Supermarkt boert goed taat trekt zich :rug uit NedCar 'Reclame op grote hoogte' voor automobilist Economie Gratis advies strategie-profs voor ideële organisaties' Hoogovens: uitstel voor redding Boël Superkraan op transport Metaalbonden schorten overleg op met werkgevers 'Werkweek bij Franse spoorwegen maar 30 uur' DAC 16 FEBRUAR11999 953 U limlerChrysler en Nissan in gesprek ieuth Het Duits-Amerikaanse autoconcern DaimlerChrys- leemt binnen twee drie maanden een besluit over deelne- i igin de Japanse branchegenoot Nissan. Dat heeft Daimler- nan J. Schrempp gisteren verklaard in een toespraak tot stu- ien in het Zuid-Duitse Bayreuth. DaimlerChrysler is al enige fjl in gesprek over overname van Nissan Diesel, de vrachtwa- divisie van het Japanse concern. Branchedeskundigen ver- eden dat het in financiële problemen verkerende Nissan i faan alleen wil meewerken als Daimler ook deelneemt in de 5onenwagendi\isie. an tranporttunnel Westerschelde i prburg De provincie Zeeland, Delta Nutsbedrijven en Zee- 'i Seaports willen samen een tunnel aanleggen voor trans- i onder de Westerschelde. Naast leidingen voor gas, elektri- it, water, chemische produkten en grondstoffen is het de be ling via die weg ook vervoer van minicontainers mogelijk te ;en. De tunnel zou moeten komen tussen Terneuzen en El- outsdijk. Ruwweg hetzelfde traject als de Westerscheldetun- voor het wegverkeer, die nu wordt aangelegd. Wel zullen le tunnels elkaar een keer kruisen. Volgens een voorlopige atting kost het project circa 120 miljoen gulden. De provin- heeft de minister van verkeer gevraagd financieel deel te ne- iin het project. nilever in Filipijns ijs KRDAMUnilever begint op de Filipijnen een joint venture Selecta Dairy Products voor ijs. Beide partijen krijgen de [van de nieuw op te richten onderneming, die Selecta I's gaat heten. Wall s is merknaam van de ijsbelangen van lever in Oost-Azië. De joint venture neemt alle ijsactiviteiten Selecta over, waaronder de activa, productie en distributie, dranken en melkproducten zijn niet in de samenwerking enomen. Unilever brengt er zijn internationale ijsmerken, sde Magnum, bij onder. De dagelijkse leiding komt in han- van Unilever Filipijnen. ikoord fusie Aerospatiale-Matra is» In Frankrijk is een akkoord bereikt over de langverwach- isie van de vliegtuigbouw- en defensiebedrijven Aerospatia- nMatra. De twee vormen in hun branche de op een na Diste groep in Europa en de nummer vijf in de wereld. De it, nu nog eigenaar van de grootste partner Aerospatiale, gteen minderheidsbelang. In Europa is alleen British Aero- re groter. euwe topman bij Ned Graphics i haag P. van den Hemel volgt R. Ranzijn op als financieel- cteur bij softwareontwikkelaar NedGraphics. Ranzijn zal igaan toeleggen op de integratie van de onlangs ingelijfde i ïse branchegenoot Info Design binnen NedGraphics. erdracht was onontkoombaar' ederlandse Staat heeft gis- in stilte zijn aandelen j !ar overgedragen aan Vol- Mitsubishi. De drie partij- dden daartoe in 1991 een enkomst gesloten, overname van Volvo door is voor het ministerie van mische zaken (EZ) geen i geweest om van de trans- af te zien. „De overdracht le aandelen lag contractu- ast", zegt EZ-woordvoer- vanZijp. vo en Mitsubishi bezitten eiden precies de helft van indelen in NedCar. Ze leg- amen 220 miljoen gulden fel voor de staatsaandelen. iverdracht had plaats bij lotaris in Rotterdam. q enig ceremonieel was sprake. Dat laatste is op- elijk. Een mogelijke reden i de overdracht gevoelig na de recente overname l'olvo door Ford. Onduide- iwat op termijn met Ned- aat gebeuren. io en Mitsubishi zetten samenwerking voorlopig De Mitsubishi Charisma S40 en de V40 van Volvo ïn op de zelfde productie- rbouwd. Maar voor Ford is menwerking met Mitsubi- tn probleem. Ford werkt in fabriek in het Belgische namelijk samen met Maz en directe concurrent van Mitsubishi. Net als in Bom wor den de Ford Mondeo en de Mazda 626 daar op een geza menlijke band lijn geprodu ceerd. Directeur U. Kaul van Ford Europa heeft al gezegd niet uit te slijten dat,Volvo zich op termijn uit NedCar terug trekt. Met de transactie is een einde gekomen aan ruim twintig jaar directe overheidsbemoeienis. Hoewel het toenmalige Volvo Car in de jaren zeventig al veel vuldig miljoenensubsidies kreeg om het hoofd boven wa ter te houden, nam de Nationa le Investeringsbank pas in 1978 eembelang in het bedrijf van 27 procent. Via DSM bezat het nog eens achttien procent. De rest was in handen van Volvo Zwe den. In 1981 besloot minister An- driessen van economische za ken het belang in Volvo Car uit te breiden naar zeventig pro cent. Dat gebeurde onder druk van Volvo Zweden, dat af wilde van zijn meerderheidsbelang. Aan de bemoeienis van DSM kwam een einde in 1991, toen Mitsubishi in het bedrijf stapte. Dat werd omgedoopt tot Ned Car. Mitsubishi, Volvo en de Nederlandse stat kregen elk een derde van de aandelen NedCar in handen. Tegelijk werd over eengekomen dat het staatsaan- deel in 1999 zou worden ver kocht. Een buurtcomité dat geen streep verder komt en een nieuwe aanpak zoekt? Een landelijke milieu vereniging met fricties tussen bestuur en achter ban? Een duur adviesbureau kan in zulke geval len uitkomst bieden, maar daarvoor hebben ideële organisaties meestal geen geld. Geen nood. Sinds kort kunnen ze terecht bij professio nele beleidsstrategen. Gratis en voor niets. Bedenker van het idee is Robert G. Ogilvie (74), gepensioneerd beleidsadviseur in Amstelveen en lid van de Vereniging voor Strategische Beleids vorming. De VSB telt zo'n 950 leden, allemaal goedbetaalde profs bij bedrijven, overheid of ad viesbureaus. „Als vereniging zijn we een bunde ling van strategische kennis", stelt Ogilvie vast. „Omdat we vinden dat we ook een maatschappe lijke verantwoordelijkheid hebben, hebben we onlangs binnen onze vereniging de Ideële Klank bord Groep (IKG) opgericht." „Wat je vaak ziet", legt IKG-voorzitter Dick Seip uit, „is dat een groepje vrijwilligers enthousiast begint. Maar dan gaan ze groeien, komt er wat meer geld en raken ze een beetje van slag. Ze werken niet meer doelmatig", aldus Seip, die bij het ministerie van verkeer en waterstaat werkt als hoofd advies en begrotingszaken. Ander voorbeeld. „Binnen een bestuur bestaan wrijvingen over de koers. Leden gaan briefjes schrijven. Mensen weten d&t er iets moet veran deren, maar daarbij hebben ze blinde vlekken. Ze hebben een probleem met hun strategie", con cludeert de in Leiderdorp woonachtige Seip. „Op dat moment hebben ze buitenstaanders nodig met een frisse blik." Die buitenstaanders kan de Ideële Klankborg Groep leveren. Gratis en voor niets. Afhankelijk van het soort organisatie dat hulp vraagt, wordt een team van ongeveer zes mensen samenge steld. Na een oriënterend gesprek kan de non- profitorganisatie drie tot vijf keer een paar uur om de tafel met het IKG-team. De club die om advies waagt, moet zelf zorgen voor een notulist, want de professionals maken geen gelikt rapport. Ze geven'alleen mondeling advies. Seip: „Onze leden hebben drukke banen en dus geen tijd om alles op papier te zetten." Aan het pro deo-advies is wel een voorwaarde verbonden. „Ze moeten ons enig vertrouwen ge ven. Als ze geheimzinnig gaan zitten doen en geen opening van zaken geven, kunnen wij na tuurlijk niets", aldus Seip. Bovendien gaat de IKG niet met iedereen in zee. De doelstelling van de adviesvrager moet 'maatschappelijk algemeen geaccepteerd' zijn. Seip erkent dat het moeilijk is de grenzen precies aan te geven. „Maar met ra cistische clubs of vreemde sektes gaan we na tuurlijk niet in zee. En in geval van twijfel beslist het bestuur." Wilt u daarna nog een shagje roken, zeg dan: 'Heb ik nog één vraagje'. Speciaalzaken verliezen terrein Converseren is pratend de lijd doorkomen. De kunst is: luisteren naar uw gesprekspartner De Nederlandse consument was in 1998 bijzonder koop lustig, maar niet in de voedings- en genotmiddelenbran che. Vooral de speciaalzaken verloren flink terrein. De supermarkten boekten veel betere resultaten, maar hun groeicijfers bleven achter bij die van andere sectoren in de detailhandel. De 'grote jongens mikken op langere openingstijden, meer 'gemaksproducten' en uitbreiding van het dienstenpakket met bijvoorbeeld medicijnenver koop. groep en lid van het CBL-on- derzoeksteam, vindt dat de su permarkt meer moet inspelen op de zich wijzigende leef- en eetpatronen. Dat meer vrou wen tegenwoordig werken heeft bijvoorbeeld geleid tot meer be stedingsmogelijkheden, maar ook tot het verdwijnen van de traditionele huisvrouw. Volgens de marktdeskundige gaat Nederland de VS achterna, waar meer dan de helft van de levensmiddelenconslimptie niet meer via de reguliere de tailhandel verloopt. In Neder land heeft 22 procent van de to tale consumptie inmiddels bui tenshuis plaats. Vooral kruide nierswaren (koffie, dranken) en vis, schaal- en schelpdieren blijken populair. Van Rijssen vindt dat de su permarkten al goed op deze trends inspelen door zo lang mogelijk open te blijven (98 procent van de consumenten is daarover tevreden) en door meer panklare producten („traiteur") aan te bieden. Een derde antwoord moet volgens hem komen via het openen van kleinschalige vestigingen daar waar de consument woont, werkt of langskomt (het benzi nestation). Ook het inkopen via de computer (teleshopping) heeft toekomst. Het CBL is van oordeel dat supermarkten meer 'gemaks producten' moeten verkopen, maar ook dat er meer moet worden geluisterd naar de con sument. Voor wat betreft pan klare producten, zoals gewas sen en gesneden groenten, is men tevreden over kwaliteit, as sortiment en verpakkingsgroot te, maar niet over de prijs. Bij de kant- en klaarmaaltijden is er kritiek op smaak en de groot te van de porties. Het CBL venvacht veel van de uitbreiding van het diensten pakket van supermarkten. De verkoop van medicijnen, nu al in 600 vestigingen, is daarvan een voorbeeld. Ruim zestig pro cent van de klanten is positief over de mogelijkheid. brussel-mons anp-belga De rechtbank van Koophandel in Mons heeft Hoogovens giste ren tot 5 mei de tijd gegeven voor het opstellen van een red dingsplan bij Usines Gustave Boël (UGB). Het uitstel van be taling van het staalbedrijf zou eigenlijk op 3 maart aflopen. Maar advocaten van Hoog- ovens/UGB hadden gevraagd om een verlenging. De directie wilde meer tijd voor het maken van een bedrijfsplan dat de ves tiging in La Louvière levensvat baar moet houden. Het IJmuidens staalconcern neemt sinds 1997 voor 50 pro cent deel in UGB. Problemen met de metaalbond FGTB, ver ouderde apparatuur en de snel verslechterende staalmarkt dwongen UGB vorig jaar okto ber tot een verzoek om uitstel van betaling. Sanering van de fabriek in La Louvière is volgens Hoogovens noodzakelijk. Ont slagen zijn onvermijdelijk. Naar schatting enkele hon derden banen zullen verdwij nen. Met de Waalse regionale overheid, banken, schuldeisers en de familie Boël, die de reste rende 50 procent van de aande len bezit, zoekt Hoogovens-di recteur Keddeman naar een op lossing. Bij UGB werken ruim 1.300 mensen. Heeft de tegenpartij echter Veins dan een pannetje aardappelen op het vuur. De bonden schonen het over leg met de werkgevers in de kleinmetaal op. Zolang er geen aanvaardbaar bod voor de CAO Metaal en Techniek ligt, willen de bonden niet meer met de werkgevers aan één tafel zitten in de besturen van pensioen en scholingsfondsen. Werkge versonderhandelaar Vonk be treurt de stap van de vakbon den. Vorige week stapten FNV Bondgenoten, CNV Metaaltech niek en De Unie uit het CAO- overleg. De komende weken raadplegen zij hun leden over de ontstane situatie. Acties worden niet uitgesloten. Vonk vindt dat de bonden met hun stap te weinig oog hebben voor de belangen van de individuele werknemers. „Het bestuur van het pensioen fonds behandelt individuele za ken Het gedrag van de bonden kan er toe leiden dat een werk nemer moet wachten op een beslissing over zijn uitkering. Dat lijkt ons geen goede zaak", aldus de onderhandelaar. Grootste struikelblok bij de onderhandelingen is de loons verhoging en de zeggenschap over werktijden. De werkge versorganisatie FWM bood vo rige week voor een tweejarige CAO in totaal 3,25 procent structureel en 2,25 procent een malig. Dit vinden de bonden veel te weinig. Dit zijn de voornaamste con clusies in het rapport dat het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) en het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (CBL) vanochtend presenteer den. Het rapport geeft een overzicht van de uitgaven aan levensmiddelen in de jaren 1995 tot 1998. De totale gezinsconsumptie had in 1998 een waarde van 450 miljard gulden, een stijging van 4,2 procent ten opzichte van 1997. Die stijging - een van de hoogste van de afgelopen twin tig jaar - kwam vooral op het conto van duurzame goederen zoals meubelen, pc's, en ook kleding en schoeisel. De consumptie van voe dings- en genotmiddelen regi streerde een toename van 2,6 procent, maar gecorrigeerd voor prijsstijgingen en bevol kingsgroei, was er sprake van een lichte daling. Gemiddeld besteedde elk gezin wekelijks 190 gulden. Behalve aardappe len - 2.4 procent), werden ook groenten, fruit, vlees, wild. ge vogelte, vleeswaren, salades en tabakswaren aanmerkelijk min der gekocht dan in voorgaande jaren. Snelle groeiers zijn vis en panklare maaltijden, op afstand gevolgd door brood en banket. B. van Rijssen van de Laurus- De gemiddelde werkweek voor een werknemer van de Franse spoorwegen duurt maar een uur of dertig. Officieel staat er 39 uur bij de Société Nationale des Chemins de Fer Francais (SNCF), maar daarvan moet 'een pauze van een uur of tien' worden afgetrokken. Dit meldt het Franse dagblad Le Figaro, dat zich baseert op een vertrouwelijk rapport dat een onderzoeksbureau in op dracht van de directie heeft op gesteld. Het onderzoek gebeur de in het kader van de overgang naar een 35-urige werkweek. Le Figaro schrijft dat de con ducteurs drie opeenvolgende rustdagen per week hebben en dat ze buiten de officiële vakan ties nog ongeveer twintig extra rustdagen hebben 'zonder dat er een serieuze rechtvaardiging voor bestaat'. De krant geeft de SNCF nog een aantal vegen uit de pan. Zo heeft de overheid vorig jaar 23,5 miljard gulden bijgedragen, maar stonden de spoorwegen toch nog 218 mil joen in het rood. Verder vormt het SNCF-personeel, 174.000 man, ongeveer één procent van de beroepsbevolking, maar was het wel goed voor veertig pro cent van het totale aantal ge staakte uren in Frankrijk in 1998. Bovendien steekt de staatsonderneming de meeste investeringen in snelle treinver bindingen naar de provincies, terwijl het vervoer rond Parijs - goed voor bijna tweederde van het totale vervoer - zich afspeelt op een volledig ongeschikt spoornet. President-directeur Gallois zei dat het rapport op een partijdige manier naar bui ten is gebracht. Tienduizenden guldens per jaar kunnen ge meenten verdienen als ze toestaan, dat op hun grondgebied een hoge mast met reclameborden wordt geïnstalleerd. In Nederland staan inmid dels zo'n veertig van die palen; allemaal bij of langs de snelweg. De reclamezuilen zijn bedoeld voor zakelijke rijders, merendeels mannen. Ze pakken nooit de bus, dus zijn de posters in abri's aan h'en niet besteed. De meeste palen wordt beheerd door twee be drijven: Interbest in Breda en Outdoor Places in Amsterdam. Interbest heeft het fenomeen in ons land geïntroduceerd: vijftien jaar geleden zette deze (toen nog bouw-)onderneming de eerste mast op Schiphol neer. Adverteerders huren paalruimte voor een plaat van twaalf bij vier meter of van negen bij twaalf. Meestal voor vier weken. Een paar plekken in het land zijn voor vijfjaar verhuurd. „We rijden er gens door het land, zien meestal op een indu strieterrein een mooie plek en bellen dan de ge meente", legt directeur Karin Hoefman van Out door Places uit. Voorwaarde voor plaatsing van zo'n mega-mast, is dat er minstens 40.000 automobilisten per dag langskomen. De A16 bij Rotterdam tussen het Terbregseplein en de Van Brienenoordbrug is de absolute topper van Outdoor Places met (volgens Rijkswaterstaat) 145.831 passanten. Het huurtarief is dan ook navenant: 25.500 gul den per vier weken. De A7 tussen Drachten en Heerenveen is minder gezien met 19.594 voorbij gangers. Maar de reclamemast wordt ter plekke gekoesterd, weet Hoefman. „De McDonald's ligt daar een eindje van de snelweg af. Door het bord dat verwijst naar de afslag en vermeldt dat het maar vijf minuten rijden is, komen daar nu bus sen met Japanners. Doorgaans moet het bedrijf gemeenten betalen voor huur van de grond en/of voor het recht van opstal. Dat wordt veelal gebruikt voor het aanvul len van het tekort op de gemeentebegroting, weet Outdoor Places. In Drachten is dat anders geregeld. De gemeente had geen geld voor bus hokjes. Dus leverde de Amsterdamse onderne ming er dertig plus onderhoudscontract. Hoef man: „Wij zorgen dat de graffiti van het beton wordt verwijderd." Gemeenten zitten, ondanks de revenuen, niet al tijd te springen om zo'n paal van 25 tot 35 meter hoog met een doorsnee van 1 meter 60. Vele zien het als horizonvervuiling. In Amersfoort duurde het vanwege het verplichte grondige bodemon derzoek zes jaar voordat er op de Al bij het knooppunt Hoevelaken een reclamemast ver scheen. Doorgaans ligt er ruim een jaar tussen het moment dat een medewerker de locatie 'spot' en de datum van oplevering. Er moet so wieso altijd een welstandscommissie overheen. De beheerder is zelf ook kritisch waar de me- gaborden komen. Veel plekken zijn niet geschikt, omdat bestemmingsplannen plaatsing niet toe staan. De bodem moet wel de fundering van staal kunnen hebben. Of er moet een mogelijk heid zijn om te heien. Ook moet zo'n bouwsel passen binnen de omge ving. „We zouden het niet in ons hoofd halen om de Veluwe ermee vol te zetten", aldus Hoefman. Bovendien wil ze 'Belgische toestanden' met een woud van reclameborden vermijden. Nederland kan zo'n vijftig, zestig palen aan, denkt ze.An ders is voor adverteerders de exclusiviteit eraf." De reclame staat niet op panelen, want dat is te windgevoelig. De afbeeldingen worden geprint op vrachtwagendoek, dat met een autolak wordt gecoat zodat het waterdicht wordt. Outdoor Pla ces 'ritst' de doek in een houder. Door dit flexibe le systeem kan de reclame-uiting van de ene lo catie naar de andere worden verplaatst. Zo haalt de adverteerder de productiekosten (5.650 gul den 'ex') eruit. Per mast is er een controleur. Meestal is dat een bijbaantje voor een forens of een buurtbewoner. Als een megabord wordt gewisseld, kijkt deze persoon eventjes of het goede is geplaatst. In de weken erna controleert hij of of het doek er net jes bijhangt. Grootste succes van Interbest is volgens direc teur Erwin Versluijs de kop en schotel van Dou- we Egberts op het industrieterrein Lageweide langs de A2. „Het wordt gebruikt als afspreek- punt. 'Zie je bij het kopje koffie'!" Schiedam Bij Huisman Special Lifting Equipment in Schiedam wordt de laatste hand gelegd aan een van de grootste en sterkste hefkranen ter wereld. Alleen al het ringvormige onderstel van de 'Platform Twin Ring' is al zo omvangrijk dat het eerst in 88 containers wordt opge slagen en vervoerd en vervolgens ter plekke moet worden opge bouwd. Het gevaarte met een dubbele mast kost vijftien miljoen gul den en kan een hoogte van tweehonderd meter bereiken. De kraan wordt door het transportbedrijf Van Seumeren overgebracht naar Ca nada waar de kolos wordt gebruikt voor het transport van reactorva ten. Het Schiedamse bedrijf bouwt de komende tijd nog vier van deze hefgiganten. FOTO ANP TON BORSBOOM De kop en schotel van Douwe Egberts op het industrieterrein Lagewei de langs de A2 bij Utrecht wordt gebruikt als 'afspreekpunt'. FOTO UN/AC JAAP DE BOER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9