Leidsch Dagblad 1 19 Automobilist »etaalt per dlometer Stille tocht Molukkers door Alphen )ecor Boudewijn de Groot past niet Mariniers VS stomen op naar Kosovo Oud PvdA-Kamerlid Vos overleden Verhoor PKK-leider Öcalan zonder advocaat Krasnapolsky neemt Leeuwenhorst over Cieba EXTRA Alphenaar verongelukt in Boskoop -J TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. «DAG 19 FEBRUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland •Economie Cultuur Kunst Sport Toestand gezondheidszorg Suriname kost levens KLM verliest haar monopolie op vluchten naar Aruba Expositie CBK: de enorme creatieve kracht van zigeuners 'oor de Leidse Stadsgehoorzaal was Boude- jjn gisteravond te Groot. De zanger deelde na tie nummers mee dat hij en het publiek het inder decor moesten stellen. Volgens De root waren niet zijn spullen te groot, maar de te krap. In de uitverkochte Stadsge- uorzaal viel tijdens de pauze en na afloop rerigens niet één opmerking te beluisteren in mensen die het decor, een driehoek met mpen daarboven, hadden gemist. Ook De Groot zelf zat er verder niet over in. jj trakteerde op een zinderend marathoncon- rrt en beloofde het publiek over een jaar of ree terug te komen. De directeur van de ibinet wil wegenbelasting verlagen kabinet wil het autogebruik nog deze kabinetsperio- ontmoedigen door een heffing per kilometer in te ren. Minister Netelenbos van verkeer denkt daarbij een teller in elke auto, vergelijkbaar met de tacho- laf in vrachtwagens. De minister benadrukte dat zo'n latregel de overheid geen cent extra zal opleveren: nsen die weinig rijden, zijn met een teller goedkoper dan nu. De politiek reageerde gisteren positief op de nnen. stateert dat de mobiliteit zal blijven toenemen, maar dat de ruimte op de weg beperkt is. Eindeloos meer wegen aanleg gen is ongewenst, ook omdat het milieu steeds meer te lijden heeft. Openbaar vervoer en ver voer over het spoor en water bieden onvoldoende soelaas. Daarom moet het wegverkeer meer over de dag worden ge spreid. Dat kan onder meer met spitsstroken, wisselstroken en toeritdosering, maar ook met informatiepanelen boven de pen wim koevoet Stadsgehoorzaal, P. Unger, had vanochtend nog kippenvel, zei ze. Toch wil zij op korte ter mijn de beroerde backstage-faciliteiten van de concertzaal aankaarten bij cultuurwethouder A. Pech told. „Ik vrees dat ik moet wachten op het Aalmarktproject. Dat kan nog jaren duren." Het is niet voor het eerst zijn dat Unger zich beklaagt over de uiterst krappe laad- en los- ruimte aan de Aalmarktzijde van de Stadsge hoorzaal. ,,Er wordt daar dikwijls vreselijk ge vloekt. De stukken uit het plafond vliegen in het rond." Pagina 19: De magie van Boudewijn de Grootste alphen aan den rijn saskia buitelaar Uit solidariteit met de Moluk kers in Indonesië, trekt zondag een stille tocht door Alphen aan den Rijn. De Molukse gemeen schap in Alphen organiseert de demonstratie. Zij wil daarmee de aandacht van de Nederland se regering vestigen op de ge welddadigheden op het Indo nesische eiland Ambon. „Het geweld op Ambon tus sen christelijke en islamitische Molukkers is overgeslagen naar andere eilanden en zeer zorg wekkend", zegt dominee O.J. Ruff van de Molukse Evangeli sche kerk in Alphen. „Dit treft ons in het hart." Leden van de Molukse ge meenschap in Alphen aan den Rijn hebben het initiatief geno men voor de stille tocht. Het centrale meldpunt voor Moluk se kerken in Houten onder steunt de actie en probeert an dere gemeenschappen in Ne derland te mobiliseren en hen zaterdag te laten afreizen naar Alphen, of in hun eigen ge meente een stille tocht te orga niseren. Omdat nog niet duide lijk is wat het resultaat is van die oproep, kan de organisatie geen voorspelling doen over het aantal deelnemers. In Alphen zelf wonnen circa achthonderd Molukkers. De initiatiefnemers vinden dat de Nederlandse re gering de Molukse problemen elenbos presenteerde giste- de Perspectievennota, een ussiestuk over de toekomst het verkeer en vervoer. Ze bij het autogebruik naar een leem waarbij de gebruiker de weg) betaalt. Ze wil rtoe de vaste lasten, zoals de jenbelasting. vervangen >r een systeem van variabele en. waarbij het feitelijke au- (bruik maatgevend is. Al va- is geopperd de wegenbelas- te vervangen door een ex- heffing op brandstof, maar probleem daarbij is dat nsen in de grensgebieden in het buitenland tanken pomphouders in de grens- tek failliet gaan. Een kilome- ieller kent dat bezwaar niet. Ie Perspectievennota is een angrijke aanloop naar het tonaal Verkeers- en Ver- irsplan (NWP) voor de pe- de 2002-2010. Dat verschijnt dit jaar. Netelenbos con- Het WD-Kamerlid Hofstra is blij dat de mobiliteit als 'onmis bare factor' wordt aangeduid, maar vindt dat er toch wegen moeten worden aangelegd „We moeten gewoon durven zeggen dat het wegennet een enorme achterstand heeft in ons land." PvdA en D66 steunen de plan nen. Het CDA ziet weinig nieu we aspecten in de nota. Groen- Links prijst het prijsbeleid, maar vindt de nota eenzijdig. brussel Het Amerikaanse vliegdekschip USS Enterprise (links) en het militaire tankschip USS Monongahela stomen op de Middelland se Zee op in de richting van Servië. Ze gaan daar deel uitmaken van de NAVO-macht die de druk op de strijdende partijen in Kosovo hoog moet houden, terwijl er in het Franse Rambouillet wordt onder handeld. Komen de Serviërs en de etnische Albanezen er voor mor genmiddag niet uit, dan wordt de legermacht mogelijk echt ingezet. De NAVO zal daarover waarschijnlijk dit weekeinde nog in Brussel vergaderen. Er staan 430 NAVO-vliegtuigen gereed, waaronder 260 Amerikaanse. Een woordvoerder van het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, heeft echter gesuggereerd dat Servië eerst zou kunnen worden aangevallen met vijftig kruisraketten. Zo zou de Joegoslavische president Slobodan Milosevic kunnen worden ge waarschuwd, zonder meteen geallieerde gevechtsvliegtuigen in ge vaar te brengen. De Joegoslavische luchtafweer zou volgens de krant Washington Post het eerste doelwit zijn, waarna kazernes van speci ale Servische politie-eenheden zouden kunnen worden gebombar deerd. Mocht het in Rambouillet op de valreep tot een akkoord ko men, dan komt er een vredesmacht met de naam KFOR. Die gaat waarschijnlijk bestaan uit zo'n 28.000 soldaten, onder wie mogelijk 4.000 Amerikanen. Aan boord van de Amerikaanse oorlogsschepen zijn circa 2.200 mariniers onderweg naar Griekenland. Pagina 7: VS weten niets van dreigende taal Jeltsin FOTO AP» JASON MALCOLM iieeuwval Alpen zorgt oor overlast ihaag-berlijn anp-dpa-afp sneeuwval in de Alpen :gt opnieuw voor veel over- In delen van Oostenrijk, itserland en Frankrijk zijn er tientallen wegen dichtge- feuwd of vanwege lawinege- ir afgesloten. In de Franse ien kwam gisteren een 24-ja- Frangaise bij een lawine )e sneeuw heeft ook conse- enties voor vakantiegangers, eenden wintersporters die weekeinde vertrekken of te- iomen. kunnen te maken gen met gladheid en afslui- Oostenrijkse win ter- Woorden zoals Lech, Galtür zijn onbereikbaar. De langrijke snelweg AIO is afge- len. Ook de Achenpas tussen litsland en Oostenrijk is Ook n Zwitserland viel erg verse sneeuw. De auto- indiensten over de Oberalp via de Furkatunnel zijn stil- 'egd. Verbier, Adelboden en ndersteg zijn onbereikbaar. Duitsland worden overstro- ngen gevreesd. De ANWB strekt via de Reisnieuwslijn ropa (0900-9109101) actuele Weersinformatie over de Al- nlanden. Er is ook een num- ïvoor Nederlanders die naar stenrijk onderweg zijn. Via '•76764100 is informatie te hijgen over de bereikbaar- id van Oostenrijkse skidor en de situatie op de Duitse towegen. purmerend anp Voormalig PvdA-Kamerlid en vakbondsman Henk Vos is gisteravond in zijn woonplaats Purmerend op 55-jarige leeftijd overleden. Hij maakte van 1983 tot de verkiezingen van 1998 deel uit van de Tweede Kamer. Vos maakte als parlementariër vooral naam als voorzitter van de Kamercommissie voor economische zaken. Vos maakte in november 1997 bekend na de verkiezingen te stoppen met zijn politieke loopbaan. Hij had toen een lange periode van ziekte achter de rug. „Voor mij geldt dat ik een stap terug moet doen om nog een hele poos gezond te blijven", aldus de sociaal-demo craat. De in het Groningse Sappemeer geboren Vos begon na een opleiding tot chemisch analist in 1967 voor de vakbeweging. Van 1972 tot 1983 was hij districtsbestuurder van de Industrie bond FNV. Vos verwierf landelijke bekendheid toen hij begin jaren tachtig leiding gaf aan een vergeefse poging van werknemers van de Ford fabriek in Amsterdam om hun bedrijf open te houden. Als lid van de Tweede Kamer voor de PvdA speelde Vos begin jaren negentig een belangrij ke rol achter de schermen bij de onderhande lingen over de overname van het inmiddels ter ziele gegane Fokker door het Duitse Dasa. Vos was tevens actief in de wielrennerij. Hij was voorzitter van de vereniging van beroepswiel renners WWB en speelde zomer 1998 nog een bemiddelende rol in het dopingschandaal rond de TVM-ploeg. Pagina 3: Man achter de schermen Oud PvdA'er en vakbondsman Henk Vos. FOTO ANP istanbul-den haag gpd-anp noordwijkerhout/amsterpam jan preenen Krasnapolsky Hotels Restau rants neemt de congrescentra Leeuwenhorst in Noordwijker- hout en Koningshof in Veldho ven over van Fortis. Met de overname is een bedrag ge moeid van 135 miljoen gulden, waarvan de helft in contanten en de andere helft in aandelen wordt betaald. Directie en personeel van Leeuwenhorst reageren posi tief. De werkgelegenheid van de vierhonderd personeelsleden is gegarandeerd en de uitbreiding van het complex waarvan al eerder sprake was. gaat door. „Onze horizon is breder gewor den. We gaan nu deel uitmaken van een grotere onderneming, die in dezelfde branche zit als wij. Dat is het verschil met For tis. Als financiële instelling was dat een vreemde eend in de bijt", aldus directeur R. de Jager van Leeuwenhorst. Het congrescentrum aan de Langelaan in Noordwijkerhout werd in 1990 door Amev Le vensverzekering. onderdeel van Fortis, overgenomen van het bisdom Rotterdam. Leeuwen horst heeft 502 kamers, zestig zalen en vier restaurants. Per jaar komen er 200.000 bezoe kers. De omzet is ongeveer veertig miljoen gulden. De Ja ger: „Wij kunnen nu alleen maar verder groeien. De afgelo pen tijd vertrokken nogal eens mensen als ze zich elders kon den verbeteren. Ik denk dat we degenen die carrière willen ma ken, straks gemakkelijker kun nen behouden." Leeuwenhorst kan in elk ge val de plannen uitwerken om op de plek waar nu nog het Col lege Leeuwenhorst staat be- Kantdbr Proiektmeubelenmeubelen litffWiHMIIffiliniiHMHilH drijfsopleidingscentra te zetten. Voor het aankopen van de 2,2 hectare grond is een voor-over eenkomst getekend met de ge meente. Noordwijkerhout is nog op zoek naar vervangende ruimte in het dorp voor de school. Het personeel van Leeuwen horst is gistermiddag ingelicht over de plannen. R. van den Es- hof, voorzitter van de onderne mingsraad en in het bedrijf woordvoerder van FNV Horeca: „We venvachten geen proble men. Ik denk dat dit een goede zaak is voor Leeuwenhorst. De komende weken zullen wij als OR en bond verder gaan pra ten." Venvacht wordt dat de overname van Leeuwenhorst over een maand definitief is. Twee speciale openbare aan klagers en acht man van de an- ti-terreurpolitie zijn op het Turkse eiland Imrali begonnen met de ondenTaging van de lei der van de Koerdische Arbei derspartij PKK, Abdullah öca lan. De Turkse wet staat de on dervragers toe om een verdach te van staatsondermijnende ac tiviteiten vier dagen zonder ad vocaat aan de tand te voelen. De rechtbank kan die periode met drie dagen verlengen. Pre mier Ecevit verzekerde dat öca lan een raadsman zal krijgen, maar de Turkse wet accepteert geen buitenlandse advocaten. Het proces tegen de PKK-lei- der zal binnen afzienbare tijd beginnen. De Raad van Europa wil een delegatie naar Turkije sturen. Het Turkse ministerie van buitenlandse zaken heeft al laten weten dat Turkije geen behoefte heeft aan buitenland se waarnemers die zich als in specteurs gedragen. Het hoofd van de Duitse bin nenlandse veiligheidsdienst Pe ter Frisch zei gisteren dat Os man öcalan zijn gearresteerde broer zou opvolgen. De PKK zou willen vasthouden aan diens achternaam, hoewel de beweging in feite wordt be stuurd door een groep van 20 commandanten die verspreid over Europa wonen. Het Koer disch Informatiecentrum in Keulen sprak de suggestie me teen krachtig tegen. Demonstraties van Koerden gingen ondertussen in verschil lende Europese steden door. NR. 41931 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Zorgen voor Schapers na verlies Krajicek JUWELIER GOUDSMEDERII ontdek hel verschil CR^vanCjerncnj juweliers b.v. ontkent. „Als er in een Zuid- Amerikaans land een ramp ge beurt, zijn ze er als de kippen bij", zegt een woordvoerster. „Op de Molukken voltrekt zich ook een ramp. Er is bijna geen eten meer. Financiële steun, voedsel en medicijnen zijn hard nodig, want de Indonesische regering doet niets. Er moet een gebaar van bovenaf komen. Dat is Nederland de Molukkers ver schuldigd." boskoop/alphen marun kramp Bij een verkeersongeval op de Alphenseweg bij Boskoop is gisteren een 28-jarige Alphe naar om het leven gekomen. De man kwam bij een inhaalma noeuvre frontaal in botsing met een tegemoetkomende tankwa gen en was op slag dood. Het ongeluk veroorzaakte een enor me verkeerschaos op de wegen tussen Alphen en Gouda. De chauffeur van de tankwa gen, een 54-jarige man uit Sint Willibrord, bleef ongedeerd. Omdat zijn vrachtwagen vast zat in de berm, werd de N207 afgesloten. Het verkeer moest omrijden via Bodegraven. Hier door onstonden op de provin ciale wegen in de omgeving lange files. Rond 17.00 uur werd de Alphenseweg weer vrijgege ven. Borst ziet geen dreigend tekort aan huisartsen den haag anp Er ontstaat de komende jaren geen tekort aan huisartsen. De voorgenomen uitbreiding van het aantal opleidingsplaatsen met 36 en andere maatregelen kunnen de toenemende vraag naar huisartsen opvangen. Dat is de overtuiging van minister Borst van Volksgezondheid die hierover vragen van het WD- Tweede-Kamerlid Van Blerck heeft beantwoord. Van Blerck maakt zich onge rust over tekorten aan huisart sen, met name in Groningen, Drenthe en Midden-Brabant. HET WOORD IS AAN Annie M.G. Schmidt De televisie is een monster dat roofbouw pleegt op de inspiratie. veel r bewolking VJ Uitgebreid weeroverzicht op pagin VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Circa 4.000 pro-Koerdische be togers raakten gisteravond slaags met oproerpolitie in Athene. In Den Haag hebben gisteren ongeveer 700 Koerden vreed zaam gedemonstreerd. In te genstelling tot dinsdag bleven incidenten uit. Justitie heeft nog geen besluit genomen over vervolging van de verdachten die in de nacht van dinsdag op woensdag in en rond de resi dentie van de Griekse ambassa de zijn aangehouden. Pagina 7: Debat in Duitsland over snelle uitwijzing Koerden Economie8,9 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 Rijp en Groen/Strips10 RTV/programma's11 Sport20,21 Op de pagina Uitgaan een kortingsbon voor het ero tisch drama 'Zuid Zuid West' van Carina Molier in het LAKtheater in Leiden. Hoogovens: looneis is van de gekke beverwijk ronald frisart De voorstellen van de vakbon den voor de nieuwe CAO zijn veel te duur. Dat vindt de Hoogovens-directie. Directeur K. Blokland noemt de looneis van 3,5 procent zelfs 'van de gekke'. Daags na de woensdag be gonnen CAO-besprekingen zet ten Blokland en onderdirecteur J. Haitink uiteen hoe slecht de staalsector er momenteel voor staat. Hoogovens wil om die re den 'geen minimalistische, maar wel een verantwoorde CAO'. Volgens Blokland zit de staalmarkt in 'een zeer diep dal. Prijzen zijn met dertig procent gedaald'. Het dieptepunt lijkt bereikt, maar herstel zal tijd vergen. „Misschien wel twee of drie jaar", schat Haitink. Op het Hoogovens-terrein hield het personeel' van DSM Agro gisteren een werkonder breking. Het was een protest te gen het directievoorstel om de winstafhankelijke uitkering los te koppelen van die van Hoog ovens Staal. De directie heeft dat plan nu voorlopig ingetrok ken. Bij de Belgische Hoogovens dochter Usines Gustave Boël (UGB) wil de directie 580 van de 1.338 banen schrappen, vooralsnog zonder gedwongen ontslagen. Het staalconcern wil de koudwalserij in La Louvière sluiten en zich alleen nog toe leggen op warmwalsproducten. Pagina 9: 'Geen reden om stormbal te hijsen'. la, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: - 'Tol- ,'y -plaats- v (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lD Per maand O Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) i I automatisch (f. 33,70) Öacceptgiro (f. 97.90) I Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ivelop. zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1