Ruiz kan Nobelprijs best gebruike Kerk Samenleving Promovendus pleit voor joodse milieustudies Ierse jezuïeten lat( bidden via inters WOENSDAG 17 FEBRUARI 1999 redactie dick van der plas.c Baptistengenieente 25 jaar leiderdorp Optredens van het gospelkoor Deevee en van de kinderen en tieners van de gemeente staan op het programma bij de viering van het 25-jarig bestaan van de baptistengemeen te in Leiderdorp, aanstaande zondag. De baptisten vieren hun jubileum in de aula van de Visser "t Hooftschool aan de Muzen- laan 155. De voorganger is dominee J. Bestman uit Schevenin- gen. voorzitter van de Broederschap van vrije Baptistengemeen ten in Nederland. De dienst begint om 16.00 uur en na afloop is er een alcoholvrije receptie. Een fototentoonstelling geeft een beeld van de geschiedenis van de Leiderdorpse baptistenge meente. Protest tegen overplaatsing priester tienen Parochianen van de Onze Lieve Vrouwe ten Poel-paro chie in Tienen (Vlaams Brabant) hebben geprotesteerd tegen de overplaatsing van hun priester Rudi Borremans. Volgens de pa rochianen zou zijn homseksualiteit de reden voor overplaatsing zijn. Het aartsbisdom Mechelen-Brussel wijst er echter op. dat Borremans niet meer optimaal functioneerde in de parochie. De geaardheid van de man heeft volgens woordvoerder Toon Osaer geen enkele rol gespeeld. ,,Het bisdom heeft geen deur waarder in dienst die met camera's de slaapkamers van onze priesters bespiedt." De parochianen zamelden gisteren op de markt in Tienen handtekeningen in, die later aan het aartsbis dom worden aangeboden. De meeste aangesproken mensen ondertekenden de petitie, aldus de actievoerders. Het aartsbis dom heeft Borremans enkele andere functies voorgesteld. Daar onder is een functie in de geestelijke verzorging van het gevan geniswezen. Borremans had bij zijn priesterwijding al het ver langen geuit daarin actief te zijn, aldus de woordvoerder. Genezingsdienst in Alphen alphen aan den run Evangelist Jan Zijlstra van de Levensstroom gemeente uit Leiderdorp gaat vrijdag 19 en zaterdag 20 februari voor in een 'reddings- en genezingscampagne' in gebouw De Bron aan de Troubadourweg 2 in Alphen. ..Gebroken relaties worden geheeld, mensen met hartzeer en innerlijke wonden worden geheeld en velen ontvangen de bevrijdende en gene zende kracht van Jezus Christus voor geest, lichaam en ziel", belooft Zijlstra. De dienst begint vrijdagavond om half acht en zaterdagavond om zeven uur. Bisschoppen in Cuba De Amerikaanse bisschop Theodore McCarrick en de I Cubaanse kardinaal Jaime Onega geven de pers in de Cubaanse hoofdstad Havanna uitleg over de Latijns-Amerikaanse episco pale conferentie. Vijf kardinalen, vijfentwintig bisschoppen en een priester zijn naar de conferentie in Cuba gekomen om te praten over de oproep van paus Johannes Paulus II voor een meer intensieve zending op het westelijk halfrond. foto ap BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HER VORMDE KERK Beroepen: te Rotterdam- Zuid, als predikant voor bijzondere werkzaamhe den (geestelijk verzorger van hetIkazia- Zieken huis), J.A.P. Vlasblom te Nieuwveen. Bedankt: voor Baren- drecht (buitengewone wijkgemeente), M. Aangeenbrugte Barne- veld. Toegelaten tot de evange liebediening en beroep baar: Drs. F. Bouwen, El- zendreef 5, Voorburg. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Beroepen: te Ouddorp en Meeuwen, A.J. Gunst te Benthuizen. Bedankt: voor Haamste de, H. Paul te Oostkapel- le; voor Arnhem, J.S. van der Net te Apeldoorn. Mexicaanse bisschop strijdt al 35 jaar voor rechten van indianen De Mexicaanse 'indianen- bisschop' Samuel Ruiz zou de Nobelprijs voor de vre de best kunnen gebruiken. Nadat hij al zo n 35 jaar voor de rechten van de In dianen in de staat Chiapas had gestreden, werd hij in 1993 voor het eerst voorge dragen voor die prijs. den haag dirk visser/anp Een jaar later kwamen de india nen, verenigd in het Nationale Zapatista Bevrijdingsleger, in opstand tegen de centrale rege ring. Zij eisten meer democratie en landhervorming. De tien daagse confrontatie met het re geringsleger eiste 160 doden. In zijn kathedraal leidde Ruiz de vredesbesprekingen. Momenteel is er sprake van een patstelling in de onderhan delingen tussen beide partijen, zegt Ruiz, die enkele dagen in Nederland verblijft. Zelf zit hij niet op de prijs te wachten, maar toekenning ervan zou de druk op de strijdende partijen verhogen. Hij is dan ook op reis om internationale solidariteit met het lot van de indianen te mobiliseren. Toen zijn naam voor de eer ste maal in verband met de No belprijs werd genoemd, was het niet alleen de internationale eli te die hem steunde, maar ook de basis in eigen land. Dozen vol vingerafdrukken van india nen, die geen handtekening kunnen zetten, werden in Oslo afgeleverd. Problemen Het gewapende conflict heeft uiteraard een politieke achter grond, zegt de bisschop. Eerst moet er een proces van demo cratisering op gang komen, waardoor er meer ruimte komt voor de arme en vaak landloze indianen. Als de sociale proble men zijn opgelost volgt ook de v'l 'Indianenbisschop Samuel Ruiz: „Aan de hemelpoort zal ons worden gevraagd: wat heb jij voor de armen gedaan?" vrede wel, is zijn verwachting. Tegenover de globalisering van de economie, volgens Ruiz de oorzaak van de armoede in de Derde Wereld, pleit bisschop Ruiz voor wereldwijde solidari teit. Het eerste versterkt de markt, het tweede de waardig heid van de armen. Die twee staan volgens de Mexicaanse 'indianenbisschop' lijnrecht te genover elkaar. Maatstaf voor het werk van de kerk is wat zij voor de armen doet, zegt mgr. Ruiz. Het evan gelie betekent nooit goed nieuws voor de rijken, maar al leen goed nieuws voor de ar men. .Aan de hemelpoort zal ons later worden gevraagd: Wat heb jij voor de armen gedaan." Ruiz ontkent dat hij de india nen aanzet tot politieke actie. ,,Ik doe niet aan politieke scho ling. De manier waarop ik met mensen omga, draagt wellicht bij tot hun mondigheid. Of mensen land van grootgrond bezitters willen bezetten, moe ten ze zelf beslissen. Het is niet aan mij om te bepalen wat zij moeten doen." Hoe onschuldig Ruiz zijn rol ook omschrijft, zijn medebis schoppen en het Vaticaan heb ben hun bedenkingen. Zij heb ben hem er meermalen van be schuldigd. dat hij te veel op de politieke toer gaat en dat hij zich te veel met het lot van de indianen vereenzelvigt. In 1993 drong het Vaticaan er bij de bis schop op aan vervroegd af te treden. Toen hij dat weigerde, werd er alvast een en schop met het recht van ging benoemd. Aan het eind van wordt Ruiz 75 jaar, de waarop bisschoppen hi slag bij de paus indien heeft er nog niet ovei dacht wat hij na zijn j H zal doen. „Ik houd in val niet op christen te zal ook niet ophouden b n te zijn, hoewel ik dan dom meer heb. Maar christen-zijn bestaat pauze." Steun Op de vraag of hij ste zijn medebisschoppen antwoordt Ruiz ontt s „Die heb ik niet nodig. schop is verantwoorde^ het werk in zijn eigen b Ook gaat hij niet in opó of het recente bezoek \i Johannes Paulus II aan 'a steun voor zijn werk oi indianen is geweest, kwam niet speciaal v naar Mexico", zegt Ruit de paus steunt de rech de indianen." Berichten als zou de; I denkbeelden van Ruize werpelijk vinden als dt dingstheologie, wimpelt schop weg. De paus de positief over de indian hij nogmaals. En dat he bisdom in aansluiting uitspraken van de pan een verklaring nog een bovenop heeft niet bekend. „Ik ben al; dagen van huis. Samuel Ruiz Garcia is veertig jaar bisschop v Cristobal, een bisdom in me zuiden van Mexico bekogelden conse rooms-katholieken zijn draal uit protest tegen leid. Het was de enige 1 het Vaticaan en de Mei bisschoppenconferentie j bescherming namen. E belprijs zou zeker niet kom zijn. 'Religieuze wet voor matiging en tegen overdadige consumptie amsterdam anp Het bijbelse verhaal van Noach, die van alle diersoorten een mannetje en een vrouwtje in zijn ark meenam, toont Gods zorg voor de biodiversiteit. Een milieueffectrapporta ge van het paradijs zou laten zien dat de hof van Eden een perfect voorbeeld van duurzaamheid was. Bijbelverhalen en de joodse religieuze wet (halacha) bieden aanknopingspunten voor milieukunde vanuit joods perspectief, betoogt Manfred Gerstenfeld in zijn En gelstalige proefschrift Jodendom, milieube wegingen en het milieu. Gerstenfeld pro moveerde op dat proefschrift deze week op aan de Universiteit van Amsterdam. Zijn promotor was de Amsterdamse milieu hoogleraar Lucas Reijnders. Gerstenfeld pleit voor joodse milieustu dies als een nieuwe wetenschappelijke dis cipline. De joodse traditie heeft volgens hem voldoende in huis om haar partij mee te blazen in de moderne milieudiscussie. Zo heeft het bijbelse gebod van het sab batsjaar duidelijke milieuaspecten. De Isra ëlieten moeten volgens het voorschrift in Leviticus 25 elk zevende jaar het land rust gunnen door het braak te laten liggen. Betekenis Gerstenfeld, geboren in Wenen, opgegroeid in Nederland en woonachtig in Jeruzalem, heeft als eerste de halacha en de rabbijnse interpretaties daarvan bekeken in het licht van kwesties die het milieu betreffen. Vooral voorschriften met betrekking tot dierenbescherming en het verbod op moedwillige vernietiging acht hij van actu ele betekenis. „De halacha is duidelijk voor matiging en tegen overdadige consump tie", is zijn algemene conclusie. Rabbijnen zijn het over de meeste kwes ties echter niet eens. Is het dragen van bont bijvoorbeeld geoorloofd? Chayim David Halevi vond van niet. Het doden van dieren is alleen toegestaan als bron van voedsel, niet „om zichzelf met hun huiden te ver warmen". Anderen zien geen bezwaren te gen bont, mits het dier zonder onnodig lij den wordt gedood. De halacha kan volgens Gerstenfeld wor den uitgebreid om een joodse visie op he dendaagse kwesties als vervuiling en recy cling te ontwikkelen. Voor orthodoxe joden kan toepassing van de halacha op het milieu een goede testcase zijn voor hun stelling, dat een mo derne staat volgens de joodse religieuze wet kan worden bestuurd. Straffen Het joodse denken strookt echter niet altijd met de inzichten van de moderne milieu beweging. Stromingen die de natuur heilig verklaren, vinden geen steun in de bijbel. Daarin zijn mens, dier en plant juist onder geschikt aan God. Hij kan de natuur zelfs gebruiken om de ongehoorzame mens te straffen, zoals de verhalen over de zondvloed en de tien pla gen in Egypte laten zien. LONDEN ANP Ierse jezuïeten nodigen de be zoekers van hun homepage uit te bidden terwijl ze achter de computer zitten. Voor de vastentijd hebben ze op hun internetsite een 'gewijde ruimte' ingeruimd. De jezuïe ten erkennen dat het mis schien vreemd lijkt om achter je computer te bidden. Maar, leggen ze uit, God is overal. Ook een kort bijbelgedeelte maakt onderdeel uit van de si te. Voor aswoensdag bijvoor beeld staat Mattheüs 4: 1-4 op het programma, waar Jezus door de Heilige Geest de woestijn in wordt geleid, om Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t a v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken Anno 1899 Vrijdag 17 Februari LEIDEN - De Vereeniging van gepensionneerde onderof ficieren en minderen van het Nederlandsche leger (on derstand aan militairen, gepensionneerd vóór de Wet van 1877, en hun weduwen) keert op 19 Februari a.s. ter herdenking van den jaardag van wijlen Z.M. Koning Willem III aan 220 leden en 200 weduwen van leden een bedrag uit van 9120,- waardoor gedurende het boekjaar 1898/99 totaal uitgekeerd is 19.900 of se dert de oprichting der Vereeniging in 1879 het vrij be langrijke cijfer van 232.400. Voor de Afdeeling Leiden van deze Vereeniging be draagt die uitkeering op gemelden datum aan 7 leden en 7 weduwen 289. Deze Vereeniging geniet dan ook zeer terecht steun en medewerking van H.H. M.M. de Konin ginnen en van de Regeering, zoomede van het Neder landsche leger en de kern der Nederlandsche natie. OEGSTGEEST - Het aantal in deze gemeente aanwezige kinderen tusschen 6 en 12 jaren bedroeg op 1 Januari 1899: 160 jongens en 203 meisjes, totaal 363. Gedurende het jaar 1898 zijn in deze gemeente 60 vac- cinatiën verricht en wel van kinderen beneden het jaar 4, van 1-3 jaar 24, van 3-6 jaar 27, van 6-12 jaar 5. KATWIJK - De Chr. Jongedochters vereeniging 'Bidt en Werkt' vierde gisteren haar 5 jarig bestaan, in tegen woordigheid van leden, eemge oud-leden en genoodig- den (ieder lid had een moeder of zuster, enz. medege bracht). Het feest werd geleid door den eere-voorzitter der vereeniging, ds. Bollée. Uit de verslagen van secreta resse en penmngmeesteresse bleek dat de vereeniging zich bij voortduring in bloei mag verheugen. Voordrach ten en samenspraken, beide door de leden verdienstelijk gehouden, verhoogden de feestvreugde. Het midder nachtelijk uur was reeds ver verstreken toen ieder wel voldaan huiswaarts keerde. ANNO 1974 Maandag 18 februari LEIDEN - De werkgroep Leiden en omstreken van de stichting Terre des Hommes houdt dezer dagen een financiële actie om aan baten te komen voor het pro ject, waarmee de werkgroep zich bezighoudt: adoptie van een voedingsdagverblijf in de slop penwijken van Djakarta. Men verstrekt aan ondervoede kinde ren eiwitrijk voedsel en hun moeders wordt geleerd om goed kope en voedzame maaltijden te maken. Zuster Thecla Ruiten heeft in middels in Djakarta een huis ge huurd om deze plannen uit te kunnen voeren, zo meldt het maandblad van Terre des Hom mes. Zij heeft verklaard dat het aantal kinderen in Djakarta dat lichamelijk en geestelijk niet voldoende ontwikkeld is op veer tig tot zestig procent wordt ge schat. De kosten van het project van de werkgroep Leiden bedragen achtduizend gulden. Een actie in november heeft 1500 gulden opgebracht. Nog niet genoeg, daarom wordt de actie nu her haald. DEN HAAG - De Haagse carna valsvereniging De Mopshappers OEGSTGEEST - Voor de tweede keer zijn rolschaatsswedstrijden gehouden, die werden georganiseerd door de openbare lagere school 'De Springplank' in Oegstgeest. Met groot enthousiasme streed de jeugd om de prij zen. foto archief leidsch dagblad heeft boer Koekoek dit weekein de de huisorde van de Dolle Mi na uitgereikt. Het verliep echter, niet helemaal volgens het proto col. Te elfder ure gaf Tweede-Ka merlid Koekoek geen toestem ming voor de uitreiking bij hem thuis. Dat moest in een hotel ge beuren. Bovendien weigerde hij de druivenprinses Nel van de Watering van de Jolige Mina's de drie kussen te laten geven die bij de onderscheiding behoren. Hij hield het kistje met druiven dat hij kreeg op zo'n manier voor de borst dat de prinses onmoge lijk haar taak kon vervullen. Ook weigerde Koekoek zich met de schone te laten vereeu wigen. ,,Zo'n foto wordt in de verkiezingsstrijd toch weer tegen je gebruikt", was het laconieke commentaar van de politicus. wêêêêm C O door de duivel verzoi worden. Van over de hele i melden zich geïnteressi voor de homepage enó bedsgids'. Een vrouw Amerikaanse St. Louis i ze de gids niet alleet zichzelf gebruikt, maai ook aanraadt aan haar den en de mensen die therapeut in behan heeft. Een groep Vietn christen vroeg bijbelt vantevoren te publicere dat ze in het Vietname* taald kunnen worden adres van de internes www.jesuit.ie/prayer. o LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L F Klein Schiphorst (adjunct) W. F REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5 3 2 3 508 Familieberichten 023- 53173:' 023-5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie 071- 53 1 5 92' ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEN! Maandag t/m vrijdag van 8 30:- 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging va het automatisch afschrijven v, abonnements- geld, ontvangen V betaling. VERZENDING PER POS! Voor abonnementen die per post (lx worden verzonden geldt een toeslag' aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAG8LAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezen,i hebben of blind zijn (of een andet leeshandicap hebben), is e' van het regionale nieuws uit hetlf Dagblad op geluidscassette besch informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, INTERNET: iv.leidschdagblad.nl redactie.ld@damiate.hdc.nl K E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16