Sociale kaart goed voor liefdadighei Kerk Samenleving Bisschoppen prijzen biecht aan Acht Mei Beweging inventariseert rol leke Prijs voor film My Name Is Joe Paus vermoedelijk in mei naar Roemeni MAANDAG 15 FEBRUARI 1999 979 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071. Preek brengt dieven tot berouw londen De anglicaanse reizende predikant J. John heeft onver wacht veel dieven tot bezinning gebracht. In een preek over het gebod 'Gij zult niet stelen' riep hij toehoorders op alle gestolen waar terug te geven. Vervolgens legden berouwvolle zondaars allerlei voorwerpen op de stoep van kerken in Oxford, Chester en Twickenham, meldt de Engelse krant Daily Telegraph. Het ging meestal om boeken die uit bibliotheken waren ontvreemd. Een verpleegkundige stond sieraden af die zij van oudere pati ënten had gestolen. Twee andere gelovigen legden bij de kerk geld neer dat zij van verzekeringsmaatschappijen hadden afge troggeld. „Vermoedelijk zullen hier spoedig in heel de kerk plas tic zakken met gestolen goederen liggen aldus de predikant van een kerk in St. Helens bij Liverpool. „Het is een probleem nu met alle spullen goed om te gaan, maar dat is een plezierig probleem", aldus de predikant. Moslimstudenten verbranden bijbels Khartum Moslimstudenten in Sudan hebben onlangs op een christelijke boekenbeurs in de hoofdstad Khartoem bijbels en boeken verscheurd en verbrand. Bij de ongeregeldheden raak ten zeven christelijke studenten gewond. Al tijdens de voorbe reidingen van de beurs dreigden moslimstudenten met geweld, zo meldde Open Doors, een stichting die opkomt voor vervolg de christenen. Bij de opening van de boekenmarkt op de cam pus van de universiteit van Miartum vielen zestig met stokken en stenen gewapende moslims de vijftien christenstudenten aan. Behalve een groot aantal boeken ging ook een gehuurde tent in vlammen op. De totale schade bedraagt ongeveer 2000 gulden, volgens Open Doors een enorm bedrag voor Sudanese studenten. Politiechef onderzoekt zending new delhi De politiechef van de Indiase deelstaat Gujarat heeft de plaatselijke korpsen een vragenlijst gestuurd over de activi teiten van christelijke zendelingen. Hij wil onder meer weten welke 'bedrieglijke methoden' de zendelingen gebruiken bij hun 'vuile activiteiten'. Als reden voor zijn onderzoek voert de man aan dat er een einde moet komen aan het geweld tussen hindoes en christenen. De politiechef vraagt de plaatselijke agenten ook welke landen de zendelingen financieel ondersteu nen. Het geweld tegen christenen in de westelijke deelstaat be gon rond kerst vorig jaar. Sinds die tijd zijn meer dan dertig ker ken in brand gestoken. Ook zijn er Indiase christenen ver moord. De kerken beschuldigen extremistische hindoes van de aanslagen. Die ontkennen elke betrokkenheid bij het geweld, maar ageren wel tegen de in hun ogen gedwongen bekeringen van hindoes door christelijke missionarissen. Gospel in Maria Middelareskerk leiden Drie gospelkoren treden vrijdag 26 februari op tijdens een festival in de Maria Middelareskerk aan de Rijndijk 281 in de Stevenshof in Leiden. Een van die drie, het Leidse Interker kelijk Gospelkoor Dabar, tekent samen met Local Gospel Pro jects voor de organisatie van het evenement. De andere twee koren die die avond optreden zijn het Together Gospelkoor uit Hazerswoude en het Gospel/Praise koor 'Dee Vee' uit Alphen aan den Rijn. De optredens beginnen om 20.00 uur en de zaal is een half uur eerder open. Kaarten kosten 7,50 gulden en zijn verkrijgbaar bij Het Bijbelhuis de Schatkamer aan de Heren gracht en bij Bruna Boekhandel in winkelcentrum De Stevens- bloem. Aartsbisschop Carey 'uitgeput' londen Aartsbisschop Carev van Canterbury, hoofd van de An glicaanse Kerk. is 'emotioneel uitgeput'. Hij voelt zich 'fysiek doodop', aldus zijn vertrouweling, bisschop Graham James van St. Germans. Carey, die zaterdag met paus Johannes Paulus II een half uur over Soedan, India en de schuldenlast van de Der de Wereld sprak, leidt sinds 1991 de Anglicaanse Kerk. Begin 1997 zei hij aan voortijdig aftreden te denken. Toen moest hij volgens de regels nog negen jaar dienen. Hij nam toen enkele maanden rust om bij te komen van 43 buitenlandse reizen. 44 bisschopswijdingen en 220 televisie-interviews. Volgens zijn naaste medewerkers is hij een 'workaholic'. Volgens anderen is hij niet opgewassen tegen de zware eisen van zijn functie. De Anglicaanse Kerk heeft de afgelopen jaren te maken gehad met verdeeldheid, onder meer over de priesterwijding van vrouwen. Carey is daar overigens een voorstander van. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Ede (wijkgem. 3): Joz. A. de Koeijerte Baarn; voor Maassluis (wijkgem. Grote Kerk;: F. Wijnhorst te Ameide-Tienho- ven. NED. GEREF. KERKEN Ingetrokken: door Heerde het be roep op A.M. van Leeuwen te Dronten (op diens verzoek we gens familieomstandigheden). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Ridderkerk-Slikker veer: B. van der Heiden te Kam pen. utrecht anp 'Tegenwicht aan sorry-cultuur' De bisschoppelijke brief 'God die op ons wacht' is de laatste in een serie van drie ter voor bereiding op het Heilig Jaar 2000. In de eerste stond Jezus centraal, in de tweede de Heilige Geest. Paus Johannes Paulus II wees de Nederlandse bisschoppen vorig jaar tijdens hun vijfjaarlijkse werkbezoek aan het Vaticaan op de zegeningen van de biecht. Kardinaal Simonis zag daarin een stimulans om zich sterk te maken voor het 'ver smade' sacrament. De gereformeerde predikant PJ. Weij pleitte onlangs in een boek voor invoering van een vrij willige biecht in de protestantse kerken. Volgens de predikant hebben mensen de behoefte om hun fouten uit te spreken en daarmee schoon schip te maken, zo leidt Weij af uit onder meer de populariteit van televisieprogramma's zoals Het spijt me. utrecht anp Het 'oerchristelijke sacrament' van de biecht kan een tegenwicht bieden aan de toenemende agressie in de samenleving en de goedkope 'sor ry-cultuur'. In hun herderlijk schrijven over God de Vader stellen de Nederlandse bisschoppen vergeving van schuld centraal. Herontdekking van de betekenis van vergeving kan de samenle ving volgens hen gezonder maken. De huidige maatschappij kan het sacrament van boete en verzoening, zoals de biecht officieel heet. volgens de bisschoppen goed gebruiken. In de brief, die bisschop Van Luyn van Rotter dam 18 februari presenteert, benadrukken ze dat de mens kan vertrouwen op een liefdevolle en vergevende God, die hen nooit in de steek laat. Ze doen dat aan de hand van de bijbelse gelijke nis van de verloren zoon en het onze vader. De vernieuwingsgezinde Acht Mei Beweging (AMB) gaat in ventariseren in hoeverre leken taken vervullen die in de Rooms-Katholieke Kerk aan ge wijde ambtsdragers zijn voor behouden. De werkgroep ambt en leek wil weten welke nieuwe „vormen van kerk-zijn" op die manier in parochies ontstaan. Parochies hangen de creatie ve oplossingen die zij vinden om het priestertekort te onder vangen, meestal niet aan de grote klok. „Dat is begrijpelijk, omdat men zich daarmee pro blemen met het kerkelijk gezag bespaart", aldus een oproep in Acht Mei Post. „Maar het is evengoed jammer, omdat we toch ook van elkaar kunnen le ren en elkaar kunnen inspire ren." De werkgroep belooft de gevoelige informatie vertrouwe lijk te behandelen. Vernieuwingsgezinde organi saties in de Rooms-Katholieke Kerk pleiten al jaren voor rui mere bevoegdheden voor pas toraal werkenden. Als leken mogen zij bijvoorbeeld wel voorgaan in diensten maar niet de sacramenten bedienen. Door het tekort aan priesters stelt dat parochies soms voor problemen. De Federatie VPW Nederland, de beroepsorganisatie van rooms-katholieke pleitte er onlangs nog pastoraal werkenden d, voegdheid te geven om de te bedienen en huwelijkei zegenen. In Afrika en Az beurt dat, met toesten van de kerkelijke autoriteii op grote schaal. Uit onderzoek van de Fe tie blijkt dat priesters en raai werk(st)ers grotendeé zelfde taken verrichten, dat alleen priesters de menten mogen bedienen gens voorzitter J. Vlaar ho pastoraal werkenden zi Nederland in het alj keurig aan de kerkelijke Bisschop Van Luyn: moderne mens dichter bij God brengen den haag anp Een grondige inventarisatie van de sociale noden in hun omgeving moet parochies in het bisdom Rotterdam tot diaconale activiteiten aanzetten. ,,Onze parochies, die kleiner worden en vergrijzen, hebben soms te weinig voeling met de samenleving", aldus bisschop Van Luyn. gaan op aids en condoomge bruik, een maatschappelijk the ma dat zijn collega Muskens van Breda deze week naar vo ren bracht. „Dat is een ingewik kelde problematiek, die Uc niet in een one-liner kan weerge ven", zei Van Luyn. In de bis schoppenvergadering zijn deze week kritische vragen gesteld over de uitspraken van Mus kens over condoomgebruik ter voorkoming van aids, zo liet Van Luyns woordvoerder door schemeren. De rol van de kerk beperkt zich volgens Van Luyn niet tot maatschappelijk handelen. „Het geloof is meer dan een ethische gedragscode." De bis schop zoekt naar vormen van spiritualiteit die de moderne mens weer dichter bij God kun nen brengen. Een stadsabdij of stedelijke spirituele centra zou den daartoe kunnen bijdragen. De kerk moet hedendaagse mensen, en vooral jongeren, in ieder geval niet onmiddellijk met de kerkleer om de oren slaan, weet de bisschop. De moderne generatie „heeft geen behoefte aan afgeronde visies en systemen, aan smetteloze, steriele deugdzaamheid, maar aan mensen van vlees en bloed die langs de ladder van hun kwetsbaarheden durven afda len", schrijft Van Luyn in zijn boek. Een sociale kaart, ontwikkeld door het rk-onderzoeksbureau KASKI, moet de geloofsge meenschappen helpen zich aan liefdadigheid te wijden en sa menwerking te zoeken met an dere organisaties die op hetzelf de terrein actief zijn. Parochies hebben vaak heel wat geld voor diaconale doeleinden te beste den, maar weten niet hoe ze dat het beste kunnen doen. Het dekenaat Het Groene Hart presenteert binnenkort als eerste een sociale kaart. Het ini tiatief is onderdeel van de door Van Luyn vurig bepleite dialoog van de Rooms-Katholieke Kerk met de samenleving. De kerk is immers geen 'geestelijk getto', zo citeerde hij mgr. M. Jansen, van 1956 tot 1970 de eerste bis schop van Rotterdam. Van Luyn vierde vrijdag zijn eerste lustrum als bisschop tij dens een bijeenkomst in het provinciehuis in Den Haag. Hij bood de Commissaris van de Koningin van Zuid-Holland, J. Leemhuis-Stout, het eerste exemplaar aan van het boek Modern en devoot, waarin hij artikelen en toespraken uit de afgelopen vijf jaar heeft gebun deld. Zij prees de maatschappe lijke betrokkenheid die Van Luyn voorstaat. De bisschop wilde niet in- GENEVE ANP De Konferentie van Europese Kerken (KEK) heeft de John Templeton-filmprijs dit jaar toegekend aan de film My Na me Is Joe van de Britse regis seur Ken Loach. De jury om schrijft de rolprent als een lief desgeschiedenis vol humor, passie en gevaar. Aan de prijs is een geldbe drag van 7000 Zwitserse frank (9600 gulden) verbonden. Vo rig jaar ging de prijs naar de film De Verstekeling van de Nederlandse regisseur Ben van Lieshout. My Name Is Joe ver beeldt de strijd van een man uit een van de armste buurten van Glasgow tegen zijn alco holverslaving, en zijn relatie met de maatschappelijk wer ker Sarah. De film schetst een beeld van armoede, werkloos heid en verslaving, maar gaat volgens de jury bovenal over verantwoordelijkheid. De Deense film Festen van Thomas Vinterberg krijgt een speciale onderscheiding. Daarmee spreekt de jury zijn waardering uit voor de creatie ve en controversiële manier waarop de regisseur het gevoe lige thema van seksueel mis bruik in het gezin aan de orde stelt. De prijs is genoemd naar de schatrijke Amerikaanse zaken man Johan Templeton. Hij is ook de naamgever van de prijs die jaarlijks voor 'vooruitgang in de godsdienst' wordt toege kend. Aan die prijs is een be drag van een miljoen dollar, (bijna 2 miljoen gulden) ver bonden. vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft de uitnodiging voor een bezoek aan Roemenië aanvaard. Het Oost-Europese land wordt daarmee de eerste staat met een overwegend orthodoxe be volking die het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk ont vangt. De woordvoerder van het Va ticaan wilde geen datum voor het bezoek noemen, maar het Italiaanse persbureau Ansa noemde 7 tot en met 9 mei, kort voor de uit Polen afkomsti ge paus zijn 79ste verjaardag viert. Patriarch Teoctist van de Roemeens-Orthodoxe Kerk no digde Johannes Paulus deze week officieel uit, nadat hij be gin deze maand daarvoor van de synode van zijn kerk toe stemming had gekregen. In juli 1998 had premier Radu Vasile de paus al gevraagd naar Roemenië te komen, maar Jo hannes Paulus kon hieraan pas Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Lèidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken ANNO 1899 ANNO 1974 Dinsdag 14 Februari LEIDEN Wij vestigen de aandacht op het aan het hoofd van dit blad geplaatst verzoek van den ontvanger der directe belastingen. Velen stellen er prijs op hun aanslag biljet zóó tijdig te ontvangen, dat de ter mijn van betaling zoo gemakkelijk mo gelijk kan worden gesteld; en dan kan een spoedige inlevering van de invul lingsbiljetten er veel toe doen. Men be hoeft niet te wachten tot het biljet wordt afgehaald, men kan het ook ten kantore doen bezorgen. Hun die, door de enigszins verander de inrichting van het invulbiljet of de daarin voorkomende nieuwe vragen be treffende de rijwielbelasting, inlichtin gen menen noodig te hebben, raden wij aan die ten kantore van den ontvanger te gaan vragen, overtuigd als wij zijn, dat die welwillend zullen worden ver strekt RIJNSBURG Toen de brik van K.. be stuurd door N. van Egmond, de hooge brug bij de Langevaart afreed, kwamen hieroij de boomen door de ruiten van de wed. Zandbergen. Behalve dat vier ruiten gebroken waren en de vensters werden beschadigd, veroorzaakte dit een hevigen schrik aan de vrouw, die juist bezig was in de huiskamer. Vrijdag 15 februari LEIDEN De firma Coster („voor vader en zoon") eaat weer met het gehele personeel op vakantie. Na succesvolle en schitterende reizen naar Parijs, België, Luxemburg, Denemarken, Zweden, Israël, Amerika en Tunesië zal dit jaar de reis naar Rhodos gaan. Vanaf 17 februari tot en met 24 maart zul len 500 mensen van het bedrijf een week doorbrengen op het zonvolle eiland. Het reisprogramma liegt er niet om. Wijnfeesten, tochten naar de vlindervallei, danspartijen, boot tochten, bezichtigingen van grot ten en medicinale bronnen als mede het aanschouwen van de edele kunst van het pottenbak ken. In het reisprogramma is (erg verstandig overigens) een kort lijstje opgenomen met de meest voorkomende Griekse uitdrukkin- §en. En zoals de goede Hollander etaamt is ook het zinnetje "dat is te duur" opgenomen. Oftewel: Af- to poli akrivo. LEIDEN Het gebouw Prediker in de Jan Vossensteeg zal worden omgebouwd tot woonruimte voor studenten. De gemeente heeft de ÜÉÉyiiL Een vrachtauto, rijdend uit de richting Leiden is gisteren, via een rare schuiver in het water naast de Valkenburg- seweg geraakt. De chauffeur van de vrachtwagen, een 24-jarige inwoner van Hendrik Ido Ambacht, liep geen let sel op. De wagen liep flinke schade op. archief leidsch dagblad firma De Bolster een bouwver gunning verleend. Het gebouw zal negentien kamers gaan bevatten. Verbouwing tot een buurthuis, zoals het buurtcomite wenst, zou teveel kosten vergen, aldus een mededeling gistermiddag in de commissievergadering voor volkshuisvesting en openbare werken. KATWIJK Een tweetal knapen hield zich gisternacht verdacht op in het industrieterrein 't Heem. Toen de politieauto aan kwam rij den rende een van het tweetal weg, de ander kroop achter een auto. Het tweetal bleek een brom fiets te hebben eestolen in Rijns burg, waarmee net naar Katwijk was gereden. Toen de politieauto naderde hadden ze ae bromfiets wegge gooid. Het tweetal is na verhoor naar de ouders gebracht. gevolg geven na instem van de orthodoxen. Bijna 20 miljoen van de 22 miljoen Roemenen is dox. De Rooms-Katholiekf heeft 1,3 miljoen leden, bleem tussen beide kerken men de uniaten. Die de paus als hun leider, hebben een orthodoxe liti De uniaten hebben met van het Vaticaan sinds dl van het communistische me eind 1989 de terugga» tientallen kerken geëist. F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W. F REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer. chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17j 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17: 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) ig verstr» LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE^ Voor mensen die moeilijk lezen, slechK' hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenwB van het regionale nieuws uit het Leid*? Dagblad op geluidscassette beschikb» informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, GW K N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestjging Rijnoord: tel. 0172-463131. 4 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10