Cytomegalovirus wint terrein Gezondheid Rituelen MAANDAG 15 FEBRUARI 1999 Zorgeloos over cholesterol De meeste Nederlanders (82 procent) maken zich abso luut geen zorgen over hun cholesterol. De helft zegt niet tot een risicogroep te beho ren, maar ruim de helft van de bevolking heeft nooit zijn cholesterol laten meten. Slechts een derde weet zeker dat het met zijn cholesterol wel goed zit, omdat dat is ge meten. Een op de tien weet dat het verkeerd zit en een op de zes weet dat hart- en vaat ziekten in Nederland in de fa milie voorkomen en dat zij daardoor een verhoogd risico lopen. Dat blijkt uit een en quête in opdracht van de Stichting Erfelijke Hypercho- lesterolaemie. Onderzoek heeft uitgewezen dat een laging van het cholesten het bloed met tien proq iemand van veertig jaar kans op hart- en vaatzid tot de helft terugbrengt kend is dat ruim een dei van de bevolking boven achttien jaar een te hoo| lesterolgehalte heeft. De Stichting EHC maakte et jaar geleden bekend dat bij zeker 130.000 mensei erfelijke oorzaak heeft. D groep loopt volgens desk digen als een tijdbomro Zij hebben sterk verhoo| kans op jonge leeftijd tei den getroffen door hart- vaatziekten. Stress op de werkvloer Ongeveer eenderde van de mensen die jaarlijks arbeids ongeschikt worden, belandt op psychische gronden in de WAO. In 1997 kregen ruim 600.000 mensen een WAO- uitkering, eind 1998 waren het er bijna 900.000. De helft van de klachten heeft te ma ken met te hoge belasting of conflicten op het werk. De kosten bedragen elk jaar zo'n vijf miljard. Psychische klach ten komen vooral veel voor onder relatief jonge werkne mers. Ze lopen vast in het werk. omdat ze zich opge brand (burn-out) voelen. De groep tussen de 25 en 45 jaar scoort op dat vlak het hoogst. Maar liefst 35 procent van de afgekeurde werknemers aan, dat zij hadden kuni blijven werken, als er nt top tijd preventieve maa gelen waren genomen. I mee geven zij een signa, richting arbodiensten er beidsdeskundigen enh? drijfsleven. Veel werkgei realiseren zich pas alshi laat is, hoeveel geld ze la zijn wanneer een person lid in de WAO verdwijnt een werknemer met een inkomen van 60.0000 gi arbeidsongeschikt wort kost dit het bedrijf de et komende zes jaar ruim 200.000 gulden aan loon doorbetaling en extra W) premie. Doodschrikken kan Plotselinge hartritmestoornissen zijn een gevolg een gent sche afwijking. In een klein aantal gevallen kunnen mens die erfelijk met dat ongemak belast zijn, zich doodschriM Dat stellen onderzoekers van de academische ziekenhuis Amsterdam (AMC), Utrecht en Maastricht in de Journal American College of Cardiology. De aanleiding voor deb mestoornis is ook genetisch bepaald, concluderen de on zoekers. Mensen die zo schrikken dat ze er bij neervallen, ben een andere afwijking dan degenen die na grote fysieJ spanning hartritmestoomissen krijgen. Als hartritmestoo sen een gevolg zijn van inspanning of emotie, helpen me nen die de hartslag vertragen. In andere gevallen werken niet of in veel mindere mate. Hartritmestoornissen diee bepaald zijn, komen bij een op de 5000 mensen voor. Een geboorte, een huwelijksvoltrekking en een begrafenis zijn belangrijke gebeurtenis sen in het leven. Om ze te kunnen vieren of Vooral kinderdagverblijven blijken bron van besmetting Doordat de aflevering 53/29 uit de serie is gehaalo, loopt de nummering van de Tom Poes strip niet door. Afgelopen zaterdag stond aflevering 5330 in plaats van 5329 in de krant Kegeltjes slordig verdeeld Patroon van kegeltjes (licht) en staafjes (donker) van het mere oog gezien door een electronenmicroscoop (10.000 x vergrui fOTO' Het menselijk netvljes bevat een enorm aantal lichtgevoe lige cellen: zo'n 100 miljoen staafjes en 6 miljoen kegel tjes. De kegeltjes stellen ons in staat om kleuren te zien. Aangenomen werd dat de ke geltjes min of meer netjes in groepjes of rijen over het net vlies verdeeld zouden zijn. Mis. Onderzoekers van de Universiteit van Rochester in de Verenigde Staten hebben met zeer geavanceerde appa ratuur aangetoond, dat de ke geltjes min of meer in het wil de weg over het netvlies ver deeld zijn. Ons netvlies bevat drie typen kegeltjes, elk gevoelig voor een van de primaire kleuren rood, groen of blauw. Bij nauwkeurig onderzoek van het netvlies van twee perso nen die goed kleuren konden zien, vonden de onderzoe kers, dat er tussen hen een groot verschil bestond in de verdeling van deze kegeltjes over het netvlies. Terwijl de een ongeveer evenveel kegel tjes voor groen als voor rood bleek te bezitten, had de an der vier maal meer kegel voor rood dan voor groe Bovendien bleken de kq tjes min of meer in het w weg in het netvlies 'neer zet', waarbij grote delen slechts een van beide hl bevatte. Niettemin wasi tussen beide personen g verschil in het zien van li ren. Van een niet altijd gelijke deling van kegeltjes over netvlies was overigens vu iets bekend. Zo bezit der vlek, waar we het scherp zien, geen kegeltjes voor blauw. Maar dat de verdi verdeling zo weinig orde! was, kwam voor de onde zoekers toch als een vert sing. „De hersenen moe achter de schermen nog wat werk verrichten om de zenuwprikkels vanuil netvlies een goed kleuren beeld te ontwerpen," aid onderzoeker Austin Rooi „Het is dan ook geen wo dat ongeveer een derdei onze hersenen betrokkei bij het zien." (bron: Natt van 11 februari) Chileense wijn gezond Volgens Schotse wetenschappers helpen Chileense cabefl sauvignonwijnen om hartziekten en kanker te voorkomen Wie geen Chileense wijn wil drinken, kan het best Franse' ves Chateau de l'Höpital of een Spaanse merlot nuttigen, onderzoekers van de universiteit van Glasgow onderzochi in totaal 65 rode wijnen. De Chileense cabernet-sauvignö kwamen steevast als beste uit de bus. Volgens de wetensfl pers bevat de wijn meer flavonol - een antioxidant - dan a re wijnen. Flavonol, dat de schade van de zogenoemde vi radicalen in het lichaam beperkt, zit in de natuurlijke kiert die de wijn rood kleurt. Die natuurlijke kleurstof is prom® ter aanwezig, naarmate de vrucht meer zon heeft gehad.V gens de onderzoekers is het oppervlak van de druivensch! palend voor het gehalte aan flavonol, dat net onder de opj vlakte zit. Kleinere druiven, zoals de cabernet-sauvignonJ ben een groter druifoppervlak per tros dan andere soorten natuurlijke kleurstof die de wijn rood maakt zit trouwens) in de slasoort lollo rosso. Lollo rosso bevat hondermaalz" flavonol als gewone kropsla. De relatie tussen oppervlakte de vrucht en zonneschijn geldt ook voor tomaten. Volgent onderzoekers bevatten Spaanse tomaten veel meer flavoiü dan de Hollandse vleestomaat. HEINZ TOM POES Heer Bommel en de Killers Kruiswoord-min-een HORIZONTAAL: 1. Reptiel: 4. strijdmacht; 7. onderste molensteen; 9. graanaf- ■val; 10. base; 11. moment; 13. nederig verzoek; 14. sigaretten papier; 17. oefentijd; 18. jonge leeuw; 19. voegwoord; 21. hemelbrood; 24. koppelriem; 26. withandgibbon: 27. overtrek; 29. gezet; 30. vocalist; 32. mannelijk dier; 33. deel v.e. viool. VERTICAAL: 1 Halve middellijn: 2. bitterheid; 3. kleur: 4. vis; 5. Europeaan; 6. troep herten; 8. edelmetaal; 11. treiteren; 12. naaldboom; 13. betovering; 15. mirakel; 16. beetwortel; 17. naaldboom; 19. hoffelijk; 20. streling; 22. cijfer; 23. broodbezorger; 25. schiet tuig; 27. muziekinstrument; 28. Europeaan; 30. duw; 31. bos- gang. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: I. Pretentie: 8. aas: 9. aai; 10. tabak; 13. pij; 14. ges; 15. op; 17 verte; 19. poon; 20. anti; 21. sterk; 23. la; 24. ent; 25. ja; 26 aster; 28. bal; 30. alm; 33. Australië. Verticaal: 1 Pa; 2 ra: 3 Est; 4. eiber; 5. tak; 6. ia; 7. ei; 11. agentes, 12. Astarte; 13. papil; 16. prima; 17. vos: 18. enk; 22. enter; 26. als; 27 ral; 28. ba: 29. au: 31. li; 32. me. Burgemeester Dickerdack zat die zelfde avond voor zijn televisietoe stel, zoals de meesten van zijn stad genoten. Met grote aandacht volgde hij de avonturen van Kid de Killer, en toen deze in neuzelend gezang uitbarstte, leunde hij ontspannen achterover. „Langs de prairiezoom, waar ik lonesome roam", neuriede hij. „Heel aardig! En zo goed ge speeld - het is bijna echt! Where I roam daar wordt het stiller... ja, ja. Zeer rustgevend, werkelijk!" De zwarte figuur op de beeldbuis kwam al zingend dichterbij, zodat zijn flaphoed al spoedig het hele schermpje vulde. Na de laatste woorden "Ik ben Kid de Killer stak hij een hand uit en de kijkers zagen, dat hij opzij van het beeld iets weg schoof. „Kijk nu toch eens!" prevel de Joost. „Net echt, als ik me zo mag uitdrukken! Wat kan hij nu doen?" „Dat kan me niet schelen!" sprak heer Ollie, die stilletjes dich terbij gekomen was.Je verzaakt je plicht! Ik zit beneden te studeren. En in plaats van mij bij te staan met licht en drank zit jij hier je tijd te do den! Maar dit gaat te ver..." Joost slaakte een hoge kreet en deinsde terug in zijn stoel. Het was duidelijk dat hij hevig schrok, maar of dit nu kwam door de onverwachte stem van zijn meester of door het open gaan van zijn toestel is niet zeker. verwerken, worden zij omgeven door ritue len. Voorgeschreven symbolische hande lingen, die op een bepaalde manier en in een vaste volgorde worden uitgevoerd en waarbij steeds dezelfde woorden worden gebruikt. Er zijn in onze gemeenschap twee soorten rituelen, overgangsrituelen en be- stendigingsrituelen. Een huwelijksceremo nie is. evenals een begrafenis, een over gangsritueel. Daarin wordt duidelijk ge maakt, dat de bestaande verhoudingen en omstandigheden veranderen en relaties ontstaan of juist verdwijnen. Opeens sta je er alleen voor of - minder opeens - deel je je leven met een ander. Het ritueel is nodig, om de overgang op een goede manier te kunnen maken en te leren beseffen, dat het nooit meer wordt als het was. Behalve de vaste vorm zitten aan rituelen bepaalde emoties gekoppeld. Blijheid en trots horen bij een trouwerij, een zekere weemoed ook. Zelfs ma Flodder pinkt een traantje weg, als haar zoon Johnnv zijn hu welijk aankondigt. Verdriet hoort er niet bij.Bij een begrafenis zou blijheid mis plaatst of in elk geval verdacht zijn. In ons land verlopen begrafenissen in het alge meen rustig en beheerst. Er worden ernsti ge toespraken gehouden, waarin de overle dene wordt geprezen en na afloop wordt gezamenlijk een kopje koffie gedronken. Soms wordt het zelfs gezellig. Het kan er ook heel anders aan toe gaan. Ik zag op de televisie beelden van de diepe verslagen heid en het ongeloof van de bevolking van Jordanië na het overlijden van koning Hus sein. Het leek erop alsof zij overvallen wa ren door het bericht van zijn dood. Het was bekend dat de koning al een paar dagen klinisch dood was, maar veel mensen wa ren ervan overtuigd dat God de koning nog nieuw leven zou inblazen. Op ons komt het ongewoon over, als mensen - ook jonge mannen en vrouwen - zich op de borst slaand, schreeuwend en huilend uiting ge ven aan hun verdriet. Maar misschien zijn bij ons de rituelen te vlak en leeg gewor- den.Mensen die deel uitmaken van de ge meenschap horen volledig in het ritueel op te gaan en hartstochtelijk mee te doen, op wat voor manier dan ook. Als dat niet het geval is, is er sprake van een leeg ritueel en wordt de rouwverwerking bemoeilijkt. Mis schien is daarom het aantal depressies on der ouderen zo hoog. De afkondiging van de wekenlange nationale rouw in Jordanië is onderdeel van het ritueel. De staat helpt als het ware een handje mee bij de verwer king van het verlies.Nog erger dan een leeg ritueel, is de afwezigheid ervan. Dan kan de gebeurtenis vlak en betekenisloos worden. Stel je voor dat er na de huwelijksvoltrek king geen rijst wordt gegooid. Óf dat bij een begrafenis geen zand in het graf wordt ge deponeerd. en niemand de receptie be zoekt. maar direct wegloopt.Ritualisering van gedragingen doet zich meer voor. naar mate de stabiliteit van de gemeenschap en het deel uitmaken ervan belangrijk worden geacht en mensen bescherming bij elkaar zoeken. Zo bezien zijn rituelen in het Midden-Oosten zeer op hun plaats. Ook bij ons zou er meer belang aan ri tuelen gehecht kun nen worden. Zo sta biel is onze samen leving niet meer. WOUTER VAN EWUK, Microbioloog Hendrix verwacht een stijging van het aantal CMV-slachtoffers. Het cytomegalo-virus is een ziekte in opkomst. Het virus werkt bij ouderen waarschijn lijk aderverkalking in de hand. Maar het is vooral gevaarlijk voor nog ongeboren kinderen, als de aanstaande moeders tij dens de zwangerschap met het virus besmet raken. Vooral kinderdagverblijven zijn een belangrijke verspreidingsbron voor het virus. Volgens de Enschedese micro bioloog dr. R. Hendrix zal het aantal slachtoffers van het cy- tomegalo virus (CMV) de ko mende jaren toenemen. Hendrix, hoofd van het Labo ratorium Microbiologie Twen te/Achterhoek, is recent ge promoveerd op een studie naar het CMV. Het is een veel voorkomend virus, behorend tot de herpes-familie, dat ze ker 50 tot 90 procent van de bevolking wel een keer onge merkt oploopt. Slechts in een zeldzaam geval leidt dat tot klachten. De symptomen zijn vergelijkbaar met de ziekte van Pfeiffer (langdurige vermoeid heid), of hersenvlies-, lever- of een hartspierontsteking. Voor ongeboren kinderen kan het virus soms fataal zijn, of in elk geval ernstige handicaps veroorzaken. Vrouwen die het virus al hebben gehad en later zwanger worden hoeven zich volgens Hendrix geen zorgen te maken. „De foetus is abso luut beschermd", stelt hij. Maar een vrouw die tijdens haar zwangerschap voor het eerst besmet raakt, heeft vijftig procent kans dat zij het door geeft aan de foetus. Hoe jon ger de foetus, des te ernstiger de gevolgen. Behalve dat het virus kan leiden tot een miskraam of een doodgeboren baby, kan het doofheid en/of blindheid veroorzaken, of een nier- en hersenafwijking. De afwijking is vaak degeneratief: naarmate het kind ouder wordt nemen de hersenactivi- teiten af. Volgens Amerikaanse onder zoekers zou een op de 100 ba by's een aangeboren afwijking hebben als gevolg van CMV. „Dat is aanzienlijk", meent Hendrix. Op basis van zijn on derzoek vreest de microbio loog, dat het aantal slachtof fers - in elk geval in Nederland - de komende jaren 'behoor lijk' kan toenemen. Kinder dagverblijven blijken de be langrijkste verspreidingsbron. „Vroeger liepen we al vroeg in ons leven het cytomegalovirus op", zegt Hendrix. „Maar door een verbeterde hygiëne ge- beun dat steeds later. Het blijkt dat 60 procent van de jonge vrouwen het virus nog niet heeft gehad. Zij lopen dus de kans het tijdens een zwan gerschap alsnog op te lopen." Het betreft vooral vrouwen die werken in een kinderdagver blijf of crèche en aanstaande moeders die al een kind in de opvang hebben. „Cytomegalo verspreidt zich gemakkelijk, bijvoorbeeld via de handen, of speeksel. Een crèche of een kinderdagverblijf is daarom een belangrijke bron van be smetting. Kinderen worden geknuffeld, speeltjes gaan van de een naar de ander. En thuis knuffelt de moeder haar kind weer." Hendrix spreekt van 'een zorgelijke ontwikkeling', omdat mensen besmetting nauwelijks kunnen voorko men. Hij pleit dan ook voor het ontwikkelen van een vac cin. Behalve voor ongeboren kin deren kan CMV overigens ook in toenemende mate proble men geven bij ouderen. Het FOTO CPD/GEORCE NUSMEIJER virus veroorzaakt waarschijn lijk aderverkalking. Hendrix: „Het is in elk geval bewezen dat bij mensen, die ooit CMV hebben gehad, de aderen weer snel dichtslibben na een hart operatie, of dotteren." Ook heeft Hendrix in zijn on derzoek onder meer vastge steld dat CMV na een besmet ting het hele leven wordt mee gedragen in alle cellen. „Dat betekent dat het virus latent aanwezig is en altijd - op elk moment - weer actief kan wor den." Een oude besmetting kan grote gevolgen hebben bij een orgaandonatie. „Iemand die nooit CMV heeft gehad mag geen orgaan krijgen van iemand die wel ooit besmet is geweest. Het nieuwe orgaan loopt grote kans te worden af gestoten. Het virus kan zich dan ook verspreiden naar an dere delen van het lichaam. Ie mand heeft na zo'n zware operatie een minder sterke af weer. De patiënt zou in elk ge val heel ziek worden en in het uiterste geval overlijden." Overigens wordt bij orgaan transplantaties daar al jaren rekening mee gehouden. De donor en de ontvanger wor den getest op CMV. Het heeft geen zin iemand met een hernia en uitstra lende pijn naar één van de benen (ischias) twee we ken bedrust voor te schrijven. Ge woon het grootste deel van de dag op zijn en rustig af wachten heeft het zelfde resultaat. Dat schrijven on derzoekers van het Academisch Zie kenhuis en de Universiteit van Maastricht in de New England Journal of Medici ne van deze week. Aan patiënten met ischias wordt ook in ons land nog vaak bedrust voor geschreven. Het effect daarvan is echter nog nooit goed onderzocht. In hun studie heb ben de Maas trichtse onderzoe kers in totaal 183 patiënten met is chias in twee groe pen verdeeld. De ene groep van 92 patiënten mocht alleen voor de wc en voor douche of bad uit bed, maar hadden verder volstrekte bedrust. Patiënten in de andere groep van 91 patiënten werd gevraagd zoveel mogelijk op te zijn, en als ze dat aankonden ge woon naar hun werk te gaan. Na deze twee we ken, en vervolgens bij onderzoek na 12 weken, bleek bij een aanzienlijk aantal patiënten hun klachten te zijn verminderd. Na twee weken was dat het geval bij 65 tot 70 pro cent van hen, na 12 weken bij 87 procent. Tussen beide groepen hernia-patiënten bleek er na twee en 12 weken geen verschil te bestaan in pijnintensiteit, klachten, functio neren, werkver zuim en het aantal dat uiteindelijk toch een operatie ve behandeling ondergaat.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14