Kindergarden vangt bot bij Oegstgeest Lik-op-stukbeleid tegen reclameborden Schoolstraat Regio Warmond bereidt zich al voor op millenniumwissel 'Hier hebben ze meer privacy' VIAANDAG 15 FEBRUARI 1999 Drie stembureaus niet voor invaliden «oorschoten Drie van de dertien stembureaus in Voorschoten zijn moeilijk bereikbaar voor invalide Voorschotenaren. De tien andere bureaus zijn wel aangepast en zelfstandig te bereiken. Voor de provinciale statenverkiezingen op 3 maart kunnen in validen alleen maar met begeleiding terecht bij de drie stembu reaus: buurtcentrum De Alettahof, The British School en Ruim te Plus aan de Merelhof. Als een invalide Voorschotenaar bij die stembureaus moet stemmen, is het mogelijk een kiezerspas aan te vragen om zo bij een beter bereikbaar pand de stem uit te brengen. Tot 26 februari is bij de afdeling burgerzaken van de gemeente een kiezerspas aan te vragen. Gratis ophalen afval Voorschoten «oorschoten De stichting Kringloop Oase in Den Haag haalt, na een telefonische afspraak, gratis wit- en bruingoed op in Voorschoten. De gemeente heeft daartoe een contract afgeslo ten met de stichting. Gemeenten zijn sinds 1 januari verplicht om het wit- en bruingoed apart op te halen. Van maandag tol en met zaterdag kan het op te halen vuilnis worden aangemeld op telefoonnummer 071-5600766, tussen 9.00 en 16.00 uur. Er wordt dan een afspraak gemaakt wanneer spullen als wit- en bruingoed, huisraad, kleding en meubilair opgehaald worden. Oase vervoert geen sloopafval, vloerbedekking en tuinafval. Dat wordt door de gemeente opgehaald. Stuk muur valt in Voorschoten choten Van een woning aan de Schuilinglaan in Voor schoten viel zondagavond plotseling een stuk buitenmuur naar beneden. Volgens de bewoonster was de muur beschadigd ge raakt door snoeiwerkzaamheden aan een klimop. Een deel van de stoep is afgezet, de bewoonster is op aanraden van de brandweer tijdelijk verhuisd en de woningbouwvereniging stelt een onderzoek in naar de zaak. Brand in brievenbus raadhuis voorschoten De gemeente Voorschoten roept burgers die het afgelopen weekeinde hun post bij het raadhuis in de bus heb ben gedaan op deze opnieuw langs te brengen. Reden: de ge meentelijke brievenbus bleek vanmorgen vroeg in brand gesto ken. Alle post in de brievenbus ging daarbij in vlammen op. Ook de rode loper in de gang liep schade op. Messentrekker aangehouden voorschoten Een 43-jarige Leidenaar die in Voorschoten een aantal marktkooplieden met een mes had bedreigd, is vrijdag middag laat aangehouden. De man kreeg het op de Voorstraat met de kooplui aan de stok, toen hij achter de marktkramen langs liep. Toen de marktkooplui daar wat van zeiden, pakte de man drie leren tassen uit een bestelbus en gooide die naar een van de handelaren. Daarna trok hij een mes en wist hij te ont komen. De politie kon de man korte tijd later op de Leidseweg arresteren. Zwaargewond na ruzie om autoraam wassenaar Een ruzie om een opengedraaid autoraampje liep afgelopen zaterdagnacht in Wassenaar uit op een ernstig ver keersongeluk, waarbij een 27-jarige Hagenaar zwaargewond raakte. De Hagenaar was passagier in een auto, die rond half tier 's nachts over de Rijksstraatweg richting Leiden reed. Toen de bestuurder, een 26-jarige Hagenaar, het raampje opende omdat de voorruit beslagen was, protesteerde zijn passagier daar zo hevig tegen dat hij aan het stuur rukte. De auto schoot hierop over een betonnen rand, schampte langs een boom en kwam tegen het hek rond landgoed De Horsten tot stilstand. De reroorzaker van het ongeluk moest door de brandweer uit de auto worden gezaagd. Hij is zwaargewond naar de intensive ca re van het Westeinde Ziekenhuis gebracht. De andere inzitten den, de bestuurder en een tweede passagier die op de achter bank zat, moesten voor controle naar het ziekenhuis. Ledenvergadering CDA-Oegstgeest oegstgeest De provinciale verkiezingen van 3 maart staan van avond centraal op een openbare ledenvergadering van het Oegstgeestse CDA. die om acht uur wordt gehouden in het ge meentecentrum aan de Lijtweg. Spreker is CDA-statenlid J. Draaier. Daarnaast spreekt fractievoorzitter L. Poell over de re cente ontwikkelingen rond de verbouwing van de Lange Voort en de school in de nieuwbouwwijk Poelgeest. Kindergarden BV, een Amsterdams bedrijf dat particulie re kinderdagverblijven exploiteert, hoeft bij het zoeken naar een geschikte locatie niet te rekenen op medewer king van de gemeente Oegstgeest. Burgemeester en wet houders wijzen het verzoek om medewerking af, zolang 'Oegstgeester initiatieven nog in gang zijn'. Joost Leen- dertse van Kindergarden betreurt dat, maar legt het hoofd niet in de schoot. „Verre van dat. We gaan zelf verder zoeken in Oegstgeest." oegstgeest judy nihof Burgemeester en wethouders hebben vooralsnog geen be hoefte aan particuliere kinder opvang in Oegstgeest. Het ge meentebestuur geeft voorrang aan initiatieven van de Stich ting Kinderopvang Oegstgeest (SKO), die graag wil uitbreiden. De SKO kampt al geruime tijd met forse wachtlijsten. „We ge ven voorrang aan de SKO, om dat we al moeite genoeg heb ben met het vinden van een ge schikte locatie voor hen", zegt een woordvoerder van de ge meente. Kindergarden heeft de afgelo pen tijd elke gemeente in Ne derland benaderd met het ver zoek om medewerking. Dat zijn .gen van het bestemmingsplan, se gemerkt. In de Leidse regio heeft het bedrijf vooralsnog geen voet aan de grond gekre gen. „Al is de ene gemeente re soluter in zijn afwijzing dan de andere. Maar bijna alle ge meenten zeggen: we hebben al een eigen stichting." Gemeenten waar Kindergar den wel een warm onthaal heeft gekregen zijn Weesp en Amsterdam. In Weesp resul teerde dat in een kinderdagver blijf in een voormalig kantoor van een woningbouwvereni ging. Die voorziening is 1 sep tember vorig jaar open gegaan. „De gemeente Weesp was su per", aldus Leendertse. „We hebben goede gesprekken ge had, medewerking bij het wijzi- geen verzoeken om subsidie, benadrukt Leendértse. „Het enige dat we vragen is: gemeen te heb je grond of bedrijfsge bouwen over. Kijk eens voor ons." Oegstgeest is volgens Leendertse een van de gemeen ten die hoog op het verlanglijst je staat voorbeen vestiging. „Er zijn gemeenten waar we snel willen zitten, omdat de behoef te aan kinderopvang zo groot is. Oegstgeest is er daar een van, maar Leiden ook." De meeste gemeenten reage ren afhoudend, heeft Leendert- hulp van de afdeling welzijn, enzovoorts. Het loopt daar nu fantastischt. We zitten al hele maal vol." Aan de.Herengracht in Amsterdam hoopt Kinder garden binnenkort een verblijf te openen. Kindergarden biedt naar ei gen zeggen 'kwalitatief hoog waardige kinderopvang' Zo kunnen ouders die hun kinde- voorschoten ren brengen ook rekenen op dimitri walbeek andere vormen van dienstverle ning, zoals een boodschappen- service. Voorschotense wethouder wil winkeliers hard aanpakken warmond erna straatsma Wie in Warmond een millenni umfeest wil houden moet zich voor 31 maart melden bij de ge meente. Millenniumhuwelijken zijn niet mogelijk, omdat de ge meente alles en iedereen paraat wil houden in verband met mo gelijke computerstoringen. De gemeente wil in april een overzicht maken van alle fees ten die verenigingen, onderne mers, instellingen en particulie ren op touw «etten. Draaiboe ken voor deze evenementen moeten voor 1 juni bij de ge meente binnen zijn. Die belooft op haar beurt dat de vergun ningen voor alle feesten voor 1 september klaar zijn. De gemeente besteedt veel aandacht aan de oudejaars feestten, omdat ze technische problemen verwacht, die ertoe kunnen leiden dat niet alle hulpdiensten goed functione ren. „Aangezien het millenni umprobleem een landelijk pro bleem is, mag men niet ver wachten dat al onze diensten paraat staan, als er iets ge beurt", aldus de gemeente. Vanwege die staat van pa raatheid ziet het gemeentebe stuur geen kans in te gaan op eventuele verzoeken om op 31 december in het huwelijk te mogen treden. merstraat en omgeving aan pakt. Draijer is zeer gecharmeerd van het Leidse systeem. Sinds een maand krijgen de Leidse winkeliers daar een schoffering als ze hun winkelwaar buiten de toegestane zestig centimeter vanaf de winkelpui stallen. Als ze een tweede keer betrapt wor den, verwijdert de gemeente de obstakels en betaalt de winke lier de rekening. De opknapbeurt van de win- Voorschoten wil de winkeliers in de Schoolstraat streng be straffen als ze nog langer hun reclameborden en andere uit stallingen op de weg laten slin geren. Nu blokkeert het recla memateriaal vaak de doorgang, omdat niemand de winkeliers terugfluit. Ambtenaren werken aan maatregelen om de overlast voor fietsers en voetgangers te keistraat van Voorschoten, de verminderen. Volgens wethou- Schoolstraat, nadert de komen- der A. Draijer moet gedacht de maanden zijn voltooiing. Als worden aan boetes voor de de straat klaar is, is dat meteen winkeliers, als ze zich niet aan afspraken gaan houden. Begin maan kmipt Dtmjets Verstandelijk gehandicapten gaan naar voormalig politiebureau collega-wethouder P. Verschoor met de winkeliers uit het cen trum om de tafel om onder meer het probleem van de uit stallingen uit te praten. Dan presenteert de gemeente een plan om de uitstallingen aan te warmond «judy nihof pakken. Volgens Draijer wordt daarbij gedacht aan de manier waarop Leiden de wildgroei aan reclameborden in de Haarlem een mooi moment om de soms gevaarlijke reclameborden met strenge regels aan banden te leggen, vindt Draijer. „We'moe ten dan gelijk een lik-op-stuk beleid beginnen. Anders ver slapt het weer. Die Leidse aan pak zou voor Voorschoten goed kunnen. We zouden dan alleen bij Leiden nog moeten informe ren naar de handhaving van dat beleid." In Leiden zorgen amb tenaren daarvoor. Maar dat zouden ook politieagenten kunnen zijn. De afgelopen jaren klaagden voetgangers, gehandicapten in rolstoelen, maar ook de voorzit ter van de Centrumwinkeliers. H. van den Boogaardt, over de onhandige en soms zelfs ge vaarlijke situaties die ontstaan, door de obstakels in de Schoo' straat. De overlast door fietsers is ook te wijten aan her en der neergeplante reclameborden. „De fietsers moeten zigzaggend om de uitgestalde borden heen, waardoor het voor voetgangers alleen maar gevaarlijker wordt", aldus Van den Boog aardt. Hij dringt daarom bij de gemeente aan op 'meer regel geving' als het gaat om het neerzetten van de reclamebor den. o co cc Nieuwe tijden breken aan voor die zo lastige jeugd. Bekeuringen voor ongewenst rondhangen? Nog even en die zijn verleden tijd. Vrouwelijke wethouders in Leiderdorp en Oegstgeest laten hun moedergevoelens spreken. Twee voorbeelden van dit 'baarmoederbeleid'. en disco! Wat een opmer- j kelijk swingend idee voor een wethouder die vol gens een zekere Leiderdorpse partij zo weinig daadkracht vertoont dat ze helemaal geen echte wethouder is. Nou, dit keer staat ze in de hoogste versnelling hoor. Werd ze belegerd door ongeduldige jongerenwerkers? Gestalkt door zich vervelende be leidsambtenaren? Niets van dat al. Dé sleutel tot Pauline Kolman blijkt... haar dochter. Hier leest u het ware verhaal. Moeder en dochter zitten in de auto. Moeder: „Kijk, de nieuwe woonwin kels van Klinkenberg en Regeer zijn bijna klaar. Wat leuki Ga je een keer mee gezellig winkelen? Ja?" Dochter: „Ja daag, winkelen sucks." Moeder: „Ah toe nou. Ik zie je toch al zo weinig." Dochter: „Ga dan een keer met mij mee." Moeder: „Naar zo'n plakkerige disco zeker. Je weet toch dat ik niet goed tegen de warmte kan." Dochter: „Waar heb je het over, ma. D'r is niet eens een disco in Leider dorp." Moeder: „Ja, daar heb jij weer gelijk in. Maar dat ligt hartstikke moeilijk joh. Niemand wil knetterende brom mertjes en geschreeuw onder z'n slaapkamerraam, 't Is echt niet dat ik niet wil hoor, maar..." Dochter: „Maar ma,.waarom zet je er dan niet eentje op dat bedrijventer rein van zonet, dat van Klinkenberg en Regeer? Ik ben wel eens in zo'n ding geweest, relaxte kelder was dat! Vet, man!" Moeder: „Hééé... Daar heb ik nou nog nooit aan gedacht..." Wethouder Pauline Kolman heeft een swingend idee. FOTO MARK LAMERS En zo kon het gebeuren dat het klei ne dorpje tussen Zijl en Does einde lijk kan uitdien naar een echte heuse discotheek. Dus, heren en dames politici, ambtenaren, sociaal wer kers, schoolhoofden, comitéleden en gewone burgers: u weet het nu hè. Als je iets gedaan wil krijgen van Kol man senior, neem dan contact op met Kolman... junior. Kletsje Nog twee weekjes en dan is het zo ver. Dan krijgt de Oegstgeestse jeugd haar eigen 'hangcontainer' op de hoek van de Irislaan en de Lange Voort. Tijd voor een feestje. In een persbericht meldt de gemeen te dat de voormalige zeecontainer op 26 februari opengaat. Er komt een bankje in te staan, er is verlichting en erna straatsma buiten staan een paar afvalbakken. Een plek om 'gezellig een kletsje te maken', aldus wethouder Heieen Steens vorige week. Ze liet weten dat er met de jongeren 'afspraken zijn gemaakt over het gebruik van de container'. Zo zullen zij zich onder meer niet meer in de portieken ophouden en het geluid van de scooters binnen de perken houden. Verder zijn afspraken gemaakt over drugs, dranken mu ziek Aldus het persbericht. Na lezing rest nieuwsgierigheid naar wat die afspraken nou precies in houden. 's Even informeren. „Ik heb gezegd: wees voorzichtig met softdrugs en drank", klinkt het vol enthousiasme door de hoorn. Voorzichtig, wat bedoelt ze daar mee? Mogen hangjongeren in dé zeecontainer niet meer dan twee joints per dag roken? En een stuk of wat biertjes drinken? Een lichte zucht aan de andere kant: „Ik denk dat de jongeren zelf heel goed weten hoe ze daar mee om moeten gaan. Dat ze dat ook beter weten dan volwassenen. Er wordt veel informatie over softdrugs ver spreid, kinderen krijgen er zelfs les sen over op school. Afspraken zijn dus eigenlijk helemaal niet nodig? „Ik zeg uitdrukkelijk niet dat ze niet mogen gebruiken. Dat zou niet van deze tijd zijn. Als je toelaat dat ze softdrugs verkopen, kun je ook niet tegen het gebruiken zijn. In principe willen wij geen coffeeshop binnen de gemeentegrenzen van Oegstgeest, maar jongeren kunnen voor soft drugs natuurlijk wel in Leiden te recht. Je moet het eigenlijk zo zien dat ik die afspraken met de jongeren heb gemaakt uit een'soort moederlij ke bezorgdheid. En als we de jonge- rencontainer op 26 februari openen, dan gaan we die afspraken gezamen lijk ondertekenen. Het is om 19.30 uur. Jullie komen toch zeker ook wel?" Natuurlijk. Al is het alleen maar om een gezellig kletsje te maken met He- leen Steens. afke van der toolen Ze wonen nu" alle zeven nog thuis bij him ouders in War mond, Rijnsburg, Zoeterwoude, Oegstgeest en Leiden. Vanaf 27 februari breekt een spannende tijd aan. Dan gaan deze ver standelijk gehandicapten - tie ners en twintigers - op zichzelf wonen in het voormalige poli tiebureau in de Dorpsstraat in Warmond. Het pand is de afge lopen maanden grondig ver bouwd tot een complex met ze ven appartementen. Zaterdag kregen de bewoners alvast de sleutels van him nieu we woning uitgereikt. Terwijl de een nog wat onwennig rond loopt in het gebouw, waar vloerbedekking, meubels en gordijnen nog ontbreken, rea geren anderen uitgelaten. Zo staat Marlies in haar eigen ka mer enthousiast het aanrecht op te poetsen. Moeder Annet van Konijnenburg verwacht dat haar dochter en haar toekom stige huisgenoten het goed met elkaar kunnen vinden. „Ze heb ben elkaar tenslotte zelf uitge zocht, want er waren te veel ge gadigden. Vergelijk het maar met het hospiteren bij studen ten." De bewoners hebben elkaar inmiddels aardig leren kennen. Ze hebben een weekeindje met elkaar doorgebracht, zijn met elkaar uit eten geweest en een keer gaan zwemmen. Van Konijnenburg en haar man zijn de initiatiefnemers van het woonproject. Zij richt ten enkele jaren geleden stich ting De Haven op, die het poli tiebureau kocht en verbouwde. Het was dé manier om een complex van de grond te krij gen waar verstandelijk gehandi capte volwassenen zo normaal mogelijk kunnen wonen. Het enige verschil met bewoners van een gewoon appartemen tencomplex is dat de bewoners zorg nodig hebben. Zodra ze Sleutels en een stuk taart voor de nieuwe bewoners van De Haven. Alexander, die binnenkort 19 wordt. Alexander loopt stage in Mariënhaven, waar hij de was, de post en maaltijden rond brengt. In een internaat of ge zinsvervangend tehuis zou hij nooit zo veel ruimte en privacy hebben, beseft Vinken. „Dan moet je denken aan een kamer tje van drie bij drie. Hier heb ben ze meer privacy dan ze ooit elders krijgen. Er is genoeg ruimte om familie te ontvangen en als ze eens een keertje alleen thuis komen van hun werk of willen eten hoeven ze dat niet van school staat er een begelei- op hun bed te doen. In hun ap- der voor hen klaar, die blijft tot de volgende ochtend. Iedere bewoner heeft een ei gen appartement: een zeer rui me kamer met eigen badkamer en toilet. Beneden is de keuken, waar de zeven gezamenlijk kunnen eten. Birgitte Vinken is opgetogen over het nieuwe on derkomen voor haai- zoon Budget Het project De Haven is moge lijk doordat verstandelijk ge handicapten tegenwoordig een persoonsgebonden budget kunnen krijgen, waarmee zij en hun ouders zelf 'zorg' kunnen inkopen. Van dit geld wordt de begeleiding betaald, die onder meer kookt en de was doet. Het budget voor zorg is echter niet toereikend voor permanente begeleiding. Daarom gaat het complex een weekeinde per maand dicht. Dan gaan de be woners naar huis. De woonlasten betalen de be woners zelf. van hun salaris of hun uitkering. Andere zaken moeten worden bekostigd uit het kapitaal van De Haven, dat bestaat uit schenkingen van ou ders en betrokkenen. Dat kapi taal is inmiddels aardig geslon ken. „Voor het opknappen van de tuin is bijvoorbeeld absoluut geen geld. Óm dat bij elkaar te krijgen willen we een rommel markt organiseren tijdens de schippertjesdagen. Maar schenkingen op onze bankreke ning zijn natuurlijk ook zeer welkom."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11