Cohen komt met veel Oliemannetje in de politiek harder uitzettingsbeleid Wat zit er al in? Binnenland Verstand wil tien dagen betaald verlof bij ziekte Vraagtekens justitie bij rol DHV in zaak-Rutte (JAG 19 FEBRUARI 1999 ANP Algemeen Nederla GPD Geassociei loornse 'doodrijder' in beroep IjjAAR» De 30-jarige automobilist uit Hoorn die werd veroor- jjdtöt een celstraf van negen jaar wegens het doodrijden van eefietsers, gaat in hoger beroep. De rechtbank in Alkmaar I de hem op 9 februari de forse celstraf op, plus tien jaar rij- cegging. De man, die op vlucht was voor de politie, reed op oktober vorig jaar met gedoofde autolichten in Enkhuizen tot ee maal toe een groepje fietsers aan. Daardoor vielen twee den. Een derde man raakte gewond. De automobilist was on- finvloed van drank en reed na de aanrijdingen door. De offi- rvan justitie had voor de Alkmaars rechtbank een celstraf twaalf jaar tegen hem geëist. De Hoornaar heeft inmiddels derde advocaat. De nieuwe raadsman zegt bij het hof in isterdam te willen pleiten voor een celstraf van zes jaar. ehandeling jonge transseksuelen ihaag Minister Borst van volksgezondheid vindt het aan- jrdbaar dat minderjarigen al kunnen worden behandeld voor nsseksualiteit. Zij vindt dat de hormoonbehandeling in het I-Ziekenhuis in Amsterdam op zorgvuldige wijze plaatsvindt. itSP-Kamerlid Kant had willen weten, of de minister dat usch aanvaardbaar vindt. Volgens Borst is het feit dat de oor- akvan transseksualiteit nog niet bekend is, niet doorslagge- w ndvoor het antwoord op die vraag. Ze wijst erop dat ge- 'f ichtsaanpassende behandelingen voor de meeste betrokke- lUi neen goed effect hebben. Transseksualiteit blijkt al op jonge ln ftijd. ,,De kinderen zijn zeer ongelukkig", schrijft Borst. De 'e eigende puberteit is voor hen een groot probleem. Als de pu- 0 rteit wordt uitgesteld, is de geslachtsverandering daarna min- [ingrijpend. leer tijd voor aanschaf opvolger F16 govEC Minister De Grave van defensie laat zich niet opjagen or Amerikaanse vliegtuigproducenten om snel een besluit te men over de aanschaf van de Joint Strike Fighter als opvolger ,n nde F16. De bewindsman wil eerst antwoord hebben op een ir moeilijke vragen. Hij zei dit tijdens zijn terugreis van een 11 [oek aan de Nederlandse vredesmissies op de Balkan. De ave staat onder druk om binnen afzienbare tijd een half mil- 10 d gulden op tafel te leggen voor deelname aan de verdere 'I twikkeling van de jager. De bewindsman voelt echter niets a or bindende afspraken op dit moment. Hij wil eerst weten u ie Defensie er in 2015 uitziet en hoe het nieuwe toestel past de veranderde taak van de krijgsmacht. De vervanging van F16 tussen 2010 en 2018 gaat naar raming twaalf tot veertien iljard gulden kosten. Itrecht wil 'Ivo II' a HECHT» De gemeenteraad van Utrecht wil een burgemeester eerg veel lijkt op de vorige week vertrokken Ivo Opstelten. Dat jkt uit de profielschets voor zijn opvolger, zoals die donder- gin de raad is vastgesteld. De nieuwe burgemeester moet be- mrlijke kwaliteit hebben en verstand van bestuur op lokaal n reau, maar ervaring bij het Rijk strekt tot aanbeveling. De a Euweling moet beschikken over humor en relativeringsver- 1 ttgen en 'van nature een bruggenbouwer' zijn. De politieke mr van de 'ambassadeur' van Utrecht vindt de raad minder s n belang; de kwaliteit staat voorop. De profielschets ontlokte commissaris van de koningin mr. B. Staal de opmerking: et lijkt wel of u een broer zoekt van...'. Meer Belpioniers gezocht! U heeft nog een week de tijd om 'Belpionier' te worden. Dutchtone heeft inmiddels meer dan 10.000 'Belpioniers'. En we gaan enthousiast door met het zoeken naar pioniers tot 28 februari 1999. De dekking van Dutchtone breidt zich razendsnel uit in de Randstad en omgeving. En Dutchtone groeit enorm. Wilt met ons meegroeien? Schaf dan nu een Dutchtone belpakket aan. Wij belonen uw vertrouwen door 100,- op uw rekening te storten als u uw ervaringen invult op een vragenlijst én met ons doorgaat. Overigens heeft Dutchtone voor het eind van het jaar landelijke dekking, zodat straks iedereen overal mobiel kan bellen. Kijk snel op internet www.dutchtone.nl of bel gratis 0800-0550. tone Straks belt iedereen met Dutchtone. Meer asielzoekers krijgen geen opvang meer Henk Vos (1943-1999) .M. Henk Vos was als lid van de tvne dat graae een flinke klai Staatssecretaris Cohen van asielzaken gaat een harder uitzettingsbeleid voeren. Hij denkt aan het op straat zetten van uitgeprocedeerde asielzoekers die buiten hun schuld niet kunnen vertrekken. FVdA-fractievoorzitter Melkert wil alle afgewezen asiel zoekers op straat zetten, ongeacht de omstandigheden. Cohen zei gisteravond dat hij zich de gedachtengang van Melkert 'in principe kan voorstellen', maar hij wil daar 'met grote zorgvuldigheid' mee omgaan. den haag gpdMelkert zei woensdagavond op een partijbijeenkomst in Utrecht echter dat zelfs wie meewerkt aan uitzetting, maar niet uitgezet kan worden, geen recht meer heeft op voorzienin gen. ,,Het verdere reisdoel is hun eigen verantwoordelijk heid." De WD was die mening al toegedaan en is 'ongelooflijk blij' met de nieuwe opvatting van de PvdA, zei WD-fractie- voorzitter Dijkstal gisteren in De coalitiepartijen PvdA, WD en D66 hebben afgelopen zo mer in het regeerakkoord afge sproken dat uitgeprocedeerde asielzoekers geen recht meer hebben op opvang. Er werd een uitzondering gemaakt voor mensen die buiten hun schuld niet kunnen vertrekken, bij voorbeeld omdat het thuisland hen niet meer terug wil. Leeuwaren. Hij hoopt dat Co- hen het harde standpunt van PvdA en WD - samen een Ka mermeerderheid - snel in prak tijk brengt. Coaltiegenoot D66 en de op positiepartijen CDA en Groen- Links zijn kritisch. Zij menen dat de problemen alleen maar worden verplaatst omdat uitge procedeerde asielzoekers hun heil zullen zoeken in de illegali teit. „Kortzichtig en opportu- oudetonge» Een windturbine bij Oude Tonge op het Zuid-Hollandse eiland Goeree-Overflakkee is speciaal bedoeld voor het beproeven van nieuwe techniek op het gebied van windenergie. Een mon teur van de firma Lagerweij moest gisteren de vijftig meter hoge mast in om een nieuwe rotor aan te brengen. Een koud en lastig karwei. Lagerweij bouwt windmolens over de gehele wereld. De molen in Oude Tonge wordt regelmatig voorzien van andere wieken kortere, langere), andere rotoren andere tandwielen. Dat alles om de molens zo doelmatig mogelijk te maken. foto anp wim van vossen nistisch", oordeelde Groen- Links-voorman Rosenmöller. „De oproep van Melkert bete kent dat duizenden mensen zonder middelen van bestaan op straat belanden", aldus CDA-fractievoorzitter Jaap de Hoop Scheffer. Staatssecretaris Cohen denkt dat dat wel zal meevallen. Ook nu wordt al op vang geweigerd aan asielzoe kers. Cohen heeft niet de in druk dat daardoor veel mensen in de illegaliteit terecht komen. Het kabinet komt in april met een notitie waarin dit nieuwe terugkeerbeleid wordt uitge werkt. Asielbeleid moet worden onderzocht DEN HAAG ANP GroenLinks-fractievoorzitter Rosenmöller wil een parlemen tair onderzoek naar het asielbe leid. De uitvoering ervan zint hem niet. Punten van kritiek zijn de bureaucratie en de slechte resultaten van de Immi gratie- en Naturalisatiedienst IND. In De Volkskrant van van daag zegt Rosenmöller in aan scherping van het asielbeleid weinig brood te zien. Rosenmöller verwacht voor een parlementair onderzoek 'zaken te kunnen' doen met de PvdA. Hij herinnert aan het pleidooi van PvdA-fractieleider Melkert van enkele maanden terug voor een parlement dat het kabinet strenger controleert op de uitvoering van het beleid. Rosenmöller heeft een onder zoek voor ogen dat zich richt op het functioneren van de IND, hoe prognoses tot stand ko men, werking van procedures, de capaciteit bij de rechtshulp en de rechterlijke macht. 'Rare dingen bij witte illegalen' ruswuk» anp FNV-voorzitter De Waal en CNV-voorzitter Terpstra zijn verbaasd over de keuzes van staatssecretaris Cohen van jus titie bij de 132 witte illegalen die in de Haagse Agneskerk in hongerstaking gingen tegen hun dreigende uitzetting. Van hen kregen er dertien een ver blijfsvergunning. Cohen zegde destijds toe alle 132 dossiers individueel te zul len bezien. De taak van de be middelingsgroep was twee we ken geleden formeel ten einde. Sindsdien heeft de groep de dossiers van de staatssecretaris zelf ook bekeken. De Waal zegt nu zeer verbaasd te zijn. Vol gens hem is geen lijn te ontdek ken in de afwijzingen en de ver blijfsvergunningen. Terpstra heeft dezelfde kritiek. Hij heeft 'een paar rare dingen gezien'. Het komt voor dat mensen af gewezen zijn die langer wit ge werkt hebben dan mensen die wel een verblijfsvergunning kregen. HAARLEM RICHARD MOOYMAN Overheden moeten veel kritischer omgaan met rapporten van milieu-adviesbureaus. Twijfel over de betrouwbaarheid en onaf hankelijkheid van dergelijke bureaus is op zijn plaats. Dat concluderen politie en jus titie in Haarlem in het rapport 'Slibgevaar' over de problemen rond het omstreden slibverwerkingsbedrijf Rutte in Haarlem- merliede. De opstellers laken onder meer de handelwijze van het bekende bureau DHV, dat veel in opdracht van Rutte heeft gewerkt. DHV ontkent dat er sprake is ge weest van manipulatie van meetgegevens en belangenverstrengeling. Rutte verdiende in de eerste helft van de ja ren negentig miljoenen met het illegaal ver werken van zuiveringsslib. De provincie Noord-Holland slaagde er jarenlang niet in om een einde te maken aan de praktijken. Een inval en een grootscheeps onderzoek van politie en justitie mondden in 1997 uit in een schikking van 5,5 miljoen gulden wegens milieudelicten, oplichting en vals heid in geschrifte..Een onderzoeksbureau zou volgens het recent verschenen rapport Slibgevaar een laakbare rol hebben ge speeld bij de advisering van Rutte. In het rapport wordt DHV niet met naam genoemd, maar de tekst heeft volgens di verse Rutte-kenners gedeeltelijk betrekking op dit gerenommeerde advies- en ingeni eursbureau uit Amersfoort. Er is sprake van een bureau dat zowel Rutte adviseerde als de overheid hielp bij het opstellen en handhaven van de vergunning waaraan het recyclingbedrijf zich moest houden. Vol gens het rapport werd daarbij 'manipulatie (van bijvoorbeeld metingen) niet ge schuwd, om onterecht een positief beeld ten gunste van het bedrijf te schetsen'. Jus titie in Haarlem wil geen verdere informatie over deze zware beschuldiging geven. DHV ontkent dat er is gerommeld met me tingen om Rutte in een gunstiger daglicht te stellen. „Deze passage kan geen betrek king hebben op DHV. Wij hebben nooit ge gevens gemanipuleerd of getallen veran derd." DHV bevestigt wel dat in 1985 de ge meente Haarlemmerliede is geadviseerd over vergunningprocedures voor Rutte. Het bureau heeft toen ook technische metingen gedaan in opdracht van Rutte. Dat gebeur de volgens DHV in opdracht van de ge meente Haarlemmerliede, of in elk geval met medeweten van deze gemeente. Rutte huurde DHV in voor adviezen om aan de hinderwetvergunning te kunnen voldoen, zegt de toenmalige burgemeester IJsselmuiden. Hoewel DHV ook betrokken was bij het opstellen van de vergunning, had hij daar destijds geen bezwaar tegen. „Het was op zich niet onlogisch. In die tijd wist niemand iets van geurnormen. Maar als ik toen wist wat ik nu over Rutte weet, had ik het anders gedaan." IJsselmuiden ziet geen reden om te twijfelen aan de be trouwbaarheid van het bureau. „Als DHV niet betrouwbaar is, dan is niemand meer betrouwbaar." Na kritiek van milieugroepen op de dub belrol van DHV neemt de gemeente in 1985 maatregelen. Het bureau mag voortaan al leen nog maar voor Haarlemmerliede wer ken. Rutte moet op zoek naar een ander bureau en huurt TNO in. Enkele jaren later duikt DHV weer op met geurrapporten die in opdracht van Rutte zijn opgesteld. De controle op het slibverwerkingsbedrijf is Henk Vos was als lid van de Tweede Kamer voor de PvdA geen parlementariër die vooral glorieerde in het debat in 's lands vergaderzaal. De altijd van energie bruisende Vos stak zijn tijd liever in contacten ach ter de schermen met belangrij ke spelers in de Nederlandse economie. „Ik ben als Kamerlid net als het mannetje met de oliekan die de tandwieltjes smeert als ze kraken", om schreef hij zichzelf een paar jaar geleden in een vraagge sprek met Vrij Nederland. Vos, die in 1983 fid werd van de Tweede Kamer, was jarenlang voorzitter van de Kamercom missie voor economische za ken. Vanuit die functie speelde hij een belangrijke rol achter de schermen in de onderhandelin gen begin jaren negentig over de overname van Fokker door het Duitse Dasa. „Ik vond het niet zinvol om te wachten tot ik als Kamerlid alleen nog maar ja of nee zou mogen zeggen. Dat was Henk Vos ten voeten uit; meer geïnteresseerd in het bij sturen tijdens het proces dan in het mobiliseren van parlemen taire meerderheden achteraf. De voormalige vakbondsbe stuurder was in staat om in de Fokker-affaire invloed uit te oe fenen, omdat hij het bedrijf van haver tot gort kende. Van 1972 tot 1983 was Vos districtsbe stuurder van de Industriebond FNV (aanvankelijk nog NW) en had hij de vliegtuigbouwer in zijn pakket. Landelijke bekend heid kreeg Vos voor het eerst toen hij in het begin van de ja ren tachtig leiding gaf aan de vergeefse poging van werkne mers van de Ford-fabriek in Amsterdam hun bedrijf open te houden. In de dagelijkse omgang was Henk Vos een joviale man, die meestal nadrulckelijk zijn aan wezigheid kenbaar maakte: het type dat graag een flinke klap op de schouder geeft. In de Tweede Kamer hield hij ervan om vanuit zijn zetel commen taar op de spreker de zaal in te roepen. Henk Vos werd in 1943 in het Groningse Sappemeer geboren. Na de middelbare school kwam hij in 1960 in dienst van het zet- meelbedrijf Scholten in Foxhol, waar hij zich liet opleiden tot chemisch analist. Vanaf 1967 werkte Vos voor de vakbewe ging. In 1972 trad hij in dienst van de Industriebond NW. Typerend voor de rol die Vos zichzelf als politicus had opge legd, is een optreden bij de Am sterdamse rederij Spliethof, met vijftig schepen de grootste re derij in de kleine handelsvaart. Spliethof liet schepen bouwen in Japan. Vos toog erheen en wilde weten waarom de rederij geen opdrachten aan Neder landse werven gaf. Toen hij hoorde dat Spliethof de Neder landse schepen te duur vond, stapte Vos naar de toenmalige ministers Kok financiën en An- driessen van economische za ken om wat meer overheids steun te bepleiten. Daarna liet Spliethof twaalf schepen van 35 miljoen gulden per stuk bij Ne derlandse werven bouwen. De meeste Kamerleden zouden een dergelijke kwestie aan de orde stellen in een Kamerdebat, maar Henk Vos regelde het via de binnenkamer. Desondanks wist Vos de publi citeit altijd handig te bespelen. In Vrij Nederland zei hij daar over: „Toen ik in 1983 in de Tweede Kamer kwam, zei Mar cel van Dam: je kunt je hier hartstikke dood werken, maar als je niet op straat gooit waar je mee bezig bent, denken ze na vier jaar dat je niks g hebt." den haag anp den haag anp Werkgevers zeer boos over voorstellen dat mensen die een kind adop teren een betaald 'gewennings- verlof van vier weken krijgen. Bovendien komt ze met een voorstel over 'politiek verlof voor mensen die zich inzetten voor de gemeenschap. Het kabinet bespreekt de no ta volgende week. De werkge versorganisatie VNO-NCW vindt dat allerlei vormen van verlof, en dus ook zorgverlof, deel moeten uitmaken van af spraken in de CAO's. Het CNV noemt Verstands voorstellen over de verlofvormen goed, maar vindt het onbegrijpelijk dat kinderopvang geen deel uit maakt van de kaderwet. Verder bekritiseert het CNV de voor stellen voor de deeltijdwet, om dat het de werkgever in feite een vetorecht geeft. Werknemers moeten in de toe komst tien dagen betaald verlof kunnen krijgen voor de zorg voor zieke familieleden, vindt staatssecretaris Verstand van sociale zaken. De werkgevers zijn mordicus tegen de idee, dat volgens hen het bedrijfsleven met kosten opzadelt waarop ze geen enkele invloed hebben. De staatssecretaris wil ook een regeling treffen voor verlof dat langer duurt dan tien da gen. Werknemers zouden tien procent van hun loon opzij kunnen zetten en zo verlofda gen bij elkaar sparen. Als ze die dagen niet opnemen, maar als salaris laten uitbetalen, moeten ze er gewoon loonbelasting over betalen. De staatssecretaris wil ook Milieuadviesbureaus vormen klein wereldje met beperkt aantal deskundigen dan overgenomen door de provincie. Van belangenverstrengeling is volgens DHV geen sprake, aangezien niet gelijktijdig voor de provincie wordt gewerkt. Onomstreden zijn de DHV-rapportages echter niet. In een slepende juridische pro cedure uiten provincie en milieubeweging in 1989 twijfels over een DHV-rapport waaruit blijkt dat Rutte de stankvoorschrif ten niet overtreedt. Het Amsterdamse ge rechtshof stelt vervolgens vast dat de mees te DHV-geurmonsters door personeel van Rutte zijn genomen. En veroordeelt het re cyclingbedrijf tot het betalen van een dwangsom van een kwart miljoen gulden aan de milieugroepen vanwege overtredin gen van de geurnormen. In de jaren negen tig blijft DHV actief met klussen voor Rutte. In die periode maakt Rutte zich volgens justitie schuldig aan milieudelicten en frau de. DHV ontkent ooit zelf met cijfers te hebben gemanipuleerd. Volgens het rapport Slibgevaar zijn er vol doende redenen voor twijfel aan de onaf hankelijkheid van advies- en onderzoeks bureaus. Het gaat om een kleine wereld met een beperkt aantal deskundigen. De opstellers bevelen aan om kritisch te bekij ken of de bureaus onafhankelijk opereren en betrouwbaar werk leveren. Veel overhe den leunen bij milieukwesties zwaar op rapportages van adviesbureaus. De provin cie Noord-Holland zegt geen concrete voorbeelden te kennen van bureaus die niet integer handelen. Het college van ge deputeerde staten heeft niettemin deze week besloten om voortaan zelf eisen te stellen aan de betrouwbaarheid en integri teit van adviesbureaus. ■i ALLIN van Dutchtone al voor 299,- (prijs af hankelijk van telefoon) inclusief mobiele telefoon (Bosch 738, Sagem MC 735 of Motorola cd 920) inclusief 12 maanden abonnement inclusief 20 gratis belminu ten per maand (als u minuten overhoudt, kunt u deze 1 maand bewaren) inclusief langste daluren (17.00 t/m 9.00 uur week end) inclusief aansluitkosten. Voor meer informatie 0800-0550 of www.dutchtone.nl tone Straks belt iedereen met Dutchtone. Daar mogen Ally McBeaV Beide programma's werden onlangs onderschelder met een Golden Globe.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3