Leidsch Dagblad ijzeling in ambassade Den 16 19 J Roep om jacht op zeehond in Waddenzee Toezicht minderjarige asielzoekers slecht Pronk wil autogebruik ontmoedigen The Works van Chaucer voor 175.000 gulden te koop Geen vervanging zieke leerkrachten door Flexwet Tientje op laatste benen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X ©AG 16 FEBRUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41928 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Binnenland Jorritsma treedt af als ze heeft Economie •Cultuur en Kunst Bais ze n« gefaald 'Reclame op grote 9 hoogte' voor automobilist Kunstenaar Brusse exposeert op drie plaatsen tegelijk Sport Hoogmade loopt massaal uit voor Helen van Goozen alan gearresteerd en naar Turkije gebracht vrouw en het 8-jarig zoontje van de Griekse ambassa- in Nederland worden door Koerden gegijzeld in de L bassade in Den Haag. Niet bekend is of ze bedreigd den met een handgranaat, zoals de Griekse minister buitenlandse zaken Pangalos eerder verklaarde. De kse premier Bulent Ecevit verklaarde vanmorgen tij een persconferentie in Ankara dat de Koerdische leider Abdullah Öcalan is gearresteerd en inmiddels 'urkije is. plaats te geven. öcalan zal voor de Turkse rech ter verschijnen 'om voor de on afhankelijke Turkse justitie ver antwoording af te leggen'. Hij wordt niet door de Turkse ge heime dienst, maar door justitie verhoord, voegde Ecevit eraan toe. Turkije wil öcalan berech ten voor het leiden van een op stand die het leven kostte aan meer dan 30.000 mensen. De Koerden strijden voor een onaf hankelijke staat in het zuid oosten van Turkije, öcalan kan in Turkije de doodstraf krijgen. Een woordvoerder in Neder land van de RNEK, de politieke tak van de Koerdische Arbei derspartij PKK, zegt dat met de aanhouding van leider öcalan in Turkije de situatie in Europa volstrekt oncontroleerbaar is geworden. ,,In de landen waar vandaag bezettingsacties plaatsvinden, kunnen nog har dere acties worden verwacht", zo zei hij vanuit het Koerdisch Informatiecentrum in Amster dam. „Niemand heeft de indivi duele PKK-leden nu nog in de hand." KAAFP-DPA-Rtr-ANP-GPD rden bezetten de afgelopen hi Griekse ambassades in Bonn, Londen, Ko- lagen en Brussel. Dat ge- rde naar aanleiding van be en dat öcalan door de kse ambassade in Nairobi de Kenyaanse autoriteiten handigd was. De Griekse ter van buitenlandse za- rheodoros Pangalos vertel- it öcalan de afgelopen ilf dagen in de ambassade :f, waar hij heen gebracht vanuit Athene. Volgens de kse minister was hij van naar Nederland af te rei- maar werd hij gisteren ge teerd bij het verlaten van plomatieke post. alan arriveerde om 2.00 in Turkije. Hij is tijdens een :ime operatie gearresteerd ongedeerd, aldus een ge doneerde Ecevit. „De PKK- ir heeft zijn eindbestem- niet bereikt. Op het nent dat dat is gebeurd, ;n wij dat bekendmaken", de premier die weigerde ere details over de verblijf- Koerden houden de Griekse ambassasde in Den Haag bezet. eskrant' moet holieren het jeken afleren IAG CPD lond tegen het Vloeken wil een leskrant over schut- taal, scheldwoorden, vloe en andere krachttermen de lemende taaiverruwing bij ilieren tegengaan. Basis- iol De Sjofar uit Apeldoorn, van de 350 christelijke ba- cholen die het lesmateriaal toegestuurd, neemt het eerste exemplaar ntvangst. lerkrachten en directies ®n zich steeds meer zorgen de taaiverruwing bij hun Schelden en vloeken len kinderen te vaak van- prekend. meent directeur bnan van de christelijke Frankschool uit Gronin- Hij vindt het dan ook een idee van de Bond tegen Vloeken om met lesmateri- over 'niet-passend taalge- "tfe komen. et veranderen van de Ne- andse normen en waarden iet slechte voorbeeld dat tij televisieprogramma's dt gegeven liggen volgens irdvoerder Van der Linden de Bond tegen het Vloeken grondslag aan de taalver- dng. „Je hoort wel eens wat corrigeert een kind dan, soms weten ze niet eens ze fout zeggen. Iedereen it toch 'Kankerlijer' of 'Krijg Pleuris'?", verklaart Van der 'en. „In de krant vragen we deren om te vertellen waar- ze vloeken, wat ze dan zeg en of ze het zelf leuk vinden uitgescholden te worden, umee proberen we ze be ter van hun taalgebruik te ten." 'oordvoerder Huis van de tarenraad Protestants- istelijk Onderwijs vindt dat allemaal wel meevalt. „Kin- eo uiten zich anders dan jaar geleden. Maar om eggen dat er meer gevloekt dt? Vloeken s iets van alle maar het kan natuurlijk kwaad om kinderen erop ijzen wat ze nu precies zeg- BAKKEVEEN GPD Het aantal zeehonden in de Waddenzee neemt zo snel toe dat de roep om afschot op termijn niet kan uitblijven. Weten- schappers en vissers verwachten dat over een aantal jaren de discussie over zee- hondenjacht in Nederland zal losbarsten. „Het gaat goed met de zeehond. De po pulatie is fitter dan die in tientallen jaren is geweest", zegt Peter Reijnders. Hij werkt bij het Instituut Bos- en Natuuron derzoek van het ministerie van landbouw en visserij en telt momenteel 2000 gewo ne en 350 grijze zeehonden'aan de Neder landse noordkust „Het ziet ernaar uit dat die groei doorzet" Reijnders verwacht dat er op termijn permanent tussen de 7000 en 14.000 zee honden op het Wad zullen leven. „De kans is groot dat er dan onenigheid zal ontstaan over de bescherming van de zee hond of juist het openen van de jacht. Vooral als het met de visserijsector slecht mocht gaan." Begin jaren zestig werden er voor het laatst zeehonden geschoten in Nederland. Het ging sindsdien bergafwaarts met de populatie, door vervuiling en de virusepi demie eind jaren tachtig. Pas daarna heeft het dier zich boven verwachting hersteld. Volgens Reijnders vreten de zeehonden momenteel een paar procent van het to tale visquotum op. „Dat is al behoorlijk veel." Neemt hun aantal volgens progno ses toe, dan worden de dieren goed voor een kwart van de visconsumptie (20.000 ton per jaar). Johan Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond meent echter dat zeehonden nu al de helft van de hoeveelheid vis op vreten die jaarlijks in Nederland wordt aangeland. „Het gaat om 400 miljoen gul den aan vis. Als de overheid ons dat be drag nu eens zou geven, dan willen wij die zeehonden nog wel voeren ook." Hij voorziet dat de vraag om afschot van zee honden ooit gaat komen. Hans Revier van de Waddenvereniging waarschuwt vissers om de zeehonden niet zwart te maken. Revier: „Een groot deel van hun voedsel bestaat uit niet-commerciële vis. Boven dien is overbevissing een veel grotere be dreiging voor de beroepsgroep." HILVERSUM/LEIDEN ANP/CAROLINE VAN OVERBEEKE De problemen met alleenstaan de minderjarige asielzoekers (ama's) in Nederland nemen sterk toe. Onder hen zou steeds vaker sprake zijn van doodslag en zelfdoding, meldde het actu- aliteitenprograma NOVA gister avond. Stichting De Opbouw in Utrecht is als voogdij-instelling verantwoordelijk voor de op vang en begeleiding van alleen staande minderjarige asielzoe kers. Zij zouden ernstig tekort schieten in hun taak, zegt ook de werkgeversorganisatie VOG namens de beheerders van de huizen waar de jongeren te rechtkomen. De VOG heeft een brandbrief aan De-Opbouw ge stuurd waarin ze een gesprek met de stichting eist. Nederland kent 32 instellin gen die vijfhonderd kleinschali ge wooneenheden beheren. Daar wonen 2500 asieljongeren zelfstandig. De Opbouw pro beert de begeleiding van die in stellingen zo beperkt mogelijk te houden. Directeur R. van Dijk van de VOG wil hier veran dering in brengen. Bij De Op bouw zelf zou sprake zijn van een chaos. De stichting wordt autoritair gedrag venveten, te weinig contact tussen de voogd en de jongeren en wanbeleid van de financiën. De Opbouw zou te grote reserves aanhou den door het uitsparen van voogdijgelden. Professor J. Doek, hoogleraar kinderrecht, vindt dat De Op bouw de integratie van de jon geren in de Nederlandse sa menleving belemmert en dat de stichting zich veel te 'gouverne menteel opstelt als een buiten dienst van het ministerie van Justitie'. Dat is verantwoordelijk voor de stichting. Volgens de Stichting Vluchte lingenwerk in Leiden is er hier geen sprake van ernstige mis standen. „Wij begeleiden ama's die zelfstandig gaan wonen. Ik ken die verhalen over doodslag en zelfdoding niet. Misschien doet zich in Nederland wel eens iets extreems voor, maar dat wil niet zeggen dat de hele organi satie niet deugt", aldus direc teur L. van Bleiswijk. Het Opvangcentrum (OC) in Leiden dat plaats biedt aan 150 ama's in de leeftijd vanaf 14 jaar herkent de problemen ook niet. „Doodslag noch zelfdo ding heeft zich hier afgespeeld. Wel is er gebrek aan huisvesting voor ama's die normaal gespro ken na drie maanden worden overgeplaatst naar kleine wooneenheden in gemeenten. Om die reden plaatsen wij ama's eerst nog een keer door naar een ander asielzoekers centrum. Maar van ernstige problemen heb ik niet ge hoord." foto gpd phil nijhuis DEN HAAG ANP Minister Pronk van milieu heeft in het kabinet een aantal voor stellen op tafel gelegd, met be trekking tot het zwaarder belas ten van de auto om het milieu te sparen. Volgens ingewijden gaat het om 'varianten' en zijn nog geen knopen doorgehakt in het overleg over de Uitvoerings nota Klimaatbeleid. Pronk wil de auto van de zaak aanpakken door de bijtelling, het bedrag dat opgevoerd moet worden voor de inkomstenbe lasting, te verhogen. Bij een ei gen auto moet de belastingvrije vergoeding per kilometer om laag. Ook het reiskostenforfait, de fiscale vergoeding voor woon-werkverkeer, staat op de tocht. De bewindslieden van Vrom, verkeer en waterstaat, econo mische zaken en financiën overleggen ook over een motor rijtuigenbelasting, waarvan de hoogte afhangt van de vervui ling die de auto veroorzaakt. Voorts wordt gesproken over het beteugelen van de maxi mum-snelheid, tot 100 kilome ter per uur op alle snelwegen. De voorstellen om de uitstoot van het broeikas-gas C02 terug te dringen gaan niet alleen over verkeer, maar ook over het ver bruik van energie in het alge meen. Zo zou de energieheffing omhoog kunnen in ruil voor la gere belastingen. LEIDEN/AMSTERDAM The Works of Geoffrey Chaucer, volgens de dichter William Butler Yeats 'het mooiste van alle gedrukte boeken'. foto henk bouw- PABLO CABENDA Bibliofielen loopt het water in de mond. Het Leidse antiquariaat Aioloz biedt het boek The Works van Geoffry Chaucer te koop aan tijdens de twintigste Europese Antiquaren Beurs, van donderdag tot en met zaterdag in de Rai in Amsterdam. Van het boek zijn ooit 438 exem plaren gedrukt. Eén daarvan is in Nederland te zien in het Museum van het Boek. Maar die heeft niet zo'n mooie band als het exemplaar van Aioloz. Wie deze Kelmscott Chaucer wil kopen, moet overigens een goed gevulde portemon nee meenemen. Piet van Winden van Aioloz biedt het aan voor 175.000 gulden. Het atiqua- riaat kreeg het topstuk in bezit via een van de grootste verzamelaars in Nederland. De hoge vraagprijs is niet uitzonderlijk. De Engelse dichter William Butler Yeats noemde The Works 'het mooiste van alle gedrukte boe ken' en 'één van de twee meest opzienbarende ikonen voor de echte bibliofiel. Het andere is de Guttenberg bijbel'. De negentiende eeuwse editie van de werken van Geoffrey Chaucer, waaronder de Canter bury Tales, heeft een varkensleren band met daarop in reliëfdruk de naam van de schrijver en de drukkerij, een brede marge gesierd door wijnranken en lozenges aan beide kanten. Het achterblad is weelderig versierd met bloemmo tieven. Een rug met fleur-de-lys decoratie en koperen klemmen, waarvan alle hoeken zijn verguld. 'Arts and Crafts' kunstenaar William Morris onwierp voor The Works 32 houtsneden en 26 initialen en en passant een nieuw lettertype. Morris overleed in 1896, hetzelfde jaar dat The Works van de Kelmscott Press 'rolde'. Geen toeval volgens bibliofielen. De legende wil dat Morris het leven liet na de titanenklus. Twaalf jaar geëist tegen overvallers Sassenheims café DEN HAAG/SASSENHEIM PERSBUREAU CERBERUS Voor de overval op eetcafé De Voogd aan de Hoofdstraat in Sassenheim en zes andere roof- vervallen in Den Haag en Am sterdam zijn gisteren voor de Haagse rechtbank celstraffen tot twaalf jaar geëist. Tegen een 20-jarige Hage naar, die wordt beschuldigd van zeven overvallen, viel een eis van twaalf jaar gevangenis straf. Een 25- en 23-jarige Ha genaar hoorden officier van justitie J. Remmerswaal respec tievelijk tien en acht jaar cel vorderen. De zaak tegen een vierde verdachte van de overval in Sassenheim wordt later be handeld. De vier overvallers maakten deel uit van een bende van zes mannen, allemaal tussen de twintig en dertig jaar. Volgens de officier werd bij de overval len zoveel geweld gebruikt dat veel slachtoffers daardoor ge schokt zijn en mogelijk nog veel problemen te verwerken krij gen. Bij de overvallen, die plaats hadden in een periode van nog geen drie weken in oktober en november vorig jaar, was vooraf geen taakverdeling gemaakt. De daders waren veelal dronken en gingen uiterst chaotisch te werk. In Sassenheim richten de 25- en 20-jarige Hagenaar een pistool op de man en vrouw, die het café exploiteerden. De overval op De Voogd had in de nacht van 15 op 16 november plaats. Er werden 5.000 gulden, sieraden en flessen drank buit gemaakt. Billy Wilder Slecht nieuws verkoopt het best, omdat goed nieuws geen nieuws is. 771° 5710° 7710° Spg 60% 50% 60% ranneschijr? 20% 10% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina20 vandaag 2© PAiams Binnenland Buitenland Cocktail Cultuur Economie Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,18 RTV/programma's11 Sport19 De kortingsbon betreft een voorstelling van Robert Jan Stips die muziekstijlen te lijf gaat in het LAKtheater in Leiden. Scholen zien af van invalkrachten LEEUWARDEN GPD Op de christelijke basisscholen ontstaan enorme problemen om vervangers te vinden voor zieke leraren. Sinds gisteren is de zogeheten Flexwet ook in dit onderwijs van kracht, nadat werkgevers en werknemers geen akkoord konden bereiken over een manier om de gevol gen ervan te beperken. De Flexwet, die op 1 januari 1999 inging, moet tijdelijke werknemers in allerlei sectoren- meer rechten geven. Een regel die voor de scholen veel gevol gen heeft, is dat invallers een vaste baan moeten krijgen bij hun vierde invalbeurt binnen drie maanden bij dezelfde werkgever. Daar zijn invallers doorgaans snel aan toe. Openbare scholen hebben niets met de wet te maken. Die vallen onder het bestuur van de overheid. Invallers staan te boek als tijdelijk ambtenaar en hiervoor gelden andere regels. Bijzondere scholen worden wel beschouwd als zelfstandige werkgevers, die vallen onder de Flexwet. Toen eind vorig jaar bleek dat veel scholen in problemen zou den raken, is de wet binnen het onderwijs opgeschort tot 15 fe bruari. Werkgevers en werkne mers konden afspraken maken over een afwijkende regeling, maar zij werden het niet eens. De Besturenraad Protestants- Christelijk Onderwijs vond de plannen van de Onderwijsbond CNV te duur. Het overleg strandde vorige week. Daarom werd de wet gisteren alsnog voor de scholen van kracht. AMSTERDAM GPD In totaal werden er 110 miljoen stuks van gedrukt. De DNB geeft al sinds 1814 bankbiljetten uit. Het eerste tientje dateert van 1904. In to taal zijn veertien verschillende versies van het tientje uitgege ven, allemaal blauw van kleur. De laatste serie tientjes heeft een dubbele vernislaag, waar door het biljet sterk genoeg is om tot 31 december 2001 mee te gaan. Met de overhandiging van het laatste velletje tientjes aan de president van De Nederland- sche Bank (DNB) A. Wellink, is een tijdperk definitief ten einde. Bij geldrukkerij Joh. Enschedé zijn in de loop van de jaren meer dan één miljard tientjes gedrukt. Het IJsvogeltje, zoals het huidige tientje heet, is vanaf september 1997 in productie. la, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I v.m controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: (O Pér maand Per kwartaal O automatisch (f. 96.90) i automatisch (f. 33.70) Oacceptgiro (f. 97.90) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1