Carlo van Zeist wil opnieuw naar de top Nicole van Grieke wil pas in de zomt afgerekend worde Sport UIT DE DEKKING Voor Lugdunum breek uur van de waarheid aa Jan Sinke fluit voor de spelers, niet voor de rapporteurs VRIJDAG 19 FEBRUARI 1999 'Morgen kunnen we laten zien Morgen moet Ter Leede aan de bak. Op het programma staat de kraker tegen de verrassende koploper 's-Grave- zandse SV, en de Sassenheimers moeten winnen om niet nu al kansloos te zijn in de strijd om het kampioen schap. „Dit zijn de krenten in de pap", zegt Carlo van Zeist, „dit zijn de wedstrijden waar je later als voetballer mooi op terug kan kijken." Van Zeist is zelf klaar voor de topper tegen de Westlanders, die Ter Leede op drie pun ten afstand van de koppositie kan brengen. „Ik ben er van overtuigd dat het gaat lukken. Het moet ook wel, want we hebben de troeven niet in handen. ons makkelijk af te gaan, maar er waren genoeg wedstrijden waarin we het moesten hebben van het vanuit je taak spelen, hard werken en zorgen dat je je persoonlijke duels wint. Als je dat doet komt er altijd een mo ment dat je extra klasse boven komt drijven. Je moet je tegen stander als het ware slopen." „Dat klinkt allemaal vrij sim pel. maar dat is het niet. Het is vooral een kwestie van volwas senheid en Ter Leede heeft vijf a zes jongeren in het eerste elf tal die nog weinig hebben hoe ven knokken. In de eerste klasse speel je negen van de tien keer tegen ploegen uit de Rotter damse regio. Dat zijn teams die zich ingraven met negen verde digers en zich geduldig richten op die enkele kans, die elke ploeg in elke wedstrijd wel krijgt. Dat betekent dat in ons elftal, dat elke duel aanvallend speelt, niemand mag verzaken, want geven er twee spelers niet thuis, dan is Ter Leede gezien. Morgen kunnen we laten zien hoever we zijn." Hoewel de resultaten een beetje tegenvallen, de ploeg van Arie Lagendijk liet al tien ver- liespunten liggen, heeft Van Zeist nog geen seconde spijt ge had van zijn overgang van Kat wijk naar Ter LeedeIk heb veel leuke reacties gehad in Katwijk nadat bekend was ge worden dat ik weg zou gaan. Op straat kwamen mensen naar me toe om te zeggen dat ze het jammer vonden, maar dat ze me wel veel succes wensten en ik heb ook wat kaartjes ontvan gen. Er schijnen wel wat nega tieve geluiden geweest te zijn. hoe ver we zijn programma )er 's-Grave- GERARD BAAS De \Taag is alleen of zijn ploeg ook klaar is, want: ..Het is alge meen bekend dat wij de meeste kwaliteit van alle eersteklassers hebben, maar dat is in voetbal niet alles beslissend. Het gaat erom dat je op de juiste mo menten goed bent en dat je het kan opbrengen om het onder ste uit de kan te halen." Van Zeist leerde jaren geleden, toen hij als jonkie in het eerste van Katwijk terechtkwam, van top pers als Johan de Kroon en Henri Pouw waar het in de top om draait. Nu draagt hij zijn er varing over aan broekies als Martijn Vooijs, Dennis Cramer of Maarten Smakman. Hij moet lachen als er aan denkt hoe die spelers over tien jaar misschien zullen spreken over die 'grote Carlo van Zeist', die ze met zijn eenrich ti ngsdiscitssies vertelde wat ze moesten doen. „Tja. dat lijkt me eigenlijk wel mooi als ik die jongens wat kan meegeven. Maar nog mooier is het als ik in de wedstrijden zie dat ze het oppakken. Dat is echt fantas tisch." Het gaat om kleine dingen, legt de 28-jarige Katwijker uit, een paar meter naar links of rechts, een duwtje hier en daar of het snel nemen van een vrije trap. Van die dingen, die het verschil maken tussen talent volle en succesvolle voetballers. ..Winnaarsmentaliteit", vat Van Zeist samen. „De succesforma tie van Katwijk barstte ervan. Pim Langeveld, Johan Vogelaar, stuk voor stuk rasvoetballers, konden ook buffelen als de wedstrijd erom vroeg. Het leek maar die heb ik niet persoonlijk gehoord." Achteraf vindt de advertentie- verkoper bij Buijze Pers dat de mindere periode hem heeft ge sterkt als voetballer én als mens: „Vanaf het moment dat ik in het eerste stond is Katwijk alleen maar omhoog gegaan. Daar kwam anderhalf jaar gele den de klad in en toen merkte je dat mensen je anders bena derden. Als ik nu terugkijk op die mindere periode, zie ik dat ik gegroeid ben in de persoon lijke omgang en daar heb ik in mijn werk veel voordeel van. Ik ga nu veel gemakkelijker met iedereen om." Van Zeist moest lang naden ken over zijn vertrek bij de oranjehemden. „Bijna mijn ge hele voetballeven heb ik bij Kat wijk gespeeld, maar vorig jaar merkte ik dat ik het plezier kwijt was. Dat ging ten koste van mij en van de club. Niemand zou er iets mee opschieten als ik op De Krom zou blijven." Bij de overgang speelde Arie Lagen dijk, oud-trainer van Katwijk, een grote rol. „Arie heeft mij duidelijk kunnen maken dat Ter Leede een goede club voor mij zou zijn. Dat kostte hem ei genlijk niet zoveel moeite, want ik had alle vertrouwen in hem, hoewel wij in onze Katwijk-tijd best wel onze problemen sa men hebben gehad. Wij hebben elkaar altijd de waarheid kun nen zeggen, en dat is de manier waarop ik met een trainer om wil gaan." Volgend seizoen speelt Van Zeist sowieso bij f^er Leede, ook al zou dat weer in de eerste klasse zijn, een niveau waar hij in principe te goed voor is. „Ik ben perfect opgevangen bij de club en voelde me er meteen thuis. De vereniging heeft veel ambitie en ik geloof in het plaatje dat ze mij hebben laten zien. Ze willen naar de top en als ik daar een steentje aan bij kan dragen is mijn doel ge haald. Het is mijn persoonlijke ambitie geworden om wat bij Ter Leede op te zetten. Ik ben er ook niet voor een paar jaar naar toegegaan, maar voor een veel langere periode." Naam: BrendanTreacey. Geboren: 25 mei 1973 te: Southampton. Woonplaats: Amsterdam. Clubs: Sinds dit seizoen DIOK, daarvoor Portsmouth en Am sterdam. Ik heb ook voor mijn county, Hampshire, gespeeld. Broers/zussen: Twee broers en een zus; Shaun, Vanessa en Vincent. Beroep: Marketing executive. Opleiding: Een bachelor s eco nomie en HEAO. Partner: Nee, ik ben nog be schikbaar. Lengte: 6 1,5", hoeveel is dat in het Nederlands? 1.86. Gewicht: 94 kg. Positie: Flanker. Dat betekent een hoop tackles maken. Links/rechtsbenig: Rechts, maar dat maakt niet uit. Trainers: Ian Krysztofiak bij DIOK, John Dudink in Amster dam en Nigel Morgan bij Ply mouth. Waarom ben je naar Neder land gekomen? Voor mijn stu die, ik woon om en om een halfjaar in Engeland en in Ne derland. Het land bevalt me wel, de mensen zijn vriende lijk. Spreek je al Neder lands? Een klein beetje, ik heb les ge had. Ik versta het meeste wel, in ieder geval ge noeg om me niet buitengeslo ten te voelen. Hoogtepunt: De eerste keer dat ik geselecteerd werd voor Hampshire. Dieptepunt: Ik heb nog geen echte problemen meegemaakt, geen ernstige blessures of zo. Begin dit seizoen brak ik een rib en dat kostte me een paar wedstrijden, maar echte diep tepunten zijn er niet geweest. DIOK: Een goede, vriendelijke club. Ik heb het geweldig naar mijn zin. Er is hier een hoop jeugd, de club staat open voor nieuwe ideeën: met de toe komst van DIOK zit het wel snor. Sterke punt: Mijn tackle en sterke loopacties. Zwakke punt: De lange pass. Leukste tegenstander: HRC. Hun back-row is leuk om tegen te spelen, je krijgt sterke tegen- stand. Verve lendste tegen standen Dat zal wel worden, mijn oude team. Idool: Lawrence Dailaglio, de aanvoerder van Engeland. Hobby's: Golf, mijn handicap is 22, en trainen in de sport school. Krant: The Times. Boek: High Fidelity van Nick Hornby is het laatste dat ik heb gelezen, een erg leuk boek. Uitgaan: Dante, bij het Spui in Amsterdam. En stappen in Lei den is ook leuk, maar ik herin ner me meestal niet waar we dan geweest zijn. Man: Mijn vader. Die steunt me in alles. Vrouw. Mijn moeder. We zijn een hechte familie. Eten/drinken: Steak&chips, op zijn Engels. Mexicaans is ook lekker. Hier in Nederland is het eten beter dan in Engeland, er is ook meer keus. Respect voor: Mensen die le ven zoals ze dat willen, die ge lukkig zijn met wat ze hebben. Hekel aan: Mensen die over al les een mening hebben, maar zelf nergens voor staan. Dat vind ik hypocriet. Vakantieland: Ik wil graag een keer naar Australië. Daar reist een lange-afstandsvriendin van me rond op het moment, het lijkt me een heel mooi land. Politiek: Daar houd ik me niet echt mee bezig. Ik heb één keer gestemd, op de Conservatives, maar ik denk dat ik nu Labour zou stemmen. Ik mag die Ha gue niet zo. Geloof: Rooms-Katholiek, maar vrij passief. Mooiste plekje in stad: In Am sterdam het Vondelpark. In Leiden zou ik het niet weten, dat is als ik uit ben geweest plotseling verdwenen. Kampioen van Nederland: DI OK natuurlijk. Wij hebben te gen Den Haag eerder dit sei zoen dan wel verloren, maar toen speelden we verre van op ons best. Wij zijn nog aan het groeien, zij hebben al gepiekt. If we lose, I'll go mad. TEKST ANTON DIEDRICH FOTO LOEK ZUYDERDUIIJYN CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJ LOMAN LEEFMANS Voor eersteklasser Lugdunum is het komende zondag erop of eronder. Bij winst op ADO Den Haag komen andere staartploegen zoals het Haag se VCS en ADO zelf weer een beetje in het zicht van de Leidse hekkensluiter. Maar verliest Lugdunum, 'dan vrees ik dat het over en sluiten is', aldus keeper Jorrit Hermans. De sluitpost gaat daar voor alsnog niet vanuit. „Laten we vooropstellen dat we dit sei zoen redelijk veel pech heb ben gehad in de vorm van blessures en schorsingen. Na tuurlijk hebben andere clubs daar ook last van maar wij hebben geloof ik nog niet een keer met hetzelfde elftal bin nen de lijnen gestaan. van ADO winnen dan heb we nog een kans op hani ving. Dan komen we op puntje of drie van de re: blijven er nog negen i over waarvan we er zes t spelen. Er wordt fel geti en de opkomst is goed mocht het aan het einde de rit niet lukken, dan zo je voorzichtig kunnen ah gen of we niet gewoon on doende kwaliteit hebbea' Die harde conclusie eventueel komende zondj worden getrokken als Lu| num het tegen ADO niet bolwerken. ,,Als we nieti nen, wordt het gat opeens punt of acht en dat zie ik ons normaal gesproken meer redden. Dan hebben een kort seizoen gehad." WILMAR KORTLEEVER De finale heeft Nicole van Grie ken al gehaald. Daar hoeft de Noordwijkse atlete morgen ook niet voor te lopen tijdens de Nederlandse kampioenschap pen indooraüetiek in de Haagse Houtrusthallen. De 1500 meter is meteen eindstrijd en de vrij pittige limiet had Van Grieken afgelopen zomerseizoen al ge haald. 1998 was toch al een sei zoen waarin de hardloopster van De Spartaan een mooie vooruitgang boekte. Voor het eerst haalde ze de finale van het nationaal kampioenschap en op het onderdeel 800 meter liep ze een persoonlijke toptijd van 2.10.29. „Dat had nog wel har der gekund", zegt de atlete die in één jaar haar record met meer dan drie seconden verbe terde. Hoewel Van Grieken de Ne derlandse top begint te nade ren, is ze wars van stérallures. „Ik hoef niet zo nodig naar een bekende trainer of een grote club", zegt de competitie-atlete van de Lisser vereniging De Spartaan. „Het maakt me hele maal niet uit dat ik de enige snelle vrouw ben. Er lopen di verse mannen om me heen die net zo snel zijn als ik. Als ik moet kiezen, loop ik ook liever in een gemengde groep. Dat is meer ontspannen. Want als je leest over de ruzies in zo'n schaatskerngroep, dan moet je daar toch niet aan denken?" Op haar 25ste is Van Grieken eigenlijk een oud talent. Ze loopt al jarenlang rond bij De Spartaan zonder veel te doen met haar onmiskenbare moge lijkheden. „Ik was altijd een beetje aan het verspringen en kogelstoten. Alleen in dei petitie werd ik altijd w op de 1000 meter. Ik d« nooit veel voor en ben eigi helemaal gestopt toen ik neeskunde ging studeren.' gen het einde van de s ging het kriebelen. „Ik hd tijd het idee gehad dat ik een jaartje moest proberei te kijken wat het zou kin worden. Inmiddels zijn dai drie en we zijn zeker nog aan het einde. Iedereen zej het wel niet zal lukken o weer drie seconden af te I op de 800 meter, maar ii wel onder de 2.07 lopen." In de voorbereiding op buitenseizoen komt het I uit om in de hal te kiezen de 1500 meter. „Net als jaar trainen we deze inaa meer op omvang dan op heid. Ik denk dat ik nu niet beter zou kunnen dein 2 zo en daar doe ik het niet Anderen kunnen dat met of twaalf trainingen miss wel aan als ze een beetje g rugnemen, maar ik train vijf of zes keer in de week is mijn basis dit jaar beter, dat we al wel iets minder meters hoeven te maken. D ook wel een goed g de NK. Mijn persoonlijk n van 4.33 is het voornaa doel. Sta ik vierde op der lijst van dit jaar? Ja, vindji gek! Nog bijna niemand die 1500 meter gelopen. Mi moet altijd kijken wie er gaan lopen van de inschrij ik heb gehoord dat bijvoorb in ieder geval al een aden hazen voor een ander. toch, ik heb vrijwel niet spet getraind voor dit kampi schap, dus we rekenen kon de zomer pas echt af." Noordwijk speelt dinsdagavond nii NOORDWUK De inhaalwedstrijd SHO - Noordwijk gaat dinsdagavond nietd De KNVB heeft het duel geschrapt op verzoek van de Noordw hoofdklasser. „Bij ons spelen allemaal jongens die werken, en zouden een vrije middag moeten nemen. Want als we de avt spits voor willen zijn, dan moeten we om vier uur vertrekkeni Oud Beijerland", aldus penningmeester Epi Bosma. Er is nog) nieuwe datum vastgesteld voor het inhaalduel. Hé scheids!! is een rubriek over arbiters. In de vierde afle vering: Jan Sinke, die in de ogen van de rapporteurs te veel toelaat De Nieuwkoopse korfbalscheidsrechter blijft echter bij die keuze, al staat die promotie in de weg. Korfbal moet af van imago 'mietjessport' LEIDEN GERARD BAAS Bijna een jaar geleden moest korfbalscheidsrechter Jan Sinke de wedstrijd GKV-KZ Leiden staken omdat hij was aangevallen door een KZ-speler. Sinke zocht even de luwte van de kantine op om bij te komen en daarna de resterende acht minuten van het duel te leiden. „Ik ben aangesteld om een wedstrijd te fluiten en dat wilde ik doen, hoe dan ook." Het kwam er niet van, Sinke kreeg last van een barstende hoofdpijn omdat de aan hechting van een pees in zijn nek was gescheurd, maar het voorval tekent de Nieuwkopen „Pas later besefte ik wat er was gebeurd. Op dat moment dacht ik er alleen aan om die wedstrijd uit te laten spelen." Sinke zocht snel na het voorval contact met de speler die ervoor verantwoordelijk was dat hij twee maanden de ziektewet in moest. „Degene die mij aanviel, is zelf ook scheidsrechter. Ik wilde tegen hem zeggen dat ik wilde dat hij na zijn schorsing weer zou gaan fluiten. Hij kan er namelijk wat van en korfbal kan iedere goe de scheidsrechter gebruiken. En ik vind dat je niet twee keer mag straffen. Als de straf voorbij is, is ook de daad voorbij. Ik heb ook geen verwijten meer richting zijn club, al is het jammer dat ze pas na een paar weken hebben gereageerd, terwijl GKV de volgende dag al een bloemstuk stuurde. Het zij zo. Ik ben het gevalletje ver geten. Alleen als mensen er naar vragen denk ik er weer aan, verder niet." De schorsing is voorbij en Sinke, die voor de korfbal- bond in deze regio het aanstellen van de scheidsrech ters regelt, heeft al weer een paar keer contact gezocht met de KZ'er. Zonder resultaat, en dat zit hem dwars. „Hij zal toch wel begrijpen dat ik totaal geen wrok koester." „Vrouwen zijn net zo erg als mannen." Sinke begrijpt dat hij deze uitspraak nader moet uitleggen en gaat verder zonder de volgende vraag af te wachten. „Man nen schelden meer, maar vrouwen zijn beter in het maken van cynische opmerkingen. Voor mij als scheidsrechter is dat net zo erg." Of eigenlijk erger, want: „Klootzak of blinde kunnen ze in het vuur van de strijd tegen me zeggen, want dat zijn uitingen van emotie en dat ken ik nog maar al te goed van de tijd dat ik zelf korfbalde. Ik deed dat ook als ik het niet eens was met de leiding. Maar een speler heeft aan mij een kwaaie als hij of zij constant loopt te zeuren en te zui gen. Hoewel dat bijna onmogelijk is, probeer ik die rot te appel de mond te snoeren." Jan Sinke is tevreden met het niveau (eerste klasse) dat hij als scheidsrechter heeft bereikt. Sinds een tijdje vlagt hij in de overgangsklasse en in die functie, die hem door het hele land voert, heeft hij gezien dat arbi ters op dat niveau gewoon beter zijn. Toch weet hij ze ker dat hij zo de fluit zou kunnen overnemen, mocht de hoofdscheidsrechter geblesseerd raken. „Korfbal is een intensief spelletje en pas als je 'in de wedstrijd zit' kun je het duel leiden. Als grensrechter zit je er boven op. Je mag natuurlijk niet hopen op een blessure van de scheidsrechter, maar ik zou er klaar voor zijn." De oud-beroepsmilitair, twaalf jaar was Sinke chef-werk plaats in het oosten van het land, zou niets aan zijn stijl van fluiten veranderen. Een stijl, die hem regelma tig slechte cijfers van de rapporteurs oplevert. „Men vindt mij te coulant fluiten. Ik laat het spel te ver door gaan en sta te veel overtredingen toe. Maar dat is een bewuste keuze van mij geweest. Korfbal moet af van het imago van mietjessport." „Als ik strikt de regels zou hanteren, zou ik de wed strijd doodfluiten. Er zouden tientallen strafworpen zijn en de effectieve speeltijd zou niet hoog liggen. Een trage wedstrijd is zonde van mijn tijd en van die van de spelers. Neem alleen al het bijhouden van de score. Sommige collega's nemen de tijd om hun blocnote te pakken, schrijven op wie er heeft gescoord en twintig seconden later fluiten ze voor de hervatting. Met zo'n veertig treffers is dat tien minuten verloren tijd. Ik no teer de doelpunten op mijn horloge, dat ik speciaal voor het fluiten heb gekocht. Een druk op de knop en we kunnen weer verder. Tempo, tempo, tempo. Korf bal is snelheid." In tegenstelling tot de rapporteurs zijn de spelers wel te spreken over Sinke's manier van fluiten. Sinke, die na zijn loopbaan in het leger een tijdje touringcar chauffeur was en nu al zeven jaar werkt als buschauf feur, krijgt immers vaak genoeg complimenten. „Goed gefloten scheids, zeggen ze dan, eindelijk konden we weer eens een keer lekker spelen. Als je dat hoort, weet je dat je het goed doet. De rapportage zie je dan weer met vertrouwen tegemoet. Ik zie het als mijn taak om de spelers te begeleiden naar het spelen van een mooie wedstrijd. Ik wil het de spelers naar de zin maken en niet de rapporteurs." Jan Sinke: „Vrouwen zijn voor een korfbalscheidsrechter net zo erg mannen." foto 'ANnette lM Carlo van Zeist in duel met twee spelers van TOGR: „Ik heb nog geen moment spijt gehad van de overgang naar Ter Leede." foto marklamers

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20