Var mond ïoeft niet e betalen Onzekerheid tuinders neemt alleen maar toe 'Het omhakken van die eeuwenoude eik was heel erg' 'Hij komt totaal in aanmerking' Ton voor 't Geertje Warmond staakt inzamelen plastic uf Regio Brievenbus Onderzoek naar staat muren Schuilinglaan - [NSDAG 17 FEBRUAR11999 ikeningen ziekenhuis vertraagd jroorp De patiënten van het Rijnland Ziekenhuis hebben jTjuni vorig jaar op hun rekening moeten wachten. Dat un doordat het nieuwe computersysteem voor problemen de. Volgens een woordvoerster van het ziekenhuis is een ode van drie maanden tussen behandeling en rekening nor- il. Er zijn wel klachten en vragen binnengekomen, maar niet onder veel. zegt zij. De kinderziektes van het systeem waren ivacht, maar men heeft ervoor gekozen eerst te zorgen dat de fn van het nieuwe computernetwerk die nodig zijn voor be- idelingen goed werkten.De rekeningen voor klinische be- idelingen gaan dezer dagen de deur uit. Die voor poliklini- ebehandelingen komen daarna. Volgens de woordvoerster ihet ziekenhuis geen financiële schade als gevolg van de terstand. rie gewonden in Leiderdorp worp Drie mensen zijn gisteren gewond geraakt bij twee •lukken in Leiderdorp. Een 74-jarige automobilist uit Al- 'naan den Rijn raakte buiten kennis toen hij over de Enge- daal in de richting van Leiden reed. De auto botste tegen een ,m in de middenberm. De Alphenaar en zijn 71-jarige vrouw ibeiden met wonden aan hoofd en handen naar het Leids iversitair Medisch Centrum (LUMC) gebracht. Een 26-jarige loonster van Leiderdorp raakte aan hoofd en been gewond nzij werd aangereden door de auto van een 73-jarige plaats- ioot. De man zag volgens de politie de fietster over het ifd.toen die de Gallaslaan overstak naar de Voorhoflaan. Ook naar het ziekenhuis gebracht. [ghaanse avond in Alettahof «schoten Buurthuis Alettahof in Voorschoten staat zater- avond 27 februari in het teken van Afghanistan. Voorschote en kunnen kennis maken met de cultuur, het eten, de mu- en een aantal mensen uit Afghanistan. De bijeenkomst be- om 20 uur. iqnd erna straatsma gerechtshof stelt wel dat lond te ver is gegaan door iyn in 1991 ruim zeven ton en betalen in ruil voor het bouwen van dure villa's Et voormalige KPM-terrein. ;eld wendde de gemeente im elders in het dorp soci- roningbouw te realiseren. Echter vindt dat Warmond nee de wet ruimtelijke or- ïg te ruim heeft geïnter- erd. Volgens die wet mag n projectontwikkelaars web bijdrage worden gevraagd sociale woningbouw, maar alleen als het gaat om wo- douw op hetzelfde terrein de projectontwikkelaar fis. idanks een te ruime inter- atie van de wet vindt het rhtshof het echter 'onrede- en 'onbillijk' om Warmond te laten betalen aan leyn. Beide woningbouw- icten zijn gerealiseerd en evn stemde in 1991 zelf in betalingsafspraak. Het ge- tshof verklaart de afspraak beide partijen met te- Erkende kracht 'nietig'. I'e zijn nauurlijk prettig ge ld door deze uitspraak", burgemeester I. van der .Want als we die zeven hadden moeten betalen at voor de gemeente een aderlating geweest. Met ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV-CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 Bewoners Rijksstraatweg zijn woedend wassenaar erna straatsma vervolg van voorpagina De Wassenaarders die direct naast de gekapte bomen langs de Rijksstraatweg wonen, vin den dat de gemeente nalatig is geweest. Een beter toezicht had de schade wellicht kunnen be perken, stellen ze. „Ik heb de gemeente direct na het kappen van de oude eik gewaarschuwd, maar er is niemand geweest", zegt F. Polman, die vanuit zijn woning zag hoe de boom werd geveld. ,,De ambtenaar die ik sprak zei dat 'ie meteen zou ko men, maar hij is niet geweest." Polman deed daarna samen met zijn buurman P. de Graaf een poging om verdere kap- werkzaamheden te voorkomen. „We hebben een bespreking gehad met de projectleider van rijkswaterstaat en een paar uit voerders. Wacht tenminste één dag, zodat we kunnen overleg gen", zegt De Graaf. De buur man vult aan: „Het omhakken van die eik was heel erg. 'Maar als je nou in godsnaam maar voorkomt dat die andere bo men ook worden gerooid', heb ik tegen ze gezegd." de smeekbedes mochten niet baten. Een dag later ging ook de andere bomen tegen de vlakte. Polman: „Om het wandelpad te verbreden, zeiden ze tegen ons." Beide heren vinden het vrese lijk dat de bomen en vooral de oude eik, zijn verdwenen. De Graaf: „Dat er veel weg moest voor die nieuwe weg was al erg. Al die plannen hebben tot ge volg dat de weg acht meter naar mijn huis opschuift. Maar ik had nog dat kleine troostje dat die eeuwenoude eik, die op mijn erfafscheiding stond, zou blijven staan. Het is de reden geweest dat ik niet verhuisd ben voor die nieuwe weg. Maar nu ben ik alles kwijt. De groene afscheiding tussen mijn huis en de Rijksstraatweg is helemaal weg. Ik kijk nu in een groot, ga pend gat. En ik kan niet meer verhuizen, want de komende drie jaar is het door al dat werk één grote ellende voor mijn deur. Dan hoef je je huis na tuurlijk niet te koop te zetten." Polman is gepensioneerd en had vanuit zijn werkkamer een mooi uitzicht op de grote oude eik vlakbij zijn huis. „Daar had fneyn loopt miljoen mis mond kan opgelucht ademhalen, want de rechter de financiële claim van projectontwikkelaar Poly- ect uit Lisse in hoger beroep afgewezen. De dreiging gemeente ruim een miljoen zou moeten betalen Polyproject-directeur B. Romeyn is van de baan. rente erbij was het tot een be drag van ruim een miljoen gul den uitgegroeid." Wethouder van financiën K. van den Aard weg zat de afgelopen tijd be hoorlijk in zijn maag met de rechtszaak, omdat Warmond nogal krap bij kas zit. „Dat was voor mij natuurlijk niet zo n leuk begin als wethouder." Van 'der Wel zegt dat War mond de overeenkomst destijds 'vanuit integriteit' met Romeyn heeft gesloten. „Al weten we nu dus dat we dat in de toekomst niet meer kunnen doen. Met deze uitspraak hebben we niets verloren, maar ook niets ge wonnen." Romeyn vindt de uitspraak van het gerechtshof 'merkwaar dig', omdat hij weliswaar op in houdelijke gronden gelijk heeft gekregen, maar Warmond toch niets aan hem hoeft terug 'te be talen. De projectontwikkelaar overweegt verder te procede ren. „Onze advocaat heeft ons sterk aangeraden over deze zaak een procedure te voeren. Het hof heeft de overeenkomst nietig verklaard, maar dit bete kent ook dat afgesproken koop som van een gulden, voor alle wateren en wegen in het ge bied, niet geldig meer is. Door laksheid van het gemeentebe stuur zijn die nog in bezit van Polyproject. Tenzij de koopsom wordt aangepast zal Polyproject daar eigenaar van blijven". Krakers willen in Oegstgeestse studentenbarak wonen oegstgeest maarten keulemans Goed: dat de takken in het Bos van Wyckerslooth bij zwaar weer soms kunnen kraken, dat weet iedereen. Maar krakende mensen, dat is in Oegstgeest een zeldzaam verschijnsel. De zes jongeren die afgelopen zondag vanuit'Leiden naar de Oude Rijnsburgerweg trokken om daar een leegstaande stu dentenbarak te kraken, waren naar Oegstgeestse begrippen dan ook een noviteit. „Toen we bij het politiebureau langsgin gen, bleek dat de politie er to taal geen ervaring mee had. We moesten ze uiüeggen wat 'kra ken' nu eigenlijk is en hoe het precies werkt", vertelt kraker jaap. „Goed - en wat moeten we nu doen?, vroegen ze ons. Waarop wij zeiden: nou, bij ons langskomen en leegstand constateren." Dat laatste was geen al te moeilijke opgave: de gekraakte barak op de hoek van het stu dentencomplex staat al jaren leeg. In de ruimte die ooit als keuken diende dekken Jaap en Jelle de ergste schimmelplek- ken toe onder een dikke laag latex. Gas en elektra zijn er niet, de deur van de meterkast hangt uit zijn voegen en in sommige ruiten zitten barsten. Je vraagt je af wat iemand be zielt om uitgerekend een uitge leefde barak te betrekken. „Het is hier ontzettend gezellig", zegt Jelle. „Als je er wat energie in stopt ziet het er hier weer hartstikke mooi uit. We had den 'm al een tijdje op het oog. En ik moet zeggen: hij komt to taal in aanmerking." Jelle trekt het tevreden gezicht van ie mand die zojuist de woning van zijn dromen heeft gevon den. „We vertrouwen erop dat we met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting tot een goede overeenkomst kunnen komen," vertelt Jaap. „We wil len hier met een man of zeven, acht gaan wonen tot het hele complex wordt gesloopt." Pardon, wonen? In een huis dat onbewoonbaar is ver klaard? Jaap wijst naar buiten. „Kijk: deze barak is onbewoonbaar omdat hij te dicht op de snel weg staat. Maar die barak aan de overkant is weer wél be woond. Terwijl hij toch echt nog veel dichter bij de snelweg staat." Of de SLS met de krakers tot een vergelijk kan komen, moet vandaag blijken. Dan vergadert de stichting met de advocaat van de krakers. De krakers mikken op een 'gebruikscon- tract', waarbij ze opdraaien voor de kosten van water, gas en licht. „Het is een legale kraak, we kunnen hier gewoon blijven", stelt Jaap. „Misschien weigert de SLS straks om de elektriciteit aan te sluiten. Maar als ze dat doen, kunnen we een rechtszaak aanspannen tegen de SLS. De huisbaas is bij wet verplicht om nutsvoor zieningen aan te leggen, omdat dat basale levensbehoeften zijn." Aan de studenten en vluch telingen die in de andere ba rakken wonen zal het in elk ge val niet liggen, vertelt Jelle. Al op de eerste dag zijn de krakers op bezoek geweest, om zich aan de buren voor te stellen. „Gezellig dat het was! We zijn al uitgenodigd om bij de stu denten te komen eten. Of van hun douche gebruik te maken, als dat nodig is." De beheer ders van het Centraal Orgaan Asielzoekers, die verantwoor delijk zijn voor de haast tachtig vluchtelingen die op het com plex wonen, reageerden even eens positief. „Die beheerders waren heel aardig. Ze vonden het zelf ook een beetje zonde dat deze barak leegstond. En ze boden ons aan om ons eens het een en ander uit te leggen over hun werk." Saillant detail: de gekraakte barak stond oorspronkelijk op het legendarische werkeiland de Neeltje Jansz. „Da's toch prachtig? Ik vind wel dat we hem weer zo moeten noemen. Al die werklui die hier hebben gezeten", grijnst Jelle. In het achterste deel van de keuken klapt een kastdeurtje dicht. Het geluid galmt na door het lege binnenste van de ba rak. „Zo, weer een kastje schoon", zegt Jaap. „Ja en jij maar denken dat het er hier goor uitziet. Nou, je had het gisteren moeten zien." S3ceest Vertrouwelijke poststukken? Het is beter om ze niet in de brievenbus te stoppen die bij het ^tgeestse raadhuis voor de deur staat. De plastic noodbus heeft zo'n grote gleuf, dat poststukken er lelijk zijn uit te halen. De brievenbus ruimt dezer dagen het veld om plaats te maken voor een defini- Ve oplossing: een brievenbus die uitkomt in een afgesloten kast in de hal van het raadhuis. FOTO MARK LAMERS zoetermeer dimitri walbeek De onzekerheid onder tuinders over de toekomst van hun be drijf in de polders rond Voor schoten en Stompwijk is gister avond toegenomen. Woord voerders van de provincie Zuid- Holland en de Landinrichtings commissie Leidschendam, een adviesorgaan van de provincie, konden in het stadhuis van Zoetermeer geen enkele zeker heid geven over de kans om van de polders een open en voor wandelaars en fietsers uit de stad aantrekkelijk recreatiege bied te maken. Twee weken geleden, tijdens de eerste inspraakavbnd van de Landinrichtingscommissie in Leidschendam, was de tuinders al gebleken dat voor de plannen nog lang niet genoeg geld be schikbaar is. Dat werd gister avond nogmaals bevestigd. Er is minstens 35 miljoen gulden nodig om tuinders rond kasteel Duivenvoorde in Voorschoten en de Drooggemaakte Grote Polder in Stompwijk uit te ko pen. De kassen van de kwekers moeten plaatsmaken voor na tuurreservaten, wandel- en fietspaden. Een aantal, kwekers uit Stompwijk en Leidschendam vroeg aan de plannenmakers hoeveel geld er is om de aange wezen stukken grond te kopen. „We weten wel hoeveel grond we kwijtraken, maar niet wat we ervoor krijgen", aldus een van hen. De Landinrichtings commissie wil dat de meest rendabele tuindersbedrijven in het gebied overblijven. In totaal moet meer dan vierhonderd hectare grond gekocht worden om de plannen te kunnen uit voeren. Maar commissiesecretaris L. Rijteina kon niet zeggen wat de grondprijs wordt en hoeveel geld er beschikbaar komt voor aankopen. „Daarbij zijn we overgeleverd aan de markt en het geld dat we van de provin cie krijgen. Wat we zeker kun nen bieden is een subsidie voor kleinere tuinders die zich elders willen vestigen", aldus Rijtema. Maar ook de hoogte van de 'verhuissubsidie' bleek nog on bekend. Naast de financiële onzeker heid bleek gisteravond -na vra- ik altijd een heerlijk gevoel bij. Maar nu mogen we die auto's echt goed zien." De Algemene Vereniging Na tuurbescherming, afdeling Den Haag, heeft vorige week ook al aan de bel getrokken bij de ge meente Wassenaar. Dat ge beurde na tips van buurtbewo ners. „Het vreemde is dat om wonenden woensdag meteen de politie en de gemeente heb ben gewaarschuwd toen die oude eik was gekapt", zegt woordvoerder J. in 't Veld. „Maar daarna zijn nog een paar bomen onterecht gekapt. Ik ben dus benieuwd hoe dit heeft kunnen gebeuren. Dit is bui tengewoon betreurenswaar- Wassenaar heeft rijkswater staat vorig jaar oktober vergun ning gegeven voor het kappen van 60 grote, oude bomen langs de Rijksstraatweg. Daarnaast was het de bedoeling dat 158 kleinere bomen zouden ver plaatsen naar een andere plek binnen de gemeente. Na aanleg van de parallelwegen wil de ge meente 200 nieuwe bomen Icings de Rijksstraatweg planten. voorschoten De Voorschotense woning bouwcorporatie Woonzorg on derzoekt vandaag de staat van andere muren van de voormali ge gemeentehuizen in en om de Schuilinglaan. Daarin zitten mogelijk ook 'minerale vlokken' die instortingsgevaar opleveren. Zondagavond stortte de buiten muur van een woning aan de Schuilinglaan in. De zijmuren van acht hoek huizen krijgen een inspectie. Bewoners van de huurhuizen zijn per brief van het onderzoek op de hoogte gebracht. Van de week was al duidelijk te zien dat zich ook bij deze huizen natte plekken op de muur ontwikkel den. Deze muren vangen con stant de regen en sneeuw op. Toen het isolatiemateriaal van het huis aan de Schuilinglaan 18 afgelopen weken bevroor en later ontdooide, zette de muur uit. Woonzorg was al van plan om deze weken 'naar de bult in de muur te kijken.' Dat de buitenmuur van een woning aan Voorschotense Schuilinglaan zondagavond deels instortte, lag aan het ge bruik van verkeerd isolatiema teriaal. „Twintig jaar geleden gebruikte men zogeheten minerale vlokken, een soort schuim, als isolatie", zegt Woonzorg-regiomanager B. Geerink. „Dat spul wordt al vijf tien jaar niet meer gebruikt om dat het niet goed is. Het wordt nat. Maar dat wisten ze toen nog niet." den haag monica wesseling Kaasboerderij 't Geertje in Zoe- terwoude krijgt bijna een ton van de provincie om extra voor zieningen voor recreanten te realiseren. Er komen huurfiet- sen, -huifkarren, -kano's en - bolderkarren. Darmaast komt er een minicamping en ver schijnen er trekkershutten. Het geld komt uit zogeheten 'groene-subsidiepot'van de provincie. Gisteren is daaruit 1,4 miljoen gulden voor 30 pro jecten verdeeld. De provincie geeft elk jaar drie keer zo'n be drag uit aan groene subsidies. Voor diverse projecten in de Leidse regio komt 300.000 gul den vrij. Voor de aanleg van een wan delroute langs vogelplas Starre- vaart (bij Vlietlanden) is 27.000 gulden beschikbaar. De Vereni ging voor Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer Santvoorde krijgt voor het stimuleren van natuur- en milieuvriendelijke landbouw in de zone Den Haag/Leiden/Zoetermeer ruim 90.000 gulden. gen van onder meer Stompwij- ker G. van Rijn en W. van Rijn uit Zoeterwoude- dat er geen enkele garantie te geven is dat het landinrichtingsplan de toe komst van de polders voor ja ren achtereen vastlegt. „Hoe hard is dit plan", vroeg G. van Rijn, „Volgen er over een paar jaar niet weer andere nota's waarin andere plannen naar voren komen?" De woordvoerders van provi- incie en commissie konden de onrust bij de ongeveer zestig aanwezige tuinders en andere belangstellenden niet wegne men. Er ligt ook nog een plan van de gemeente Zoetermeer om in de Driemanspolder een Chinees themapark te bouwen, daar waar de Landinrichtings commissie een waterreservoir in gedachten heeft. „We kun nen geen garanties geven dat de provincie voor ons plan in de polder kiest. Ik kan alleen zeggen dat het mij vreemd lijkt als de provincie voor het the mapark kiest. Dat past nu niet in het beleid van de provincie. Maar dat kan ook weer veran deren", aldus Borgman. warmond erna straatsma Warmond stopt met het inza melen van plastic. De speciale afvalbakken voor de inzameling van gebruikt plastic verdwijnen 8 maart uit het straatbeeld. De mogelijkheden van hergebruik blijken minimaal en de kosten vein aparte inzameling zijn 'ex treem hoog'. Hergebruik is onder meer moeilijk omdat de verschillen de soorten plastics niet geza menlijk zijn te verwerken. Uit- sorteren kost veel tijd en de mogelijkheden van recycling zijn zeer beperkt. Daardoor is aparte inzameling een kostbare en weinig nuttige zaak. Enkele jaren geleden voorspelde het Centrum van Engeriebesparing en Schone Technologie al dat verbranding van meer dan de helft van het apart ingezameld plastic niet is te vermijden. Warmond is in 1991 begon nen met de aparte inzameling van plastic. „In het begin is het vrij goed gegaanzegt een woordvoerder van de gemeen te. „Het was in de tijd dat er veel werd geëxperimenteerd met hergebruik van plastics en de verwachting was dat dit veel zou opleveren." In de loop der jaren bleek echter dat recycling van plastics veel problemen opleverde. „Be halve flessen werden bijvoor beeld ook folies in de bakken gegooid en als je verschillende plastics door elkaar hebt zitten lukt het niet meer om ze te ver werken", aldus de gemeente woordvoerder. „We raakten het plastic daarom ook steeds moeilijker kwijt." De kans is groot dat War- monders over een tijdje ook hun blik niet meer apart hoe ven in te leveren. „Over het apart inleveren van textiel en papier is geen discussie, maar met blik zou je eigenlijk ook kunnen stoppen. De scheiding is ooit ingevoerd omdat ze bij de Leidse vuilverbranding het blik er niet uit konden halen. Maar de Leidse vuilverbranding is allang dicht en bij de Rotter damse vuilverbranding kunnen ze het blik wel uit het afval splitsen. Dus we hoeven het niet meer apart in te leveren." Als de afvalbakken worden vervangen is de kans dus groot dat de aparte blikbakken ver dwijnen. Warmond beschikt over twee zogeheten 'milieu parkjes' waar afval is in te leve ren. De plasticcontainer bij de Weides verandert binnenkort in een papierbak. C t/Ls LLAsi UstsidjL cLcUj, ■inXAsi Heel joiusjc etc cLc*Jj

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17