Israël wil de relatie met Nederland goed houden Mandela krijgt vele onderscheidingen Binnenland BIJLMER ENQUÊTE Actie voor nertsen Geen meerderheid voor verandering van flexwet Religie is probaat middel tegen depressie ouderen Opnemen Afspelen Vijf gulden voordeel vijf Bonus Miles. 24,99 37,99 44,98 PvdA wil meer zijn dan applausmachine voor Kok - DENSDAG 17 FEBRUARI 1999 rTERDAMLoco-burgemeester van Rotterdam Hans Simons u de ambtketen om bij de nieuwe burgemeester Ivo Opstel- .Rotterdam is de vijfde plaats, en vermoedelijk de laatste, ir Opstelten burgemeester is. Hij heeft gezegd tot zijn pensi- i daar te willen blijven. foto anp Raymond rutting redoctoraat voor Helmut Kohl jwiNCENDe Duitse oud-bondskanselier Helmut Kohl krijgt eredoctoraat in de geschiedenis en de politieke weten- appen van de Rijksuniversiteit Groningen (RuG). De univer- itverleent de onderscheiding vanwege het „historisch in- iten intellectuele visie" waarmee Kohl niet alleen het belang Duitsland diende, maar dat van heel Europa. Volgens de Jheeft Helmut Kohl politieke moed getoond door de Euro eintegratie te bevorderen, om zo een nieuwe oorlog in Eu- a te voorkomen. an Agt: uitvaart Paars-2 nabij [haag Het einde van de tweede coalitie van PvdA, WD en is slechts een kwestie van tijd. In Paars-1 zijn de partijen op oop gegaan met veel CDA-beleid, waardoor de christen-de- craten zich niet wisten te profileren. Met de toenemende warring en heibel' in de coalitie nadert de tijd dat de came- zich weer gaan richten op de grootste oppositiepartij. Die fetische woorden spreekt voormalig CDA-premier Van Agt iet gisteren verschenen nummer van het partijblad /Actueel. „Het wordt tijd om de begrafenisstoet op te stellen Paars-2 strompelt nu al moeizaam naar de eindmeet en de juichingen langs de weg zijn verstomd", schrijft hij. De ex- itijleider maakt korte metten met PvdA-premier Kok. Diens zuchtingen over politieke onmacht bij het indammen van ninaliteit. gaan er bij Van Agt niet in. akkeloptocht voor hongerstaking •erdam Enkele honderden mensen hebben gisteravond in nsterdam met een fakkeloptocht gedemonstreerd tegen de ippelingswet. De demonstranten toonden hun*solidairiteit et vijftien Turkse vrouwen die ruim twee weken in hongersta- ig zijn. Zij willen een verblijfsvergunning voor iedereen die n aantonen dat ze in Nederland waren voor de invoering van Koppelingswet. Het Komitee Marokkaanse Arbeiders in Ne- rland wil dat drie van de 34 Marokkaanse mannen die sinds n week ook in Amsterdam in hongerstaking zijn, stoppen en n plaats in laten nemen door anderen. De drie zijn ziek. Bur- meester Patijn riep de hongerstakers vorige week al op om n actie te beëindigen. erkeer gehinderd door sneeuwval iergen Het verkeer op de snelwegen heeft vanmorgen hin- gehad van zware windstoten in combinatie met plaatselijk chte sneeuwbuien. In het hele land was het daardoor drukker de doorgaande wegen dan gewoonlijk. Volgens de politie n er echter niet meer ongevallen dan normaal gebeurd. De idelijke verkeerspolitie in Driebergen meldde rond negen uur eveer 36 files, een uur later waren dat er nog negen. Vooral e randstad ondervonden weggebruikers vertraging, met na- erond Amsterdam, Utrecht en Den Haag. ijk vermiste man in hooiberg iqrdrechtEen voorbijganger heeft op een boerderij in oordrecht bij toeval het stoffelijk overschot aangetroffen van inman uit Zevenhuizen, die sinds 1993 werd vermist. Het lijk erd aangetroffen in een hooiberg en verkeerde in verregaande aatvan ontbinding, zo maakte de politie woensdag bekend, ilgens de politie is de man niet door een misdrijf om het leven ïkomen. De man uit Zevenhuizen werd in de zomer van 1993 rmist, nadat hij zijn woning in verwarde toestand had verla- n.Hoe lang hij op het erf heeft gelegen, is niet bekend. De ei- inaar van de boerderij waar de man werd gevonden overleed iderhalf jaar geleden. Sindsdien is de boerderij niet bewoond. ijf arrestaties in moordzaak isterdam De politie van Amsterdam heeft vier mannen en n vrouw gearresteerd op verdenking van betrokkenheid bij de »d van een man. Die werd in januari doodgeschoten aange- offen in een uitgebrande etage in Amsterdam Zuid. Het motief tor het misdrijf is nog onbekend, evenals de identiteit van het achtoffer. Hij was vermoedelijk een Turkse of Iraanse vracht- agenchaffeur. De verdachten die op verschillende plaatsen in iederland zijn gearresteerd, hebben volgens de politie gedeel- lijke bekentenissen afgelegd. iieuwe tips Sybine Jansons *arn Na de uitzending van het EO-televisieprogramma mg' zijn er bij de politie een kleine vijftig tips binnengekomen de zaak van de vermiste Sybine Jansons uit Maarn. Een oordvoerder van de politie was er verbaasd over dat zoveel lensen een maand nadat het meisje is verdwenen nog iets te ïlden hadden. Eerdere aandacht in de media had al een klei- twaalfhonderd tips opgeleverd. In het programma 'Jong' ver den twee meisjes over hun ervaringen na het verdwijnen van bine, een van hun beste vriendinnetjes. De zaak houdt hen ig dagelijks bezig en ze hebben-nog steeds hoop dat Sybine le id in hun midden terugkeert. 'Geen gevaarlijke lading, geen mannen in witte pakken den haag gpd Er zat geen gevaarlijke lading in het rampvliegtuig. Ook de 20.000 kilo vracht waarover gedetailleerde informatie ontbreekt, zou geen gevaarlijke stoffen bevatten. Boven dien waren er geen Israëliërs die in beschermende witte kleding rondliepen op het rampterrein vlak na de crash op de Bijlmer. Dat hebben de Israëlische ambassadeur in Nederland Y. Gal en directeur van de Israëlische dienst van de burgerluchtvaart Yarkoni gistermiddag verklaard. de commissie. Yarkoni heeft al vijf keer in beslotenheid ge sproken met de commissie. Twee weken geleden is hij met een serie vragen van de com missie naar Israël gevolgen om hierop antwoorden te krijgen. Gisteren heeft hij die antwoor den aan de commissie gegeven en vandaag had hij bovendien nog een vervolggesprek. Ambassadeur Gal gaf gisteren tijdens de persconferentie ook aan dat de 'goede relatie tussen Nederland en Israël diep ge worteld is. „Die verhouding is ons dierbaar en die moet wor den beschermd. We zullen alles Volgens Yarkoni zijn alle vrachtbrieven aandachtig be studeerd om te kijken of er ge vaarlijke goederen zaten in het vliegtuig. Van 20.000 kilo vracht van de in totaal 114.000 kilo is nog steeds niet exact bekend wat er in zat. Wel heeft El Al de vrachtpapieren met globale in formatie. „Uit de documenten van die 20.000 kilo vracht blijkt dat er ook in dat gedeelte geen gevaarlijke lading zat. Ik zie to taal geen aanleiding hieraan te twijfelen", aldus Yarkoni. De papieren zijn in het bezit van in het werk stellen die relatie goed te houden. Daarin hebben we alle vertrouwen, ondanks de huidige crisis." Ook gaf de am bassadeur aan dat hij de antise mitische telefoontjes die on langs bij El Al binnenkwamen, ziet als een incident. „In de drie jaar dat ik in Nederland woon. heb ik alleen een diep gevoel van vriendschap gemerkt." Nadat de afgelopen weken de verhouding tussen Nederland en Israël onder druk kwam te staan door de commotie rond om de parlementaire enquête, is Israël de afgelopen dagen be zig de goede verhouding te be nadrukken. Onder meer daar voor is Yarkoni in opdracht van de Israëlische overheid inge schakeld om tekst en uitleg te den haag Ruim 60.000 handtekeningen zijn gisteren in Den Haag door de stichting Bont voor Dieren overhandigd aan minister Apothe ker van landbouw. Bont voor Dieren verscheen daarvoor met een me tershoge nerts-pop voor het ministerie. De handtekeningenactie is on derdeel van een grote campagne tegen de nertsfokkerij. Inmiddels is er ook een e-mailactie begonnen. De stichting verwacht dat de Tweede Kamer zich half maart opnieuw uitspreekt over een fokverbod voor nertsen. Eerder, in 1995, haalde zo'n verbod het net niet. De nertsen worden vooral voor de export gefokt. In Nederland wordt nog nauwe lijks bont gedragen. foto anp roger dohmen Zuid-Afrikaanse president ook eredoctor van Nijenrode leiden onno havermans Behalve de Universiteit Leiden verleent ook Nijenrode een ere doctoraat aan de Zuid-Afri kaanse president Nelson Man dela. De Universiteit voor Be stuurskunde in Breukelen eert Mandela om zijn gedachten- goed dat 'symbool is voor de groei naar een internationale gemeenschap'. „Hij is een bruggenbouwer tussen verschillende culturen", aldus Nijenrode-president N. Kroes. Tot dusver verleende Nijenrode zeven eredoctoraten, onder anderen aan prins Bern- hard en Albert Heijn. De stad Amsterdam zal Man dela tijdens zijn staatsbezoek aan Nederland de gouden me daille van de stad Amterdam uitreiken. Het Zuidafrikaanse staatshoofd ontvangt de onder scheiding wegens zijn grote verdiensten in de strijd tegen apartheid. Mandela bezocht Amsterdam voor het eerst in 1990 kort na zijn vrijlating uit de gevangenis. Twintigduizend mensen waren aanwezig om hem welkom te heten. Het besluit om Mandela een eredoctoraat van Nijenrode te geven, werd al in 1995 geno men. „Hij zou in november 1996 naar Nijenrode komen om samen met Bill Gates (eigenaar van softwaregigant Microsoft en naar verluidt de rijkste man op aarde, red.) zijn bul in ont vangst te nemen. Maar de pre sident was toen helaas niet in de gelegenheid naar Nederland te komen", zegt Kroes. Vorige week maakte rector W. Wagenaar bekend Mandela op 12 maart naar Leiden komt. waar hem in de Pieterskerk het eredoctoraat wordt verleend. „Dat was een complete verras sing voor ons", aldus Kroes. „Maar ik stel dit met vreugde vast. Wat mij betreft kan presi dent Mandela niet vaak genoeg onderscheiden worden. Het is een man van een bijzondere klasse." De Leidse universiteit was evenmin op de hoogte van de plannen van Nijenrode. „Dat was bij niemand bekend", al dus woordvoerder Wim van Amerongen. „Maar wij gaan daar ook niet over. Het is de be slissing van Mandela om wat dan ook en waar dan ook te aanvaarden." ANP Algemeen Nederlands Per: GPD Geassocieerde Pers Diei geven aan de commissie. Ook heeft de vliegtuigmaatschappij El Al twee mensen naar Neder land gestuurd om de verhitte gemoederen te sussen: waarne mend directeur-generaal van de vliegtuigmaatschappij Uri Sirkis en woordvoerder Nach- man Kleiman. Vrijdag wordt de uit Israël af komstige Chervin gehoord, die ten tijde van de ramp verant woordelijk was voor de vracht afhandeling. Twee andere Isra ëlische getuigen, de voormalig hoofdingenieur Finkelstein en de voormalig vice-president van El Al Amir, hebben tot nu toe niet gereageerd op een op roep te komen getuigen. De kans dat zij komen, wordt met de dag kleiner. El Al liet al bij het begin van de verhoren we ten dat zij zelf moeten beslissen over hun reis naar Nederland, omdat zij niet meer in dienst zijn van de vliegtuigmaatschap pij. den haag gpdschoolklassen naar huis ge stuurd. De schoolbesturen kon den de vaste invaller die voor de klas stond geen contract voor onbepaalde tijd aanbie den. De flexwet geldt niet voor ambtenaren. Maar omdat on derwijzend personeel in het bij zonder onderwijs een andere rechtspositie hebben dan hun collega's op openbare scholen, geldt de wet voor hen wel. Volgens D66'er De Graaf schiet de wet daardoor zijn doel voorbij. Ook de WD vindt dat de wet verkeerd uitpakt. Beide partijen voelen ervoor om het bijzonder onderwijs een wette lijke ontheffing te geven. Omdat scholen afhankelijk zijn van in valkrachten bij ziekte van een leraar, zou de flexwet leiden tot het vervallen van nog meer les sen. GroenLinks vindt de roep om een wetswijziging te voor barig. Eerst moet duidelijk zijn wat nu precies het probleem is op de scholen: is het een geld probleem of zijn er andere oor zaken. Een meerderheid van de Twee de Kamer voelt er niets voor de zogenoemde flexwet, die de po sitie van tijdelijke arbeidskrach ten verbetert, te veranderen. D66-fractievoorzitter Thom de Graaf riep hier gisteren toe op, nu blijkt dat veel scholen in het bijzonder onderwijs hun tijde lijke leerkrachten ontslaan uit angst hun een vaste baan te moeten aanbieden. PvdA-fractieleider Ad Melkert ziet vooralsnog niets in wijzi gingen van de flexwet. Volgens hem moeten werkgevers en werknemers de problemen die zich voordoen gezamenlijk uit de weg ruimen tijdens de CAO- onderhandelingen. Melkert, onder wiens verantwoordelijk heid als minister in het vorige kabinet de flexwet is bedacht, zegt er alle vertrouwen in te hebben dat de vakbonden de nadelige gevolgen kunnen weg werken. Hij spreekt van over gangsproblemen. Ook het CDA laat bij monde van fractievoorzitter Jaap de Hoop Scheffer weten geen heil te zien in een wetswijziging. „Het is niet zozeer dat die flex wet nu zo slecht is. Het gaat er om dat er goede CAO-afspraken worden gemaakt tussen werk gevers en werknemers." De flexwet is op 1 januari van dit jaar ingegaan. De wet regelt onder andere dat werknemers die al drie keer een tijdelijk con tract hebben gekregen bij een werkgever, recht hebben op een vaste aanstelling. Deze af spraak geldt alleen als er in de CAO van de betreffende sector niets is geregeld. In het bijzon der primair onderwijs zijn de CAO-onderhandelingen over dit onderwerp vorige week vast gelopen. Op sommige scholen in Friesland zijn inmiddels enkele Schrijf jij straks Viva vol? Bel donderdag tussen 14.00 en 16.00 naar 020 - 595 17 58 en meld je aan voor de opleiding redacteur! Instituut voor Media en t Informatie Management (MIM) Hogeschool van Amsterdam Weesperzijde 190 1097 DZ Amsterdam Hogeschool \an Amsterdam Stelling in proefschrift amsterdam anp Ouderen die zelden of nooit de kerk bezoeken hebben een gro tere kans op een depressie dan regelmatige kerkbezoekers. Bij synodaal gereformeerde oude ren komen depressieve symp tomen het minst voor. Kerkver- laters hebben de grootste kans op een depressie. Dit staat in het proefschrift van A. Braam, verbonden aan de vakgroep psychiatrie van de faculteit der sociaal-culturele wetenschap pen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Van ruim 3000 mensen in de leeftijd van 55 tot 85 jaar in drie verschillende gebieden - de re gio's Amsterdam, Zwolle en Oss - werden gegevens verzameld over gezondheid en godsdienst. Het percentage ouderen met depressieve klachten bleek in de elf onderzochte gemeenten uiteen te lopen van zeven a acht procent in kleine plaatsen als Ommen en Boekei tot twin tig procent in Amsterdam. Onderzoeker Braam erkent dat aan kerken een sociaal le ven is verbonden dat een rol kan spelen bij het wel of niet voorkomen van klachten van depressieve aard. Maar het on derzoek wijst ook uit, dat dit niet de enige verklaring kan zijn. Het beleven van de religie speelt ook een belangrijke rol. Overigens geldt voor protes tanten niet. dat naarmate ze 'zwaarder' zijn. ze ook tijdens hun oude dag minder depres sief zijn. In Genemuiden dat in het proefschrift wordt om schreven als een plaats met een sterk conservatief religieus kli maat, komen depressieve klachten bij ouderen ook veel voor. In gemeenten waar het aantal CDA-stemmers hoog is, hebben beduidend minder ou deren te maken met depressie ve symptomen dan in andere plaatsen. Onderzoeker Braam waagt zich niet aan een kerkadvies voor mensen, die een sombere oude dag voor willen blijven. Overigens gaat de Zuid-Afri- kaanse president tijdens zijn tweedaagse staatsbezoek niet naar Breukelen. De president wordt op 11 maart door koningin Beatrix ontvangen op vliegveld Valken burg, waarna ze samen naar Amsterdam vertrekken om een krans te leggen bij het monu ment op de Dam. Vervolgens maakt Mandela een rondvaart door de Amsterdamse grachten en krijgt hij in het koninklijk paleis op de Dam een staats banket aangeboden. Het eredoctoraat van Nijen rode krijgt hij de volgende och tend. In de loop van de middag komt Mandela naar Leiden, waar hij zijn bezoek met een toespraak in de Pieterskerk af sluit. Sony 240V 3-pak 4uurs videobanden. FLio, 29.95 lyg^jQ 10,- retour van Sony Pisang Ambon Jack Daniel's I the Original A v Tennessee W 4 inn olio on L™. «J the Original 100 cl£W 5 Bonus Miles Tennessee Whiskey 70 dim 5 Bonus Miles Bols Jonge Graanjenever 2 flessen a ÏOO cl 5 Bonus Miles GALLUGALL Altijd iets bijzonders. den haag anp Het congres van de Partij van de Arbeid kan zaterdag kiezen uit vier kandidaten voor het voorzitterschap. Eén ding hebben de kandidaten gemeen. Ze vinden dat de PvdA méér moet zijn dan een applausmachine voor premier Kok. Het meest uitgesproken is de 56- jarige rentenier Wouter Koning uit De Bilt. De pen ningmeester van het gewest Utrecht vindt dat het partijbestuur de afgelopen jaren heeft zitten slapen. De democratie iri de partij moet worden hersteld en het partijbestuur dient weer besluiten te nemen, vindt Koning. Jan Jetten (52), een voormalig FNV-bestuurder uit het Brabantse Heeswijk Dinther, zei het zo. „De PvdA is Wim Kok. Nederland wordt technisch goed be stuurd, maar het ontbreekt aan een samenhangende visie." Koning en Jetten zijn de outsiders onder de kandidaten. Het huidige partijbestuur steunt hun kandidatuur niet. Marijke van Hees (37) uit Enschede, directeur bij de Arbeidsvoorziening in Overijssel en sinds 2 jaar lid van het dagelijks bestuur van de PvdA, heeft die steun wel. Dat geldt ook voor het duo Erik van Bruggen (30) en Lennart Booij (28) uit Amster dam, de oprichters van de politieke jongerenbewe ging Niet Nix. Maar ook Van Hees en het jeugdige duo zouden zich er niet bij neerleggen als partijleider Kok een uit spraak van het congres over hypotheekrente naar de prullenbak verwijst, zoals op het vorige congres ge beurde. Het debat moet terugkeren in de partij, vin den Van Hees en Booij Van Bruggen in koor. „De PvdA mag niet meer in zichzelf gekeerd raken", zei Van Hees laatst op een partijbijeenkomst. De inhoudelijke verschillen tussen de vier kandida ten zijn niet groot en tussen de twee genomineerden al helemaal niet zonder een vergrootglas op te spo ren. „Het is een keuze op basis van imago, een keuze tussen jeugd en yup. Waarom heeft de grootste rege ringspartij geen zwaardere kandidaten?", verzuchtte een lokale partijbestuurder. Het PvdA-congres, dat wordt gehouden in de Jaar beurs in Utrecht, gaat over meer dan de keuze van een voorzitter en de overige leden van het partijbe stuur. Ook de interne partijdemocratie komt aan bod. Verder staan een nieuw beginselprogramma, het Eu ropees verkiezingsmanifest en de kandidatenlijsten voor Eerste Kamer en Europees Parlement op de Veel PvdA-ers zijn ontevreden over de interne par tijdemocratie. Zo wil de afdeling Heerenveen de in 1993 afgeschafte partijraad in ere herstellen, zodat de achterban vaker kan meebeslissen. Andere PvdA-af- delingen pleiten voor een partijraad nieuwe stijl, met de naam verenigingsraad. De jongerenbeweging Jon ge Socialisten wil zelfs een permanent orgaan dat in de partij kan meepraten: een partijparlement. Het partijbestuur wil nog geen inhoudelijk debat over het rapport 'De rode draden van de sociaal-de mocratie'. over de beginselen van de PvdA. Het be stuur wil eerst discussie binnen en buiten de partij over de ideologie van de sociaal-democratie. Een nieuw beginselprogramma moet dan op het congres van 2000 worden vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3