Siemerink: ene jaar is het andere niet Sport Grote sponsors zetten olympische beweging onder druk s\ Voetbalmakelaars richten vakbond op In voor- en in tegenspoed Vreemd fOENSDAG 17 FEBRUAR11999 lonaldo krijgt vijf ton voor carnaval SSABON Voetballer Ronaldo vierde dit jaar carnaval in Portu- al in plaats van Rio de Janeiro. De Portugese media konden ijn optreden niet waarderen en uitten forse kritiek. De Brazili- anse spits liet zich met zijn levensgezellin Suzanna Werner in Ie plaats Alcobasa op een praalwagen rondrijden en ontving laarvoor vijf ton. Ronaldo steunt de Portugese campagne voor Ie EK van 2004. Cantona: beste speler bij United ichester Eric Cantona is door de fans van Manchester Uni- :d verkozen tot beste speler uit de clubgeschiedenis. Volgens je uitslag van een onder supporters gehouden enquête bleef de ranse aanvaller George Best, speler uit de roemruchtige zesti- er jaren van United, net voor. Ryan Giggs, op dit moment nog actief als voetballer, eindigde als derde. De tien grootste sponsors van het IOC eisen ingrijpende hervormingen van de olympische beweging. Ze drukten het IOC een urgentielijst in handen met vier punten die op de speciale zit ting op 17 en 18 maart in Lausanne moeten worden behandeld. Zo willen de sponsors personele wij zigingen in de hoogste top van het IOC en de benoeming van een een opvol ger voor voorzitter Samaranch, die overigens wel zijn termijn mag uitdie nen (tot 2001). Ieder lid van wie vast staat dat hij of zij zich schuldig heeft gemaakt aan corruptie of omkoping moet uit het IOC worden verwijderd. Daarnaast wordt aangedrongen op ra dicale verandering van de procedure voor de aanwijzing van de Olympische Spelen, te beginnen met de aanwijzing voor de winterspelen van 2006, en opening van de financiële boeken van het IOC voor het publiek. Het IOC telt tien grote sponsors, olympische partners die deel uitma ken van het zogenaamde TOP Pro gramma. Die betalen ongeveer 50 mil joen dollar per vier jaar aan het IOC. Daarnaast hebben de olympische or ganisatiecomités het recht zelf spon sors te zoeken. In Sydney heeft het SO- COG bijvoorbeeld op de begroting één miljard gulden aan eigen sponsorwer ving op de begroting staan. Daarvan is 275 miljoen nog niet binnen. Dat gat dreigt groter te worden door de bedenkingen van GM Holden, een autoindustrieel. De autofabrikant wacht de resultaten af van de buiten gewone vergadering in Lausanne. Maar de druk van de olympische part ners weegt zwaarder op het IOC. Van die tien hebben Hancock, Swatch en Samsung openlijk hun twijfels geuit over sponsoring. Hancock, een levensverzekeraar, verklaarde tegenover de Sydney Mor ning Herald dat voorzitter Coates van het Australisch olympisch comité twee leden van het IOC omgekocht heeft bij de stemming voor Sydney. Het IOC sprak Coates vrij. De Australiër had ge handeld binnen de regels van het handvest. D'Alessandro kondigde aan dat Hancock de geldkraan zal dicht draaien als het IOC niet met harde maatregelen komt. Het Zuid-Koreaan- se concern Samsung Electronics kwam met een zelfde soort verklaring. Coca Cola, de grootste geldschieter, zegt vooralsnog het contract tot 2008 uit te dienen maar staat vierkant achter de gevraagde hervormingen. et bijdragen van Janet van Dijk en Loman Leefmans Kees Guyt naar 's Gravenzande SV fitwuK* Kees Guyt is komend seizoen de nieuwe coach van 's gravenzande SV, momenteel koploper in de eerste klasse van lil zaterdagvoetbal. Guyt trainde de afgelopen seizoenen Fore- holte en behaalde daarvoor grote successen als oefenmeester van w Katwijk. 1 Speelsters BV Leiderdorp geselecteerd t leiderdorp^ Renske van der Voort en Lonneke Bransz zijn gese lt lecteerd voor het All Stars-team van de Nederlandse Basketbal Bond, dat zaterdag speelt tijdens het jaarlijkse gala. Beiden ko men uit voor het eerste vrouwenteam van BV Leiderdorp. Tottenham naar finale League Cup iftNDEN» Tottenham Hotspur heeft de finale van de Engelse League Cup bereikt. De club won de uitwedstrijd bij Wimble don met 1-0 dankzij een doelpunt van Steffen Iversen. Het eer- sieduel was in 0-0 geëindigd. Tottenham Hotspur moet het in de eindstrijd opnemen tegen de winnaar van Leicester - Sun derland. Deze ontmoeting staat vandaag op het programma. Leicester heeft de eerste wedstrijd met 2-1 gewonnen. Graafschap huurt Turpijn nnETiNCHEM Rody Turpijn voetbalt tot het eind van dit seizoen voor eredivisionist De Graafschap. De Doetinchemse club heeft deAjacied gehuurd en een optie tot koop bedongen. Turpijn (21) is een linkspoot en speelde in het seizoen 1996-1997 onder Louis van Gaal zes keer in de basis van Ajax. Onder Morten Ol iën kwam Turpijn niet meer aan spelen toe in de hoofdmacht. Ajax heeft de jeugdspelers Aaron Mokoena en Youssouf Hersi roor vijf jaar aan zich verbonden. De Zuid-Afrikaanse centrale rerdediger Mokoena komt uit voor Ajax sinds het begin van dit seizoen. De 18-jarige speler speelt in het hoogste jeugdelftal, naar is al wel geselecteerd voor het nationale seniorenelftal van Zuid-Afrika. Hersi, zestien jaar oud, speelt eveneens in de Al, achter de spitsen. De in Ethiopië geboren middenvelder be- la schikt over de Nederlandse nationaliteit. Bartoli wint in Andalusië rjente genil De Italiaanse wielrenner Michele Bartoli heeft de derde etappe van de Ronde van Andalusië op zijn naam ge- schreven. Hij won de rit over 168 kilometer tussen Port de Be- nalmadena en Puente Genil in de sprint. Bartoli was de Belg Jo Planckaert en de Duitser Erik Zabel te snel af. De beste Neder lander was Erik Dekker als 22ste. Rudi Kemna van de Batavus- ploeg zegevierde in de tweede etappe van de Ronde van Lloret de Mar, een wedstrijd voor amateurs en profs. Hij won de eind sprint van een groep van veertig man, van wie Wüco Zuiderwijk en John Talen respectievelijk tweede en vierde werden. Scheidsrechters voor camera in doel «0^ De Europese topscheidsrechters zijn voorstander van iet plaatsen van camera's in voetbaldoelen. Dat verklaarden ze ijdens een UEFA-workshop in Faro. Het uitvoerend comité van de wereldvoetbalbond FIFA zal komend weekeinde in Cardiff over de invoering van het technische hulpmiddel discussiëren. De camera moet de scheidsrechter uitkomst bieden bij twijfel of de bal wel of niet de doellijn heeft gepasseerd. Het is de bedoe- ing dat alleen hij de beelden kan zien. Numan dit seizoen niet meer in actie giasgow Arthur Numan komt dit seizoen niet meer in actie oor zijn Schotse club Glasgow Rangers. De verdediger wordt randaag in Geldrop aan de rechterenkel geopereerd. Numan iep de blessure medio december in de competitiewedstrijd te- jen Kilmarnock op. iierklau schakelt bond in ftRECHT De advocaat van voetballer Ferdi Vierklau, Eric Vilé, leeft de Spaanse voetbalbond ingeschakeld om de speler weg te rijgen bij zijn club Tenerife. De verdediger is in conflict met ijn werkgever, die hem weigert uit te betalen. .Aangezien ge- prekken met Tenerife op niets uitliepen, ben ik een procedure gstart bij de Spaanse bond", zei Vilé. „Mét als inzet zijn con- ract ontbonden te krijgen wegens wanbetaling. Mijn cliënt ieeft een enorm hoge vordering lopen. Daarbij mag hij de club lechts verlaten tegen een onmogelijk hoge vergoedingssom." Uit onvrede over het uitblijven van een cao in het betaalde voetbal hebben vier manage mentbureaus onder de naam ProProf een eigen spelersvak bond opgericht. In de tegen hanger van de al bestaande vakbeweging voor contractspe lers WCS zijn de bureaus van makelaars Rob Jansen, Sigi Lens, Kees Ploegsma en Ton van Dalen, Henk van Ginkel en Bob Maaskant verenigd. ProProf wil net als de WCS met sociale partners als werk geversorganisatie FBO onder handelen over een voetbal-cao. Deze is noodzakelijk vanwege de flexwet, die vorig jaar mei door de Eerste Kamer is aange nomen. Volgens de wet kun nen profvoetballers na een dienstverband van drie jaar of na hun derde contract met een opzegtermijn van een maand zonder afkoopsom naar een andere club vertrekken. Alleen een cao kan het Ne derlands voetbal voor de ramp zalige gevolgen van de flexwet behoeden. WCS en FBO zijn er nog steeds niet in geslaagd een voetbal-cao tot stand te bren gen. Volgens ProProf is dat de schuld van de WCS. De vereni ging van contractspelers zou zich te zakelijk opstellen. Zo eist de WCS een werkge versbijdrage van 1 miljoen gul den en wil het een maatschap pelijk fonds oprichten waarin clubs jaarlijks ten minste 1,5 miljoen gulden moeten stor ten. Ook zouden clubs 1/37ste deel van de televisie-inkomsten op de bankrekening van de WCS moeten overmaken. Pro- Prof denkt de belangen van de betaald voetballers beter te kunnen behartigen. Theo van Seggelen, voorzit ter van de WCS, noemt de nieuw opgerichte spelersvak bond 'ridicuul en te belachelijk voor woorden'. „Eigenlijk zou ik er nie't serieus op in moeten gaan", reageert hij. „Hoe kun nen makelaars nu een vakbond oprichten? Ik vergelijk het maar met Bouterse die een anti- drugsbrigade gaat opstarten. Makelaars zijn absoluut niet gebaat bij een voetbal-cao. Zij willen alleen maar nog meer geld verdienen." Zaterdag vergaderen clubs uit het betaalde voetbal over standpunten van de WCS in de voetbal-cao. Volgens Van Seggelen wil ProProf 'alleen maar stemming maken'. „Alle bedragen die de WCS eist, ko men de voetballerij ten goede. Dat is al 35 jaar zo. Maar de he ren makelaars vinden het ken nelijk nodig de WCS dwars te zitten. Al zal dat weinig resul taat opleveren. Clubmensen en voetballers beschikken alle maal over gezond verstand. Wij behartigen de belangen van 850 spelers en die stappen echt niet over naar een voetbalvak bond die door makelaars wordt geleid." Rijnsburger verlaat Rotterdam roemloos Het ene jaar is het andere niet. Vorig jaar danste Jan Siemerink als Assepoester op het tennisbal in Rotter dam. Gisteren schreef hij tegen Fabrice Santoro bij na een set lang vrolijk door aan het sprookje. Na een verloren tie-break werd de betovering echter verbro ken. Siemerink moest weer werken en dat ligt hem nu eenmaal minder. De Rijns burger wil dansen en tove ren en als dat niet gaat, is het over en sluiten. Al na een ronde kwam voor hem een einde aan het ABN/AMRO World Tennis Toernooi. Santoro won met 7-6 6-3. rotterdam gertjan van geen Zo glorieus als hij vorig jaar de deur van Ahoy' achter zich dichttrok, zo roemloos blies hij in zijn negende optreden de af tocht. Met zijn zegetocht in '98 stal hij de harten van het pu bliek definitief. Ook de criticas ters, die zijn grillige spel ver foeiden, moesten toegeven dat Siemerink een staaltje perfectie had afgeleverd. Bij de winst in de eerste ronde tegen Ivanisevic had hij nog het geluk aan zijde gehad, maar de zeges op ach tereenvolgens Raoux, Rafter, Krajicek en Johansson waren imponerend. De topvorm van toen is nu nog ver weg. Het hele jaar is de Rijnsburger al op zoek. Rotter dam was al zijn vierde verlies in de eerste ronde dit jaar. Zijn halve finale in Sint Petersburg leek op enig herstel te duiden, maar schijn bedriegt. De drie spelers die hij versloeg heetten Kohlmann, Johnsen en Kor- Jan Siemerink ligt uitgeteld op de tennisbaan van Ahoy. Na zijn zege van vorig jaar is hij ditmaal snel uitgeschakeld. foto»anp nienko. „En dat zijn geen tophonderdspelers", stelde Sie merink nuchter vast. Toen hij in Prinosil wel een opponent van kaliber trof, was het ook ge lijk afgelopen (6-1 6-2). Vorig jaar kwam hij naar Rotterdam met eveneens een halve finale (Londen) in zijn achterzak. „Maar daar versloeg ik betere spelers." Hoewel hij zelf zijn prestatie in Rusland relativeerde, bete kende het wel dat hij eindelijk wat ritme op kon doen; een pu re noodzaak voor Siemerink om tot een aanvaardbaar niveau te komen. Dat hij echter op dins dag al in actie moest komen en nota bene ook nog in de mid dag, nam hij de organisatie kwalijk. Siemerink gedijt beter in de avond als zijn lichaam is opgewarmd. Vorig jaar speelde hij, op het finale weekeinde na, alleen maar 's avonds. Met alle gevolgen vandien. „Het verraste me dat ik dins dag om twee uur moest spelen. Ik heb toch twee halve finales (Siemerink speelde ook de dub bel in St. Petersburg red.) in mijn benen. De woensdag is bedoeld voor spelers die ver in een toernooi zijn gekomen. Dat geldt voor Kiefer, Rosset en Golmard en voor mij. Maar voor Wessels en Hrbaty niet. Ik ben zondag pas teruggekomen en had dus maar een dag om te wennen aan deze baan. Het is geen excuus voor mijn verlies, maar het speelschema is niet helemaal logisch", zei hij met gevoel voor understatement. Van een gebrekkige voorbe reiding was in de eerste set nog maar weinig te merken. De linkshander speelde zoals hij en het publiek dat willen. Een goedlopende service gevolgd door scherpe volley's en tus sendoor wat hoogstandjes in de vorm van briljante stop- en half-volley's. Op de breekpun ten liet hij het evenwel liggen. Twee setpoints op 5-4 waren niet aan hem besteed. In de tie break betaalde hij de tol ervoor. Terwijl Siemerink in zijn zes servicegames slechts vijf pun ten aan Santoro toestond, deed hij dat in de afsluitende game ook. De dubbelfout op 6-6 was dodelijk. De nummer 32 van de we reld, die zowel fore- als back hand dubbelhandig speelt, greep het buitenkansje en deel de in de tweede set op 1-0 de beslissende tik uit. Hij brak de service-game van de Rijnsbur ger, die vervolgens aangeslagen verder speelde. Siemerink bleef volharden in zijn spel, maar de mentale klap had zijn uitwer king niet gemist. Simpele vol leys belandden in het net, ter wijl de stopvolley's brille mis ten. De Fransman, zelf nage noeg foutloos spelend, maakte er dankbaar gebruik van. „Ik was voor mijn gevoel beter in de eerste set. Dat ik hem ver loor was een domper. Santoro is iemand die geen cadeautjes weggeeft. Voor elke bal moet je werken", analyseerde Sieme rink. Zijn positie als nummer 19 van de wereld komt voorlopig niet in gevaar. De teleurstelling over het verlies overheerste. „Het is altijd vervelend om in de eerste ronde te verliezen. Ik voelde geen extra spanning, omdat ik mijn titel moest ver dedigen. Ik moet het gewoon accepteren. Hij is heel snel en ik kwam steeds een stapje te laat". En wie bij het dansen een stapje te laat is, heeft een pro bleem. obin Sprinkhuizen miste za terdag in Dordrecht op de tSprint de halve finale op de 'meter vlinderslag wegens ateriaalpech, zo stond in het Rlag in deze krant te lezen. iteriaalpech??? i zwemmen??? ïong het elastiek misschien ■zijn zwembroek waardoor öSpeedo na de startduik ld zijn enkels bleef hangen?? $,nee. Het bleek om zijn ^beschermers te gaan. t mijn brilletje zat vol met ''sr. Ik kwam twee keer slecht 'omdat ik veel minder zag. "scheelde me wel een halve '■onde", "elt de Rijnsburgse zwem- tr. '(had al een hele tijd met dat tietje gezwommen, en het 6 minder strak gaan zitten ?hij bereidwillig uit. ^gens de 24-jarige zwemmer ®tdeze vorm van materiaal- *hvvel vaker voor. Bij de jon gere zwemmers zelfs heel regel matig, zo'n een op de drie wed strijden. Het overkomt hemzelf één op de twintig keer, meestal direct bij de start, omdat er dan 'grote druk op het brilletje komt'. Sprinkhuizen, lid van De Zijl/LGB, zet zijn brilletjes zelf in elkaar. De 'bouwpakketjes' uit Zweden zijn voor 7 gulden 50 te koop, en de klus is in tien minuten geklaard. Meestal slijt hij er twee per jaar, maar dit be wuste brilletje droeg hij vorig jaar ook al. En nog gaat het niet weg. „Ik heb er meerdere in voorraad hoor, maar dit rode brilletje ge bruik ik nog bij de training. Bij de wedstrijden zwem ik wel met een nieuwe, maar die zit eigen lijk nog te strak. Die rode zit ge woon heel lekker. En normaal lekt -ie niet. Er is natuurlijk een hele simpe le manier te om dit euvel uit de wereld te helpen. Wat te den ken van: minder chloor in het vvater. Niet alleen bij het voetbalspel zelf zijn regels onontbeerlijk, ook ook de randzaken zijn tegenwoordig aan richtlijnen ge bonden. Wat te .denken van de laatste nieuwsbrief die de KNVB. afdeling Ondersteuning Clubbesturen, aan de verenigingen stuurde. Onder het kopje 'Carnaval in de kantine' staat, bloed serieus, het volgende te lezen: 'Uiteraard is het toegestaan met de leden van de vereniging in de carnavalsweek een avond gezellig feest te vieren in de kantine. Op grond van de overeenkomst die de KNVB heeft gesloten met het Bedrijfschap Horeca Catering is het echter niet toegestaan deze carnavalsfeesten toegankelijk testellen voor niet-leden'. Aardig natuurlijk dat de KNVB afspraken maakt met zo'n be drijfschap - ongetwijfeld voortgekomen uit het feit dat de regu liere horeca zich er al jaren aan ergert dat in sportkantines te gen een lager BTW-tarief eten en drinken kan worden voorge schoteld - maar aan de uitvoerbaarheid van deze goedbedoelde overeenkomst schort het. Op een gewone voetbalzaterdag of -zondag is het voor goed in gevoerde bestuursleden redelijk eenvoudig om leden van niet- leden te onderscheiden. Maar uitgerekend met carnaval en de daarmee onlosmakelijk verbonden maskers en verkleedpartijen geeft dat natuurlijk problemen. Zo troffen wij afgelopen weekeinde deze vier verklede carna- valsgangers aan (zie foto) op weg naar een fuifje bij een beken de vereniging uit de regio. Oordeelt u zelf. Wie van dit kwartet peuteridolen is de 'vreemde' en had de kantine eigenlijk niet in gemogen? foto anp Doorgaan Is Onze Kracht Het Leidse DIOK mag dan meervoudig nationaal kam pioen zijn, dat valt uit het aan tal toeschouwers niet op te ma ken. Meer dan een handvol le den, vrienden en bekenden ko men doorgaans niet af op de rugbytop van Nederland en dat gebrek aan aantrekkingskracht heeft de geelblauwen altijd dwars gezeten. Afgelopen zondag stond een speciale happening op het pro gramma. DIOK zou de Duitse kampioen ontvangen in het ka der van de Euro Cup. Dat zou sportliefhebbers toch moeten aanspreken en om het duel on der de aandacht te brengen, plaatste de club onder meer een advertentie op de sportpa gina van deze krant. Daarin werd niet alleen het treffen aan gekondigd maar met kleine let tertjes stond ook nog te lezen: 'de wedstrijd gaat ten alle tijde door'. Slim, dachten wij van Suizebol len. Met dat zinnetje het moet overigens zijn: te allen tijde) richt DIOK zich natuurlijk op de plaatselijke voetbalwereld. Gaat het voetbal niet door, zijn de velden weer afgelast, kom dan naar DIOK, daar gaat de wedstrijd immers te allen tijde door. Maar wat bleek???? Het duel tussen DIOK en de Duitse titelhouders werd afge last. Sneed DIOK zich even le lijk in de vingers met zijn toch aardig bedachte advertentie. Niets van dat alles. Volgens voorzitter Bert van Veen schuilt er een heel andere gedachten- gang achter de zinsnede 'de wedstrijd gaat ten alle tijde door'. „Dat komt en>an als jullie je niet even door ons laten infor meren. Dan krijgen jullie vreemde ideeën", zegt Van Veen. „De wedstrijd gaat te allen tijde door' betekent niet: de wedstrijd gaat op zondag te allen tijde door. Met 'de wedstrijd gaat te allen tijde door' wordt bedoeld dat wat er ook gebeurt, de wed strijd altijd door gaat. PARDON????? „Nou het is heel simpel. Omdat het afgelopen zondag niet door ging, is de wedstrijd verplaatst naar komende zondag. Dat be doelden we met de wedstrijd gaat te allen tijde door'. En het rugby is voor leken toch al zo'n moeilijk te volgen sport.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23