Amerikanen weten niets van dreigende taal Jeltsin NAVO-acties op til voor Joegoslavië elefoon Habibie afgetapt Buitenland Debat in Duitsland over snelle uitwijzing Koerden Zaak-Öcalan dinsdag voor Europees Mensenrechthof Gezondheidszorg in Suriname lijdt zelf aan zeer ernstige ziekte Het jaar van het konijn «DAG 19 FEBRUARI 1999 ^manipuleerde soja bij Blair gestort In een verrassingsactie hebben milieuactivisten van 3.| génpeace gisteren vier ton gemanipuleerde sojabonen gestort Ij het toegangshek tot Downing Street, waar de Britse premier IJ ur zijn ambtswoning heeft. Zeven activisten werden gearres- 3j ?rd. Greenpeace ageerde met de actie tegen Blairs weigering )J ngenetisch veranderd voedsel te verbieden en onderzoek ur dergelijke technologiën aan strengere regels te binden. i mnestie na aanslag Winnie Mandela ad Twee voormalige politiemannen die in 1985 een aan- fl gpleegden op het huis van Winnie Madikizela-Mandela heb- dgisteren van de Zuid-Afrikaanse Waarheidscommissie am- gtie gekregen. De agenten, Mphithizeli Ngo en Mohonaetsi |i otsami, werd ook amnestie verleend voor het gooien van ben- lebommen naar een ziekenhuis dat door Winnie Mandela ji [rd beheerd. Een aantal andere misdaden, waaronder moord j iroof, werd hun niet kwijtgescholden. Amnestie wordt alleen ileend aan diegenen die kunnen aantonen dat hun misdaden i ilitiek gemotiveerd waren en dat zij de volledige waarheid ver- j, |d hebben. loden bij treinbotsing in Duitsland jHN* Bij een botsing tussen twee treinen in het zuiden van ïitsland zijn gisteren twee mensen omgekomen. Zeker 33 ensen raakten gewond. Het ongeluk in de deelstaat Beieren itstond volgens de politie toen de intercity ongeveer een halve ometer na vertrek uit het station van Immenstadt ontspoor- Tvvee wagons raakten uit de rails en kwamen in botsing met n tegemoetkomende regionale trein. jitisemiet wil president worden De uitgesproken antisemitische generaal Albert Ma- sjov wil volgend jaar president van Rusland worden. Om zijn nsen hierop te vergroten zal hij dit jaar meedingen naar zes uvemeursposten in het land. De communist Makasjov treedt •rmee in de voetsporen van de andere generaal die Ruslands •uwe president wil worden, Aleksandr Lebed. Makasjov ram regelmatig in opspraak vanwege antisemitische uitspra- n. Zo stelde hij voor een quotum te stellen aan het aantal jo- n in Russische overheidsfuncties. Ook wijt hij de huidige eco- mische crisis in het land aan de joden, hij vindt dat ze daar- Dr het gevang in moeten. aus bemoeit zich met zaak Pinochet nden Het Vaticaan heeft zich tot de Britse regering gewend er de zaak Pinochet. Het ministerie van buitenlandse zaken eft het hoogste Britse rechtscollege, de Law Lords, op de ogte gebracht van de brief van het Vaticaan over de eventuele [levering van de Chileense senator Augusto Pinochet door oot-Brittannië aan Spanje. Over de inhoud van de brief is ets meegedeeld. Ex-dictator Pinochet werd op 16 oktober in ïgeland aangehouden. Spaanse onderzoekersrechters be- huldigen hem van mensenrechtenschendingen en willen dat j wordt uitgeleverd. Een Brits hooggerechtshof bepaalde eer- •r dat de arrestatie elke grond mist, omdat het voormalige aatshoofd onschendbaar zou zijn. De Law Lords venvierpen it, maar na een rel over een van de betrokken Lords, herover- reegt het rechtscollege deze beslissing nu. erbeten strijd in Colombia iOTABij felle gevechten tussen het Colombiaanse leger en lellen in het olierijke grensgebied met Venezuela zijn ruim eertig soldaten en opstandelingen om het leven gekomen. Het lat om de omvangrijkste confrontaties sinds het vredesoverleg issen de regering en de communistische Revolutionaire Strijd- achten (FARC) eind januari op poten werd gezet. De FARC-re- ellen, die in de regio samenwerken met het kleinere Nationale svrijdingsleger (ELN), stonden op het punt een belangrijke iepijpleiding en olievelden aan te vallen. Het leger zette heli- jpters en vliegtuigen in om bombardementen uit te voeren, aarbij zouden twaalf soldaten en zeker dertig guerrillastrijders |n omgekomen. HRTA THEO HAERKENS sident Habibie van Indone- heeft een onderzoek gelast ar het afluisteren van een ge- rek dat hij heeft gevoerd met ocureur-generaal Ghalib, die iderzoek doet naar corruptie- aktijken van ex-president eharto. Een woordvoerster de president heeft dit giste- bevestigd. Eerder ontkende Ghalib dat torn een gesprek ging tussen m en de president. „Tegen- wrdig kunnen ze zelfs foto's anipuleren", stelde hij. Maar iblijkt dat het gesprek wel de- lijk is gevoerd. Volgens de ördvoerster van Habibie, die rak van verraad', is niet dui- iijk hoe de conversatie afge- sterd kon worden. De tele- onmaatschappij heeft nog et gereageerd op de gebeurte- BERLUN PETER VAN NUUSENBURC Groenen, ziet niets in een ver snelde uitwijzing van Koerdi sche raddraaiers, omdat de kan sen op een eerlijk proces in Tur kije te verwaarlozen zijn. Een versnelde uitwijzing schijnt bo vendien op juridische bezwaren te stuiten, vooral wanneer de dader als asielzoeker is erkend. Volgens de Europese conventie voor de mensenrechten mag ie mand niet uitgewezen worden als hij in zijn thuisland gevaar loopt gemarteld te worden. De incidenten van de afgelo pen dagen hebben ook invloed op de versoepeling van de natu ralisatiewetgeving die de rood groene regering wil doorvoeren. Die versoepeling houdt in dat buitenlanders die Duitser willen worden, tijdelijk ook hun oor spronkelijke paspoort kunnen behouden. De CDU/CSU voe ren een succesrijke campagne tegen dit bij grote delen van de bevolking omstreden plan. Voorstanders van de nieuwe wetgeving vrezen dat de acties van de Koerden koren op de molen zijn van de tegenstan ders. CORRESPONDENT In Duitsland is een discussie ontbrand over de versnelling en verscherping van uitwijzings procedures van Koerden die aan gewelddadige acties heb ben deelgenomen. De grootste oppositiepartij CDU en haar Beierse zusterpartij CSU eisen dat Koerden wegens de versto ring van de openbare orde op het vliegtuig naar Turkije gezet moeten worden. Dat is een strikte toepassing van de huidi ge wet, die in uitwijzing voor ziet als er sprake is 'van een be dreiging van de openbare orde en andere zwaarwegende be langen van Duitsland'. Ook minister Schily (binnen landse zaken) schijnt in deze richting te denken. Op een persconferentie in Bonn naar aanleiding van het doodschie ten van drie Koerden in Berlijn door Israëlische veiligheidsbe ambten en gewelddadigheden in andere steden, kondigde hij 'harde maatregelen' aan. De kleinste regeringspartij, de AMSTERDAM ANP Russisch staatshoofd 'zal geweld tegen Joegoslavië niet toestaan Het Witte Huis in Washington zegt geen enkele weet te hebben van een telefoontje waarin de Russische presi dent Jeltsin woensdag zou hebben gewaarschuwd dat hij geweld tegen Joegoslavië niet zou toestaan. ,,Ik heb Clin ton mijn mening gegeven, telefonisch en schriftelijk, dat dit niet werkt. Ik zei: we zullen je niet toestaan Kosovo te raken", verklaarde het Russische staatshoofd gisteren met stemverheffing in het Kremlin. Daar ontving hij de Duitse kanselier Gerhard Schroder en de voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Santer. Of zich eerder gevallen heb ben voorgedaan waarbij de te lefoon van leden van de rege ring of de president zelf werd afgeluisterd, is onbekend. ,,De inlichtingendienst vertelt na tuurlijk niet alles", meende de woordvoerster. De president heeft zich beklaagd over de aantasting van zijn privacy. Tijdens het gesprek gaf Habr- bie de procureur generaal de instructie Soeharto met respect te behandelen, maar niet zoda nig dat het onderzoek daardoor minder grondig of niet meer se rieus, zou zijn. Ghalib op zijn beurt vertelde de president dat Soeharto - een jarenlange vriend en de voormalig mentor van Habibie - begin december drie uur was ondervraagd, ter wijl andere verdachten van cor ruptie. vriendjespolitiek en ne potisme soms wel zeven uur lang worden onderworpen aan geduchte ondervraging. MOSKOU HANS HOOCENDUK CORRESPONDENT De gasten reageerden verrast op Jeltsins gespierde taal. Die verbazing werd later nog groter toen het Amerikaanse Witte Huis officieel meedeelde dat er de afgelopen dagen geen telefo nisch en ook geen schriftelijk contact is geweest tussen beide staatshoofden. Gisteravond probeerde de persdienst van Jeltsin de schade nog wat te beperken. Het staatshoofd had zijn mening niet woensdag, maar al eerder kenbaar gemaakt tegenover de VS, aldus een presidentiële woordvoerder. Mogelijk waren Jeltsins dreigende woorden vooral voor binnenlands ge bruik bestemd. Het door de communisten gedomineerde parlement, de Doema, staat volledig achter de Joegoslavi sche president Milosevic. In Moskou werden na Jeltsins uitval direct vergelijkingen ge trokken met krijgshaftige uitla tingen uit het verleden. Krasse uitspraken van de president zijn bijna traditie, als Jeltsin na een lang ziekbed terugkeert in het Kremlin. ..Hij wil dan laten zien dat hij nog steeds de baas is", aldus een waarnemer in de RAMBOUILLET-BELGRADO AFP-DPA-ANP-Rtr De Joegoslavische en de etnisch Albanese onderhandelaars in het Franse Rambouillet komen steeds meer onder tijdsdruk. Mor genmiddag om twaalf uur moet er een vre desakkoord zijn voor Kosovo, anders dreigt de NAVO in actie te' komen. Gisteren werd volgens de bemiddelaars 'wezenlijke voor uitgang' geboekt. Beide partijen ontvingen een concept-overeenkomst. Voor beide partijen zitten er moeilijk te slikken punten in de ontwerptekst. De Ser viërs proberen te voorkomen dat Amerika nen en soldaten uit andere landen met een veronderstelde 'negatieve houding' jegens Servië deel gaan uitmaken van 'KFOR', de internationale vredesmacht. De Albanese delegatie dreigt de handte kening onder een akkoord te weigeren als dat de mogelijkheid tot uiteindelijke onaf hankelijkheid van de Servische provincie Kosovo al te zeer beperkt. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Albright, wil vandaag op- onderzoek gevraagd door een zelfgekozen arts en ze eisen en kele regelingen die öcalans le ven moeten beschermen. Hij moet ook zelf zijn verdediging kiezen. „Theoretisch is Turkije als lid van de Raad van Europa gebon den aan de uitspraak van het Europese Hof. Maar het Hof beschikt niet over sanctiemid delen als Ankara besluit het oordeel naast zich neer te leg gen." Böhler verwacht in dat geval dat de Raad van Europa vraagtekens zal zetten bij het lidmaatschap van Turkije. Böhler krijgt inmiddels poli tiebescherming. De Nederland se justitie had haar dat geadvi seerd, nadat het Turkse minis terie van buitenlandse zaken gisteren opriep 'protesten' te gen Böhler en haar collega's te organiseren. Het Europese Hof voor de Rech ten van de Mens behandelt dinsdag de klacht die PKK-leider Abdullah Öcalan tegen Turkije heeft ingediend, öcalans advo caten vragen de onmiddellijke vrijlating van de leider van de Koerdische Arbeiderspartij. Öcalans arrestatie is onrecht matig, meent zijn Nederlandse advocate Britta Böhler. „In Tur kije maakt hij bovendien weinig kans op een eerlijk proces en kan hij worden veroordeeld tot de doodstraf', aldus de Amster damse advocate. Voor het geval öcalan niet wordt vrijgelaten, vragen de ad vocaten het hof om andere maatregelen. Zij eisen dat öca lans buitenlandse advocaten on middellijk toegang tot hem krij gen. Verder hebben zij medisch Russische hoofdstad. Volstrekt onduidelijk is ook op welke wijze Jeltsin denkt een mi litaire actie van de NAVO in het Balkangebied te kunnen voorko men. Rusland is een van de zes leden van de zogenoemde Con tactgroep, die probeert een vreedzame oplossing te vinden voor het conflict in Kosovo. Het Russische staatshoofd maakte gisteren bij de begroe ting van Santer en Schroder een alerte indruk. Weliswaar was zijn gezicht nog flink opgezwol len, maar hij sprak samenhan gend en duidelijk verstaanbaar. Jeltsin onderstreepte, evenals Schroder en Santer, het belang van de uitbouw van de goede re laties tussen Rusland en de EU. nieuw naar Rambouillet gaan voor de be slissende fase van de onderhandelingen. Gisteren waarschuwde zij de Joegoslavi sche president Milosevic nog eens voor NAVO-luchtaanvallen als er geen akkoord komt. De Amerikaanse bemiddelaar Hill zou vanmiddag nog eens naar Belgrado willen reizen, in een laatste poging Milose vic over te halen in te stemmen met een ak koord. Westerse ambassades in Belgrado zijn in middels begonnen met de evacuatie van het niet-onmisbare personeel. De Koerdische leider Öcalan staat gehandboeid en geblinddoekt voor twee Turkse vlaggen. Öcalan wordt op het gevangeniseiland Imrali in het noordwesten van Turkije vastgehouden. foto epa twandees mag een Franstalige dvocaat nemen «JSHA-DEN HAAG ANP PARAMARIBO ARMAND SNUDERS Nu gratis radio/cd-speler bij een nieuwe Opel Corsa.* Je eigen muziek. In je eigen auto. Staat nu voor je klaar vanaf 22.495,—. Mooi compleet, inclusief zes speakers en antenne. Niet te lang over nadenken, want op is op. Kom dus snel proefdraaien bij Opel. En: vergeet niet een cd mee te nemen. •Vraag dc Opel dealer voor welke Corsas het aanbod geldt, www.opcl.nl OPEL-©- CORRESPONDENT In Suriname is een meisje van 9 jaar gestorven doordat haar ouders het ziekenhuis niet vooruit konden betalen. Dokters en ziekenhuizen vragen boter bij de vis, en in zekere zin móeten ze ook wel, want de Surinaamse gezondheidszorg is door en door ziek. Als gevolg van het wanbeleid van de regering-Wijdenbosch en het uitblijven van overheids bijdragen zitten medici en in stellingen opgescheept met to renhoge schulden. Patiënten moeten nu enorme bedragen op tafel leggen om te worden behandeld. Menigeen kiest er daarom voor om ziek te blijven rondlopen, soms met fatale ge volgen. Een Surinaamse ziekenfonds patiënten met een modaal inkomen die naar een specialist gaat, moet bijna een weekloon neertel len voor een consult. Een ziekenhuisopname kost een vermogen dat bijna niemand meer kan ophoesten. Ziekenhuizen en artsen vragen een eigen bijdrage omdat ze nog miljoenen guldens te vorderen hebben van de overheid en het Staatsziekenfonds (SZF) en daardoor in ernstige financiële problemen zijn geraakt. Het Staatszie kenfonds valt daarbij niets te verwijten. Dat wacht nog op minimaal vijf miljoen gulden uit de staatskas. De overheid heeft de laatste maanden de op ambtenarensalarissen ingehouden zieken fondspremies niet afgedragen. Carmen Jabini werkt als schoonmaakster in een klein hotel in Paramaribo. Haar zoontje moest Wanbeleid Wijdenbosch scheept zorg op met schulden een dag ter observatie in het ziekenhuis worden opgenomen, wat de vrouw ondanks haar verze kering twee maandsalarissen kostte. „Ik heb het geld kunnen lenen van mijn werkgever. Maar ik moet er niet aan denken dat hij geopereerd moet worden. Ik zou niet weten waar ik dat van moet betalen." Jabini heeft nog het geluk van een meelevende werkgever. Anderen zijn genoodzaakt hun zieke kind thuis te houden, en de be handeling uit te stellen tot ze het geld bij elkaar hebben we ten te krijgen. Jabini weet te vertellen dat de 9-jarige dochter van een kennis is overleden als gevolg van een verwaarloosde blindedarmontsteking. „Ze zijn naar de dokter geweest, die hen naar het ziekenhuis verwees. Maar daar vroegen ze eerst om geld. Dat hadden ze niet. Ze zijn naar huis gegaan, en drie dagen later is het meisje gestorven." De regering ziet zich geplaatst voor een totale schuld van tientallen miljoenen guldens aan zie kenhuizen en specialisten. Vooral de specialisten zijn de situatie beu. Zij zijn er daarom toe over gegaan forse eigen bijdragen van patiënten te \Tagen. „We worden wél gedwongen belasting te betalen over het bedrag dat we niet hebben ont vangen. Als we dat niet doen. wordt er direct be slag gelegd op bankrekeningen en huizen. Maar waarom moeten wij wel aan onze verplichtingen voldoen, terwijl de overheid ons laat zitten", vraagt Satish Nannan Panday, voorzitter van de Vereniging van Medici in Suriname (VMS), zich af. Peking Volgens de Chinese dierenriem is deze week het jaar van het konijn begonnen. Op het traditionele Lentefeest in Peking, waarmee het be gin van het nieuwe jaar wordt gevierd, zijn daarom deze enorme konijnen neergezet. Een soldaat van het Volksleger laat zich ermee vereeuwigen door een collega. Chinese astrologen verwachten dat het jaar van het konijn vrede, stabiliteit en welvaart zal brengen', foto afp Stephen shaver

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7