Jorritsma treedt eventueel af Knap voordelig SCAPINO SPORT T0P-10 In één klap zes stenen door de voorruit L cv Binnenland liegenthart krijgt taart gen korting internaten Verschrikkelijke keuze Angst en intimidatie bij vervolg zaak-Brunswijk BIJLMER ENQUÊTE CIDI: El Al reageert overtrokken op kritiek Top Israëlische luchtvaartmaatschappij bij commissie oh Mü SDAG 16 FEBRUARI 1999 lein christelijk samen bij verkiezing 55EL. De kleine christelijke partijen RPF, SGP en GPV gaan tsi Jiëuw gezamenlijk de Europese verkiezingen in. De huidige u[ oparlementariër Blokland (GPV) is gekozen tot lijsttrekker. Us yeine christelijke partijen hebben nu twee zetels in het Eu- 5' ees parlement. De ene wordt sinds 1994 bezet door Blok- ii d, de andere sinds 1997 door Van Dam (RPF). Hij staat op de cti ede plaats van de kandidatenlijst. Derde kandidaat is Beider 4i ip), buitenlandredacteur van het Reformatorisch Dagblad. ,ii de lijst, maar op onverkiesbare plaatsen, staan ook twee oï uwen: De Vries (GPV) uit Rotterdam en Hoek-van Kooten 3- f) uit Veenendaal. e 1 folder asielzoekers toegelaten jhaacj. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) heeft j^jaar 15.000 verblijfsvergunningen verleend aan asielzoe- 5,2000 minder dan in 1997. Het aantal afwijzingen is met 000 ongeveer gelijk gebleven. De teruggelopen 'productie' ideIND telt des te meer omdat er in vergelijking met 1997 tig procent meer asielzoekers naar Nederland kwamen. Vo- u jaar waren het er ongeveer 45.000. De overbelasting bij de ielheeft ook te maken met een gebrek aan mankracht. Vol- tl id jaar moet de dienst zijn uitgebreid met zeshonderd men- maar nieuw personeel is niet gemakkelijk te krijgen. indhoven heeft 200.000 inwoners hoven Eindhoven heeft sinds gisteren meer dan 200.000 2 (oners. De grens is overschreden door de inschrijving van tas van Bergeijk. Voor de boreling betekende dat een groot ital cadeaus en voor de gemeente een uitbreiding van het ital raadszetels van 39 naar 45. Dat gebeurt overigens pas bij eerstvolgende gemeenteraadsverkiezing in 2002. De 1.000ste inwoner heeft langer op zich laten wachten dan de - neente dacht. Er vertrokken namelijk meer mensen uit de ddan was verwacht. Eindhoven is wat inwonertal betreft de le stad van het land. Die positie kan in het geding komen als ichede en Hengelo worden samengevoegd. Eindhoven aast (omende jaren zelf op inlijving van buurgemeenten. Als dat leurt, ontstaat een gemeente met ongeveer 300.000 inwo- Eindhoven zou daarmee zelfs Utrecht voorbij streven. holierenactie voor Hennies IEM' Twee scholieren van het Hondsrug College in Emmen iben 1300 handtekeningen ingezameld voor de twee Hen- is uit Enschede, die in Turkije vastzitten wegens drugssmok- Volgens de scholieren Willem Mink en Suzanne IJzerman iet zwakbegaafde duo onschuldig vast. ,,Wij hebben actie iep De Toekomst opgericht en die strijdt tegen alles wat on waardig is. Dat twee mensen onschuldig in Turkije vastzit- vinden wij onrechtvaardig", legt Suzanne uit. „Verder wil- tvij met deze actie aangeven dat jongeren ook een stem heb- l" De scholieren hebben inmiddels contact gehad met de uilie van de vrouwelijke Hennie. „Ze zijn heel blij met onze et", aldus Suzanne, die hoopt te bereiken dat het veroordeel- tweetal wordt overgebracht naar een Nederlandse cel. De iatiefnemers gaan door met de actie en hopen in totaal vijf- zend handtekeningen te kunnen aanbieden aan het ministe- van buitenlandse zaken. oonboulevard op slot voor truck rtRMEEROp last van de brandweer is gistermiddag woon- ilevard Het Woonhart in Zoetermeer enige tijd ontruimd ge- pst. Een te zware vrachtwagen op de parkeerplaats op het zorgde voor instortingsgevaar. Inmiddels is de wagen ver- atst naar de oprit, waar hij geen gevaar meer oplevert. Het parkeerterrein biedt plaats aan voertuigen die tot 2,5 ton aar zijn. De overlastgevende vrachtwagen weegt leeg al 7,5 De wagen was te hoog om het dakterrein te kunnen berei- en heeft onderweg een hek met de hoogte-ganduiding ge ld. Dat hek zit nu nog steeds in de weg. ingen misbruikt bij carnaval wd Een twaalfjarige jongen is zondagavond in Sittard tij- is de carnavalsviering misbruikt door een nog onbekende jeman. Het slachtoffertje was om half tien bij een café aan spelen toen hij met een smoesje werd meegelokt door een ir schatting zestien- tot twintigjarige jongeman. Die dwong nonder bedreiging tot onzedelijke handelingen, waarbij hij jongetje mishandelde en verwondde. De politie heeft wel ivrij nauwkeurig signalement van de dader, die waarschijn- niet uit Limburg kwam. Hij sprak Nederlands zonder Lim- iaag anp drieduizend Valentijns- len en een taart met gebro- hebben kinderen, ou- en personeel staatssecreta- liegenthart gisteren op het gedrukt om niet te bezuini- opde21 schippersinterna- Omdat het ministerie min- geld >eschikbaar stelt, moe- er internaten dicht. De ver lig van de ouderbijdrage ouders voor problemen, al wanneer zij meer kinde- hebben. internaten krijgen dit jaar miljoen gulden minder dan eden jaar. Bovendien wil ïenthart de bijdrage van de ersfors optrekken. Nu beta- die, afhankelijk van het in- ffin, 135 tot 250 gulden per nd. Dat gaat stapsgewijs oog naar een vast bedrag circa 350 gulden. „Het It gelijkgetrokken met de igen in de jeugdhulpverle ning", aldus de staatssecretaris. Vliegenthart wees erop dal het aantal kinderen op de inter naten terugloopt. In 1993 wa ren het er nog ruim 2150. Verle den jaar nog geen 1750. Het be drag dat de internaten kregen, is in die periode ongewijzigd gebleven. De verwachting is dat over tien jaar nog maar acht- tot negenhonderd kinderen naar een schippersinternaat gaan. Een sanering in de sector is dan ook nodig. Vliegenthart verzekerde echter dat er kwali tatief goede opvang voor schip perskinderen blijft. Een com missie, met vertegenwoordigers van het ministerie en de inter naten, buigt zich binnenkort over de herstructuering. Verleden week kondigden de internaatsbesturen al aan dat zij in kort geding het ministerie van VWS willen dwinger? voor lopig af te zien van de voorge nomen .korting. Wanneer dat dient, is nog niet bekend. Amsterdam De Peruaanse Andres Aguero Gonza les moet de verschrikkingen even op zich laten in werken na het bekijken van deze foto van uitge hongerde kinderen in Soedan. Hij bekeek gisteren met zijn acht mede-juryleden honderden foto's waaruit zij de Kinderfoto van de World Press Photo moeten kiezen. Morgen wordt bekend welke foto wordt uitgekozen. De kinderen hebben ieder in ei gen land een persfotowedstrijd gewonnen en zijn daarom door de stichting World Press Photo uitge nodigd om een jeugdfoto te kiezen. FOTO ANP EVERT ELZINGA haarlem anp Angst en intimidatie hebben ook gisteren een rol gespeeld bij het vervolg van het proces tegen Ronnie Brunswijk. De eerste getuige slikte een eerder door hem afgelegde belastende verklaring in. Dat kwam hem direct op een proces-verbaal voor meineed te staan. Ook tij dens de eerste zittingsdag eind vorig jaar bleek dat de belang rijkste getuigen bang zijn voor vergelding. Daarom is een tot zes jaar veroordeelde drugskoe rier voorlopig in een getuigebe- schermingsprogramma opge nomen. Ze is naar eigen zeggen bedreigd. Een andere vermoe delijke koerier van Brunswijk gaf toen aan geen belastende verklaring te durven afleggen. Gistermiddag werd de moe der van de vrouwelijke koerier gehoord. Ze vertelde de recht bank dat ze ooit in een auto is getrokken en is bedreigd. Bood schap was dat ze Brunswijks naam niet mocht noemen. Ook vertelde de vrouw dat een an dere dochter van haar en haar zoon om die reden zijn gemo lesteerd. Justitie verdenkt de vroegere Surinaamse rebellenleider van de smokkel van ruim 61 kilo co caïne. Hij zou de drugs in 1996 en 1997 in drie verschillende transporten via Schiphol Ne derland hebben willen laten in voeren. Ook beschuldigt het Openbaar Ministerie (OM) Brunswijk van deelname aan een criminele organisatie. De eerste getuige van gisteren heeft 26 maanden celstraf uit gezeten omdat hij in 1996 op Schiphol een koffer met cocaï ne trachtte binnen te smokke len. In zijn eigen zaak verklaar de hij dat Brunswijk hem had bedreigd en dat hij daarom co caïne voor hem zou hebben meegenomen naar Nederland. De oud-rebellenleider had hem geholpen met zijn financiële problemen. De man verklaarde gisteren echter dat Brunswijk hem niet heeft bedreigd en dat hij niet weet of de vroegere Su rinaamse rebellenleider betrok ken was bij dat transport. Hij heeft vorige week geprobeerd onder zijn getuigenis voor de rechtbank uit te komen. Zijn dokter gaf hem een verklaring mee dat hij psychisch niet in staat zou zijn om te getuigen. Op aandringen van het OM ver scheen hij gisteren toch. Zowel advocaat Moszkowicz als het OM heeft na de getuige nis aangifte van meineed ge daan. Officier van justitie Van Straelen liet zich nog ontvallen dat hij de indruk had dat de ge tuige zich niet vrij voelde om te verklaren. De zitting is vandaag voortgezet. Minister van economische zaken 'hoopt dat commissie waarheid vindt' WD-minister Jorritsma van economische zaken zal af treden als uit de parlementaire enquête Bijlmerramp blijkt dat haar iets te verwijten valt. „Dan hoor je de con sequenties te trekken", zei zij gisteravond bij een partij bijeenkomst in Heerhugowaard. Jorritsma lijkt overigens niet bang dat dat zal gebeuren. „Ik loop lang genoeg mee om te weten dat je de Kamer niet mag voorliegen." TPAKj 3D EMQJÈTE-' ^mmmwTTEMm VKft Tfót-t n rmtti w<*~' den haag anp-gpd Jorritsma was in de vorige kabi netsperiode minister van ver keer en waterstaat. Zij vervulde toen een belangrijke rol bij het onderzoek naar de Bijlmer ramp. Ze erkent dat het het vo rige kabinet niet gelukt is alle informatie boven water te krij gen. „Ik hoop van harte dat het de enquêtecommissie lukt", zei ze gisteren. Maar tot dusver heeft ze nog niet veel nieuws gehoord tijdens de verhoren. Alleen het bandje waaruit bleek dat medewerkers van de Rijks luchtvaartdienst informatie over de lading 'onder de pet' probeerden te houden, was Veel concurrentie voor Van der Stoel Oud-minister van buitenlandse zaken Van der Stoel heeft in middels stevige concurrentie gekregen voor de Nobelprijs voor de Vrede. In totaal zijn nu 118 kanidaten voorgedragen. Daarbij zijn bekende namen als die van de Amerikaanse presi dent Clinton, onderhandelaar Holbrooke, VN-secretaris-gene- raal Kofi Annan en paus Johan nes Paulus. De uit vijf leden bestaande commissie accepteert kandida ten tot 1 februari en kan tijdens de eerste vergadering op 26 fe bruari ook zelf kandidaten voorstellen. De prijzen worden in oktober aangekondigd. De namen van de 85 perso nen en 33 organisaties die zijn voorgedragen worden niet be kendgemaakt, ook om vervol ging te voorkomen. Veel landen en instanties die voordrachten doen, maken hun keuze echter meteen openbaar en daarom zijn sommige namen nu al be kend. voor haar nieuw. Jorritsma ontkent dat de Ka mer niet goed is ingelicht over het feit dat er 385 kilo verarmd uranium in het verongelukte El Al-toestel zat. Dat heeft minis ter van Alders van VROM in 1993 al gemeld, stelt ze. Zelf heeft ze naar haar zeggen als minister van verkeer en water staat Kamervragen over deze kwestie ook steeds correct be antwoord. Eén keer heeft ze Ka mervragen naar eigen zeggen onduidelijk beantwoord, maar volgens haar heeft ze dat een paar weken later rechtgezet. Joritsma ziet niet op tegen een eventueel verhoor in maart door de enquêtecommissie. ILLUSTRATIE TOM JANSSEN waarmee ze gisteren een voor gesprek heeft gehad. „Ik heb niets te verbergen. Ik kijk er niet met grote angst naar uit." Jor ritsma was vier jaar lang direct verantwoordelijk geweest voor de wijze waarop Verkeer en Waterstaat omging met de na sleep van de Bijlmerramp van 1992. De veelbekritiseerde Rijksluchtvaartdienst (RLD) viel onder haar verantwoordelijk heid. Jorritsma is de eerste poli ticus die met betrekking tot de Bijlmer-enquête openlijk spe culeert op een vertrek uit de politiek. Ze voert sinds augus tus 1998 de ploeg WD-be- windslieden in het tweede paarse kabinet aan. Komende vrijdag wordt mis schien meer duidelijk over Jor- ritsma's positie als topambte naar Weck voor de enquête commissie verschijnt. Weck was directeur-generaal van de RLD ten tijde van de ramp en tijdens de vier jaar dat Jorritsma minister van verkeer was. Weck diende rechtstreeks aan Jorrits ma te rapporteren. Hij is on langs op eigen verzoek op non- actief gezet na beschuldigingen dat hij zijn minister informatie over de ramp zou hebben ont houden. voor de woedeuitbarsting van de top van EL Al: „Vergeet niet dat er ook El Al-perso neel bij de vliegramp is omgekomen. Maar men moet wel oppassen dat de uitstekende relatie tussen Nederland en Israël juist door de emotionele uitlatingen van El Al onder druk komt te staan. Er is naar aanlei ding van deze kwestie in Nederland vrijwel geen enkele uiting van antisemitisme ge weest. Het klimaat is prima. Nog altijd spreekt driekwart van de Nederlanders over een speciale band met Israël. Dat is een gi gantisch hoog percentage." EL Al reageert 'overtrokken' op de kritiek tijdens de enquête over de Bijlmerramp. Directeur Ronny Naftaniël van het Cen trum voor Informatie en Documentatie Is raël (CIDI) vindt het verwijt van antisemi tisme van de Israëlische luchtvaartautori teiten volstrekt misplaatst. „Kritische op merkingen over El Al en het gebrek aan openheid van die organisatie zijn niet het zelfde als jodenhaat." Naftaniël vindt het begrijpelijk dat het publiek emotioneel reageert. „De mensen in de Bijlmer hebben het recht te weten wat er aan boord zat van het vliegtuig dat daar verongelukte. Als ik woordvoerder van El Al was geweest, had ik vanaf het begin alles verteld wat ik wist. Nu heeft tot op he den alleen de enquêtecommissie de gege vens gekregen. Die worden vanzelf open baar. Ik zie niet in waarom je die informatie dan niet meteen aan het publiek bekend maakt." Overigens heeft Naftaniël ook begrip Ook zal Yarkoni volgens het dagblad de identiteit van een veiligheidsagent ter sprake brengen, die tijdelijk deel uit maakte van een onderzoeks team van de politie. Vorige week brachten Yarkoni en Gal ook een bezoek aan de enquê tecommissie. Yarkoni kreeg toen een lijst met vragen mee. Twee hoge functionarissen van luchtvaartmaatschappij El Al zijn vanuit Israël afgereisd om vrijdag de verhoren van de par lementaire enquêtecommissie Bijlmerramp bij te wonen. Vice- president U. Sirkisen directeur S. Zahanis van de vrachtdivisie zullen onder andere I. Chervin bijstaan die ten tijde van de ramp vracht-manager was bij El Al op Schiphol. A. Yarkoni, het hoofd van de burgerluchtvaart in Israël, heeft vandaag achter gesloten deuren met de enquêtecommissie ge sproken. De Israëlische ambas sadeur in Nederland, Y. Gal, zal het gesprek bijwonen, heeft een woordvoerder van de commis sie gezegd. Volgens de Israëlische krant Ha'Aretz zijn de mannen in wit te pakken en de twintig ton la ding, die nooit is teruggevon den of vastgesteld, onderwerp van gesprek. Amsterdamse metrobestuurders zijn getreiter van de jeugd zat amsterdam Aquafresh tandpasta, regular of tandsteen, /i oo duopakl50ml 5,88 Bonus voordeel 1.50 4.3 O Libresse maandverband, alle soorten, pak 5.49 Bonus voordeel 0.50 4.99 Nü met gratis mini Dove deodorant tw.v 1.99 Studio Line styling, spray, mousse of gel, i no duopak 19.98 Bonus voordeel 5.00 14.9o Sanex deodorant, spray of roller, duopak 9.98 Bonus voordeel 2.50 7.48 Schwarzkopf shampoo en crèmespoeling, per 3 verpakt 11.91 Bonus voordeel 3.97 7.94 thea van beek Blokkades op de rails, stenen door de rui ten, trekken aan de noodrem of deuront- grendeling, opstootjes organiseren per GSM en vervolgens de benen nemen. Doodsangsten staan veel bestuurders van de Amsterdamse metro soms uit. Het ge treiter van de jeugd kan soms zulke vormen aannemen, dat onlangs een bestuurder van zijn wagen werd gehaald. De man werd zo bedreigd, dat hij niet in staat was nog een meter verder te rijden. Bestuurder Looier geniet <de twijfelachti ge eer recordhouder te zijn van ernstige in cidenten. Zeven keer werd zijn voertuig met stenen bekogeld. De laatste keer be landde hij met glassplinters in zijn oog in het ziekenhuis. „In één klap kreeg ik zes stenen door m'n voorruit. Gelukkig heb ik altijd mijn zonnescherm naar beneden. Uit ervaring weet ik dat dit het versplinterend glas wat tegenhoudt." De metrobestuurders kennen inmiddels de vaste plekken waar je problemen kunt verwachten. Zoals een spoortunneltje in de Bijlmer. Looier: „Zodra ik daar met een vaart van zeventig kilometer per uur kom uitrijden, sla ik mijn armen voor mijn ogen. Niet zelden gaat daar geheid een steen door de ruiten." Het zijn voornamelijk jongeren uit de Westelijke tuinsteden en de Bijlmermeer die voor overlast zorgen. Spitsuur is het als de scholen uit gaan. Dan klitten bij sommi ge stations aan de metro- of ringlijn de scholieren samen. De ultieme kick is op het spoor springen als de metro komt aanrij den. Deze week moeten enkele jongeren voor de kinderrechter verschijnen. De afgelopen maanden arresteerde de politie dertien jongeren tussen de dertien en zeventien jaar. Op hun waslijst aan bekentenissen stonden onder meer stenen gooien naar metro's, treinen en auto's, het plaatsen van een betonplaat op de rails, brandstichting en inbraken. Favoriet doelwit op de metro- treinen is aan de noodrem trekken. „Vanuit je bestuurderscabine praat je dan via de luidspreker in de trein en vraagt wat er aan de hand is", legt bestuurder Visser uit „Het enige wat je hoort is lachen. Met een knop kun je de noodrem weer opheffen en ver der rijden. Erger is die noodontgrendeling van de deuren waar ze aanzitten. Daarvoor moet je de cabine verlaten en langs alle wa gens lopen om de ontgrendeling weer in orde te brengen. Zodra je weer in je cabine zit, begint de ellende opnieuw." Het spel bestuurdertje treiteren liep de afgelopen maand al acht keer zodanig uit de hand, dat de hele dienstregeling op tilt sloeg. Vertragingen, oplopend tot drie kwartier, veroorzaken grote ergernis bij de reizigers. „Mensen raken zo geïrriteerd, dat ze zich naar ons toe agressief gedragen", aldus de bestuurders. Looier: „Laatst trok er eentje een mes. Dat was al de vierde keer dat ik bijna ben neergestoken." Met technische oplossingen probeert het Amsterdamse Gemeentevervoerbedrijf het tij te keren. Zo komen er nu glazen kastjes over de deurvergrendelingen. Ook het aan brengen van camera's in de treinstellen be hoort tot de opties. Daarnaast gaat de poli tie verscherpt toezicht houden. Nog los van de materiële schade maakt directeur Van Haren van het metrobedrijf zich vooral gro te zorgen over ernstige ongelukken. „Ik hoop niet dat mensen ooit in aanraking ko men met de derde rails, die voor stroom toevoer van de metro zorgt. Daar staat 750 Volt op en dan zijn ze er geweest. Het zou me echt niet verbazen als het een keer ge beurt." FIRST RUN Stoere jogger in 2 kleuren. Maten 32-44. BODYWARMER In zwart, marine,: rood en groen. Alle maten. POLYESTER r.TRAININGS- "t PANT In zwart, marine fc M-XXL INLINE SKATE Met 3 buckles en Pu-wielen. Maten 32-41. SUPREMO Voetbalschoen met innovatieve zool voor betere grip. Maten 36-46. Maten 30-35 -4*9rEH fes-- LAZIO Topmodel voetbalschoen met vaste nop. Maten 40-46. AIR ROLLIN' i Topmodel joggingschoen met I air-unit. Maten 41-46. PRO TEAM Junior voetbalschoen met vaste nop. Maten 32-39. 4* S) INLINE SKATE i Junior skates met handige clipsluitingen. Maten 29-34. T "S? STREET CLAN Inline skate met uit- neembare schoen, ABEC-5 lagers en Pu-wielen. Maten 37-45.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3