Leidsch Dagblad 13 olkswoede boerden in )uitsland I Vellicht morgen duidelijkheid over onbekende lading El Al-Boeing 'Bekendheid draagt niet bij tot het functioneren' ichuldeisers Fokker stellen curatoren onder toezicht Aegon lijft Transamerica voor negentien miljard in Vliegveld Valkenburg liever openhouden' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Binnenland Economie Cultuur en Kunst Sport Privégegevens niet goed beveiligd Prijzenslag bij 9 mobiele telefonie ontbrand Legendarische saxofonist Coltrane tot leven gebracht Feyenoord scoort er op los tegen SJC Istanbul v.a. 299,- Zie aanbieding elders in de krant quêtecommissie krijgt informatie over twintig ton lading jque van hoogstraten parlementaire enquêtecommisie Bijlmer- ip heeft gisteravond van de Israëlische au- leiten een groot pakket met papieren ont ken met informatie over de twintig ton la- iwaarover tot nu toe gedetailleerde infor- ie ontbrak. De documenten worden ver ken met andere documenten die de com missie krijgt. Als die met elkaar overeenstem men, zal de commissie morgen aan de minis ter van volksgezondheid en de Tweede Kamer bekend maken waaruit die twintig ton be stond. Dat zou een grote doorbraak betekenen, aangezien al jaren onduidelijkheid bestaat over dat gedeelte van de vracht. De docu menten zijn afkomstig van een expediteur uit de Verenigde Staten. De Israëlische ambassa deur in Nederland Y. Gal en het hoofd bur gerluchtvaart in Israël A. Yarkoni hebben de informatie overgedragen. De papieren wor den vergeleken met gegevens die de commis sie via ambassades en het ministerie van bui tenlandse zaken verzamelt. Vandaag legde getuige J. Van der Maat, des tijds werkzaam bij Dangerous Goods Mana gement, gedetailleerd uit waaruit het overige deel van de lading bestond. Naast electronica en militaire lading zat het toestel vol met ma terialen die volgens internationale richtlijnen als 'gevaarlijke stoffen' worden bestempeld. Daaronder waren cosmetica (nagellak, par fums), verf, lijm, harsen en koolwaterstof en enkele andere brandbare en bijtende stoffen. Van der Maat oordeelde destijds, en ook nu weer, dat deze stoffen geen extra gevaar bij de brand opleverden, aangezien er ook een enorme hoeveelheid kerosine aan het ver branden was. Maar welk effect deze stoffen op de gezondheid kunnen hebben, kon Van der Maat niet zeggen. Ook over het mogelijke gevaar van de stof DMMP, dat kan worden gebruikt voor de productie van zenuwgas, kon Van der Maat niets vertellen. HET WOORD IS AAN Kin Hubbard Een heleboel mensen ver warren een slecht beheer van hun zaken met het noodlot. Pagina 3: Papieren spoor moeilijk na te gaan de lading valt izekering dekt schade Den Haag l itsland gaat gebukt onder aanhoudende volkswoede de Koerden over de arrestatie van de 'hun' leider dullah öcalan. Bij een reeks nachtelijke aanslagen vie- zeker zes gewonden en werd aanzienlijke materiële iade veroorzaakt. Gisteren schoten Israëlische veilig- dsagenten drie Koerden dood die het Israëlische con- aat in Berlijn belaagden. UN-DEN HAAG-DIYARBAKIR Israëlische premier Ne- yahu zei dat de veiligheids- uit zelfverdediging (den geschoten. De ambas- eur in Duitsland, Primor, estigde deze uitleg. Er zou- slechts twee veiligheids- aten voor het consulaat iben gestaan. Zij schoten om lieven te redden, aldus de ibassadeur voor de Duitse te- isie. )e drie maakten deel uit van groep van meer dan hon- d Koerdische manifestan- Zeker vijftien betogers kten gewond, van wie ver- leidenen ernstig. De Duitse hield 120 demonstran- )e Koerden hadden de Israë- the vertegenwoordiging als fcpunt uitgezocht, omdat de aëlische geheime dienst issad volgens hen heeft mee- holpen PKK-leider öcalan te traceren. Israël, dat een innige militaire samenwerking met Turkije onderhoudt, heeft de beschuldiging tegengesproken. Israël sloot na het incident alle diplomatieke vertegenwoordi gingen in Europa. Vanochtend gingen ze echter gewoon weer open. De schade die Koerden bij de rellen van dinsdagavond in de Haagse binnenstad hebben aangericht, wordt gewoon door de verzekering vergoed. Dat heeft de Bond van Verzekeraars gisteren laten weten. In de Nederlandse politiek leidden de acties van de Koer den tot druk overleg. Premier Kok en minister Van Aartsen van buitenlandse zaken gaven in de loop van de dag aan dat de Griekse minister van buiten landse zaken Pangalos wel wat heeft uit te leggen over de wijze waarop het land met öcalan is omgesprongen. Kok wil kort na de gebeurte nissen in Den Haag geen debat Koerden verzamelen zich voor massale demonstratie den haag anp Naar schatting ruim honderd Koerden had den zich vanmorgen te gen kwart voor elf bij het kantoor van de Koerdi sche Arbeiders Vereni ging op de Haagse Sta tionsweg verzameld. De mensen bij het hoofd kantoor van de PKK dra gen vlaggen en hebben een rode band om hun arm. De Koerden hebben aangekondigd vandaag opnieuw te demonstre ren in Den Haag uit on vrede over de arrestatie van Öcalan. De organi satoren van de demon stratie verwachten tus sen de duizend en twee duizend deelnemers. Burgemeester Deet- man heeft inmiddels toestemming gegeven voor de demonstratie. 7° «78° «76" *S£Eg 70% 80% 70% 10% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 6 I VANDAAG 26 PAGINA'sl Binnenland 3,5 Buitenland 7 Cultuur 13,14,15 Economie 8,9 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving20 Regio19,21,23 RTV/programma's11 Smaak/Strips10 Sport24,25 Uitgaan22 MIDWEEK SPECIALS VERRASSEND VOORDELIG Voor 50 fis on Jo Uoino iost mot ooi KI Lu-tlllo. Dool' llll 0.1 piofilool. Almelo Het hotel met de All-in formule 0546-54 21 21 over 'een mogelijk verbod van de PKK'. De Nederlandse mi nisteries van binnenlandse za ken, buitenlandse zaken en jus titie moeten eerst grondig on derzoeken welke rol de Koerdi sche arbeiderspartij PKK heeft gespeeld bij de ongeregeldhe den dinsdag in Den Haag. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat de regering er nu wel bij Turkije op moet aan dringen dat het land internatio nale waarnemers en advocaten bij het proces tegen öcalan toe laat. De Turkse troepen die giste ren Noord-Irak waren binnen gevallen, zijn met steun van de luchtmacht verder opgerukt. In de Metina-bergen is het tot een treffen gekomen tussen het Turkse leger en opstandelingen van de PKK. De PKK gebruikt Noord-Irak als uitvalsbasis voor haar strijd tegen het Turkse le ger. De Turkse politie heeft sinds de arrestatie van Abdullah öcalan honderden leden aan gehouden van de grootste lega le Koerdische partij in Turkije, de Democratische Volkspartij (Hadep). Dit hebben mensen rechtenactivisten laten weten. Alleen al in Istanbul is er sprake van circa 350 arrestaties. Pagina 7: 'Koerdische furie is eigen schuld Europa' Commissaris van de koningin grote onbekende huldeisers van Fokker hebben gisteren Et grote meerderheid een crediteuren- mmissie ingesteld. Die moet de curato- ïvan de failliete vliegtuigbouwer contro- en. Ze zijn tot deze hoogst ongebruikelij- tap overgegaan uit onvrede over een to- onverwachte belastingheffing van 140 öjoen gulden op de boedel. Hierdoor dreigen de schuldeisers veel minder terug te zien van hun vordering op Fokker. De curatoren moesten tijdens de credi teurenvergadering instemmen met de komst van een 'waakhond', omdat het een wettelijk vastgelegd recht is van schuldei sers. Volgens rechter-commissaris Van Vonderen is het echter voor het eerst in Ne derland dat crediteuren ook daadwerkelijk gebruik maken van die mogelijkheid. Het gaat bij Fokker dan ook om zeer veel geld. Er zit in de boedel nog 1,4 miljard gulden die moet worden verdeeld. De commissie is bovendien tot stand gekomen onder den haag *anp druk van buitenlandse opkopers van vor deringen, die zijn gespecialiseerd in het uit melken van failliete boedels. Pagina 9: Grote onvrede bij schuldeisers van failliete Fokker m Hoof (WD) op verkiezingsbijeenkomst in Noordwij k willen de liberalen vasthouden. Vandaar dat er een keurkorps uit Den Haag naar de badplaats kwam om de provinciale sta- tenkandidaten een hart onder de riem te steken. Minister Jorritsma (economi sche zaken) was er gisteren ook weer bij. Ze bepleitte een snelle aanleg van de 'duurste weg' van Nederland, het laatste stukje van de A4 in Midden-Delfland. „Het is beschamend dat we daar nu nog over moeten pra ten." Een Kamermeerderheid wil het geld voor deze weg lie ver uitgeven aan een spoortun nel onder Delft. De bewindsvrouw zei tevre den te zijn over Paars-2. „Ieder een vergeet dat het vorige kabi net ook niet zo fleurig begon. Blijkbaar hebben we'wat tijd nodig om aan elkaar te wen nen." Volgens Jorritsma is er ook geen serieus alternatief. „Het CDA is op dit moment geen geloofwaardige coalitie partner." De partij is in haar ogen verward, en intern te ver deeld. „Dat is jammer, want op provinciaal gebied lukt het wel om met ze samen te werken." jORDWUK» HANS JACOBS acs redacteur vliegveld Valkenburg blijft *n als het aan staatssecreta- Van Hoof van defensie ligt. j liet dat gisteren op een D-verkiezingsbij eenkomst in •us ter Duin in Noordwijk torschemeren. Van Hoof maakte duidelijk zijn ministerie eigenlijk Ets voelt voor sluiting van het Bgveld, maar dat het onder- >ek naar eventuele verplaat- ng slechts een uitvloeisel is het regeerakkoord. De pro- "ciale lijsttrekker van de libe- 'en, Voorschotenaar Nolten, £t weten door de woorden van ti Hoof niet te zijn gerustge- Eld- Nolten wil het vliegveld 'tag 'teruggeven' aan de na- tt- De meeste andere partijen Zuid-Holland, waaronder co- 'tiegenoten CDA en PvdA, wil- er huizen komen om de fuingnood van Leiden op te togen. De WD doet dat laat- fiever in de Grote Polder bij °eterwoude, aan de oostkant to Leiden. De landelijke poli- 1 nam gisteravond bezit van provinciale campagne. De De Nederlandse verzekeraar Aegon wil in de VS het bedrijf Transamerica Corporation overnemen voor negentien mil jard gulden. Als de inlijving slaagt, is het een van de groot ste overnames ooit door Neder landse bedrijven gedaan. Alleen Fortis betaalde vorig jaar meer bij de overname van de Belgi sche Generale Bank: 28 miljard. Na het samengaan is Aegon naar eigen zeggen nummer drie op de Amerikaanse verzeke- ringsmarkt. Eerder al werd het bedrijf eigenaar van Providian. Aegon wil de overnamesom voor zeventig proeent in aande len betalen en voor dertig pro cent in contanten. In de overeenkomst met Transamerica is opgenomen dat de Haagse verzekeringsreus voor 2,2 miljard schulden over neemt van de holding van Transamerica. Transamerica heeft voor een groot deel de zelfde activiteiten als Aegon USA (de Amerikaanse tak van Aegon): levensverzekeringen en pensioenen. Transamerica ver koopt die producten in de VS, Canada en Azië. Van de ruim twaalf miljard gulden omzet die Transamerica vorig jaar noteerde, was ruim eenderde afkomstig van deze activiteiten. Het bedrijf heeft de hoofdzetel in San Francisco. Bedoeling is dat Aegon USA ge bruik gaat maken van het distri butienet (tussenpersonen) van Transamerica. Via dit kanaal kunnen de rijke particulieren worden bereikt. De aanstaande dochter van Aegon doet ook in financiering, een tak die voor eenderde van de omzet zorgt. Daaronder val len leasing, bedrijfsfinanciering en advisering bij vastgoedtrans acties. den haag anp-hans jacobs haags redacteur Uit een enquête van bureau In ter/View, gehouden in op dracht van ANP en NOVA blijkt dat 69 procent van de Neder landers hun commissaris van de koningin niet kent. Dit per centage is eigenlijk nog geflat teerd, omdat driekwart van de Friezen en Groningers wel in staat bleek de namen van res pectievelijk Ed Nijpels en Hans Alders als hun commissarissen te noemen. Daarentegen weet vrijwel geen Zeeuw dat W. van Gelder aan het hoofd van provinciale bestuur van Zeeland staat, ter wijl de Utrechtse commissaris Staal met een naamsbekend heid van tien procent niet veel beter scoorde. De Zuid-Hollandse commis saris Leemhuis zegt in een reac tie het wel logisch te vinden dat haar collega's die eerder lande lijke bekendheid genoten als minister ook nu beter bekend zijn. Maar ze vindt die bekend heid niet zo relevant voor haar werk in de provincie. „Het draagt niet bij tot het functio neren", aldus Leemhuis. De mensen met wie de commissa ris in haar werk heeft te maken zijn vooral maatschappelijke kaders, niet de gewone kiezers. Ook in dat opzicht is de uitslag van het onderzoek niet zo ver rassend. WD-lijsttrekker en gedepu teerde Nolten zei gisteravond in Noordwijk dat hij er niet aan moet denken om commissaris te worden. Minister Jorritsma was het daar niet mee eens. „Ik word tien keer liever commissa ris dan bijvoorbeeld voorzitter van Veronica." Uit de peiling blijkt tevens dat een kwart van de ondervraag den tijdens de Statenverkiezin gen op 3 maart z'n stem laat af hangen van het provinciale be leid. De onderzoekers maken daarbij evenwel de kantteke ning dat het kiezersvolk in meerderheid toch de landelijke politiek zal laten meewegen bij het bepalen van hun keuze in het stemhokje. Daarbij geldt ge ringe naamsbekendheid van de commissarissen voor de onder zoekers als graadmeter voor de interesse voor provinciale poli tiek. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Van Hoof: Valkenburg niet sluiten. foto dick hooewoninc WD werd bij de vorige staten- één klap met 28 van de 83 zetels verkiezingen in Zuid-Holland in de grootste partij. Die positie Reeks inbraken in Leiden opgelost leiden te breken in een woning. Na verhoor bekende hij 28 inbra- De politie heeft met de aanhou- ken in het centrum. Meestal ding van in totaal zes mannen pleegde hij die samen met een uit Leiden en Den Haag een 18-jarige Hagenaar, flinke vangst gedaan. Het zestal, Twee dagen later grepen dat eind januari werd gearres- agenten op de Willem de Zwij- teerd, wordt verdacht van een gerlaan een 30-jarige man in de kleine vijftig inbraken in Lei- kraag die intussen 17 insluipin- den. Het betrof hier volgens de gen heeft bekend. Ook zijn politie twee aparte 'circuits'. compagnon, een 25-jarige Lei- In het eerste geval betrapten denaar, is opgepakt. Daarnaast agenten op 26 januari in de hield de politie nog twee ver- Kraaierstraat een 30-jarige Lei- dachten aan die mogelijk met denaar die op het punt stond in deze zaken te maken hebben. 1 Adres: Postcode: - m v U.v.m. controle bezorging} 1 'Tel: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: l Per maand Per kwartaal O automatisch (t. 96.90} i i automatisch (f. 33,70) O'ücceptgiroif. 97.90) l Nr. bank/giro; - - Handtekening: - Leidsch &s Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. nvelop. zonder postzegel. OFBEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1