jeiden Regio Stathuys gesloten wegens asbest TIKIBAD OPEN duinrell Natuur Haagwegterrein kan behouden blijven Waarin een klein bedrijf groot kan zijn Postma doorstaat vuurdoop bij 101-jarige is vijftien maanden tegen ewelddadige winkeldief lÓAG 19 FEBRUAR11999 •WIM WEGMAN, 071 -5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 R DOOR (OOK 'S AVONDS :n m.u.v. feestdagen en schoolvakant DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP rouw gepakt voor flessentrekkerij Mi Een 41-jarige vrouw uit Katwijk is aangehouden wegens jsëntrekkerij. In het afgelopen jaar lichtte zij een aantal be- S nden op voor in totaal 11.000 gulden. Zij sloeg haar slag voor in De Mors. Daar belde ze bij mensen aan en vroeg of ze hun ies mocht gebruiken voor het afleveren van pakjes van post- derbedrijven, die zij dan kwam ophalen. Dat deed ze ook. om h vervolgens niet meer te laten zien. De geadresseerden, die dden getekend voor aflevering, bleven later met de rekening ten. Op die manier werden minstens 35 mensen de dupe van ar praktijken. Door een aantal aangiften, kwam de politie ar op het spoor. Ze liep uiteindelijk tegen de lamp toen ze op n adres een pakket kwam afhalen. De vrouw heeft toegezegd schade te vergoeden. Intussen komen op haar ontvangst- Ie lessen, met terugwerkende kracht, nog altijd pakjes binnen. ongen trapt vrouw in de rug den» Een 25-jarige vrouw is gisteren door een jongen van om- reeks 16 jaar op de Breestraat vanaf een scooter in de rug ge- apt. Even daarvoor had zij hem in een zaak betrapt bij het ste nvan een tijdschrift. Toen zij daar buiten wat van zei, be- eigde hij haar. Zij achtte het beter om maar weg te lopen en eeg even later de trap in haar rug. luim over de datum Jongerencentrum 't Stathuys zit vol met asbest. Het ge bouw aan de Breestraat is daarom direct voor onbepaal de tijd gesloten. De aanwezigheid van de stof is het zo veelste mankement aan het pand. De gemeente en de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO), eigenaar van het pand, zijn al geruime tijd in gesprek over verbouwen van of nieuwbouw voor het jongerencentrum. „Dit geeft nog een keer de noodzaak aan van een spoedig besluit om trent de huisvesting", vindt Peter de Vreede van de LWO. Volgende week hebben de activiteiten plaats in het LVC. Wat er daarna gebeurt, is nog niet duidelijk. leiden janneke de jongegetoond door het bureau Ascor Analyse, dat volgende week Afgelopen dinsdag werden de woensdag met de definitieve re- hoge concentraties asbest aan- sultaten komt. De LWO gaf op dracht tot dit onderzoek op aandringen van de arbeidsin spectie. Eind 1997 werd in de grote zaal en in enkele kantoor ruimten van het centrum al as best aangetroffen. Om gevaar tegen te gaan werden toen de wanden voorzien van een be schermlaag. Uit stof- en lucht monsters die daarna genomen werden, bleek dat de concen traties asbest niet verontrus tend waren. In oktober vorig jaar vond de arbeidsinspectie daarentegen dat er toch rede nen waren voor een volledig in ventariserend onderzoek. Het asbest bevindt zich in het trappenhuis, de grote zaal, de cv-ruimte en op de zolder. Tij dens de sluiting wordt het pla fond van het trappenhuis be timmerd zodat het asbest niet kan doordringen tot het pand. In de grote zaal moet het asbest gesaneerd worden. Ook uit de cv-ruimte en de zolder wordt het asbest verwijderd. Volgens wethouder Alexan der Pechtold (milieu) is het op dit moment het belangrijkst dat de gebruikers en de medewer kers gerustgesteld worden. „Verder moeten de activiteiten doorgang vinden." Pechtold maakt zich nog geen zorgen over de kosten van de sanering. „Het gaat in eerste instantie om de veiligheid. Wie het gaat beta len is niet onze eerste zorg." De LWO is het kwakkelende pand inmiddels goed zat. Eind vorig jaar gaf de LWO al aan dat het gebouw zoveel mankemen ten vertoont dat van normaal functioneren geen sprake meer kan zijn. „Iedere keer is er weer wat", aldus Lianne Dijksman, jongerenwerkster van 't Stat huys. „Ik hoop dat dit een extra stimulans is om het pand goed te verbouwen. Het moet nu se rieus worden genomen." De Vrede wil de discussie die aan de gang is met de gemeente versnellen. Eigenlijk moesten de plannen op 15 januari al rond zijn, maar dat lukte niet. „Er moet nu echt snel een be sluit komen. Het is duidelijk dat dat niet pas over tien jaar kan komen." Vanaf volgende week dinsdag draait 't Stathuys zijn weekpro- gramma af in overbuurman LVC. Zo komt de themaweek 'Sex en drugs' niet in het ge drang. Of het jongerencentrum na volgende week weer open gaat en zo nee, waar de activi teiten dan worden gehouden, is nog niet duidelijk. Het is mogelijk om de natuur waarde van het Van Gend en Loos-terrein aan de Haagweg te behouden of zelfs te vergroten, en toch een deel van het terrein te bebouwen. Dat is de belang rijkste conclusie die kan wor den getrokken uit de 'ecologi sche onderlegger' voor het ter rein die gisteren werd gepre senteerd. In het rapport, dat in opdracht van de gemeente is gemaakt door 'De Groene Ruimte', wordt voorgesteld om ruim de helft van het twintig hectare grote terrein te behou den voor de natuur. „Ik ben blij met de uitkom sten, maar het maakt de toe komstige plannen niet makke lijker", reageerde wethouder A. Pechtold (D66/ milieu) op het rapport. Ook wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) beseft dat hij er een nieuw pro bleem bij heeft. „Maar ieder probleem is een extra uitda ging", aldus de optimistische PvdA'er. Uit het onderzoek komt het Van Gend en Loos-terrein naar voren als een waardevol na tuurgebied. Dat komt aan de ene kant door het feit dat de het gebied een belangrijke ecologi sche verbinding vormt tussen de binnenstad en het buitenge bied. Maar door de grote varia tie in de begroeiing, biedt het terrein op zichzelf ook plaats aan veel - vaak zeldzame - plant- en diersoorten. De sloten in het gebied hebben zulk schoon water dat er zelfs rivier- kreeften in leven. In het voorstel van de onder zoekers blijft het zuidelijke deel van het Van Gend en Looster rein op de Keek-toren na hele maal groen. Over een lengte van 400 meter hebben zij hier aan beide zijden van het spoor grasland, bos, volkstuinen en 'ruigte' ingetekend. Meer naar het noorden blijft er vooral ten oosten van het spoor ruimte over voor bebouwing. Aan de andere kant van het spoor krijgt de oude spoorhaven een ecolo gische invulling. Waar de haven ophoudt, blijft nog ongeveer één hectare bouwgrond over. Van Rij gaf gisteren direct al aan dat de ecologie botst met de tot nu toe ontwikkelde plan nen. „Een ontsluiting naar het zuiden door het doortrekken van de Rooseveltstraat is in de ze opzet bijvoorbeeld onmoge lijk", constateerde hij. „We zul len straks alle aspecten moeten wegen om tot een evenwichtige visie te komen." De gemeente heeft tot nu toe het voornemen om op het terrein 400 wonin gen te bouwen plus een par keergarage voor 2000 auto's. Naast de ruimteclaims voor natuur, wonen en parkeren, lijkt de NS nu ook weer met nieuwe plannen te komen. Vol gens Van Rij is er een kans dat de spoorwegen het huidige ran geerterrein dat een belangrijk deel van het Van Gend en Loos terrein vormt bij nader inzien wil behouden. ,,De verwachting is dat er in de toekomst meer vracht over het spoor zal wor den vervoerd. Daarom willen de spoorwegen het emplace ment mogelijk blijven gebrui ken. En ook voor het opstellen van personentreinen zou het rangeerterrein in de toekomst nog nodig kunnen zijn", aldus Van Rij. Raad van State: Geertsema kan niet meedoen aan verkiezingen Rijnland Alexander Geertsema mag defi nitief niet meedoen aan de ver kiezingen voor de Verenigde Vergadering van het Hoog heemraadschap van Rijnland. De Raad van State heeft giste ren het beroep verworpen dat Geertsema had ingesteld tegen zijn uitsluiting. De kandidatuur van de WD'er werd afgewezen omdat hij de formulieren voor de kandidaatstelling vorige maand vijftien minuten te laat inleverde. Hij is overigens nog wel kandidaat voor het bestuur van het waterschap Wilck en Wiericke dat ligt tussen Leiden, Alphen en Gouda. Geertsema was vorige maand te laat omdat hij vast was ko men te zitten op de A4, die die vrijdagmiddag potdicht zat als gevolg van diverse aanrijdin gen. Hij beriep zich daarom eerst bij het hoofdstembureau en later voor de Raad van State op overmacht. Dat argument werd echter door de Raad van State niet erkend. Direct na de zitting liet de Raad weten dat verkeersomstandigheden nooit een argument kunnen zijn om iets te laat in te leveren. Door de snelle uitspraak, kan het hoogheemraadschap nu ge woon doorgaan met de voorbe reidingen van de verkiezingen. „Het is heel plezierig dat er di rect uitspraak is gedaan. We hebben hierdoor geen vertra ging opgelopen", meldt Rijn land-woordvoerder J. van den Hoek. De verkiezingen voor het algemeen bestuur van het hoogheemraadschap worden gehouden van 14 tot 27 april. Hortus Botanicus vervangt winterkas leiden ze week gebeurd. Wethouder T. Van Rij van ruimtelijke orde ning luidde gistermiddag het einde van die sloop in. De bouw staat voor begin april op de agenda, als de stads- archeoloog zijn spitwerk heeft verricht. Eind oktober moet de nieuwe kas er staan, want de grote kuippianten moeten dan weer onderdak. Momenteel zijn die planten 'uit logeren'. Met de sloop van drie (nood) gebouwenen de muur op het voorplein begon de Hor tus Botanicus Leiden gisteren aan een nieuwe levensfase. De meer dan vierhonderd jaar ou de botanische tuin krijgt een nieuwe winterkas. Om bouw materialen aan en af te voeren was het nodig eerst wat sloop werk te verrichten en dat is de- fat gebeurt er daar in die ws? la", herhaalt Henk Aker- oom die zin voor zichzelf. Die vraag wordt wel vaker steld. Dat komt natuurlijk mdat de rolluiken meestal icht zijn en niemand ziet wat ich achter die gesloten deu- afspeelt. Slechts een paar eer per jaar gaan ze open. oals nu het geval is. En dan as kan je zien dat er bij heepswerf Akerboom aan de loge Morsweg wel dégelijk rat gebeurt." lat mag je inderdaad wel zeg en, Henk. Buiten, in het troe- ele water van de Rijn ter aogte van de Stevenshof, ligt enorme ponton. Daar omheen, twee sleepboten. Daar bovenop, het aluminium stuurhuis met salon, zonne dek, whirlpool, zitjes en lig banken bestemd voor het luxe mega-jacht dat momenteel in aanbouw is bij de firma De Vries in Aalsmeer. Het dek huis, zoals Akerboom dat noemt, meet 30 x 8 x 4.5 me ter, weegt alleen al 25 ton en staat op het punt om op die ponton en via de binnenwate ren overgevaren te worden naar Aalsmeer. Daar wordt het vervolgens geplaatst op het casco van het schip in aan bouw dat, eenmaal samenge voegd, straks een totale lengte heeft van 53 meter. Precies over een jaar is het klaar, kost dan enkele tientallen miljoe nen guldens en is bestemd voor de rijken der aarde, in dit geval een Amerikaan. Aha, dat gebeurt er dus in die doos. En wij maar denken dat alleen Van Lent aan de Kaag patent had op die grote boten. Henk Akerboom (44) lacht be scheiden. Voor de goede orde: het woord doos is van hem en het slaat natuurlijk op de bui ten-proportionele loods aan de Rijn waar de firma Aker boom al sinds 1929 schepen, scheepsbenodigdheden, scheepsuitrustingen en, zoals in dit geval, casco's bouwt in opdracht van anderen. Zijn grootvader is destijds met het bedrijf begonnen. Zijn vader is gestopt in 1986 toen Aker boom werd overgenomen door. jawel, De Vries en Van Lent die op hun beurt weer samenwerken in een joint venture. Met Amels in Fries land vormt dit drietal de crè- me-de-la-crème van de Ne derlandse jachtbouw, nog al tijd toonaangevend in de we reld. Wil je, als lid van de in ternationale jet set, een beetje boot onder je kont hebben om daarmee louter voor de lol de wereldzeeën te bevaren en in de mondaine oorden zoals St. Tropez, Monaco, Barbados en Antigua de blitz te maken, dan kom je als vanzelfsprekend bij hen terecht. En indirect dus ook bij Akerboom. Shipbuil ders Engineers, zoals de toevoeging tegenwoordig luidt. De Leidse werf - van oor sprong een Oegstgeester be drijf, want tot die gemeente Op een ponton vaart het dekhuis de 'doos' van Akerboom uit. Op naar Aalsmeer. foto marklamers behoorde vroeger de Hoge Morsweg - is weliswaar niet langer zelfstandig maar heeft nog immer een hoog Aker boom-gehalte. Behalve Henk, de directeur, werken er nog een broer en twee neven. Het bedrijf telt verder 40 perso neelsleden en is kerngezond, zoals Henk dat uitdrukt. Al leen, onder eigen vlag varen, kon op bepaald moment niet langer. Akerboom is van ouds her gespecialiseerd in het ver vaardigen van werkboten. Sleep-, duw- en loodsboten voor de nationale en interna tionale markt. Die maken we nog wel, maar bij uitzonde ring. De concurrentie is groot, vooral uit het buitenland. We produceerden al het nodige voor De Vries en geleidelijk aan is die samenwerking ver worden tot een samensmel ting. Dat verliep heel soepel. Consequenties voor het per soneel had dat bijvoorbeeld niet." De toekomst ziet er volgens de directeur rooskleurig uit. In een tijd dat de rijken alsmaar rijker worden, trekt de markt voor super de luxe, zeewaardi ge jachten nog immer aan. Twee tot drie van die enorme dekhuizen levert Akerboom jaarlijks af. Dat lijkt weinig, maar we praten hier over kwa litatief zeer hoogwaardig werk en uiteraard over dito prijzen. Daarnaast ontwerpt, produ ceert en installeert de BV complexe uitrustingsstukken als kranen voor bijboten, huiddeuren, statietrappen eri loopplanken die automatisch in- en uitklappen. Nogmaals, je ziet het er inder daad niet aan af als die doos daar aan de Rijn gesloten is, maar daarbinnen wordt Aker boom opgestuwd in de vaart der volkeren. Enfin, wie giste ren tussen Leiden, Alphen en Aalsmeer een half uurtje of langer voor de brug heeft staan wachten om op die pon ton dat gigantische alumini um dekhuis te zien passeren, weet nu ook in welke mate dat gebeurt. ad van kaam den» Een 44-jarige Leidenaar deed gisteren op het politiebu- au aangifte van diefstal uit zijn auto die stond geparkeerd aan tKiljanpad. De dief zal met gemengde gevoelens terugkijken izijn kraak. Naast een doos gereedschap nam hij ook een as roomboter mee. Die was volgens de 'gedupeerde' evenwel im over de houdbaarheidsdatum. terrenkijkdagen pen De Leidse Sterrenwacht is ook dit jaar geopend tijdens landelijke sterrenkijkdagen vandaag en morgen. Bovendien de Sterrenwacht ook op zondag open. Er zijn vier telescopen bezichtigen. Bij helder weer kunnen bezoekers 's avonds met ize kijkers de hemel waarnemen. Vandaag kunnen belangstel- nden terecht van 19.00 tot 22.00 uur. Morgen en zondag is de errenwacht geopend van 14.00 tot 22.00 uur. De telescopen finden zich in de oude Sterrenwacht aan de Sterrenwacht- een zijstraat van de Kaiserstraat. Toegang is gratis. [openbaar ministerie heeft eren tegen een 34-jarige Lei- aar vijftien maanden on- rwaardelijke celstraf geëist jens diefstal met geweld, amaast had hij nog drie we- i voorwaardelijke straf staan, man werd begin dit jaar in supermarkt aan het Leven- I betrapt toen hij vier repen cola in zijn mouw naar bui- wilde smokkelen. Vervol- s ontstond een worsteling ien vijf leden van het perso- i en de Leidenaar, waarbij aatste een mes trok. Ik voelde me bedreigd toen neens vijf man om me heen aden", verklaarde de be- igde. „Bovendien had ik co- ae en heroïne gebruikt en irdoor was ik een stuk ge- ddadiger." De man ontken met dat mes stekende bewe gen gemaakt te hebben, at kon niet, want ze hadden n armen op mijn rug ge- laid." )e Leidenaar is al 14 jaar ver- afd aan drugs en heeft een ig strafblad. „Meneer heeft in jaren '90 meer binnen dan iten de gevangenis doorge- cht", merkte officier van jus titie C. de Groot op. De beklaagde liet weten dat hij hulp nodig heeft en graag opgenomen wil worden in een afkickprogramma binnen de gevangenis. „Waarom moet justitie dat voor u regelen? Uw verslaving is toch uw probleem? Vroeg rechter P. Poustochki- ne. ,,U moet u zélf aan de regels houden." De officier nam in haar eis mee dat de Leidenaar vaker veroordeeld was wegens ge weldpleging. Bovendien was de man net twee maanden vrij, toen hij de fout in ging. „De richtlijn voor diefstal met ge weld is 15 maanden, daar wil ik niets vanaf doen. Daar komen de 21 dagen voorwaardelijke straf bij. De advocaat van de Leide naar, Ch. Koopmans, legde er de nadruk op dat zijn cliënt het mes wel had getrokken, maar er vervolgens geen gebruik van had gemaakt. „Mijn cliënt heeft bovendien laten zien dat hij zij eigen probleem onderkent. Hij geeft aan dat hij hulp wil heb ben. Ik vraag een straf van on geveer een jaar, zodat hij zijn afkickproject kan afmaken." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. leiden Een beetje onwennig stond burge meester Jan Postma gisterochtend in de re creatiezaal van Zorgcentrum Roomburgh. Een grote bos bloemen kon niet verhullen dat de nieuwbakken burgervader knap verlegen was met deze .'eerste keer', ook al betrof het dan het feestelijk bezoek aan een Leidse 100- plusser. Geen wonder, met zijn 56 jaar is de geboren Groninger nog maar een broekie vergeleken met mevrouw J.W. van Leeuwen- Smit die gisteren temidden van haar kinderen en medebewoners haar 101ste verjaardag vierde. „Hij heeft de vuurdoop uitstekend door staan", concludeerden zoons en dochters van de jarige eenstemmig. „De nieuwe burge meester komt heel vriendelijk over en hij is zo goed geïnformeerd!" Dat Postma aanvan kelijk wat moeite had met de microfoon in de volle recreatiezaal was hem al lang vergeven. De jarige zelf zat er wat stilletjes bij, toen de burgemeester memoreerde hoe deze echte Leidse als overhemdennaaister haar geld ver diende, tot ze trouwde en negen kinderen kreeg plus een schare kleinkinderen van wie ze de tel is kwijtgeraakt. Inmiddels woont ze al twintig jaar in Roomburgh. Het geheim van haar ouderdom schuilt volgens haar in twee borrels voor het slapen gaan. Postma vroeg mevrouw Van Leeuwen of ze zich misschien een liedje van vroeger kon herinneren, waarvan zijn echtgenote de tekst was kwijtgeraakt. Iets in de trand van 'Lam metje loopt eenzaam te dwalen'. Helaas kon de jarige hem niet helpen. Na een gemene longontsteking stak ze in een mindere condi tie dan een jaar geleden, toen Postma's voor ganger Cees Goekoop haar de hele ochtend gezelschap hield, waarna ze 's middags ge zellig met de kleinkinderen naar Avifauna was geweest. Zoveel energie bezat de 101- jarige nu niet. „We dachten dat ze het niet zou halen", aldus directeur Stuurman. „Maar ze is gelukkig nog onder ons." foto taco van der eb

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13