Computers en accu's in lading 'Voor de waarheid is het nooit te laat' 'Luchtvaartpolitie was destijds een rommeltje' op van PvdA wil itale voorzitter(s) Binnenland Schiphol: niet groeien, laar juist krimpen' BIJLMER ENQUÊTE OAG 19 FEBRUARI 1999 CPD Geassocie< In navolging van andere poli tici van Binnenhofse allure trok ook Marijnissen de laatste da gen de provincies in om zijn achterban nog eens flink op te warmen voor het verheffen van een luide tegenstem tegen de tweedeling van de samenleving. „Na vijf jaar Paars is in dit land een 'Ieder voor zich, God voor ons allen-gedachte' ontstaan. Dat kan alleen maar tot een jungle leiden", hield hij de Haarlemse SP'ers voor. Ferme jongens- stoere mei dentaal te kust en te keur, in het Haarlemse Concertgebouw. En het moet gezegd dat die ook door lokale politici werd gebe zigd. Zo betitelde de Noord- Hollandse lijsttrekker van de SP, buschauffeur Mienk Graats- ma, de Zuid-tangent als een „bodemloqs putproject dat geld wegzuigt van andere openbare vervoervoorzieningen. De Leidse student politicolo gie Driek van Vugt draafde ook nog op om de SP-aanhang zijn geloofsbrieven als aanstaand senator te overhandigen. Als zijn partij op 3 maart goed uit de stembus komt, zal hij met zijn 19 jaar als het jongste lid ooit tot de Eerste Kamer toetre den. Zijn voornaamste doelstel lingen: „Die ouwe lui wakker schudden door ze te confronte ren met de problematiek van 'de straat en met Wiegel in debat te gaan. Honderd procent zeker dat ik die confrontatie ga win nen, omdat de maatschappij- analyse van de SP nu eenmaal de juiste is." PvdA kiest morgen een iwe voorzitter. Fractievoor- !r Melkert past ervoor een irkeur uit te spreken voor van de kandidaten, het duo oyen Van Bruggen en Marij- van Hees. Het enige dat telt lat de nieuwe leiding de par- ieuw leven inblaast. Na enig dringen wil Melkert best [even dat het de afgelopen té rustig is geweest in de ïmalige 'rebellenclub'. Er té braaf achter Kok en de ten aangelopen. Toch waakt fractieleider ervoor om Karin dmund de schuld in de mia is bezoekers spuugzat iNLO De lama in het dierenparkje in het centrum van jenlo en de bezoekers zijn elkaar spuugzat. Het zes jaar oude rdat als veulen in het parkje De Halve Maan opgroeide, is jseen jaar steeds vaker opstandig. „Het beest wordt getrei- Idoor opgeschoten jongeren. Dat leidt er toe dat de lama Ibedreigd voelt en veelvuldig naar bezoekers spuugt", ver- B. Klein Tank van de Groenlose Pluimvee- en Kleindieren- feers Vereniging. Volgens de vereniging moet de lama verhui- jDe vereniging is op zoek naar een goed adres. Tientallen iliep er in het dierenparkje tussen de konijnen, kippen, luiven en ezels een lama rond. Aan die traditie lijkt nu defi- een einde te komen. J obieltje vaak alarmtelefoon haag De helft van alle telefoontjes naar het landelijk 8 ^nummer 112 worden gepleegd met een mobiele telefoon. gegevens van het ministerie van binnenlandse zaken blijkt '51 |fn '98 in totaal circa 3,5 miljoen keer is gebeld naar 112. e Eivan werd het nummer 1,7 miljoen keer gedraaid met een ibiele telefoon. Alle telefoontjes die met een GSM-toestel 8 jrhet alarmnummer worden gepleegd, komen automatisch het Korps Landelijke Politie Diensten in Driebergen binnen, (bij andere diensten nemen de meldingen via een GSM-toe- toe. Dit merkt bijvoorbeeld ook de ANWB. Praatpalen wor- isteeds minder gebruikt bij pechgevallen. Volgens een jrdvoerder zullen deze echter nooit hun functie verliezen. 3 s lentiteit hooiberglijk bekend l mdrecht De identiteit van het stoffelijk overschot dat afge- n dinsdag door een passant werd aangetroffen in een hooi- jin Moordrecht is na sectie definitief vastgesteld. Het gaat leen man uit Zevenhuizen die sinds 1993 werd vermist. De overliet destijds in verwarde toestand zijn woning. De sectie ft geen exacte tijd van overlijden kunnen uitwijzen, maar jens de onderzoekers is het best mogelijk dat de man al kort tijn vermissing is komen te overlijden. Ook de doodsoorzaak liet vast komen te staan. Maar mede vanwege de psychische stand waarin de man het huis verliet, gaat de politie niet uit leen misdrijf. 1 1rijnissen warmt SP-aanhang op lem gerard van puttensamenwerking. Vluchten kun nen zodoende inelkaar worden iét gezicht van de veelvul- geschoven, waardoor het aantal Is linkse tegenpartij geaffi- vliegbewegingen rond Schiphol rde SP moet het Jan Marij- tn in elk geval worden na ven. dat hij zich duidelijk ireekt. Op het campagne- gisteravond met het oog Ie Statenverkiezingen op 3 gehouden in het Haar- Concertgebouw, laakte ar weer eens de main- •ambities van Schiphol. „In ngeveer het kleinste landje Europa past geen luchtha- van een dergelijke omvang, nport betekent een verdub- ng van het aantal vliegbe- ingen en een verdubbeling de lawaaioverlast. Wij van SP pleiten daarom voor ipen, in plaats van groei- igste tijd volgens Marijnis- dat de overheid de NV ïthaven Schiphol en de tvaartmaatschappijen de le behandeling geeft als alle ere ondernemingen. Het in de visie van Marijnis- ook maar eens afgelopen met het inefficiënte gebruik het luchtruim, waaraan itvaartmaatschappijen zich ens hem bezondigen. In bedroeg de gemiddelde [tuigbezetting op Schiphol procent. De conclusie van ijnissen: van elke tien stoe- blijven er drie structureel lezet. Gedekt door verkapte sidies als onbelaste kerosine niet aan BTW onderworpen ets kunnen de vervoerders zich permitteren mager be- lijnvluchten volgens sche- te laten doorgaan. „De in- luctie van een tax op lege len zou luchtvaartmaat- ippijen kunnen dwingen tot schoenen te schuiven. „Je kunt niet zeggen dat de vitaliteit van de PvdA geleden heeft onder het dubbelmandaat (Kamerlid én voorzitter-red) van Adelmund. Daar lagen an dere oorzaken aan ten grond slag. De belangrijkste is dat we vorig jaar per se wilden oog sten. Daar moest alles voor wij ken. Ik vond en vind dat heel le gitiem." Bang dat er een competentie strijd zal gaan ontstaan tussen een zich sterk profilerende voorzitter en de fractie is Mel kert allerminst. „Op den duur is een niet-zichtbare voorzitter juist funest voor de partij." Overzicht lading en brandstof El Al-Boeing 72.000 kg brandstof 114.700 kg bruto lading (incl. pallets) Harde kritiek van onderzoekscommissie anp bron Parlementaire Enquêtecommissie Vliegramp Bijlmermeer El Al werd wel degelijk gecontroleerd den haag* gpd-anp De twintig ton lading die tot nu toe onbekend was, be stond uit ongevaarlijke goederen. Dat zegt El Al. De vracht bestond volgens de woordvoeder van El Al uit computers, computerchips, toetsenborden en accu's. Woensdag heeft El Al de teruggevonden vrachtbrieven over dit deel van lading overhandigd aan de enquête commissie. Het zeventien pagina's tellende document werd gevonden in een doos bij de verlader van de goe deren in New York. woners en hulpverleners legden een verband tussen de twintig ton en hun gezondheidsproble men. Toch blijft ondanks het terugvinden van de papieren nog onduidelijk hoe groot de gezondheidsrisico's van de ramp werkelijk waren. Tijdens het verhoor van J. van der Maat, expert op het gebied van ver voer van gevaarlijke stoffen, bleek dat nooit is onderzocht hoe ongezond het verbranden van de totale lading, dus inclu sief de ongevaarlijke vracht, kan zijn geweest. Van der Maat kon op grond van zijn kennis daar over ook geen uitsluitel geven. De Israëlische luchtvaart maatschappij El Al wordt net als elke andere maatschappij gecontroleerd. Dat zei D. Raad- gers, hoofd van de dienst lucht havens van de Rijksverkeersin- Het bedrijf heeft op verzoek van El Al het kantoor de afgelopen dagen van onder tot boven overhoop gehaald. Het afgelo pen jaar had de onderneming volgens El Al steeds gezegd dat de papieren onvindbaar waren. De commissie is onmiddellijk begonnen de vrachtbrieven - de zogenoemde 'house airway bills' die de lading gedetailleerd beschrijven - te controleren. Dat gebeurt onder meer in de VS, waartoe de hulp van de Ne derlandse ambassade in Was hington is ingeroepen. Vandaag zal commissie-voorzitter Theo Meijer medelingen doen over de uitkomst daarvan. De onbekende lading was de afgelopen jaren onderwerp van veel speculaties. Ongeruste be- spectie, gisteren tegen de en quêtecommissie. De Rijksver keersinspectie controleert of de regels voor het vervoer van ge vaarlijke stoffen worden nage leefd. Volgens Raadgers voldoet gemiddeld 5,5 procent van de transporten niet aan de regels. „Wat betreft de controle op gevaarlijke stoffen is er geen en kel verschil tussen El Al en an dere maatschappijen. Ook in de jaren vóór de ramp werd El Al gecontroleerd, zoals blijkt uit de processen-verbaal." Raad gers zei dat het vrijwel ondoen lijk is om spullen in transit te controleren, maar de inspectie is er wel toe bevoegd. De laatste getuige die gisteren werd verhoord, J. Houtman van de Dienst Luchtvaart Rijkspoli tie, kwam nog met een verras sende mededeling. Volgens hem hebben zich vijf of zes Is raëliërs op de rampplek ge meld, met de vraag of ze moch ten rondkijken. De mannen wa ren gekleed in driedelig grijs en hadden een paspoort met een diplomatiek stempel er in. Houtman liet hen toe op het rampterrein. Hij ging ervan uit „dat zij informatie wilden op doen om dit door te geven aan de Israëlische overheid". den haag gpd „De Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie heeft op de avond van de Bijlmerramp goed ge functioneerd," zei voormalig luitenant J. Bloemen van de Rijkspolitie op Schiphol giste ren zonder enige twijfel in zijn stem. Maar als de verhoren door de enquêtecommissie de laatste dagen iets hebben dui delijk gemaakt, dan is het dat de dienst destijds een rom meltje was. Vandaag consta teerde de commissie dat ieder een kennelijk meer bezig was met zijn positie dan met zijn eigenlijke werk. Commissievoorzitter Meijer vatte het zo samen: H. Dam- veld, op 4 oktober 1992 hoofd van de Rijkspolitie op Schiphol, weet zich de gebeurtenissen van die dagen alleen te herin neren aan de hand van logboe ken en rapporten. Brigadier D. Nix was die avond anderhalf uur 'zoek'. Hij weet zelf niet wat hij in die tijd heeft gedaan. De logboeken van de dienst zijn onnauwkeurig bijgehouden. Een telefonist van de Rijkspoli tie meldt ten onrechte dat de El Al gevaarlijke lading aan boord had. Of dit alles van invloed is ge weest op het onderzoek naar de ramp is niet duidelijk, maar vol gens toenmalig opperwacht meester J. Houtman had het „het allemaal beter gekund," zo zei hij de enquêtecommissie gisteren. Hij vertelde dat het optreden van de dienst rond de ramp nooit is geëvalueerd. „We gingen na vier, vijf weken weer gewoon over tot de orde van de dag." Alle betrokkenen wijten de slordige gang van zaken aan de reorganisatie waar de Dienst Luchtvaart destijds voor stond. De Rijkspolitie moest verdwij nen en een deel van de taken op Schiphol zou worden over genomen door de Koninklijke Marechaussee. Daarnaast zou in 1993 een 'Luchtvaartpolitie' worden opgericht, een afdeling van het even nieuwe Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD). De Rijkspolitie zat mid den in die reorganisatie toen de Bijlmerramp zich voordeed. De toenmalige commandant, kolo nel Maurer, bemoeide zich vol gens alle getuigen nauwelijks meer met de dagelijkse dienst. Op de avond van de ramp was hij even aanwezig, maar hij trad niet op. Dat liet hij over aan zijn plaatsvervanger J. Pinckaars. 1 Maar die moet weinig indruk hebben gemaakt. „Ik zou niet eens weten hoe hij eruit ziet", zei opper Houtman gisteren. ,Ik weet niet wie die avond de lei ding had, formeel noch feite- lijk", aldus Houtman. Vandaag bevestigde Maurer J voor de commissie dat de luchtvaartpolitie ten tijde van de ramp geen duidelijke leiding had. Hij wilde ook wel toegeven dat gezien de spanningen die de reorganistie opriep de dienst niet geheel was berekend op zijn taak. Maar hij pleitte zich zelf vrij: hij gaf immers die avond geen leiding, omdat hij tijdelijk formeel opzij was gezet. Of hij de avond van de ramp op Schiphol was geweest kon hij zich niet goed herinneren. to'v 20 TCMMH tVZOhl- t&tpe mmw* Illustratie Tom Janssen Ad Melkert relativeert kritiek op onmacht politiek leo roggeveen koos van wees Twee weken voor de Provincia- le-Statenverkiezingen wordt het politieke debat bepaald door de Bijlmerramp en de onmacht van de politiek. Ad Melkert, sinds een half jaar voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA, wil de accenten elders leggen. Aan de voor avond van het PvdA-partijcon- gres morgen een gesprek over vertrouwen in de politiek, de beperkte werking van het re geerakkoord en de ontrouw van de WD. Minister Jorritsma heeft gezegd dat ze opstapt als haar grove nalatigheid kan worden verwe ten. Voelt u zich, als toenmalig collega -min ister, medever a n r- woordelijk voor wat allemaal is fout gegaan bij de afhandeling van deBijmerramp? „Dat is wat je noemt met de deur in huis vallen. Ik heb me zelf voorgenomen een radiostil te in acht te nemen tot alle fei ten boven tafel zijn. De Kamer moet zich een eigen oordeel kunnen vormen." Was het niet netter geweest als ook premier Kok en minister ren heeft gesproken. Moeten we nog maanden wachten voordat we als kabinet tot actie overgaan of doen we iets voor de werkverhoudingen van nu? Het kabinet heeft voor het laat ste gekozen. Ik geloof niet in de lezing dat de andere ministers zich overvallen voelden." Komt die parlementaire enquête naar de Bijlmerramp niet veel te laat? „Laat? Ik weet niet of je dat zo kunt zeggen. In de loop der ja ren is de informatie over de vliegramp stukje bij beetje naar de Kamer gekomen. Kort gele den heeft de Kamer gezegd dat nu echt het totaalbeeld nodig Dat uw partijgenoot Van Gijzel zo moest trekken voordat er een enquête naar de Bijlmerramp kwam, was dat omdat het kabi netergeen behoefte aan had? „Een enquête is primair een zaak van de Kamer. Het is aan de Kamer het kabinet ter ver antwoording te roepen, niet het kabinet dat daarover beslist." Is een parlementaire enquête naar het drama dat zich in 1995 rond Srebrenica afspeelde door Jorritsma dat hadden gedaan? de huidige ontwikkelingen on- Kok zette meteen wat ambtena- ontkoombaar geworden? ren op non-actief. „Ieder weegt voor zichzelf af wat wijsheid is. Ik weet dat het kabinet lang over de lading en het verzwijgen van de ambtena- Deze maand 1001 extra prijzen: 2 kaarten voor 'Quidam' van Cirque du Soleil. eer kans, meer geld, in de Staatsloterij. „Nee, dit is geen opstap voor zo'n enquête nu. Ik heb overi gens in het najaar al gezegd dat er een behoorlijke kans bestaat dat het RIOD-onderzoek naar de gebeurtenissen in de mos limenclave zal worden afgerond met een enquête. Maar ik zie niets in een gelijktijdige actie van RIOD en Kamer. Ik vind het niet goed denkbaar dat de Ka mer de zaak beter zou kunnen onderzoeken dan het RIOD. Het RIOD kan internationaal veel verder gaan." Het RIOD is pos in 20Q1 klaar. Wederom veel te laat. „Voor het vinden van de waar heid is het nooit te laat." Gaat het er ook niet om dat de WD geen behoefte heeft aan een enquête, vanwege de positie van oud-defensieminister Voorhoe ve? „Ik ga alleen af op wat wij als PvdA vinden. Wij zijn ervan overtuigd dat het RIOD de aan gewezen instantie is om het on derzoek te verrichten. Daarna heeft de Kamer recht op haar eigen methode en dat kan nog steeds een enquête zijn." Moet een Kamerminderheid en quêtes kunnen afdwingen om politiek handjeklap tussen de grote partijen te voorkomen? „Het verband tussen een Ka mermeerderheid en politieke spelletjes wijs ik van de hand. Maar het parlement heeft nog wel wat andere mogelijkheden om de waarheid te achterhalen, variërend van interpellaties tot en met hoorzittingen, maar die FOTO GPD CEES ZORN laatste moeten dan wel beter worden voorbereid. Zoals de Kamer dat nu doet, is het zou teloos: iedereen moet een paar vragen kwijt en dat is het dan." Dar gekit wellicht voor uw vori ge departement Sociale Zaken. Maar hoe zit dat met de omstre den ministeries van justitie, volksgezondheid en verkeer en waterstaat? „De kruik gaat zolang te water tot-ie barst. Dit mechanisme wordt nogal eens onderschat. Een andere zaak is dat je niet elke week om het aftreden van bewindslieden kunt vragen, los van het feit dat je na minister X gewoon minister Y krijgt. Heb je daarmee het probleem opge lost? Veel wezenlijker is of een departement zich iets gelegen laat liggen aan de permanente druk van het parlement. Waar het uiteindelijk op aankomt is de vitaliteit van de democratie. Die functioneert goed, maar moet altijd worden onderhou den." Op straat beluisteren we heel andere geluiden. De overheid doet zijfi werk helemaal niet goed. De democratie faalt. „Dat hoor je inderdaad. Daar om is het goed dat het parle ment nu die enquête heeft en dat je daarna kunt concluderen of die mensen op straat gelijk hebben. Als dat zo is, kan de Kamer dat natuurlijk niet over z'n kant laten gaan." Leidt Kok Paars-2 anders dan Paars-1? Hij werd jarenlang be jubeld, maar nu wordt gezegd dat hij de regie geheel kwijt is. „Het was toen wel eens over dreven en nu ook. De omstan digheden zijn gewoon anders. Er zijn natuurlijk heel lastige dingen doorheen gekomen: Schiphol, de asielzoekers, de Bijlmer-enquête. Die vragen veel aandacht, maar doen niks af aan de soliditeit van dit-kabi- net. In 1994 hebben we veel nieuw beleid gepresenteerd. Dat werkte verfrissend en in het voordeel van Kok. Een deel van wat we in 1998 hebben afge sproken was niet meer dan het doortrekken van het vorige be leid." Bent u een beetje tevreden over dat regeerakkoord? Uw voor ganger Wallage zei laatst nog dat het ambitieniveau wel wat hoger had gekund. Het zou soci- aal-democratischer moeten worden. Melkert zwijgt voor het eerst een paar seconden. Op zijn ge zicht verschijnt een brede glim lach. „Zo slecht is het regeerak koord niet. De klassen worden kleiner, de service van de thuis zorg wordt beter, de kinderop vang groter." Oké. laten we het anders formu leren. De recente uithaal naar de WD, volgens u de sociale bleekneusjes van Paars, was dat op inhoudelijke gronden? Of ge woon verkiezingsretoriek? „Het is meer dan het laatste. U moet niet vergeten dat straks bij de Voorjaarsnota in april het eerste moment na het regeerak koord is om nieuwe afspraken te maken. Het regeerakkoord is geen spoorboekje, waarin pre cies vastligt hoe je precies moet handelen onder steeds wisse lende omstandigheden en waar nooit van afgeweken mag wor den. Het baart me zorgen als door de wat beperktere econo mische ruimte mensen met be scheiden inkomens minder makkelijk in de welvaart zou den delen. Ik wil het daar nog eens over hebben in de coali- De WD ziet u aankomen. Hele maal als het openbreken van het regeerakkoord gepaard gaat met hogere staatsuitgaven. „Laat ik daar het volgende op zeggen: ik ben eens nagegaan hoe de WD het laatste halfjaar heeft gestemd, bijvoorbeeld over de ondersteuning van ou deren met lage inkomens, de WAO en de WAO-preventie. Op al die punten blijkt de WD niet zelden als enige tegen te stem men. Dat baart me zorgen. Er spreekt een houding uit die de eenzijdigheid terugbrengt waarvan ik dacht dat we er van af waren. Namelijk dat het vol gens de WD steeds moet gaan om het financieringstekort en de staatsschuld en niét over de sociale tekorten. Ik vind het zorgelijk als er të vaak meerder heden ontstaan die niet gedra gen worden door een belangrij ke regeringspartij. Soms is het natuurlijk heel makkelijk om een andere meerderheid te la ten beslissen en zelf je handen in onschuld te wassen." Stel dat D66 veel zetels verliest tijdens de Statenverkiezingen en de WD niet bereid is om de PvdA tegemoet te komen, is het eind van het kabinet dan in zicht? „We hebben voor vier jaar gete kend op basis van de verhou dingen in 1998. Natuurlijk zijn er invloeden van de huidige verkiezingen, maar daar moe ten we ons niet door laten lei den. Dan krijg je beursgedrag. Het gaat om een zekere gelijk gerichtheid."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5