Het oergevoel van de Bee Gee WEER Het Gesprek van de Dag Calvin Klein ziet na protest af van campagne voor kinderondergoed Veertig dagen lachen op de Dam VRIJDAG 19 FEBRUARI 1999 COMMENTAAR Zoi gplicht OOI ama S Broers Gibb weer even nummer één in Nederland'Ziezo, dat hebben we 'm weer mooi geflikt' Het gaat niet goed met de opvang van alleenstaande min derjarige asielzoekers, de zogenaamde ama's. De combina tie van soms traumatische ervaringen in het vaderland, de verwarrende solotocht naar een nieuw bestaan in den vreemde en doodgewone adolescentenproblemen blijkt zeer explosief. Deze week werd alarm geslagen omdat ama s steeds vaker ontsporen. Geweld, soms ook tegen zichzelf gericht, komt vaak voor in de kleine wooneenheden (kwe's), waar de alleenstaande jongeren van 15 tot 18 jaar worden opgevangen. Ook de omgeving wordt in toenemen de mate geconfronteerd met overlast, die de groep veroor zaakt. Stichting De Opbouw verzorgt in opdracht van het ministe rie van justitie vanaf 1990 de voogdij van de ama's. Via De Opbouw wordt zestig procent van de jongeren geplaatst in de wooneenheden. De dagelijkse begeleiding is in handen van plaatselijke instellingen die zich bezig houden met jeugdhulpverlening. Op vier ama's staat gemiddeld 25 uur per week begeleiding door één mentor. Per minderjarige asielzoeker betekent dat minder dat een uur persoonlijke aandacht per dag. Op het totaal van de 6340 ama's die vorig jaar in Nederland werden opgevangen moest dat wel leiden tot grote problemen. De Opbouw wordt naar aanleiding van schrikwekkende in cidenten nalatigheid in het vervullen van de zorgplicht ver weten. Daarmee verengt het probleem zich wel sterk tot de voogdij-instelling. In eerste instantie heeft de rijksoverheid immers een zorgplicht voor de ama's. Elke ouder zou moe ten weten dat zorgplicht betekent: het geven van voldoende aandacht, het bieden van veiligheid en materiële onder steuning. Diezelfde overheid bepaalt echter dat de minder jarige asielzoekers slechts maximaal drie maanden in cen trale opvangcentra gehuisvest mogen worden en vervolgens hun weg voor een belangrijk deel maar zelf moeten zoeken. Daarmee wordt een veel te zware wissel getrokken op De Opbouw en de andere hulpverlenende instellingen. De problematiek rond de ama's is illustratief voor de falen de uitvoering van het huidige asielbeleid in Nederland. Dat asielzoekers soms jaren moeten wachten op de uitslag van de asielprocedure is onaanvaardbaar. De suggestie van Groenlinks-fractievoorzitter Rosenmö'ller om in een parle mentair onderzoek juist het aspect van de uitvoering onder de loep te nemen, lijkt daarom een goed idee. Roddel en achterklap Domme vragen bestaan niet, riep een van mijn oude onder wijzers altijd. Daar kon je toch aan merken dat hij het Vero- nica-programma Hillywood nooit had gezien. Deze 'humoristische quiz', zoals ze 'm bij de commerciële omroep zelf omschrijven, moet gemaakt zijn onder het mot to 'stompzinnigheid kent geen tijd'. Het is namelijk een wed strijdje waarbij panelleden onder meer moeten raden of het goede antivoord dat ze zojuist gaven ook inderdaad waar is. Als ontspanningsoefening voorde leden van de Bijlmer-en- quetêcommissie heeft zoiets misschien nog nut. Moor gewo ne kijkers moet je er niet mee lastig vallen. Het ondenverp van de quiz is nog wel grappig: roddels. En ook de combinatie tussen panellid Gerard Joling en de ver onderstelde humor van het programma maakt een kijker aanvankelijk nieuwsgierig. Maar de roddels blijken uitein delijk een paar koppen te zijn uit 'de bladen'. En de humor van Gerard bestaat - zoals we al een beetje vreesden - uit de biel gerol met zijn ogen en teksten als 'Ah, Franklin Brown, daar ging destijds het hele Rotterdamse politiekorps voor plat. Hihihi.' Zou het Commissariaat voor de Media een tientje boete zet ten op elke foute grap van Joling, dan kan de Omroepbijdra ge vanaf morgen met de helft omlaag. Ondanks al die mallotigheid heeft Hillywood toch ook weer zijn knappe kanten. Er is voor deze quiz namelijk zo veel bij elkaar gejat, dat het bijna weer vernieuwend begint te wor den. Het draagt de sporen van Wie ben ik?'. 'Have I got news for you', Tien voor Taal', Vijf tegen Vijf en het aloude Bab- belonië, om maar een paar programma's te noemen. En dat allemaal voor een klein halfuurtje tv. Maargoed, als je programma al over roddelbladen gaat, waarom zou je zelf dan nog iets verzinnen. WIL BUYS Weer enige tijd regen Een tweede golf vakantievierders trekt er vandaag op uit. Veel mensen reizen naar de wintersportgebieden in het midden van Europa en daar zal men naar hartelust kunnen genieten van de sneeuw. Er heeft in jaren niet meer zoveel sneeuw gelegen in de wintersportcentra. Op de hellingen van de Zwitserse Santis ligt zelfs zes meter sneeuw. De reis over de weg verloopt vanmiddag en morgen evenwel in een regenachtige sfeer. Zachte, Atlantische luchtmassa's laten ook het Europese vasteland niet onberoerd. Vooral in de lager gelegen wintersportregio's zoals de Ardennen en het Sauerland hebben regen en milde temperaturen tot gevolg dat er veel sneeuw verdwijnt. Na het weekeinde wordt er rond een depressie op weg van de noordelijke Noordzee naar Denemarken een nieuwe hoeveel heid koude lucht aangevoerd. Daardoor gaat de vorstgrens weer naar beneden en neemt de-kans op sneeuw toe. Ook in deze re gio is er na het weekeinde sprake van een terugkeer van de win terse of maartse buien. Er zijn geen aanwijzingen dat Thialf aanstuurt op een slotoffensief. Hogedrukgebieden liggen of op de verkeerde plaats of zijn in geen velden of wegen te beken nen. Bovendien doemen vanaf Atlantische zijde steeds nieuwe 'waterdragers' op. Zo arriveert op woensdag een volgende de pressie boven het Noordzeegebied. Aan de achterzijde van een koufront klaart het vanavond en de komende nacht enige tijd op. De temperatuur kan daardoor flink zakken. Het kwik komt hier en daar rond het vriespunt uit. In de loop van de nacht neemt de bewolking weer toe en zaterdagochtend gaat het opnieuw enige tijd regenen. De nattigheid hangt samen met een frontale storing. Morgenmiddag is het op de meeste plaatsen droog en J laat de zon zich af en toe zien. Het kwik stijgt dan weer tot een graad of 8. De wind waait uit het wes ten en is meest matig. Zondag regent het en staat er veel wind onder invloed van een ac tieve randstoring. Gisteren was er zon (wel meestentijds wa zig) in een strook van het Waddengebied naar Overijssel. Bij ons bleef het overwegend bewolkt. Waaien deed het echter nauwelijks en regen viel er evenmin. De temperatuur steeg op Valkenburg tot 6,3 en op Schiphol tot 5,7 graad. JAN VISSER Barry, Robin en Maurice Gibb mogen een nieuw wapenfeit in hun muziekinstrumenten kerven. Na meer dan twintig jaar hebben ze als de Bee Gees weer even op de eerste plaats van de Nederlandse hitlijsten gestaan. Niet met een single, maar met het live-album One Night Only. Dat was de afgelopen weken de best verkopende lang- speler in Nederland. Wie ruim drie decennia lang hits heeft gescoord en met composities voor anderen de hitlijs ten aanvoert, moet zo langzamerhand wel een beetje blasé zijn. Niet de Bee Gees. De drie heren van middelbare leeftijd vinden het nog altijd een kick dat hun muziek zo goed verkoopt. Een bericht over een hoge notering er gens in de wereld doet hen vergenoegd in de handen wrijven. „Ziezo, dat hebben we 'm weer even mooi geflikt." De Bee Gees: „Geld is uiteindelijk bijzaak." foto cpd randee st. Nicholas De drie broers Gibb baden in weelde in Miami, Florida, maar ze vinden al die rijkdom niet opwegen tegen de erkenning voor hun muziek. „Want daar doen we 't voor. Geld is uitein delijk bijzaak. Daarom zullen we doorgaan met liedjes schrij ven en muziek maken tot we dood zijn", zegt Maurice Gibb heel resoluut. In een studio in Miami Zijn de Bee Gees dan ook alweer druk in de weer met een nieuw album. Want de in spiratiebron is nog lang niet opgedroogd. „Het ritme van de regen in Eu ropa, dat mis ik nog wel eens", bekent Maurice Gibb tussen de opnames door. „We hebben ja ren op het eiland Man ge woond. Een prachtig eiland, maar het ligt midden in de Ierse zee en dat betekent de ene de pressie na de andere. We zijn destijds naar Miami gegaan op aanraden van EricClapton. Hij wist te vertellen dat hier de bes te studio's ter wereld staan. En hij had gelijk. Daar kwam bij dat we Miami ook een geweldi ge plaats vonden om te wonen en dus zijn we er blijven han gen. Maar echte Amerikanen zullen we nooit worden. Onze wortels liggen in Enge land. waar we geboren zijn. We zijn later geëmigreerd naar Au stralië, maar we zijn toch weer teruggekomen naar Engeland. En al wonen we nu al vanaf de jaren zeventig in Amerika, we hebben nog altijd een buiten verblijf in Engeland. Daar bren gen we in ieder geval altijd de kerstdagen door. Want een kerst met zomerse temperatu ren zoals in Miami, dat is niks." Maurice heeft in de loop der ja ren ook geconstateerd dat de trouwste fans van de Bee Gees in Europa wonen. „Die blijven ons steunen door dik en dun. Ik sta wel eens versteld als ik de brieven van sommige fans lees. Ze hebben meer dan dertig jaar alles gekocht wat wij uitbrach ten. Voor ons is dat een stimu lans, want ook wij twijfelen wel eens aan onszelf. Maar dan komt dat oergevoel weer boven, het gevoel dat we hadden toen we begonnen: drie jongens die net zo beroemd als de Beatles wilden worden. Aan geld dach ten we niet. We wilden alleen maar sterren zijn. De Beatles waren ons grote voorbeeld: hun uitstraling, hun kleding en de manier waarop ze in het leven stonden, dat was voor ons pure magie. Als je tegenwoordig lied jes maakt, worden ze onmid dellijk in categorieën onderver deeld. R&b, pop, dance. Maar in de tijd van de Beatles was al les pop, hoe verschillend hun liedjes ook waren. Ik heb daar ooit eens een leuk gesprek over gehad met lohn Lennon. Hij zei: 'wij maken geen albums, we nemen alleen maar singles op en die zetten we dan bij elkaar op een elpee. Zo simpel is het allemaal.' En dat heeft ook altijd voor de Bee Gees gegolden. Door de jaren heen hebben we alleen maar liedjes gemaakt, zonder grote pretenties." Maurice is van jongsaf aan in zwarte rhtyhm and blues geïn teresseerd geweest. „Otis Red ding, Chuck Berry, James Brown, dat vond ik geweldige artiesten. En die mensen waren ook van grote invloed op de Beatles. Vooral Paul McCartney was gek op hun muziek. De Beaües waren begin jaren zestig in Engeland met dezelfde mu ziek bezig als wij in Australië. Het was dan ook een schok van herkenning toen we hen voor het eerst hoorden. Wij waren destijds naar Australië gegaan omdat onze pa daar een goede baan kon krijgen. Dat was in de jaren vijftig, de tijd van de grote trek van Europeanen naar Au stralië. Ik was toen een jaar of zeven. Ouders betaalden tien pond voor de overtocht, kinde ren reisden gratis mee. Ik verwachtte in Australië over al kangoeroes te zien, maar het was net het Amerika zoals ik het van foto's kende. We kwamen aan in Brisbane, het was warm en zonnig en ik herinner me nog dat ik overal mensen op blote voeten zag lopen. Een to taal andere wereld dan Enge land. Pa werd eerst elektriciën en later wegenbouwer, maar toen wij als broers in de mu- ziekbusiness langzaam naam begonnen te maken, gaf hij die baan op en werd onze chauf feur. Hij moest ook wel mee, want we moesten vaak optre den in biertenten en clubs waar jongelui alleen onder begelei ding van een volwassene naar binnen mochten. En wijt» nog minderjarig. Zelf hadi nooit iets bereikt in de mi» maar hij had wel altijd een te liefde voor drummen g» terd. Zijn droom was onto nog eens de leider van een band te worden, zoals Glei Miller. Maar hij heeft in on nog een droom zien uitkoi Toen wij bezig waren omii als muzikanten te ontwiU was het uitgesloten dat je* de verkoop van platen kon staan. Want singles werdei nauwelijks verkocht. Wem ten de clubs in om op te tn En daar stonden we dan m onze zwarte dassen, lerenl jes en brillcream in het ha We zongen oude Amerikaj liedjes als He's Got The \\1 World In His Hand en Bye Blackbird. Pas aan het eind onze optredens gooiden w een paar van onze zelf gesi ven popliedjes tegenaan fi publiek was dan meestal a dronken dat het ons allanj meer hoorde. Het waren m kerels die in die tijd naardi clubs kwamen. Het was ell avond knokken. Soms nam ze niet eens de moeite om een knokpartij achter de vandaan te komen. Dan sk gen ze elkaar vanuit hun si half bewusteloos." Door de jaren heen is deb tussen de broers Maurice,! en Robin altijd nauw geble „We hebben elkaar altijd g pen bij het maken van muj aldus Maurice. „Ook in de dat we onze solo-projectei den of andere artiesten pro ceerden. Daar werkten we de achtergrond gezamenli aan. Het is dan ook nooit a de orde geweest dat we uil kaar zouden gaan. Het is n zo geweest dat de een niet wat de ander deed. We zijn alledrie alweer druk bezige de liedjes voor ons nieuwe bum. Maar we doen het all als we er alledrie voor in de stemming zijn. Als één van z'n hoofd er niet bij heeft,i lukt niets. We zijn in de loc der jaren op artistiek gebiei zo'n beetje één persoon gei den. En het is nog steeds o: grootste bevrediging om cn tief bezig te zijn." HARRY DE JONG» Fabrikant van designer-kleding Calvin Klein heeft besloten een advertentiecam pagne voor kinderondergoed in de Ver enigde Staten in te trekken, na protesten van diverse kanten. De campagne ging deze week van start met een krantenadvertentie, die bestond uit een paginagrote zwartwitfoto van kinderen die in hun ondergoed op en neer springen op een bank. Het was de bedoeling dat de foto vanaf gisteren in kleur op een bill board op Times Square in New York te zien zou zijn. De voorzitter van de Amerikaanse Gezinsbond, Donald Wildmon, noemde de foto 'puur pornografisch'. Calvin Klein liet weten slechts kinderen te hebben willen afbeelden die lachen, pret maken en zichzelf zijn. De directeur van TDI, het bedrijf waarvan de fabrikant de advertentieruimte op het billboard kocht, Cora Cahan, vindt dat de foto totaal niet aanstootgevend is, maar juist lief. Een woordvoerder van het Internationale Cen trum voor Fotografie in Manhattan spreekt van 'een hele gewone foto, een soort fami liekiekje'. Die opvatting staat haaks op die van Robert Peters, voorzitter van de in New York gevestigde organisatie Moraal in de Media, die de campagne helemaal niet zo onschuldig vindt. Advertenties van Calvin Klein hebben vaker voor opschudding gezorgd. Voorbeelden zijn een advertentie voor een spijkerbroek uit 1980, waarin de 15-jarige Brooke Shields laat weten dat er niets tussen haar en haar Calvins kan komen en een even eens ingetrokken campagne voor spijker broeken uit 1995, waarin jonge modellen uitdagende poses aannamen. Klein intro duceerde begin jaren '90 ook de zoge noemde heroïnelook, waarbij modellen er uit zien als junkies. AP» Idealistischer kan het haast niet. De were vrolijker maken door veertig dagen lang! af 14.00 uur precies) tien minuten te lad* op de Dam. De verspreiders van deze blijs boodschap zijn drie giechelende dames w Stichting Art of Living, een internationale ganisatie die een 'harmonieuze samenlw zonder stress' nastreeft. Onder een paan spandoek 'Lachen doet lachen' probereni vrouwen op de Dam ook toeristen aan he: chen, gieren, brullen- te krijgen. Maar me vrouw Van den Hoorn uit Elspeet die meti kinderen en nichtje een dagje uit is, vindt actie ronduit belachelijk. „Als je geen red hebt om te lachen, lig je toch niet zo maa minuten in een deuk?" Ook haar kinder* vinden de vrouwen een beetje simpel. J kunt zien dat ze niet echt moeten lachen, optreden is niet zo maar een grap. De Stir ting Art of Living neemt zichzelf zeer serir In een gele folder verkondigen de goed vigen dat lachen het beste medicijn is. „H helpt kanker en andere ernstige ziektes vol komen. Het sleept je door de problemen! het leven heen. De lach maakt je mooi en lend." foto Robbie WilliaJ hoopt op filmdoorbraat De Britse popmuzikant Bd Williams wordt getipt als d' langrijkste kandidaat vod rol van een homoseksuele! lo in een film met voon Friends-ster Helen Baxeni Het ex-lid van Take Than al een tijd dolgraag een fil® rière beginnen, maar tol toe bleef het bij het scN van een lied voor een 6 gangstercomedy. De Millenium-zanger hoop de nieuwe film, die nog I naam heeft, de grote dooit wordt. De opnames begif in de herfst van dit jaar, komende tournee van Willi Het script is geschreven Baxendale's partner David liams, meldt het Britse p?' reau WENN. ANP» dat er ook ach ter mijn rug gelachen is. Ze zweeg even, keek toen streng rond door de hele zaal. priemde vervolgens haar wijsvinger in mijn richtingen zei: 'U bent geen schrijver, u bent een antertainer. Omdat ze met zoveel nadruk 'antertainer', zei in plaats van entertainer, barstte de heel zaal in lachen uit. Weer gelachschreeuwde ze, 'ik hoor weer gelach.Ze verhief zich nog wat hoger en sprak toen haar vonnis uit 'Meneer 't Hart', zei ze, 'u verzaakt aan de hoge roe ping van het schrijversschap, u bent een antertainer. De vrouw ging zitten. Ze bleef me echter dreigend aan kijken. Ik wilde wat gaan zeggen, maar mij schoot geen passende repliek binnen op deze rechtspraak. Toen stond er een andere vrouw op, wat jonger, en minder streng ogend. Ze zei: 'Ik sluit me geheel bij de vorige spreekster aan, en ik wil er graag nog wat aan toevoegen. In die boeken van u lees ik telkens weer dat aan 'l begin van het voorjaar klein hoefblad in bloei komt. Ik heb schoon genoeg van dat kleine hoefblad. En ook van groot hoefblad, daar schrijft u ook steeds over. dat u de kindewuistjes van groot hoefblad uit de grond ziet komen. Ik heb er echt schoon genoeg van. Kan dat een keer afgelopen zijn? Als ik 't nog een keer lees. kom ik persoonlijk naar u toe en vermoord ik u. 'Hoe?', vroeg ik. 'Dat weet ik nog niet', zei ze, 'maar nog één keer klein hoefblad en ik vermoord u. U zult begrijpen waarom ik na deze traumatische er varingen te Deventer geen lezingen meer geef. Toch was ik deze zondagmiddag in de koekstad eerlijk gezegd vergeten. Maar wat zag ik afgelopen maandag tussen de neergekomen hagel in cle berm van het fietspad staan? Drie nog kleine maar al prachtig geel bloeiende hoofdjes van klein hoefblad. Elk jaar schieten bij mij de tranen in de ogen ah ik 't eerste klein hoefblad zie. Dan pas is het net alsof je er zeker van kunt zijn dat het voorjaar eraan komt. Nu is het wachten nog op de grappige kindervuistjes van groot hoefblad. Die komen altijd wat later. Door dit onbekommerd op te schrijven loop ik een reusachtig risico. Ik zal een kogelvrij i>est aanschaffen. Ik zal er mijn hofleverancier, Paul van Egmond te Lei den, eens naar vragen. Misschien kan hij er een op maat voor mij maken. Kogelvrij vest Toen ik nog door het land trok om lezingen te geven, sprak ik op een zondagmiddag in het literair café te Deventer. Na mijn causerie kon het publiek vragen stellen of opmerkingen maken. Nadat mij door een meisje was gevraagd of ik echt in Maassluis was geboren en van huis uit gereformeerd was, stond er een dame op van middelbare leeftijd. Ze zei be straffend: 'Tijdens uw verhaal heb ik mij in toe nemende mate geërgerd. Ik weet niet of het u is opgevallen, maar ik heb de mensen hier in de zaal herhaaldelijk horen lachen. Voor ik iets kon zeggen, merkte één der ande reaanwezigen op: 'Mag dat dan niet?' De vrouw zei dreigend tegen de spreker: 'U hebt ook gelachen. Daarop begonnen de aanwezi gen zachtjes te murmureren. Waarop de vrouw een priemende wijsvinger uitstak naar een ou dere heer en zei: 'En u, u heb ik ook smakelijk zien lachen.En daarop volgde de ene beschuldi ging na de andere. 'En u hebt gelachen, en u, en u ook, en u.Ze wees de een na de ander aan. Ze zei: 'Wat er achter m 'n rug gebeurde heb ik niet kunnen zien, maar ik heb drommels goed gehoord MAARTEN 'T HART

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2