Z&Êlwft Centrale verdeling huurhuizen Extra bescherming voor vogels in reservaat De Wilck 'Verbroedering in Nederland moet bondgenootschap Molukken herstellen' Bospark Alphen s niet onveilig' SHi WBBÊBÊM Rijn Veenstreek Alphen breidt betaald parkeren verder uit JDAG 19 FEBRUARI 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv -chef marieta kroft, 071-5356411 razilianen onderdak door acties 7frswqude-dorpDankzij de inspanningen van pastoor E. Lau inwoners van Hazerswoude hebben 32 arme gezinnen in het azilaanse dorp Jequitinhonha permanent onderdak gevon- n. In 1997 waren in Hazerswoude verschillende activiteiten ngeld bijeen te brengen voor de vroegere missieplaats van de istoor. Naast een kaartavond en giften reed oud-wethouder ;tvan der Werf een skeelertocht van honderd kilometer voor [goede doel. Het opgehaalde bedrag werd nog eens verdub- Iddoor het ministerie van ontwikkelingssamenwerking, iardoor het uiteindelijk mogelijk was om 32 huisjes voor ar- ?n te bouwen. Inmiddels zijn alle huisjes bewoond en wordt op dit moment een speeltuin aangelegd, dankzij een project nde kinderen van de Engelbewaardersparochie. Pastoor Lau zeer dankbaar voor alle hulp en hoopt het project in Jequitin- mha volgend jaar met eigen ogen te gaan bekijken, foto »pr» ïbrekers plunderen kassa huiden Inbrekers hebben vannacht een nog onbekend geld- drag gestolen uit een winkel aan de Dorpsstraat in Leimui- n. Om binnen te komen werd de toegangsdeur opengebro- akkenrollers actief wen aan den rijn Een 47-jarige vrouw uit Waddinxveen is gis- imiddag omstreeks een uur het slachtoffer geworden van zak- nrollerij in winkelcentrum De Aarhof in Alphen. In de porte- annee zat een geldbedrag van enkele honderden guldens en kele pasjes. ietsers op de bon wen aan den run De politie heeft tijdens een controle gister- ddag op de Van Mandersloostraat in Alphen vijftien fietsers ide bon geslingerd. De Van Mandersloostraat is een voetgan- iseebied. iertal sloopt politiewagen uwkoopDe politie heeft vannacht vier jongeren tussen de en 18 jaar uit Alphen en Nieuwkoop opgepakt, die een poli- ivagen hadden vernield. De auto stond geparkeerd op de furstraat in Nieuwkoop. De vier sloopten het blauwe zwaai- ht, de antenne en bekrasten het portier. Een getuige zag dat iachtervolgde de groep. Hij vatte de 18-jarige Alphenaar in de De politie nam de verdachte van hem over. Later in de jcht arresteerde de politie de andere drie in hun woningen. icobswoude wil infocentrum bij A4 ogmade De beste locatie voor het informatiecentrum van de jesnelheidslijn en de A4 is volgens het gemeentebstuur van cobswoude een plek in de Bospolder vlak langs de A4. Burge- eester en wethouders konden kiezen uit vier locaties die het ojectbureau van rijkswaterstaat had aangewezen. Jacobswou- iwü het voorlichtingscentrum graag op eigen bodem hebben, i twee plekken op Leiderdorps grondgebied vielen voor Ja- bswoude daarom af. Van de twee overgebleven mogelijkhe- n koos het college voor de plaats die het dichtst bij de A4 ligt. plek is het best bereikbaar met het openbaar vervoer. Aan- nkelijk wilde de gemeente geen informatiecentrum op haar ondgebied maar de politici hebben hun mening op dit punt rzien. Aangezien de HSL er toch komt kun je er maar beter t beste van maken is hun redenatie. Een informatiecentrum sarin rijkswaterstaat met films, internetsites en modellen van lidschappen en machines uitlegt hoe de werkzaamheden aan HSL, de boortunnel en de A4 worden uitgevoerd, is positief ior de gemeente, meent Jacobswoude. Het zet in elk geval de irpskern Hoogmade op de landkaart. lBospark lijkt met een imag- obleem te kampen. Hoewel naam geregeld opduikt in itieberichten, zijn er volgens politie niet aantoonbaar vernielingen, bedreigin- en berovingen dan op an- beduchte plekken in Al- n. Maar cijfers en gerust- lende woorden van de poli ten spijt, Alphenaren die overdag in het park prima tnaken, wagen zich, nadat schemering er is ingevallen, fgeen goud. lark Verschuur (14 jaar) is sluut niet bang aangelegd. Den met zijn vriend hangt hij sg wat rond in het Bospark. ar sinds een groepje jonge- hem op zijn fiets heeft las- pvallen, gaat hij 's avonds meer door het park. „Ik er niet op mijn gemak theen, als ik bezopen jon- tegen elkaar hoor schel- Hondenuitlaters idem met of zonder doberman- jsscher. De incidenten, hoe inig uitzonderlijk ook, ma- zelfs op volwassenen veel tuk. De schaarse verlichting liet park doet de rest. Bezoe- concluderen dat de heerlij- groenstrook van overdag in donker beter kan worden meden. •nterecht, zo lijkt het wan- politiewoordvoerder H. •mmel cijfers van aangiften misdrijven in het Bospark zien. Van de 170 aangiften geweld met letsel, zonder pen die vorig jaar werden ge- constantun hoffscholte Nieuwe activiteiten in het vogelreservaat De Wilck in Hazerswoude worden voortaan aan strengere regels gebonden. Activiteiten die scha delijk zijn voor het aanwezige vogelbestand zijn bijna niet meer toegestaan zodra het ministerie van landbouw, natuur en visserij het gebied de status heeft gegeven van Europees vogelrichtlijn- gebied. Ook het jagen is er verboden. Om tot vo- gelrichtlijngebied te worden aangewezen, moet een gebied één procent van de totale populatie van een vogelsoort bevatten. In De Wilck geldt dat voor de kleine zwaan. „Nieuwe activiteiten of plannen waarvan de gevolgen schadelijk zijn voor de aanwezige waar den, kunnen alleen doorgaan als er sprake is van dringend maatschappelijk belang. Bovendien is het dan nog verplicht om de verloren waarden elders te compenseren", zegt T. van Gelder van het ministerie van LNV. De grond in De Wilck is eigendom van Staatsbosbeheer, die de polder via een aantal contracten door boeren uit de regio laat gebruiken. Zij moeten daarbij wel enkele re gels in acht nemen, zoals niet maaien voor een bepaalde datum. Volgens Van Gelder kan het be staande gebruik zonder problemen doorgaan. De vogelwerkgroep Hazerswoude en omstre ken is al enkele jaren bezig om De Wilck onder speciale richtlijnen te krijgen. Secretaris W. van Eijk is dan ook 'hartstikke blij' met de medede ling van het ministerie. Volgens hem zou de aan te wijzen zone echter wel groter moeten zijn, omdat ook de omliggende polders intensief door vogels worden gebruikt. „Wij gaan dat via de in spraakprocedure bij het ministerie bepleiten", al dus Van Eijk. Wethouder Uljee van Rijnwoude laat weten dat hij in eerste instantie positief tegenover het voor nemen van het ministerie staat. Volgens hem kan het vogelrichtlijngebied een extra argument zijn om hier een geboorde tunnel voor de HSL aan te Het land van Hein Verkley grenst aan vogelre servaat De Wilck. Ook zijn akkers worden gere geld bezocht door de kleine zwaan. „Vooral als ik nieuw heb ingezaaid zijn het er af en toe wel een paar honderd. Met de overlast valt het wel mee, als ze tenminste op tijd weer weg zijn." De aan wijzing als beschermingszone vindt Verkley ei genlijk onzin, want 'er hadden beter twee boeren kunnen zitten'. Belanghebbenden kunnen tot 17 maart mon- delijk of schriftelijk op de aanwijzing reageren. De betrokken provincie(s), gemeenten en water schappen worden apart gehoord. Naast De Wilck wil het ministerie ook de Reeuwijkse Plassen als vogelrichtlijngebied benoemen. De vogelpopula tie bestaat hier vooral uit de kleine zwaan, de smient en de krakeend. Uiteindelijk doel van de vogelrichtlijn is te komen tot een Europees net werk van natuurgebieden. Geen voorrang op woning in eigen dorp Zes Rijnstreekgemeenten gaan mogelijk al dit najaar hun huurwoningen centraal verdelen. De ingezetenen van een gemeente verliezen dan hun voorrang op huurhui zen op de overige inwoners van Rijnstreekgemeenten. Nu hebben gemeenten nog de mogelijkheid om vrijko mende huurwoningen de eerste vier weken aan te bie den aan de eigen inwoners. Pas daarna mogen ingezete nen van 'buurgemeenten' reageren. run- en veenstreek marun kramp Een werkgroep waarin de zes gemeenten (Alphen, Ja cobswoude, Liemeer, Nieuw koop, Rijnwoude en Ter Aar) en de plaatselijke woningbouw corporaties zijn vertegenwoor digd, heeft zich de afgelopen tijd gebogen over de mogelijk heden van een regionaal woon- ruimteverdeelsysteem. Het idee van een regionaal verdeelsysteem is niet nieuw, meldt F. Rietmeijer directeur van Woningstichting Nieuw koop en lid van de werkgroep. „In het hele land zie je samen werking op dit gebied en ook in deze omgeving zijn bijvoor beeld de Leidse- en Goudse re gio en de Duin- en Bollenstreek al op die manier bezig. In onze regio werd de discussie twee jaar geleden aangezwengeld bij de opstelling van het regionaal volkshuisvestingsprogramma. De overstap naar een regio naal verdeelsysteem is voor Rietmeijer een logische. „Men sen worden mobieler en kijken in alle opzichten meer om zich heen. Neem als voorbeeld de arbeidsmarkt. Vroeger als je op zoek ging naar werk zocht je al leen in je eigen dorp. Nu kijken mensen ook in Amsterdam, Utrecht enz. Het probleem is alleen dat als je deze trend doortrekt naar woningmarkt, men begint te piepen. Gemeen ten en woningbouwverenigin gen zijn bang om die muurtjes rondom hun grondgebied af te breken en verderop te plaat sen." Jacobswoude is zo'n gemeen te, weet wethouder M. Dam- brink. De gemeenteraad vreest dat het aanbod voor de eigen inwoners afneemt als de huur woningen voortaan regionaal worden aangeboden. Rietmeijer gelooft echter dat de huurders gebaat zijn bij een regionaal verdeelsysteem. Nu mogen de inwoners van de Rijnstreekgemeenten zich in al le zes gemeenten inschrijven voor woonruimte. In Alphen mogen de inwoners van andere gemeenten direct reageren op vrijkomende huizen. In de klei nere plaatsen mag dat pas na dat de woning vier weken is aangeboden aan de eigen inwo ners. ,,Als je in alle Rijnstreek- gemeenten wilt wonen moet je echter wel zes formulieren in vullen en net zoveel plaatselijke krantjes in de gaten houden om te kijken of er een huis naar je gading bijzit. Met een centrale regeling hoef je je maar een keer in te schrijven en is het aanbod in één oogopslag dui delijk." De positie van de verschillen de woningbouwverenigingen komt daarbij niet in het geding, meent Rietmeijer. roelofarendsveenBijna driehonderd kinderen uit Alkemade lachtten gistermiddag om de grappen en grollen van clown Toni Prestolino. Vanwege de voorjaarsvakantie was de clown naar de Tweesprong in Roelofarendsveen gekomen. Ruim twee uur lang haalde de clown alles uit de kast en liet hij de kinderen zelf meedoen aan zijn show. Op de foto assisteert Denise in de act met Duif Pietje. foto marklamers alphen aan den run vervolg van voorpagina De Alphense Molukkers willen met de stille tocht laten zien dat niet de strijd tussen de moslims en christenen de oorzaak van de malaise is, zoals de Indonesische regering wil doen geloven. De oorzaak is wel de wei gering van zowel Indonesië als Nederland om de eilandengroep die naar autonomie streeft, te hulp te schieten.In de Molukse cultuur bestaat al sinds eeuwen een bond genootschap tussen de moslims en de christenen, legt dominee O. Ruff uit. „Dat bondgenootschap resulteert in broeder- en zusterschap tussen verschillende dorpen. Het geweld tussen de twee religies door kruist dat bondgenootschap." De initiatiefnemers hopen daarom dat ook islamitische Molukkers deelnemen aan de stille tocht. Die Nederlandse verbroede ring moet het bondgenootschap op de Mo lukken weer tot leven brengen. Ruft verwacht niet dat het stille protest onmiddellijk leidt tot gesprekken op rege ringsniveau. „Zo reëel zijn we ook wel, an dere items beheersen het nieuws. Dan wor den de Molukken naar de achtergrond ge schoven. Nederland is ook maar een klein land. Er zou in EU-verband druk uitgeoe fend moeten worden op Indonesië." De stille tocht begint zondag om 19 uur bij de Molukse evangelische kerk aan de Dennenlaan in Alphen. De stoet gaat naar het stadskantoor waar leden van de Moluk se gemeenschap en loco-burgemeester D. van der Veen Meerstadt een toespraak hou den. Het is nog onbekend hoeveel mensen deelnemen aan de tocht. In Alphen wonen ongeveer 800 Moluk kers. Verwacht wordt dat ook Molukkers uit andere gemeenten naar Alphen komen. In Molukse kerkdiensten in Nederland wordt zondagochtend aandacht aan de tocht ge schonken. Evenals tijdens het benefietcon cert voor Ambon vandaag en morgen in Den Haag. :bied kampt met imagoprobleem daan, vonden vijf plaats in het Bospark en drie daar vlakbij. Een veel groter deel van de inci denten had plaats rond de uit gaansgelegenheden in de Juli- anastraat. Een vergelijkbaar aantal op plekken als de Albert Schweitzerbrug en de President Kennedylaan. Ook van de 36 straatroven in Alphen vorig jaar was er slechts één in het Bospark. Van vernie lingen is evenmin uitzonderlijk yaak aangifte gedaan. De brand van de kinderboerderij in fe bruari vorig jaar is volgens de politie een uitzondering. Wel is er vorig jaar in de zomermaan den enkele weken achtereen extra toezicht gehouden na klachten van omwonenden. Schimmel verbaast zich er niet over. „Men voelt zich er anoniemer. Er is weinig sociale controle. En op het naastgele gen Groene Hart Lyceum zitten meer dan duizend leerlingen, die in de pauzes naar buiten gaan. Wat vroeger op het schoolplein werd uitgeknokt, heeft zich verplaatst naar het Bospark. Toen ging het om ver nielingen of een grote bek ge ven, nu is dat een stapje erger. Maar dat zie je landelijk. Het Bospark steekt er echt niet bo venuit." Onveilig is het niet, conclu deert ook wijkagent Tim Sporre. Sinds twee jaar surveilleren stadswachten samen met lera ren tijdens de schoolpauzes in het park. Daardoor is de handel in softdrugs verbannen en zijn de klachten van bejaarden en ouders met kinderen tot een minimum beperkt, meent de - - .r; <:v Wat kom je tegen achter de volgende boom? Het slecht verlichte Alphense Bospark geeft veel mensen een onveilig gevoel zodra de duisternis er is ingevallen. foto engel lameijer wijkagent. „Maar er zijn ook momenten dat wij niet aanwe zig zijn. Zoals de zaterdagnacht dat het rieten dak van de kin derboerderij in de fik ging." Voor frequent parkbezoekster Ingrid Bosman is het dan ook zo klaar als een klontje. Van de schooljeugd heeft ze op haar dagelijks wandeling met de hond door het park absoluut geen last. De problemen doen zich juist op vrijdag- en zater dagnacht voor, als het uitgaan spubliek uit het centrum trekt. „Bijna elke zondagochtend kan je het spoor van vuil en vernie lingen door het park volgen. Negen van de tien.vuilnisbak ken zijn eraf en de kapotgesla gen flessen liggen naast de bankjes. Een tijd terug was zelfs een hele bouwkeet omge gooid." Bij de gemeente is, net als bij de politie, geen extreme ver nielzucht bekend. De schade in het park wijkt volgens een woordvoerster niet af van ande re plekken in Alphen. „Het is een gevoel", verklaart Sporre deze verhalen van parkbezoe kers. Een gevoel dat hij begrijpt, maar dat volgens hem onte recht is en het park met een verkeerd imago opzadelt. Toch worden de onveilg- heidsgevoelens serieus geno men. De gemeente is voorlopig extra alert op klachten van om wonenden. Het lyceum gaat vanaf 12 maart elke 14 dagen met een klas de rommel in het Bospark opruimen. Bovendien probeert de schoolleiding vechtpartijen de kop in te druk ken door pesters hard aan te pakken. Zijn er desondanks toch pro blemen, meldt dat dan, drukt wijkagent Sporre de parkge bruikers op het hart. „Ik zou graag met mevrouw Bosman in contact komen, want wij zien geen patroon in de vernielingen na het uitgaan in het weekein de. Zij is een dagelijkse surveil lant en misschien wel beter op de hoogte dan wij. Als wij we ten op welke tijdstippen de ver nielers door dat park gaan, kunnen we er politie op inzet ten. Want wij willen ze echt wel hebben." Bewoners moeten abonnement kopen venstraat blijft gratis. Maar uitbreiding van het be taald parkeren is desondanks onvermijdelijk. In een brief die deze week aan 1200 centrum bewoners is verstuurd, schrijft de gemeente dat de kosten voor een parkeerabonnement voor bewoners en bedrijven zo laag mogelijk worden gehouden. Burgemeester en wethouders praten dinsdag over de nieuwe nota. Daarna wordt de inhoud, waaronder de prijs voor een abonnement, openbaar ge maakt. Tijdens een informele inloopavond op 2 maart kun nen bewoners uitleg krijgen over het parkeerbeleid. Tussen 19.30 en 22 uur zijn ze welkom in de raadzaal van het stads kantoor. Ook bewoners van de Lage Zijde zijn door middel van een brief uitgenodigd voor deze avond. De uitbreiding van het betaald parkeren laat daar nog een aantal jaren op zich wach ten, omdat er nauwelijks par keerplaatsen verloren gaan. Pas als na 2003 de Thorbeckestraat wordt doorgetrokken en meer verkeer via de Lage Zijde het centrum in en uit moet, neemt de behoefte aan meer parkeer ruimte toe. De gemeente wil eerst aankijken hoe groot die behoefte is. alphen aan den run saskia buitelaar De eerste uitbreiding van het betaald parkeren op de Hoge Zijde in het Alphense stadscen trum gaat na de bouwvakantie van start. Bewoners van de Ho ge Zijde tussen het Burgemees ter Visserpark en de Hoflaan, inclusief het woonwijkje dat in geklemd ligt tussen de Prins Bernhardlaan, het Raoul Wal lenbergplein en het spoor zul len een abonnement moeten aanschaffen als ze voor de deur willen parkeren. Bezoekers van het centrum moeten nu ook in deze ring, net buiten het cen trum, betalen voor een plekje. Bewoners kunnen op 2 maart informatie krijgen over de ver anderingen. Nieuwe afspraken voor het centrumparkeren zijn noodza kelijk nu het Alphense stadshart op de schop gaat. Na de bouw vak wordt het St. Jorisplein bouwrijp gemaakt voor het nieuwe stadhuis. Dat betekent dat de 295 parkeerplaatsen op het plein niet langer kunnen worden gebruikt. Dit verlies aan parkeercapaciteit kan deels worden opgevangen door tijde lijke parkeerplaatsen op de Ha venstraat en naast het postkan toor. Het parkeren op de Ha- alphen aan den run Euro-informatie voor ouderen besluit om de euro in te voeren. Voor wie vervoer een pro bleem is. kan het OSO (Overleg Samenwerkende Ouderenbon den) vervoer regelen. Neem daarvoor tijdig contact op met het OSO, tel. 0172-491607. De bijeenkomst begint om 14 Ouderen kunnen donderdag 11 maart een informatiemiddag bijwonen over de euro in de raadzaal van het Alphense stadskantoor. Wethouder S. Ly- czak gaat dan in op de geschie denis die voorafging aan het

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17