Heimwee naar de toekomst TV WEER Het Gesprek van de Dag De boemerang van Öcalan Geboorte olifant live op Internet Wereldrondje RLE A WIRF1 FAt WOENSDAG 17 FEBRUARI 1999 C 0 M E N T A A R c-1 Als de arrestatie van Abdullah öcalan één ding duidelijk heeft ge maakt. dan is het wel dat etnisch-nationalistische conflicten bij zonder hardnekkig zijn en dat ze niet voorbij gaan door simpelweg te doen alsof ze niet bestaan. Dat geldt voor Europa, dat het gê nante geschuif met de ongewenste öcalan nu in de vorm van een even begrijpelijke als afkeurenswaardige Koerdische opstand in ei gen huis als een boemerang naar zichzelf ziet terugkeren. Het geldt ook voor Turkije, dat na de feestroes rond de arrestatie van volksvijand nummer één zal merken dat de Koerdische kwestie niet voorbij is met de 'onthoofding' van öcalans PKK. De Koerden, maar met hen ook vele anderen, zullen hun vraagte kens zetten bij de bezorgdheid die nu opeens in diverse hoofdste den wordt uitgesproken over het lot van öcalan. Want waar was die zorg toen de Koerdenleider als een hete aardappel van het ene land naar het andere werd doorgeschoven? Juist in die periode had een werkelijk bezorgde en betrokken internationale gemeenschap het voortouw kunnen nemen in een poging om via politieke weg eindelijk eens een opening te maken in het al decennia slepende Koerdenprobleem. Er zijn voorzichtige aanzetten gedaan toen Öcalan eind vorig jaar in Italië zat, maar niemand heeft die initia tieven echt willen doorzetten. Europa en de rest van de wereld zijn het Koerdische probleem al tijd blijven zien als een interne Turkse kwestie en hebben daarmee een andere uitkomst dan berechting van öcalan door Ankara ei genlijk onomtkoombaar gemaakt. Nu het eenmaal zo ver is, kan de wereld weinig anders meer dan hopen op een eerlijk proces, een proces waarmee Turkije zijn aanspraken op een lidmaatschap van de Europese Unie eer aandoet. De voortekenen, zoals het onmid dellijk terugsturen van öcalans Nederlandse advocaten en het re cente verbod op de pro-Koerdische partij Hadep, zijn echter niet erg gunstig. Er is ook weinig reden om aan te nemen dat Turkije nu opeens zal erkennen dat er sprake is van een Koerdische kwestie. Ankara ziet slechts een 'terroristenprobleem' en wenst dat keihard aan te pak ken. Het is echter te hopen dat ook Turkije inziet dat het na een showproces ter dood veroordelen van Öcalan een enorme misstap zou zijn. De Koerden zullen in hem dan een martelaar zonder weerga vinden, een inspiratiebron voor acties waarbij de bezettin gen en rellen van gisteren snel zullen verbleken. Europa kan nog iets van de fouten uit het recente verleden goed maken door er uit alle macht voor te zorgen dat de Turken die misstap niet begaan, al is het alleen maar uit eigenbelang. Een oude vertrouwde kabouter Het is op TV2 zo n beetje de Nederlandse tegenhanger van de Telet- ubbies: Kabouter Plop. Minstens zo boeiend - peuters en kleuters kijken tenminste even ademloos toe - maar wel een stuk gemoede lijker. Wie het kinderprogramma Xieje op '2' geregeld onder ogen kijgt, kan de vergelijking dagelijks maken. Het zijn schatjes hoor. de vier felgekleurde wezentjes die Teletubbieland bevolken. Maar hun we reld is net iets te veel science fiction. Te glad en te metaalachtig. Nee, dan Plop. Dat is gewoon een oude, vertrouwde kabouter. Hij woont ook niet in een molshoop met ruimteschipinterieur maar. zoals het hoort, in een paddestoel. En hij prtiat niet met kirrende kreetjes, maar met een stevig Vlaams accent. Of dat ook typisch is voor kabouters weet ik niet, maar het klinkt wel gezellig. Toch hebben Plop en zijn drie vrienden ook zo hun eigenaardighe den. Ze gebruiken bijvoorbeeld allemaal hun naam als stopwoord. De hoofdpersoon uit het programma mag zijn uitspraken graag kracht bijzetten met de uitroep 'plopperdeplop'. Zijn vriendin Kwebbel - die toevallig niet op haar mondje is gevallen - doet dat met 'kwebbeldekweb'. Terwijl de twee andere kabouters Lui en Klus - die. u raadt het al, respectievelijk veel van slapen en klussen hou den - geen zin kunnen uitspreken zonder 'luierdelui'of'klusserdek- lus'. Ook opmerkelijk zijn hun hoofddeksels. Op het eerste gezicht een eenvoudige muts met twee uiteinden en twee belletjes eraan. Maar als de kabouters zich verbazen of ergens van schrikken - en dat is toch minstens een keer per uitzending - vliegen die uiteinden om hoog. Een komisch effect dat ook door peuters heel goed wordt be grepen. Maar daarmee hebben we de high-tech bij Kabouter Plop toch wel gehad. Voor de rest bestaat het programma gewoon uit een klein verhaal tje, dat heel overzichtelijk blijft en altijd goed afloopt. Maar het al lerleukste van Kabouter Plop is dat er geen boekjes, geen stickers, geen puzzels of spelletjes en vooral ook geen belachelijk dure pop pen van zijn. Zodat je je kinderen rustig kunt laten kijken, zonder dat je daarna bij de eerste de beste speelgoedwinkel gevraagd wordt je portemonnee om te keren. Wat ik al zei: een gemoedelijk programma, kabouter Plop. wil buys De echte fans kunnen er nau welijks op wachten. In de be roemdste bioscoop ter wereld, in Manns Chinese Theater in Hollywood, waar vele sterren hun hand- en voetafdrukken in het plaveisel hebben achter gelaten, gaat op 21 mei de nieuwste editie van 'Star Wars' in première: 'Star Wars: Episo de 1'. Om daar geen seconde van te missen zijn honderden bewonderaars van plan al een maand van tevoren voor de kassa in de rij te gaan staan (wat meestal wel neer zal ko men op liggen). De Neder landse liefhebbers zullen nog enig geduld moeten oefenen, want de film wordt pas in ok tober in Europa verwacht. Maar het TV Toys museum in Dieren speelt alvast in op het verschijnsel dat science fiction films weer 'in' zijn. Star Wars-figuren in het TV Toys-museum. FOTO GPD HANS B jaar volledig in op dit verschijnsel. Het staat in het teken van planeten, space cruisers en extra-terrestials. Tijdens de presentatie van het nieuwe programma dwaalden al diverse 'buitenaardse' wezens door het ge bouw. futuristische ruimtevaartbemannin gen die onopgemerkt aan boord zouden kunnen stappen van het Starship Enterpri se, wezens met extreem lange oren of uit puilende hersenen en Apes van andere Pla nets. En aardse hobbyisten die letterlijk al les over het verschijnsel verzamelen. De normale collectie van het museum be staat uit 45.000 stuks speelgoed en ge bruiksartikelen, van en over tv-series en films. Daaronder zijn ooit echt gebruikte rekwisieten, van Dappere Dodo in de grijze oudheid tot Goede Tijden, Slechte Tijden. Bij een ouderwetse keuken van Saartje is een zwerverspop is in het originele pak van Swiebertje gehesen; meneer de Uil wenst de kindertjes van Fabeltjeskrant een goede nacht, Sesamstraat is nagebouwd en op het hangbruggetje naar de hut van Tarzan moet je oppassen voor krokodillen. En overal draaien video's met oude filmfrag menten. De presentatie van de plannen voor het Science Fictionjaar 1999 ging mank aan de onvolkomenheden van de hedendaagse maatschappij, zoals niet werkende micro foons en haperende video's. Maar het werd duidelijk dat, naast de toekomstvisioenen, die vooral uit Amerika lijken te komen, ook oude series aandacht zullen krijgen. De Nederlandse tv kende in de jaren '50 en '60 zelfs drie verschillende futuristische programma's: 'Morgen gebeurt het', 'De Duivelsgrot' en 'Treinreis naar de toe komst'. Van april tot september wordt een grote tentoonstelling gewijd aan de Thun- derbirds; een serie met verbluffend 'echt' gemaakte poppen. Er komt zelfs een speci aal weekeinde voor de nog altijd bestaande Nederlandse en Engelse fanclubs van Inter national Rescue, dat zijn basis had op een Captain Kirk en mr. Spock (Star Trek). ILLUSTRATi eiland in de Stille Oceaan. In het naja verschuift het accent naar Star Warsi Trek en tegen het eind van de eeuwki films als The Alien en Planet of the Ap aan de orde. Wat betreft de grote vakantie heeft TV een 'Zwoele Zweedse Zomer' aangekc digd. met ruime aandacht voor Zweei series als Pippi Langkous, de net zo a gende Emil. allebei van Astrid Lindgn voor Gonda de Roversdochter en voa Holgersson van Selma Lagerloff. En ti door is er ook aandacht voor de Smui Een 120 meter lange catwalk, die twee ter boven de grond door het museum loopt, leidt nu al onder meer langs hel waar honderden (piepkleine) Smurfje ven. andré horlings Meer informatie over het actuele pre gramma bij TV Toys in Dieren, tel. 0] 490888. Het museum is gevestigd aa Wilhelminaweg 21. Openingstijden: lijks 10.00 tot 17.00 uur. Van septeml t/m april is het museum op maanda; sloten, behalve in de schoolvakantie Toegangsprijs f. 9,75. Dark Vader (Star Wars). Periodiek regen en vrij veel wind De 'uitverkoop' van luchtmassa's uit de poolstreken ging de afgelopen nacht gepaard met heftige weersverschijnselen. Op Vlieland werd om 04,30 uur een orkaanstoot van 140 kilometer per uur gerapporteerd en regulier (maximaal tien minuten-gemiddelde) bereikte de noord wester kracht 12. De windstoot behoort tot één van de krachtigste uit schieters sedert de winterstormen van 1990. IJmuiden meldde tot 1 uur 's nachts winduitschieters tot circa 85 kilo meter per uur en regulier windkracht 8. Met de komst van een buien- lijn, die vergezeld van hagel, onweer (talrijke ontladingen) en sneeuw (plaatselijk werd het weer helemaal wit), ging het later steeds harder waaien. Tussen 04.00 en 05.00 uur nam de wind op IJmuiden toe tot kracht 9 en er waren windstoten tot bijna 100 km/uur. De winterse buien, in combinatie met een tot dichtbij het vriespunt zakkende temperatuur, veroorzaakten lokale gladheid. De exodus van poolkou is één van de laatste pogingen van Thialf om de aan dacht op zich te vestigen. Gedurende de rest van de maand draait het veelal om aanvoer van zachte luchtmassa's, periodiek regen en soms vrij veel wind. Voor morgen is een nieuwe depressie die zich boven IJsland ont wikkelt van belang. Het warmtefront van het lagedrukgebied trekt over onze streken en veroorzaakt in de loop van de dag eni ge (mot)regen. De temperaturen schommelen in de nacht en vroege ochtend rond het vriespunt, morgen middag en morgenavond stijgt het kwik tot omstreeks 7-8 graden. De wind waait uit westelijke richtingen en is in het algemeen niet sterker dan matig. Op vrij dag wordt er meer regen verwacht en de temperatu ren stijgen dan tot 9-10 graden. Ook in het weekein- de is er periodiek neerslag: op zondag waarschijnlijk JB&ÉËÊi weer in de vorm van winterse buien. Gisteren is het na de regen tijdens de vroege ochtend geen onaardig weer geweest. Er stond weliswaar veel wind maar buien vielen er overdag niet. De tempera turen liepen op tot zo'n 7 graden. Valkenburg en Schiphol kwamen uit op maximaal 6,9 graad. jan visser Pepper spray Van tijd tot tijd moet een mens naar het hof gaan, 'om zichzelf te warmen, zoals iemand doet in de zon of aan het haardvuur'. Dat staat in de memoires van de Franse edelman Blaise de Monluc uit de 16de eeuw. Sindsdien is in het verkeer tussen gekroonde hoofden en gewone stervelingen wel wat gebeurd. Maar de gang naar het paleis is nog altijd omgeven met de geur van uitverkoren zijn. Men passeert een deur die voor anderen dicht blijft. In het ko ninkrijk Nederland vormen de vorsten de mi nisters de regering. Het kabinet maakt een kring rond de koning. De premier schakelt tussen vor stin en volk. Hij (een 'zij'als premier heeft de geschiedenis nog niet opgeleverd) komt zich elke week op maandagmiddag aan het hof warmen, 's Winters is de kachel aan. De minister-president neemt dan met Haar (naar het zich laat aanzien ooit met Hem) de zaken door. Over het besprokene komt niets naar buiten. Het Kabinet der Koningin dat het verkeer tussen vorsten kabinet re gelt, geeft in 1996 een boel stukken prijs aan de openbaarheid. In hor den belegeren journalisten het Al gemeen Rijksarchief. De Goldrush wordt een teleurstelling. De schat gravers delven nauwelijks iets op. Discretie en doofpot bepalen altijd dat verkeer tussen vorst, volk en va derland. Soms is er wat opwin- ding.Twee jaar geleden treedt een Re publikeins Genootschap voor het voetlicht. Het bestaat uil grote namen uit bedrijfsleven en cultuur. Het wil de monarchie op termijn afgeschaft. Het aan wijzen van het staatshoofd op basis van bloed- verioantschap acht het Genootschap meer iets voor een familie-bv dan voor een moderne de mocratie. Premier Kok wordt meteen doorzijn stilaan vertrouwde adder gebeten. Laat het ge nootschap het nooit wagen met hem, Kok, schriftelijk in contact te treden. Hij zal de brief 'met een grote rotgang in de prullenbak donde ren'. Het illustreert dat rode sociaal-democra ten qua oranje niet meer onder doen voor de vaste klantjes van vlaggetje, rijtoeren gouden koets. Als men een enkele keer wat relaxter met het vorstenhuis omspringt, is dat meer ondanks dan dankzij Beatrix. Zij is haar moeder in 1980 opgevolgd, verjongt gelijk rigoureus de hofhou ding en vist oude dynastieke rituelen uit de an tieke dekenkist die de meer alledaagse Juliana er had in gestopt. De nieuwe koningin wenst weer ab 'majesteit' te worden aangesproken. De laatste stokoude hoveling herkent in Beatrix veel van oma Wilhelmina. Van de Moeder der Vaderlands veilig in het verre Londen verhaalt men dat onderhorigen pas hun mond dienden te openen als hun iets werd gevraagd. Het ant woord mocht nooit 'nee' of 'niet' bevatten. Ik citeer nogmaals die edelman Blaise de Mon luc: hoe gaat het toe aan een haardvuur? Het deel van het lijf dat naar de vlammen b ge keerd, wordt bijna geroosterd. De rest voelt aan als ijs en daarmee moet een onderdaan na be zoek ten paleize toch weer de kou in. Hopelijk leren loslippige Tweede Kamerleden daarvan. De vorstin is gedoemd tot leven in een cocon van beslagen glas. Maak haar leven draaglijk. Leg neer die zeem. Laat zitten die pepper spray op de ruiten van een koninklijk paleis. De ballonpiloten Co lin Prescott en Andy Nelson werpen een blik in de ruimte van uit hun gondel. De twee Engelsen stegen gisteren op in het Spaanse Almeria om te proberen binnen 21 dagen rond de wereld te vliegen. Ze hadden op de eerste kilometers in elk ge val ruim zicht. FOTO REUTERS HAN MULDER Khine War War is dikker dan dik. De zeventienjarige Aziati sche olifant in Dierenpark Amersfoort staat op het punt van bevallen. Khine stap nog rustig rond. Wat de dikhuid niet weet, is dat straks de hele we reld kan meegenieten van de geboorte van zoon of dochter. Het dierenpark gaat de beval ling, die voor eind maart is ge pland, live op Internet uitzen den. Khine War War heeft een eigen website (www.planet.nl/war- war/) gekregen, waar de bewe gende beelden van de geboorte straks voor een ieder te zien moeten zijn. In het hok van de olifant is een camera (webcam) geïnstalleerd, die het wonder moet registreren. Mario Hoedemaker (52), hoofd dierenverzorger van de dieren tuin, geeft op de site elke week een 'nieuwsupdate' over de ge zondheidstoestand van Khine. Hoedemaker: „Het gaat prima met Khine. Ze heeft het nog steeds erg naar haar zin en blijft erg vriendelijk tegen haar soort genoten en de verzorgers. Wel lijkt ze met de dag dikker te worden." Hoedemaker woont in het park en in zijn s mer staat een beeldschetë continu aan. Khine is uitgerekend voor; maart, maar het zou vanaf elke dag raak kunnen zijn demaker: „Het jong kans ken eerder of zes weken la komen. Je hebt het niet in hand. Het wordt de eerste' in ons ruim vijftigjarig beü dat er een geboorte in de» fantengroep plaatsvindt. B boorte is één van de grooc evenementen in het bestë van het park." gpd Dierens museum TV Toys in de ban van science fiction Het zal wel iets te maken hebben met de onvermijdelijke komst van het nieuwe millennium, maar de heimwee naar de toekomst is weer helemaal terug. Science fiction-films op de tv doen het goed; recent nog werden de avonturen van het ontroeren de buitenaards wezentje E.T. voor de zoveelste keer her haald. Ook van Star Trek is eeni nieuwe film in premiè re gegaan: 'Insurrection'. Al zappend langs de kana len overbrug je bij voort during lichtjaren, ont moet je de merkwaar digst uitgedoste toe komstwezens en spring je om de haverklap in door vreemde pla neetbewoners of meteoren bedreigde futuristische ruim tevaartuigen. Op dit moment is er al een ruime keuze uit series en films als The X-files, Red Dwarf, As- troid, Alien, Homeboys in Outer Space en verschil lende afleverin gen van Star Trek. Het TV Toys- museum in Dieren, dat over de groot ste verzameling televisie- en film speelgoed van Eu ropa beschikt, speelt dit

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2