Öj Turken kraaien victorie PKK vermoedt internationaal complot Abdullah Öcalan: een keiharde strateeg Voedende reacties i heel Europa 'Een paar van die gasten ontwrichten de hele stad' Drie maanden op de vlucht Buitenland 5 OENSDAG 17 FEBRUARI 1999 Kopenhagen —l Stockholrril' Den Haag J\ Londen qJJ j Hamburg —-/-y -D. Düsseldorf Bonn. Frankfurt Parijs 9- Genève ^enen Marseille É^^ukv I Athene Moskou De PKK ge bruikt bases ^Istanbul Erzurum Ankara Van ©Dyarbakir Incirlik ©Mosul1" SYRIË LIBANON i Beiroet 0 Turkije verdenkt de Koerdische rebellenleider Abdullah Öcalan m terroristische activiteiten. .Öcalan was sinds september op zoek naar een veilige lüitaire dreiging Griekenland en Kenya ontkennen betrokkenheid bij arrestatie Öcalan •gen Syrië zorg- j er toen voor at Damascus em uitwees, pe Koerdi- he Arbeiders tij (PKK) It al 21 jaar Wreen onaf- inkelijke, eigen jat. Het con- ct heeft tot nog lezo'n 30.000 rens geëist. PKK ge- haar guerril la-oorlog ilige plejyM^e "fl TB Wt I I Koerdische woongebieden Zo'n twintig miljoen Koerden wonen in Turkije en vier buurlanden. INFOGRAFIEK GRAPHIC NEWS Bron Associated Press. Reuters. CNN n overeenkomst tussen Tur en Syrië is de 49-jarige lei- rvan de Koerdische Arbei- rspartij PKK Abdullah öcalan eindelijk fataal geworden, recte aanleiding voor de :ctaculaire ontwikkelingen i gisteren is een overeen- mst die Turkije in oktober ngjaar sloot met Syrië. Dat id besloot öcalan uit te zet- nadat Ankara een tegen- Estatie had beloofd. Turkije u voortaan minder water af- ipen van de Eufraat. Maar moest Damascus stoppen de steun aan de PKK. alan koos eieren voor zijn den verdween. Na een kort blijf in Moskou dook hij op Italië, waar hij werd opge- kt op grond van een Duits ar- tatiebevel. larde Duitsers durfden het aan om zijn uitlevering te igen. Daarop werd öcalan jgelaten en verdween hij er. Niemand wist waarheen, zou zelfs hebben gepro- erd naar Nederland te ko- :n. Maar Den Haag liet weten mniet te zullen toelaten. 't zijn uitdagende acties dreef Koerdische rebellenleider rkije tot razernij, zoals hij in afgelopen decennia zo vaak eft gedaan. De haat tegen io', zoals zijn bijnaam luidt, lan ook wijdverbreid. Ankara udt hem verantwoordelijk irruim 30.000 doden tijdens ijarenlange strijd voor een afhankelijk Koerdistan. alan kan in het Koerdische idoosten van Turkije rekenen grote steun voor zijn strijd ;en het Turkse gezag, mede igens het keiharde optreden het Turkse leger tegen ver- jende separatistische Koerdi- ïe activiteiten. Hij is vooral keiharde strateeg, die geen middel onbenut laat om zijn doel te bereiken: een vrij Koer distan. ,,Ook al sterven er dit jaar 100.000 mensen, onze be weging kan niet vernietigd wor den", verklaarde hij enkele ja ren geleden. De PKK leidde hij sinds haar oprichting in 1978 met ijzeren hand. Binnen zijn partij heerst een persoonlijkheidscultus rond öcalan. Zijn aanhangers vereren hem als 'het licht van Koerdistan'. öcalan werd in 1946 geboren als telg van een arm boerenge zin in Omerli, een dorpje in de provincie Sanliurfa nabij de grens met Syrië. Tijdens zijn studie politicologie aan de Uni versiteit van Ankara werd hij politiek actief. Dat kwam hem in 1972 tot zijn eerste veroorde ling te staan, zeven maanden cel wegens 'Koerdische activi teiten'. In 1978, toen het poli tiek activisme en terreuraansla gen van links en rechts in Tur kije aan de orde van de dag wa ren, richtte öcalan de PKK op. Aanvankelijk was de partij be kend onder de naam Apocular, 'de Apoïsten', naar diens bij naam. öcalan koos meteen voor de gewapende strijd 'ten einde de Koerdische zaak niet .te vertragen met politieke dis cussies'. Een Groot Koerdistan stond hem voor ogen. Het zou moeten worden gevestigd in het grensgebied van Turkije, Iran, Irak en Syrië. Twintig mil joen Koerden zouden er hun plaats moeten vinden. De eerste gewelddadige aanval op de overheid vond plaats in 1984, toen PKK-leden een mili taire post overvielen in het zui den van Anatolië. Sindsdien heeft de onafhankelijkheids strijd zeker 30.000 mensenle vens geëist - guerillastrijders, Turkse militairen maar ook veel burgers werden het slachtoffer. De Turken vierden gisteren uitbundig de arrestatie van PKK-leider Abdullah Öcalan, die zij verantwoor delijk houden voor de dood van meer dan 30.000 landgenoten in de 14-jarige oorlog voor Koerdische onafhankelijkheid. 'VICTORIE' schreeuwde de kop van het populaire dagblad Hurriyet. De koersen op de aandelenbeurs van Istanbul stegen met gemiddeld 8,4 procent. Het lijkt of beleggers direct vertrouwen kregen in de Turkse economie die door de oorlog te gen de PKK ernstige schade heeft opgelopen. De PKK-leider verliet op 16 ja nuari Italië en belandde na wat omzwervingen via Athene in de Griekse ambassade in de Kenyaanse hoofdstad Nai robi. Na twaalf dagen wilde hij daar weg, volgens de Griekse kabinetswoordvoer der Reppas naar Nederland, ook al was hem daar eerder de toegang geweigerd. Bij het verlaten van de Griekse am bassade zou hij zijn gearres teerd door Kenyaanse autori teiten en op het vliegtuig naar Istanbul gezet. Zowel Grie kenland als Kenya verklaar den echter gisteren niets met de zaak te maken te hebben. Premier Ecevit sprak van een zeer geheime operatie van de Generale Staf en de ge heime dienst MIT. Dat lijkt te duiden op een ontvoering. Vorig jaar werd een andere topfiguur uit de PKK, Semdin Sakik, ontvoerd uit Noord- Irak en per helikopter naar Diyarbakir gebracht. De Kenyaanse autoriteiten hebben Griekenland verzocht zijn ambassadeur in Kenya onmiddellijk terug te roepen. Dit wegens het feit dat de Griekse ambassadeur öcalan 14 dagen lang in zijn huis heeft laten onderduiken en daarmee volgens Kenya mis bruik heeft gemaakt van zijn diplomatieke onschendbaar heid. ISTANBUL-ANK ARA Rtr-ANP-AFP-GPD Premier Ecevit maakte het nieuws over öcalans arresta tie in een tv-toespraak be kend. Daarna ging het bericht als een lopend vuurtje door het land. Televisie en radio braken hun programma's af en kwamen nog maar met een onderwerp: de arrestatie. Ankara verklaarde dat de PKK-leider, hoewel staatsvij and nummer één, volgens rechtsregels zal worden ver volgd. „Turkije is een rechts staat. Abdullah öcalan be vindt zich nu in handen van de Turkse justitie. Hij wordt conform de regels van het recht vervolgd. Het proces zal een voorbeeld zijn voor de in ternationale gemeenschap." Tegen öcalan lopen twee aanklachten: voor landver raad en voor desertie. Volgens het Turkse strafrecht kan hij ter dood worden veroordeeld. Maar de doodstraf is al 15 jaar niet meer uitgevoerd. De stemming onder Koer den in Turkije was gisteren uiterst kil en dreigend. In de gevangenis van Diyarbakir. in het zuid-oosten van Turkije, heeft een gedetineerde Koer dische opstandeling zichzelf in zijn cel in brand gestoken. Hij is aan zijn verwondingen overleden. Twee andere ge vangenen raakten bij deze protestactie zwaargewond. Volgens een gevangenisarts zijn gedetineerden, hoofdza kelijk sympathisanten en le den van de PKK, in honger staking gegaan. Over de arrestatie van öca lan bestaan nog veel vragen. Een groep Turken maakt muziek en danst in een winkelcentrum in Turkije. Het hele land vierde gisteren feest na de arrestatie van staatsvijand Öcalan. foto reuters Grote onrust onder Koerden in Nederland AMSTERDAM-ROTTERDAM GPD-ANP De emotie onder de Koerden in Nederland is hoog opgelopen na de arrestatie van hun leider 'Apo' Öcalan. Binnen de grotere Koerdische gemeenschappen in Rotterdam en Arnhem lijkt de actiebereidheid met het uur toe te nemen. Woordvoerder Heibest van het Koerdisch In formatiecentrum in Amsterdam vreest voor het ergste: „Er is door de leiders opgeroepen tot rust, maar ik ben bang dat dit niet helpt. Ik hoop dat er niets gebeurt, maar om eerlijk te zijn weet ik niet welke kant het op gaat." In Nederland wonen onge veer 50.000 Koerden. Westelijk Europa telt naar schatting ruim 700.000 Koerden, van wie de grootste concentratie in Duits land huist. De Duitse politie vermoedt dat het om ongeveer 400.000 mensen gaat. Van hen is een harde kern van 11.000 ac tief lid van de Partiya Kareken Kurdistan (PKK). In geheel Eu ropa kan deze Koerdische Ar beiderspartij enige tienduizen den Koerden als militant aan hanger mobiliseren. In zowel Duitsland als Frank rijk is de PKK een verboden or ganisatie. In Nederland is het nooit tot een verbod gekomen, ondanks flinke aandrang van vooral Turkse zijde. Turkije stond op de achterste benen toen in Den Haag in april 1995 de oprichtingsvergadering plaatsvond van het Koerdisch Parlement in ballingschap, waarvan het grootste deel be staat uit aanhangers van de PKK. Waar Koerden elders in Euro pa regelmatig op vaak hevige manier in actie komen, verlo pen de acties in Nederland meestal vreedzaam en zijn ze kortstondig. In Duitsland liepen demonstraties regelmatig uit op gewelddadige confrontaties met de politie. Ook de jaarlijks terugkerende viering van Koerdisch Nieuw jaar Newroz, verliep meestal vreedzaam. Zelfs de officiële viering van het 20-jarig bestaan van de PKK, vorig jaar decem ber, bleef rustig. De Koerdische Arbeiderspartij PKK ver moedt een internationale samenzwering achter de arrestatie van hun leider Abdul lah öcalan. Het Centraal Comité van de partij beschuldigde gisteren de geheime diensten van Verenigde Staten, Israël en Turkije en de regeringen van Kenya en Griekenland van betrokkenheid bij de spectaculaire gebeurtenissen van de nacht van maandag op dinsdag. Enkele dagen geleden nog zei het hoofd van de Turkse geheime dienst, Necati Bili- can, dat Ankara precies op de hoogte was van het doen en laten van öcalan. Dat zou te danken zijn geweest aan de Israëlische Mossad. Die zou 'een doorslaggevende rol' hebben gespeeld bij het volgen van het spoor van öcalan, tijdens diens zwerftocht van de afgelopen maanden. Volgens bronnen binnen westerse inlich tingendiensten zou Israël verder Ankara deelgenoot hebben gemaakt van de eigen varingen met de ontvoering van Adolf öcalan daar de doodstraf riskeert, zo zei een Kenyaanse minister gisteren. Grieken land vindt dat iedereen verantwoordelijk heid draagt voor de arrestatie, behalve Eichmann. Mossad-agenten ontvoerden de Athene zelf. De Grieken hadden zelfs al een nazi in 1960 uit Argentinië. Die ervaringen zouden goed van pas zijn gekomen om öcalan langs de Kenyaanse autoriteiten te krijgen. Alle genoemde landen probeerden iedere betrokkenheid bij het gebeurde zoveel te ontkennen of te bagatelliseren, behalve Turkije, dat de eigen rol zoveel mogelijk be nadrukte. Israël ontkende op welke manier dan ook bij de operatie-öcalan betrokken te zijn geweest. Kenya zegt uitsluitend aan de Grieken te hebben gevraagd om de PKK- leider het land uit te loodsen, maar beweert zich nooit met de eindbestemming te heb ben bemoeid. Uitlevering aan Turkije zou Nairobi nooit hebben goedgekeurd omdat Afrikaans land bereid gevonden om de Koerdische leider op te nemen. Maar die beschikte zelf anders, zo voert Athene aan. öcalans Nederlandse advocate Böhler zei te vermoeden dat de Amerikanen ook iets te maken hebben met de gang van zaken van het afgelopen etmaal. De Turkse media meldden vandaag dat Turkije door de VS getipt is over de verblijfplaats van öcalan. De Koerden zien de VS ook als kwade ge nius achter een en ander. De VS hebben steeds gezegd dat öcalan moet worden be recht. Bovendien hebben de Amerikaanse inlichtingendiensten sinds de aanslag op de Amerikaanse ambassade in Nairobi praktisch de vrije hand in het land. De Koerdische leider Abdullah öcalan is gisteren na een zwerf tocht van enkele maanden door de Kenyaanse autoriteiten uit geleverd aan Turkije. Dit land bestempelt hem als staatsvijand nummer één. Hieronder volgt een chronologische opsomming van de gebeurtenissen rond öcalan sinds november 1998. 12 NOVEMBER 1998: De Italiaanse justitie houdt öcalan aan als hij probeert met een valse pas Italië binnen te komen. Hij kwam per vliegtuig uit Moskou aan. Na een kort verblijf in een ziekenhuis komt hij onder huisarrest te staan. Het verblijf van öcalan in Italië leidt tot hevige diplomatieke spanning tussen Rome en Ankara. Turkije vraagt de uitleving van de Koerdenlei der wegens terroristische aanslagen. Italië weigert uitlevering omdat in Turkije de doodstraf mogelijk is. Italië-is op zijn beurt weer woedend op Duitsland dat niet om de uitlevering van de PKK-leider vraagt, hoewel Rome Öcalan juist had aangehouden op grond van een Duits arrestatiebevel. Duitsland vreest echter aanslagen als öcalan binnen hun grenzen verblijft. 16 DECEMBER 1998: Het huisarrest van öcalan eindigt. Hij verblijft in een villa in Rome. 16 JANUARI 1999: Öcalan besluit Italië te verlaten. Er ontstaat een hardnekkig geruchtencircuit over de verblijfplaats van de Koerdische leider. ei alleen in Den Haag, maar ook elders in ropa hebben Koerdische betogers giste- i woedend gereageerd op de arrestatie n PKK-leider öcalan en zijn uitlevering n Turkije. Met name Griekse en Keny- nse ambassades en consulaten moesten t ontgelden. In Duitsland, waar een half iljoen Koerden wonen, werd de Griekse ibassade in Bonn bezet, evenals de iekse consulaten in Berlijn, Düsseldorf, ittgart, München, Keulen, Frankfurt en imburg. De gebouwen werden deels ver iest. Tientallen Koerden bezetten ook de nyaanse ambassade in Bonn en gijzel en twee medewerkers. De autoriteiten vrezen voor nieuwe ac- s omdat de PKK volgens de Duitse gehei- e diensten in Duitsland tienduizenden ensen kan mobiliseren. Ook in Oosten-. i Groot-Brittannië, Frankrijk, Zwitser- Mi, Zweden. Rusland, België en Dene arken werden Griekse en Kenyaanse di- amatieke vertegenwoordigingen aange ven. Sommige Koerden dreigden zichzelf brand te steken. Duizenden mensen gin- n de straat op om hun steun te betuigen Öcalan. In diverse steden raakten en- te betogers en agenten gewond. Er zijn f «derden arrestaties verricht. In de meeste plaatsen maakte de politie 'erlijk aan het eind van de middag een 'd aan de bezettingen of gingen de beto- rs vrijwillig weg. Ook in Sydney (Austra- '1 on Vancouver (Canada) werden Griekse nsualten bezet. In de Canadese stad ontreal werd de Nationale Bank van Grie- wland bezet. Het Centraal Comité van de PKK heeft de [alan-aanhangers opgeroepen kalm te jven, maar tevens wordt de Koerden ge- aagd zich 'in gereedheid te brengen' voor mwe instructies. Prof. E.J. Zürcher, hoogleraar moderne tfkse geschiedenis in Leiden, voorspelt *°r de komende tijd een golf van 'extreem weid' n Europa, gericht tegen Turkse en tfopese instellingen. De Koerden zijn vol- «s hem 'overstuur', omdat geen enkel "fopees land öcalan heeft willen toelaten. Het kantoor van makelaar Tettero ligt een plein en een straat verwijderd van de Griekse residentie die door Koerden bezet wordt gehouden, maar valt wel binnen de ruime afzet ting van de politie. De agente voor de afzetting is dan ook onverbiddelijk: 'U mag er niet door'. „Maar ik heb toestemming van het stadhuis en van de politie", zegt Tettero. De agente gaat bellen op de mobiele telefoon van Tettero. Uiteindelijk is ze over tuigd. ,,U heeft beperkte doorgang", zegt ze. „Onder begeleiding van de politie." Het Haagse centrum is in de ban van de gijzeling door Koerden van de vrouw van de Griekse ambassadeur, haar achtjarige zoon en hun Filip pijnse dienstmeisje. De politie is tot het uiterste gespannen. Om de haver klap razen motoragenten met loeien de sirenes door de stad met in hun kielzog overvalwagens van de mobie le eenheid. Het personeel is gehelmd en bewapend met lange stokken en schilden. Eerst naar de Kneuterdijk waar een groepje Koerden, op weg naar de gijzeling, wordt tegengehou den en vervolgens het gebouw van de Raad van State wil binnengaan. Een handgemeen, mannen worden afge voerd. Vrouwen en kinderen staan op de trappen voor de Raad van State hysterisch te schreeuwen: „Honder den Koerden dood en waar is Europa nu?" Uiteindelijk lopen ze verder, richting Binnenhof, gevolgd door mobiele eenheid te paard. Verbazing bij kantoorpersoneel dat juist een luchtje schept tijdens de lunchpauze. „Een paar van die gasten ontwrichten de hele stad", klaagt iemand. Het Binnenhof wordt hermetisch af gesloten. Opnieuw motoragenten en bussen van de mobiele eenheid die met gierende banden het Binnenhof oprijden. Duitse toeristen op weg naar het Mauritshuis kunnen net op 19 JANUARI 1999: Turkije levert kritiek op Italië omdat dit land öcalan heeft laten gaan. 21 JANUARI 1999: Ankara laat weten dat öcalan 'vrijwel zeker' in Rusland verblijft. 1 FEBRUARI 1999: öcalan doet volgens zijn Nederlandse advo cate B. Böhler een poging per zakenjet Nederland binnen te ko men, maar het vliegtuig wordt geweigerd omdat het zou gaan om een niet aangemelde vlucht. De PKK-leider wil in ons land de Koerdische kwestie aankaarten bij het Permanent Hof van Arbitrage in Den Haag. Zowel de Koerdische gemeenschap als de Nederlandse overheid is even in rep en roer, maar de PKK- leider verschijnt niet op Rotterdam Airport. Minister Korthals van Justitie zegt Öcalan als een ongewenst vreemdeling te be schouwen. 2 FEBRUARI 1999: Het Turkse ministerie van Buitenlandse Za ken ontbiedt ambassadeurs van België, Noorwegen en Joegosla vië om ze erop te wijzen dat Öcalan, wiens verblijfplaats op nieuw onbekend is. een 'terroristenleider' is die aan Turkije moet worden uitgeleverd. De VS roept de wereldgemeenschap op öcalan te weigeren. 3 FEBRUARI 1999: Volgens een woordvoerder van het Koer disch Informatiecentrum in Nederland dreigt de Koerdische vrijheidsstrijd zich naar Europa te verplaatsen. De 'Koerden zouden bereid zijn tot harde acties, zo voorspelt hij. 14 FEBRUARI 1999: öcalan waagt Griekenland hem politiek asiel te geven. Nederland wordt met klem gewaagd de PKK-lei der om humanitaire redenen toe te laten. Den Haag en Athene blijven medewerking weigeren. De Mobiele Eenheid probeert in Den Haag een woedende groep Koerden tegen te houden. Gisteren vonden er schermutselin gen plaats tussen de ME en Koerden die op weg waren naar de residentie van de Griekse ambassadeur. Zo'n 150 Koerden hiel den daar de vrouw van de ambassadeur, zijn zoontje en een personeelslid gegijzeld. foto anp jasper juinen tijd wegspringen. Een uur later rijdt de hele stoet plus een bus van de HTM vol Koerden richting hoofdbu reau. Vijftig arrestanten. Voor en achter het gebouw van de Turkse ambassade in de Jan Evert- straat staan ook mensen van de mo biele eenheid met helmen, stokken en schilden. Ze versterken de perma nente politiepost voor de deur. Aan de hekken waarmee de politie het gebied rond Plein 1813 en de Griekse residentie afsluit, staan voort durend mensen met wagen. De Lim burgse families Bredero en Van Des- sel kunnen hun bezoek aan museum Panorama Mesdag vergeten. Het is vanwege de afzetting gesloten. „We wilden naar de Tweede Kamer, maar het Binnenhof was ook al afgesloten vanwege de Koerden", zegt mewouw Van Dessel. Ook het Carlton Ambassador Hotel met tachtig kamers ligt binnen de af zetting. „We zaten volgeboekt voor komende nacht, maar we hebben al vijftien afzeggingen gekregen", zegt manager T. Slaaf. Ook de andere gas ten probeert hij te bereiken. Voor het geval ze liever toch maar niet komen. „Het is voor gasten slechts mogelijk het hotel te bereiken met politiebege leiding." Zijn vijftig gasten voor de lunch heeft hij niet kunnen ontvan gen. „Onze avondreserveringen heb ben we zelf al afgebeld." 15 FEBRUARI 1999: Griekenland start binnen de EU een diplo matiek offensief voor een permanente verblijfsplaats voor öca lan. Athene ontkent overigens dat de Koerdische leider een asielaanwaag heeft gedaan. Onder meer in Griekenland protes teren Koerden tegen de weigering van Athene om öcalan toe te laten. 15-16 FEBRUARI 1999: öcalan duikt op in Kenya waar hij al ve le weken zou verblijven. De Kenyaanse autoriteiten leveren de Koerdische voorman uit aan Turkije waar hij 's ochtends vroeg aankomt. De autoriteiten in Kenya hebben naar verluidt öcalan met enige dwang opgepakt in de Griekse ambassade in Nairobi. In tal van Europese steden bestormen PKK-aanhangers ambas sades en consulaten van Griekenland. In Den Haag bezetten tientallen Koerden de residentie van de Griekse ambassadeur.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9