(pitsbus oor wijk 'oei geest VERBIJSTEREND' Brievenbussen Voorschoten doelwit van vandalen Bezweken muur Voorschoten zo zwak als doorweekt beschuitje Werkloze heeft een auto nodig, voor zijn werk Xff Regio Diamanten bruidspaar voelt zich nog niet oud Eurodusnie kraakt studentenbarak GERECHT ISOAG 16 FEBRUARI 1999 'ielen weg in Zoeterwoude powouDEVoor een paai- Zoetervvoudse autobezitters begon dag gisteren met een onaangename verrassing. Onbekenden ken ervandoor met de wielen van auto's aan de Pinkster- lemlaan en de Weegbreelaan. De twee ontwielde auto's wer- nop stenen achtergelaten. oodschappen gestolen in Winkelhof Li Een Leidse die gistermiddag ging winkelen in de jflyihof in Leiderdorp heeft het onbewaakt achterlaten van jjboodschappenkar duur moeten bekopen. Terwijl ze in een dere winkel was, gingen dieven aan de haal met haar winkel gen. De Leidse heeft aangifte gedaan bij de politie. lilieuplatform zoekt vrijwilligers Li Het milieuplatform Leiderdorp zoekt vrijwilligers, dit platform kunnen inwoners zich actief bemoeien met het lieubeleid. Dat gaat via werkgroepjes. De verschillende lepjes houden zich bezig met thema's als verkeer en vervoer, [omgeving (hondenpoep, zwerfvuil), jongeren (hoe betrekje erbij) en EcoTeams. Informatie bij voorzitter M. van Lith (98392) of secetaris H. Smit (5458514). TCEEST MAARTEN KEULEMANS Amoy roerbaksauzen Vandaag is het Chinees Nieuwjaar' Om dat te vieren ontvangt u gratis Amoy Egg Noodles (eiermie) t.w.v. 2.59 bij elke pot Amoy roerbaksaus. Pot a 200 ml cU, cLxtj- CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK Vandalen hebben het gemunt op de brievenbus sen van het Voorschotense gemeentehuis. Vorige week woensdag goot iemand al een fles chloor leeg in de bus waar de uitkeringstrekkers hun maandoverzichten moeten inleveren. Een deel van de briefjes moest opnieuw worden ingevuld. En gisternacht stak iemand de brievenbus aan de voorkant van het pand aan de Leidseweg in de brand. „Men heeft het blijkbaar voorzien op onze brievenbussen", concludeert een ambtenaar van de afdeling bestuursondersteuning droog. Bij de gemeente heeft men geen flauw idee wie de da ders zouden kunnen zijn. De schade aan de bestelde poststukken viel gisternacht behoorlijk mee: de weekeindekranten en wat bedrijfspost. „Maandagochtend ligt er toevallig nooit veel in de brievenbus. Nooit meer dan vijf poststukken", aldus de gemeenteambte naar. Het deurtje van de brievenbus is door de hitte van de brand opengeduwd en vernietigd, zodanig dat de houten brievenbus in zijn geheel moet worden vervangen. De postbus wordt ei genlijk nog maar zelden gebruikt en zit er meer voor de sier. „Doordeweeks stoppen mensen hun post in de bus op het binnenplein." Terwijl maandag de brandlucht nog in de gan gen van het gemeentehuis hangt -'s middags brengt een gespecialiseerd bedrijf zogeheten geurpotten langs om de brandlucht op te 'zui gen'- poetst een schoonmaker op een ladder de brandvlekken weg. De ramen van de raadszaal boven staan wijd open om te luchten. De rode trouwloper achter de deur waarin het brieven buskastje zat, heeft een zwarte schroeiplek opge lopen. „Die moet vervangen worden", aldus de ambtenaar. Gelukkig voor de gemeente dekt de verzekering de schade. De gemeente gaat er niet vanuit dat er vertrou welijke stukken in de bus zaten, dus de schade is gering. Wel roept de gemeente alle Voorschote naren op om hun post nogmaals te versturen als ze de stukken in het weekeinde in de brievenbus stopten. Het is uitgesloten dat de post is aange komen: Er is geen ongeschonden stuk papier te ruggevonden. De hele inhoud van de birevenbus was verkoold. ioners van de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest men vanaf juni gebruik maken van een nieuwe bus, nummer 27. De 'spitsbus' rijdt 's ochtends en in de niddag om het halfuur heen en weer tussen het Leid- NS-station, Poelgeest en winkelcentrum De Lange irt in Oegstgeest. In 'daluren' rijdt bus 27 alleen op telling. De verkeerswethouders van de regio geven mee gehoor aan een oproep van de Reizigers Advies d(RAR). reizigersraad. „We moeten na tuurlijk wel realistisch blijven. Ik vind de spitsbus een heel wijs besluit. En ik hoop dat er goede voorlichting komt voor de eerste bewoners, zodat ze weten dat er in ieder geval een bus aan zit te komen." Oegst geest spreekt intussen van openbaar vervoer 'waar menig nieuwbouwwijk een voorbeeld aan kan nemen'. Bus 27 moet vanaf het Leidse station via de Schipholweg en de Oegstgeesterweg naar Poel geest rijden. Daarvandaan ver trekt hij via de bouwbrug en neemt hij de route Oegstgees- terweg-Abtspoelweg-Lange Voort. Waarschijnlijk zet vervoers maatschappij ZWN in eerste in stantie nog geen gele streekbus sen op de lijn in, maar kleinere taxi-busjes. Wie de lijn gaat ex ploiteren, is nog onbekend. „Dat moet ZWN nog bepalen", spitsbus is een tijdelijke itregel. Rond 2001, als de iel naar de Merenwijk en de naar de Lange Voort af maakt hij wellicht plaats een bestaande lijnbus. Lei- Oegstgeest zijn het nog ens over de vraag of bus 45 us 42 daarvoor het meest hikt is. De RAR is tegen liding van bus 42 naar geest, omdat de lijn daar- minder aanlokkelijk zou :n voor reizigers uit rdwijk en Haaswijk, en om- De Kempenaerstraat er der goed bereikbaar door worden. oprichting van bus 27 laat irlet dat de 'autoluwe' wijk de eerste twee maan- geheel zonder openbaar oer zit. De eerste 24 wonin- worden eind maart opgele- 1 terwijl de bus pas op 30* gaat rijden. Geen pro- zegt een woordvoerder van m, vindt R. Leeffers van de Oegstgeest. Aannemers brokkelen de zachte muur aan de Schuilinglaan in Voorschoten aan de bovenkant af om de zijmuur met plastic af te plakken. De binnenmuur van het huurhuis is intact gebleven. foto»henk bouwman VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK Alsof het een doorweekt be schuitje is, zo makkelijk breken medewerkers van het aanne mersbedrijf Kriek maandag middag de kletsnatte zijmuur van een hoekhuis aan de Voor schotense Schuilinglaan af. Dat de buitenmuur broos was, werd enkele dagen eerder al duidelijk toen die bol ging staan. Maar niemand ver wachtte dat zondagavond op eens alle stenen ter hoogte van de zolderetage naar beneden zouden kletteren. Woning bouwvereniging Woonzorg niet. En de bewoonster van Schuilinglaan 18 helemaal niet. „Ik schrok heel erg. Ik las net een triest en spannend boek over een vrouw in de oorlog. Ik zat er helemaal in toen ik op eens dat enorme kabaal hoor de. Dat was echt heel erg", al dus de dame op leeftijd.' Een tumultueuze dag later kijkt ze nog steeds wat ver schrikt als ze over de klap ver telt. De week ervoor zagen me dewerkers van de gemeentelij ke plantsoenendienst dat er een gekke bult in de muur zat. Een medewerker van de wo ningbouwvereniging kwam meteen en zei dat ze zo snel mogelijk iets aan de bobbel zou doen. Maar dat bleek al te laat. „Gelijk na de klap heb ik de politie gebeld. Ik wist niet eens hoe ik moest uitleggen wat er gebeurd was, maar poli tie en brandweer stonden me teen op de stoep. 'Mijn huis stort in.' Het ging daarna alle maal zo snel. Ik moest mee met mijn zoon, want ik mocht niet thuis slapen. Een uur later bleek dat toch weer veilig ge noeg en ging ik weer naar huis", vertelt ze. De schrik maakt op maan dagmiddag steeds meer plaats voor reflectie. „Wat ik heel at tent vond is dat iemand van Woonzorg net een bloemetje is komen brengen. Die man was ook de eerste die vroeg of ik geschrokken was. Dat vind ik geweldig." Om nog verder van de schrik te bekomen, vertrekt ze 's middags voor een bezoek je aan een vriendin. Maar niet voordat ze uitlegt hoe de buitenmuur zo kon ver zwakken. „Deze huizen zijn 33 jaar oud. Een paar jaar geleden zijn de verouderde voegen op nieuw gedaan. Achteraf blijkt dat vooral een klimop de boos doener was. Die heeft hier van af het begin gestaan en de kracht uit de muur gehaald. Het staat vreselijk leuk zo'n klimop, maar het is funest voor de muur." Buiten wijzen medewerkers van aannemersbedrijf Kriek er op dat de muur echt helemaal doorweekt is. Terwijl ze op een steiger plastic om het huis staan te spannen, leggen ze uit dat de muur zo veel te verdu ren heeft omdat de regen en sneeuw van de laatste jaren al lemaal als eerste het hoekhuis raken. Dat staat 'in de regen' zoals ze dat noemen, de neer slag treft het huis steeds volop. Andere huizen in de straat, die parallel staan aan het getroffen huis. vertonen ook grote natte plekken bovenaan de muur. Woonzorg stelt ook hier een onderzoek in. Langste eind Dat de muur zijn langste eind al had gehad, blijkt als de man nen de kletsnatte muur verder afbrokkelen. Het isolatiemate riaal tussen de buiten- en de binnenmuur is helemaal ver zopen. „Eerst vorst en daarna dooi. Dan zet dat materiaal uit en krijg je die bult", aldus een van de mannen. Er zit niet anders op dan dat de buitenmuur helemaal op nieuw moet worden opge bouwd. En dat duurt een stuk langer dan de stenen in het plantsoen vielen: Een metse laar is zeker een week zoet met dat karwei." Jaar cel voor seksueel misbruik bij recreatiegebied Vlietlanden bruik van zijn overwicht als scoutingleider. „Zijn hypnotise rende blik is door de jongen als zeer bedreigend ervaren", zei de officier. De Hagenaar zei dat hij in de gevangenis duizend keer gepro beerd heeft een brief aan de jongen te schrijven. Even zovele keren heeft hij de brief ver scheurd. „Er is geen excuus", zei hij in tranen. Zijn advocaat, M. Cantarella, vroeg de recht bank een werkstraf voor zijn cli ënt. Een celstraf zou zijn nieu we baan in het uitvaartwezen doorkruisen. Dé rechtbank doet over twee weken uitspraak. VOORSCHOTEN/DEN HAAG PERSBUREAU CERBERUS De officier van justitie heeft gis teren achttien maanden cel straf, waarvan zes voorwaarde lijk, geëist tegen een 33-jarige Haagse leider van een scouting groep. De man bekende dat hij op 27 juli 1997 in de bosjes van het recreatiegebied Vlietlanden seksueel contact had een 13-ja- rige jongen. Twee dagen later had hij nog een keer seks met de jongen tijdens het Nationale Waterscouting Kamp in Roer mond. Volgens de officier van justi tie maakte de Hagenaar mis- VOORSCHOTEN Stilletjes aan zijn ze de tachtig al jaren geleden gepasseerd, maar op de vraag van de Voor schotense burgemeester P. Cannegieter of het diamanten echtpaar Roodnat zich oud voelt, antwoordt het tegelijker tijd in koor: „Nee!!" Honderd, dat is pas oud. En van honderd jarigen hoor je ook al steeds meer. „Vroeger was je oud als je 65 was, maar dat is allang niet meer", zegt meneer Roodnat. Natuurlijk, zeggen de twee te gen Cannegieter, die vanwege het huwelijksfeest op de koffie is gekomen, drieëntachtig jaar is eigenlijk wel oud. Maar dat voelen ze zich zeker niet. De twee wonen nog zelfstandig. Want, zo zegt Roodnat wel eens: „Wat moet ik bij al die oude mensen in het bejaarden huis?" 'Moeder', zoals meneer Roodnat zijn vrouw steevast aanduidt, kookt tenslotte nog steeds elke dag warm. En hij helpt nog met stoffen als hun enige dochter komt om schoon te maken. Afgelopen zaterdag vierde het bruidspaar zijn huwelijksfeest in De Gouden Leeuw in Voor schoten. Het 40-jarig huwelijks feest speelde zich twintig jaar geleden af in het Zuid-Holland se Kinderdijk. En hoe vaker hei verleden in die omgeving van het echtpaar Roodnat ter spra ke komt, hoe meer ze oplich ten. Hun hart, maken ze burge meester Cannegieter duidelijk ligt toch vooral in het zuidwes telijk deel van Zuid-Holland. Papendrecht, Alblasserwaard en omgeving. Daar komen ze vandaan. In de jaren vijftig moest het gezin Roodnat naar Oegstgeest verhuizen. Vanwege de werkge ver die dat verhuisde. Maar in het weekeinde staarden de twee wat verveeld naar buiten. „We moesten het drukke, sociale le ven in Papendrecht loslaten. Dat vond ik jammer", aldus meneer Roodnat. Jaren geleden verhuisden de twee naar een flat in de Schoolstraat, in het centrum van Voorschoten.En daar willen ze wel blijven wo nen, verzekeren ze Cannegieter. Burgemeester Cannegieter buigt zich met het diamanten echtpaar over het receptieboek van hun huwelijksfeest. foto»marklamers OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Een groep van zes personen heeft gisteren een van de stu dentenbarakken aan de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest gekraakt. De barak stond al ge ruime tijd leeg en staat op de nominatie om te worden ver wijderd. De krakers maken vol gens de politie deel uit van het Leidse 'Axi- en Informatiecen trum' Eurodusnie aan de Boer- haavelaan. Volgens de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS), die eigenaar is van het complex, zijn de krakers van plan in de barak te blijven wonen totdat het gebouw wordt weggehaald. „Dat is tenminste wat ze ons gistermiddag kwamen vertel len", zegt SLS-woordvoerder A. Luijten. De barak, die zeventien kamers telt, werd vorig jaar on bewoonbaar verklaard. Voor zieningen als gas, water en electriciteit zijn er niet meer. Wat Studentenhuisvesting met de zaak aan wil kon Luijten vanmorgen nog niet zeggen. „We gaan morgen eerst met die mensen zelf praten." Het studentencomplex aan de Oude Rijnsburgerweg kwam de laatste maanden veelvuldig in het nieuws, omdat de Cen trale Opvang Asielzoekers er sinds eind vorig jaar vluchtelin gen huisvest. Daarnaast wonen er zo'n tachtig studenten. *bt je auto en je motorfiets Ügvoor je werk, maar je *geen geld om de verzeke- )te betalen omdat je geen Ihebt. Zoiets verzin je niet, ton alleen maar echt zijn. I-jarige Leidenaar die gis- fn voor kantonrechter J. van stond, verzon dan ook niks. rekende de rechtbank zelfs iesvoor dat hij na de beta- !van zijn vaste lasten, zijn nentatie en zijn schulden 'meer overhoudt dat 260 den per week. „Hoe moet ik 'een verzekering betalen?" Ugustus '97 ontdekte de «Üenst voor het wegverkeer ton standaard-controle dat tojdenaar een onverzekerde pèn een onverzekerde mo- ®ts in zijn bezit had. De au to liet de verdachte gisteren ^n, heeft hij inmiddels niet j-r-.,Nee, die staat bij het po- bureau." En zijn nieuwe au- Bdie wel verzekerd? „Nee, dat kan ik niet betalen en die auto heb ik gewoon nodig." De rechter was niet onder de indruk van het verhaal. Inte gendeel. „Uw verhaal heeft de charme van de eenvoud. Maar u moet gewoon zorgen dat uw auto verzekerd is", reageerde hij. ,,M aar hoe moet ik dan werken? Hoe moet ik dan eten? Hoe moet ik mijn schulden be talen?" probeerde de verdachte nog een keer. Voor de officier van justitie was het een simpel geval. Twee keer onverzekerd rondrijden, dat le vert volgens de prijslijst van jus titie twee maal 660 gulden op. En daar was Van Ek het roerend mee eens. Zorro Daar is hij weer! Voor kantonre- cher Van Ek wordt hij zo lang zamerhand een oude bekende, de 54-jarige Hillegommer, het baasje van de hapgrage Zorro. Even wat anders dan de nette heren die door een misverstand onverzekerd rondreden of die toevallig net die ene keer het gaspedaal iets te ver hadden in getrapt. Van Ek kent zijn pappenhei mers. „Ja. steunt u maar even", spreekt hij de man toe die om half twaalf 's morgens al niet meer op zijn benen kan staan. De verdachte zet zijn halve-li- terblik bier op de tafel voor de edelachtbare en strompelt ver volgens naar een verderop staande stoel. „Ja, gaat u maar zitten", past de kantonrechter zich moeiteloos aan de situatie aan. De Hillegommer moet terecht staan omdat hij in augustus '97 met een niet-aangelijnde hond door Katwijk liep. „Ja, met mijn Zorro", lalt de verdachte nau welijks verstaanbaar. „Ik moet mijn hond terug. Anderhalf jaar geleden hebben jullie hem in beslag genomen. Maar die hond komt terug hoor. Ik heb hem eeuwige trouw beloofd." Zorro werd ruim een jaar gele den door de Katwijkse politie in beslag genomen nadat het dier in zes maanden tijd zijn tanden in een dozijn voorbijgangers had gezet. Van Ek sprak een jaar geleden de verbeurdverkla ring uit. Voor het vrij rond laten lopen van Zorro eiste de officier van justitie een boete van negentig gulden, 'bij niet betalen te ver vangen door één dag hechte nis'. „Dan ga ik zitten, ik betaal niks", reageerde de verdachte. Van Ek verlaagde de boete naar een bedrag van zestig gulden en verwees de Hillegommer voor de verblijfplaats van zijn hond door naar de Katwijkse politie. „En gaat u nu maar met de bode mee", voegde de kanton rechter zijn klant toe, terwijl hij hem zijn halve liter bier terug gaf. „Ja. proost", schuifelde de man naar de deur, waar de bode al klaarstond om hem op te vangen. „Dat andere pilsje, neem je dat ook even mee?" LEIDEN RUUD SEP 3IJENKORF Blazer, 100% linnen, in grijs, zwart en camel. 36 t/m 46. Van 269,95 voor 169,- Rok, enkellang met valse overslag. 100% polyester georgette, in grijs, zwart en camel. 36 t/m 46. Van 149,95 voor 89,- De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15