Alphen verkoopt armoedebeleid 'Hoogmade moet het hebben van toerisme' Rijn Veenstreek Man probeert vriendin te wurgen: celstraf geëist Overvallei dronken z moed in Niet druk, wel gezellig Gemeente Alphen keert Zalmsnip eii april begin mei uit DINSDAG 16 FEBRUARI 1999 Inbrekers veroorzaken ravage roelofarendsveenInbrekers hebben gisteravond een enorme ravage veroorzaakt in een woning aan de Sotavveg in Roelof- arendsveen. Ze doorzochten nissen acht en tien uur het huis. Door de rommel konden de bewoners nog niet vaststellen wat ze allemaal misten. Chauffeurs op de bon ter aar/nieuwkoop Tijdens een snelheidscontrole heeft de poli tie gisteren 75 automobilisten op de bon geslingerd. De contro le had plaats op de Voorweg in Noorden, de Oostkanaalweg in Ter Aar. de Noordse Dorpsweg in Zevenhoven en het Zuideinde in Nieuwkoop. In totaal werden 814 auto's gecontroleerd. Forse buit bij inbraak alphen aan den run Een computer, een video, portemonnee, paspoon en kenteken van een auto zijn vannacht gestolen uit een woning aan de YVoubrugseweg in Alphen aan den Rijn. Om binnen te komen braken inbrekers een raam open. Bingo in dienstencentrum Jacobus oude wetering Ouderen van Alkemade.zijn op maandag 22 fe bruari welkom op de bingo in het dienstencentrum Jacobus. Aanvang 20 uur. Het dienstencentrum Jacobus ligt aan de Sas- kia van Uvlenburchlaan 1 in Oude Wetering. Rozenpotjes maken alphen aan den run De Stichting WegWijs houdt donderdagmid dag om twee uur in activiteitencentrum Wielewaal een work shop rozenpotjes maken. De kosten bedragen vijftien gulden, inclusief materiaal. Het centrum is gevestigd aan de Kwartel straat 66 in Alphen aan den Rijn. Voor opgave: 0172-474966. Automobilisten negeren fietspad nieuw-vennep De politie heeft gisteren op de toegangsweg Get- sewoud in Nieuw-Vennep acht automobilisten bekeurd die niet stopten voor het fietspad. Stoppen is daar verplicht. De controle had plaats tussen half vier en half vijf. Bij een snelheidscontrole op de IJweg tussen de Bennebroekerweg en de Venneperweg in Nieuw-Vennep zijn 95 automobilisten op de bon geslingerd. In totaal passeerden 685 auto's de radar. Ter plaatse is maximaal 60 kilometer per uur toegestaan. De hoogst snelheid bedroeg 90 kilometer per uur. den haag/jacobswoude persbureau cerberus Hij had zijn ouders en de door hen zwaar gesubsidieerde mo torsporthobby aan de kant ge zet voor zijn nieuwe vriendin. De 21-jarige Jacobswoudenaar moest van zijn ouders kiezen voor hen of voor haar. Zodoen de trok de man in bij het mooi ogende meisje op haar Leidse (begeleid wonen) kamertje, iets wat hij beter niet had kunnen doen, zo bleek gisteren bij de Haagse rechtbank. Daar stond hij bibberend en wenend terecht wegens poging tot doodslag. De zitting werd telkenmale onderbroken om hem weer tot zichzelf te laten komen. Na de zoveelste ruzie in de onmogelijke knipperlichtre latie greep hij haar bij haar keel. Dat was op haar kamertje op 9 november. Werklui en een an dere inwonenden hoorden hulpgeroep. De politie kwam. Het meisje had blauwe plekken in haar hals. Volgens de Jacobswoudenaar had hij maar 'twee tellen' ge knepen. De blauwe plekken wa ren van een 'zuigzoen'. Hij was stapelgek op het kind geweest. Maar ze had problemen gehad in het verleden, iets met Marok kaanse jongens, waarvan er eentje haar zou hebben ver kracht. Die jongens zouden haar bovendien in de prostitu tie willen doen. Ondanks het feit dat hij zichzelf zoveel 'opof feringen' had getroost zou ze de Jacobswoudenaar horendol hebben gemaakt door hem tel kens te dreigen hem te verlaten voor die Marokkaanse jongens. Of zöli ze hem hebben gepest door te roepen dat het haar 'wel spannend leek om als escort- -girl' te gaan* werken. Ze maakte het soms zomaar uit, opeens, zonder reden, en dat terwijl ik alles voor haar had opgegeven." Officier van justitie E. Visser trok zich weinig aan van ver- dachtes verdediging en eiste eenentwintig maanden celstraf waarvan zeven maanden voor waardelijk. De advocate van de jongeman vroeg om vrijspraak. Zij wees op de problematische achtergrond van het slachtoffer. De rechtbank doet op 1 maart uitspraak. Bloemenvel] Flora stapt op glasvezel runsburg peter van egmc Een razendsnel, betri verbindingsnetwerk. D; bloemenveiling Flora vu heeft met de aanleg van gen web van glasveze dingen. Flora zorgt alleen i aanleg van de glasvez en hoopt het netwe maart te kunnen op KPN Telecom neemt dt latie en service voor ha ning. den haag/sassenheim vervolg van voorpagina De overval op 15 noven rig jaar op het Sassei eetcafé was het idee 25-jarige Hagenaar, dwong de vrouw op dej gaan liggen. Volgens di werd zij in de nek gezt bij de borsten gegrep 25-jarige wist zich door de drank niet me precies te herinneren, slechts in haar billen pen", zei de man. De de vrouw werden geboi tergelaten en het viertal vandoor met bijna vijfi gulden, sieraden en eei flessen sterke drank. Bij de overige ova werd hetzelfde patra volgd. Steeds werden c restaurants na slui overvallen waarbij pen leden werden bedreij vuurwapens en messe werden de werknemi schopt en geslagen en gens aan handen en vastgebonden en achter In enkele gevallen werd een pistool op het hooi en gedreigd met de do soneel en klanten moe de grond gaan liggen i den beroofd van hun p lijke eigendommen. 1 overval op een café in d van het Leyenburg zie in Den Haag werd een i lijke klant aan de hai hoog getrokken en vei weer met haar hoofd ti grond gegooid. Zij hielt hevige bloeduitstortir over. ,,Het had veel erg nen aflopen", zei ree president E. Mijnsberge Het drietal heeft bel overvallen gepleegd tel Drie andere verdachten nog voor de rechter v nen. Op de strafzitting herhaaldelijk door het dat gisteren terecht stot deze drie verdachten gi Op andere momenten! zij zich niet meer heri wie met een pistool gedi mensen vastgebonden 1 had zoveel gedronken di niet meer weet", was he gehoorde antwoord, dal monden van de drie kwa Voorlichtingsmateriaal met korting te koop Het voorlichtingsmateriaal van het Alphense armoede beleid is met korting te koop op cd-rom. Bureau DST biedt 'het Alphens model' tot 1 maart aan voor de intro ductieprijs van 1250 gulden. Daarna moeten geïnteres seerde gemeenten 1500 gulden betalen. alphen aan den run marun kramp Bureau DST, het bedrijf dat het voorlichtingsmateriaal voor de gemeente Alphen heeft ontwik keld, schreef onlangs alle ge meenten aan en adverteerde in NG Magazine, het blad van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, met het communi catiepakket. Het bedrijf uit Baarn dat de prijs van het pak ket heeft bepaald, kreeg al eer der toestemming van Alphen om het communicatiepakket op cd-rom uit te brengen. Vol gens woordvoerder T. Kolster krijgt de gemeente hiervoor een symbolisch bedrag. Alphen heeft, aldus Kolster, meege werkt aan het verzoek van DST omdat zij elke gemeente een goed armoedebeleid toewenst. Een wervende tekst moeten de gemeenten hiertoe overha len. 'Ook uw gemeente kan 'het Alphens model' inzetten in de strijd tegen armoede. De erva ringen van de gemeente zijn nu vertaald in een kant-en-klaar communicatiepakket: met be hulp hiervan kan uw gemeente op een snelle doeltreffende en efficiënte manier het armoede vraagstuk aanpakken' meldt de advertentie in NG Magazine. Naast een cd-rom krijgt de koper voor de prijs van 1250 gulden ook een instructieboek je en een draaiboek. Daarin staat beschreven welke activi teiten de gemeente moet uit voeren om het armoedebeleid te realiseren. Het voorlichtings pakket bestaat uit kaarten die onder meer worden verspreid via postkantoren, bibliotheken, buurtcentra. Elke kaart behan delt een andere voorziening of regeling waarop minima recht hebben. Via de kaart komen de mensen bij een bepaalde afde ling van de gemeente terecht en daar wordt de aanvraag voor de gewenste tegemoetkoming be handeld. DST heeft naar aanleiding van de advertenties redelijk wat telefoontjes gekregen, meldt E. Steneker van het communica tiebureau. „Dit waren voorna melijk inhoudelijke vragen van geïnteresseerde gemeenten. We wachten af, de reacties stem men ons hoopvol." Gemeentelijk woordvoerder Kolster is ook niet verbaasd over de interesse die andere ge meenten aan de dag leggen voor 'h et Alphens model'. De gemeente heeft ook al geregeld van andere gemeenten het ver zoek gekregen om de armoede- nota op te sturen. Een deel van deze belangstelling komt voort uit de eervolle vermelding die Alphen aan den Rijn afgelopen najaar van de Verenigde Naties kreeg voor zijn armoedebeleid. alphen aan den run» Als dank voor hun optreden dragen de leden van de raad van elf van de Cascarvieten de jongste dansmariekes de zaal uit. Druk was het gisteravond niet bij de Alphense carnavalvereniging in Avifauna. Toch zat de sfeer er bij het 'gekostumeerd zottenbal' goed in. Niet alleen waren er optredens van de dansgardes. Ook voerden leden van de Cascarvieten, de theatergroep El (eigen inbreng) een stuk op. Het dansorkest Goldfinger en de boerenhofkapel De Blaaskaken zorgden voor de muzikale omlijsting. De carna valvereniging sluit vanavond het seizoen af met een feest in Residentie Café Tot Markx. FOTO ANNETTE LAMEIJER alphen aan den run 5askia buitelaar Ieder Alphens huishouden krijgt rond eind april/begin mei de 'Zalmsnip' in één keer uitgekeerd, net als vorig jaar. De gemeente verwacht dat de korting van honderd gulden voor de meeste huishoudens de tariefstijging van de ge meentelijke heffingen volledig compenseert. De Zalmsnip, bedoeld als tegemoetkoming in de stijgende lokale milieu lasten, is vastgesteld door het Rijk. Eind deze maand valt het aanslagbiljet, waarop bewo ners kunnen zien voor welke heffingen zij worden aange slagen, in de brievenbus. De onroerende zaakbelasting (ozb), de afvalstoffenheffing en het rioolrecht moet ieder een betalen. Alledrie de tarie ven zijn gestegen. Hondenbe zitters betalen daarnaast hon denbelasting en rechthebben den van een graf moeten be grafenisrechten betalen. De ozb voor eigenaren is verhoogd naar 8,12 gulden (was 7,95 gulden) per 5000 gulden waarde van de woning. Gebruikers betalen 7,46 gul den (was 7,30 gulden) per 5000 gulden waarde. I ders betalen alleen de g kersbelasting, eigenaren een koopwoning betaler de ozb-tarieven, omdati wel eigenaar als gebruifc hun woning zijn. Bezwaar De afvalstoffenheffing een eenpersoonshuisW is met 7,20 gulden verS naar 307,20 gulden. Vod meerpersoonshuishoude! draagt die heffing 391,21 den (was 378 gulden). H oolrecht kost dit jaar 24 den (was 225 gulden)! zwaar tegen de aanslag kj de afdeling financiën w stadskantoor worden I diend, zes weken na ded kening van het aanslagbij Voor inwoners van A aan den Rijn die geen at voor de gemeentelijke b gen krijgen, zoals beul van bejaardenhuizen, kj huurders en bewoners va Hooge Burch, treft d« meente een aparte reg De snip zou anders aan neus voorbijgaan. De hot gulden wordt automatic geschreven op de bankj rorekening waar de heflj van worden afgeschreven Klankbordgroep wil doip nieuw leven inblazen Hoogmade, idylle aan de Does. Zo ziet Riekie Brunt haar dorp graag weer. De Hoogmadese zit met 38 anderen in een klank bordgroep die deze maand voor de tweede keer bijeen kwam. Het doel van deze groep: Hoogmade weer leefbaar ma ken. De argeloze bezoeker die vanaf de snelweg Hoogmade inrijdt, denkt misschien het echte Holland gevonden te hebben. Molens, weidse pol- derzichten, prachtige boerderij en en een leuk riviertje. Mis schien denkt deze bezoeker ook optimistisch een zacht bed te vinden in het dorpshotel. Dat is dan jammer, het enige hotel is dichtgetimmerd. Winkels zijn er nog amper en Hoogmadena- ren vrezen steeds meer dat hun dorp langzaam doodbloedt. Tijd voor actie, vond de ge meente Jacobswoude en meld de het dorp aan voor een speci aal Groene-Hartproject. „We zijn benaderd door 'Zowizo Leefbaar' van het bestuurlijk platform Groene Hart dat ook in vijf andere dorpen actief is. Zij neemt het iniatief, brengt verenigingen samen om de pro blemen in kaart brengen, no digt ook bewoners uit en uitein delijk rolt daar een klankbord groep uit. Over enkele maan den trekt Zowizo zich terug' en moeten wij de kar trekken", legt Brunt uit. Volgens Brunt, onder andere burgerlid van de commissie welzijn voor het CDA en secre taris van open bejaardenwerk, gaat het slecht met Hoogmade. Als er problemen zijn in Hoogmade zeggen ze meestal: maal zo veel 65-plussers zijn in de gemeente. Nu al is het voor hen moeilijk over de hobbelige voetpaden te lopen. De enige winkels waar ze naartoe kun nen zijn de supermarkt en de bakker. Die zijn heel belangrijk voor het dorp, maar ondanks hun goede service is te zien dat de klanten ze niet platlopen. Als zij verdwijnen, kunnen alleen de mensen met een auto nog wonen in Hoogmade. Voor be jaarden en ook voor jongeren, is er bovendien niet genoeg woonruimte beschikbaar." Het keurslijf van Hoogmade knelt. „We hebben problemen met de verbreding van de A4 en de komst van de HSL. Daarvoor willen we als wisselgeld wonin gen lospeuteren bij de provin cie. Die kunnen dan mooi hier op het terrein van het hotel ko men. Maar dat zijn zaken voor de lange termijn. We willen nu juist onze tanden zetten in en kele dingen die snel resultaat opleveren. Zo willen we bij voorbeeld praten met de hang jongeren hier en oplossingen proberen te vinden. Ik denk bij voorbeeld dat we in Hoogmade een café of snackbar missen waar ze naartoe kunnen." De toekomst van Hoogmade ligt volgens Brunt in het toeris me. „Een bedrijventerrein heb ben we niet, dus moeten we onze inkomsten ergens anders zoeken. Het is jammer dat het hotel dicht is, maar ik denk dat we dicht genoeg bij Leiderdorp- se hotels zitten om toeristen te trekken. Dan moeten we alleen nog wel wat doen aan de wan delpaden in de omgeving. Hoogmade heeft potentie ge noeg." Het troosteloze dichtgetimmerde hotel Rijnland is Riekie Brunt en andere Hoogmadenaren een doom in het oog. ach, dat wordt wel geregeld. Vervolgens doet niemand wat. Maar nu kwamen er ruim hon derd mensen af op onze eerste klankbord-vergadering. Er staat dan ook veel op het spel, want als het zo doorgaat bloedt het dorp misschien dood. Maar leefbaarheid betreft ook andere zaken dan winkels die vertrek ken. We willen ook kleinere dingen aanpakken zoals slechte verlichting." Een groot probleem, volgens Brunt, is de toenemende ver FOTO HIELCO KUIPERS grijzing in het dorp en het ge brek aan voorzieningen om dat op te vangen. „De gemeente heeft recentelijk berekend dat er over vijftien jaar bijna twee

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18