Die Ley the is net een klein maatschappijtje U IT 'De gemeente ligt aan de laatste tiet' Sport Sneeuwruimer ®e club van de week SLOOS sport MAANDAG 15 FEBRUARI 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-53564* Koning Winter was het afgelopen weekend overduide lijk niet vergeten om een bezoekje aan Leiden te i(3 brengen. Het meeste water in de Sleutelstad was van een vloeibare in een vaste toestand veranderd en een koude wind won het op punten van een schraal zonnetje. Ook dat deel van de Rijn dat bekend staat als het Galgewater, waar roeivereniging Die Leythe haar sociëteit heeft, ont snapte niet aan de vrieskou. Maakt niks uit, het clubge bouw is gewoon open en de leden weten dat. Naast een roeivereniging is Die Leythe namelijk ook een vrienden club en echte vriendschap laat zich niet door een beetje *1 vorst tegenhouden. CLUB van de WEEK Die Leythe „Want hier is iedereen gelijk", zegt voorzitter René Korthof. En iedereen is in het geval van Die Leythe zo'n 540 jongens, meis jes, dames en heren. Daardoor is het één van de weinige roei verenigingen in Nederland waar belangstellenden te horen krijgen dat er een wachtlijst is. „De lidmaatschapskaart van Die Leythe is nog net geen col lectors-item, maar we zitten nu wel aan ons maximum. Per jaar hebben we slechts ruimte voor zo'n tachtig nieuwe leden, waardoor het regelmatig ge beurt dat we mensen moeten doorverwijzen naar andere ver enigingen in de regio, zoals Rijnland of Alphen", vertelt Korthof.Daarom zijn we ook j hard bezig met plannen te ma ken voor de uitbreiding van ons complex. Dat is hard nodig want omgerekend hebben we nu vijf leden per vierkante me ter." Het huidige onderkomen van Die Leythe stamt uit 1964, toen de vereniging nog 180 roeiers telde, en is berekend op onge veer 350 leden. Maar vooral aan het eind van de jaren tachtig groeide de club explosief. „Toen kende het Nederlandse roeien grote successen, denk maar aan de Olympische Spe len van 1988. Ronald Florijn, die bij ons als jeugdlid is be gonnen, won samen met Nico Rienks goud waardoor het roei en in Leiden enorm in de publi citeit kwam. Ineens groeiden we naar vijfhonderd leden." De gouden plak van Ronald Florijn bleek slechts het begin van veel meer sportief succes. Zo werden er het afgelopen jaar vijftig wedstrijdoverwinningen behaald, waarvan zes nationale titels. Die Leythe-lid Eeke van Nes won een zilveren medaille op het WK in Keulen en werd Sportvrouw van het jaar 1998 in Leiden. De Senioren B behaal den nog eens de derde plaats bij de Nations Cup. Als voorzit ter Korthof het lijstje zo eens gaat, kan hij er niet om heen: „We moeten eigenlijk heel trots zijn." En dit is pas de recente geschie denis van de club die dit jaar zijn 85ste verjaardag viert. Mar cel Smits, voorzitter van de Lus trumcommissie, blikt vooruit: „We zullen het hele jaar door activiteiten organiseren voor specifieke groepen binnen de vereniging, zoals onderlinge wedstrijden. Ook willen we scholen gaan betrekken bij de roeisport. En met Koninginne dag gaan we samen met stu denten-roeivereniging Njord iets terugdoen voor de buurt in de vorm van een straatpro gramma. Want hoewel het na tuurlijk een mooi gezicht is, die roeiers in het water, hebben de mensen soms ook wel eens last van ons, vooral als het erg druk is." Naast het wedstrijdroeien is ook het recreatieroeien erg be langrijk voor Die Leythe. Regel matig worden er roeitochten in de regio georganiseerd, maar er worden ook tochten uitgezet in Friesland, Groningen of Over ijssel. „Vooral voor mensen die wat meer tijd hebben is het midweek-roeien ideaal", zegt Ed Verkerk, die het recreatie- roeien coördineert. „We zitten natuurlijk in een erg waterrijke OPVALLEND AANWEZIG •im Runsburg Vijfentwintig jaar is Piet van Egmond voorzitter van Rijnsburgse Boys en zaterdag stond hij voor de eerste keer op het veld van zijn club sneeuw te ruimen. Bij het begin van de wedstrijd wees de Rijnsburgse aannemer naar de blaren op zijn handen. „Kijk, ik ben niet meer gewend om te werken." Van Egmond had het er graag voor over. „De penningmeester van de club kijkt weer wat vrolijker nu er vandaag wordt gevoetbald." FOTO KEES VAN HOOGDALEM Een aantal junio ren van Die Ley the, met daarach ter Marcel Smits, René Korthof, Joop Gijsman en Ed Verkerk (v.l.n.r.) omgeving waardoor het roeien niet alleen in de weekenden hoeft te bloeien. Je kunt hier al le kanten op." Op dit moment zijn er zo n zeventig recreatie roeiers actief. „Een erg gemê leerd gezelschap", noemt Ver kerk het. En dat geldt ook voor de overi ge leden van de club, want de tijd dat roeien een elite-sport was, ligt ondertussen al ver COACHvan de WEEK Bas Labordus Ondanks zijn nog jonge leeftijd (22 jaar) is Bas Labordus al gedi plomeerd coach. Hij is dan ook een van de drijvende krachten achter het zogeheten Talentcentrum bij Die Leythe. „Het Talentcen trum is een initiatief van de Koninklijke Nederlandse Roeibond en het is bedoeld voor jonge, veelbelovende roeiers. Onder begeleiding van topcoaches wordt er eens in de twee weken op zondag ge traind", vertelt Labordus. Dan zijn er ook andere coaches aanwezig, die weer van de toppers kunnen leren. Van Bas Labordus dus, want zelf is hij één van die topcoaches. Ei genlijk bij toeval werd zijn talent ontdekt. „Ik heb vier jaar aan wedstrijdroeien gedaan, maar op een gegeven moment realiseerde ik me dat er wel meer in de wereld was dan roeien en ben ik er een tijdje mee gestopt. Toen ze me vroegen om eens een team te coa chen, bleek dat eigenlijk heel goed te gaan. "Zo goed dus, dat hij nu een officieel coach-diploma op zak heeft. Bij Die Leythe zijn ze er maar wat trots op dat het Talentcentrum bij hun vereniging is gevestigd, want er zijn maar vier van deze cen tra in Nederland waar roeitalent van vijtien tot achttien jaar op topniveau wordt begeleid. „Het is een uitdaging om met junioren te werken, juist vanwege hun leeftijd", zegt Labordus. „Het is ook een dankbare leeftijdscategorie, omdat je ze zo snel vooruit ziet gaan. Inmiddels heeft Labordus er al aardig wat uitstapjes als coach op zitten. Zo is hij het vorig jaar een aantal keer in Italië geweest om trainingen te geven. Daarnaast wordt hij door andere Nederlandse roeiverenigingen regelmatig gevraagd. Hij wil voorlopig nog coach blijven. Zijn gedrevenheid kan hij wel verklaren: „Bij het coachen moet je je met zo veel dingen bezighou den. Met het roeien zelf natuurlijk, maar ook met bijvoorbeeld de tijden en de staat van de boten. En dat alles bij elkaar maakt het coachen nou zo leuk. achter ons. En wat de individu ele achtergrond ook is van een Die Lythe-roeier, het zijn voor altijd vrienden van elkaar. Ook oud-leden komen nog regelma tig langs aan het Galgewater en zijn dan ook niet te beroerd om mee te helpen als er een klusje moet worden gedaan. „We heb ben nu meer dan honderd vrij willigers en alles wat binnen de club gedaan moet worden, doen we met z'n allen. Als mensen hiervoor betaald zou den gaan worden, verandert dat de hele sfeer", vertelt Joop Gijs man, die dertig jaar lang de voorzittershamer hanteerde. Een sfeer waarin „niemand met meneer of mevrouw wordt aan gesproken" en die een duidelij ke maatschappelijke functie wil uitdragen. „Het is hier net een klein maatschappijtje. Vooral voor de jeugdleden willen we een voorportaal van het echte leven zijn", vertelt Gijsman ge dreven. „Dat betekent dus dat we bijvoorbeeld veel nadruk leggen op het met elkaar sa menwerken. een belangrijk fa cet van de samenleving. Mijn eigen kinderen hebben hier le ren organiseren." Bij Die Ley the is het zo dat het ene lid de ander leert roeien. Zestienjari gen geven les aan achtjarigen. Of zoals Gijsman het zegt: „Mensen die alleen bij ons ko men om te consumeren, zullen zich hier niet thuis voelen." tekst raymond grimbergen foto's taco van der eb ER TUSSENIN krijgt Isportmaieriaal aangeboden I Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 Naam: Roeivereniging Die Leythe Opgericht: 13 februari 1917 Ledenaantal: 540, waarvan ongeveer 470 senioren Contributie: 387 gulden per jaar Ledenaanmelding (wachtlijst'): 071-5313763 (Mieke Veenenbos) Hoogtepunt: De olympische gouden medaille van Die Leythe-lid Ronald Florijn (samen met Nico Rienks) in 1988 Dieptepunt: De oorlogsjaren, toen er niet geroeid kon worden Minder kantine-inkomsten bij de clubs De velden zijn verlaten, er wordt niet gevoetbald. Afge last. De penningmeester van de club maakt zich geen zor gen over de toestand van het veld, hij zit met een heel ander probleem. De kantine is bijna leeg, er wordt niets verdiend. En de schade kan slechts ge deeltelijk worden ingelopen als er straks op avonden wordt in gehaald. Voorzitter Dick Barn- hoorn van de Leidse club De Sleutels schat dat zijn club al enkele tienduizenden guldens aan inkomsten misloopt. „We kunnen onze rekeningen niet voldoen. We hopen dat de ge meente of de KNVB ons kan helpen." Bamhoorn zegt nog nooit eer der zoveel afgelastingen te hebben meegemaakt. „Er zijn lagere elftallen bij ons die vier of vijf wedstrijden hebben ge speeld. Die gaan dat straks in de avond inhalen. Dat scheelt omzet, want niemand blijft plakken. De spelers moeten de volgende dag weer werken en gaan naar huis." De voorzitter van Sleutels denkt dat het probleem bij an dere clubs ook speelt.Als ze zeggen dat het niet waar is, lie gen ze in hun eigen portemon nee. De kantine-opbrengsten zijn zo enorm belangrijk, van de contributie kan geen club meer bestaan." De Sleutels probeert wel in te spelen op de afgelastingen. „Je organiseert eens een kaartmiddag, maar op een gegeven moment is die formule ook uitgewerkt." Phil Verstraaten, de voorzitter van Lugdunum, geeft toe dat zijn club duizenden guldens aan inkomsten misloopt. „Maar misschien lopen we dat in de loop van het seizoen weer in", zegt Verstraaten die wel vreest dat er nog meer week einden uitvallen. Volgens Ver straaten speelt ook het comep- titieverloop een grote rol. „Doe je misschien mee aan de na- competitie, of moet je tegen degradatie spelen. Dat kan weer extra recettes opleveren en je kantine zit ook weer een stukje voller." De Lugdunum- voorzitter denkt einde van het seizoen pas een goed beeld te kunnen hebben. Bij KRV worden de komende weken gevreesd. Als er nog meer weekeinden uitvallen, moeten de afgelaste wedstrij den óp.avonden worden inge haald. „En dan wordt er geen stuiver verdiend", zegt voorzit ter Kees van Kesteren van de- Katwijkse eersteklasser. Hij zegt dat de KRV-kantine mo menteel eentiende van de ge bruikelijke omzet draait. „Nog één of twee afgelastingen en het is mis. Dan kunnen we niet meer aan onze betalingsver plichtingen voldoen. Of we moeten interen op onze reser ves en dat is niet de bedoeling, we willen namelijk een nieuw clubhuis bouwen." Als KRV niet meer kan betalen, dan is het volgens Van Kesteren wel duidelijk wie de eerste schuld eiser is die op z'n centen kan wachten. „Dat is de gemeente, die zit aan de laatste tiet", stelt Van Kesteren beslist. Hoofdklasser Noordwijk heeft geen problemen, zegt tweede penningmeester Epi Bosma. „We zijn wat minder afhanke lijk van de kantine-inkomsten dan kleinere clubs. We hebben natuurlijk de inkomsten van sponsoring en reclameborden. En bovendien komt er in onze kantine nog wel eens een club je kaarten, ook als er niet wordt gevoetbald." Bosma zegt wel dat het voor zijn club steeds moeilijk wordt om de begro ting sluitend te maken. „Maar dat is niet afhankelijk van een paar afgelastingen meer of minder." Een andere hoofdklasser Rijns burgse Boys zette zaterdag al les op alles om toch tegen Quick Boys te spelen. Vrijwilli gers maakten het veld sneeuw vrij. „Als het niet doorgaat, spelen we zo'n wedstrijd straks op een doordeweekse avond", luidt de toelichting van be stuurslid Ed Bos. „Dat scheelt natuurlijk veel geld. Het is al zover dat we bekerwedstrijden 's avonds uit spelen. Dat zijn duels die we eigenlijk thuis hadden geloot." Vice-voorzitter Gerard van Dijk van district West III van de KNVB heeft nog geen alarmsig nalen gehoord van clubs uit deze regio. „In andere distric ten speelt het wel. Daar zijn de weersomstandigheden nog slechter geweest dan hier, daar is nog meer afgelast. Als er clubs in de problemen komen door de verminderde kantine opbrengsten kunnen we altijd bekijken of er een oplossing te bedenken is. De tijd dat we zeggen: 'Dat is ons probleem niet', ligt ver achter ons." willem spierdijk* De kantines zitten nog maar zelden vol door de vele afgelastingen. ARCHIEFFOTO MARK LAMERS GESPROKEN Columnist Jan Mul- der in Elsevier: „Ik kijk niet op sport neer. Maar een voet- balwedstrijd uitzitten voor de tv lukt me steeds minder. Chelsea -Arsena doet mij niets meer. En al die presentatoren en presentatrices van Studio Sport die elkaar na doen. Die verschrikkelijke on echtheid. Meisjes die een toon aanslaan, waar ben je mee be- zig. zeg?" Idem: „Het familiegevoel is bewust ui het voetbal weggesneden. Ik hecht aan gebouwen, aan oude stadions. Dat potsierlijke gedoe van de Arena. Zeven grasmatte en niet eentje deugt. Ze knoeier maar voort. Ajax had gewoon een bloedmooi stadion in De Meer moeten bouwen. Een be stuurslid zei mij eens: dat is toch ouwe rommel. Hij had hei dus over zichzelf. Het hele voet bal is verskyboxt, versponsord, veroverdakt. Frank Rijkaard in HP/De Tijd „Ik speelde bij Blauw Wit en dt trainer liet ons alleen maar rondjes lopen om een wieler baan. Ik begreep dat niet en zei dat ook. Maar het moest, dus toen ben ik maar een jaartje ge stopt. Ben ik een jaar op straat gaan voetballen, met plezier. Gert-Jan Theunisse, op won derbaarlijke wijze hersteld va een partiële dwarslaesie, in Nieuwe Revu: „Soms zie ik die botsing tegen die wagen in Frankrijk nog we eens in een flits voor me, zo hard! Ik ben vaker op auto's ge klapt, maar toen dacht ik echt: nou is de lamp uit, Theunisse. en het zal nooit meer licht wor den." Idem: „De godganse dag ben ik bezig me te concentreren. Waneer ik een glas water wil halen ofnac. het toilet moet, moet ik daarbij nadenken. Maar ik ben een dit selmotor die warm moet lopen Want ben ik eenmaal in bewe ging, dan gaat het perfect. De ontslagen hockey-coach van Amsterdam Jacques Brinkman in Het Parool: „De spelers hadden zogenaami angst van mij. Maar als je 28 bent en je bent bang van je coach... Dan denk ik: zorg eers, eens dat je eigen leven op de rails komt. Sportief en maat schappelijk hebben de meester, van hen niets bereikt. Voordat gaat oordelen over anderen, moet je eerst weten waarover ji praat. Idem, over anderen die over hem praten: „Het komt uit de mond van sp Iers van wie ik denk: als ik jou was, zou ik als de sodemieter een stick en een bal pakken, he hard mijn best doen en verder mijn smoel houden. FC Twente-trainer Hans Mey in NRC Handelsblad over de recente verliespartijen: „Misschien ligt de oorzaak wel in de privésfeer. Misschien gaa hun meisjes vreemd. Om daar achter te komen moet ik vijf re chercheurs aanstellen. Ik ken deze jongens al meer dan drie jaar maar de meesten blijven vreemden. Vooral in moeilijke tijden, heeft een trainer een eei zaam beroep. De nachten zijn kort. Ik voel de druk. Want ik ben geen ijsvogel. Bokser Don Diego Poeder in NRC Handelsblad: „Pas als mijn motivatie weer helemaal in orde is, pak ik de telefoon. Eerder niet. Want we praten hier wel over boksen, toch een gevaarlijk spel. Wie o, voldoende gemotiveerd is, neemt onnodig veel risico." De judo-verslaggever van de NOS tijdens 'Langs de lijn': „Ik zie hier mannen in witte pakken. Columnist Hugo Camps in NRC Handelsblad over het verschijnsel dat steeds meer clubs kinderkleding met het eigen logo uitbrengen: „Moeders die hun baby's aan het kledinglijntje van een voer balclub leggen, zijn de doorgrc, vers van het voetbal. Van ge dwongen liefde komt alleen weerzin. Hun zonen worden ii het beste geval wielrenner. En dan nog alleen in met metaal- grijze tricot van TVM, nooit meer in rood-wit. Johan Cruijj in een roodwit luierpakje of Pt in een kanariegeel slabbetje, w kan het zich voorstellen?De m thes zouden nooit zijn ont staan. Harry van der Laan in het Nieuwsblad van het Noorden „Ik denk ook dat ik heel veel verstand heb van voet ballen. Ja, er wordt ge- zegd dat ik overal ver- stand van heb. Bij sommige clubs noem- den ze me Johan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21