Mitsubishi houdt Space Wagon herkenbaar Actiemodellen bij Skoda luto Dijksman Katwijk bv Automobielbedrijf Oudshoorn B.V. Weg en wiel Suzuki: ABS standaard tfotorseizoen begint met ier machtige motordagen Opel introduceert nieuwe motorfamilie in Speedster Auto gaat de lucht in Pekel zorgt voor roestige modderkoek Sintra maakt plaats voor Zafira HEB JU HET LICHT GEZIEN o -)AG 19 FEBRUARI 1999 MITSUBISHI MOTORS n&cial dealer voor #eiebollenstreek voor de gehele bollenstreek Autobedrijf Bram Polderman v.o.f. Heereweg 50, 2161 AH Lisse, telefoon: 0252-418850 Off. dealer van Mitsubishi heeft actiemodellen ge- '5 Biteerd van de Felicia en [tavia. Het speciale model n ia krijgt de toevoeging Ma- ais gebaseerd op de LX- .met 1.3 liter motor. Stan- ilheeft de Felicia Magic in «seriekleur gespoten bui- «egels, mistlampen in de H bumper, 13 inch lichtmeta- (ielen, centrale portierver- ieling met afstandsbedie- elektrisch bedienbare ra- airbags voor de bestuur- nde passagier, stuurbe- 3 inging en Magic-striping. loda Felicia Magic is er Sluisweg 29-31 - Katwijk aan Zee Telefoon 071-4072344» ,v IITSUBISHI MOTORS ToJvtfbSaW572352 CZ Leiderdorp, tel. 071-5410141 ide vijftiende maal op rij it volgende week donder- in de Koninklijke Jaars- rste Utrecht de aftrap ver ivoor het nieuwe motorsei- leiding en de Rijksluchtvaartdienst w vanaf 22.995 gulden. Het Octavia actiemodel heet Century en is gebaseerd op de 5-deurs Octavia GLX Hatch back. Deze versie heeft onder meer een audiosysteem van Grundig, speciale matten, 15 inch wielen, zwarte striping op de middenstijlen, centrale por tiervergrendeling met afstands bediening en een speciale Cen tury aanduiding op de auto. De Octavia Century is er met beide versies van de 1.6 liter motor (75 of 100 pk) en is er vanaf 33.994 gulden. tel Suzuki-modellen is ABS voortaan standaard. Dit systeem, iet blokkeren van de remmen voorkomt en zo de auto tijdens aoodstop bestuurbaar houdt, zal voortaan standaard worden mteerd op de Swift met uitzondering van het basismodel. Bij izuki Baleno was het al standaard behalve op de 1.3 liter ver- aop de Sport. Verder zit er ABS op de Grand Vitara (behalve 0) en op de Wagon R+ met uitzondering van de 1.0 GA. Voor nige modellen heeft de standaard montage van ABS een klei- rijsverhoging tot g bereikbaar per openbaar ver voer omdat het Jaarbeurscom plex nabij het Utrechtse Cen traal Station en winkelcentrum Hoog Catharijne is gelegen. Voor meer informatie: tel. 076 5652 235. Een van de sterren op de ko mende Motorshow van Genève (11-21 maart) zal ongetwijfeld de Opel Speedster zijn. Deze spannende nieuwe conceptau to is ontworpen door Opeis ei gen technisch ontwikkelings centrum in Duitsland met hulp van het Britse bedrijf Lotus En gineering. 'Zij zijn de gekende meesters van de dynamische rij-eigenschappen en een spor tief weggedrag, en de experts als het gaat om de ontwikkeling van spectaculaire sportwagens. Lotus is daarom voor dit pro ject een voor de hand liggende partner', zegt Opel. In de Speedster, die een beetje doet denken aan de vroegere VolksPorsche 914/916, heeft Opel veel lichtgewicht materia len toegepast. Zo staat het kunststof koetswerk op een chassis van aluminium. Ook de motor is van dat materiaal. Het is de eerste 4-cilinder kracht bron van een nieuwe generatie aluminium Ecotec-motoren die in de nabije toekomst in diverse Opel-modellen voor de aan drijving gaat zorgen. Ze zijn voorzien van vier kleppen per cilinder en de inhoud varieert van 1.8 tot 2.2 liter. Centraal geplaatst in de Speed ster zit de 2.2 liter versie, die een maximaal vermogen van 147 pk naar de wielen brengt. De motor is ontworpen om aansprekende prestaties te le veren bij een laag brandstofver bruik en lage emissiewaarden. Tevens helpt de toepassing van aluminium mee aan de totale gewichtsbesparing. De twee persoons sportwagen heeft een gewicht dat onder de 800 kilo gram ligt. Als gevolg hiervan is de concept-Opel in staat in minder dan zes seconden van uit stilstand naar een snelheid van 100 kilometer per uur te spurten. Met deze designstudie introdu ceert Opel in Genève niet alleen de nieuwe motor van alumini um, maar geeft de fabrikant ook een idee van wat de klanten in de toekomst nog aan opwin dende modellen van het merk kunnen verwachten. washington anp Nooit meer in de file en binnen een half uur van je woning in Drenthe op het werk in Amsterdam. Het wordt allemaal mogelijk met de vliegende auto die komende zomer wordt ge test in Califomië. De 'sky car', een soort kruising tus sen een sportauto en een gevechtsvliegtuig, stijgt ver ticaal op als een helikopter en bereikt in de lucht een snelheid van 600 kilometer per uur met een benzine verbruik van 1 liter benzine op 8,5 kilometer. De ontwerper van de vlieg- auto, P. Moller, verwacht niet veel botsingen in de lucht tussen vliegende au tomobielen. „Het is een vliegende computer die over een elektronische snelweg zweeft en volledig elektronisch wordt be stuurd." De technologie om auto's elektronisch te besturen bestaat al langer, maar is vooralsnog te duur voor al ledaags gebruik. Deson danks reageerde Boeing, de grootste vliegtuigfabriek, erg enthousiast op Mollers ontwerp. ,Als een dergelij ke machine de auto kan vervangen, zal dat revolu tionaire demografische ver anderingen tot gevolg heb ben," aldus Boeing. Mitsubishi mag een speci alist worden genoemd op hel gebied van de ruimte auto, ook wel 'minivan' of MPV genoemd (Multi Pur pose Vehicle voor meer dere doeleinden te gebrui ken voertuig). Als een der eerste fabrikanten pikte het Japanse merk in de ja ren tachtig de trend op met een model genaamd Space Wagon. Deze toe passelijke aanduiding groeide spoedig uit tot soortnaam, net zoals een terreinwagen vaak een Jeep wordt genoemd. De zer dagen verscheen een nieuwe Space Wagon op het toneel. De laatste jaren had Mitsubishi liefst drie verschillende ruimte modellen in de showroom staan. Als gevolg van een stevi ge opwaardering van het ruim tegamma verdween vorig jaar de al te busjes-achtige Space Gear en kwam er een in Neder land bij NedCar gebouwde mi- di-MPV met de naam Space Star voor terug. In de loop van dit jaar volgt ook nog de nieuwe Space Runner, waarna het ruimtesegment weer helemaal bij de tijd is. De eerste Space Wagon ver scheen in 1983, toen ook Chrys ler, Renault en Nissan schoor voetend hun eerste MPV-mo- dellen op de markt brachten. Maar het model van nu heeft, afgezien van de naam, weinig meer te maken met die auto van toen. De nieuwste Space Wagon, die op de AutoRAI was te zien, is een echt topmodel, stevig gebouwd en voorzien van een ultramoderne, direct inge spoten benzinemotor. De nieuwe Space Wagon is echt een forse auto met een lengte van 4,60 meter, een breedte van 1,78 meter en een hoogte van 1,65 meter. Hij is in alle richtin gen een centimeter of acht ge groeid ten opzichte van zijn voorganger en is zelfs nog wat langer dan een Renault Espace. Alleen is de carrosserie, net als in het verleden, niet zo hoog als de meeste concurrenten. Het uiterlijk van de Space Wagon is ook flink veranderd, maar Mit subishi heeft er toch een her kenbare auto van gemaakt. In het interieur van de Space Wagon gaat het er ook een stuk ruimer aan toe. Vooral op de tweede en derde zitrij is er meer plaats en daarmee is het nu echt een 7-persoons voertuig. In een later stadium komt er overigens nog een 6-persoons versie, waarbij de bank op de tweede zitrij is vervangen door twee aparte stoelen. Bij een be zetting met zeven personen kan er niet al te veel bagage mee. Anders is dat met vijf personen, want dan kan er een bank uit en is er meer dan genoeg plek voor bagage. De Space Wagon is niet zo heel hoog en dat heeft voordelen voor het weggedrag. Hij heeft minder de neiging om te hellen in bochten dan de meeste con currenten. Bovendien zorgt het mooie onderstel met onafhan kelijke wielophanging voor een goede wegligging en veel com fort. Comfortabel is ook de uitrus ting van de Space Wagon. Mit subishi levert de auto alleen in de GLX-versie, die standaard onder meer airbags voor de be stuurder en de passagier, air conditioning, centrale portier- vergrendeling, elektrisch be dienbare ramen en elektrisch verstelbare buitenspiegels heeft. Eigenlijk ontbreekt in dit rijtje alleen ABS. In de Space Wagon debuteert de tweede direct ingespoten benzinemotor van Mitsubishi. Het is opnieuw een 4-cilinder motor, maar dan met een in houd van 2.4 liter, vrij fors voor een motor van dit type. Door die flinke inhoud levert de mo tor veel trekkracht. Het is een plezierige krachtbron met lek ker veel pit (vermogen 150 pk) en een bescheiden geluidspro ductie. De Space Wagon is leverbaar vanaf 57.445 gulden. Dat is voor het topmodel in Mitsubishi's ruimtefeeks een scherpe prijs. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De komst van de 'ruimte-Astra' Zafira betekent het einde van de Sintra. Dat heeft Opel be kendgemaakt. De Duitse fabri kant verwacht een enorme toe name van de belangstelling voor compacte ruimtewagens zoals de Zafira en bijvoorbeeld de Renault Mégane Scénic. Vorig jaar was het aandeel van de zogenoemde midi-MPV's op de Europese markt twee pro cent (280.000 auto's) en Opel verwacht dat dat aandeel zal uitgroeien naar liefst tien pro cent in 2005. De grotere ruimte auto's zitten momenteel op twee procent en dat zal naar verwachting zo blijven. Op basis hiervan heeft Opel be sloten de grote Sintra uit pro ductie te nemen zodra de Zafira beschikbaar is. Bij ons zal dat in juni zijn. De prijzen beginnen (onder voorbehoud) bij 43 tot 44 mille. Teleurgestelde Sintra- rijders kunnen overigens in de toekomst altijd nog een Che vrolet Trans Sport overwegen. Dat is de Amerikaanse uitvoe ring van de Opel Sintra. BUK IN HET VERLEDEN Op de driedaagse oldtimerbeurs Vehikel zijn dit weekeinde na tuurlijk vele klassieke auto's, motoren, fietsen en brommers te zien, alsmede een grote hoeveel heid onderdelen en verzamelob jecten. Maar ook is het mogelijk dat de bezoeker een legervoer- uit 1951 aanwezig. De bus is be tuig, vrachtwagen, autobus of waard gebleven dankzij de in- zelfs een vliegtuig uit vervlogen spanningen van de stichting Ve- tijden in de Koninklijke Jaarbeurs teraan Autobussen, die inmid- te Utrecht tegenkomt. Wat de dels enige tientallen klassieke bussen betreft is in ieder geval bussen van de sloop heeft gered, deze fraaie Bedford touringcar foto vehikel I TON VAN DER MEER ■autoschade service! TON VAN DER MEER Iautoschade service ietsen met de- I railleurs zijn ondingen op dagen met gladde wegen. Kwistig strooien de weg- beheerders pekel en zout om opvriezen van nattig heid te voorkomen. De fietser mag enerzijds blij zijn dat hij niet uitglijdt, anderzijds ziet hij daar van de desastreuze ge volgen. Kwetsbare meta len delen als ketting, tandwielen en derailleur staan bloot aan een con stante zoute modder stroom. Niet onmiddel lijk schoonmaken bij thuiskomst wordt de vol gende ochtend bestraft. Het open kettingsysteem is bedekt met een roesti ge modderkoek. Soepel draaien is er niet meer bij, het trappen veroor zaakt onheilspellend kra ken, piepen en knarsen. Normaal verandert een niet goed ingesmeerde ketting na een regenbui al in een bonk roest, pekel pleegt een recht streekse aanslag op de levens duur van het metaal. Het zoute vuil laat zich het bes te zo snel mogelijk na de rit ver wijderen met een warm sopje en een stevige borstel. Oude af- wasborstels zijn daar heel ge schikt voor. Een niet ingesmeerde ketting verandert na een regenbui al in een bonk roest. foto shimano Heel handig is het bekende doorzichtige kettingspoelbakje waar de ketting ingeklemd wordt. Die hoeft niet gedemon teerd te worden. Door de trap pers te draaien loopt de ketting door olie en langs roterende borstels in het bakje. De han den blijven schoon, want zo lang het bakje dicht blijft spat- tert de boel niet. Als de zaak erg is aangekoekt moet er petroleum of dieselolie aan te pas ko men om de roestige substantie te verwijde ren. Een oude tanden borstel is goed bruikbaar om de schakels van de ketting goed te reinigen. De boel daarna zo droog mogelijk maken en ver volgens de ketting be-, schermen met dunne olie. Dat kan speciale derailleurolie zijn of een smering die teflon of si liconen bevat. Ook de ketting die met een kettingspoelbakje is schoongemaakt moet droog en daarna worden ingesmeerd, want ket tingreiniger is geen smeermiddel. Vet is niet aan te raden voor gebruik op de fiets- ketting, want dat trekt alleen maar vuil en zand aan, waardoor na enige tijd de modderkoek haast niet meer te verwijderen is. De tandwielen voor en achter hoeven niet apart ingesmeerd te worden. Schoon- en droog maken is voldoende. De wiel tjes van een sterk vervuilde de railleur vragen af en toe ook wat dunne olie. Kettingspoelbakjes inclusief biologisch afbreekbare olie zijn te koop vanaf 35 gul den.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23