Oplichters 'lenen' 30 miljoen per jaar Gierende inflatie brengt Surinamers aan bedelstaf Economie ipanse elektronicagigant itslaat 15.000 mensen raanmarkt belandt nieuw dieptepunt Plan Zeeuwse containerhaven Aerospatiale na fusie nieuwe defensiereus Camera op neus van Boeing Air NZ Inflatiecijfer niet volledig 20 FEBRUARI 1999 gerhuis Japan keurt begroting goed j0> Het Lagerhuis van Japan is gisteren akkoord gegaan met egroting voor het jaar 1999/2000. Het budget, dat recorduit- n behelst van 1.350 miljard, is in een recordtijd door de ementariërs goedgekeurd. De regering hoopt in het op 1 r [[beginnende begrotingsjaar een economische groei te kun- bevverkstelligen van 0,5 procent. Dat moet dan gebeuren 10,5 procent meer geld voor overheidsopdrachten en via jging van de inkomsten- en vennootschapsbelasting. Het irt is begroot op 9,2 procent van het bruto binnenlands pro- iarma Bio-Research wankelt iaren Pharma Bio-Research in Zuidlaren (D) heeft tot nu een verlies geleden van tien miljoen gulden op een omzet rond vijftig miljoen. Pensioenpremies van de 450 vverkne- 5 zijn niet betaald, terwijl die wel werden ingehouden. Het rijf dat onderzoeken uitvoert voor farmaceutische bedrijven n zijn soort het grootste van Europa is, wankelt. Op korte nijn verdwijnen 67 arbeidsplaatsen. Vereniging van Financieringsondernemingen Nederland klaagt steen en been >lies NEC groter dan verwacht Geld lenen wordt meer en meer een populaire hobby van oplichters. Met valse namen, valse loonstrookjes en via niet bestaande bedrijven proberen ze geld los te peu teren bij kredietverschaffers. De branche spreekt van tienduizenden pogingen per jaar. In de helft van de ge vallen lukt het en wordt naar schatting 30 miljoen gul den geleend. den haag gpd apanse elektronicaconcern ontslaat de komende drie ond de 15.000 mensen. Dit it het bedrijf dieper in de cijfers zit dan verwacht, ndien verwisselen onge- 10.000 mensen binnen van plaats. het nog lopende boekjaar, eind maart eindigt, wordt 150 miljard yen (ruim 2,4 ird gulden) verloren, heeft oncern gisteren bekendge- Japanse media bericht- erder deze week over een isvan 100 miljard yen (1,65 rd). tegenwind is voor presi- directeur Hisashi Kaneko, het elektronicaconcern sinds 1994 leidt, aanleiding op te stappen. Hij vindt het beter dat een nieuw team een nieuwe strategie voor het concern gaat ontwikkelen. NEC kampt met een afnemende vraag en een af nemende export, vooral te wij ten aan de recessie in Japan. Koji Nishigaki wordt de op volger van Kaneko. De eerste was al financieel directeur bij NEC. Tegelijkertijd is ook een nieuwe directievoorzitter be noemd. Dat is Hajime Sasaka, die voorheen verantwoordelijk voor de handel van het con cern. Hij volgt Tadahiro Seki- moto op. Die moest vier maan den geleden het veld ruimen nadat naar buiten was geko men dat NEC betrokken was bij omkoping. Het is voor oplichters niet zo moeilijk geld los te peuteren bij geldverschaffers, bekent voor zitter B. Westphal van de Ver eniging van Financieringson dernemingen in Nederland (VFN). „Men neemt gewoon een salarisstrook, maakt een kopie en verhoogt het salaris." Een andere veel voorkomen de praktijk is het verzinnen van een werkgever die een prettig hoog loon geeft. Als de krediet verschaffer ter controle het be drijf belt, neemt een stroman de telefoon op en bevestigt dat de potentiële klant daar werk zaam is. Omdat het lucratief is om de financieringsmaatschappijen op te lichten, houden volgens de VFN ook steeds meer profes sionele organisaties zich ermee bezig. Met vervalste paspoorten en rijbewijzen doen zij massaal aanvragen. Of ze huren drug verslaafden in. De verslaafde doet een aanvraag van 5000 gulden en krijgt als beloning 500 gulden. Bij de geslaagde pogingen is het voor de kredietverschaffers haast ondoenlijk het geld terug te krijgen. De leners zorgen er domweg voor dat ze verdwij nen. Ze verhuizen naar een an dere stad zonder dit te melden bij de gemeente. De VFN probeert dan ook vooral de preventie te verbete ren. Bekend is het Bureau Kre dietregistratie, dat bijhoudt wie wat en waar leent en of aan de verplichtingen wordt voldaan. Sinds vorig jaar houden de kre dietverschaffers samen met de banken alle fraudegevallen en pogingen gezamenlijk bij. In een door alle deelnemers te raadplegen databank staan naam, toenaam en praktijken van de oplichters. Westphal hoopt meer steun te krijgen van de overheid en de Kamers van Koophandel. Hij wil inzage in het centrale regi stratiesysteem van de overheid voor gestolen en vermiste pas poorten en rijbewijzen. Waar schijnlijk kan dit vanaf volgend jaar. arden gpd rereldmarkt voor graan zit en dieptepunt. De prijs is aid naar 18,7 cent per kilo- de laagste in dertien jaar. wel vraag naar graan, maar ;omt uit landen zonder kracht. De crises in Azië en Amerika worden als boos- ers aangewezen, maar de jese Commissie speelt ook walijke rol, aldus voorzit- Maarsingh van de vak- Akkerbouw van LTO Ne- nd. ectieve maatregelen van iel hadden volgens Maar- veel onheil kunnen voor- :n. Toen een paar jaar ge- de prijs op de wereld- erg hoog was, stak Brus- )t ergernis van de boeren stokje voor extra export, zou de broodprijs opdrij- ,Nu is er een voorraad van uljoen ton. Dat drukt die tprijs nog eens extra." lanje wegens ne-sharing dagvaard Consumentenbond heeft in met enkele Europese be- aibehartigers de Spaanse gedagv aard. Spanje zou de kere richüijn voor 'time- ing', het recht om enkele n per jaar gebruik te ma- van een vakantiehuisje, te in de wet hebben opgeno- kopers van Spaanse va- lehuisjes hebben eind vorig een proces aangespan- tegen Spanje. Dat gaat schijnlijk tien tot achttien nden duren. De kopers en het slachtoffer te zijn agressieve verkopers, die aan de Spaanse costa's in Nederlands naar verkoop- nkomsten lokken. Daar Hen de organisatoren over oordelen van het gedeeld van een luxe vakantieap- tment. fer de nadelen wordt tij de ronselbijeenkomsten gerept. De torenhoge be- skosten (200 gulden Anmaakkosten per week is ongewoon) blijven bijvoor- onvermeld. Ook is een op timeshare moeilijk te open, of de kopers lijden verlies op de gemiddeld ÜO gulden die zij eraan uit- Europese Unie heeft in nieuwe richtlijnen uitge- digd om de voorwaarden timesharing aan te scher- De strengere regels geven -ts een wettelijke bedenk- «an tien dagen. Bovendien ten de verkooporganisaties !>eheerskosten in het con- vermelden. Deze regelge- hadden de EU-landen ui- 30 april 1997 in moeten on. Spanje is daar pas be fit jaar toe overgegaan. De daling van de prijs wordt verder in de hand gewerkt door de hervorming van het land bouwbeleid die de Europese Commissie voorbereidt. Er zul len geen nieuwe akkers meer uit productie worden genomen, terwijl braaklegging juist goed is voor de prijs. In het verleden was de hoeveelheid braaklig gend areaal zelfs vijftien pro cent. LTO, graanhandelaren en maalindustrie hebben er nu bij landbouwminister Hayo Apo theker op aangedrongen voor graan een quotering in te voe ren door een deel van de akkers niet opnieuw in te zaaien. De minister heeft toegezegd er in Brussel voor te willen pleiten. Hij wil de hervorming van het graanbeleid twee jaar opschui ven. De voorgestelde prijsda ling van twintig procent en de daar tegenoverstaande com pensatie van tien procent gaan dan later in. terneuzen In Temeuzen is behoefte aan een nieuwe containerterminal. De terminals in de buurt, op de foto een opslagplaats langs de Wes- terschelde, hebben een te beperkte capaciteit voor wat men in de toekomst naar Temeuzen wil halen. De nieuwe terminal moet komen aan de Braakmanhaven. De totale bouwkosten en de aanleg van verbindingswegen belopen rond de dertig miljoen gulden. Daarvan betaalt het rijk de helft en het havenschap Zeeland Seaport dertien miljoen. De resterende twee miljoen is voor rekening van de provincie. De terminal krijgt een lengte van 125 meter en een capaciteit van 50.000 containers. De bouw is onder meer nodig voor de komst van een rubberfabriek van DuPont Dow Elastomers. Die fabriek kost 400 miljoen en biedt 100 arbeidsplaatsen. Milieuverenigingen zijn tegen de komst van de enorme containerhaven gezien de nadelige gevolgen voor het nu aanwezige natuurgebied. FOTO ANP WIM VAN VOSSEN paramaribo armand snuders correspondent Op de financiële markt in Suri name is paniek ontstaan door de grillen van de Surinaamse gulden. In de afgelopen maan den is de waarde van de munt meer dan gehalveerd en het einde van de koersval lijkt nog lang niet in zicht. De regering pakt de wisselaars op de zwarte markt aan. Maar volgens des kundigen biedt dat slechts tij delijk soelaas en zou president Wijdenbosch er beter aan doen de echte problemen aan te pak ken. President van de Centrale Bank Goedschalk verwachtte enkele weken geleden nog dat de inflatie dit jaar slechts twin tig procent zou bedragen. Er waren maar weinig mensen die dat geloofden. En terecht. Want na nog geen twee maanden is de inflatie al meer dan dertig procent. De oorzaak van de enorme inflatie ligt vooral in het geringe vertrouwen in het economisch beleid van de rege ring. Investeerders blijven weg, waardoor vooral de productie sector het de laatste twee jaar zwaar te verduren heeft gehad. Bovendien hebben de banken een chronisch gebrek aan har de valuta. Beschikbare dollars en Nederlandse guldens komen vooral in handen van impor teurs. Bovendien moet de bijna failliete overheid maandelijks miljoenen dollars op tafel leg gen voor de prestigieuze bouw van twee bruggen. Al deze ontwikkelingen heb ben de koers van de Surinaam se gulden omhoog gejaagd. In augustus vorig jaar leverde de Amerikaanse dollar nog 400 Su rinaamse guldens op, vorige week was de koers bijna een op 1.000. In het bedrijfsleven heeft de paniek inmiddels toegesla gen. Ondernemers hebben de afgelopen weken hun prijzen drastisch verhoogd en zijn soms zelfs genoodzaakt de prij zen een aantal malen per dag aan te passen aan de grillige Commercieel Talent gezocht Zie SBS 6 tekstpagina 166 breda Witlof in een goed afgesloten plastic zak, blijft veel langer goed. Dat heeft onderzoek in opdracht van de veilingorganisatie The Greenery uitgewezen. Een proef toonde aan dat negentig pro cent van de witlof na een week nog goed was, als dat luchtdicht verpakt of in plastic was bewaard bij vijftien graden. In een dicht gevouwen zak was dat zestig procent en in een kartonnen verpak king slechts zes procent. Dat de vinding nog niet wordt toegepast komt doordat het de witloftrekkers te veel tijd kost. Wel zoekt The Greenery nog naar alternatieven om de houdbaarheid te verlen gen. FOTO ANP WIM VAN VOSSEN zwolle gpd Vanuit het raampje van een vliegtuig is vaak niet meer te zien dan wat wolken en de vleugel van het toestel. Air New Zealand heeft daar iets op be dacht. Op de neus van één van de Boeings 747-400 zijn twee camera's geplaatst. Beelden van het aardoppervlak en de omge ving van het vliegtuig worden vertoond op beeldschermen in het passagiersgedeelte. Volgens Karin Kuiper, die de public relations voor Air New Zealand in Nederland verzorgt, is het bedrijf het eerste dat pas sagiers deze service biedt. „Mensen willen graag naar bui ten kijken, maar niet iedereen zit bij een raampje. Bovendien valt er op deze manier meer te zien." Bij de KLM blijkt men niet op de hoogte van de 'on board ca mera'. De maatschappij lijkt er niet bijster in geïnteresseerd te zijn. Voorlichtster Saskia van Ditshuizen: „Wij weten hier niets van, daarvoor moet u bij Air New Zealand zijn." „Dit is nieuw voor mij", zegt voorman Paul Griffioen van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers. „Ik ken wel parus cees van zweeden correspondent Met tien defensiebedrijven sloeg Europa tot voor kort een modderfiguur vergeleken bij Amerika, dat twee keer zo veel aan militaire hardware uitgaf maar desondanks slechts vier defensiebedrijven had. Maar de fusie tussen Aerospatiale en Matra in Frankrijk deze week kan het begin zijn van een lang verwachte inhaalmanoeuvre. „Frankrijk is in een positie van betrekkelijke zwakte", zei topman Y. Michot van Aerospa tiale vorig jaar. „De Britse luchtvaartindustrie is British Aerospace, de Duitse is Dasa, de Italiaanse is Finmeccania, de Spaanse is Casa. Maar in Frank rijk bestaat de luchtvaartindu strie uit drie bedrijven: Aero spatiale, Matra en Dassault." Maar sinds Michot deze woorden uitsprak, in septem ber vorig jaar, is het landschap sterk veranderd. Eerst werd het tegenstribbelende Dassault, maker van Frankrijks laatste oorlogsvliegtuig (de Rafale), bij Aerospatiale ondergebracht. En deze week maakte de regering bekend dat Matra Haute Tech nologies, specialist in militaire elektronica, met het staatsbe drijf gaat fuseren. Daarmee ontstaat in Frank rijk een defensiegigant die zich met de grootsten kan meten. Met een jaaromzet van 13,3 miljard euro (29,3 miljard gul den) is Aerospatiale Matra Idei- ner dan Amerikaanse reuzen als Boeing (50,15 miljard euro) of Lockheed Martin (23,30 mil jard), maar groter dan het Duit se Dasa (8,8 miljard). Belangrijker is echter dat de staat zijn meerderheidsaandeel in de nieuwe onderneming ver liest, als de fusie zijn beslag krijgt. Eenderde van de aande len gaat naar Matra, dat daar voor 0,3 miljard euro in de staatskas moet storten. Twintig procent wordt voor de zomer op de beurs verkocht, als het beursklimaat dat toelaat En het personeel verwerft 2 tot 3 pro cent van het kapitaal. Voor de staat blijft er dan minder dan 45 procent over. Voor Europa is deze fusie de tweede in een tijdsbestek van luttele maanden, want in janu ari sloegen British Aerospace (BAe) en GEC-Marconi de han den ineen. Daardoor ontstond in Groot-Brittannië een defen siebedrijf dat met een jaarom zet van 17,4 miljard euro zelfs nog groter is dan Aerospatiale- Matra, maar die fusie werd met veel grotere scepsis ontvangen. Voornaamste reden daarvoor was dat deze fusie verdere sa menwerking in Europa bemoei lijkt. Tot het einde van het vorig jaar leken BAe en het Duitse Dasa nog af te steven op een fu sie, waarin beide bedrijven tot hun recht zouden komen. Maar met Marconi erbij was BAe plotseling twee keer zo gewor den als Dasa, wat de Duitsers bij een samensmelting zou ver oordelen tot de rol van under dog. BAe had echter geen andere keuze dan met GEC-Marconi in zee te gaan, omdat het vreesde dat het elektronicabedrijf an ders zou worden opgeslokt door de Amerikaanse concur rent Lockheed. GEC-topman Simpson speelde waarschijnlijk een geraffineerd spel door zijn vrijages met de Amerikanen, maar dat namen de aandeel houders hem niet kwalijk. Zij kregen veertig procent in het nieuwe bedrijf BAe-Marconi. ECONOMIE WIJZER koersontwikkelingen. Volgens de voorzitter van de Kamer van Koophandel Binda zijn de ondernemers het spoor bijster. „We zijn in de afgelopen jaren wel gewend geraakt aan drastische koersstijgingen, maar dat ging altijd redelijk ge leidelijk. Maar nu verandert de koers zelfs per uur. De Surinaamse consument is het kind van de rekening. De prijzen van de meeste levens middelen zijn in de afgelopen weken verdubbeld, zonder dat daar een evenredige salarisver hoging tegenover staat. Volgens de regering zal dat de kans op hyperinflatie alleen maar ver groten. Een aanzienlijk deel van de Surinaamse bevolking ver dient minder dan 40.000 Suri naamse guldens, ofwel negen tig Nederlandse gulden, per maand. experimenten met opnames in de cockpit, maar die zijn stop gezet, omdat daar tijdens lange vluchten een hele tijd niets ge beurt. Dit is wel interessant tij dens lange vluchten. Het lijkt me een commerciële stap, waar ik op zich niets tegen heb." De kans dat passagiers vanaf Schiphol met het cameratoe stel' van Air New Zealand zul len vliegen is vrij klein. De maatschappij uit Auckland ver trekt niet vanuit ons land. Wie mee wil vliegen moet dat doen vanaf Londen of Frankfurt. Geen enkel cijfer heeft zoveel politiek gewicht als de ont wikkeling van het prijspeil. De politieke betekenis zit vooral in de loononderhan delingen. Hoe hoger de infla tie, hoe hoger de eisen waar mee de politie, de zorgsector, het onderwijs en noem ze maar op - drie miljoen werk nemers in totaal - de CAO- onderhandelin- gen ingaan. Om maar te zwijgen van allerhande koppelingen in de uitkerings sfeer en de pen sioenen. Inflatie is duur. Elke procent meer kost de over heid een paar miljard gulden. Het kwam dus goed uit dat het Planbureau eind de cember zijn inflatiever wachting fors naar beneden bijstelde. Van 1,75 naar een procent. Op ba sis daarvan sloten de onder wijsbonden een bescheiden CAO af. Kort erna, op 5 febru ari, maakte het Centraal Bu reau voor de Statistiek be kend dat het inflatiecijfer in januari was opgelopen tot 2,2 procent en dat het in het hele afgelopen jaar gemiddeld twee procent was geweest. Hoewel het CBS dus vaststelt dat de huidige inflatie stijgt, verwacht het Planbureau dat de toekomstige inflatie daalt. Een pikant verschil. Waar ligt dat aan? Als je je dat afvraagt, ontdek je wat infla tie niet is. Het is niet een al gemene index van de ontwik keling van consumentenprij zen. Dat zal u waarschijnlijk verbazen, en het verbaasde mij ook, want ik heb altijd ge dacht dat het dat nu juist wèl was. Waarom zou je de lo nen, de uitkeringen, de pen sioenen, ja zo n beetje heel het Nederlandse inkomen, grondvesten op een cijfer dat een aanzienlijk deel van de prijsontwikkeling buiten beeld laat? Toch is dat de praktijk. Neem de ziektekostenverze kering. Vooral voor de laagste inkomens is dat een stevige hap uit het budget en een die snel groter wordt. Die zit niet in het inflatiecijfer. Bij na- waag blijkt dat niet alleen de ziektekostenverzekering niet meedoet, maar dat alle uitga ven die tussen het bruto en het netto loon zitten, buiten de inflatie blijven. Dat is één derde en soms wel de helft van ons bruto inkomen. Het betekent dat. als de sociale premies zouden verdubbelen en ons netto-inkomen dus gevoelig zou dalen, de Neder landse inflatie onveranderd zou blijven. Natuurlijk is het niet zo dat het CBS de ziektekosten over het hoofd heeft gezien. Er Arjo Klamer hoogleraar economie Erasmus Universiteit steekt een redenering achter. Die is, dat het CBS ook nog iets fabriceert dat bekend staat als 'het koopkracht- plaatje'. Blijkbaar wil men dat het koopkrachtplaatje een naadloos legpuzzeltje vormt mët het inflatiecijfer. Ik denk dat we niet hoeven te twijfe len aan de onafhankelijkheid van dit instituut. Maar dat neemt de kritiek niet weg. Nog veel verba zender vind ik dat ook de hui zenprijzen bui ten de inflatie blijven. De helft van het woning bestand is tegen woordig in parti culier eigendom. Daarom vind ik het gek dat al leen de huuront- wikkeling meedoet en niet de hui zenprijzen. Een huis hoort tot de basisbehoeften van de consument. Toch wordt de consument die een woonhuis koopt, voor de duur van de transactie beschouwd als 'een bedrijfseenheid die in vesteert in vaste activa.' Koopt zo iemand om de hoek een auto of een wasmachine, dan is hij weer gewoon con sument. In plaats van de hui zenprijs wordt de ontwikke ling van de huur genomen, een schappelijke 3,4 procent. Huisvesting weegt relatief zwaar in het inflatiecijfer. Ge middeld geven gezinnen daaraan twintig procent uit. Overigens vraag ik me af of huiseigenaren niet een groter deel van hun inkomen ver wonen dan huurders en of dus ook het gewicht wordt ondergewaardeerd. Afgezien daarvan is duidelijk dat de in flatie aanzienlijk hoger uit komt als je de prijsontwikke ling van woonhuizen - vorig jaar tien procent - meeneemt. Dan was het geen twee pro cent geweest, maar drie. Dan zou je er iets van terugzien dat massa's mensen zich, alle salarisverhoging ten spijt, geen huis meer kunnen ver oorloven. Mijn verbazing groeit als we over auto's komen te praten. Het blijkt dat het CBS de marktprijzen corrigeert voor kwaliteitsverbeteringen. Stel dat het nieuwe model Volks wagen twee keer zo duur is als het oude en dat het oude niet meer te koop is. Als het CBS constateert dat het nieu we model kwalitatief drie keer zoveel auto voor zijn geld biedt, dan wordt de nieuwe Volkswagen negatief in de prijsindex opgenomen. Dat verlaagt dus de inflatie. Bij computers is het effect nog duidelijker. Dus ook al ben je soms noodgedwongen duurder uit. in de prijsindex zie je dat niet vanzelf terug.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11