Biecht-nieuwe-stijl moet voor priesters prioriteit zi Geloven heeft te maken met wezen van ons bestaan, Kerk Samenleving VRIJDAG 19 FEBRUARI 1999 redactie dick van der plas. 071. Patriarch krijgt 'ver jaarsexpositie' moskou Patriarch Alexy II van de Russisch Orthodoxe kerk kreeg een bijzonder cadeau voor zijn zeventigste verjaardag. In het patriarchale paleis in het Kremlin werd een expositie inge richt met de mooiste voorwerpen uit de geschiedenis van de kerk. Presidentsvrouw Naina Jeltsin was een van de gasten bij de opening. foto epa Christelijke school St. Petersburg dicht st petersburg De enige christelijke school in het Russische St. Petersburg dreigt begin volgende week ontruimd te worden. De Hollandschool werd negen jaar geleden met geld uit Nederland opgeknapt. Nu wil het stadsbestuur er een kliniek voor politie personeel in vestigen. Het gebouw werd in 1990 voor onbepaal de tijd ter beschikking gesteld aan Open Christianity, een orga nisatie die in het buitenland onderwijsprojecten opzet. Voor waarde was dat Open Christianity het sterk verv allen gebouw zou opknappen. De organisatie ging daarmee akkoord en reno veerde het gebouw met hulp van voornamelijk Nederlandse vrijwilligers voor anderhalf miljoen gulden. Open Christianity verloor vorige week een rechtszaak die zij aanspande om ont ruiming van het gebouw te voorkomen. Kwartaalblad Religie Nu ten onder kampen Religie Nu. een kwartaalblad over religieuze bewegin gen en sekten, is opgeheven. Het tijdschrift is niet levensvat baar. constateert de Kampense uitgeverij Kok anderhalf jaar na oprichting. Het eerste nummer van Religie Nu verscheen in ok tober 1997 als opvolger van het blad Religieuze bewegingen in Nederland, dat ook al geen commercieel succes was. Na het proefnummer verschenen slechts twee edities. Het blad gokte bij de oprichting op 2500 abonnees, maar het bleef bij enkele honderden, aldus uitgever C. Visser. Hij erkent dat er een ver keerde inschatting is gemaakt. De oorzaak van de geringe be langstelling zoekt \lsser in de te brede formule. ..De een wilde schrijven over sekten, de ander over wereldgodsdiensten. Dat ging niet altijd samen." Van moord verdachte priester vrij guatemala-stad De rooms-katholieke priester die werd ver dacht van moord op de de Guatemalteekse hulpbisschop Juan Gerardi is vrijgelaten. Het proces tegen de priester wordt voor lopig gestaakt, zo heeft justitie in Guatemala besloten. Gerardi werd eind april met een betonblok doodgeslagen. Twee dagen daarvoor had hij een kritisch rapport gepresenteerd over schen dingen van de mensenrechten tijdens de burgeroorlog in het Midden-Amerikaanse land. Enkele maanden later arresteerde de politie de priester Mario Orantes, een naaste medewerker van Gerardi, op verdenking van moord op de hulpbisschop. De Rooms-Katholieke Kerk in Guatemala is altijd overtuigd geweest van de onschuld van Orantes. De priester vond het levenloze li chaam van de hulpbisschop in de garage van de pastorie, waar Orantes en Gerardi beiden woonden. De priester was de enige verdachte in de moordzaak. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: door de classis Tiel als predikant voor buiten gewone werkzaamheden (project 'Kleine Gemeenten'), drs. W.C. van Laatum, wonende te Buren, die dit beroep heeft aangenomen; te Kesteren, A. den Hartogte St. Maartensdijk. Bedankt: voor Wijnjewoude, ds. L.P.J. van Bruggen te Elim. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Buitenpost, G.P.E. van Helden te Sellin- gen, die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Groningen, P. Mulder te Capelle aan den IJssel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen: te De Beek-Uddel, J. Roos te Opheusden. 'E-mailen absolutie kan gesprek van mens tot mens niet vervangen hilversum anp Priesters in de Rooms-Katholieke Kerk moeten weer prioriteit geven aan het horen van de biecht. Bisschop Van Luyn van Rotterdam brak gisteren een lans voor het sacrament van boete en verzoening. „De biecht is een van de mooiste dingen die een priester kan doen." Van Luyn presenteerde de bisschop pelijke brief 'God die op ons wacht'. Daarin stellen de bisschoppen, dat „deze tijd behoefte heeft aan het uit spreken van schuld." Herleving van het versmade sacrament van de biecht zou aan die behoefte tegemoet kun nen komen. De vice-voorzitter van de bisschop penconferentie benadrukte dat hij niet terug wil naar de biechtpraktijk van vroeger, waarbij de priester er vooral in de tijd voor Pasen soms honderden mensen in een paar uur tijd 'doorheen joeg'. Veel mensen kijken zonder vreugde terug op het weinig diepgaan de automatisme, dat met dwang en sociale druk gepaard ging. Een goede biecht is volgens Van Luyn een pastoraal gesprek, „een diepgaand contact dat mensen verder helpt." Van nieuwigheden als biechten via internet moet de bisschop niets hebben. Het e-mailen van de absolutie kan een gesprek van mens tot mens volgens hem niet vervangen. In welke vorm het sacrament wel moet worden gegoten om weer een centraal onderdeel van het kerkelijk le ven te worden, weten de bisschoppen nog niet. Ze roepen de geloofsgemeen schap op om daar met 'creativiteit en inzet' over na te denken. Van Luyn toonde zich voorstander van oecumenische samenwerking bij het vormgeven van de biecht-nieuwe- stijl. In protestantse kring gaan im mers ook stemmen op voor invoering van een biechtritueel. De gereformeer de predikant P. Weij pleitte onlangs in een boek voor invoering van een vrij willige biecht in de protestantse ker ken. Van Luyn ziet wel een paar pro bleempjes. Met name het feit dat pro testanten de biecht niet als een sacra ment zien, kan een struikelblok in de samenwerking zijn. Wat Van Luyn betreft valt er aan de rooms-katholieke kerkleer niet te tor nen. Het horen van de biecht en het uitspreken van de absolutie blijft aan priesters voorbehouden, benadrukte hij. De bisschop acht het onontbeerlijk dat priesters zelf ook regelmatig gaan biechten. De 38-ste bisschoppelijke brief is de laatste in een serie van drie terv n reiding op het Heilig Jaar 2000 eerste stond Jezus centraal, inde de de Heilige Geest. In het ni< l schrijven presenteren de bissch God aan de hand van de bijbelse id kenis van de verloren zoon als ei p devolle en vergevende Vader. „Veel mensen lijken niet bij te geloven in een God die betrol bij deze wereld, allergisch als; om te worden bevaderd of bev I erkennen ze. „En toch, wij hert s in deze tijd naast een drang na h heid ook een groot verlangen ni borgenheid, houvast en bevestigK „Het is alsof het geloof een doosje is, dat van generatie op generatie is doorgegeven. Ik vind het boeiend om samen met anderen te kijken naar vorm en inhoud van dat geheel." Aan het woord is pastoraal werker Wim Vroom uit Voorschoten. Een jonge pastor (35) met een progressieve kijk op de rooms katholieke kerk. Hij specialiseerde zich de afgelopen jaren in het geven van catechese. Volgens hem één van de belangrijkste middelen om de gemeenschapszin in een parochie te bevorderen. Onlangs hing hij zijn pastorale pet in Voorschoten aan de kapstok en werd 'dekenaal medewerker volwassenen catechese' voor veertien parochies in de Bollenstreek. ONNO VAN 'T KLOOSTER f Q ommige mensen in de kerk weten O wel heel precies hoe alles in elkaar zit. Hoe God is. wat Hij wil, en hoe wij moeten leven. Dat vind ik nogal wat. Me ben je om daar zo stellig in te zijn? Catechese is voor mij dan ook niet voor schrijven aan anderen hoe ze moeten geloven en zich gedragen. Ik zal altijd kiezen voor het 'samen' beant woorden van geloofsvragen. Meer begeleiden dus, in plaats van het ouderwetse 'onthullen van geloofsvragen'. Zo'n aanpak past beter bij mij en het meer democratische en progressieve kerk beeld dat ik koester. Ook al bevallen mij bepaalde dingen niet aan de kerk als organisatie, het is toch mijn thuis. Ik zou bijvoorbeeld nooit zo maar kunnen over stappen naar een protestantse kerk. Het zal iets te maken hebben met nestgeur. Het geloof moet je volgens mij in een gemeenschap beleven. Je leert geloven ook van anderen - je vormt een on derdeel van een geloofstraditie. Vandaar dat ik niet buiten die kerk zou kunnen. Gemeenschapszin is erg belangrijk. Het pro bleem van deze tijd is dat er in het algemeen te weinig van die gemeenschapszin is. Ik zie cate chese als één van de middelen bij uitstek om mensen in een parochie bij elkaar te brengen. In de catechese wordt het bestaan van en geloven in God in onderling gesprek gebracht. In de litur gie komt dat ook naar voren, maar op een andere wijze. Daar is het meer éénrichtingsverkeer. Er zijn in een parochie verschillende terreinen zoals liturgie, catechese, diaconie en persoonlijk pastoraat. Ik ga mij toeleggen op de volwasse nen-catechese. Twee jaar geleden kwam er een postacademi sche cursus Parochie Catechese. Ik vond het na vijf jaar leuk weer te gain studeren en bij één van die verschillende aspecten van het parochiewerk wat uitgebreider stil te staan. Dit voorjaar rond ik die opleiding af. En van daaruit heb ik gesollici teerd naar een baan als dekenaal werker. Ik blijf dan niet verbonden aan één of twee parochies, maar ben inzetbaar voor alle parochies in de Bol lenstreek. Catechese houdt in dat je groepsgesprekken organiseert rond een geloofsthema. Dat kan de voorbereiding zijn van een eerste communie, maar ook het leren kennen van de bijbel, of het zoeken naar de zin van het leven. Ik heb catechese altijd al een boeiend onder deel van het kerkelijk leven gevonden. In de der de klas van de middelbare school zat ik bijvoor beeld al in een jongerengroep van de parochie. Een praatgroep waarin we meditatieve vieringen hielden, teksten voorlazen, en praatten over alles wat ons aansprak. Soms nodigden we iemand uit om te komen spreken over een bepaald thema. Vanuit die jongerengroep werd ik lid van de parochievergadering. Dat heb ik zo'n twee jaar gedaan. Ik was zeventien jaar en mocht meekij ken in de keuken van de parochie. Het was, vond ik, allemaal erg interessant. Direct vanaf de mid delbare school ben ik theologie gaan studeren. Waarom theologie? Ik wist niks anders, en weet nog steeds niks anders. Dat klinkt misschien ne gatief, maar zo bedoel ik dat niet. Het gaat mij om het bezig zijn met geloven. Ik vind dat het meest noodzakelijke wat er is, omdat heti ken heeft met het wezen, of de bronnen, v bestaan. Ik ben geboren in Limburg, opgegroeid Haag en keerde op m'n achttiende naar het Limburgse land om in Heerlen K studeren. Eenmaal afgestudeerd zocht ik heil weer in Zuid-Holland. Ik had een pre tijd in Limburg, ben daar ook getrouwd, wist altijd dat ik weer terug zou willen n omgeving waar ik was grootgebracht. Het Voorschoten, waar ze voor het eerst een raai werker wilden aanstellen. Dat is nu zo veneneenhalf jaar geleden. En nu word ik dus dekenaal werker. 11 dat ik aan iets nieuws toe was en catechest leuk. Neemt niet weg dat het een be hoorlijke verandering is, maar ik ben nog jong genoeg om zo'n overstap te maken. Wat overigens niet wil zeggen dat ik in de toekomst niet weer eens zal solliciteren naar een functie als pa rochiepastor. Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 ANNO 1974 Zaterdag 18 Februari LEIDEN - In de vergadering van een Loterij-vereeniging in het café van den heer N. Duk, Wolsteeg, is ten voor- deele der vereeniging "Schoolkindervoeding" een col lecte gehouden, welke 2,58 opbracht. OEGSTGEEST - De sedert 10 Februari j.L uit het krank zinnigen-gesticht "Endegeest" vermiste Cornelia Kortle ver, huisvrouw van Jacobus Burger, te Stolwijk, is he denmorgen in het bosch van "Endegeest" in levenden lijve teruggevonden. ADVERTENTIE - Voortzetting van den Finalen Uitver koop in het Volks-Kleeder-Magazijn "De Stad Parijs", Haarlemmerstraat 125. Wegens verplaatsing naar de Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg, worden alle Mans-, Jongens- en Kinderkleederen tegen eiken prijs finaal uit verkocht. Zegt het voort! LEIDEN - Officiëele Kennisgeving. De Ontvanger der Di recte Belastingen alhier maakt bekend, dat Maandag een begin zal worden gemaakt met het langs de huizen ophalen van de invullingsbiIjetten (Model A) der perso- neele belasting dienstjaar 1899. Een ieder, die een dergelijk biljet heeft in te leveren, vzordt, in het belang van een spoedige aanslagregeling, verzocht het tot afgifte gereed te houden of wel het aan mijn kantoor te doen bezorgen, alwaar, zoo nodig, inlich tingen gaarne worden verstrekt. De Ontvanger voornoemd, F.A.J.A. Van Galen. LEIDEN - Op 1 Maart a.s. viert het Leidsche Studenten corps zijn zestigsten verjaardag. Bij de huishoudelijke herdenking zal o.a. het collegium een receptie houden. LEIDEN - De medische studenten aan de Leidsche uni versiteit hebben voor de oprichting van volkssanatoria bijeengebracht 477.50 waaronder een gift van 100 en een van 50, waarvan de gevers onbekend wenschen te blijven. Dinsdag 19 februari LEIDEN - Woensdag 27 fe bruari, om kwart over vier wordt aan de Produktieweg in de Gro te Polder van Zoeterwoude de eerste paal geslagen voor een nieuwe fabriek voor de NV Ko ninklijke Nederlandse Grofsme derij. LEIDEN - Het standaardteam van de Leidse afdelingsclub ZLC zal op 25 april (aanvang 19.00 uur) een wedstrijd spe len tegen 'oud-Feyenoord'. In dat duel, ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van ZLC 'aangeboden' door Joop Rietho ven en enige andere supporters zullen o.a. Guus Haak, Eddy Pieters Graafland, Schouten, Bennaars, Kreijermaat, Veld hoen en Coen Moulijn meespe- len. Coen Moulijn overigens, heeft zich onlangs aangemeld als lid van de Leidse club van 101. KATWIJK - De dertig-jarige Kat- wijker M.F. Schaap kreeg giste ren uit handen van Katwijks burgemeester A. G. Vermeulen 'n loffelijk getuigschrift en een bijzonder fraaie zilveren asbak. De burgemeester reikte het uit namens het Carnegie Helden fonds omdat de heer Schaap op LEIDEN - De vroegere kweekschool aan het Noordeinde krijgt nieuwe bewoners. Sinds de Marine weg is, hebben verschillende organisaties hun intrede al gedaan en zijn andere bezig zich te vestigen in het grote ge bouw. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD 5 augustus vorig jaar de drieja rige Flora Tuasela uit Woerden redde uit 't Prins Hendrikka naal. De heer Schaap is bij de plantsoenendienst van de Dienst Openbare Werken werk zaam. ROME - (AP) - De 27-jarige in Marokko geboren stripteasedan- seres Fatima Bajaly heeft een aanklacht en een eis tot scha devergoeding ingediend tegen een plastisch chirurg, omdat de ingreep die hij heeft verricht om haar te grote borsten tot de juis te proporties terug te brengen naar haar mening haar carrière heeft geruïneerd. Volgens de danseres stonden haar tepels na de operatie naar binnen gericht, waardoor haar boezem nu 'scheel kijkt'. Fati ma Bajaly vindt dat ze hierdoor nu voor gek loopt. HHBHHHHHI L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W F REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 53 1 7 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot II 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1< 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging versOi het automatisch afschrijven van het abonnements- geld. ontvangen 1,-h betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binna worden verzonden geldt een toeslag var.' aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE! Voor mensen die moeilijk lezen, sled"! hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samerm van het regionale nieuws uit het Led* Dagblad op geluidscassette beschikt» informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gm Auteursrechten voorbehouden Dagbladuitgeverij Damiate K N H U I Z t ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Pastoraal werker Wim Vroom uit Voorschote FOTO LOEK zur,

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14