>k Gebraden zanglijster met polenta Rijp en Groen Primitieve instelling VRIJDAG 19 FEBRUARI 1999 miÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊm U Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Bijzonder onwel (6); 7. Ligt languit op de vloer in het slot (5): 8. Wat er ontbreekt aan een telegrafist in Frankrijk (5); 9. Behalve zwemmen kan dit meisje ook vliegen (5); 10. In de massa gaat de academicus onderuit (4); 11. Zingende kapper (6); 12. Net goed, dan had je maar wat vriendelijker moeten zijn! (6). VERTICAAL: 2. Broodroof (5); 3. Hard schot van een koe (6); 4. Alleen de smid weet het (6); 5. Het soort wat hard aan kan komen (4); 6. Atletische vlo (8); 10. Hoor je niet dat ik het uitmaak? (4); 11. Daardoor zie je het zeil (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Joviaal; 7. ma; 8. ia; 10. via; 13. lor; 15. en; 16. iel; 18. pa; 19. nero; 21. imam; 23. ge; 24. el; 25. dame; 27. enig; 29. ra; 30. bar; 32. nu; 33. alt; 35. pet; 36. in; 38. au; 39. apathie. Verticaal: 2. Oma: 3. va; 4. ai; 5. aal; 6. oven; 9. kram; 11. inegaal; 12. be; 14. opaline; 16. Io; 17. li; 20. rem; 22. men; 25. drab; 26. eb; 27. er; 28. guts; 31. af; 34. tip; 35. pui; 37. na; 38. ah. Een heel oud kookboek leert ons dat zwart-witte vogels niet eetbaar zijn. 'Ooievaar en ekster zijn als gebraad volkomen on geschikt. De smaak is als hun uiterlijk: nu eens licht als water, dan weer vuil en modderig als de grond'. Hieruit mogen we opmaken dat gekleurde vogels wel eetbaar zijn. In hetzelfde culinaire boekwerk wordt het als feit aangenomen. Omslach tig wordt uit de doeken gedaan hoe men - naast kip, kalkoen, gans en eend - ook de vogels van het vrije veld kan bereiden en opdienen. Zwaan bijvoor beeld schijnt vooral rijke lieden uitstekend te hebben gesmaakt. Het gewone volk hield het bij vogels als reiger en aalscholver, die wij met onze huidige ver wende smaak als ranzig en vis- achtig zouden ervaren, maar die door onze voorouders zeer gewaardeerd werden. Ook at men spreeuwen en mus sen, waarvan werd gezegd dat ze de lijsters waren van de man in de straat. De beter gesitueer den hadden inderdaad lijsters op tafel. Of goudvinken, die bij zonder lekker werden gevon den, vooral in de herfst wan neer ze flink vet waren. Kost baar was de ortolaan, een ware delicatesse. Alledaagse pot wa ren waterhoentjes, grutto's en kieviten. Vandaag de dag eten wij onze wilde vogels niet meer op. We houden het op het gangbare poeliersassortiment, zoals de speciaal voor de feestelijke dis gefokte kalkoenen, ganzen en eenden. De vrije vogels dragen wij een warm hart toe. We rij gen pinda's tot winterguirlan- des, hangen nestkastjes op en binden de kat de bel aan. We trekken zelfs in dichte drom men naar bos en veld om het gepiep, gefluit en gejodel van onze gevederde vrienden te be luisteren en te determineren. De moderne mens is vogel- vriendelijk! In sommige Europese landen springt men echter nog op de oude wijze om met de natuur. De Italianen bijvoorbeeld zijn verzot op zanglijsters, grote lijs ter, koperwiek en leeuwerik. Deze vier zangers staan dan ook boven aan de naargeestige lijst van vogels die sneuvelen om aan de menselijke gastro nomische behoefte te voldoen. Ze worden onmiddellijk ge volgd door boompieper, groen- ling. wielewaal, roodstaartje, vliegenvanger, grasmus, nach tegaal, rietzanger en roodborst je. U kunt in Italië een portie nachtegalen kopen of in een ristorante zanglijsters met po lenta bestellen: een bord vol minuscule boutjes om met spit se vingers aan te vatten en met voorzichtige tanden af te kna gen. Ook specht, draaihals, koolmees, kruisbek, distelvink en klauwier worden gewaar- deerd in het land van zon en wijn, maar roofvogels gelden er als oneetbaar. Toch worden ook deze uit de lucht geknald, niet alleen omdat ze hun prooi zoeken onder de eetbare vogels, maar ook uit oogpunt van jachtlust en het stapeltje bank biljetten dat ze opleveren bij de preparateur. Het hoogtepunt van deze vogel jacht vindt plaats gedurende de herfst- en voorjaarstrek van de vogels. Dag na dag begeeft zich een leger zwaar gewapende mannen in het veld om de ge vleugelde invasie een halt toe te roepen. Langs de belangrijkste trekroutes staan de jagers op slechts enkele meters van el kaar. De vogels maken geen schijn van kans. De meeste storten bij het bereiken van het front ogenblikkelijk dood ter aarde. Vele andere fladderen aangeschoten verder boven het slagveld om elders te creperen. Sommige worden van zo dicht bij beschoten dat ze uiteen spatten. Slechts een enkeling weet ongedeerd te ontkomen. Naast geweren worden val schermen, vangnetten, strikken en lijmstokken in alle soorten en maten gebruikt. Het gevolg is een slachting, die niet alleen ongehoord wreed is, maar bo vendien absurd van proportie. Drie- tot vierhonderd miljoen slachtoffers per jaar! Het is om stil van te worden. Een wonder dat er überhaupt nog vogels zijn. Want naast de door de mens aangerichte rampspoed zijn er ook nog de obstakels die door de natuur worden opge worpen. Niet alleen de door voor- en najaarsstormen opge zweepte Middellandse Zee, maar ook de Sahara en de Sa- hel-streek stellen hoge eisen aan de kracht en het doorzet tingsvermogen van de trekvo gels: duizenden kilometers wa ter en zand, waar geen geschik te landingsplaatsen te vinden zijn en voedsel ontbreekt. En alsof dit alles nog niet genoeg ILLUSTRATIE THEO SCHILDKAMP is, komen bovendien nog mas sa's vogels om als gevolg van het door insecticiden en on kruidbestrijdingsmiddelen ver peste milieu. Grote bewondering voor de in het voorjaar weer thuiskomen de trekvogels is daarom op z'n plaats. Zonder bagage en win terjas zullen de eerste binnen kort weer arriveren. Meteen na dat ze zijn neergestreken, hef fen ze een vrolijk gezang aan. Alsof er niets is gebeurd! Geluk kig hebben ze geen besef van wat hun broeders en zusters is overkomen. Straks gaan ze nes tjes bouwen en wordt met man en macht gewerkt aan de com pensatie van het gigantische verlies. Het zal op den duur echter een ongelijke strijd blij ken. Onder andere door de vo geljacht nemen hun aantallen en soortenrijkdom bliksemsnel af. THEO SCHILDKAMP 't kan vriezen 't kan dooien, maar u vindt altijd iets voor de tuin of vensterbank bij: P bloemendaal bv. rijksstraatweg wassenaar WHmÊÊÊÊÊmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm R HEINZ TOMPOES Toen heer Ollie de volgende morgen de Kleine Club betrad om zijn och tendkoffie te gebruiken, trof hij de burgemeester aan, die in gesprek was met enkele notabelen. „Ah, daar is Bommel!" riep de magistraat uit. „Dank zij hem heb ik gisteravond een gesprek gehad met een deskun dige. Over vrije tijd en zo. Heel leer zaam, werkelijk!" De markies hief zijn face-rnain en bezag heer Ollie met koele blik. „Vrije tijd", mompel de hij walgend. „Fi done. Wat is dat? Een uitvinding van de lagere stan den, wed ik." „We moesten de sport bevorderen", zei de commissaris van politie. „Dat houdt de jeugd van de straat." „Mogelijk", hernam de heer Dickerdack. „Sport geeft ontspan ning en dat moeten we juist hebben. We werken steeds korter en daar door harder. De vrije tijd moet erop gericht zijn, dat men de tijd vergeet; daar zit 'm de kneep!" „Parbleu!" sprak de edelman. „Ge werpt het grauw zodoende voor de televisie, amice! Een bedenkelijke manier van doen. Liberaal, zou ik bijna zeggen." „Televisie is goed", protesteerde de burgemeester. „Maar men moet REDACTIE MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA El Nino oud fenomeen El Nino is een zeestroming die gepaard gaat met tempera- tuurverhoging van het water in de Stille Oceaan. Weten schappers van de Universiteit van New York hebben aange toond dat het verschijnsel zich 15.000 jaar geleden ook al voordeed. De onderzoekers bestudeerden afzettingen in een meer in Ecuador. Door verschillende lagen met elkaar te vergelijken stelden ze vast dat El Nino 15.000 jaar gele den ook al voorkwam. De af gelopen 5000 jaar komt El Ni no vaker voor dan in de perio de daarvoor: eens in de twee in plaats van om de 20 jaar. Hiervoor is nog geen verkla- i ring gevonden. Onderzoek) van het Massachusetts Ins te of Technology in de Vei enigde Staten hebben in Egypte gezocht naar sporj van El Nino. De farao's wii van het belang van de Nijl voor de watervoorziening, Daarom begonnen ze zo'n jaar voor Christus met nau keurige metingen van dei terstand van deze rivier. H no gaat gepaard met mind neerslag en zo hebben de tenschappers geschat, wan neer het fenomeen zich hi voorgedaan. Tot voor eenj of twintig geleden was El) een wetenschappelijk nau\ lijks onderzocht fenomeen Rozen om op te eten ILLUSTRATIE HAN VAN DER\ Wie meent dat rozen door de eeuwen heen de mens alleenI ben bekoord met hun kleur en geur, ontdekt in het boek "Ri zen om op te eten" dat de mens de roos al eeuwenlang niet sluitend voor de sier, maar ook als consumptie-artikel heeft schouwd. Bij de Romeinen blijkt Apicius al recepten voor he gebruik van rozen in de keuken genoteerd te hebben. In het lereerste Nederlandstalige kookboek, verschenen in 1510, vi men recepten waarin rozenwater een belangrijke rol speelt, als ook in Noordafrikaanse en Indiase gerechten. Dat rozen de kruidengeneeskunde een rol spelen in combinatie met hi ning en als aftreksel is bekend. Ieder die zelf aan de sL rozen of rozenbottels zal plezier hebben met het boek, waai 70 recepten te vinden zijn. Een waarschuwing is op zijn pla op rozen zitten vaak restanten van giftige bestrijdingsmiddi (G.B.) Rozen om op te eten: Hennie Franssen Seebregt; uitgeverij Tc f.39,90 Bloemenpracht in voorjaar Heer Bommel en de Killers geen inspannende programma's brengen. Liever verveling dan op winding, want dat laatste is verspil ling van kracht. Ik stel voor om de besteding van de vrije tijd aan Bom mel over te laten. Ik heb het volste vertrouwen in hem en zijn deskundi ge!" „Inderdaad!" gaf de markies toe. „Wanneer vrije tijd verveling be tekent, is deze eh... Bommel de aan gewezen figuur. Maar dit alles staat me tegen; ik heb wel iets beters te doen!" Na deze woorden maakte hij een korte buiging en verliet het ver trek. In ruil voor de bloemenpracht en een overdadige vruchtzet! verlangt de dwergkwee een plekje in de zon of halfschaduw, Deze heester neemt met normale tuingrond genoegen. Zijn le vertakking en goede bebladering in combinatie met zijnb de, vlakke groeiwijze maken hem uitermate geschikt als bod bedekker. Als er meerdere heesters bij elkaar worden gezeti een afstand van ruim een meter aan te raden. Dan vormt zit snel een dichte begroeiing die de grond volledig afsluit. Doo de dwergkwee scherpe stekels heeft, ontstaat een ondoordiii bare beplanting. Als de plant eenmaal in de vijf jaar wordt i ruggesnoeid blijft er een goed vertakte struik over. Nadelig? volg is wel dat de plant het eerst volgende jaar minder bloeit dwergkwee bloeit namelijk op het oude hout. Dat zijn takkq die de heester in het voorgaande jaar heeft gemaakt. Tuinvrouwen Hoe meer vrouwen verdienen, hoe minder planten ze in de tuin zetten, zo blijkt uit een recent verschenen rapport van Plant Publiciteit Holland. Deze promotieorganisatie van plantenkwekers heeft de mo tieven van tuinierende vrou wen laten onderzoeken. Da mes bepalen namelijk in de meeste gevallen wat en voor hoeveel geld er aan de tuin wordt besteed. De bevindin gen geven aan dat jonge vrou wen vooral geld aan tuinpot- ten besteden, terwijl dames boven de 45 jaar planten in de tuin zetten. Die planten wor den veelal in tuincentra aan geschaft. Ruim veertig procent van de zeshonderd onder vraagde vrouwen ziet zichzelf als een fanatieke tuinhobbj terwijl bijna eenvijfde met' genzin in het groen bezige Ideeën voor de inrichting* den vooral uit tijdschriften haald; tv-programma's daa entegen bieden veel minde inspiratie. Het onderzoek komt ook met een aantal a voorspelbare conclusies: vrouwen houden, net als mannen, van een nette aan harkte tuin waarin ze graag vertoeven. Opvallender isi ruim zeventig procent eenl kei heeft aan tuincentra di< oktober al met kerstartikek beginnen. Deze weerzin be menigeen echter niet omn zo vroegtijdig kerstbood schappen te doen. Plantenliefhebbers met een min of meer primitieve instel ling houden ervan om anderen te verrassen met extra vroeg bloeiende planten van een be paald soort. Ik reken mezelf tot die primi tie velingen en vorig jaar kon ik iedereen de ogen uitsteken met begonia's die eer der bloeiden dan waar ook. Ik had ze half februari uit hun winterslaap gehaald en met de bolle kant naar boven op een laagje vochtig turf boven op de verwarming gezet. Ze begon nen vrij snel tekenen van leven te vertonen, zodat ik ze ook weer vroeg op kon potten in goede luchtige potaarde. Uiter aard moeten begonia's binnen blijven tot na de allerlaatste nachtvorst omdat ze geen enkel graadje vorst kunnen verdra gen. Wie andere begonialief hebbers de ogen uit wil steken moet dus nu zeer snel aan de slag en vooral een goed warm plekje zoeken. Want warmte en vocht is nodig om ze wakker te krijgen. Als de planten de tuin in gaan verdient het aanbeve ling om een plaatsje te zoeken waar de wind geen vrij spel heeft. De tere stengels van de begonia breken namelijk ge makkelijk af en dat is zonde. Verder liefst halfschaduw want alle begonia's, niet alleen de knolbegonia's houden van een lommerijk plaatsje in de tuin. De veel grotere Cannas moeten nu ook uit hun winterplaats ge haald worden. Ook deze plan ten mogen pas na de vorst naar buiten maar dan liefst in de zon want de Canna is een zon-min- naar. En nu de Agapanthuis, de Afrikaanse lelie, die aan popu lariteit wint. Terecht, want de bloemen zijn verbijsterend mooi en bloeien lang. Men zegt dat er soorten zijn die buiten kunnen blijven omdat ze rede lijk winterhard zijn. Ik neem het risico niet en haal de pot naar binnen maar nu moet ik wel om de drie jaar verpotten en elk jaar een laagje aarde verversen. Dat verversen kan op velerlei manieren. Een yriendin van mij laat de aarde zoveel mogelijk uitdrogen en zuigt dan voor zichtig alle droge aarde weg. Zelf haal ik de bovenste laag met mijn handen weg en vul dan op met een mengsel van compost met iets cocopeat om geeft antwoord op al uw tuin vragen Brieven naar: POSTBUS 507 3002 PA HAARLEM de grond luchtig te maken. Geen turf gebruiken want turf is te zuur en daar houdt Agapan- thus niet van, evenmin als van gewone potgrond waarin door gaans ook veel turf is verwerkt. Iets betoniet, momenteel vaak gemakkelijk verkrijgbaar in re delijk kleine verpakking, wordt op prijs gesteld. Om de twee of drie jaar moet de Afrikaanse lelie verpot wor den. Dan halen we de hele plant uit de pot, spoelen de aar de zo goed als het kan tUbsen de wortels uit en potten op in nieuwe grond van hetzelfde mengsel dat ik al genoemd heb. Om er zeker van te zijn dat te veel water nimmer onderin de pot kan blijven staan gaat on derin een laagje potscherven of, meer eigentijds, brokken piep schuim. Dat is meteen een mi lieuvriendelijke manier om van al dat ellendige piepschuim dat als verpakking dienst doet, af te komen. Als de aarde te zijner tijd naar de compost gaat is het piepschuim meestal voldoende verbrokkeld om de compost luchtiger te maken, anders ge bruiken we de brokjes opnieuw. In tegenstelling tot begonia en Canna mag de Agapanthus al in de loop van april naar buiten op een beschut plekje. GREET BUCHNER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10