Schipperen tussen God en de IV Waarschuwing voor treinreiziger: pas op voor de ruitentikl WEER O Vergiffenis voor Clinton MAANDAG 15 FEBRUARI 1999 COMMENTAAR In de Verenigde Staten is opgelucht gereageerd op de vrijspraak van president Clinton voor de Senaat. Ook elders in de wereld is men blij dat de Lewinsky-affaire achter de rug lijkt, hoewel specia le aanklager Starr de president mogelijk strafrechtelijk wil aanpak ken. De politieke steun hiervoor ontbreekt echter volledig. De pre sident en het Congres kunnen zich eindelijk weer met wezenlijke politieke kwesties gaan bezighouden. En daar zijn zij door de kie zer voor ingehuurd. De afloop van de stemming, die van te voren min of meer vast stond, was dan ook niet meer dan een formaliteit. De Democraten stemden als één blok tegen afzetting van de president. Tien Repu blikeinen achtten Clinton niet schuldig wegens meineed en een vijftal stemde met de Democraten mee toen het er om ging of Clinton de rechtsgang had belemmerd. Voor beide beschuldigin gen was zelfs geen gewone meerderheid haalbaar, laat staan het vereiste aantal van tweederde van de stemmen. Wat dat betreft heeft de Amerikaanse grondwet gewerkt. Het was van de opstellers van de grondwet nooit de bedoeling dat een pre sident om partijpolitieke redenen kon worden afgezet. Een belang rijke reden voor een aantal Republikeinen om niet voor afzetting te stemmen was het gegeven dat Clinton reeds twee keer van de kie zer een mandaat heeft gekregen. Zij vonden het op zich afkeurens waardige gedrag van de president niet ernstig genoeg om hem te verwijderen. High crimes en misdemeanours heeft wat meer om het lijf dan liegen over een affaire met een jonge stagiaire. Hoeveel Clinton aan moreel en politiek gezag heeft ingeboet zal de reste rende twee jaar van zijn ambtstermijn blijken. De president vroeg meteen na zijn vrijspraak vergiffenis aan de be volking. het Congres en zijn gezin. Hij maakte er nu geen feestje van. Hij zei oprecht berouw te tonen. Verscheen alleen voor de ca mera's om boete te doen. En dat laatste sprak boekdelen. Zijn vrouw Hillary, die hem tijdens de affaire nimmer afviel, was er niet bij. Zij bevestigde afgelopen weekeinde te overwegen zich kandidaat te stellen voor een zetel in de Senaat. Voor de ogen van de wereld is deze ambitieuze vrouw door haar echtgenoot en politieke com- paan te kijk gezet. Als de carrière van haar man voorbij is, begint wellicht de hare. Met of zonder William Jefferson Clinton. Blik in bizarre keuken TV-programmamakers hebben voor hun producten interessante, ongewone figuren nodigen anderzijds willen mensen graag op ti> komen. De selectie wie wel en wie niet onttrekt zich aan de open baarheid, maar gebeurt binnen de redactiekamer vaak op keiharde wijze. In 'Waskracht!' van de VPRO werd getoond hoe het bij zo'n selectie kan toegaan, een soort spiegel van de werkelijkheid dus. Daartoe had men in een dagblad een advertentie geplaatst: Wilt u graag op televisie? VPRO-TV Waskracht! zoekt mensen die geïnter viewd willen worden. Maakt niet uit waarover'. Uit de stroom reac ties kozen twee programmamakers tien mensen die in een lege Leid- se Schouwburg mochten duidelijk maken waarom ze zich interes sant genoeg achtten vooreen ti'-interview. De winnaar kon later be schikken over 3,27 minuten zendtijd. Iets voor freaks. En zo paradeerde op het podium de ene zonderling na de andere: een man die meteen vliegenmepper schilderijen maakte, een dame van 93 die zich als top-fotomodel aandiende, een ontslagen drama docente die nu als gastvrouw bij bejaarden werkte en een dans de monstreerde die als titel had 'de wanhoop van de tredmolen van ie dere dag', een warhoofdig meisje dat haar ervaringen boeiend ge noeg achtte om erover re worden geïnterviewd maar geen behoorlij ke zin over haar lippen kreeg, en een man in een rolstoel die wel be reid was voor de camera te vertellen dat hij graag dood wilde. De programmamakers weerden zich geducht met gênante vragen of opmerkingen. Zo wilde men van de man in de rolstoel weten of hij eventueel euthanasie op tv zou willen plegen. Het was een bizar schouwspel, realiteit en satire tegelijk. Een blik in de keuken van de handel in emoties. Als kijker bleef je na afloop achter met het onbestemde gevoel dat je het eigenlijk liever niet had willen zien en weten. wil buys* Treinreizigers zijn gewaarschuwd: pas op voor de ruitentikker. Hij tikt op het perron op de ruit van je coupé, leidt de aandacht af en ondertussen staat een handlanger in de trein zijn slag. Voor je in de gaten hebt wat er aan de hand is. is de trein al onderweg en zijn de dieven gevlogen. Zakkenrollerij en diefstal horen bij het leven tussen de rails. Arend Bannink. hoofd operatiën van de spoorwegpoli tie, formuleert het als volgt: ,,De NS zijn een reizende stad met duizenden inwoners. Alles wat in een grote stad gebeurt, komt ook voor in de trein. De trein is een onderdeel van de maat schappij, met alle gevolgen van dien." De NS willen de precieze cijfers over diefstallen in treinen niet prijsgeven maar om een indruk te geven, lepelt Bannink er toch een paar op. In de trein van Nederland naar Noord- Duitsland zijn vorig jaar 31 diefstallen gepleegd tegen 45 in 1994. De lijn Am- sterdam-Brussel kende 42 diefstallen vorig jaar, tegen 44 het jaar daarvoor „Dan praten we dus over treinen die verschillende keren per dag vertrekken met vele duizenden reizigers." zegt Bannink. „De cijfers geven geen aan leiding tot bezorgdheid, maar we blij ven waakzaam." De politieman maakt onderscheid tus sen nationale en internationale trei nen. Treinen naar het buitenland trek ken een ander soort passagiers; die hebben in de regel meer bagage en geld bij zich. De Utrechtse mevrouw Jansen kan daar over meepraten. On langs werd zij in de nachttrein naar München beroofd. „Ik werd bij het instappen in Utrecht al door de conducteur gewaar schuwd," vertelt ze. „Mijn geld moest ik over verschillende plaatsen verdelen en de deur van de coupé moest op slot. Toch ben ik in mijn slaap verrast. De deur was geforceerd en mijn spul len waren weggehaald. Ik denk dat de dief met een spray heeft gewerkt, ik was doezelig en misselijk toen ik wak ker werd. Ik heb hier wel van geleerd, ik reis niet meer 's nachts. Zo'n nacht merrie wens ik niet meer mee te ma ken. Ik heb de indruk dat de spoor wegpolitie er niet eens werk van maakt." Bannink bestrijdt met klem de visie van de beroofde reizigster. „Wij hou den alle aangiften en incidenten bij. Periodiek analyseren we de cijfers, dus als er een bepaald patroon in zit, kun nen we daar actie op ondernemen." De spoorwegpolitie bevestigt dat con ducteurs de passagiers waarschuwen. Bannink: „We willen de mensen geen schrik aanjagen maar doen veel aan preventie. We zien dat veel reizigers nonchalant omgaan met hun bezittin gen. Walkmans of fototoestellen die op een tafeltje worden gelegd, portemon nees die voor het grijpen liggen boven in een tas. Als een conducteur dat ziet, waarschuwt hij de mensen." Verder hamert de politie op de sociale veiligheid in een trein. Lampen die ka pot zijn moeten direct worden vervan gen, treinen moeten schoon zijn, con ducteurs horen een goede gastheer te zijn. Als dat soort zaken in orde zijn, voelen passagiers zich ook ve Eind vorig jaar is de Nederlan spoorwegpolitie een proefpro gonnen met de collega's in B( Frankrijk. De Nederlandse spi politie is bevoegd tot aan des Door samenwerking met de si politie in het buitenland kani trein van Amsterdam tot Parij bewaakt. De grens is een prol maar door een nog breder Eu samenwerkingsverband, waai ventien landen deelnemen, hi men de veiligheid in de treing beteren. jos verlegh De onzekerheid van Henk Binnendijk Voor veel mensen is hij het gezicht van de EO. Bijna een kwart eeuw werkte Henk Binnendijk (64) voor de Evangelische Omroep. Nog één bijbelstudieprogramma met 'christenmannen' en Binnendijk gaat met pensioen. „Wat mij be treft was televisie nooit uitgevonden." Regen, hagel, sneeuw en onweer Bloeiende madeliefjes, ja zelfs een paardebloemerg veel indruk had de winter 1998-1999 nog niet gemaakt. Met de sneeuwval van vorige week en regionaal drie nachten strenge vorst op rij heeft de win ter zichzelf echter op de kaart gezet. Afgelopen zaterdag werd 's och tends in het Groningse Winsum -15,6 en op de vliegbasis Leeuwarden -15,4 graad gemeten. Zo koud is het in ons land niet meer geweest sedert begin januari 1997. Toen werd, aan de vooravond van de Elf stedentocht, op de vliegbasis Twenthe -20,3 graad geregistreerd. Bij ons vroor het zowel zaterdagochtend als zondagochtend matig. De minima van zaterdag en zondag op de KNMI stations waren: Valken burg -6,3 en -7,1 graad, Schiphol -7,2 en -8,7 en Bloemendaal -8,2 en -8,0 graad. De laagste temperaturen in het westen van het land werden ten noorden van Amsterdam geregistreerd. In Purmerend vroor het zondagochtend 11,5 graad. Het weerbeeld kenmerkte zich zaterdag door veel zon, gisteren begon de dag met dichte, aanvriezende mist. Daarna brak de zon door en steeg het kwik vrij snel tot boven het vriespunt. Op het vliegveld Val kenburg bij Leiden werd 5,5 graad 'dooi' gerapporteerd. In de late middag werd de bewolking snel dikker. Tijdens de avond viel er een ratjetoe aan neerslag: regen, wat sneeuw en ijsregen. In de loop van de nacht ontstond er ook mist. Hoewel er vooral tussen morgenavond en woensdagmiddag nog enkele winterse buien de kop opsteken, draait het de komende tijd in grote lij nen om vrij zacht weer met van tijd tot tijd regen en soms veel wind. Bepalend voor het weerbeeld zijn oceaandepressies die over het noor delijk deel van de Oceaan naar Scandinavië koersen. Het frontensys teem van een diepe depressie bij de Noordkaap veroorzaakt morgen ochtend regen. Daarna kan het even wat opklaren maar vooral later op de middag en morgenavond vallen er buien vergezeld van hagel, smel tende sneeuw en onweer. De temperaturen komen overdag nog uit op 7 graden, 's avonds wordt het enkele graden kouder. De wind waait uit het westen tot noordwesten en is aan de kust krachtig, mogelijk hard. jan visser '0*- v MENSELIJK De Britse prins Edward wil bij zijn huwelijk in juni met Sop hie Rhys-Jones graag hertog van Windsor worden. Zijn moe der, koningin Elizabeth II, heeft echter nog haar bedenkin gen, aldus het Britse zondagsblad The Observer. Edward toonde tot nu toe weinig belangstelling voor titels en tekent zakelijke stukken gewoon met 'Edward Windsor'. De aan spreektitel 'Koninklijke Hoogheid' stelt hij niet op prijs. Ook heeft Sophie Rhys-Jones al aangegeven dat zij geen prinses wil worden. Edward is echter een groot bewonderaar van zijn grootoom koning Edward VIII, die in 1936 aftrad om met de ge scheiden Amerikaanse Wallis Simpson te trouwen. Na zijn troonsafstand nam hij de titel hertog van Windsor aan. Hij was de laatste drager van die titel. Dat zou juist Edwards grootmoe der steken, die door de troonsafstand van haar zwager konin gin werd en de hele zaak nog steeds erg schandalig en pijnlijk voor de koninklijke familie vindt, zo is van bronnen bij het pa leis vernomen. De Queen zal waarschijnlijk de tijd nemen voor dat een besluit valt. De benoeming van prins Andrew tot hertog van York werd destijds pas daags voor zijn huwelijk met Sarah Ferguson bekendgemaakt. „Vroeger was ik scherper en fel ler. Ook in m'n oordeel. Neem nu vanavond. Dan spreek ik voor studenten in Amsterdam over Jezus en radicaliteit. Dat Jezus radicaal was kan ik wel venellen. Dat zij radicaal moe ten zijn, vind ik moeilijk. Je kunt mensen ook overvragen en dan haken ze af. Daar heb ik ook brokken mee gemaakt. Ik kom er nooit uit. Het is steeds schipperen. Sommige mensen vinden dat ik te voorzichtig ben. Ik krijg brieven van chris tenen die me heel veel pijn doen. Christenen die zeggen dat ik jongeren moet zeggen wat ze wel en niet moeten en mogen. Van de andere kant zijn er jongeren die zelfmoord heb ben gepleegd. Als je het haard vuur wilt aanwakkeren kun je dat met een blaasbalg doen, maar een klein vlammetje kun je daardoor wel uitblazen." Geen spoor van de blijmoedig heid en zekerheid van evange listen die zoveel ergernis kun nen wekken bij niet-gelovigen. Henk Binnendijk is onzeker, vaak somber en niet zonder wantrouwen. Drie uur lang is hij op zijn hoede. Hij spreekt zijn zorg uit over het moment daarna. „Een hele hoop onder werpen hebben twee kanten. Als u de ene kant voor tachtig procent weergeeft en de andere voor twintig, dan klopt er niets meer van. Het wordt maar niet ontspan nen in de erker van zijn char mante huis. „We kiezen vaak voor God omdat we willen kie zen voor zekerheid. De zeker heid van de hemel. Zelf ben ik een onzeker mens. Dat zit in m'n karakter. Voor elke opna me ben ik nerveus, maar de ze nuwen stralen niet van me af. Mensen zeggen: die vent is zo zeker, die vent denkt dat-ie al les weet. Alsof ik het zo gemak kelijk vond om wildvreemde mensen op straat te vragen over God. Als ik 's ochtends wakker werd dan was het eerste wat ik dacht: ooohhh, vandaag Hart op de Tong. Als ik eenmaal ie mand had aangesproken in een winkelstraat dan ging ik meteen door naar de volgende. Niet wachten. Net als bij een sprong vanaf de hoge duikplank. Heel veel mensen wilden absoluut niet met me praten. Ik kon daarover heel somber en de pressief zijn. Maar er moest brood op de plank en ik wil ontzettend graag het evangelie verkondigen". Binnendijk ervaart het als zijn roeping anderen te vertellen over Jezus.Als ik in Egypte of Pakistan als moslim was gebo ren. dan was Jezus Christus ook tot mij gekomen". Maar zijn wieg stond in het protestants- christelijke Rijnsburg. Niet dat zijn pad daarmee geëffend was. Zijn levensverhaal dwingt bij een ieder respect af, gelovig of ongelovig. Binnendijk was kroonprins van het expeditiebedrijf van zijn va der, toen hij voelde dat hij een andere weg moest gaan. Hij ging het evangelie verkondigen, moest leven van het geld dat hij kreeg voor spreekbeurten, voordat hij - tien jaar later pas - werk kreeg bij de EO. Die ar moede zat hem niet dwars, wèl het gevoel dat hij zijn vader in de steek had gelaten, die een paar maanden later aan long kanker stierf. Binnendijk zegde het geloof een halfjaar lang vaarwel, bad niet meer, las niet meer in de bijbel, was boos. „Hoe kon God liefde zijn als hij toestond dat mijn vader over leed? Maar God liet mij niet in de steek. Ik heb het wel een pe riode zo gevoeld. Daarom kan ik de opstand tegen God en de teleurstelling in God van men sen zo goed begrijpen." Hij kan nog steeds boos worden op God. „Dat kunt u niet ma ken, denk ik dan, als er weer ie mand op jonge leeftijd sterft. Zoals ik ook worstel met het oordeel en de hel. Daar kom ik niet uit. Wat gebeurt er met de mensen waarvan ik houd maar die ongelovig zijn? In de bijbel staat dat God barmhartig is, ge nadig, geduldig, goedertieren en trouw. Toch is het dezelfde God die oordeelt. Ik weet dat God gelijk heeft, maar ik ben het lang niet altijd met hem eens. Ik leg me neer bij het feit dat hij het laatste woord heeft en rechtvaardig is". De televisie heeft geen promi nente plek in huize Binnendijk. Wat hem betreft was het medi um „nooit uitgevonden." „Het heeft voor christenen het gebed en het lezen uit de bijbel ver stoord. Maar ook voor niet- christenen werkt televisie ver vreemdend," betoogt Binnen dijk, die tegelijkertijd zegt: „Te levisie is nu eenmaal uitgevon den dus laten we er dan ook maar gebruik van maken. Je kunt er een heel grote groep mensen mee bereiken. En dat is wat de EO wil. We willen niet alleen op het kerkplein, we wil len op het marktplein. Paul de Leeuw heeft me onlangs voor de derde keer gevraagd voor zijn show. Misschien ga ik zulke t ik me corrigeren door God." dingen wel meer doen. Als ze me tenminste willen. Ik ben een redelijk bescheiden mens. Maar als ze me vragen, dan zal ik een verzoek serieus in over weging nemen. Want ik wil het evangelie verkondigen." Zijn evangelisatiedrang is an ders dan twintig jaar geleden. „Toen zou ik me schuldig heb ben gevoeld als ik de fotograaf geen boekje had meegegeven. Ik weet niet of het goed is dat ik daarin ben veranderd. Soms ben ik jaloers op jonge mensen die enthousiast en vrijmoedig het geloof verkondigen. Nu denk ik vaker: wat levert het op? Ik houd meer rekening met m'n gehoor. Ik zeg niet dat het beter is zo. Het hoort gewoon meer bij mijn leeftijd." Hij is dichter naar de mens op geschoven. Als je alleen maar de bijbel leest kun je gemakke lijk een oordeel vellen. Maar dan kom je mensen tegen van wie je veel houdt en dan wordt het andersEnkele jaren gele den stemde hij toe in een twee gesprek met Jos Brink mits er niet zou worden gesproken over homoseksualiteit. Bij Paul de Leeuw zal Binnendijk het onderwerp niet uit de weg gaan. „Ik ken homofielen, ik praat met ze, ik hou van ze. Maar ik kan niet zover komen zijn tuinhuis: „Daar FOTO GPD CEES ZORN dat ik zeg: het is goed. Ik ver oordeel het niet, maar ik kan het ook niet aanvaarden. Ik ben met ze bewogen. Bovendien, over wat voor soort homofielen spreken we? Iemand die het van de daken schreeuwt of ie mand die met zelfmoordneigih- gen rondloopt?" Als hij te veel begrip dreigt te krijgen voor de mens, trekt hij zich terug in zijn tuinhuis. „Daar laat ik me corrigeren door God." Schuld en boete. „Iemand die echt gelooft, heeft last van wat er fout zit. Een ongelovige heeft daar minder last van. Die kan gemakkelijker langer overhoop Mannen in witte pakken Tegen mijn kinderen zeg ik altijd dat ik bij de admi nistratie-commando's heb gediend. Dat klinkt beter dan opbiechten dat ik in mijn diensttijd korporaal schrijver ben geweest. Er is al zo weinig om trots op te zijn in deze wereld. Mijn tijd onder de wapenen bracht ik door op de negende verdieping van een kantooiflat van de Frederikkazerne in Den Haag, waarde burelen van de Afdeling Plannen van de Landmach tstaf waren gevestigd. Elke sectie had daar een Milva (doorgaans een kittige vrouwelijke militair in een lichtbruine kokerrok) die secretaresse-werkzaamheden verrichtte. En één van de secties had mij, een langharige slungel in een gekreukt uitgaanstenue. Het werk bestond uit het uittypen van allerlei vage rapporten en het inschrijven en rondbrengen van de post. Dat was belangrijker dan het nu lijkt, want die keer dat ik een stapel geheime, spoedeisende stukken op vrijdagmiddag in de tweede la van mijn bureau opborg en ze daar pas twee weken later weer tegenkwam, si-f gflf dat nog een behoorlijke deining. I Zou dat de aanleiding zijn geweest dat ik der- T tien jaar later - ik was begin dertig had een dynamische baan als chef van een regionale deelredactie en het vaderschap lonkte - een op roep kreeg voor een herhalingsoefening? Op een koude novemberochtend moest ik me melden bij het Commando Korps Mobiele Colonnes in de Crailo-kazerne te Hilversum, waar ik door een combinatie van eigenwijsheid en een misver- DICK VAN DER PLAS stand (ik ging niet naar kamer 130 maar naar kamer 30) anderhalve dag werd ingedeeld bij de geneeskun dige troepen en op mijn dooie gemak een cursus EHBO volgde. Totdat ik op de tweede dag een oud collega tegenkwam die melding maakte van het feit dat een verdieping hoger (kamer 130) al enige tijd mijn naam werd afgeroepen en ik gedwee met hem mee ging. Om een halfuur later aan een touw uit het raam van een onttakeld flatgebouw te hangen, als lid van een reddingspeloton. Het zouden de ergste twee weken van mijn leven worden. Voor dag en dauw stonden we op een terrein clat we nu klein-Kosovo zouden noemen, met skelet ten van gebouwen, aangepaste hindernisbanen en torens waar vanaf halsbrekende toeren moesten wor den verricht. De test om te bepalen wie er hoogtevrees had was op maandagmorgen al afgenomen - toen ik mijn eerste les reanimatie volgde - en ik had het lef niet om aan de rand van het dak van een flatgebouw met een touw om mijn middel te zeggen dat ik het vertikte om naar beneden te glijden. Nee sergeant, mijn benen trillen altijd zo als ik op het punt sta te pletter te vallen. We bouwden stellages om gewonden van de gekste plekken te halen, braken betonkelders open en kro pen door rioolbuizen met bouwafval Maar de zwaarste beproeving was het spelen voor slachtoffer. Dan werd je als een mummie uit het Rijksmuseum van Volkenkunde vastgebonden op een helikopter- brancard en vervolgens rechtop, ondersteboven of op zijn kant over de hindernisbaan gesjouwd door vier dienstplichtigen die tegen hun zin van huis en haard waren weggerukt en matig hadden opgelet als de in gewikkelde knopen werden gedemonstreerd waar mee iemand veilig kon worden vastgesnoerd. Om beurten werd de rol van slachtoffer toebedeeld en kreeg je je kans op wraak. Kerngezonde kerels kwa men als wrakken van zo'n brancard af en toen we op de laatste dag moesten oefenen op Lotus-slachtoffers was er binnen een mum van tijd geen één meer die zijn pijn en ontzetting hoefde te simuleren. Na twee weken was ons oefenprogramma afgerond en kregen we het knalgele certificaat uitgereikt waar op de Commandant van het Korps Mobiele Colonnes verklaarde dat D.C. van der Plas. registratienummer 600724227. met goed gevolg had deelgenomen aan de opleiding Korporaal Redding. Het had bloed, zweet en tranen gekost, maar we waren klaar om de rest van ons leven inzetbaar te zijn op de brandhaarden in deze wereldJoegoslavië, de Bijlmer, na orkanen in Midden -Amerika. Tenminste, zo zou het zijn gegaan als ons onderdeel niet een dag na de uitreiking van die certifcaten was opgeheven. Niet alle leden van het Commando Korps Mobiele Colonnes hebben dit even goed veriverkt. Ze dolen nog rond op plaatsen waar zich net een ramp heeft voorgedaan. Meestal blijven ze onopgemerkt, soms worden ze gezien. Getuigen noemen hen: de mannen in witte pakken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2