Zoetermeer; een slaapstad ontwaakt 'Ik ben Henny, ik ben gezegend dat ik alcoholist ben' Binnenland Steeds meer Zoetermeer WOENSDAG 17 FEBRUARI 1999 staan bij 46.500 buitenlandse bezoekers. ..De Floriade heeft Zoetermeer op de we re ldkaart gezet", zegt directeur Roy van Hek van de stichting Floravontuur. ..Dat heeft de stad veel goed gedaan. Floravontuur werd indertijd opgericht om de Floriade publicitair te begeleiden. Zeven jaar later is de stichting nog steeds actief. De medewerkers hebben de taak de naamsbekendheid van Zoetermeer in het buitenland te vergroten. Maar minstens zo belangrijk noemt Van Hek de opdracht om de band van de bewoners met hun eigen woonplaats te versterken. ..Zoetermeer heeft een volstrekt eigen karakter. Het is een stad van jonge gezinnen. Er is een gro te betrokkenheid bij de eigen straat, mis schien ook nog wel bij de eigen wijk. maar de stad is voor veel mensen een abstract fe nomeen", analyseert hij. „Het is onze taak daar'verandering in te brengen." Het kleinschalige evenement dient daar Er schijnen nog steeds mensen te zijn die 's avonds voor het slapen gaan zachtjes de na men fluisteren van de wijken in Zoetermeer: Seghwaert. Meerzicht. Palenstein, Noordhove, Driemanspolder. Zo n mentale wandeling door de slaapstad is de kortste weg naar dro menland: voordat Rokkeveen in zicht komt. zijn de meeste mensen al onder zeil. Het hardnekkige imago van slaapstad gaat voorbij aan de ontwikkelingen in Zoeter meer. In korte tijd heeft de stad een paar belangrijke stappen gezet op weg naar haar volwassenwording. De bouw van twee ho ge woontorens met luxe appartementen bijvoorbeeld heeft het Stadshart verlost van zijn provinciale uitstraling. Allure heeft on miskenbaar de nieuwe bioscoop in het centrum, terwijl de besneeuwde hellingen van Snowworld drommen bezoekers uit het hele land aantrekken. En, ook niet on belangrijk, sinds kort heeft de stad eindelijk een boekhandel met een compleet assorti ment. Langzaam maar zeker wordt Zoeter meer een stad. Dat saaie beeld van Zoetermeer is wel te verklaren. De meeste bewoners, veelal jon ge ouders met gemiddeld 2,4 kinderen, be schouwen Zoetermeer vooral als een plaats om plezierig te wonen. De voorzieningen zijn dan ook afgestemd op de overheersen de doelgroep van tevreden huismussen. El ke wijk is een eigen wereld met een winkel centrum met het traditionele aanbod: su permarkt, slager, bakker, videotheek, snackbar. Chinees afhaalrestaurant. In het Stadshart zijn de filialen van vertrouwde winkelketens te vinden, met een gratis par keerplaats als belangrijke bonus. Wie ex clusief wil winkelen, gaat naar Rotterdam of Den Haag. Kenmerkend is een breed aanbod van sportverenigingen. Met turnvereniging Pro Patria en voetbalvereniging Door Samen spel Overwinnen is Zoetermeer twee van de grootste sportclubs van het land rijk. Zoetermeer was ook letterlijk een slaap stad. Zeker in de eerste twintig jaar van de Grote Groei Voorwaarts werkte het over grote deel van de beroepsbevolking buiten de stad, met name in Den Haag. Sinds het begin van de jaren negentig groeit het aan tal arbeidsplaatsen in Zoetermeer fors, waardoor de groep forensen relatief kleiner wordt. ..Maar Zoetermeer is en blijft een fo- rensenstad". constateert Astrid Paagman van boekhandel Paagman. „In onze winkel in Leidschendam krijgen we tussen de middag veel mensen uit Zoetermeer over de vloer. In het filiaal in Zoetermeer wordt het pas druk in het weekeinde. De mensen werken hard, sporten en zorgen voor hun kinderen. Ze hebben doordeweeks gewoon geen tijd om rustig een boek te kopen. Bij de ontwikkeling van het Zoetermeerse zelfbewaistzijn was een belangrijke rol weg gelegd voor de Floriade. De groene mani festatie trok in 1992 in enkele maanden tijd 3.3 miljoen bezoekers uit alle windstreken. Dat was voor de gemeente een ongekende luxe. In Floriade-loze jaren trekt de stad weinig belangstelling. Vorig jaar kreeg het VW-kantoor in Zoetermeer welgeteld 975 buitenlandse toeristen aan de balie, waar bijvoorbeeld in Delft de meter bleef stil De lichtkoepel van de overdekte winkelpassage in het Stadshart in Zoetermeer. FOTO GPD HARRY VERKUIJLEN De onwaarschijnlijke mêtamorfose van Zoetermeer ging van sta in 1966, toen de eerste paal werd geslagen voor de wijk Drieman polder. De gemeente had zelf voorgesteld om huizen te bouw voor de vele woningzoekenden uit de Haagse regio, nadat h plan tot de stichting van een heel nieuwe stad Wilsveen in de po der tussen Voorburg en Zoetermeer schipbreuk had geleden'1! dertig jaar groeide het kleine polderdorp uit tot een satellietsta van Den Haag met meer dan 100.000 inwoners. Binnenkort komt de Notitie Toekomstvisie Zoetermeer 2025 ui met als uitgangspunt dat de stad in dat jaar met 130.000 inwone de grenzen van haar groei zal hebben bereikt. Om die mensen oi derdak te kunnen bieden, bouwt Zoetermeer waarschijnlijk m twee nieuwe wijken. Voor de Vïnex-locatie Oosterheem (8.500 w ningen) gaat de eerste paal in 1999 de grond in. Als er nóg ee nieuwe wijk komt, lijkt uitbreiding aan de zuidkant van de wij Rokkeveen voor de hand te liggen. „Samen met de plannen voor nieuwbouw zijn we bezig m plannen voor de herinrichting van de bestaande wijken", verte Peter de Visser, hoofd van de afdeling Plannen van de gemeend „In sommige wijken komen de eerste problemen aan het licit Een wijk als Meerzicht stamt uit de jaren zeventig, maar heeft i toenemende mate al te maken met verloedering. In samenwes king met projectontwikkelaars en woningbouwverenigingen pro beren we die neerwaartse spiraal bijtijds te keren." Aan de hand van de plattegrond van Zoetermeer somt De Visa alle plannen op voor de komende jaren, een indrukwekkend reeks. De Dorpsstraat krijgt een facelift als winkelgebied, archite Rem Koolhaas ontwikkelt een complex van kantoren en woning in het centrum, rondom het het skicentrum Snowworld komt et reeks voorzieningen voor de actieve buitensport. En dan is er nc steeds de hoop od de komst van het themapark Sweet Lake Chin De gemeente is rond met de initiatiefnemers, maar heeft nog t# stemming .van de provincie nodig om in beschermd groengebifl een park aan te leggen. De Visser: „De huidige groeistuip van Zoetermeer is een gevoj van een gunstige economie. De markt is op dit moment willig; fc leggers en projectontwikkelaars staan in de rij om te invested Daar profiteren wij van. maar we weten ook dat deze situatie nii voortduurt. De bouwkranen van vandaag voorspellen de recess van morgen." Zoetermeer heeft daar ervaring mee. De ontwikkeling van bi Stadshart is niet van een leien dakje gegaan. Het waren slechte^ ren en dat was voor enkele beleggers reden om af te haken. D Visser: „De gemeente heeft gelukkig vastgehouden aan de ooi spronkelijke plannen, maar de problemen hebben voor een flinli vertraging gezorgd. Je bent nu eenmaal afhankelijk van investefl ders." De bouw van twee hoge woontorens met luxe appartementen heeft het centrum verlost van zijn provinciale uitstraling. bij als wapen. Of het nu gaat om de intocht van Sint Nicolaas of het concert van een Zoetermeers zangkoor: op de achtergrond speelt de stichting een rol. Van Hek: „Met zeven ton subsidie en donaties per jaar kunnen we geen wonderen verrichten. Maar we kunnen de verenigingen en orga nisaties in de stad wel helpen bij het opzet ten van evenementen. Alles natuurlijk op een bescheiden schaal. Zoetermeer kan niet concurreren met Den Haag, Delft of Rotterdam. We hebben heus nog wel enke le zaken op ons verlanglijstje staan. Een filmhuis bijvoorbeeld, of een museum. Maar dat komt allemaal nog wel. Wat Zoe termeer verschrikkelijk mist, is het café. Gewoon een goede kroeg op de hoek." Met de kroeg raakt Roy van Hek een ge voelige snaar. Zoetermeer telt veertien ca fés op een bevolking van 107.000 inwoners. Met drank verstrekkende horecabedrijven erbij komt het totaal net over de veertig. Een treurige balans, zo blijkt uit gegevens van het bedrijfschap Horeca en Catering. Van alle steden met meer dan 100.000 in woners komt Zoetermeer met haar 4.1 ca fés per 10.000 inwoners op de laatste plaats. „Vooral voor jongeren valt hier bitter weinig te beleven", stelt eigenaar Freek Fontein van het Zoetermeerse platenlabel BPM Dance. „Veel mensen gaan stappen in Rotterdam of Den Haag, maar voor jonge ren zonder geld zit er vaak niets anders op dan een beetje op straat rond te hangen." Fontein is sinds 1991 actief in de muziek wereld. Hij heeft een platenmaatschappij en een winkel in de Dorpsstraat. „De hoog tijdagen zijn nu voorbij, maar met de hard core house hebben we heel goed gescoord. Zoetermeer was echt een gabberstad. Dat had ook te maken met het feit dat jonge mensen zich hier verschrikkelijk vervelen. Onze winkel is een ontmoetingsplaats voor jongeren, dat is uit nood geboren. Je hebt hier met de Locomotion, de Amphion en de Boerderij best een paar leuke tenten, maar dat is lang niet voldoende. Het uit gaansleven is ook heel versnipperd. Mijn wens is een echt uitgaansplein, met een he le rij kroegen en pubs voor alle verschillen de groepen in Zoetermeer. Dat zou echt een aanwinst zijn." Niet alleen de horeca, ook de cultuur in Zoetermeer kan volgens veel mensen een best oppepper gebruiken. Er zijn een druk bezochte schouwburg en een gloednieuwe bioscoop, maar verder ontbreekt het aan verscheidenheid. Bijna pijnlijk is het feit dat Zoetermeer slechts één museum heeft, dat bovendien slechts negen uur per week open is. Dat het historisch museum 't Oude Huis onder deze omstandigheden dit jaar met een expositie over de wooncultuur in de ja ren vijftig nog een slordige vijfduizend be zoekers wist te trekken, mag een loiappe prestatie heten. Maar het blijft allemaal wat pover, vindt museumdirecteur Jouetta van der Ploeg. „Gelukkig wordt er nu wat aan gedaan. De openingstijden worden aanzienlijk verruimd en het pand wordt uitgebreid. Bovendien krijgen we een permanente tentoonstelling over de geschiedenis van Zoetermeer. Dat is hard nodig. Want om zich te kunnen identi ficeren met hun stad, moeten de mensen toch iets van de geschiedenis afweten." Een tweede museum zit er voorlopig niet in, concludeert de Zuid-Hollandse muse umconsulent Mart van der Sterre. „Ik zeg het heel voorzichtig, maar kunst en cultuur hebben op dit moment geen prioriteit in Zoetermeer. Ik heb een paar jaar geleden een museum voor naoorlogse bouw en inte rieur bij de gemeente proberen onder te brengen, maar dat is helaas niet gelukt. Zoe termeer heeft om de tien jaar een nieuwe wijk neergezet, dat is een bijzondere presta tie. Zo n museum zou daar prima op aan sluiten. Ik weet zeker dat een goed museum de uitstraling van een stad kan versterken. Lelystad heeft garen gesponnen bij de bouw van de Batavia, terwijl dat toch ook een heel jonge stad is." Astrid Paagman verwacht dat met het klimmen van de jaren Zoetermeer steeds meer karakter zal krijgen. „Zoiets moet groeien. Jonge gezinnen werken hard om de hypotheek en de nieuwe gordijnen te beta len. Na een jaar of tien krijgen de mensen vanzelf meer aandacht voor wat zich in de rest van de stad afspeelt. Cultuur hoort daar ook bij." Ambtenaar Peter de Visser heeft een ande re verklaring: „Ik denk wel eens: misschien zijn de meeste mensen wel te gelukkig in Zoetermeer. Dat blijkt ook uit onderzoek. De mensen zijn tevreden met de woning, tevre den met hun sport, tevreden met het groen in de buurt. Gelukkige mensen hebben vaak de neiging om niet zo veel te willen. Mis schien is dat wel het geval in Zoetermeer." BREDA GPD Onder vrienden van Anonieme Alcoholis ten heet hij Henny Breda. Voornaam, plaatsnaam, verder niets. De ongeveer drieduizend leden van de 50-jarige stich ting .Anonieme .Alcoholisten Nederland zijn eikaars gelijken. Iedereen is om toer beurt voorzitter of gespreksleider van een van de 250 plaatselijke werkgroepen. Nuchter of niet, iedereen is gelijk. „Hallo, ik ben Henny, ik ben alcoholist", luidt de vaste groet, Henny (53) kreeg onlangs van zijn Bredase vrienden de 'verjaardagspen ning' voor vijf jaar leven zonder alcohol. Het verhaal van een nuchtere alcoholist. „Het is me nog steeds niet duidelijk hoe het is begonnen. Op mijn zestiende dronk ik mijn eerste pilsje. Al mijn vrienden dronken al, ik moest er ook maar aan gelo ven. Het eerste glas vond ik echt vies. Maar ja, je wilt niet buiten de groep komen te staan." „Op een moment merkte ik dat ik elke dag drank nodig had. Niet veel, maar toch. Ik was vijfentwintig, trouwde en had een mooie kantoorbaan. Tussen de middag at ik thuis en dronk daar twee glazen sherry bij. Ik kom uit een horeca-familie, dus een glaasje bij het eten was heel gewoon. Niets aan de hand." „Ik kan gerust zeggen dat ik tot mijn vijf endertigste sociaal gedronken heb en niet meer dan dat. Dat veranderde toen ik bui ten de stad ging werken. Ik raakte overdag uit het zicht van mijn vertrouwde omge ving, kwam met andere mensen in con tact. Zakenlui. Die dronken malt whisky. Dat hoorde er gewoon bij in die cultuur. Na een paar maanden kon ik tig soorten malt whisky van elkaar onderscheiden." Elke middag om vijf uur was het happy hour. Ik ging steeds later naar huis, kwam ook wel eens een dag helemaal niet meer. naar huis. Het leven werd één groot feest. Ik ben toen ook gescheiden van m'n vrouw. Nee, ze had niet door dat ik alco holist was." „Als ik op die tijd terugkijk weet ik ook zeker dat we niet door mijn ziekte - zo noem ik mijn verslaving en dat is het ook - uit elkaar zijn gegroeid. Mijn hele manier van leven was de oorzaak van alle ellende, ook van die ziekte. Ik wilde steeds meer. Meer geld verdienen, een groter huis, een grotere auto. Drankmisbruik was een ge volg van die verkeerde levenshouding en niet andersom." Het heeft ongeveer zeven jaar geduurd voordat ik door kreeg dat ik een probleem had. Ik kreeg een nieuwe relatie. Zij vond dat ik teveel dronk. Dat ik alcoholist was. 'Ga jij maar eens naar de AA', zei ze. Ik ging naar de AA, maar alleen om te bewij zen dat ik géén alcoholist was." „Eeri half jaar heb ik die bijeenkomsten bezocht. Ik ben er vervolgens twee jaar niet meer geweest. Ik was inmiddels nuch ter en dacht dat ik geen problemen meer had. Geen enkele behoefte meer om te drinken, dacht ik. Maar ik was er onder tussen wel elke dag mee bezig. Constant ging het door mijn hoofd: 'Ik wil vandaag niet drinken.' Ik was nuchter, maar verder veranderde niets in mijn leven. Ik was nog steeds dezelfde klootzak, ging nog steeds vreemd, wilde meer en meer verdienen en gebruikte mensen." „Op een dag moest ik voor mijn werk naar een feestje. Ergens midden in een weiland werd de eerste paal van een ge bouw geslagen. Er stond een grote vracht wagen, vol champagne. Ik dacht: één of twee glaasjes en dan stop ik. Maar aan het eind van de receptie stroopte ik alle half volle glazen af om leeg te drinken. Ik ben 's nachts thuis gekomen. Hoe, dat wist ik de volgende dag echt niet meer." „Spijt, ja natuurlijk had ik enorme spijt. Vanaf dat moment begon mijn strijd tegen de alcohol. Die strijd heeft vijf jaar. ge duurd. Dan was ik weer eens een tijdje he lemaal nuchter, dan weer niet. Veel drin ken, weinig drinken; het ging op en af. In feite was het een gevecht tussen mijn ego en mijn innerlijk. Mijn ego zei: ,Je kunt het. Jij bent sterker dan de drank.' Maar mijn innerlijke stem vertelde me dat ik het verkeerd deed. Ik had nog steeds niet door dat ik mijn hele levenshouding moest ver anderen. Ik voelde dat ik dood zou gaan als ik zo doorging, maar ik was machte loos." Alles veranderde toen ik op een gegeven moment iets heel ergs deed. Nee, ik zeg niet wat: het was té erg. Opeens besefte ik: ,Nu ben je toch goed verkeerd bezig.' Ik schrok zo van mezelf dat ik nog dezelfde avond naar een bijeenkomst van AA ging. Ik erkende dat ik machteloos stond tegen over de drank. Tuurlijk had ik dat jaren eerder ook gezegd, maar toen niet met mijn hart." „Die beslissing om me gewonnen te ge ven, dat was een schok voor me. Ik had me nog nooit in mijn leven bij iets neergelegd. Ik was toch sterker... M'n ego heeft op dat moment een enorme optater gekregen en dat was nodig ook. Op het moment dat ik me gewonnen gaf, viel er een zware zak sores van m'n schouders." c „Ik kreeg weer lucht en ik besloot om mijn leven anders in te delen. Radicaal. Mijn vriendin werd mijn vrouw en ik be sloot een eigen bouwbedrijfje te beginnen. Ik was 48 en ik kwam er achter dat ik me zelf niet eens kende. Moet je nagaan: 48 jaar lang niet weten wie je nu eigenlijk bent. Daarom ben ik heel serieus gaan zoeken naar mezelf. In het begin was ik daar mateloos in: boeken, cursussen, noem maar op." „Die mateloze gedrevenheid, dati pisch een trekje van mijn ziekte, ft ook iedereen overtuigen van mijn schap, dat liefde belangrijker is dan andere in mijn leven. Ik begon dal met mijn medewerkers over. Je rad op een gegeven moment dat je1 doorschiet: het heeft geen zin om overdreven mee bezig te zijn. Maai wel doorgaan met mijn spirituele tocht. Ik durf me bij zakelijke beslis meer te laten leiden door mijn ge« door m'n verstand. Ik zie mezelf 0 medemens nu anders. Mijn ego, ai macht; dat is allemaal niet bel meer. Ik ben nu tevreden met wat ft „AA is een herstelprogramma,1 lotgenoten van elkaar leren om a» gaan leven. Aan die weg komt nol einde. Mijn familie vraagt wel eens: om ben je nog bij de AA? Die ctl toch wel eens een keer afgelopen, jf toch niet meer? Nee, het herstelpij ma is nooit afgelopen. Zonder AA' nooit het leven kunnen leven dal doe. Ik ben gezegend dat ik aid ben."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6