Shell gaat fors bezuinigen ledrijfsleven betaalt 3 miljoen 'teveel' ozb Economie Bestuurscrisis bij DZH Busvakanties in de knel door tekort aan chauffeurs Topomzet in 'strooigoed' Personeel FNV Bondgenoten geschokt over saneringsplan 'Consumenten worden criminelen in eigen huis' jjOAC 12 FEBRUAR11999 ;pON heeft VAM bijna in handen jjhaag^ Vuilverwerker VAM komt zo goed als zeker in handen ^energiebedrijf EDON. Het ministerie van landbouw maakte steren bekend exclusief met EDON over de verkoop te onder- jidelen. De staat is voor 99,9 procent eigenaar van de VAM. ,lgens een woordvoerder van EDON gaan de gesprekken nog er de details en de kleine lettertjes van het contract. Hij ver acht dat het nu snel rond kan zijn. Met de keus voor EDON peft de combinatie AVR/Grontmij het nakijken. Dit bedrijf wil de VAM ook graag inlijven. EDON werkt aan een fusie met de lem/Mega Groep. Het fusiebedrijf heeft al vijftien procent van .afvalmarkt in handen. Als daar de VAM bijkomt, stijgt het indeel tot 23 procent. Dan is het de derde speler op de Neder- ndse afvalmarkt. De AVR heeft 29 procent. )uitse metaal koerst aan op staking ojkfurt De Duitse metaalindustrie stevent af op een grote aling. Gisteren liep een ultimatum van de vakbond IG Metall zonder uitzicht op een akkoord over een nieuwe CAO. De frkgevers kwamen slechts met het voorstel een bemiddelaar te schakelen. Het bestuur van IG Metall zal zich zondag over it voorstel beraden. Maar de bond heeft al laten weten alleen koord te gaan als duidelijk is dat de werkgevers bereid zijn tot mcessies. Bij afwijzing van bemiddeling zal het vakbondsbe- uur zondag vermoedelijk besluiten de 2,7 miljoen leden te la- n stemmen over het uitroepen van een staking op 1 maart. IG etall eist een loonsverhoging van 6,5 procent. itaalfusie Arbed en Salzgitter mover Het Luxemburgse staalconcern Arbed is in vergevor- ird overleg over een samengaan met de kleinere Duitse bran- legenoot Salzgitter. De twee zouden samen de grootste staal- oducent in Europa vormen. Arbed maakte in 1997 ongeveer I miljoen ton staal; Salzgitter 4,9 miljoen ton. Het Franse Usin- dat vorig jaar het Belgische Cockerill-Sambre overnam, is nu >gde grootste in Europa met 22,9 miljoen ton. Daama komt et Duitse Thyssen-Krupp met 18,8 miljoen ton. Hoogovens zit clusief de Belgische dochter Boël rond de acht miljoen ton. rbed krijgt waarschijnlijk een meerderheidsbelang in Salzgit- r, dat 12.000 werknemers telt. 'omphouders bij grens binden in SCHEDEZo'n zeventig procent van de gesubsidieerde amphouders in de grensstreek heeft informatie over hun tank- ations opgestuurd, die de Europese Commissie vorige maand jeiste. Daarmee lijkt een impasse tussen Nederland en de Eu- pese Commissie opgelost. Als de pomphouders deze week et met de gevraagde informatie op de proppen waren geko- ien, dreigde de Europese Commissie een streep te zetten door compensatieregeling. Dan zou de Nederlandse overheid de !6 miljoen steun moeten terugvragen aan de tankstations. tageplaatsen via Duitse cd-rom ,eve Duitse arbeidsbureaus in Krefeld en Wesel hebben met iropese steun een cd-rom gemaakt, waarop 300 Duitse en 100 ederlandse bedrijven hun grensoverschrijdende stageplaatsen inbieden. Volgens de Euregio Rijn-Waal, die het project bege- idt, zijn er grote verschillen in de verwachtingen van bedrijven Nederland en Duitsland. Duitse bedrijven beschouwen een lagiair over het algemeen als een belangstellende die over de houders van werknemers een kijkje komt nemen. Nederland- bedrijven verwachten daarentegen een zeker voorkennis van n stagiair, en geven ze ook vaak eigen klussen. Daardoor lo- >n grensoverschrijdende stages vaak op een teleurstelling uit. Imdat de bedrijven zichzelf en hun structuur presenteren we- n de studenten van tevoren wat ze kunnen verwachten. Op de rom is ook informatie opgenomen over de rechtspositie van igiairs. ampina: weer samen met Duitsers ■TBOmmel De zuivelcoöperatie Campina Melkunie gaat mo- lijk samenwerken met de Duitse branchegenoot Emzett uit irlijn. Campina Melkunie is met een omzet van 7,5 miljard ilden en met 7.000 werknemers veël groter dan de beoogde irtner. Emzett had vorig jaar een omzet van bijna 1,8 miljard inog geen 1.100 medewerkers. De activiteiten van de onder- rning bij de oosterburen zijn nu al fors. In Stuttgart heeft ampina AG een omzet van ruim, 1,1 miljard. In Noordrijn 'estfalen heeft Campina Melkunie een gezamenlijke ondeme- ling opgezet met Milchwerke Köln Wuppertal. Deze joint ven ire heeft eveneens een omzet van ruim een miljard gulden. luitse regering wil tolheffing trucks De regering van Duitsland wil vrachtwagens vanaf 2002 tol len betalen voor het gebruik van de snelwegen. Dat heeft de linister van verkeer Müntefering gisteren verklaard. De maat hei moet zorgen voor stimulering van het goederenvervoer via >oor- en waterwegen. Over de hoogte van de heffing zei Mün- fering slechts dat die afhankelijk zal zijn van de gereden af tand. iuro Relais praat over overneming woven Euro Relais, verhuurder van 1.500 vakantiehuisjes in ederland, België, Frankrijk en Spanje, kampt met financiële roblemen en onderhandelt met vier investeerders over een lememing van een belang. Ook een aantal eigenaren van bun- ilows willen graag aandeelhouder te worden. N. Bouvy, de nige aandeelhouder, spreekt berichten tegen dat het bedrijf vijf riljoen gulden schuld heeft. Inmiddels heeft een aantal eigena- tivan vakantiehuisjes de schuld van Euro Relais omgezet in :n lening. Bij de Sichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) zijn afgelopen dagen tientallen telefoontjes binnengekomen van ïrontruste vakantiegangers. Euro Relais is niet aangesloten bij e stichting, wat inhoudt dat gedupeerde huurders niet kunnen mkloppen bij de SGR. 'oefprocessen tegen hogere tarieven [haag ronald frisart Nederlandse bedrijfsleven dit jaar 83 miljoen gulden «de doordat veel gemeenten de onroerende-zaakbelas- (ozb) een hoger tarief op- aan bedrijven dan aan ■^eigenaren. Dat meldde gis- en het blad Foriim van de rkgeversorganisatie VNO- W. Het gaat om 157 ge iten. In 1997 gaf het kabinet aan meenten de vrijheid om voor 'Dingen en bedrijfspanden schillende ozb-tarieven te buiken. Dit jaar maken 158 n de 538 gemeenten daarvan '"tiik. In 157 gevallen legt de toeente bedrijven een hoger 'ef op dan burgers. Alleen in* 1 Limburgse Horst betalen Hers meer dan bedrijven, ""n tekent aan dat gemeen- 1 die het bedrijfsleven bena- 'en 55 procent van alle Ne- dandse bedrijfspanden bin- l) hun grenzen hebben. Op grond van cijfers van pro ces, gemeenten en het CBS Forum berekend dat het gulden meer ozb moet betalen dan wanneer de tarieven voor burgers en bedrijven overal ge lijk zouden zijn. Vorig jaar be droeg die schade nog 75 mil joen gulden. Op de lijst van plaatsen die bedrijven een hoger ozb-tarief berekenen, staan onder meer de volgende gemeenten (tussen haakjes het bedrag dat het plaatselijke bedrijfsleven 'te veel' betaalt): Haarlemmerliede en Spaarnwoude (47.000 gul den), Haarlemmermeer (2,6 miljoen), Hillegom (209.000), Leiden (507.000), Leiderdorp (110.000), Lisse (207.000), Noordwijkerhout (77.000), Rijnsburg (153.000), Sassen- heim (122.000) en Velsen (801.000). Ondernemers in Doetin- chem, Breda en Rotterdam hebben proefprocessen aange spannen wegens 'ongelijke be handeling'. Over enkele maan den valt een uitspraak van het Arnhemse hof te verwachten over de Doetinchemse zaak. De proefprocessen in Rotterdam en Breda zijn minder ver gevor- Vele tegenslagen voor olieconcern in turbulent jaar Een nettowinst van 703 miljoen gulden op een omzet van 186 miljard gulden is de magere oogst van Shell in een turbulent jaar. Met olie, gas, elektriciteit en chemie wist het bedrijf nog een winst van bijna tien miljard gul den te halen. Voorzieningen voor reorganisaties en af boekingen op de waarde van olie-en gasvelden kostten het bedrijf 8,2 miljard. De lage olieprijs, gemiddeld 12,75 dollar per vat in 1998 en 19,10 dollar per vat een jaar eer der, zorgden voor een extra afschrijving op de voorraad van ruim een miljard gulden. gio en nu krijgen we de klap pen". De economische rampspoed die de regio trof, heeft geleid tot een fors mindere vraag naar olie en gas. „In plaats van 600.000 vaten olie per dag extra, wat we in 1997 nog hadden, daalde de vraag met 300.000 va ten per dag in 1998", aldus Van den Bergh. De gedaalde vraag in Azië zorgde voor een wereld- den haag gpd Het zit Shell op vrijwel alle fronten tegen. De oliereus heeft meer dan de concurrentie last van de crisis in Azië. „Wij heb ben grote belangen in Azië, dat is historisch zo gegroeid", aldus vice-voorzitter M. van den Bergh. „Daar hebben we jaren lang van geprofiteerd toen het economisch goed ging in de re- 6,37 Nettowinst olieconcerns in 1998 (in miljarden dollars, exlusief buitengewone posten) Winstdaling t.o.v. 1997 (in procenten) Shell-topman Van den Bergh: „Nu k wijde daling van de olieprijs tot rond de tien dollar per vat aan het einde van het jaar. „Daar komt nog bij dat de winter op het noordelijk half rond ook erg zacht was, wat de vraag naar olie extra onder druk zette", aldus S. Miller van de hoofddirectie van Shell. „De prijs reageert heel extreem op veranderingen in vraag en aan bod. Als Azië weer aantrekt - en de eerste tekenen zijn daar al van te zien - en als er een stren ge winter komt, zal de olieprijs weer flink omhoog gaan", denkt Miller. Een hogere olieprijs zou Shell goed uitkomen. De rende mentsdoelstellingen zijn geba seerd op een olieprijs van 14 dollar per vat. „Met een olie prijs van 10 dollar kunnen we ook winstgevend zijn", verze kerde Van den Bergh. Alleen wordt dan de doelstelling van vijftien procent rendement op het geïnvesteerde vermogen niet gehaald. Voorlopig gaat Shell er van uit dat de olieprijs laag blijft. De investeringen in oliewinning worden dan ook met 3,3 mil jard gulden teruggeschroefd. „Het betreft vooral investerin gen in olie- en gasvelden die al leen tegen hogere kosten te ex ploiteren zijn, bijvoorbeeld in diepe zee", aldus Van den Bergh. Shell heeft in Nigeria, Oman en in Slochteren een aantal gebieden waar het goed koop olie en gas kan winnen. Daarmee kan het ook bij een la ge olieprijs toch winstgevend blijven produceren. Ook op andere gebieden wordt de winstgevendheid ver beterd. „We hebben plannen in uitvoering voor een jaarlijkse kostenvermindering van bijna vijf miljard. De chemie wordt gereorganiseerd en we sluiten overtollige capaciteit bij de raf finaderijen", aldus Van den Bergh. De plannen zullen naar verwachting 4.000 mensen hun baan kosten. Ondanks de lage olieprijs denkt Shell toch ruim 21 miljard gulden te kunnen in vesteren. Het afgelopen jaar was dat nog ruim 29 miljard. Nigeria van molensteen tot kroonjuweel Nigeria verandert langzaam van een molensteen in een kroonjuweel voor Shell. Al thans als de democratische hervormingen in dat land doorgaan en de onrust rond de olie-installaties verdwijnt. Shell heeft er goede hoop op en investeert er de komende vijf jaar bijna vier miljard gulden. Shell kreeg veel kritiek we gens mensenrechtenschen dingen en milieuvervuiling. Als reactie daarop maakte Shell een gedragscode waar in het bedrijf plechtig be loofde de mensenrechten te zullen respecteren. „Alleen kunnen wij er niet voor zorgen dat zoiets in heel Nigeria gebeurt", zegt topman Van den Bergh. „Maar dankzij onze inspan ningen gaat een groter deel van de olie-inkomsten naar de bevolking en respecteert de Nigeriaanse overheid de mensenrechten meer. Veel acties tegen de olie-installa ties van Shell zijn in feite ac ties tegen de overheid", al dus Van den Bergh. „Gemiddeld hebben we daardoor 40.000 vaten olie per dag minder kunnen win nen. Dat scheelt ons 40.000 dollar per dag aan inkom sten". De komende jaren hoopt Shell de olieproductie flink te kunnen opvoeren. Bovendien wordt een nieu we gasfabriek gebouwd waar het aardgas dat vrijkomt bij de oliewinning vloeibaar wordt gemaakt in plaats van verbrand. leiden wim koevoet Het rommelt bij het Duinwater bedrijf Zuid-Holland. De on dernemingsraad heeft het ver trouwen opgezegd in directeur Jonker. Deze zou een groot scheepse reorganisatie bij DZH doorvoeren zoals het hem goeddunkt. „De directie heeft lak aan medezeggenschap", stelt OR-voorzitter, mevrouw Charité. De OR is al enkele keren naar de rechter gestapt maar de di rectie wacht het proces bij de Ondernemingskamer niet af en is inmiddels met het overplaat sen van personeel begonnen. Bij de DZH werken 650 men sen. De directie wil van de DZH een plattere organisatie maken en de efficiency verhogen. Een en ander gaat ten koste van veel leidinggevende functies. De veranderingen gaan ook gepaard met verlies van een on bekend aantal arbeidsplaatsen. Toegezegd is dat er geen ge dwongen ontslagen vallen maar de angst is groot dat de directie deze CAO-afspraak niet kan waarmaken. De OR wacht nu op een reactie van de raad van commissarissen. Hierin zijn de gemeenten vertegenwoordigd. „We willen van de heer Jonker af', zegt Charité. ridderkerk gpd Vakantiereizen per bus dreigen in de knel te komen. De sector, waar landelijk zo'n 10.000 chauffeurs werken, kampt met een fiks tekort aan personeel. Volgens directeur Boorsma van De Jong Tours in Ridderkerk ontstaat er zo langzamerhand een acute situatie. „Het komt al voor dat busbedrijven hun wa genpark inkrimpen om het aan tal bussen zo aan te passen aan het aantal chauffeurs. Soms moeten we de klanten nee ver kopen." Het tekort is vooral een pro bleem in de Randstad, maar volgens secretaris Stokman van de werkgeversvereniging KNV kan de kwestie overal in Neder land gaan spelen. Touringcar- bedrijven willen met een groot scheepse actie chauffeurs wer ven. Het tekort aan chauffeurs is onder meer ontstaan, nadat de VUT-leeftijd werd verlaagd naar 61 jaar. De KNV schat dat er zo'n 400 tot 500 nieuwe tou ringcarbestuurders nodig zijn om de bedrijfstak op peil te kunnen houden. „We willen jongeren hebben, maar iemand van veertig jaar is hier ook van harte welkom," stelt Boorsma. „Zo'n iemand kan nog zeker twintig jaar aan de bak. Ook willen we meer vrouwen in dit vak, want die zijn nog zwaar in de minderheid. utrecht anp Kwart van 865 banen moet verdwijnen steekt de hand in eigen boe zem. „We hebben de fusie on derschat. We gingen ervan uit dat het soepeler zou gaan. Dat het aantal mensen met een dubbelfunctie door natuurlijk verloop en door het krijgen van ander werk snel zou afnemen. Dat is niet gebeurd. We hadden iedereen hard nodig", zegt De Wildt. Het huidige aantal van vijf tien bedrijfsgroepen slinkt naar tien. Bij de beleidsdienst is in de toekomst alleen nog plek voor vijftien strategische advi seurs. Het paradepaardje van de bond, het fonds vernieu wingsprojecten met vijftien miljoen gulden in kas, ver dwijnt. Ook wil het bestuur de kosten voor het FNV Magazine fors drukken. De ledenservice moet efficiënter werken. Het plan wordt de komende weken in alle geledingen van de bond besproken. In april krijgt het plan de definitieve vorm. De bond moet het de komende weken in ieder geval zonder zijn ernstige zieke voorzitter Krul doen. Zijn riekte staat los van de problemen. Secretaris Kagie leidt de bond de komen de weken. Het nieuws is bij het personeel als een bom ingeslagen. „We zijn verslagen, stupéfait", rea geert OR-voorzitter P. Rehwin- kel op het bericht dat bij FNV Bondgenoten een kwart van de 865 banen moet verdwijnen. Schrale troost is dat er geen ge dwongen ontslagen vallen. De OR gaat de reorganisatie plannen die 75 miljoen kosten door een extern bureau laten doorrekenen. „Wij zijn er niet van overtuigd dat deze heftige reorganisatie zo nodig is", zegt Rehwinkel. De fusie van de FNV Industrie-, Voedings-, Dien- sten-, en Vervoersbond tot FNV Bondgenoten pakte veel duur der uit dan ooit begroot. Een tekort van ruim 38 miljoen gul den gloorde aan de horizon. Ook de organisatie van de bond zelf liep niet op rolletjes. Zo konden collega's elkaar, door het gebrek aan interne te lefoonlijsten, niet vinden. Nieuw beleid, het paradepaard je van de samenklontering, kwam niet uit de verf. Het per soneel klaagde geregeld steen en been. Hoofdbestuurder De Wildt, opsteller van het saneringsplan, Strengere Europese wetgeving over auteursrecht leidt tot felle kritiek: hengelo De 'late' winter zorgt bij de AKZO-productiebedrijven in Hengelo en Delfzijl voor topdrukte. Schip na schip wordt volgestort met we- genzout, waarna het strooizout op weg gaat naar de over het land verspreid liggende voorraaddepots. Vandaaruit wordt de pekel weer afgeleverd aan gemeenten, provincie en andere wegbeheerders. Met de sneeuwval en de vorst van de afgelopen dagen worden er dagelijks tonnen uitge strooid op wegen en fietspaden. FOTO GPD GEORGE NUSMEIJER amsterdam gpd amsterdam anp Videorecorders, cd-branders, mini-discs en cassetterecor ders. Het worden allemaal ille gale producten als de wensen van het Europarlement over het kopiëren van werk van artiesten wettelijk worden vastgelegd. Dit zegt Philips die de uitspraak van het parlement 'ongebalan- ceerd' noemt. De muziekbran- che reageert juist heel enthou siast. Het Europees parlement schaarde zich woensdag achter aanscherping van het auteurs recht. De uitpraak was een re actie op een oproep van 400 ar tiesten die eisen dat hun werk, onder meer op Internet, beter beschermd wordt. Platenmaat schappijen, muziekverkopers, elektronicafabrikanten en de artiesten zelf wachtten al maanden met smart op duide lijkheid. t „Dit gaat veel te ver", zegt een woordvoerster van Philips.Als dit voorstel wordt aangenomen, dan zijn wij allemaal illegaal be zig als we onze videorecorder gebruiken." Zij meent dat door het verbod op het thuiskopië- ren ook het opnemen van tv- programma's niet meer zou mogen. Een standpunt dat wordt gedeeld door de Europe se consumentenorganisatie BEUC. „Deze richtlijn maakt consumenten criminelen in ei gen huis." Philips kan nog niet zeggen wat de gevolgen zijn voor de pro ductie van de cd-branders, waarmee muziekschijfjes via de computer eenvoudig kunnen worden vermenigvuldigd.Als deze wetgeving doorgaat, moet die eerst nog in elk Europees land apart worden geïmple menteerd. Je zou je ook kunnen voorstellen dat de apparaten wel verkocht mogen worden, maar dat degene die ze thuis gebruikt om ermee te kopiëren illegaal bezig is." De muziekindustrie reageert opgetogen. „Wij zijn heel erg blij", zegt een woordvoerster van de NVPI, de Nederlandse brancheorganisatie voor de pla tenmaatschappijen. „Een digi taal tijdperk vraagt digitale wet geving, dat heeft het parlement nu erkent." De NVPI wijst er wel op dat de strijd voortgaat. Het gaat dan vooral om de thuiskopie: mag die wel of niet? Nu mag een ge bruiker één kopietje van een cd maken voor eigen gebruik, net als bij een cassette. „Het amen dement bepaalt dat de beveili ging gaat boven de uitzonde ring voor de thuiskopie", zegt de woordvoerster. Voor de con sument pakt die wetgeving vol gens haar uiteindelijk beter uit. Platenmaatschappijen zouden het geld dat ze nu mis lopen door illegaal kopiëren kunnen investeren in een beter muziek aanbod. mm Philips doet honderdduizenden GSM-telefoons in de uitverkoop de overeenkomst te ontbinden alsmede 351 miljoen aan af schrijving op magazijnvoorra- den. Topmodellen als de Genie en de Spark, die slecht verkochten, zullen waarschijnlijk hun weg naar de ramsj vinden. Dat gold al langer voor de Philips Diga, die na een trage start in voor deelpakketten belandde en zo uitgroeide tot het best verkoch te toestel van Nederland in 'prepaid-pakketten. Ondanks miljardeninveste ringen heeft Philips wereldwijd een marktaandeel van slechts enkele procenten en staat het merk volgens marktonderzoe ker Dataquest op een elfde plaats, ver na Nokia, Motorola. Ericsson en ook Panasonic. So ny en Siemens. Kopers van een zaktelefoon kunnen binnenkort waarschijn lijk profiteren van aanbiedin gen met goedkope Philips- GSM's. De magazijnen puilen uit van honderdduizenden on verkochte toestellen en het concern heeft onlangs 351 mil joen gulden afgeboekt op de waarde ervan. „De toestellen gaan goedkoop in de verkoop, en als dat niet lukt worden ze vernietigd", aldus financieel di recteur Jan Hommen gisteren. Vorig jaar klapte een joint venture met Lucent, dat met het merk AT&T Amerikaans marktleider is in huistelefoons. Het avontuur kostte Philips be halve bijna een miljard gulden ook nog eens 600 miljoen om

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9