Alphen pept zomermarkt de op ;inish in zicht voor Alphense kilometervreter Rijn Veenstreek Als je haar maar goed zit 'Ik ben bang dat het een ontmoetingsplek voor verslaafden wordt' Kerk en Zanen wil buurtclub en speeltuin ^NDAG 15 FEBRUARI CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417, PLV -CHEF MARIETA KROFT, 071-5356411 finder leden lenen meer boeken phcmaan den rijn Het ledenbestand van de openbare Alphen- bibliotheek vergrijst. Vorig jaar nam vooral het aantal leners iderde 15 jaar af. Daar tegenover stond een toename van het ptal 65-plussers. Het aantal ingeschreven leden nam met jjn honderd onder af tot 23.866. In totaal hebben de leden, igeveer eenderde van de Alphense bevolking, wel 13.000 ma nuien meer geleend dan in 1997. De openbare bibliotheek eft een selectie van de gegevens van 1998 bekendgemaakt, t volledige jaarverslag, waarin de financiële situatie van de eb staat, komt later dit jaar beschikbaar. Bijna een half mil- en mensen bezochten de vestigingen in het centrum en in de dderhof. Het betaalde internetprogramma werd ruim duizend er geraadpleegd. Uit het overzicht van de activiteiten blijkt ,1350 kinderen vorig jaar meededen aan de kinderjury. [ewapende overval op tankstation pucM aan den run* Een gewapende man heeft een tankstation Tïphen aan den Rijn beroofd. Onder bedreiging van een mes jtehij zaterdagavond geld van een medewerkster van een ■nzinestation aan de Burgmeester Bruins Slotsingel. Behalve vrouw en de met een bivakmuts getooide overvaller was op it ogenblik niemand in het tankstation aanwezig. De man ver- veèn met de buit in een onbekende richting. Irie bestuurders zakken voor blaastest wen aan den run Voor drie automobilisten is het camavals- tekeinde snel afgelopen. Zij liepen zaterdagavond tegen de mp bij een alcoholcontrole in Alphen aan den Rijn. Een 44-ja- pAlphenaar bleek bij de blaastest veel meer dan het toegesta- alcoholpromillage in zijn bloed te hebben. Tevens kreeg hij n proces-verbaal omdat hij zonder rijbewijs reed. Een 40-jari- inwoner van Langerak moest na de blaastest zijn rijbewijs in teren. Ook een 24-jarige Ter Aarder doorstond de blaastest er. Alle verdachten kregen meteen een dagvaarding om voor rechter te verschijnen. In totaal nam de politie van het dis- ict Rijn- en Aarlanden 345 bestuurders een blaastest af. Jphens carnaval trekt veel publiek aan den run Het boerenkielenbal van de Cascarvieten tik dit jaar weer meer mensen dan voorgaande jaren. Ruim 10 gasten kwamen zaterdag naar het feest in Avifauna. Zij lie- n zich onthalen op shows van de prinsengarde en de eigen In- reng. een clubje Cascarvieten dat elk jaar een act opvoert. De l-mans formatie The Holmes Gang zorgde voor het polonaise- erk. Vandaag ontvangt prins Cascar de 34ste de ouderen van istellum in Avifauna voor het seniorenbal. Vanavond gaat de ins door op het gekostumeerd zottenbal. De avond begint om 11 uur in Avifauna. Dertig kilometer van Alphen' wen aan den RUN» Tijdens de 84ste Zegerplasloop kunnen har pers meedoen aan de 'Dertig van Alphen'. De loop over een itovrijparcours gaat zaterdag 20 februari om 13.30 uur van srt op het terrein van AAV '36 aan de Sportlaan in Alphen. sast de 30 kilometer kunnen lopers ook meedoen aan de af inden 20,15, 10, 5, kilometer. Voor de kleintjes is er een par- iurs uitgezet van 1500 en 400 meter. iutomobilist schept fietsster phenaan den run Op de kruising van de Burgemeester Bruins otsingel en de Diepenbrockweg is zaterdag een 17-jarig meisje ichept door een auto. De fietster kreeg geen voorrang van een jarige automobilist uit Alphen. Zij werd met onbekend letsel gevoerd naar het ziekenhuis. loninginbraken in Alphen phenaan den run Inbrekers hebben het afgelopen weekeinde flatwoningen aan de Geerestein en het Topaasplantsoen in phen bezocht. De daders kwamen de woningen binnen nadat jde deuren hadden geforceerd. Ook in een huis aan de Be- mbinder gingen inbrekers op dezelfde manier te werk. Uit de ie woningen namen zij geld en geluidsapparatuur mee. lisse Zo veel aandacht, daar wil deze goed verzorgde deelnemer aan de hondententoonstelling in de Hobahohallen in Lisse wel even voor gaan zitten. De meest uiteenlopende rassen waren gis teren te zien tijdens vijfde inter nationale tentoonstelling voor gezelschapshonden. De honden liefhebbers zagen onder meer de kleinste hond ter wereld, de Mexicaanse chihuahua en de En gelse 'koningshonden' cavalier king charles. Behalve dieren met prachtige namen als Chinese kuifhond, vlinderhondje en leeuwhondje, was het in de achttiende eeuw populaire oer- hollandse 'Markiesje' aanwezig. Een hondje dat op menig schil derij figureert. De huisdieren - uit 26 verschillende rassen - lie ten zich keuren door een jury van zes specialisten, die speciaal voor de Lissese show uit Frank rijk waren gekomen. Om bij de kritische keurders goed voor de dag te komen, krijgt deze hond een stevige borsteling. FOTO TACO VAN DER EB VW plaatst 'Eiffeltorenop Rijnkade Een Franse markt, compleet met Eiffeltoren, moet de zo mermarkt in Alphen aan den Rijn een impuls geven. Om de Alphense zomermarkten te verlevendigen, tovert de VW de Rijnkade twee donderdagen om in klein-Frank- rijk. Verder bevat het jaarlijkse evenement, dat vier don derdagen beslaat, attracties zoals kindertheater, straat goochelaars, troubadours en themamarkten. ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Om de zomermarkten aantrek kelijk te maken voor bezoekers uit de regio nam de VW de eve nementenorganisatie Van Aerle Producties in de arm. Op twee van de vier zomermarkten die dit jaar in het centrum van Al phen plaatshebben, organiseert Van Aerle een themamarkt: een creativiteits- en een cu- riosamarkt. De VW heeft de lei ding bij de twee andere 'Franse' zomermarkten. De VW wil met haar nieuwe initiatieven de teloorgang van de zomermarkt tegengaan, legt Politie naar Nieuwe Sloot ALPHEN AAN DEN RUN Het nieuwe districtbureau van de politie Rijn en Aarlan den Alphen komt waar schijnlijk naast de tennisver eniging Nieuwe Sloot aan de Oranje Nassausingel. Het overleg daarover tussen de politie Hollands-Midden en de gemeente is volgens bur gemeester N. Schoof in een beginstadium. Het bureau moet volgens Schoof op een goed bereik bare plaats in Ridderveld ko men en vraagt de ruimte. Hij benadrukt dat de onbe bouwde grond aan de ande re kant van Nieuwe Sloot, langs de President Kennedy- laan, niet in beeld is, omdat nog niet duidelijk is wat daar moet komen. Schoof sluit woningbouw niet uit, maar wil de bestemming ervan nog niet vastleggen door de politie er te huisvesten. Cilia Koeleman stopt als ze 700.000 kilometer heeft gefietst Koeleman-Brand, de jarige Alphense, kent Ne land op haar duimpje. Er maar weinig plekjes waar geweest. Ze zit elke op de fiets. Tenminste, als weer het toelaat. De krasse hense draait haar hand om om op één dag twee- iderd kilometer trappen, a was de vijftig al ruim ge- seerd toen ze voor het eerst ;e tocht (LAURA-fiets- ;se) maakte. Ze was teen verkocht. Nu, 22 jaar fr, heeft ze er op de kop af .643 kilometer op zitten, een kleine 50.000 kilome- stopt ze met fietsen in npetitieverband. Dan heeft haar doel, 700.000 kilome- bereikt. Wat vindt de Al- 'nse kilometervreter nou th zo leuk om dag in, dag li langs 's Heren wegen te dwalen? Nnaai IWESTEF 'antwoord is simpel. Cilia is hbuitenmens. Ze staat vroeg 'en zit 's morgens om zeven jalop de fiets. De sportieve Mse geniet van de vogels, 'dan het hoogste lied zingen lvan de bloemknoppen die fnspringen. .Heerlijk", zegt i nZo'n hele dag buiten. Je petje zorgen. Op de fiets in (polder heb ik het verlies van "man verwerkt." fouis, in haar flatje aan de °rbeckestraat in het hartje f Alphen, herinneren bekers, lailles en foto's aan haar Avonturen. Een foto met 'groet van pianist Tony Eijk, l vriendelijk woord op een Riding van oud-profrenner tie Knetemann. Cilia koes- 1 alle. Net als de overlij- kkaart van een goede fiets- tnd. Ze heeft hem niet weg kopt, maar een plekje gege- 1 tussen al die herinnerin- Setsen lijkt een verslaving ?r Cilia. De Alphense is de uit haar familie, die van tprong uit Rijpwetering Cilia Koeleman: „Mijn buurvrouw van bijna negentig had gelijk. Fietsen houd je in conditie. Ik merk dat nu zelf aan mijn lichaam." FOTO ENCEL LAMEIJER komt. „Ik ben de enige, die zo gek is. In mijn jeugd had ik een buurvrouw van bijna negentig jaar. Die zat nog elke dag op de fiets. Daar blijf je fit van, zei ze altijd. ïk ben dat nooit vergeten. Dat mensje had wel gelijk. Ik merk dat nu zelf. Fietsen houd je in conditie. En als ik niet naar buiten kan, omdat het weer slecht is, dan stap ik op de ho metrainer en trap een uurtje." De Alphense fietsster beleef de haar topjaar in 1990. Toen trapte ze in net zeven maanden maar liefst dik 42.000 kilometer weg. Omgerekend komt dat neer op zesduizend kilometer per maand ofwel vijftienhon derd kilometer per week. Kort om, elke dag ruim tweehonderd kilometer. Is Cilia nooit bang voor een ongeluk? Ze geeft toe dat het druk is op de fietspa den. Het is dus goed uitkijken geblazen, zegt ze. Het meest er gert ze zich aan fietsers en bromfietsers, die de regels op de fietspaden aan hun laars lappen. „Ze scheren soms rake lings langs je heen, ja,' dan schrik ik wel eens. Je kunt kla gen wat je wilt, er is niemand die wat doet." Ondanks die vervelende erva ringen houdt het de Alphense niet van de weg. „Je moet niet bang zijn", zegt ze. „Als je dat bent, ga je slingeren en is de kans veel groter dat je valt. Als ik me niet veilig meer zou voe len op de fiets, dan stippelde ik rustige, stille weggetjes uit. Daar kun je toch ook genieten? Cilia's wielerbestaan heeft één keer aan een zijden draad gehangen. Dat was in 1984, al weer vijftien jaar geleden. Een auto reed haar ondersteboven. De Alphense dacht aanvanke lijk, dat er niets aan de hand was, want ze voelde weinig. La ter in het ziekenhuis bleek, dat haar been was gebroken. Dit werd tot haar lies in het gips ge zet. Cilia dacht, dat ze na een week of wat weer op de fiets zou kunnen stappen. Maar ze kreeg er een longembolie bij. „Iedereen zei toen tegen me: jij fietst nooit meer. Zoiets moeten ze niet tegen mij zeggen. Ik zei: let maar eens op, ik kom terug. Binnen een half jaar zat ik al weer op de fiets en trapte kilo meters voor de competitie. Zonder problemen. Ach, weet je, je moet een beetje hard zijn voor jezelf. Gewoon doordou wen en niet zo gauw zeggen: het gaat niet. Ik ben in mijn le ven dertien keer geopereerd. Drie keer aan een 'wandelende' nier. Die kwaal wilde maar niet overgaan. Nadat ik op de fiets was gestapt, heb ik daar nooit meer last van gehad. Dat is toch wel een bewijs dat fietsen ge zond is. Zolang mijn lichaam het toestaat, blijf ik ermee door gaan. Mij doet het goed." Cilia Koeleman is lid van fietsclub Le Champion in Zaan dam. Niet echt dichtbij huis, geeft ze zelf ook toe. Ze werd destijds lid van die vereniging, omdat die toen de enige club in Nederland was, die grote toer tochten organiseerde. Ze is er blijven 'hangen' en overwoog nooit naar een andere vereni ging over te stappen. Le Cham pion is trots op haar. In het toerklassement staat ze op de vierde plaats. Cilia moet alleen drie mannen boven zich dul den. „Maar", haast ze zich te zeggen, „ik heb heel lang op de derde plaats gestaan. Of ik die ooit nog eens terugpak? Nee, dat geloof ik niet. Die mannen maken zoveel kilometers. Zowel in Nederland als in het buiten land. Nou ik rijd alleen maar in Nederland. Over de grens ga ik niet fietsen." Hoewel fietsen haar lust en haar leven is, is het nooit bij haar opgekomen om 'iets' in de wielersport te gaan doen. „Ik fiets graag, maar om er nou een baan in te zoeken.... Als ik wat jaartjes jonger was geweest, tja, dan was er misschien wel over te praten geweest. Ik weet nog heel goed, dat m'n schoonmoe der altijd tegen me zei: een \touw hoort thuis te zijn. Daar om ook ben ik zo laat pas op de fiets gestapt. Nee, ik neem het haar niet kwalijk. Ik dacht zo, dat ik m'n schade wel heb inge haald." een woordvoerder uit. Reden tot paniek is er nog niet. Want in tegenstelling tot de koopzon dagen en braderieën op zon dag, liepen de zomermarkten de afgelopen jaren nog steeds goed. „Maar het is een landelij ke tendens dat markten slech ter bezocht worden. In goedko pe textielwinkels kun je spullen goedkoper krijgen dan op de markt. Bovendien komen er steeds meer braderieën en alle maal zijn ze van hetzelfde laken een pak. Mensen zijn verwend, bij een paar kraampjes en een clown haken ze af. Dat willen we vóór zijn. Daarom gaan we het dit jaar grootser aanpakken en proberen uit te steken boven de dorpsbraderieën." De themamarkten moeten een plek krijgen in de Juliana- straat en de Raadhuisstraat. De VW hoopt op die manier ook de rustige straten een oppepper te geven. De Prins Clauskade wordt voortaan ingericht voor de kindermarkt, waar twee toe zichthouders de boel in de ga ten houden. Winkeliers die Al phen een slaapstad noemen omdat de koopzondagen nau welijks bezocht worden, zijn volgens de VW -woordvoerder zelf moeilijk wakker te schud den. „Met de jaarmarkt komen ook massa's mensen van buiten Alphen naar de stad. Dat pro beren we met de zomermarkten ook, maar dan op kleine schaal. Met deze extra attracties willen we mensen uit de hele regio wat leuks bieden in deze saaie tijd van het jaar."De zeventien de serie van vier zomermarkten vindt plaats op de donderdagen 1,15 en 29 juli en 12 augustus. ALPHEN AAN DEN RUN Buurt bekijkt methadonbus met argusogen eerder afnemen." Van den Berg en andere me dewerkers van Parnassia ston den zaterdag twintig omwo nenden te woord over de me- thadonverstrekking. Om de ge spannen sfeer die dreigde te ontstaan weg te nemen, legt hij uit. Bewoners van de Ouds- hoornseweg, die juist het felst streden tegen de portocabine en de komst van enkele moei lijk opvoedbare jongeren pro beren tegen te houden, waren er nauwelijks. Wél waren oude ren uit Driehoome en bewo ners uit omliggende straten naar de kantine van het politie bureau gekomen. Buurtbewoner Jan van der Laan is, sinds hij huismeester is in de flats van de Stromemvijk, positiever over drugsverslaaf den, zegt hij. „Ik heb veel met ze te maken in en boven de portieken. Mijn auto is ook drie keer opengebroken, maar moet ik dan maar met een honkbal knuppel achter ze aan gaan? Als je een gesprek met ze voert, merk je dat er iemand achter die drugsverslaving zit. Er gaat meer in hen om dim je denkt. Het merendeel wil graag van de verslaving af, maai- de hard drugs zijn zo sterk dat dat heel moeilijk is." Ada Boer heeft inmiddels van een medewerker van Parnassia op het hart gedrukt gekregen dat ze bij overlast altijd de por tocabine kan binnenlopen. En als daar niemand is, moet ze het centrum in Kerk en Zanen maar bellen, of de politie. Al hoewel de medewerker niet verwacht dat het nodig is. Hij noemt Leiden als voorbeeld, waar een methadon verstrek- punt op twintig in plaats van tweehonderd meter bij de hui zen vandaan staat, zonder dat er problemen zijn. Het argument kan Boer niet overtuigen. Ze blijft van mening dat een methadonbus niet naast een parkje hoort te staan waar kinderen en ouderen ver toeven. „Ach, misschien valt het allemaal wel mee. De tijd zal het leren." SASKIA BUITELAAR Bewoonster Ada Boer van de Oudshoomseweg zoekt tussen de stapels voorlichtingsmateri aal vergeefs naar een telefoon nummer waar zij overlast kan melden. Ze is zaterdagochtend naar de informatiebijeenkomst gekomen voor omwonenden van de portocabine waar me thadon verstrekt wordt. Diverse voorlichtingsbijeenkomsten en geruststellende woorden van organisator Parnassia ten spijt, is Boer er nog niet gerust op. „Ik ben toch bang dat dit een soort ontmoetingsplek voor verslaafden wordt." „De mensen komen hier drie keer per week, maar waar han gen ze de rest van de tijd rond, op de bankjes in het parkje? Al leen hangen is dan niet erg, maar ik hoop niet dat ze er die verdovende middelen om zich heen verzamelen", zegt Boer. Ze begrijpt niet waarom de me- thadonverstrekking niet in Kerk en Zanen kan gebeuren, waar psycho-medisch centrum Par nassia een polikliniek heeft voor drugs-, alcohol- en gok verslaafden. „Waarom concen treer je het niet op een plek waar begeleiding en opvang aanwezig is? Ik wil niet zeggen dat het allemaal ongure types zijn. Vaak zie je het helemaal niet aan ze af. Maar gedrag is onvoorspelbaar en zo n plek trekt toch mensen aan." Regiocoördinator R. van den Berg had de verschillende ver strek- en begeleidingspunten ook liever bij elkaar gezien. Maar met de verhuizing naar Rijnaarde vorig jaar was het niet mogelijk om ook de metha- donafdeling in het gebouw te plaatsen. Ada Boers angst voor overlast deelt hij niet. „Het is niet zo dat we met de komst van deze portocabine een blik verslaafden opentrekken. De mensen die hier straks komen lopen al jaren rond in Alphen. We bieden ze nu een voorzie ning, zodat ze niet illegaal aan hun middelen hoeven te ko men. Ik denk dat de problemen ALPHEN AAN DEN RUN MARUN KRAMP Een groepje wijkbewoners van Kerk en Zanen richt een buurt vereniging op. De nieuwe ver eniging wil een buurthuis en een speeltuin realiseren in de nieuwbouwwijk Kerk en Zanen. De bedoeling is dat vrijwilligers de speeltuin en het buurthuis gaan runnen. Binnenkort krijgen alle bewo ners van Kerk en Zanen (zo'n 3500) een pamflet in de brie venbus met daarop de bedoe ling van de zeven initiatiefne mers. De groep hoopt dat zij versterking krijgt. De buurtver eniging in spe is druk bezig om te invenstariseren wat er nog in de wijk geregeld moet worden en wat de wensen zijn van de bewoners. Want volgens de groep ontbreken nog veel voor zieningen in Kerk en Zanen. W. Bezemer, één van de initi atiefnemers, gaat ervan uit dat er met name behoefte is aan voorzieningen voor kinderen. „Een speeltuin en liefst ook een kinderboerderij lijkt ons ideaal. Daarbij willen we dan in het buurthuis activiteiten organise ren voor deze groep. De oude ren vergeten we natuurlijk ook niet. Klaverjas-, biljart-, en bin go-avonden ontbreken niet." De beste plek om het buurthuis en de speeltuin neer te zetten is volgens Bezemer het Europa park. „Dat ligt centraal in de wijk en is voor iedereen bereik baar." Met een infostand bij het winkelcentrum hoopt de groep de wijkbewoners voor het plan te winnen. Op zaterdag 27 fe bruari staat een kraam tussen 9 en 17 uur bij winkelcentrum At las.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13