed, die met behulp van een laptop-computer en een projector vertoond kan worden. Niemand hoeft meer zenuwachtig te zijn voor een spreekbeurt. Rest eigenlijk nog maar één vraag: Wat valt er nog te verbeteren aan dit product? Het is echter te verwachten dat Microsoft over een paar jaar weer een nieuw Office-pakket tevoorschijn tovert dat weer beter is. Maar ja, bij computers en software geldt: Wie op de beste wacht wacht altijd. Office 2000 omvat in volledige versie de nieuwste uitvoering van Word, Excel, Out look, PowerPoint, Access, Publisher, Front Page, Explorer en PhotoDraw. Voor publiek is de Nederlandstalige versie naar verwach ting in juli van dit jaar beschikbaar. De prijs is volgens Microsoft nog niet bekend. De vorige versie kostte bijna 1600 gulden. 'Preview' van Office 2000 op Internet: www.microsoft.com/office/ HEINZ OMOP-WOOOS-l 'j*r 0L'£S TVFTOF A/er aPzbTroQM - ~70e7£WWU> z>£ ..JACOBA v /£^5V^£ KPVOSV TOM POES Tegen de avond liep heer Ollie huis waarts. Het was koud, de wind rukte ruw aan de kale takken en aan zijn jas, maai" de wandelende heer trachtte zich ontspannen voort te bewegen.Lopen is beter dan in een auto zitten", sprak hij tot zichzelf. „Het is gezond en het geeft rust. En dat heb ik wel nodig nu ik zon be langrijke taak op mijn schouders heb genomen. Ik moet nadenken..." Een plotselinge windvlaag sneed hem de adem af en aan de andere kant van de heuvel hinnikte een paard. Hij huiverde. „Ik weet het niet", hernam hij, de pas wat inhoudend. „Het lijkt allemaal zo gemakkelijk, die vrije tijd en zo. Maar voor een heer van mijn stand is die Kid de Killer toch eigen lijk te ruw. Mijn goede vader zou het nooit hebben goedgekeurd, wanneer zijn tijd gedood werd. Veel te tijdro vend, zou hij hebben gezegd..." Zo peinzende was hij een kromming in de weg genaderd en toen hij die rondde, zag hij plotseling een zwarte gedaante op zich afkomen. „Nee, niet doen!" riep hij, terwijl hij ach teruit deinsde. „Ik w-wil niet! Het is v-veel te tijdrovend! Te ruw, bedoel ik!" „Ontspan, Old Fat", zei de vreemdeling. „Wees niet zo springe rig! Als ik in de buurt ben, kan je vij and je niks maken. Mijn proppe- SAMENSTELLINC DRUKWERK Het maken van een eigen web site kan een heel aardige bezig heid zijn. Vooral nu er steeds meer programma's op de markt komen, die het de 'artiest' ui terst gemakkelijk maken. Front Page van Microsoft is tegen woordig een van de meest ge bruikte pakketten, niet alleen omdat er een 'light' versie is in gebouwd in Windows 98, maar vooral omdat er geen enkele HTML-kennis aan te pas komt om de fraaiste pagina's te kun nen maken. Het is dan ook geen wonder dat er behoorlijk wat boeken op de markt zijn, die uitsluitend over FrontPage gaan. We selecteer den er twee. Boeken die net zo eenvoudig zijn als het program ma zelf. A.W.Bruna hoeft ei genlijk geen uitleg. De tekst is minimaal en veel plaatjes doen het werk. Als één plaatje meer zegt dan duizend woorden, is het boek van Colet- ta Witherspoon het equivalent van een complete bibliotheek. Ruim 300 bladzijden lijkt nog heel wat, maar met steeds twee plaatjes op een pagina schiet je er als een raket doorheen. Het ideale boek over FrontPage voor mensen, die zeer visueel zijn ingesteld. FrontPage 98 Visuele Leermetho de. Auteur: Colette Witherspoon. Uitgever: A.W.Bruna. ISBN: 90- 229-4254-6. Prijs: 39,95 gulden. Ook in de populaire reeks 'Snel op Weg' van Addison Wesley verscheen een FrontPage 98- uitgave en ook hier wordt veel gewerkt met plaatjes, maar de hoeveelheid tekst een een stuk groter. Niet afschrikwekkend overigens, maar het onder de knie Hijgen van het program ma gaat daardoor in een wat la ger tempo. De Snel op Weg- reeks werkt echter met een soort tabbladen, waardoor het zoeken naar een bepaald over- deel erg gemakkelijk wordt. FrontPage 98 Snel op Weg. Au teur: Edwin Olij. Uitgever: Addi son Wesley. ISBN: 90-430-0004- 3. Prijs: 49,95 gulden. Eenmaal begonnen met een webpagina moet'ie er natuurlijk nog echt leuk gaan uitzien. En dus moeten er plaatjes en foto's in komen. Nu zijn er zo langza merhand zó veel fotobewer kingsprogramma's, dat je door de bomen het bos niet meer ziet. Adobe Photoshop is eigen lijk een programma voor pro fessionals en inmiddels al toe aan de vijfde versie. Een peper duur programma ook. De thuisklusser kan echter prima uit de voeten met eerdere ver sies, die ongetwijfeld nu voor een wat leukere prijs te koop zijn. En aan boeken geen ge brek. Bij Addison Wesley verschenen twee boeken over de versie 4 van heel verschillend niveau. Wie snel een aantal zaken on der de knie wil krijgen komt prima weg met het boek uit de Snel op Weg-reeks. Net als in het FrontPageboek veel plaatjes en duidelijke tekst. Binnen de kortste keren kun je eigen, inge scande foto's of van het inter net gedownloade afbeeldingen aanpassen en geschikt maken voor jouw site. Photoshop 4 Snel op Weg. Au teurs: Elaine Weinman en Peter Lourekas. Uitgever: Addison We sley. ISBN: 90-6789-884-8. Prijs: 49,95 gulden. Ja, en dan het 'echte' werk, De Adobe Photoshop 4 Ontwerp- gids. Een schitterend boekwerk waaraan je je overigens bijna een breuk tilt. Achthonderd pa gina's liefst en nog een heieboe extra's op de bijgevoegde cd- rom. Geen stuf voor amateurs, maar dat is ook absoluut niet de opzet. Dit is de bijbel voor de prof en degene die dat wil worden. De Ontwerpgids be- gint namelijk helemaal bij het begin en wie het geduld kan opbrengen en echt zijn tanden erin wil zetten kan aan dit kloe ke boek een prima 'leraar' heb ben. De Adobe Photoshop 4 Ontwerp gids. Auteur: Deke McClelland. Uitgever: Addison Wesley. ISBN 90-6789- 838-4. Prijs: Heer Bommel en de Killers schieter is vlug." „Ik heb geen vijand! riep heer Bommel met schrille stem. „Ik bedoel: ik heb geen tijd! Ik moet nadenken, als je begrijpt wat ik bedoel." „Ja, ja", neuzelde de ander door zijn zakdoek. „De tijd is je vij and; je begint het te snappen, merk ik." Heer Ollie wierp hem een schichtige blik toe, maar toen hij merkte, dat de killer geen kwaad in de zin had, begon hij haastig voort te stappen. „Dat lopen is verkeerd", vervolgde Kid, hem volgende. „Je moet je niet zo inspannen, pal! Hoe kan je nu nadenken over het gebruik van vrije tijd, als je je tijd verkeerd gebruikt?" Handpalmcomputer met kleur Hewlett Packard heeft onlangs de eerste handpalmcomputer met kleur op de markt ge bracht. Tot op heden moesten de gebruikers van de 'Palmsi- ze PC's' zich behelpen met zwart-wit-schermpjes, die wel als voordeel hebben dat ze minder stroom verbruiken. Zoals gebruikelijk werkt de Jornada 420, zoals de hand palmcomputer is genoemd met het uitgeklede Windows CE. Het apparaat is bij uitstek geschikt voor e-mail, en bevat natuurlijk de gebruikelijke agendafuncties. De Jornada communiceert probleemloos met de grote PC tKuis. De prijs bedraagt omstreeks 1.400 gul den. Informatie: www.hp.com/jornada. Dvd-rom komt op gang Heel voorzichtig beginnen de eerste titels op de markt te ko men voor het nieuwste op slagmedium voor de personal computer, dvd-rom. Op een dvd-schijf, die er hetzelfde uit ziet als de gewone cd-rom, past veel meer informatie. De schijf is daarom ideaal voor spelprogramma's en naslag werken, die langzamerhand met alle geluidsbestanden, animaties en videoclips zo groot zijn geworden dat ze niet meer op een enkele schijf passen. Neem bijvoorbeeld het popu laire spelprogramma Re ah van de Poolse software-ontwikke- laar L.K. Avalon. Reah behoort tot de zogenaamde adventu res, spelprogramma's die zich doorgaans afspelen in een ge tekende driedimensionale omgeving. Reah springt er erg uit wat de kwaliteit van de gra fische beelden betreft. De spe ler waart via zijn computer scherm rond in de meest fan tastische werelden, waarin hij zich - op een voldoende snelle computer - geheel vrij kan be wegen, overal heen kan, 360 graden rond kan kijken enzo voort. Om alle grafische beel den die daarvoor nodig zijn te kunnen bergen wordt het spel geleverd op maar liefst zes cd- roms. die stuk voor stuk toch meer dan 600 Mb aan infor matie kunnen bevatten. De grafische beelden moesten daarvoor dan ook nog behoor lijk worden gecomprimeerd. Reah is een van de eerste spel programma's die nu ook op dvd-rom zijn uitgebracht. Het complete spel past dan op slechts één schijfje en dan ook nog in een betere beeldkwali teit. Bij dvd hoeft namelijk geen compressie te worden toegepast bij het opslaan van de grafische informatie. Er is ruimte genoeg op de schijf om dat samenpersen achterwege te laten. Reah zou wel eens de door braak kunnen betekenen voor dvd op de computer. Tot nu toe worden alleen de duurste modellen pc's standaard met een dvd-romspeler verkocht. Het grootste deel van de gele verde apparatuur is nog uitge rust met een gewone cd- romspeler. De geschiedenis zou zich daarmee herhalen, want enkele jaren geleden wa ren het ook de adventure games die zorgden voor de doorbraak van cd-rom op de pc. Toen was het vóoral het inmens populaire spel The 7th Guest dat een stimulans bete kende voor de verkoop van cd-romspelers. Inmiddels hebben ook de ma kers van naslagwerken voor de pc de voordelen van dvd ont dekt. De Belgisch/Nederland se uitgever Easy Computing, die al enkele jaren de Neder landstalige Grote Encyclope die op de markt brengt, heeft de '99-uitvoering nu ook op dvd-rom uitgebracht. Easy Computing heeft daarmee voor het Nederlandse taalge bied de primeur, want de con currenten, uitgeverij Het Spectnim met zijn Spectrum Encyclopedie en Microsoft/Elsvevier met En carta, zijn zo ver nog niet. Naar verwachtig zullen die na slagwerken pas bij de volgen de editie op dvd verschijnen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15