KLM verliest monopolie op Aruba 'Er is geen reden om de stormbal te hijsen' leinz schrapt banen en toot aantal activiteiten af appers en schoenmakers ilij met verlaging van BTW Economie Bonden zetten banken voor aap 'Hoogovens België' schrapt 600 banen Ingrijpende reorganisatie bij Océ lij Van Oorschot 63 man op straat sntPNDAALBij bouwbedrijf Van Oorschot worden 63 mensen ltslagen. Een groot deel van hen kan mogelijk weer snel aan •slag bij zusterbedrijven van het concern NBM Amstelland- ifilma, waarvan Van Oorschot onderdeel is. Van Oorschot telt jgens de Bouw- en Houtbond FNV nu nog 160 personeelsle- ,n. Bestuurder J. van der Borgt wijt het ontslag van de 63 aan [dit management. De bond heeft aangedrongen op herplaat- jgvan zoveel mogelijk mensen binnen het moederbedrijf. Dat oet volgens Van der Borgt kunnen omdat er veel werk is in de iliteitsbouw. waarin Van Oorschot actief is. ^orse boete voor DaimlerChrysler imington Het Duits-Amerikaanse autoconcern Daimler- irysler is veroordeeld tot 58,5 miljoen dollar (113,49 miljoen ilden) schadevergoeding voor riskante airbags. Een jury van A rechtbank in Philadelphia wees het bedrag toe aan onge- tachtigduizend gedupeerde Chrysler-kopers. De op vier na ootste autofabrikant ter wereld moet ook nog eens een boete ui 3,75 miljoen dollar betalen. Chrysler voorzag wagens van rbags die bij ongelukken verbrandingen konden veroorzaken, urdeelde de jury na een acht uur durend beraad. Advocaten inde onderneming gaan de uitspraak aanvechten. uropese Commissie blijft weg bij G7 ussel De Europese Commissie is zo kwaad op de Duitse re ling dat zij morgen wegblijft bij het financiële topoverleg van izeven grote industrielanden (G7) in Bonn. Commissaris De |guy (monetaire zaken) mag daar niet aanschuiven bij de mi giers van financiën en centralebankpresidenten. De Verenig- iStaten protesteren al geruime tijd tegen de in hun ogen toch te ruime Europese afgevaardiging naar G7-bijeenkomsten. De uitse minister van financiën Lafontaine, gastheer van het G7- uaad, sprak gisteren in het Europees Parlement van een een- alige zaak, waarover was overlegd met commissievoorzitter inter en de Amerikaanse president Clinton. De commissie leest echter precedentwerking en laat daarom verstek gaan, al- is de woordvoerder. oename winkeldiefstal op Schiphol iiPHOLHet aantal diefstallen uit het winkelcentrum Plaza op jiiphol is vorig jaar sterk toegenomen. Bij de marechaussee ramen tweehonderd aangiften binnen, tegenover 87 in 1997. et winkelcentrum trekt steeds meer publiek en evenredig aaraan slaan meer dieven hun slag. Vorig jaar pakte de mare- laussee 173 winkeldieven op. Behalve het aantal winkeldief- allen, steeg in 1998 ook het aantal inbraken in auto's; van 210 aar 251. Het aantal wagens dat vanaf de luchthaven werd ont remd, daalde licht naar zestig. Op het gebied van zakkenrol- is het aantal aangiften gedaald, van 1083 in 1997 naar 854. emarechaussee greep zestig zakkenrollers. Amerikaanse H.J. Heinz fors reorganiseren. Het le- ismiddelenconcem, vooral c end van de ketchup, wil i duizend van de veertigdui- banen afstoten en stop met enkele activiteiten, in Europa vallen klappen, heeft het concern bekendge- akt. (oor de reorganisatie, die de lenaam Operation Excel [muntende Operatie) heeft egekregen, is 900 miljoen lar opzij gelegd. De bekend- activiteiten die worden afge ven zijn de Weight Watchers- 5ussen. Wel houdt het con- n het voedsel van het af- tikprogramma onder zijn Volgens Heinz vallen de cur sussen niet onder zijn kernac tiviteiten. Aandeelhouders klaagden al jaren over het Weight Watchers-onderdeel, omdat het niet meer zo goed rendeert als in de jaren tachtig. Het levensmiddelenconcem wil zich de komende jaren nog meer gaan concentreren op de productie van zijn ketchup, soepen en bevroren- en kant- en-klaar-maal tijden. In de reorganisatie is de slui ting van vijftien twintig fa brieken voorzien. De ontslagen vallen in de komende vier jaar. In Europa gaat eenderde van de eenentwintig fabrieken dicht. Operation Excel moet vanaf 2002 jaarlijks 200 miljoen dollar aan besparingen opleve ren. agere tarieven en minder zwartwerken ihaac jan peter versteege men de schoenmakers- en )persbranche, maar ook in van fietsenmakers en ermakers. wrijft men zich [genoegd de handen. Deze ek werd immers bekend, dat ussel groen licht wil geven de (her)invoering van het BTW-tarief als proefproject 1 januari 2000 om de werk eenheid te stimuleren. Vooral de schoenherstellers wachten nu wat meer lucht hun exploitatie. Of de BTW- w in deze branche veel la banen oplevert zoals wil de kappers gokken rond de tweeduizend extra oen is echter de vraag. „Die nderd collega's, die in pro- men zijn, redden het nu isschien net", zegt secretaris Idema van de Verenigde ganisaties voor Schoenher- töers (VOS). Sinds 1993 is het hoge BTW- ref in Europa ingevoerd voor t arbeidsintensieve diensten hting consument. Schoen- rstellers, kappers, maar ook ïrmakers, fietsenmakers, hoonmakers en glazenwas- s moesten voortaan van elke Wen 17,5 procent afdragen i de schatkist terwijl de over- id daarvóór met zes procent aoegen nam. Met name in, de schoenen- mche is de klap hard aange ven. Waar de branche toch last had van tegenvallende Het door goedkope schoe- n uit lage-lonenlanden, was invoering in het hoge BTW- iefvan 17,5 procent een hard bg. ton het aantal schoenmake- m is te zien dat sinds 1993 «n het bijltje er bij neer heb- n gelegd. Lag het aantal vesti gen in 1993 landelijk nog op nu zijn dat er nog maar M Het aantal werknemers is met naar schatting vijf- nderd (Bron: Hoofdbedrijfs schap Ambachten) onder de drieduizend. „Daarom zijn we erg blij, dat Brussel nu om is", zegt VOS-se- cretaris Idema. „Velen in onze branche zijn in de jaren '95 en '96 in de problemen gekomen. Dat zie je ook aan het aantal bedrijfssluitingen. Een grote omzetstijging door die lage BTW, dat moet ik nog zien. Wel krijgt iedereen het straks na 1 januari iets ruimer. Of de gehe le verlaging onmiddellijk in de prijs van hakken en zolen is te rug te vinden, kan ik niet zeg gen. Veel schoenmakers heb ben in 1993 het hogere tarief niet geheel doorberekend uit angst klanten kwijt te raken." Binnen de kappersbranche is die kans groter, blijkt uit het commentaar van directeur R. Vos van de Algemene Neder landse Kappers Organisatie (ANKO). „Binnen onze gelede ren gaan we ons zeker sterk maken voor zo'n tien procent lagere tarieven", zegt Vos. De werkgelegenheidsgevol- gen van de BTW-verhoging in de kappersbranche zijn overi gens minder goed te halen uit de cijfers van het Hoofdbe drijfsschap Ambachten. Het aantal afzondelijke dames- en herenkapperszaken is welis waar flink gedaald ten opzichte van 1993 (van 6.605 naar 5.147), het aantal vestigingen waar zowel dames als heren wordt geholpen is gestegen van 3.900 naar 7.654. Het aantal banen is ook iets toegenomen. Uit de officiële cijfers blijkt dat de werkgele genheid is gestegen van 33.000 naar ruim 35.000 werknemers. „Ik verwacht straks een stimu lans voor de werkgelegenheid van zo'n tweeduizend extra ba nen", zegt ANKO-directeur Vos. „Vooral doordat mensen vaker naar de kapper zullen gaan en hun haar minder snel door een zwartwerker zullen la ten doen." Volgens ambtelijk akkoord over nieuw luchtvaart\'edrcig Het ziet ernaar uit dat KLM zijn monopoliepositie op de luchtvaartroute tussen Nederland en Aruba verliest. Op ambtelijk niveau is er tussen Nederland en Aruba een akkoord bereikt over een nieuw luchtvaartverdrag. den haag/oranjestad anp veel meer luchtvaartmaat schappijen vluchten tussen Het voorlopige akkoord, dat de Amsterdam en Oranjestad kun- betrokken ministers nog moe- nen gaan verzorgen. Deskundi- ten ondertekenen, houdt in dat gen gaan ervan uit, dat dit bete kent dat er op deze route een flinke tarievenslag gaat ont staan. Tot nu is KLM vanuit de Antillen en Aruba vaak verwe ten de tarieven op de routes naar Curasao en Aruba kunst matig hoog te houden. KLM wilde gisteren nog niet reageren, omdat er nog geen formeel nieuw akkoord ligt. Wel wilde de woordvoerder kwijt dat de inhoud van het nieuwe luchtvaartverdrag mogelijk consequenties kan hebben voor de huidige samenwerking tus sen de Antilliaanse Luchtvaart maatschappij ALM en KLM. In het huidige luchtvaartver drag, dat dateert uit 1994, staat dat alleen KLM op de route tus sen Nederland en Aruba lucht verkeer mag verzorgen. De Arubaanse minister Junior Croes van verkeer en vervoer heeft zijn Nederlandse collega Netelenbos uitgenodigd het nieuwe akkoord op Aruba te komen ondertekenen. Een woordvoerder van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat kon gisteren niet zeggen of Ne telenbos het ongewijzigd over neemt. Het was gisteren niet moge lijk in Den Haag meer details te weten te komen. Volgens direc- Leeuwarden Met een tien meter hoge op- blaasaap vestigden de vakbonden gisteren bij de Postbank in Leeuwarden de aandacht op hun CAO-conflict met de bankwerkge- vers. „Bankwerkgevers staan voor aap", al dus de tekst op het kledingstuk van de aap. De aap moest op de stoep staan. De Post bank had plaatsing op haar terrein verbo den, reden voor de driehonderd bezoekers van de vakbondsbijeenkomst om de verga derruimte te verlaten en buiten een de monstratief rondje rond de aap te maken. FNV-bestuurder H. Martens en CNV-be- stuurder B. Edel gaven een toelichting op het conflict. De vakbonden beleggen tot 6 maart ruim honderd plaatselijke bijeen komsten. Dit alles moet 6 maart in Amster dam uitmonden in een landelijke manifes tatie. Dinsdag was de eerste Friese bijeen komst in Sneek. In deze provincie volgen nog actiebijeenkomsten in Drachten en Leeuwarden. foto gpd paul janssen Directie: 'Hoogovens kwetsbaar in huidige markt' beverwijk ronald frisart vervolg voorpagina Hoogovens is 'kwetsbaar in de huidige markt'. Dat noodzaakt de directie van het staalconcern ertoe te streven naar verhoging van de productiviteit: evenveel of meer staal maken met min der mensen. „Maar", bena drukken de directieleden K. Blokland en J. Haitink bij her haling, „dat is een beheersbaar personeelsprobleem; er is geen reden om de stormbal te hij sen". Vakorganisaties denken daar doorgaans anders over. In een woensdagavond verspreid pamflet schrijven de onderhan delaars van FNV Bondgenoten: „Hoogovens heeft aangegeven in welke richting het bedrijf wil. En daar word je niet vrolijk van". Ook de delegaties van de an dere bonden zijn na de eerste gespreksronde bepaald niet en thousiast. Ze vinden dat Blok land en de zijnen blijven steken in 'algemeen, wollig taalge bruik'. Concrete voorstellen zijn van Hoogovens nog niet verno men, klagen de bonden. Blokland voelt zich niet aan gesproken. „Wat wij woensdag op tafel hebben gelegd, is een bewust gekozen hoofdlijn. Wat is nou duidelijkheid? Is dat een waslijst met detailpunten of een duidelijke hoofdlijn? Ik denk dat de bonden glashelder weten waar we heen willen." Haitink vult aan: „Je moet eerst het speelveld uitzetten. Dat hebben we woensdag gedaan. Volgende keer gaan we voetballen". Dat het een stevig treffen wordt, is de directie wel duide lijk. Blokland: „Bij elkaar zijn de vakbondswensen veel te duur. En de looneis van 3,5 procent is van de gekke in de huidige markt. Met een hogere of lagere resultaat-afhankelijke beloning kunnen conjuncturele schom melingen op de korte termijn worden opgevangen. Maar je moet ook kijken naar de lange termijn. De structurele kosten moeten beheersbaar blijven. Dan komen we het dal waarin de staalmarkt zich nu bevindt wel door". Gaapt er tussen bonden en directie dus een ferme kloof op materieel gebied, op andere terreinen ligt het volgens Blok land niet zo scherp. „Wat be treft werkzekerheid en employ- ability zijn er parallellen." Maar dan moeten de bonden zich niet 'te beschermend' opstel len. De directeur personeelsza ken doelt onder meer op het verwijt van vakbondszijde dat de directie morrelt aan de Soci ale Eenheid IJmuiden. Daartoe behoren behalve Hoogovens BRUSSEL/CHARLEROI ANP/BELGA Hoogovens heeft gisteren een saneringsplan ge presenteerd voor het Belgische staalbedrijf Usi- nes Gustave Boël (UGB), waardoor 580 van de 1.338 banen verloren gaan. Het staalconcern wil de koudwalserij in La Louvière sluiten en zich alleen nog toeleggen op warmwalsproduc- ten. Directeur Keddeman legde het herstelplan voor aan een speciale vergadering van de on dernemingsraad na een onderhoud met de Waalse overheid. De directie wil gedwongen ontslagen zoveel mogelijk vermijden en zal werknemers aanmoedigen met vervroegd pen sioen te gaan of vrijwillig te vertrekken. Om Boël weer gezond te maken, is een kapi taalinjectie van 440 miljoen gulden nodig. Hoogovens, dat sinds 1997 voor 50 procent deelneemt in het Belgische bedrijf, is bereid daarvan 75 procent (330 miljoen) op tafel te leg gen. De Waalse overheid zou 82,5 miljoen gul den moeten bijdragen. De familie Boël, die de andere helft van het bedrijf in handen heeft, zal zich volgens het herstelplan helemaal uit de staalactiviteiten in La Louvière en het Franse Maubeuge terugtrek ken. Ze zou een lening van 27,5 miljoen gulden moeten kwijtschelden en de helft van haar aan delen moeten overdragen aan Hoogovens en de andere helft aan de Waalse overheid. Daarna zou ook de naam Hoogovens/UGB worden ge wijzigd. De familie heeft zich nog niet over het plan uitgesproken. Staal ook enkele andere bedrij ven op het Hoogovens-terrein. „De vakorganisaties willen over de Sociale Eenheid een stolp zetten", verzucht Blok land. „Maar wij zijn geen kaas; we moeten kunnen ademen. De organisatie moet een zekere flexibiliteit hebben. Wij willen niet tornen aan de Sociale Een heid. Maar we hebben wel moeite met voor iedereen gelij ke arbeidsvoorwaarden. Produ ceren aan de warmband is toch echt iets heel anders dan wer ken bij Hoogovens Technical Services. HTS beweegt zich over de hele wereld op de con- sultancy-markt. Als de bonden niet wollen dat er wordt gediffe rentieerd in arbeidsvoorwaar den, dan maken ze het ons moeilijk. Want dan krijgen een heden als HTS het moeilijk in hun eigen markten." 'Outsourcing' (buiten Hoog ovens onderbrengen van perso neel, red.) is een ander punt van grote zorg bij de bonden. Ten onrechte, vindt Haitink. „Het gaat om continuïteit van werkzekerheid, zij het in een iets andere omgeving. Bij out sourcing gaan we heel zorgvul dig te werk. En we houden ons aan het twee jaar geleden over eengekomen Sociaal Statuut." teur A. Vrolijk, waarnemend directeur van de Directie Luchtvaart Aruba, biedt de nieuwe overeenkomst goede mogelijkheden voor concurre rende tarieven op de route Ne- derland-Aruba. „Nederland is ons op deze manier tegemoet gekomen, toen bleek dat het geen invloed kon uitoefenen op de bestaande tarieven van KLM." Polynorm maakt F ord-onderdelen bunschoten anp Polynorm heeft een grote op dracht gekregen van automo bielfabrikant Ford. Het bedrijf uit Bunschoten gaat geperste onderdelen fabriceren voor een nieuw type bestelwagen. Poly norm schat de omvang van de order op 250 miljoen gulden. Het daadwerkelijke bedrag is afhankelijk van het aantal ver kochte voertuigen. De voorbe reiding van de productie begint volgend jaar. De auto's worden gemaakt in een nog niet beken de fabriek in Europa. Polynorm werkt samen met Hoogovens, dat de speciale materialen le vert. Parijs en Bonn schaatsen op dun economisch ijs brussel gpd De twee grootste economieën van Europa, de Franse en de Duitse, hebben nauwelijks fi nanciële buffers om tegenvallers op te vangen. Toch staat als een paal boven water dat de groei in de Europese Unie dit jaar zal da len. Dit harde oordeel velt de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EU, over de zogeheten 'stabiliteitsprogram ma's' van Parijs en Bonn. Volgens eurocommissaris De Silguy (monetaire zaken) had den beide landen beter hun best moeten doen bij het uitstippe len van het begrotingsbeleid in de komende vier jaar. Duitsland handhaaft tot 2001 een financie ringstekort van twee procent en heeft geen reserves om tegenval lers mee te vangen, aldus De Sil guy. Frankrijk heeft volgens hem 'vrijwel geen veiligheidsmarge' omdat de economische groei nogal zonnig wordt ingeschat.' Eind 1996 sloten de Europese staats- en regeringsleiders een 'stabiliteitspact', dat een solide begrotingsbeleid zou moeten waarborgen na de introductie van de euro in 1999. Zo zouden de lidstaten moeten streven naar een 'vrijwel begrotings evenwicht' en een geleidelijke verlaging van de staatsschulden. Uiteindelijk doel is te voorkó men dat de begrotingstekorten weer boven de drie procent van het bruto nationaal product uit stijgen zodra de economie te genzit. Duitsland en Frankrijk vol doen maar net aan de eisen die in dit 'stabiliteitspact' gesteld worden, aldus De Silguy. „Strik te controle van de overheidsuit gaven, mogelijk inclusief jaar lijkse bezuinigingsoperaties, zijn in Frankrijk nodig om op het juiste spoor te blijven", voor spelt hij. Duitsland heeft geen rekening gehouden met de enorme kosten die de vergrijzing van de bevolking met zich mee brengt, waarschuwt de commis saris. Hij roept Bonn bovendien op eindelijk werk te maken van de hervorming van de in zijn ogen te starre arbeidsmarkt. De Silguy voorspelde dat de Europese groeiraming van 2,6 procent voor 1999 te optimis tisch is. De Europese ministers van financiën moeten zich op 15 maart over de stabiliteitspro gramma's uitspreken. Topman Hovers: Productie mondiaal aanpakken amsterdam gpd Océ gaat het komende jaar in grijpend reorganiseren. Volgens de nieuwe topman J. Hovers, moet de printer- en kopieerfa brikant zich in een veel hoger tempo aan de veranderende markt aanpassen. Océ, dat zoals gisteren ge meld vorig jaar netto 284 mil joen verdiende op een omzet van 6 miljard gulden, gaat zich sterker concentreren op servi ce, advisering, onderhoud en software. De assemblage van de printers en kopieerapparaten moet volgens Hovers veel effici ënter, maar dat zal per saldo geen banen kosten. De nieuwe generatie digitale kleurenprin ters die binnen twee jaar op de markt moet zijn, zal in Venlo worden ondergebracht. Hovers, die vorig jaar over stapte van Stork om de gepen sioneerde bestuursvoorzitter Pennings te vervangen, ziet het als zijn voornaamste taak 'een culturele verandering te be werkstelligen' bij Océ. „De markt verandert snel van analo ge stand-alone-apparaten naar digitale netwerken. We zullen ons naar een veel hoger tempo van veranderingsprocessen moeten hijsen." Volgens Hovers moet Océ zich net als concerns als IBM, Siemans en Bayer -dat Agfa af stoot- 'herpositioneren.' De Ja panse concurrent en toeleve rancier Mita ging vorig jaar bij na failliet, maar wordt waar schijnlijk gered door het even eens Japanse Kyocera. „Océ produceert inmiddels in zulke grote aantallen, dat daar een andere, efficiëntere productie bij hoort. Ook de verkoop- en serviceorganisatie moet worden toegerust voor hoge aantallen." Daarnaast wil de topman de logistiek van Océ drastisch veranderen. „De hele stroom van goederen, ser vice, inkt en papier moeten we niet langer regionaal of natio naal aanpakken, maar Euro pees of zo mogelijk mondiaal. Volgens Hovers hoeft de effici encyoperatie geen banen te kosten. In de Océfabriek in Venlo worden printers en copiers gemaakt. Ook de fabricage van de nieuwe generatie digitale kleurenprinters die binnen twee jaar op de markt moet zijn, wordt in Venlo ondergebracht. foto anp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9