5PORT ■ir Blunder kost Van Goozen bijna de titel Ajax speelt weer alsof Olsen nog trainer is iemerink begint verdediging an Ahoy-titel tegen Santoro Toch nog natuurijs Superieur Bar^a zet Real op zes punten ANDAG 15 FEBRUARI 1999 J7 WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 optijd Thys in marathon van Tokio joï Met de tweede tijd ooit heeft de Zuid-Afrikaan Gert Thys ndag de marathon van Tokio gewonnen. De 27-jarige loper t Johannesburg bleef met 2 uur, 6 minuten en 33 seconden echts 28 seconden verwijderd van de beste wereldprestatie mde Braziliaan Ronaldo da Costa. Da Costa baarde op 20 sep- mber in Berlijn opzien door met 2.06.05 driekwart minuut on- het tien jaar oude record van de Ethiopiër Belayneh Densi te duiken. Daarmee ontnam de Zuid-Amerikaan het offici- e wereldrecord aan Rotterdam. De Ethiopiër Haile Gebrse- ie heeft gisteren tijdens indoorwedstrijden in Birmingham H wereldrecord 5000 meter op 12.50,38 gebracht. Het record and sinds 19 februari vorig jaar in Stockholm met 12.51,48 op [am van de Keniaan Daniel Komen. lodnian naar Los Angeles Lakers isTQNDennis 'The Worm' Rodman speelt de rest van het izoen voor de Los Angeles Lakers. De 37-jarige forward teken- jvoor het mimimumsalaris van 1 miljoen dollar. Daarnaast erden hem reclamecontracten gegarandeerd van 6 miljoen ullar. Rodman speelde de laatste drie seizoenen voor de Chica- iBulls. Hij werd zeven keer de toprebounder in de NBA. De diana Pacers van Rik Smits hebben de uitwedstrijd tegen de Angeles Lakers gewonnen: 101-99. Het was de eerste zege de Pacers in The Forum in Los Angeles in acht jaar, de vier- iin 26 wedstrijden. Reggie Miller werd topscorer bij de Pacers iet 26 punten, waarvan 20 in de tweede helft. Rik Smits kwam 27 minuten tot 16 punten en 5 rebounds. Hij werd onder de irden overweldigd door Shaquille O'Neal. The Shaq denderde r 36 punten en 17 rebounds. De Houston Rockets kunnen weken niet beschikken over Charles Barkley. De basketbal- moet een operatie aan de linkerknie ondergaan. TERDAM GPD Ie bezet toernooi, sterke eer ronde. De kans dat er favo- m en subfavorieten tegen- elkaar zouden staan in de iningsronde van het 26ste ÈAMRO was bepaald niet beeldig. Wat wil je met vijf Iers uit de eerste tien, 13 Iers uit de top-25. felnu: loters Goran Ivanise- en Peter Wessels hadden interessante hand. Ze to- len in The Lounge van ly' partijen uit de koeler als retja-Safin, Ferreira-Enqvist, itoro-Siemerink, Rusedski- [er, Krajicek-Rosset en Haar- i-Pioline. aemooidirecteur Wim Bui- dijk: „In menig toernooi zijn kwartfinales of halve finales, ar het is logisch bij zo'n be ting dat wij er al in de eerste de en paar van hebben." m de weigerachtigheid van Becker werd allang niet getreurd zij het dat Bui- dijk persoonlijk nog wel vier ina's in het toernooiboek hem wijdt. Maar er zijn ook bende alternatieven om de ezigheid van de Duitser te keren, zo niet te vergeten, partijen van Siemerink en arhuis zijn wellicht een voor- lefje van de Davis Cupont- leting Frankrijk-Nederland in Het Franse tennis mar- momenteel voorbeeldig, uige ook de vier Fransen in en Rotterdams titelver- t Siemerink krijgt het be- ild niet eenvoudig met de re- ite winnaar van Marseille. Haarhuis' opponent Pioline stond dit jaar al in de halve fi nale van Doha. Richard Krajicek vindt in Mare Rosset een oude bekende tegenover zich. De onderlinge stand is 4-3 voor de Hagenaar, die in Rotterdam zijn rentree maakt na een ingelaste rust sinds de Australian Open. De laatste keer trof Krajicek de Zwitser in Parijs-Bercy, novem ber 1998. Krajicek dreigde toen te gaan winnen, maar omdat hij dingend tijd nodig had voor een knie-operatie besloot hij bij 5-2 in de derde set de baan te verlaten. De Olympisch kampi oen van 1992 had nog nooit zo kansloos, zo simpel de tweede ronde bereikt. Krajicek kan die partij nu afmaken. Het aantal Nederlandse deel nemers in Ahoy' bedraagt deze week definitief vijf. De twee wild-cards, Edwin Kempes en Peter Wessels, hadden het slechter kunnen treffen met hun eerste tegenstanders. Bei den spelen tegen Slowaken. Wessels treedt aan tegen Domi- nik Hrbaty en Kempes speelt tegen Jan Kroslak, eind vorig jaar nog geklopt door Raemon Sluiter. Van de oorspronkelijke deel nemerslijst zijn uiteindelijk twee namen geschrapt: geen Thomas Johansson en Magnus Larsson, wel Guillaume Raoux (Fra) en Davide Sanguinetti (Ita). Via het kwalificatietoer nooi verschaften Jan Kroslak (Slo), Roger Federer (Zwi), Gas ton Etlis (Arg) en Rainer Schutt- ler (Dui) zich toegang. erste toernooizege voor Golmard Krajicek als toernooi winnaar. Rosset stond in Rusland geen set af, ook niet in de finale te gen de Duitser Prinosil, 6-3 6-4. Het betekende de dertiende toernooizege in zijn loopbaan. Prinosil sloeg zaterdag Jan Siemerink, eerste geplaatst, van de baan, 6-4 6-2. „Dat was mijn beste partij in dit toernooi", keek de Duitser tevreden terug. Siemerink had de zware drie setter van de vrijdagavond te gen de Rus Kornijenko nog in de benen. In Prostejov ging Henrieta Nagyova aan de haal met haar eerste toernooizege. Dé Slo waakse versloeg Silvia Farina uit Italië in twee sets, 7-6 6-4. Nagyova stopte in de halve eindstrijd Amanda Hopmans af, 6-3 6-3. Hopmans, 128e van de we reld, drong als qualifier door tot de laatste vier. In de tweede ronde versloeg ze de Belgische Van Roost, tweede geplaatst en elfde van de wereld. Door haar prestaties stapte ze de top hon derd binnen. ome Golmard heeft zijn eer- ATP-toernooizege behaald. 25-jarige Fransman versloeg le finale van Dubai de Duit- ticolas Kiefer in twee sets, 6- ►2. iolmard, 61ste van de we- had in de woestijnstaat droomtoernooi. Hij ver eg op weg naar de finale drie Iers uit de top tien: Kucera, nman en Moya. Zijn beste ultaat in de ATP Tour tot iverre was de halve finale in Smgham. defer, 41ste op de wereld- iglijst, kwam twee keer in ac- In de ochtend hervatte hij halve finale tegen de Austra- Ilie, die zaterdag na 6-3 or de regen werd gestaakt, ferwon de tweede set met 7- 1-6). Daarmee maakte hij een 'de aan de zegereeks van Ilie Corretja, eerste geplaatst, en 'da uit het toernooi had ge in. St. Petersburg werd Mare set de opvolger van Richard enschede henk houtink gpd-verslaggever Alsof de mist op de wegen rond Enschede ook in het nieuwe Ar- ke-stadion hing, zo voetbalde Ajax. Op de tast, schuifelend en wankelmoedig. Tot zijn verba zing kon FC Twente de herin neringen aan ruime nederlagen tegen Fortuna en AZ wegspoe len met een 2-1 zege op de nog regerende kampioen. Ajax voet balde, om het anders en pijnlij ker te zeggen, alsof Morten Ol sen er nog trainer was. Maar sinds het ontslag van de Deen is Jan Wouters de trainer van Ajax. Hij was duidelijk bij zijn aantreden. Zijn doel is de tweede plaats, en daarmee di recte plaatsing voor de Cham pions League. Bovendien stelde Wouters dat hij, ondanks het vertrek van de gebroeders De Boer, geen aanleiding zag tot tussentijdse aankopen. Dat kwam goed over. Er wor den in de voetbalwereld al te veel opportunistische maatre gelen genomen. Gelijk Frank Rijkaard liet Wouters zich ken nen als de analyserende prak tijkman: als de zelfverzekerde oud-topvoetbalier die eerst eens wil zien welke verbeterin gen zijn specifieke aanpak te weeg zou kunnen brengen. Na Wouters' eerste competi tienederlaag kan worden ge steld dat het voor Ajax nog moeilijk genoeg gaat worden Oude Kamphuis wil duidelijkheid over transfer enschede gpd Hij scoorde niet de winnende treffer, maar was na afloop wel de meest begeerde speler. Niels Oude Kamphuis had gistermid dag heel wat uit te leggen. Maar tussen al die microfoons, came ra's en blocnotes bleef die ene prangende vraag onbeant woord. 'Of ik naar Ajax vertrek?' Oude Kamphuis, nu nog FC Twente, haalde de schouders op, lachte minzaam en sprak vervolgens in raadsels. „Het mag duidelijk zijn dat ik zelf ook snel duidelijkheid over mijn toekomst wil hebben. De ze situatie moet niet te lang du ren, want het vreet toch aan je." Of hij graag naar Ajax wil, werd hem na de wedstrijd gevraagd. „Ja, waarom niet?", antwoord de de jonge Tukker. „Ik heb het bij FC Twente niet slecht, maar Ajax is natuurlijk veel beter", al dus Oude Kamphuis, die als jochie altijd een heel speciale droom koesterde. „Ik wilde via FC Twente, naar een topclub en dan naar het Nederlands elftal. Zo ver is het uiteraard nog lang niet, maar de interesse van Ajax is een eerste stap. Al is het niet zo dat ik meteen toehap. Er zal eerst een gesprek met de trainer moeten komen." Want Oude Kamphuis wil zijn leven niet in lijdzaamheid gaan slijten op de bank. „Voor welke positie Ajax me wil heb ben, maakt me niet zoveel uit. Maar ik moet wel een serieuze kans op een basisplaats heb ben. Dat is het belangrijkste." Maar voorlopig heeft hij nog niks te willen en is hij veroor deeld tot de wachtkamer. „De clubs zullen er eerst uit moeten komen", beseft hij. Zaterdag werd Twente-voor- zitter Cees Anker nog gebeld door Frank Kalis, de financieel directeur van Ajax, die een nieuw bod op tafel legde. Maar na het afwimpelen van het eer ste bod (dat tussen de vijf en zes miljoen gulden lag) stemde ook het nieuwe bedrag Anker niet tevreden. om diens doel te halen. Niette min herhaalde Wouters in En schede dat hij 'in principe' niet denkt aan versterkingen op kor te termijn. Voor de sluiting van de trans fertermijn, begin maart, is wat hem betreft slechts het aantrek ken van een linksback een reële optie. „Maar heel Europa zoekt naar een linksback." Die van Ajax, de altijd verkrampte Sier, was gisteren na lichtvaardig uit verdedigen van Gorré schuldig aan de Twentse gelijkmaker van invaller Ajoupov (1-1). Op de bank zat ook nog Leidenaar Tim de Cler, die in het tweede op de linksachterpositie speelt. Wouters moest ook constate ren dat Ajax geen strijdlust had getoond; dat 'de bereidheid om een stapje voor elkaar te doen er niet was'. Dat begreep hij niet. Een hobbelig veld, geen 'vorm van de dag'. „Dan is het toch het eenvoudigste dat er is: de strijd aangaan?" Het klonk als een echo. Zo had Morten Olsen gesproken, eind november na de 3-2 ne derlaag bij Vitesse bijvoorbeeld. Met dezelfde bewoordingen had de gesneuvelde trainer ver scheidene malen zijn ingetogen woede getoond. Laat Wouters een betere trainer zijn, strenger vooral en duidelijker. Toch moet hij al spreken als zijn voorganger. Ajax ging mank aan een ge brek aan kwaliteit, zoals voor de winterstop (toen nota bene nog met de De B(r)oers) soms al on der Olsen gebeurde. Wouters wilde zover niet gaan. Hij wees erop dat anderhalve week gele den in het gewonnen bekerduel tegen Roda JC (0-3) wel de ver eiste instelling was opgebracht. Verzwijgend dat Roda JC toen de betere ploeg was geweest en dat Ajax counterend naar de flatteuze winst was geglipt. In veel opzichten heeft Wou ters te kampen met dezelfde manco's als Olsen voor hem. Aanvoerder Blind en Litmanen, de laatst overgebleven bewa kers van het Ajax-systeem, zijn uiterst kwetsbaar. Blind vol bracht pas zijn negende gehele competitiewedstrijd. Met Lit manen speelde hij slechts de eerste vijf duels samen, waarbij Blind nog twee keer uitviel. De beoogde as Blind-Litmanen-Ar- veladze heeft dit seizoen in de competitie nog niet één keer 90 minuten kunnen functioneren. Wouters toonde zich inven tiever dan Olsen door Richard Knopper als vervanger van Lit manen naar voren te schuiven. Het Ajax-talent scoorde een paar maal, en onvermijdelijk werd hier en daar al over de nieuwe Litmanen gesproken. Voorbarig en vooral irreël. Het viel hem niet te verwijten, maar gisteren ging ook Knopper ten onder. Hij koos te vaak ver keerd positie en zelden was er sprake van contact met Blind, Berthil ter Avest van FC Twente (links) in een fel duel met Ajacied Mariot Melchiot. zo essentieel in het Ajax-spel. Daarbij dient gezegd dat Knopper op een uitgekiend Twents blok stuitte. Trainer Meyer had op het middenveld een cordon opgetrokken met tactische hoofdrollen voor Van de Paar, Oude Kamphuis en Steinmann. Slechts tweemaal in de eerste nuelamer De eerste wedstrijd op natuurijs in 1999 vond weer plaats in Nijelamer. Het ging om een kortebaanwedstrijd voor de jeugd tot en met 14 jaar. De hardrijderij leverde Nelleke Nijlius (rechts) uit Leeuwarden als winnares op, en ook dit mooie plaatje. foto gpd grote derby in Camp Nou sen F C. Barcelona en Real idrid heeft de positie van lis van Gaal aanzienlijk ver- fct. Guus Hiddink keerde een aangeslagen spelers- p terug naar de Spaanse 'fdstad. De 3-0 nederlaag niet, zoals Guus Hiddink in nabeschouwing wilde doen 'ven, alleen geweten worden 1 de rode kaart die Roberto 'os al in de negentiende mi lt het veld deed ruimen. De van Van Gaal was negen- minuten lang alleenheerser fên uitverkocht en zinderend Camp tegen een wanhopig vruchteloos terugvech- dReal Madrid. De overwinning van Bar<;a betekent meer dan drie punten. De jaarlijkse klassieker in de Catalaanse hoofdstad is het ab solute hoogtepunt van de Spaanse competitie. De Catala nen zien dit voetbalspektakel tevens als een vertolking van hun politieke gevoelens. Vijftien jaar achtereen is het Madrid niet gelukt de Catalanen in ei gen huis te verslaan. „Een keer moet het mogelijk zijn om tra dities te doorbreken", zei Hid dink nog geen paar uur voordat de grote match aanving. „Ik hoop dat het vandaag zal ge beuren." Na vier minuten spelen leken de kansen voor de Koninklijke echter al aanzienlijk te vermin deren toen Luis Enrique uit een slimme boogbal van Patrick Kluivert het eerste doelpunt in kopte. De rode kaart in de ne gentiende minuut voor Roberto Carlos na een forse overtreding tegen Figo zorgde ervoor dat de Madrilenen met tien man het Catalaanse geweld moesten zien te keren. Enrique werd de held van de dag toen hij in de 36-ste minuut opnieuw met een kopbal de stand op 2-0 bracht. Tot aan de rust kwam Madrid bijna niet meer aan de bal. Na de pauze leken de Madri lenen iets van hun oude kracht te herwinnen, maar dat leverde niet echt wat op. Een paai- goe de treffers werden vakkundig door de Nederlander Ruud Hesp uit het doel gehouden. Tien minuten voor het eind maakte Rivaldo de Barcelonese overwinning compleet door een zuiver schot laag in de rechter hoek van het doel van Contre- ras die de geblesseerde Bode Illgner verving. Een uiterst tevreden Louis van Gaal was vol lof over de prestaties van zijn spelers. „Ze hebben op een zeer hoog ni veau gespeeld en drie zeer mooie goals gemaakt." Door de overwinning van gisteren heeft Bar$a met 43 punten zijn voor sprong op rivaal Real Madrid vergroot tot zes punten. De ex-Ajax trainer waar schuwde echter voor al te grote euforie. „Deze overwinning wil niet zeggen dat we de Liga al hebben gewonnen." Hij bracht nog even de crisis in herinne ring waarin hij en zijn team nog maar zeven weken geleden ver keerden, toen Barcelona de ene na de andere nederlaag moest incasseren.Toen werd in het zelfde Camp Nou om zijn ver trek geroepen. „Het lijkt er nu een beetje op dat Real Madrid in dezelfde positie verkeert. We hebben gezien dat dit heel ge makkelijk kan omslaan. Ons succes vasthouden is misschien een nog veel moeilijker opga ve." De overwinning op Real Ma drid werd door de Catalanen gevierd alsof ze de Europese beker hadden gewonnen. Au to's reden toeterend door Bar celona en op verschillende plaatsen werd vuurwerk afge stoken. Van de anti-Holland gevoe lens van twee maanden gele den. kort voordat Frank en Ro nald de Boer door de club wer den aangetrokken, is niets meer te bespeuren. De beide broers speelden gisteren de hele wed strijd uit, net als Cocu, Kluivert en Hesp. Bogarde en Reiziger speelden niet mee. helft rafelde het verband in de ploeg van Twente. De eerste kans bleek aan Benni niet be steed, de tweede aan Gronkjaer wel. Ajax leidde met 0-1: een counterdoelpunt. Maar op slag van rust werd het evenwicht al hersteld en tien minuten voor het einde zorgde de vrijgelaten Vennegoor of Hesselink voor de 2-1 uitslag, waarop niets viel af te dingen. FC Twente: Boschker; HulshofF (27. Ajoupov), Grujic, Van Halst en Kame- beek; Steinmann, Oude Kamphuis. Van de Paar en Ter Avest; Bosman (64. De Witte) en Vennegoor of Hesselink. Ajax: Van der Sar: Melchiot. Blind. Oliseh en Sier; Gorré. Knopper en Wit- schge; Wamberto (59. Babangjda). Benni (64. Arveladze) en Gronkjaer. Hoogmcidese Iaat supporters sidderen Rekenmeesters moesten er zaterdag aan te pas komen om te bepalen of Helen van Goozen wel wereldkampioe ne allround bij de junioren was geworden. Door een blunder - de bel voor de laatste doorkomst klonk een ronde te vroeg - moest de 18-jarige Hoogmadese schaatsster aanzetten om haar veilig gewaande voor sprong op de Japanse Yuri Obara te kunnen consolide ren. „In het begin was nog niet bekend of ik wel de nieu we kampioene was. Iedereen was aan het rekenen." De opgebouwde spanning droeg bij tot een enorme ontla ding. Na het definitieve oordeel kon de juniore met een puntentotaal van 173,996 de felicitaties van haar ploeg genoten en haar geëmotioneerde ouders in ontvangst geithus/hoogmape peter van der hulst Helen van Goozen rook al on raad toen ze op de afsluitende 3000 meter voortijdig de bel hoorde. „Tijdens de race dacht ik daar al aan. Ik was op de bin nenbaan van start gegaan en moest dus buiten eindigen, maar ik kreeg op die buiten baan de bel voor de laatste ron de." Van Goozen ging er vanuit dat ze zich vergiste. „Maar, toen ik over de streep kwam hoorde ik iedereen roepen. Ik dacht bij mezelf, zie je wel. Ge lukkig kon ik me snel herstel len", aldus de wereldkampioe ne. Van Goozen moest op de af sluitende afstand vijf seconden goedmaken op Obara. Op 2600 meter bedroeg het verschil zes seconden in het voordeel van de Hoogmadese, maar door alle commotie leverde ze weer tien den van een seconde in. Bonds coach Jan de Kok werd langs de kant bijkans gek. „Ze reed een halve bocht rechtop. Ik kon roepen wat ik wilde, maar ze hoorde me niet. Het was ge woon een ramp, wat hebben we in onze rats gezeten. Een verschrikkelijk slot. En dat alle maal de schuld van de dame die de bel voor de laatste ronde te vroeg luidde, ook al is de schaatsster uiteindelijk zelf ver antwoordelijk." Na Leidenaar Jeroen Straat hof (Warschau 1992) en Lei- muidenaar Bob de Jong (Seina- jöki 1995 en Calgary 1996) is Helen van Goozen de derde re- giogenoot die de wereldtitel all round bij de junioren in de wacht sleept. Toch is haar pres tatie uniek te noemen omdat zij de eerste Nederlandse vrouw is die dit flikt. De olympische kampioenen Yvonne van Gen- nip en Marianne Timmer kwa men in hun 'jonge' jaren niet verder dan zilver en brons. Zelfs na de eerste wedstrijd dag op de buitenbaan van het Noorse Geithus hield de WK- debutante nog geen rekening met een podiumplaats. „Na vrijdag stond ik vierde. Ik wist op dat moment niet hoe de twee Japanse meiden die voor mij stonden de 3000 meter zou den rijden." Van Goozen bewaarde na haar negende plek op de 500 meter en het goud op de 1500 meter haar rust. „Ik wilde op de 1000 meter bijblijven en dan proberen om die Japansen op de laatste afstand in te pak ken." Een opzet die wonderwel lukte. Ze werd vijfde op de kilo meter en pakte ondanks de tur bulente rit het brons op de drie kilometer. De Japanse Obara werd daardoor tweede in de eindrangschikking, de derde plek was voor haar landgenote Keiko Tagichi. Ook al was Van Goozen zater dag al zeker van de titel, het feestgedruis barstte gisteravond pas goed los. Eerst moest de Hoogmadese nog op de WK ploegachtervolging in actie ko men. „Dat hebben we eveneens gewonnen. Maar we hielden ons ook in, omdat de jongens vandaag nog moesten rijden." Mark Tuitert maakte het succes op de slotdag compleet. De ju nior uit het Overijsselse Holten werd tevens wereldkampioen, terwijl Yuri Solinger uit Eenrum het zilver voor zich opeiste. „Na afloop reden Tuitert en ik sa men een ererondje. Er was zelfs vuurwerk. Heel gaaf allemaal." Van Goozen kreeg vlak voor dat ze zich voor het afsluitende banket moest melden langzaam het besef wat ze in haar woon plaats Hoogmade teweeg heeft gebracht. „Ik geloof dat de tele foon thuis roodgloeiend staat. Ik heb faxen van school, vrien den en kennissen ontvangen en een telegram van de koningin. „Met uw prachtige prestatie van de overwinning bij het WK schaatsen 1999 voor junioren wensen wij u van harte geluk", staat erin."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17