Israël wil 'ruzie' bijleggen Leidsch llÉ Dagblad 10 25 Wereldtitel verrast leien van Goozen syenoord tegen Noordwijk nrust brandweer regio i hulp bij Bijlmerramp Brand legt Sassenheimse loods in de as 'Decibelhamels' zaaien paniek op Scratchdag BEL: 071-5128030 reinreizigers drie uur vast traject Schiphol-Leiden Graven vernield op 'Zijlpoort' in Leiden Staking in Londense metro TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. NDAG 15 FEBRUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Gesprek van de Dag Binnenland Kerk en Samenleving Henk Binnendijk: Uitvinding tv had voor mij niet gehoeven Politie op KLM- vluchten naar Suriname IUS/HOOGMADE IVAN DER HULST en van Goozen uit Hoog de heeft als eerste Neder- jse schaatsster ooit de l; eltitel allround bij de juni- veroverd. De 18-jarige utante kon gisteravond 'nog nauwelijks bevatten jzehad gepresteerd. „Ik ht dat allang een Neder- ise \touw de wereldtitel gewonnen. Dat ik nu de iteben. geeft een kick." wereldtitel kwam voor de ster zelf als een volslagen assing. „Vorig jaar was ik reserve. Toen zag ik al er flinke concurrentie Ik verwachtte vooral veel •nstand van de Japanners de Amerikanen en hoopte een plekje bij de eerste Dat ik meteen al wereld- npioen zou worden, had ik tverwacht." Omdat Van jzen pas eerstejaars A-ju- ris, kan zij haar titel vol- d jaar proberen te verde- :n. «ewild maakte de Hoog- dese de titelstrijd op de afstand nog ongemeen I nnend. Met nog twee ron- itegaan. luidde de bel al, idoor Van Goozen op de D meter een ronde te g afsprintte. Bondscoach Ie Kok kon haar nog tij- waarschuwen voor de Op de streep hield ze lindelijk 0,16 seconde over de wereldtitel voor zich Helen van Goozen uit Hoog- made pakte als eerste Neder landse de wereldtitel schaat- vanavond gehuldigd in haar woonplaats Hoogmade. Tus sen 19.00 en 19.30 uur wordt zij opgewacht op de hoek van de Graaf Willem ii Laan en het Noordeinde. Daar stapt de rijdster in een antieke brandweerwagen, waarna het gezelschap onder begeleiding van de harmonie naar het ge bouw van muziekvereniging Drieluik gaat. Daar ftrordt zij onder meer toegesproken door vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, het schaatsdistrict en de plaatse lijke ijsclub. Pagina 17: Blunder kost Van Goozen bijna de titel enoord en Noordwijk spe- raorgenavond een oefen- Istrijd tegen elkaar. Dat eurt op het sportpark van taterdagamateurs aan de inwetering in Noordwijk. aftrap is om 19.30 uur. De oefenwedstrijd is vanmorgen rondgekomen. Ter voorberei ding op de wedstrijd tegen PSV, verblijft Feyenoord deze week voor een trainingskamp in Huis ter Duin. Leo Been hakker heeft beloofd met zijn sterkste opstelling in het veld te komen. ,em jacob van der meulen brandweerkorpsen van emmermeer en Haarlem jaar na de ramp met de El leing in de Amsterdamse er grote onrust ontstaan, het korps Haarlemmer waren 65 brandweerlie- en zes ambulanceverpleeg- ?n bij de hulpverlening tóten. Van het Haarlemse waren zes leden op de van de ramp aanwezig, brand weercommandan- «vestigen dat een aantal ferleners lichamelijke en lische klachten heeft. Alle ikkenen worden medisch rzocht. Haarlemmermeerse dweercommandant Van leren hoopt dat de parle- laire enquêtecommissie deze week duidelijkheid :haft over de inhoud van iding van het ramptoestel. kan het personeel ge- medisch worden onder- Op dit moment is het moeilijk verbanden te leg- tussen de klachten en de «zigheid bij de vlieg- De brandweerlieden en HOL «ANP en de zes- en zevenhon- treinreizigers hebben gis- ongeveer drie uur lieten op het traject 'hol-Leiden. Drie treinen nen in de richting Leiden e staan: de trein Utrecht- 'hol-Leiden, de sneltrein Den Haag en de intercity Vlissingen. Het probleem i rond 17.30 uur met de Utrecht-Schiphol-Leiden. een seinstoring kwam de- rem bij Nieuw Vennep op stroomloos gedeelte tot tod. Twee treinen daar- werden aan elkaar ge- Pe'd om de stilstaande trein 'Moderne mens dichter bij God' Cultuur en Kunst Zoevende lasso's en stampende cowboylaarzen het ambulancepersoneel heb ben onder meer geassisteerd bij bergen van de slachtoffers. Vorig jaar april probeerde Van Ommeren al te komen tot een klachteninventarisatie. Die leidde echter tot geringe resul taten. „Uit externe onderzoe ken is gebleken dat brandweer mensen bang zijn voor ge zichtsverlies. Die stoerheid hebben ze laten vallen toen er ongelooflijk veel nieuwe feiten tijdens de enquête naar voren kwamen." Twee van de zes Haarlemse brandweerlieden, die op de 4 oktober 1992 pendeldiensten onderhielden voor het trans port van manschappen en ma terieel, vertonen sindsdien klachten. Volgens commandant Wink hebben de twee huiduit-' slag gekregen, vermoeidheids klachten en psycho-somatische klachten. Wink reageerde volgens eigen zeggen 'geschokt' toen hij vori ge week vernam dat het veron gelukte El Al-vliegtuig giftige stoffen bevatte. Zijn collega Van Ommeren heeft vertrouwen in de aanpak van de enquêtecom missie. „We komen steeds dichter bij de waarheid." Onderhandelaar naar Nederland gestuurd Het Israëlische ministerie van transport heeft een onder handelaar naar Nederland gestuurd om het geschil tus sen Schiphol en El Al op te lossen. DEN HAAG GPD De onderhandelaar, het hoofd van de Israëlische burgerlucht vaart Avner Yarkoni, was vorige week al in Nederland voor over leg met de parlementaire en quêtecommissie Vliegramp Van Hees niet langer kandidaat secretaris PvdA ROTTERDAM ANP Marijke van Hees heeft zich te ruggetrokken als kandidaat voor de functie van PvdA-secre- taris. Ze blijft wel kandidaat voor het voorzitterschap. Naar eigen zeggen wil ze vooral dui delijk maken dat ze niet met haar jeugdige rivalen Van Brug gen (30) en Booij (28) in het partijbestuur wil zitten. De ver rassende beslissing van Van Hees viel tijdens een druk be zochte partijbijeenkomst in Rotterdam, waar de vier kandi daat-voorzitters van de PvdA met elkaar in debat gingen. sassenheim peter van egmond irene nieuwenhuuse Een felle, uitslaande brand heeft zaterdagmiddag een hou ten opslagloods aan de Sassen heimse Rijksstraatweg, tegen over het Akzo-complex, volledig in de as gelegd. Brandweerwa gens van Sassenheim en Leiden hebben het vuur na een half uur weten te bedwingen, na an derhalf uur waren de laatste vlammen geblust. Tijdens de bluswerkzaamheden is de Rijksstraatweg anderhalf uur door de politie afgesloten. De loods is voormalig eigen dom van Rijkswaterstaat en be hoort nu toe aan de gemeente Sassenheim. De schade is be perkt gebleven omdat de loods niet meer in gebruik was. Vol gens de gemeente zijn geen voorwerpen van waarde verlo ren gegaan. De politie tast nog in het duister over de oorzaak van de vlammenzee, maar' sluit brand stichting niet uit. Bijlmermeer. Hij vond het toen niet nodig een bemiddelaar naar Nederland te sturen. Nu El Al-vluchten op Schiphol scher per lijken te worden gecontro leerd, is dat veranderd. Afgelopen donderdag zagen douaniers op het vliegveld een lading rakethulzen in een El Al- toestel aan voor illegaal ver voerde wapens. Het bleek ech ter te gaan om materiaal dat be doeld was voor een tentoon stelling in Australië. De in be slaggenomen 'nepraketten' zijn inmiddels weer vrijgegeven. De marechaussee heeft ze na con trole van de nodige vergunnin gen weer aan de vervoerder overhandigd. Minister Borst van volksge zondheid liet het afgelopen weekeinde weten dat alle slachtoffers van de ramp nog een keer medisch worden on derzocht. Wel wil zij eerst het eindrapport van de enquête commissie afwachten. „Als blijkt dat er geen gevaarlijke stoffen in het vliegtuig hebben gezeten, is zo n onderzoek nut tig om iedereen gerust te stel len. Als kan worden aange toond dat er wel iets in heeft gezeten, kan gericht worden ge zocht naar de oorzaken van klachten die mensen nog heb ben", aldus de minister. Borst wijst de beschuldigin gen van de slachtoffers dat zij hun klachten tot nu toe niet se rieus genomen heeft van de hand. „Zolang we niet weten wat er precies in het toestel heeft gezeten, heeft het geen nut iedereen te onderzoeken.", vindt Borst. FOTO HIELCO KUIPERS Twee solisten tijdens de Scratch Muziekdagen in de Pieterskerk. Op de achtergrond een duizendkoppig koor. leiden cees v Wil je een dirigent tijdens een concert van het podium krijgen, dan moeten er min stens een paar kneedbommen in zijn kleedkamer zijn aangetroffen. De verbijste ring was dan ook groot toen de jongens van de milieupolitie gisteravond, tijdens de derde Leidse Scratch-muziekdag, dirigent Jules van Hessen midden in een aria van tenor Marten Smeding aan zijn smoking trokken. Er werd te hard gemusiceerd en gezongen: in de Pieterskerkwijk sidderden de kopjes en schoteltjes. De Scratch-orga- nisatie had 's middags, tijdens de repetitie, al bezoek gehad van de agenten en maakte zich toch een beetje zorgen. En nu was dus echt de vlam in de pan geslagen. Maar we hadden het kunnen weten: de actie was een geintje van Jules zelf, de 'practical joker' die ooit op een olifant de Pieterskerk binnenkwam. Hij had de 'deci- belhamels' ingehuurd en na wat trekken en duwen werd er weer vrolijk verder gemusi ceerd. En de agenten werden bekeurd: ze moesten meezingen. Overigens werd één en ander door de agenten zo levensecht gespeeld dat sommi ge toeschouwers echt geschokt waren. Ie mand diende bij de organisatie zelfs een klacht in voor het 'oneigenlijk gebruik van uniformen'. En ook vroeg men zich af waar die ene agent toch die decibelmeter van daan had. Maar ondanks die kleine oneffenheid waren de Scratch-muziekdagen in Leiden wederom een compleet succes. Tijdens de eerste dag stond de Messiah van Handel op het programma. Overdonderend om zo'n duizend mensen tegelijk te horen zingen: 'O, death, where is thy sting?' Op de tweede avond werden de luisteraars meegesleurd door muzikale hoogtepunten. De sympathieke dirigent Aad van der Hoeven, die de eerste avond leidde, zweep te de musici - afgezien van de solisten toch allemaal amateurs - op tot voorbij hun kunnen. Altvioliste Isabelle Mentink uit Eindho ven, die na afloop zo'n beetje heel haar fa milie aan de strijkstok had hangen: „Het was heerlijk om te doen, heerlijk. Maar erg vermoeiend. Je moet heel alert blijven, pre cies op tijd inzetten. En constant maar strijken. En dan straks thuis ook nog eens een keer. Ja, mijn hele familie is er, behalve mijn man. Maar die komt nog wel, die speelt straks tweede viool." Pagina 25: Muziekdagen groot succes NR. 41927 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Gaby van den Berghe Er zijn ook mensen die hun neus beter niet in hun eigen zaken zouden steken. jf--* overdag ^rfige '.ster! opklaringen e °75° °78° 6710D 70% 50% 20% SSSiï 20% 20% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 3 6 VANDAAG 52 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Denksport Economie 13 39 10,11 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving22 Multi Media/Strips17 Regio21,23,25,27 RTV/programma's18,19 Sport33,35 Roemeens priesterkoor zingt in de Stadsgehoorzaal in Lei den, waarvooreen kortings bon op de pagina Uitgaan. Palestijnse leider weg na handdruk president Israël DAMASCUS Rtr Een handdruk van de Israëli sche president Weizman, vorige week tijdens de begrafenis van de Jordaanse koning Hussein, is de radicale Palestijnse leider Nayef Hawatmeh duur komen te staan. De alliantie van Palestijnse groeperingen die zich verzetten tegen vrede met Israël, hebben Hawatmeh de laan uitgestuurd, zo maakten zij gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus bekend. Ook Hawatmehs factie, het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina (DFLP), is uit de Palestijnse alli antie gezet als" gevolg van 'de schandelijke daad van zijn lei der', aldus de radicale Palestijn se groepen. weer op gang te helpen. Dat lukte na veel moeite. Alle drie de treinen zijn toen teruggekeerd naar Schiphol, maar kwamen uiteindelijk om 19.30 uur voor de Schipholtun- nel nog een keer vast te staan. De oorzaak daarvan was een vastgelopen rem. De passagiers konden pas na 21.00 uur op het perron van Schiphol worden af gezet. Hét overige treinverkeer on dervond volgens de NS geen hinder. Reizigers richting Lei den werden in de tussentijd met bussen vervoerd. Het is niet bekend of er klachten of schadevergoedingen zijn inge diend. Eén van de vernielde graven op begraafplaats Zijlpoort. FOTO HENK BOUWMAN leiden ruud sep Op de rooms-katholieke be graafplaats Zijlpoort in Leiden zijn in de nacht van zaterdag op zondag minimaal vijftien gra ven en monumenten vernield. De vernielingen zijn overal op dezelfde manier gepleegd. Kruisbeelden zijn van de graf stenen afgebroken en onderste boven weer neergezet. Volgens opzichter D. van Duijn wijst dit erop dat een satanische secte aan het werk is geweest. De begraafplaats oogt van morgen, dankzij de mist, nog mistroostiger dan anders. Her en der staan afgebroken krui sen. Op zijn kop, leunend tegen andere grafmonumenten. Een gietijzeren kruis dat ter opluis tering van één van de paden is neergezet, is eveneens afgebro ken. Een levensgroot Christus beeld op een sokkel van bijna een meter staat met een afge broken kruis in zijn arm. Ook dit kruis is op zijn kop gezet. De vernieling had waar schijnlijk plaats rond twee uur in de nacht. Dat er alleen krui sen zijn vernield, die vervolgens op hun kop zijn neergezet, is volgens hem een duidelijke aanwijzing dat het hier niet om een gewone vernieling gaat. „Het gaat om satanssectes. Die pakken de kruisen en drijven ze ondersteboven de grond in. Dit doe je niet wanneer je alleen maar een borreltje op hebt." Het is niet de eerste keer dat er op de begraafplaats aan de singel graven zijn beschadigd. In september 1996 werden eveneens kruisen vernield. Ook drie manshoge beelden moes ten het toen ontgelden. Van die drie staat er pas één weer in volle glorie op zijn voetstuk. De kostbare restauratie van de an dere twee laat nog steeds op zich wachten. Van Duijn heeft de op op zijn kop gezette kruisen gewoon la ten staan. „Ik heb dat bewust gedaan. Laat maar zien wat er aan de hand is. Dan vertel ik de bezoekers dat het geen balda digheid is, maar dat het een groepering is die hierop uit is. Ik heb dat ook aan de politie verteld, maar die willen dat niet geloven." De politie was vanochtend niet bereikbaar voor commen- londen dpa-afploren dreigen te gaan bij de ge deeltelijke privatisering van de metro. De actie duurt tot mor genavond. Dagelijks maken 2,4 miljoen mensen van de dien sten gebruik. De metrodirectie liet weten dat het met de chaos wel mee viel. De vakbond RMT, waarbij 6.500 van de 15.000 werkne mers zijn aangesloten, vindt dat de directie 'iets te optimistisch' Een staking onder het metro- personeel in Londen heeft van morgen veertig procent van de ondergrondse treinverbindin gen stilgelegd. Ongeveer 25 sta tions bleven dicht, waardoor honderdduizenden mensen moesten uitkijken naar een an dere vorm van vervoer. De bond heeft de staking uit geroepen omdat er banen ver- (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 96.90) i automatisch (F. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) 1 Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1